Liefhebberijen in de lijn van en buiten het beroep „Plantsoen" in Oud-IJmuiden Hoogovens gaan hun dorst ten Jubilerende separateur Koninklijk onderscheiden s Agenda voor Velsen „Beatrix" gaat goede naam van Nederlandse jachtbouwers uitdragen zal zich aanpassen bij de schrale grond dele lessen uit de boezem van de polder Willemsplein-vlakte wordt gecamoufleerd Waterleiding tot de Lek bijspringt Havenberichten Castricum Minuscuul keteltje uit een pfennig Plakpapier op hoog bevel Jongen sloeg van de pier Revolutionnair zeilscheepje zou vandaag IJmuiden verlaten voor zijn wereldreis Feestelijkheden rond nieuwe veiling Ruim 200 jaar trouw van één familie aan Van Gelder Beverwijks Gladiolenf eest DINSDAG 12 AUGUSTUS 1952 Liefhebberij is een wonderlijke zaak, die de mens in de avonduren in een gans andere huid doen kruipen, dan waarin hij overdag rondwandelt. Wij hebben een eerzaam handelsreiziger in cervelaatworst gekend, die zich thuis zeer thuis voelde bij het vervaardigen van Gothische theemeubels en dito crapauds. Zo zelfs, dat een schrijn werker (die 's avonds wellicht worstvelletjes verzamelde) er jaloers op werd en hem naar het geheim ging vragen van zijn bedreven hand. Hoe ver de mens soms in zijn werk van zijn liefhebberij af staat, is deze week te zien op de tentoonstelling „Hoofd en Hand" in Beverwijk, waar wij u al het een en ander over vertelden, maar die bij elk hernieuwd bezoek zulke belangwekkende détails laat zien, dat ook wij nog maar eens naar de Julianaschool zijn gestevend. Om prompt tegen een heel klein ketel tje van blinkend koper aan te lopen, dat met gemak op de wijsvinger kan staan, vervaardigd door eenkoperslager Die dus kennelijk wèl 's avonds nog ple zier in zijn beroep heeft gehad. Hij dreef het kleinood, dat nog lang geen gram weegt, uit een Duits één-pfennig-stuk, dat hij bemachtigde in het beruchte oorlogs werkkamp te Rees. De koperslager maakte zelfs een nobel-gewelfd tuitje aan zijn ke teltje, alles uit het koperen muntje en hij heet Hendrik Anton Hallmann. Als ge eens toevallig in Ter Bom komt, moet ge hem het verhaal van dat keteltje maar eens gaan vragen. En op zijn enorme kolen schoppen van handen letten, waaruit toch écht dit pietepeuterige dingetje tevoorschijn kwam gaaf als een kers. Die landarbeider uit de goede stad Wor- kum, ergens achter de Friese dijk, bewees thuis wél anders te zijn dan in het werk. Hij sneed namelijk uit perenhout een stei gerend paardje en een stotende stier, die een natuurtalent verraden. Of die metaal draaier C. Langbroek uit Beverwijk, die een pracht van een poppenhuis maakte, van alle gemakken voorzien, waarvan het dak zelfs open kan, zodat de nieuwsgierige kij ker het luxueuse meubilair watertandend mag opnemen. Een Tegelense grondwerker zaagde de Goddelijke Drievuldigheid uit blinkend koper. Zo zijn ze er bij tientallen: voorbeelden van een vrije-tijdsbesteding, die diame traal tegenover het werkelijke vak van de maker staan. Er zijn er ook, die er volkomen mee in rechte lijn liggen. Een Rotterdamse bootsman, Rieboom, knutselde in zijn vrije uren een walvisvaar der uit vroeger eeuwen onder vol zeil, die een lust voor het oog genoemd mag worden, omdat de hele takelage zo serieus werd na gemaakt, dat het schip door de oogharen heen gezien lijkt te varen in het don kerblauwe water van de Antarctic. „Nor thern Light" staat er op de boeg. De boots man knutselde er een jaar aan. Op het ge bied van scheepsmodellen mag onze Ken- nemer heer Grüteke er ook zijn maar. dat wisten we eigenlijk allemaal allang. Dat hij echter op „Hoofd en Hand" de ruimte kreeg, om zulk een brillante serie tentoon te stellen, zal zijn bewonderaars allicht genoegen doen. Er zijn meer liefhebbers, die in hun avondlijke nijverheid een verlengstuk van hun dagelijkse doening vonden de IJmuidense bankwerker J. van Leeuwen bijvoorbeeld, die een glad-gestileerde grij per van een kraan namaakte om hem te gebruiken als houder van speelkaarten. Of stoker M. Slagboom, ook uit IJmuiden, die de zeesleepboot Zwarte Zee tot in de per fectie namaakte van oude materialen en een mede-Bloemstraatbewoner, meneer C. Visman als broeder in de kunst vond, die er prompt een model van een sleephelling onder bouwde compleet met de lieren, die de Zwarte Zee „droogzetten". Ge komt natuurlijk ook bij de geduld werkjes terecht. Daar geeft de Dordtenaar H. Salders een prachtig voorbeeld van: hij bouwde uit welgeteld 7573 afgebrande lucifers een vaas van een halve meter hoogte op, die hij nog eens voor het plezier versierde met Chinese figuren en die steviger is dan men denkt ook al, omdat meneer Salders er „spanten" xyyyxxxxxyyxoccxxxcccrxcexccc Tussen de kermisvermakelijkheden cp het Beverwijkse parkeerterrein bevindt zich de door een zekere meneer Selbach onderhouden Tuin van Allah". Daarin laat hij boeren, burgers en buitenlui te gen betaling van luttele kopeken de sprookjes uit Duizend en één Nacht realistisch zien en tot aanvuring van het mensdom is zijn overigens propere tent beschilderd met een aantal dames en heren, die het geheel volgens de ritus van de Duizend en één Nacht niet zo heel nauw nemen met de kledij. Vooral die dames niet. Om te voorkomen, dat het Beverwijkse publiek al te zeer geschokt wordt door genoemde dames, heeft de politie op last van het dagelijks bestuur der gemeente geordonneerd, dat er een net stukje plakpapier geplakt dient te worden over bepaalde stukjes haremdame. Een adjudant van politie is het gisteren de exploitant komen aanzeggen, die ver telde, zulks voorheen slechts in Limburg te hebben meegemaakt. Hij heeft echter gistermiddag gehoorzaam een paar vel len plakpapier genomen en dezelve over de dames gekleefd, met het gevolg, dat hij thans wel aan het plakken kan blijven, xoant de mens en vooral de jeugd brandt nu eenmaal van nieuws gierigheid. Het vreemde is, dat de tent er al sinds Zaterdag staat en dat er Maandagmid dag pas iemand over het lichtzinnige ge volg van de heer Haroen al Raschid is „gevallen". DINSDAG 12 AUGUSTUS THALIA 20 uur: „Operette". REX Geen filmvoorstelling. WOENSDAG 13 AUGUSTUS RAADHUIS Van 14 tot 15 uur: Wet houder van Onderwijs. THALIA 20 uur: „Operette". REX 20 uur: „De dochter van de sheriff" (van lucifers) in plakte. Eveneens een ge duldwerkje zijn de speelse schilderijtjes, die de Amsterdammer C. Mooyen uit papier knipte hele friezen, die je zonder meer langs de bovenkant van je behang zou wil len plakken, omdat ze zulke aardige, steeds wisselende verhaaltjes van paardjes en hondjes en molentjes vertellen. Maar de originaliteitsprijs krijgt van daag de Enkhuizense schilder R. Druif. Hij streek al jaren zijn kwasten na het gebruik uit, toen hij plotseling uitvond, dat er met de saamgekoekte verf-resten misschien wel wat te maken zou zijn. De „koeken" wer den in dunne lagen gezaagd en gepolijst en nu moet u zelf maar eens gaan kijken, hoe aardig die in elkaar gekrulde kleurtjes staan op een sigarenkistje. Jammer, dat meneer Druif, met de netheid de decoratie schilder eigen, de hoeken van het kistje verguldde. J. F. Spaar vogels, planten, bloemen, bos. En trek er niet als een vandaal op los. (Mevrouw Frankhuizen Coppens, IJmuiden). Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat ter gemeentesecretarie verzoeken ter inzage liggen met bijlagen van: de Sint Charles Stichting der witte paters van kardinaal Lavigerie te Boxtel, om vergunning tot het oprichten van een stoomwasserij, bestaande uit een lagedruk- stoomketel en 5 machines, gedreven door 5 electromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 4 3/4 P.K., in het perceel Wüs- telaan 78 te Santpoort; van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van het hoogovenbedrijf, door het opstellen van een droog- en transport installatie voor kristallijn-Ammoniumsul faat, bestaande uit diverse werktuigen, ge dreven door 6 electromotoren met een ge zamenlijk vermogen, van 18 pk; van J. de Vries te IJmuiden om vergunning tot hei oprichten van een werkplaats voor het ver vaardigen van lampekappenperkament, waarin zullen worden opgesteld een af- meettafel, twee oliebaden en een ventilator, gedreven door een electromotor van 1/4 pk, in het perceel Bik en Arnoldkade 43 te IJmuiden; van G C. Bleeker te IJmui- den-Oost om vergunning tot het oprichten van een timmerwerkplaats, waarin zullen worden opgesteld 6 werktuigen, gedreven door 6 electromotoren, met een gezamen lijk vermogen van pl.m. 3 pk bij het perceel Gerard Doustraat 32 te IJmuiden-Oost. Het heeft er Zondagmiddag sterk op ge leken, dat er weer een ongeluk tengevolge van onvoorzichtigheid genoteerd moestwor- den. In weerwil van waarschuwingsbordjes en bepalingen tornden twee knapen tegen harde wind en stuifwater naar het eind van de Zuiderpier, dat, zoals zeer goed bekend moet zijn. bij dergelijk weer voor het pu bliek gesloten is. De jongelieden gingen zover, dat op een gegeven ogenblik een zware golf een van de waaghalsen meesleurde in het woelige water aan de binnenkant van de pier. Op het laatste mo ment kon de knaap een van de ijzeren trapjes bereiken waardoor hij het vege lijf wist te redden. De politie heeft hem heel stevig onder houden over zijn onvoorzichtigheid. „Atoom"-duif vloog ondanks regen 70 km per uur De harde Zuid-Westen wind, die Zondag op de vlucht van Venlo af over een afstand van 164 km. veel van de jonge „Atoom"- duiven vergde (die bovendien de zware regen val kregen te trotseren), heeft een moeilijke vlucht tengevolge gehad. De „Atoom" nam met 112 duiven aan deze vlucht deel. Er werd 's morgens om 8.10 uur gelost. Ondanks alle moeilijkheden wist de eerstaankomende duif te 10.29.02 uur toch nog een uursnelheid van 70 km. te bereiken. De laatste prijsduif kwam om 10.45.11 uur op het hok terug. De uitslag werd: A. Kat, 1, 2. 19; A. de Heer 3; W. A. Schouten 4. 8, 17; M. van 't Hof 5. 6, 7, 9. 21; F. Boevink 10: L. E. A. Sloot 11. 13; N. G. de Graaff 12. 20; F. Vos 14; J. Asjes 15, 18; D. v. d. Linden 16 en J. van Roon 22. „Velsen" viste tegen de ..IJzeren Voorn" Zondagmorgen is voor de eerste keer een bekerviswedstrijd gehouden tussen de H.S.V. „Velsen" en de H.S. „IJzeren Voorn". De simmetjes konden haast niet worden uitgegooid, door het buitengewoon slechte weer van die morgen. Doch ondanks alles werden er in totaal nog 62 vissen op het droge gehaald. De IJzeren Voorn nam hier van 36 stuks voor haar rekening met 14 deel nemers en de 13 deelnemers van „Velsen" moesten het met de overige 26 doen- De wisselbeker ging voor dit jaar dan ook naar de „IJzeren Voorn". De persoonlijke prijswinnaars waren de heren Aalbersberg (IJ.V.), Bosma (Velsen) en Niemeijer (IJ.V.) met resp. Ie, 2e en 3e prijs. Zaterdagmiddag zal de hengelsportclub „Velsen" haar krachten gaan meten met pa tiënten van het Prov. Ziekenhuis nabij Sant poort, in de zich aldaar bevindende karper vijver. Om vele redenen is het zeiljacht „Beatrix", dat vandaag IJmuiden Westwaarts zou gaan verlaten voor een reisje om de wereld of dit vanavond gebeurd is hangt af van het weer een zeer bijzonder scheepje. Niet zozeer omdat het voor een wereld reis is klaar gestoomd, ook niet wegens het feit, dat er voor ruim twee jaar victualiën aan boord gepropt zijn, maar in de allereerste plaats omdat de „Beatrix" een zeilboot genoemd wordt van een type, dat door de bouwer met „Mystère" is betiteld. Twee echtparen en een meisje van vier jaar vormen de „bemanning" en het is maar goed, dat zij weinig of niets hebben gehoord van het commentaar „van de kant". Dit was namelijk voor het overgrote deel bepaald vernietigend. Een kleine veertien dagen geleden is dit geheel stalen vaartuigje, waarvan in onze editie van Zaterdag een foto was te vinden, van de werf Kok in Muiden gelopen. In overleg met een aantal andere jachtbou wers in Nederland heeft deze Muidense firma in het begin van dit jaar reeds de voorlopige afspraak gemaakt, dat een Ne derlands zeilschip zou worden uitgerust om door een ervaren équipe langs diverse havenplaatsen in alle werelddelen te wor den geleid teneinde propaganda te maken voor de bouw van Nederlandse zeilboten. De klad zit daar op het ogenblik name lijk nogal in. Deswege werd op de werf van Kok in Muiden een scheepje opgetrok ken van een geheel nieuw en oorspronke lijk type. Een zeer bijzondere onderwater- vorm en een revolutionnaire bovenbouw kenmerkten al direct zijn aparte klasse. De ontwerper heeft zich gespiegeld aan de stroomlijnmodellen, die de laatste jaren de automobielfabrieken verlieten en het resul taat was een soort „Dolfijn-afgietsel", dat een ruime kajuitacomodatie paart aan een hoge stabiliteit en snelheid aan zeewaar digheid. Het is de bedoeling om dit type zeiljacht in serie te gaan bouwen en af te leveren op bestellingen van eventuele bui tenlanders, die kennis hebben gemaakt met de „Beatrix", die dus de functie heeft ge kregen van demonstratievaartuig. De heren J. S. Leyen uit Amsterdam en K. Keelman uit Winkel weten wel wat van de edele zeilsport, evenals hun echtgeno- Enige tijd geleden heeft de Velsense ge meenteraad een crediet van f 16.000 toege staan voor de beplanting van een deel van Oud-IJmuiden, waar de haveloosheid, ont staan door de Duitse afbraak, enigszins ge camoufleerd zal worden door groen en wellicht een enkele bloem. Dat daarmee geen uitspraak werd ge daan over de definitieve bestemming van dit veelbesproken gemeentedeel, moge dui delijk zijn: er is slechts sprake van een voorlopige oplossing, die bijvoorbeeld de grote en weinig aantrekkelijke „W'illems- pleinvlakte" een beetje zal moeten opfleu ren. Inmiddels is de gemeentelijke Plant soendienst begonnen met de aanplant en naar aanleiding van diverse pessimistische beschouwingen uit Oud-IJmuiden over het welslagen van deze aanplant, hebben wij ons tot de directeur van deze dienst, de heer H. J. van den Burg, gewend. Koning Frederik van Denemarken, die een geestdriftig beoefenaar is van de kegelsport, volgt met gespannen aandacht de bal welke hij zojuist naar de kegels heeft gerold. Deze foto werd gemaakt tijdens het bezoek dat de Koning en zijn gemalin aan Groenland brachten. Ter overbrugging tot het moment, waar op de Lekwaterleiding rivierwater naar het Kenncmerduingebied stuwt en de thans zeer précaire zoetwatersituatie gaat ver beteren, hebben de IJmuidense Hoogovens besloten, een eigen leiding te laten leggen van Ileemskerkcrbroek naar hun bedrijf, dat per jaar ruw geschat drie en een half milliocn kubieke meter water nodig heeft. Wanneer straks de Breedband op volle toeren werkt, zal deze waterbehoefte aanzienlijk stijgen en men rekent alvast op ruim vier milliocn ton per jaar, in de we tenschap, dat dit wel aan de krappe kant zal zijn. Een pijpleiding van 50 centimeter inwendige doorsnee komt echter te lopen van de boezem van de Heemskerkerpolder tot bij Tussenwijk, zeven kilometer verder, waar zij uitmondt op een punt, veertig meter ten Westen van het huis van de heer Docter. De eisen, die de industrie aan het water stelt (nodig onder meer voor koeling e.d.), zijn uiteraard niet zo hoog als die van het PWN voor zijn drinkwater, zodat deze noodoplossing van de Hoogovens zeker verantwoord mag worden geacht1. Inmiddels is men reeds begonnen met de aanleg van deze waterleiding tussen Heemskerk en IJmuiden, die aan het eind van dit jaar klaar moet zijn. Krachtige pompen, wier capaciteit uitgaat boven de huidige behoefte (die ongeveer een derde is van de topcapaciteit) zullen het water uil de boezem van de polder zuigen en het naar IJmuiden stuwen. De leiding wordt volledig ondergronds gelegd, maar in Be verwijk zal dat natuurlijk op een aantal moeilijkheden stuiten. Zo zullen onder meer de Kuykensweg en de Zeestraat ge passeerd moeten worden, voor het eindpunt bij „Tussenwijk" wordt bereikt. Met deze oplossing zal ongetwijfeld wor den bereikt, dat één van de grote water- onttrekkers uit het Kennemerduingebied, meer op zichzelf aangewezen wordt en daarbij voor een deel niet langer aanspra ken maakt op de steeds schaarser wordende zoetwatervoorraad onder het duingebied. Deze vertelde ons, dat het hier een be planting wordt, die zich aanpast bij de in derdaad niet zeer vruchtbare grond van Oud-IJmuiden. Niettemin had hij er alle hoop op, dat de vegetatie, die nu de grond in gaat, naar wens opkomt. Er is namelijk aan alle kanten rekening gehouden met de mogelijkheden, die deze grond biedt. Het werk wordt in een aantal fasen verdeeld, met uiteraard als eerste het ruimen van het puin. Daarna wordt de aarde geëgali seerd en komt er een dunne laag zwarte grond op, die het zand er onder vast moet leggen. Een lage beplanting met wat bo men er tussendoor (zo ongeveer van het karakter van het Raadhuisplein in IJmui- den-Oost) zal er daarna ingebracht wor den, die in de eerste plaats dienen moet om het stuiven tegen te gaan, maar bovendien ook het oog meer zal bekoren dan de troosteloze vlakte, die nu tussen de Keizer Wilhelm- en de Frögerstraat ligt. De be planting van het Raadhuisplein is geslaagd evenals die rond de Westerbegraaf plaats, waar de grond niet veel beter ge noemd mag worden, dan die van Oud- IJmuiden. Geen gras! Gras wordt er niet geplant tussen de ruïnes; het blijft bij lage heesters en struikgewas, dat aan de randen zo nodig en mogelijk zal worden afgezet met een wat kleuriger zoom van bloemdragende heesters duinroos bijvoorbeeld. Al rekent de overheid bij voorbaat op de medewerking van de omwonenden, men zal niet schromen de aanplant tegen eventueel vandalisme van de jeugd te be schermen met hekwerk of bedrading. Er werd ons van diverse zijden gevraagd, of het mogelijk geacht moet worden, dat Oud-IJmuiden enigszins begroeid raakt. Het antwoord daarop is in het bovenstaan de vervat en de conclusie van de heer Van den Burg mag in dit verband belangwek kend genoemd worden. Hij zei ons name lijk: „Al lijkt het wat pedant: het is nog nooit voorgekomen, dat een bepaald Vel- sens plantsoenproject ons volledig mis lukte". (Het thans in uitvoering zijnde plan van de Velsense plantsoendienst mag slechts worden beschouwd als een camouflage- poging van wat in Oud-IJmuiden steeds weer het verdriet der inwoners opwekt: de diepe gaten in de bebouwing en de zandwoestenij op plaatsen, waar zich vroe ger een der kernen van de gemeente be vond. Het doet in genen dele een uitspraak over de bestemming van IJmuiden, al me nen wij er uit te mogen opmaken, dat de plannen van de gemeente om Oud-IJmui den tot industriegebied te maken niet tot volle tevredenheid verlopen: de zestiendui zend gulden zal wel goed besteed zijn, maar ze bewijzen voor velen, dat het nog wel even duren kan, voor de eerste in dustriehal hier verrijst. Red.) „Watervliet"-jeugd uit Dank zij de goede zorgen van het bestuur van de buurtvereniging „Watervliet" en de medewerking van vele buurtbewoners kon den Maandag 160 kinderen uit dit woon gebied het jaarlijkse uitstapje maken. De weergoden waren zowaar zeer meegaand, zodat er al spoedig een vrolijke stemming in de drie autobussen op de weg naar Ber gen heerste. Hier zijn enkele uren in een grote speeltuin doorgebracht en vervolgens ging de tocht naar Schoorl, waar in de hoge duinen en het bos ook volop is ge noten. Om kwart voor zeven was de jeugd weer in eigen omgeving terug. Hout en houtstof aangevoerd Maandagmorgen kwam voor de papier fabriek Van Gelder Zonen het Duitse s.s. „Dorthe Oldendarff" aan, dat van de Finse haven Hamina een lading van 922 vadem hout aanvoerde. 's Middags arriveerde het Zweedse s.s. „Patria" van Gothenburg met een lading van 1220 ton houtstof ten. Nochtans was de „walcritiek" niet mals toen iemand vertelde, dat deze be manning nog niet eens „echt" haar boot had uitgeprobeerd. Nu is dat inderdaad niet het geval. De „Beatrix" is afgebouwd, geproviandeerd en direct hierop naar IJmuiden gestoomd op haar 30 pk. hulp motortje. De beide demonstranten zijn echter theoretisch voldoende bekend met de eventuele nukken van hun stalen zee paardje zeggen ze. Jan Leyen is stuurman op de grote vaart geweest en weet dus het een én ander van navigeren; Kees Keet man is alleen maar garagehouder, die dus het motorische gedeelte voor zijn rekening neemt. (Er is overigens een radio-ontvan- gertje aan boord, dat gisteren de geest heeft gegeven en een zender is niet aanwe zig). Toch zijn de dames en heren vol goede moed. „Het is een best schip, dat hermetisch met duikbootluiken kan worden afgesloten en we zullen niet van honger omkomen", aldus verklaarde kapitein Leyen optimistisch. Hij vertelde gisteren voorts even te willen wachten op nog gunstiger weer om wat te wennen, wan neer de „Beatrix" haar grote reis begint. Via Engeland gaat het op Madeira aan, vandaar naar de Canarische eilanden, ver volgens van de Kaap Verdische eilanden, Freetown, Curacao, het Panamakanaal en de Zuidzee-eilanden naar Nieuw-Zeeland om de terugtocht te maken via Kaap de De Goede Hoop en enkele Zuid-Ameri kaanse havens. Ondanks alles: ook wij scharen ons voor lopig bij de stuurlui aan de wal.... Maandag 11 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Admiralengracht van Kotha. Strype van Hamburg. Echo van Bel fast. Spaarnestroom van Towey. Eemstroom van Grangemouth. Apollo van Swansea. Start van Bremen. Ingen van Borgha. Odys seus van Kopenhagen. Bestevaer van Rouma Dorthe Oldendorff van Wasa. Maria Chris tine van Christiahamm. Meerkerk van Per zische Golf. Kitty van Grufon. Thornburg van Kaskö. Phoenix van Stockholm. Patria van Gothenburg. Normandia van Gothenburg Maas van Oran. Bittern van Liverpool. Argos van Ispwich. Cato van Bristol. Hubert Schro der van Almeria. Vertrokken zijn Südwest naar Bristol. Queen Wilhelmine naar Den Helder. Badzo naar Londen. Noorderhaven naar Maassluis Margot naar Sundsval. Ucka naar Reyka. Anna Toop naar Wicklaw. Frisian Coast naar Rotterdam. Hermes nara Bremen. Start naar Ipswich. Schooljeugd heeft Vrijdagmiddag vrij De commissie-Gladiolenweek heeft zich in verbinding gesteld met B. en W. in Be verwijk inzake de sluiting van de scholen op Vrijdagmiddag 25 Augustus. Mede met toestemming van de inspecteur van het Onderwijs is thans besloten het verzoek van de commissie in te willigen. Dit is ge schied in verband met het kindercorso, dat op Vrijdagmiddag is vastgesteld. Vuurwerk op Zaterdag 16 Augustus Het feestprogramma, dat afgewerkt zal worden ter gelegenheid van de opening der nieuwe veilinggebouwen van de Castri- cumse Coöperatieve Tuinbouwvereniging „Ons Belang" en de opening van de ten toonstelling van bloemen en groenten in de nieuwe veilinghal ziet er als volgt uit: Donderdag 14 Augustus: 's Morgens om 9 uur ontvangst van de jury in hotel Komman; 1.30 uur: Ontvangst van de genodigden in hötel De Harmonie; 2.15 uur: Opening van de nieuwe veiling gebouwen door de heer M. Prins, voor zitter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland; 2.45 uur: Opening van de tentoonstelling door de heer C. F. Smeets, burgemeester van Castricum; 4 uur: Samenkomst van genodigden in. hotel De Harmonie, waar dan gelegen heid wordt geboden om het woord te voeren; 5.30 uur: Dinér in hotel Komman voor be stuur, comité en enige genodigden; 8 uur: Ontvangst van de Castricumse tuin ders in hótel De Harmonie; 10 uur Sluiting. Vrijdag 15 Augustus Tentoonstelling geopend van 1022 uur. 's Morgens om 11 uur eerste veiling in het nieuwe veilinggebouw. Zaterdag 16 Augustus Tentoonstelling geopend van 1022 uur. 's Avonds om 22 uur groot vuurwerk op het veilingterrein, aangeboden door het veilingbestuur in samenwerking met de V.V.V. en de plaatselijke middenstand. Zondag 17 Augustus: Tentoonstelling geopend van 1022 uur. De tentoonstelling wordt Donderdags middags om 4.30 uur voor het publiek open gesteld. Niet dansen? Dan gooien Zondagavond laat gooide een onbekend persoon een straatsteen door een der ramen van hotel De Rustende Jager aan de Dorps straat, waardoor de ruit totaal werd ver nield Tegen het middernachtelijk uur slaagde de Castricumse Rijkspolitie er in de dader, een zekere K. S. uit Castricum aan te houden die een volledige bekentenis aflegde. De man wenste voor de dansgele genheid geen entreegeld te betalen, zodat de eigenaar hem de toegang ontzegde. Hierover ontstak S. in woede en hij wierp de ruit stuk. Proces-verbaal is opgemaakt. Voor 't veertigjarig arbeidsjubileum van de heer J. H. Tekamp, eerste separateur in de cellulosefabrieken van Van Gelder Zonen N.V. Papierfabrieken, werd Zondag, op de eigenlijke feestdag, een prettige ouverture aangeheven. Maandag is de jubilaris, ver gezeld van zijn echtgenote en familie, 's morgens ontvangen op het Velsense ge meentehuis. In tegenwoordigheid van de fabrieks directeur, ir. B. Verdoorn, deelde burge meester mr. M. M. Kwint de jubilaris mede, dat hem wegens zijn trouwe en langdurige dienst de bronzen ere-medaillc, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, was toe gekend. Op het directiekantoor onderging de heer Tekamp in aanwezigheid van ir. G. A. Schoonheid, bedrijfsingenieur van de cel lulosefabrieken, een hartelijke huldiging. Ir. Verdoorn, die namens de directie de ju bilaris voor zijn aandeel in het bedrijf dankte en hem een puik separateur noem de, die al deze veertig jaren zijn afdeling trouw was gebleven. Hij merkte op dat de heer Tekamp nauw verwant is aan een echte papiermakersfamilie: de grootvader van de echtgenote diende Van Gelder Zonen 60 lange jaren; de vader bracht het tot 48 jaar en een broer al ruim veertig jaren. De familienaam Rozemeyer, die stamt uit de Zaanstreek, is overigens ook thans nog zeer nauw aan V.G.Z. ver want. Als blijken van waardering en erkente lijkheid ontving de heer Tekamp het ver erende getuigschrift en de grote zilveren legpenning van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Namens de directie schonk ir. Verdoorn de draagmédaille van de zojuist verkregen onderscheiding en mevrouw Tekamp kreeg een foto van haar man in werktenue. Voorts werd een jubi leumgeschenk onder couvert overhandigd, begeleid door de schriftelijke gelukwensen van de hoofddirectie. Een enorme bloemenmand van Van Gel der sierde de woning van de jubilaris. De huldiging aan het bedrijf door het personeel van de cellulosefabrieken en collega's bleef achterwege, doch de belang stelling thuis op de eigenlijke feestdag, Zondag, was er niet minder om. Voorzitter in de bloemen Het jubileumfonds van de C. F. kon nu de rollen eens omkeren om over zijn voor- oooooooooooooccoccoorccoocoocooooooooooooooooooooooooc Programma voor Woensdag Het programma der feestelijkheden ziet er voor Woensdag 13 Augustus als volgt uit 10—12, 14—17.30 en 19—23 uur: Ten toonstelling „Hoofd en Hand" in de Julianaschool, Prins Bernhardlaan. 20 uur Openluchtspel „Veel leven om niets" van W. Shakespeare in park „Scheybeek". Kermisvermakelijkheden en verkoop- jj kramen, Stationsplein en Breestraat. zitter de loftrompet te steken, wat de heer A. Geerlofs als afgezant uitstekend afging. De jubilaris kreeg een geschenk onder enveloppe en mevrouw Tekamp werd een mooie plant overhandigd. Uit het grote aantal collegae belangstellenden was het de heer G. v. d. Velden die het bestond om in een op een meter lang papier gesteld rijm alle belevenissen van de 40-jarige ju bilaris aan de vergetelheid te ontrukken. De heer Tekamp, die in vorige jaren ook nog deel uitmaakte van het C. F. jubileum cabaretgezelschap en daarin altijd met groot succes optrad, zoals werkbaas L. Eek- hard naar voren bracht, kreeg van zijn ploegkameraden nog een fraaie gevulde tabakspot van Delfts blauw en sigaren. Maar ook de besturen van de R.K. vereni gingen, waaraan de jubilaris menig vrij uurtje offert, lieten van hun belangstelling blijken. De bibliotheek-commissie, de be grafenisvereniging „St. Barbara", het col lectantencollege en de fabrieksarbeiders- bond zonden hem bloemen en geschenken. „De Luchtpost" nam deel aan wedvlucht De Castricumse Postduivenvereniging „De Luchtpost" heeft Zondag deelgenomen aan de wedvlucht voor jonge duiven vanaf Venlo een afstand van !68 km. Er waren 110 duiven in concours die om 8 uur werden gelost. De uitslagen zijn: 1. J. Bakker 10.29.37; 2. B. M. Boddcke 10.29.38; 3. Ch. J. G. Pieterse 10.29.49; 4. J. Lust 10.30.20; 5. G. Schram 10.33.07; 6. P. G. Deen 10.34.00; 7. R. W. Bet- tink 10.34.05; 8. J. Zentveld 10.35.53; 9. A. Met selaar 10.36.03; 10. F. J. G. Tromp 10.37.07; 11. G. F. Tromp—N. de Wildt 10.38.03; 12. J. B. Bruno 10.38.56; 13. B. Kappers 10.39.25; 14. W. Briefjes 10.40.28; 15. H. Sanders 10.48.57. Laat dat pistool maar zoek blijven Aan het politiebureau Dorpsstraat la zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgen de verloren en gevonden voorwerpen: Ver loren portemonnaie met inh., bruin lederen portemonnaie inh. 65, portefeuille met motorpapieren, terra damesvest, jongens trainingsblouse en studentenmuts, plastic zakje met als inh.: 6, een lipssleutel, een wenkbrauw potlood-rouge en een sleutel. Gevonden: deken en pyama, muntbiljet van ƒ2.50, muntbiljet van ƒ1, 5 ineen- gerolde muntbiljetten van 1, padvinders- riem, strandschepje, khaki damesshort, le deren beursje, kinderpistool, bril (bruin montuur), kruiwagentje, z.g.a.n. herenfiets, hoofddoek met gele rand. Groentenveiling in kermisstemming De kermis die momenteel in Castricum hoogtij viert, heeft Maandag zijn stempel op het verloop van de veiling gedrukt. De aanvoer was maar matig evenals de prijzen, die de tuinders voor de groente kregen. Sla deed het bijzonder slecht en noteerde maar 2 2V2 cent per krop. Komkommers deel den in de misère; 8 cent per stuk. Daaren tegen kreeg men voor bloemkool van 27 tot 53 cent per stuk en dubbele bonen maakten 40 tot 54 cent. Voor de andere producten kregen de tuinders: andijvie 8 tot 14, rentegevers 59, tuinbonen 28, dub bele stokbonen 54, blauwe capucijners 47 tot 53, bospeen 20, selderij 2 tot 2 V2, pie terselie 2 tot 2%, bramen 1.30 per mand, frambozen 0.49.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3