Jplj Agenda voor Beverwijk -Clowntje Rick Beverwijk Zang- en muziekfestival in park Scheybeeck Castricum IJmuiden „Nordsee" morgen naar Bremerhaven Donaupont binnenkort naar Velsen DINSDAG 12 AUGUSTUS 1952 4 K.V.B. gaf laatste avond van zomerseizoen De „Albatros" demonstreerde SCHEEPVAART Examens Voor de kinderen Ombouwen en ter verre visserij Houtloods van Nijverheids school afgebrand FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin De eerste avond van het zang- en mu ziekfestival bracht in het gemeentelijke park „Scheybeeck" acht zangkoren, twee harmoniecorpsen en een harmonica- ensemble op het podium van de nieuw- aangeschafte muziektent. De Beverwijkse Harmoniekapel viel als oudste plaatselijke muziekvereniging de eer te beurt met Meyerbeer's bekende Fakkelmars het festival te openen. De lage registers verrichtten er loffelijk werk in; klarinetten en hoog koper hadden last van onzuiverheden, die het stemmings- evenwicht meermalen in gevaar brachten. Het tempo was vrij slap. De Romantische Suite van Herman Lüre- man is met kennis van zaken gecompo neerd; de Oosterse Mars en de Nocturne zijn welluidende gedeelten, die daarbij de nodige oplettendheid van de blazers vra gen, vooral wat de rhythmiek betreft. De kapel gaf van dit vierdelige werk een uiterst voorzichtige geblazen uitvoering, die verried dat het lezen der partijen niet over al even gemakkelijk geschiedde; vooral de diskant was niet altijd even zeker van zijn zaak en bezondigde zich aan het blazen van verkeerde noten. De ouverture „Preciosa" van Carl Maria von Weber genoot van de harmoniekapel „De Eendracht" een verklanking, die tot het beste behoorde, dat deze avond geboden werd. Het hout zowel als het lichte en het lage koper musiceerde op voorbeeldige wijze. De manier waarop frasering en ac centuering geschiedden waren voor de mu ziekliefhebbers, en dat waren er velen, een lust voor het oor. De puntig geblazen en scherp gerhyth- meerde mars was dit eveneens. Van de gemengde koren kwam het Doops gezinde uit met „Super Flumina" van Gou nod, een oud werk, dat het nog goed deed. Behoudens enkele vlekjes werd het be hoorlijk vertolkt, waarbij wederom het wel luidende materiaal van sopranen en alten opviel. Ben Nuyen leidde een drietal ensembles: De Stem des Volks. Kennemerlands Ge mengd Koor en de Beverwijkse koorklas. Van „De Stem" hoorden wij een enthou siast vertolkt „Morgenrood"; „Kennemer lands Gemengd Koor" sloeg met de twee uit gevoerde werkjes geen kwaad figuur, al klonk het geheel wat licht in de open lucht. Bassen en tenoren kunnen sterker bezet worden: wat er stond was echter goed. Een motet van Da Palestrina werd ragfijn uit gevoerd door Beverwijks Katholiek Ge mengd Koor, dat hiermee een prachtig staal tje leverde van wat deze zangers en zan geressen vermogen. Een lofzang van de hand van de klassieke componist Nanino, tijdgenoot van Da Palestrina, bezat even eens deze voortreffelijke kwaliteiten. Dit optreden getuigde van een tot in de onder delen verzorgde koortechniek. Het mannenkoor „De Eendracht", dat onder meer het graag gezongen Slavenkoor- uitvoerde, oogstte met een populair pro gramma veel instemming. De koox-klank was niet volumineus, maar hetgeen men zong was zuiver en onderling in evenwicht. Van de mannenkoren, die zich lieten horen, was dit lang niet het minst. „Zanglust" verraste met twee aardige Nederlandse liederen van Kools, die het in de stille zo meravondsfeer goed deden. Het dubbelmannenkwartet „De ver enigde zangers" verviel met twee Duitse koortjes in de ouderwetse liedertafelstijl. Daar moest men nu toch maar eens van af stappen. De Beverwijkse Accordeonvereniging gaf een herhaling van enkele succesnummers uit*het répertoire van het afgelopen winter seizoen, waarvan Balalaika Souvenir het meest te zeggen had. Het spel van de B.A.V. blijft echter te vlak om aanhoudend te kunnen boeien. Daarenboven klonk het in deze met zeildoek afgedekte muziektent ijl, omdat deze schermen de klank sterk absor beerden. Hedenavond belooft het programma we derom een interessante afwisseling van koor- en muziekwerken te zullen bieden. A. J. VAN DER WEIJDEN Nieuwe muziektent Het muziek- en zangfestival van Maan dagavond zal als een historisch feit in Be verwijks geschiedenis worden geboek staafd; immers toen is de, onlangs door de gemeente aangekochte, muziektent inge wijd. De tent is in gedemonteerde toestand op' een normale aanhangwagen te laden, zodat zij gemakkelijk naar elke gewenste plaats getransporteerd kan worden. De bijbehorende wagen, die is uitgevoerd met luchtbanden en voorzien van remmen, kan in ongeveer drie kwartier door twee man tot muziektent „omgebouwd" worden. Hiertoe worden zijkanten van de wagen neergelaten, het houtwerk wordt rondom aangebracht en het tentzeil is in korte tijd bevestigd. De diameter van de tent is zeven meter; de tent zelf geeft ruimte aan een zeventig personen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Voor de laatste maal in dit seizoen orga niseerde de kampeervereniging Bakkum in het openluchttheater „De Pan" een bonte avond voor de kampeerders. Naar het scheen heeft geen der op het recreatieoord aan de Zeeweg verblijvende kampeerders Zaterdag deze avond willen missen, want de opkomst is groter geweest dan ooit te voren: naar schatting bedroeg' het aantal bezoekers niet minder dan 5000. De tweede voorzitter de heer J. Brouwer heeft vooraf de uitslag van de op 25 Juli gehouden bal- lonwedstrijd bekend gemaakt De ballon van de 5-jarige Peter Wagenaar had een afstand afgelegd van 750 km. en belandde in Frankrijk. De peuter van nauwelijks twee turven hoog kwam hierdoor in het bezit van de eerste prijs, een grote speel goedauto, beschilderd met de kleuren van de K.V.B. vlag, die hem door de eerste voorzitter de heer J. van Dort werd over handigd. De ballon van de 7-jarige Jan Gerritse kwam in Duitsland terecht na een luchtreis van 430 km. Hij werd verblijd met een kinderspel. Er waren in totaal 8 kinderen die voor een prijs in aanmerking kwamen. De bonte avond werd geopend door „The Adlers", een mondaccordeontrio uit Koog aan de Zaan, dat met enkele populaire nummers alle succes heeft geoogst. Het ac- cordéonorkest „Crescendo" uit Amsterdam, onder leiding van de heer J. Huijing, begon zijn optreden met de „Bondsmars" van Van Ggst, die evenals Balalaika Souvenir- van Kok niet onverdienstelijk werd uitge voerd. Opmerkelijk was de prestatie die twee meisjes en een jongen als leden van „Crescendo" leverden. Zij brachten voor treffelijk een tango van Malando en een oud-Hollandse wals ten gehore, zodat het publiek dankbaar applaudiseerde. Zeer ze ker bezit het accordéon echtpaar dat zich The Corita's noemt en na „Crescendo" op het podium verscheen, voortreffelijke mu zikale kwaliteiten, maar zij brengen hun nummers op een wijze althans wat het vrouwelijke gedeelte van het duo betreft die niet zo uitstekend genoemd mag worden. Er zijn in totaal vier van derge lijke bonte avonden georganiseerd, die stuk voor stuk een succes zijn geworden. Reeds nu heeft het bestuur van de vereniging plannen voor het volgende jaar in bespre king die naar het zich laat aanzien veel voor de kampeerders beloven. Ongetwijfeld hadden vele inwoners en badgasten van Castricum zich gespitst op de demonstratie van de Wijk aan Zeese motorstrandreddingboot „Albatros", welke voor Zaterdagmiddag op het programma stond. Maar velen lieten zich afschrikken door de regelmatig terugkerende regen buien, die het verblijf op het strand nu niet bepaald tot een pretje maakten. Daardoor kon het gebeuren dat de demonstralie niet die belangstelling had, welke zij zozeer verdiende, een belangstelling welke de N.Z. H.R.M. zo dringend van node heeft. Niette min waren enkele honderden belangstel lenden op het strand aanwezig toen de „Albatros" van Wijk aan Zee over het strand door de tractor „Zeebeer" getrok ken, arriveerde. Welhaast zonder moeite trok de „Zeebeer" de boot tegen de kluft op en op het parkeerterrein aangekomen kreeg het publiek de gelegenheid het schip te bezichtigen, waar men een dank baar gebruik van heeft gemaakt. Ongeveer half vijf werd de „Albatros" weer naar het strand gebracht nu voor de tewater lating. Aanvankelijk was het de bedoeling van schipper J. Bakker na de tewaterlating weer enige malen naar het strand terug te keren en door demonstraties het publiek een inzicht van het reddingwerk te geven. De regen trad echter als spelbreker op, zodat van de oorspronkelijke bedoelingen werd afgezien en de „Albatros", na dooi de „Zeebeer" zo ver mogelijk in zee te zijn gebracht, slechts eenmaal op comman do van de schipper het water inschoof. Nog eenmaal keerde de boot terug en na het afschieten van een licht kogel vertrok zij tenslotte in de richting IJnruiden. De de monstratie vond plaats op uitnodiging van de kampeervereniging Bakkum. Evenals bij de bezichtiging van de boot als later op het strand werd een collecte gehouden. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 11 op 12 Augustus KW 144 8 k.; KW 18 50 k.; KW 42 15 k.; KW 56 20 k.; KW 163 20 k. Trawlharing KW 5 15 k.; KW 9 40 k.; KW 73 60 k.: KW 140 46 k.; KW 47 3 k.; KW 86 70 k.; KW 20 45 k.; KW 39 55 k.; KW 78 40 k.: KW 176 200 k.; KW 123 40 k.; KW 65 10 k.; KW 22 60 k.; KW 175 34 k.; KW 127 35 k.; KW 45 70 k.; IJM 74 85 k.; IJM 75 34 k. Geen vangst hadden KW 2; KW 32; KW 130. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 19 kantjes. Scheveningen: 10 kantjes. Katwijk: 14 kantjes. Puf voor Engeland. De Bergen, die in de afgelopen week in Huil marktte, boekte daar een eindbesomming van f 16000. Daar de totale aanvoer te groot bleek, moesten ruim 300 kisten aan de vis- meelfabrieken worden toegewezen. Ruime haringaanvoer van Thorina. Dank zij de hoge haringnoteringen kon de Thorina, de enige trawler die met grote aanvoer aan de afslag kwam. ruim f 21.000 besommen. Een mooi resultaat voor een tiendaagse reis. Tonijnengeld. De prijzen van de 16 tonijnen, die Maandag in de hal lagen te pronken, varieerden van f 126 tot f 240 per stuk. De elf stuks van de Ari Nisi waren nogal aan de zware kant en hiervoor wer den prijzen betaald van f 170 tot f 240 per- exemplaar. Hoofdakte Voor het examen hoofdakte te Haarlem zijn geëxamineerd voor gedeelte B 8 candi- daten. Afgewezen geen; geslaagd rhej. C. M. Smit te Heemskerk; en de heren: J. Schoorstra te Monnikendam; G. P. Sandberg te Leiden; P. A. Roels te Lisse; C. H. Leenes te Amsterdam; W. J. Langedijk te De Weere; Th. P. Buis te Wognum; A. Roosendaal te Wieringerwerf. DINSDAG 12 AUGUSTUS KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Verboden huwelijk". LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur: „Het zwaard van Monte Christo". WOENSDAG 13 AUGUSTUS BIOSCOPEN Als Dinsdag. VOOR HET FEESTPROGRAMMA van de Gladiolenweek, zie kader. 1451 M Daar stonden de deugnieten nu. Ze hoopten nog, dat de werkman niet aan deze kant van het dak zou komen. Maar het liep anders! De man klom de ladder op, stapte op het dak en liep door de goot heen. En hij ging ook de hoek om.' Daar stond hij nu opeens voor de twee jongens.... Hij keek ver baasd. en toen boos. „Wie zie ik nou? Zeg eens, wat voeren jullie hier uit?" Rick en Bunkie keken de man bedremmeld aan. „Nou, vooruitdoe je mond eens open!", zei de man. „Hoe komen jullie hier op het dak?" Ja, daar stonden ze nu, met rode hoofden. „We waren zomaar eens de ladder opgeklommenzei Rick. Zo!", zei de man kwaad. „Waren jullie zomaar eens naar boven geklommen? En weet je niet, dat dat beslist niet mag?" Rick en Bunkie knikten beschaamd. „Dat is me wat moois!", bulderde de man. „Kwajongens, dal je I i! Dat klimt maar op het dak, alsof zoiets niet vreselijk gevaarlijk is. Maar ik zal je een lesje geven, dat je nooit meer vergeet en nooit meer zulke ondeugende streken zult uithalen.Kom hier!" En toen pakte de man Rick en Bunkie één voor één op, legde ze over de knie en gaf ze een flink pak voor hun broek! Aalsum, 11 vroeg te Karachi. Aardijk, 10 van Rotterdam te New Orleans. Alblasserdijk, pass. 10 Azoren. Alchiba, 10 v. St. Vincent verwacht. Alioth, 9 v. Las Palmas n. Antwerpen. Almkerk, 10 v. Hongkong n. Manilla. Aludra, 10 v. Bahrein naar Suez. Andijk, 10 te Lissabon. Axeldijk. 10 v. Port Said n. Halifax. Aagtekerk. 10 v. Japan via Hamburg te R'dam. Aalsdijk, 10 te Hamburg. Almdljk, 9 v. Rotterdam naar Hamburg. Allair, 11 v. Rlo Grande do Sul te Pto Alegre verwacht. Annenkerk, 9 van Rotterdam naar Brisbane. Argos. 11 van Jpwlch. Aagtedijk, 8 te New York. Abbekei'k. p. 10 Bizerta n. Engeland. Albireo, 10 160 m ZW Fernando. Aldegarlm, 10 175 m. NNO Flslsterre. Alge nib, p. 10 TerschelMng. Alkaid. 10 v. Bremen n. Antwerpen. Amstelvaart, pass. 10 North Foreland n. Mar seille. Annenkerk. p. 10 Casquets n. Marseille. Bali. U v. Makassar te Pladju. Bantam, 11 v. Soeraba.ta te Pangkalplnang verw. Blitar, 10 v. Aden naar Suez. Bonaire, 9 v. Dover naar Madeira. Borneo, pass 11 Kp. Guardafui. Boschfontein. 11 v. Zanzibar te Tanga. Bennekom, 11 v. Rotterdam te Antwerpen. Blijdendijk. 11 te Antwerpen. Breda. 11 Talcahuano verwacht. Billiton, 8 te Cebu. Boissevain. 8 te Manilla. Bandjennasin. 9 van Ma'kassar n. Surabaja. Caltex Utrecht. 11 v. R'dam te Si don. Ceronia, 11 van Durban te Kaapstad verw. Caltex Nederland. 9 van Si don Ie R'dam. Caltex Pernis. 10 v. R'dam n. Sldon. Cirrus, (weerschlp) 9 van Rotterdam n. Atl. Oceaan. Caltex Leiden, 10 60 ma. ZO Kp. St. Vlscent. Caltex The Hague, 10 110 m. WZW Cyprus. Camphuys, 10 rede Semarang. Duivendiik, 9 v. Rotterdam naar Hamburg. Drente. 10 op rede Balikpapan. Duivendrecht. 11 v. R'dam te Philadelphia verw. Danae, 9 v. Gibraltar n. Bilbao. Duiverdijk, 10 n.m. v. Rott. te Hamburg. Eemdiik, 9 te Tampico. Enggar.o, 11 te Budge. Esso Den Haag, 10 v. Aruba te Rotterdam. Etrema. 10 van Rotterdam te Shellhaven. Eos. 10 v. Haifa n. Piraeus. F.sso Amsterdam, 10 140 m. N Fayal. Fairsea, 10 5J0 m. ZO. Diego Garcia. Friesland (KRL). pass. 10 Ouessant. Gravelar.d, 10 v. Amsterdam te Hamburg. Gadila. 10 v. Mena el Ahmadi naar Suez. Groote Kerk. 10 te Liverpool. Gena. 11 v. Pta Cardon te Rotterdam. Gordias, 10 Rotterdam n. Gibraltar. Heel sum, 11 Samasna verwacht. Hersiüa, 11 v. Paita te Mania verwacht. Helicon, 9 v. Amsterdam te Curasao. Hestia. 10 v. Paita naar Pimentel. Haarlem, 13 v. Pto Cabezas te Cristobal verw. Holland. 10 n.m. v. Macuse n. n. Beira. Hoeraikerk, p. 10 ten Z Kreta n. Genja. Hvdra, 1-9 le Port of Spain. Tlos, 10 v. Auxcayes n. SanUago de Cuba. Jupiter. 10 n.m. v. Tunis n. Mengara. Kola Inten. 9 v. RoHerdam n. Anwerpen. Ka'masa. 10 te Sibolga. Kalimantan. 10 20 m. W Benkulen. Karsik, 10 n.nt. v. Palembauig n. Tj. Prick. Kedoe. 10 te Donegala. Kertosono. 11 85 m. ZO F.nsgano pil. n. Surabaja. Kato Aiepesg. 10 90 m ZW Westp. Kreta. Kota Inten. 10 te Antwerpen. Lieve Vrouwekerk, 10 v. Calcutta via Hamburg te Rotterdam. Larenberg, pass. 11 Flnlsterre. Leersum, 10 v. Houson via Hamburg te R'dam Leerdam, pass. 10 Vliss'ngen naar Halifax. Leuvekerk, 01 v. Bushire naar Bahrein. Linge. 11 v. Vaasa te R'dam. LeopoldiskePk, 10 nog te Kuwait. Luna. 11 v. Alexandria te Berouth verw. LissekePk,, 10 nog te Kuwait. Laagkerk, 10 op 265 m. ZW Karachi terugge keerd naar Karachi. Meerkerk, pass. 10 Ouessant. Maas, 11 ca. 13 u. v. d. Levant bij IJm. verw. Mapia, pass. 11 Ouessant. Maasland, 10 v. Theos te BahJa. Macu'ba, 10 van Santos le Rio Grande do Sul. Mariekerk. 10 v. Kaapstad n. Antw. via Teneriffe Modjokerto, 11 van Aden te Port Soedan. Molenkerk, 10 van Lorenzo Marques n. Beira Merwede, 10 165 m W Ouessant n. Mobile. Noordam, 11 v- New York te Rotterdam. Nelly, 13 Albany verwacht. Nestor, 11 v. Barbados te Trisidad verwacht. Nieuw Amsterdam. 9 v. R'dam te New York. Noordwiik. 10 v. Safl saar Sas van Gent. Nieuw Holland, 11 v. Semarasg te Cheribon. Oranje. 10 120 m NO. Massawa n. Suez. Ootrnarsum, 10, 900 m W Scilly n. Antw. Parkhaven, 10 v. St. Vincent n. Santos. Poelau Laut, 10 te Southampton. Prins Willem V, 11 te Duinkerken. Polyphemus. 8 te Aden. Prins Willem II. pass. Dover. Plancius, 10 v. Buleleng n. Makassar. Poseidon. 11 te Savanna verw. Prins Willem II, p. 10 Dover. Prins Willem III, 11 220 ni, W ten N Cp. Clear n. Le Havre. Radia. 10 te Halifax. Roebiah. 10 v. Aden naar Penamg. Ruys. 11 v. Lorenzo Marques te Durban. Riouw, 11 te Budge. Roepat, 11 Port Sudan verwacht. Rijndam, 10 v. Southampton. Ridderkerk, pass. 11 Ouessant naar Antw. Rossum, pass. 11 Dover. Rafaela. 10 200 m N Manus el-1. Reymiersz. 10 v. Surabaja te Buleleng. Sanaroea, 10 van Muscat n. Rastanura. Scherpendrecht 11 v Trinidad te Rio de Janeiro verwach l. Sibaiak. 10 van Semarang n. TJ. Priok. Singkep, pass. 10 Minicoy. Stad Maastricht, 10 v. Bagnoli te Casablanca. Stad Schiedam, 10 v. Lulea te Middlesboro. Stentor, pass. 10 Ouessant. Straat Makassar. 11 te Mauritius. Sarpedon, pass. 1! Azoren. Schiedijk. 11 Mobile verwacht. Sunetta, 11 v. Curasao te Cristobal verw. Sambas. 14 v.m. v. Beraoe te Surabaja. Siberoet, 12 v. Tj. Priok te Surabaja verw. Sliedrecht. 10 ten aniker Bas (V.S.) Stad Haarlem, p. 10 Sveniska Blorn. Stanvac Talang A-kar, 10 op Musi. Straat Malakka, 10 v. Penang n. Ti. Priok. Swartenhor.d't. 10 v. TolItoU n. Donggala. Stad Arnhem, verm. 12 v. Savona n. Melilla. Tamo, 10 v. Rlo de Janeiro. Tero. 7 v. Buenos Aires te New York. Tomini, pass. 11 Malta n. Aarhuus. Tomori. li Colombo verwacht. Tarakan, 10 v. Hamburg le Amsterdam. Ti lus. 10 v. Patras naar Piraeus. Talisse, p. 10 n.m. Kn. Bougaroni. Themisio. p. 10 Klelerkanaal. Tiberius, 10 v. Paramaribo n. Willemstad. Tiibantiet ,10 te Tandjong Par.dan. Tankhaven 3. 11 v. Sungeigerong te Port Swet- tenham verw Van Outhoom, 11 v. Monade te Makassar verw. Van Riebeeck, 11 te Belawan verw. Van Riemsdijk, 10 v. Singapore n. Ti. Priok. Willem sad. 10 v. La Guaira n. Trinidad. Woensdrecht. pass. 10 Str. Bonifacio. Waterman, 10 v. Amsterdam te Kaapstad. Westerdam. 11 Rotterdam te New York. Willem Ruys. pass. 9 Elbe Cp. Waiwerang, 13 v. Ball te Singapore verw. Wieldrecht 11 te Napier, rjsel. 10 v. d. Levant te Amsterdam. Zeeland .'SSMl. pass. 14 Brunsbüttel. Zaan, 9 van Kotka naar Zaandam. Zeeland. (KRL). 11 te Singapore. Zijpenberg, 10 v. St. Vincent. Zuiderkruis. 9 v. R'dam te New York. ZonnewLik, 10 540 m. W v. Faslmet Z. Ierl. De voormalige trawler-tonnenlegger „Nordsee", van de Ilolland-klasse, die in de IJmuidensc Haringhaven ligt en, zoals wij Zaterdag al meedeelden, naar Duits land verkocht is, vertrekt morgenochtend naar Bremerhaven, om daar weer tot vis serijschip te worden omgebouwd. Vanavond omstreeks tien uur wordt de sleepboot „Vorwarts" verwacht, die de „Nordsee" naar zijn nieuwe haven zal brengen. Er gaan maar twee man als run ners mee. De „Nordsee", die door de Duitse ma rine tot tonnenlegger werd omgebouwd en daarbij zijn karakter als trawler ten dele verloor, moet een grondige her-ver- bouwing ondergaan: de mast moet inge kort worden en de reling zal weer aange bracht worden; de visruimen en de winch komen weer in en op de trawler en zo zal er nogal wat veranderen. Hoewel de Duitse visserij momenteel met dezelfde moeilijkheden kampt als de Nederlandse niet voldoende afzet voor de verse haring moet aangenomen wor den. dat men de „Nordsee" zo voordelig heeft kunnen krijgen, dat er niet meer over nieuwbouw gedacht hoefde te wor den. Dit deelde een vertegenwoordiger van de nieuwe rederij ons mee, die verder ver telde, dat de „Nordsee" hoofdzakelijk be stemd is voor de verre visserij. Gistermiddag zijn vele vacantiegangers en een deel van Velsens jeugd getuige ge weest van het roemloos einde van een houtloods, die op het terrein van de Nij verheidsschool aan de De Noostraat in IJmuiden-Oost stond. Omstreeks twee uur werd de brandweer gealarmeerd en toen men om kwart over twee de twee slangen waterklaar had, speelden de vlammen reeds hun grillig spel in, om en boven de loods met haar voor het gretige vuur dankbare inhoud. Vijf minuten later viel het gebouwtje in elkaar en daarmee was voor de omstan ders, die luid applaudisseerden, de aar digheid er af, want toen bleef slechts een hevig rokende puinhoop over, waarin de brandweer de laatste resten vuur be streed. Een trieste puinhoop, waarboven een fel geblakerde Kromhoutmotor een zaam uitstak, was het overblijfsel van de opslagplaats van de Nijverheidsschool. Omtrent de oorzaak is nog niets met ze kerheid te zeggen, hoewel de politie ijve rig zoekt in de richting van knapen met pyromane negingen. Naar wij vernemen zal de Donaupont, die zoals wij Maandag reeds meldden dezer dagen in Nederland gearriveerd is, waarschijnlijk Donderdag of Vrijdag in Velsen gestationneerd worden. Inzake de aanlegsteiger voor deze nieuwe pont kon de Rijkswaterstaat ons nog niets mee delen. KLEINE VAART Algarye. 11 v. Roti. te Kotka verw. Arnoudspolder, li v. Astw. te Lissabon verw. Alts, 11 v. Goole te Aarhuus. Bemisse, 13 v. Barry le Pasages verw. Babi, 9 te Methil van Zaandam. Baracuda, 9 v. Boness te Otterbaeken. Birmingham, 9 v. HarUngen n. Leith Brem, 3 v. Rott. te Grimsby. Dollard, 9 Goole le Hamburg. Dornburgh, p. 11 Estacapoijt. Frisia, 11 v. Ambes n. Fedala. Gaasterland, 10 v. Rott. te Knugslynn. Haskerland, 10 v. Harlingen te Goole. Henrica, 9 v. Hamburg te Ktnigslynn. Hondsrug, 14 v. Hamburg te Boness verw. Joost, 9 te Londen van Patenleml. Kitty, 11 v. Gruvon te Zaandam verw. Kortenaer, 11 dw Norderney. Lutterkerk. 10 v. Antw. te Hamburg. Markab, 10 v. Harlingen te Horsens. Marne, 9 v. Rott. te Stockholm. Maystar, 11 v. Ibiza te Tharshavn verw. Midsland, 11 v. Rott. te Grangemouth. Marcella, p. 10 Ouessant. Matthew, li v. Plymouth te Blllingham. Noord, p. 11 Lizard. Noorderhaven, vertr. 14 v. Amsterdam naar Maassluis. Norma, p. 11 Vlisslngen. Nottingham, 9 v. w Hortlepool te Antwerpen. Nijenburgh, 10 te Oscarshamn. Pavo, 9 te Zaandam van Mantyluoto. Phoenix, p. 11 Den Heider. Rapid, 9 van Parijs n. Amsterdam. R.P.S., verm. 11 v. Lissabon n. Boness. Rijnhaven, 14 60 m. NO Kp Vilano. Santa Margherita, p. 14 Terseheilingerbanik. Shamrock, 11 v. Zierikzee n. Hansweert. Spes, 11 v. Rott. te Manchester verw. Ton S. 9 van Swansea n. Rotterdam. Themisto, p. 14 Brunsbuttel. Vecht, 9 v. Rotterdam te Londen. Vivo, 14 bij Smithknoll. Vlieland, p. 11 TerschelMng. Vlier. 9 v. Londen te Antwerpen. Vrouwenpolder, verm. 11 v. Rott. n. Lissabon. Westiaan, 11 v. Bremen te Rolt. verw. Westpolder. 14 v. Anlw. te Lissabon verw. Wickenburgh, p. 10 Ouessant. SLEEPVAART Sleepboot Blankenburgh, met 2 bokken, 10 60 m. W. Algiers. Sleepboot Noordholland, 10 te Torbay. Sleepboot Noordzee, met baggermolen en bak, 9 1230 m. ZW Flo res. Sleepboot Poolzee, 9 v. Curacao n. Rlo Chico- Sleepboot Thames, met droogdok, p. 9 ten W. Malta. Sleepboot Tholen, 10 v. Dakar op rede Le Havre. Sleepboot Tyne, met zuiger, 9 340 m. ONO Chesapeake-baai. Sleepboot Witte Zee, met zuiger, 9 140 m. N- punt Madagascar. Sleepboot Zwarle Zee, p. 9 Casquets. Geen vismeel. Hoewel er Maandag naar verschillende soorten vis meer vraag was, beantwoordden de prijzen niet hier aan. De schelvis, die weliswaar iets ruimer van aanbod was, maar toch royaal door de handel werd opgenomen, bereikte geen hogere noteringen dan gemiddeld f 40 voor de grote en middelsoorten en de braat kwam niet hoger dan f 32. Ook de kabel j auwpr ij zen lagen aanmerkelijk la ger. De verminderde belangstelling van Belgische zijde was hiervan oorzaak, zo dat de gekochte soorten uitsluitend voor h(et binnenland gebezigd moesten worden. Regels grote kabeljauw, die in de voor gaande week nog f 100 noteerden, brach ten het nu niet verder dan f 75 bij uitzon dering; de gemiddelde prijzen waren f 55. Grote kabeljauw kwam niet hoger dan f 70 per 125 kg. De tongaanvoer was zeer gering. Daar zowel de exporteurs als de binnenlandse afnemers grote belangstel ling toonden, moesten de noteringen meer malen worden verhoogd. Tong 1, die aan vankelijk werd verkocht voor f 1,70, liep op tot f 1,80; de laptongen zagen kans op te klimmen van f 3 tot f 3,40 per kg. Door de geringe haringaanvoer waren ook hier de prijzen „van slag af". Goede Noord soorten hielden gemiddeld f 16 per 50 kg aan, de kleinere Zuidkwaliteiten brach ten het tot f 14. Aan de vismeelfabrieken werd niets toegewezen. De makreel, die gretig aftrek vond bij de conservenindus- triën en rokerijen, ging over voor f 20 tot f 18 per 50 kg. Haringaanvoeren. Van de haring- trawlvisserij kwamen Maandag binnen de volgende schepen met eigen aanvoeren: de KW168 met 37 kantjes, de KW44 met 473 k., de IJM283 met 351 k„ de KW122 met 286 k., de KW159 met 230 k. en de SCH7 met 573 kantjes haring. Poolse aanvoer in de bunker. Van de Poolse haringvloot kwam binnen de SW I 104 met een lading van 561 kantjes steur- haring, die tijdelijk in de bunker werden opgeslagen. De Dinsdagaanvoer. Voor vandaag kwamen de volgende schepen binnen: de KW 19 met 70 k. schelvis en piepers, 50 k. wijting, 27 k. radio en 18 k. haai en met nog 20 k. diversen; de Linrburgia met 420 k. haring, 240 k. makreel en 25 k. diver sen en de Thorina met 1700 k. Noordha ring, 60 k. diversen en 25 stuks stijve ka beljauw. Woensdag de Schoorl. Als eerste ge gadigde voor de Woensdagmarkt heeft zich Zondag reeds de Schoorl gemeld, die op genoemd tijdstip een vangstopgave had van 700 k. haring, 150 k. diversen en 175 stuks stijve kabeljauw. Verwacht worden nog de Petten (die op 1 Augustus van Vlaardingen vertrok, de Mary en Norma, die de 2e Augustus naar zee gingen. Van de makreel visserij wordt de Antje ver wacht, die tot Maandagavond echter nog geen vangstopgave doorgaf. Leve de bruinvis. De logger KW17, die de afgelopen week speciaal op de to nijn heeft gevist, besomde voor de 11 stuks ongeveer f 2300. Met nog voor duizend gulden andere vis kwam de logger aan een lonende besomming. De KW 125 „Pe- tronella" bracht vijf stuks duikelaars aan de Maandagmarkt. Snurrecord. Bijna vijf mille was de totale besomming van de snurrevaadkot- ter UK 202 in de afgelopen week. Daar voor werden 232 kisten schol gevangen en het scheepje brak voor die week twee records (hoogste snurrevaadbesommer en hoogste vanger). Marktprijzen. Heilbot 2.55-2.45, gr. tong 3.70-3,10, gr.m. tong 1,99-1,87, kl.m. tong 2.02-1.86, kl. tong I 1,95-1,64, kl. tong II 1,90-1,73, tarbot I 2,38-1,74, zalm 10- 9,50 per 1 kg. Tarbot IV 47, tongschar 65- 57, gr. schol 65-47, gr.m. schol 57-49, kl.m. schol 70-35, kl. schol I 47-20, kl. schol II 30-11,50, schar 20-14, v. haring 17-11, ma kreel 21-13, gr. schelvis 44-35,50, gr.m. schelvis 44-35,50, kl.m. schelvis 44-30, kl. schelvis I 41-27, kl. schelvis II 35,50-14,50, wijting 20-8,50, gr. gul 37-20,50, midd. gul 26-14, kl. gul 17,50-8, kl. haai 25-10,50, ham 59, poontjes 8, kl. rode poon II 18 per 50 kg. Gr. kabeljauw 144-63, gr. kool- vis zw. 62-47,50 per 125 kg. Marktaanvoer: 320 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbott, 26 kisten tong schar en schartong, 885 schol, 13 schar, 2475 haring, 560 makreel, 535 schelvis, 480 wijting, 340 kabeljauw en gul, 19 kl. haai, 1 ham, 2 poon, 13 koolvis, 50 diversen, to taal 5720 kisten. Besommingen. IJM283 f 6240, SCH 7 f 4210, ROl f 2560, R029 f 1450, KW114 f 4070, KW107 f 3880, KW17 f 4150, KW 64 f 2830, KW125 f 4310, KW84 f 2710, KW 166 f 2580, KW169 f 3590, KW108 f 3020, KW26 f 2150, KW16 f 4280 KW44 f 3320, KW 122 f 1110, KW 159 f 6360, AM16 f 2620, AM17 f 1900, BU33 f 2040, WR33 f 2250, IJM23 f 1500, IJM276 f 1490, IJM229 f 1560, IJM11 f 1320, IJM228 f 1560, IJM53 f 2060, IJM277 f 1280, KW31 f 880, KW53 f 1320 KW27 f 1867, KW98 f 2950, KW34 f 3490, KW94 f 2250, KW77 f 1690, KW210 f 1700, KW136 f 2630. 1 trawler met f 20.400. Aanvoer aan de visafslag van Urk op 9 Augustus 1952 door 136 vaartuigen: 15989 p. kuilpaling f 0,78-f 1,10 p. p., Ill p. snoekbaars f 0,72-f 0,77 p. p. 109 p. rode baars f 0,72-f 0,77 p. p. 615 bakken nest f 3,00 per bak. 12) vertaald uit het Engels. HOOFDSTUK 8 Toni was echter op dit moment niet ont vankelijk voor Nigel's onaangename manie ren. Vol belangstelling keek ze naar het landschap, waar de grote auto, die er op gebouwd was om Olivia's rolstoel en nog diverse passagiers te vervoeren, doorheen snelde. Ze voelde nog steeds iets van de betovering, die ze ondergaan had bij de eerste aanblik van het eiland bij zonsop gang. Ze had de ontmoeting met Fisk en Carlos en ook Mark als iets prettigs onder vonden, en ze wist instinctief, dat ze deze mannen als haar vrienden zou kunnen be schouwen. Ze zouden, als het op Floriana eens moeilijk zou blijken te worden, haar helpenTot dusverre had ze eigenlijk nóg maar één persoon ontmoet, die abso luut tégen haar was: Juanita. Ze zag het donkere hoofd van het Spaanse meisje naast de chauffeur. Het was onvermijdelijk, dat Juanita jaloers was op het Engelse meisje, dat in zo'n bijzondere functie bij haar meesteres was aangesteld. Maar Toni had goed vertrouwen, dat ze ook de moei lijkheden met het Spaanse meisje op de duur zou overwinnen. Ze wilde op dit mo ment van haar eerste kennismaking met Flamingo Eiland echter niet denken aan onprettige dingen en vol belangstelling keek ze om zich heen naar het kleurrijke landschap. Haar opwinding was haast even groot als die van Fisk. Ze was nu dus wer kelijk op dit wonder-eiland aangekomen. Het was niet enkel maar een plaats uit een Hollywoods-filmverhaal. De grote auto snelde voort over de weg langs de zee inham. De mensen op de weg waren meest inheemsen met donkerbruine gelaatskleur. Kleine kinderen, vaak poedelnaakt, wuif den naar de voorbijsnellende wagen. Toni zuu de chauffeur hebben willen vragen om langzamer te rijden, zodat ze meer zou kunnen zien, maar ze durfde het niet. Want Olivia in haar rolstoel was één en al onge duld. Ze wilde zo snel mogelijk Floriana bereiken. Door de open ramen van de auto woei een zachte zeewind naar binnen, die prettig fris aandeed en telkens weer kwam de lucht van sterkgeurende bloemen in Toni's neus, een lucht, die haast bedwel mend werkte. Vanavond schrijf ik over dit alles naar huis, dacht Toni, hoewel ze zeker wist dat ze onmogelijk haar eerste indruk ken goed op papier zou kunnen weergeven. De zon stond intussen al hoog aan de hemel en het was gloeiend warm geworden. Al leen het zachte windje maakte de hitte draaglijk. De hoge kruinen van de palmen waren in voortdurende beweging en hun geruis scheen te harmoniëren met het ge luid van de zee, die tegen de rotsachtige kust in duizenden schuimvlokken uiteen sloeg. Op deze zonnige morgen leek alles ideaal. Toni was nog nooit eerder in de tropen geweest en wist dus niet, hoe dit zonnige, vreedzame landschap soms opeens door een hevige storm geteisterd kon wor den, hoe dan plotseling de zee en de wind en de hemel samen schenen te werken om een helse kracht te ontketenen, welke de palmen striemde, de zee hoog over de rot sen heen deed spatten en elk menselijk wezen tot het zoeken van beschutting dwong. Op dit moment keek Toni, onbe zorgd over dergelijke natuursuitspatlingen, naar de zonovergoten nieuwe wereld, die zich voor haar ogen ontvouwde. Ze zat naast Olivia en tegenover hen zaten Fisk met de setter Jake aan zijn voeten, en Nigel. De laatste keek met een verveeld gezicht naar buiten. Toni zag voor het eerst bewust zijn profiel en constateerde, dat Nigel en profile beter was dan een face. Opnieuw voelde ze iets van medelijden met hem. Het was overduidelijk, dat. hij het eiiand stomvervelend vond, en dat hij de mooie dingen ervan niet zien wilde. Olivia keek naar het warm-blozende enthousiaste gezicht van Toni en glimlach te. ,,'t Bevalt je wel, geloof ik", merkte ze op. „Ik vind het hier fantastisch", riep Toni uit. Ze zag hoe er een laatdunkende trek om Nigel's mond kwam en haar medelijden week weer voor een gevoel van ergernis. Fisk keek haar echter vriendelijk aan. Ze aaide even over de glanzende kop van de Ierse setter, en ze voelde hoe zowel de jon gen als het dier haar reeds in hun hart gesloten hadden. ,,'t Is hier inderdaad niet slecht, als het weer goed is," zei Fisk, „en meestal is het hiér mooi weer. Maar ik zelf zou graag eens van het eiland weg willen en Europa zien." In gedachten formeerde hij allerlei vra gen, die hij Toni over Londen wilde stellen. „Je hebt nog tijd genoeg om de wereld te zien", merkte Olivia scherp op. „Je bent nog zo jong." Fisk hoorde nauwelijks wat ze zeide. Zijn gedachten waren bij Mark, die hem had laten heipen bij het verbinden van een ernstige wond van een van de plantage arbeiders. Het vechten zat deze mensen hier in het bloed, en hoewel zo'n gevecht met mensen hier sinds vijftig jaar als verboden was, kwam het nog steeds voor. Ais de negers ergens ruzie over hadden, vochten ze het in de bossen uit met de lange mes sen, die ze ook bij hun werk gebruikten. Het bewuste slachtoffer had een diepe wond in een dij gehad en Fisk had toegekeken, hoe Mark de man op uiterst kundige en handige wijze hielp. De oude dr. Fairley had zijn belangstelling altijd afgewimpeld. „Ga je nooit in dokterszaken verdiepen, m'n jongen, als je nog op een andere ma nier aan je brood kunt komen. Het is een hondenbestaan", had hij altijd gezegd. Mark was heel anders. Hij wist niet, dat hij hiermee iets deed, wat de oude me vrouw Burden niet bepaald welgevallig was. Maar nu had de oude vrouw zelf een verpleegster meegebracht, die hem een heleboel over de Londense ziekenhuizen zou kunnen vertellen en die zelfs misschien zijn grootmoeder zou kunnen overhalen om hem in Londen medicijnen te laten stu deren Allemensen, wat een geluk, dat zij gekomen was. Fisk lachte het meisje vriendelijk toe en Toni lachte terug. Jake had zijn kop op haar knie gelegd en scheen het vertrouwen van zijn baas in de jonge verpleegster te delen. „Vraagt u Mark om u morgen te ko men bezoeken, grootmama?" vroeg Fisk. „U zult hem heus erg aardig vinden, als u hem leert kennen. Olivia keek haar kleinzoon argwanend aan. „Hoe kan jij die dokter eigenlijk al zo goed? Je bent toch niet ziek geweest, is 't wel?" „O nee, ik ben nooit ziek," zei Fisk lachend, „maar hij kwam bij een van de arbeiders, die in een gevecht gewond was. U hebt nog nooit zo'n wond gezien, groot mama. „Genoeg, Fisk. Alsjeblieft geen griezelige details", weerde Olivia hem af. De dia manten in haar ringen flonkerden, terwijl ze haar handen in een gebaar van afschuw ophief. Zulke dingen gebeurden nu een maal op een plantage en de arbeiders kregen een goede verzorging, maar verder moest er niet over gesproken worden, vond de oude mevrouw. Bovendien was Fisk veel tè geïnteresseerd in medische dingen. Fisk's aardige gezicht betrok. Hij had graag het geval beschreven, terwijl Toni toehoorde. „Hij is ook nog bij Phoebe ge weest, twee of drie keer. Ze heeft de laat ste tijd weer van die vreemde aanvallen", vervolgde hij. „Ze heeft last van haar zenuwenof ze vindt het leuk die nieuwe dokter bij zich te roepen. Dat kind is niet wijs. Ik hoop dat die dokter haar eens goed de waarheid heeft gezegd." Niggel snood verachtelijk. „U denkt toch zeker niet, dat zo'n man een behoor lijk honorarium zo maar laat schieten?" Fisk kreeg een kleur van ergenis en Toni keek Nigel afkeurend aan. Mark Greville zag er helemaal niet uit als een dokter, die zijn patiënten overloopt. Nigel's insi nuatie was weer hoogst onsympathiek. Hij was bij tijden veel erger dan zijn groot moeder. „Hij heeft haar gezegd, dat ze meer moest paardrijden en hij gaf haar een flesje met een of ander spul. Boven dien ried hij haar aan meer tennis te spe len op de Club." Toni moest inwendig lachen. Ze kon zich Mark voorstellen met zo'n ingebeelde ziekte..terwijl hij tegenover werkelijke zieken één en al ernst en medeleven zou zijn. Ze voelde intuïtief, dat hij zó was, ook al kende ze hem nog maar nauwelijks. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6