Frans-Amerikaans de Atlantische conflict bedreigt samenwerking Mr. Donker zet zijn formatie pogingen voort Westelijke Grote Drie doen nieuw ontwapenings-voorstel Vloot van tankers onderweg naar de Perzische Golf Schuman niet accoord met Adenauers condities Weerbericht Frankrijk heeft slechts één wapen: Duitse herbewapening tegenhouden Haarlems Dagblad Hefschroef Buitenlandse Zaken toch onder een K.V.P.-minister? Bestelauto door tram aangereden Zij stemmen in met conferentie van Grote Vijf Naguib en Aly Maher zijn het nog steeds eens Het woord is aan Mossadeqs regering roept om hulp tegen het communisme Kleurlingen laten Malan niet met rust Vrij warm zomerweer Ongeluk bij overweg in Zandvoorl Aanvaring tussen Zweeds en Noors schip Saar-conferentie 67 e JAARGANG No 29 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG i 8 9 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SNELLE ONTWIKKELING van het hef schroefvliegtuig schijnt op lil te zijn. Voor al de Amerikanen houden er zich mee bezig. Zij zijn aangemoedigd door de dien sten die het hun reeds in de oorlog in Korea heeft bewezen. Maar het is nog maar een klein ding; meer dan drie passagiers kan hel op zijn best niet meenemen. Om economisch bruikbaar te worden in het passagiersVerkeer zal het er minstens twaalfmaal zoveel moeten kunnen vervoe ren. Is het eenmaal zover, dan zal het op korte afstanden, niet slechts binnenslands maar ook op zulke luchtlijnen als Amster damParijs en AmsterdamLonden, snel ler verbinding kunnen brengen dan nu door het toestel met vaste vleugels wordt verzorgd. Want het hefschroefvliegtuig de hclicoptère, zoals de Fransman het noemt; de helicopter, zoals de Engelsman zegt maakt het door zijn korte aanloop bij opstijging en zijn korte uitloop bij lan ding mogelijk, heel kleine vliegveldjes te gebruiken. Op den duur zullen ook wel daken van grote gebouwen ervoor geschikt te maken zijn. Dan moet het dus de verbin ding van middenpunten van bevolkings centra verzekeren. Als men nu naar Parijs vliegt moet men bij zijn vliegtijd altijd een half uur tellen, nodig om van Le Bourget naar het centrum van Parijs te rijden. Wie naar Londen gaat heeft Van Lon don Airport naar de City wel drie kwartier nodig. Hefschroefvliegtuigen zou den hun passagiers op een terrein van zo ongeveer honderd meter in het vierkant, dat groot genoeg zou zijn om als vliegveld dienst te doen, neer kunnen zetten. Ge moet u de ontwikkeling van zaken in deze richting niet op al te korte termijn voorstellen. Dr. Plesman heeft haar on langs te berde gebracht en toen de ver wachting geuit, dat het hefschroefvliegtuig omstreeks I960 zijn algemene commer ciële bruikbaarheid zal hebben bereikt. Dat zou dus nog acht jaar moeten duren. Geen wonder, als men zijn wordingstijd verge lijkt met die van het bruikbare vliegtuig met vaste vleugels, die al meer dan veertig jaar heeft geduurd. De eerste bruikbare hélicoptère steeg kort voor de tweede we reldoorlog op. Men is dan ook nog steeds aan het expe rimenteren met verschillende technische oplossingen, die belangrijke punten betref fen, maar wel zo ver gevorderd dat men de keus kan maken uit constructies die elk op zichzelf practisch bruikbaar zijn. Bij de bouw van toestellen voor passagiersdien sten geldt natuurlijk, nevens de eisen die aan snelheid, stabiliteit en uithoudingsver mogen gesteld moeten worden, in hoge mate de factor veiligheid. Als het nog acht jaar moet durènfr zoals Plesman voorspelt, is er niet bepaald sprake van een heffing ineens. Maar na dat tijdsverloop zullen wij daar wel van gaan praten. Want ook in het verkeer bin nenslands zal deze nieuwe ontwikkeling van de luchtvaart grote uitwerking doen gelden. Er is weinig verbeeldingskracht nodig om le voorzien dat het de bus-dien sten op langere trajecten vervangen zal en ook de spoorwegen, tenminste ten aanzien van passagiersvervoer, sterke concurrentie gaan aandoen. Er komt bij dat men niet alleen aan toekomstige verkeersdiensten van dit soort moet denken maar ook aan de kansen van het hefschroefvliegtuig in par ticulier bezit, dat maar enkele mensen be hoeft te vervoeren. Het zou, als het een maal in serie en dus tegen redelijke prijs gebouwd zou worden, in zekere mate de vervanger van de personen-auto kunnen worden. Misschien zal deze ontwikkeling zich al eerder dan het jaar 1960 doen gel den. Ergens heb ik gelezen dat in de naaste toekomst de hefschroefvliegtuigen van de marktpleinen der steden zouden opstijgen. Dit is misschien wat te kras uitgedrukt en het lijkt voorshands geen gelukkige ge dachte. Men voelt het oude stedenschoon, waarvoor al zo vaak gepleit moet worden om veel verlies te voorkomen, opnieuw belaagd worden. Men krijgt al een onplezierige gewaarwording bij de gedach te aan acties tegen het voortbestaan van hinderlijke oude torens. Wat bomen betreft, die zullen er in 1960 in de steden wel nau welijks meer zijn; zij maken nu al de in druk van een overwonnen standpunt. Am sterdam zal ze wellicht het langst pogen te handhaven. In alle opzichten verheffend zal de ontwikkeling van het hefschroefvlieg tuig dus niet zijn en het gevaar van op- schroeverij van zijn belangrijkheid zal men niet uit het oog mogen verliezen. Maar wat wilt ge? De ontwikkeling der techniek blijft heerseres over de mens, zoals zij dat immer geweest is. Als gij u voorstelt dat over een jaar of twintig uw schoondochter aan het ontbijt tot haar echtgenoot zal zeg gen: „Piet, wil je wat zachter op het dak landen? ik werd er gisterenavond weer wakker van", schiet ge wellicht tekort in fantaisie omtrent hetgeen ons schroefs- gewijs te wachten staat. R. P. Met de term „verward" is de atmosfeer, die momenteel in Franse regeringskringen heerst, nu Parijs inzake de militaire be stellingen van Washington een definitieve nul op het request heeft gekregen, zeker niet te geflatteerd omschreven. Men weet, hoe sinds de NATO-conferen- tie in Lissabon het Franse bewapenings plan was gebaseerd op schriftelijke en mondelinge beloften der Amerikanen, die ervoor zouden zorgen, dat de Franse in dustrie zou kunnen blijven draaien. Inge volge die afspraken heeft Parijs in Mei om nieuwe credieten verzocht tot een bedrag van 500 millioen dollar en daarvan is zoals bekend, slechts 200 toegestaan, maar op een veel langere looptijd dan de Fransen hadden verlangd. De officiële reden, d»e daarbij door de Amerikanen werd aan gevoerd, luidde dat het Congres reeds ruime tijd geleden de buitenlandse hulp verlening had verlaagd, waardoor nu voor al op de bestellingen bezuinigd moest worden. In officiële Franse kringen is echter de algemene indruk, dat de regering in Washington met iets meer goede wil Fran krijk toch wel verder tegemoet had kun nen komen, dan nu is geschied. In de Amerikaanse pers is Frankrijk on langs vergeleken met een klein kind, dat als maar om bijstand dreint en in Parijs is men er niet helemaal zeker van, dat die zienswijze ook in zekere Amerikaanse regeringskringen gehuldigd zou worden. Intussen staan de Fransen nu voor het probleem zich op de toekomst te beraden en zelden is de laatste jaren die taak zo zwaar geweest. Premier Pinay, die in Aix-les-Bains vertoeft voor de jaarlijkse verzorging van een \yond, die hij uit de eerste wereldoor log heeft overgehouden, confereert dage lijks met de betrokken ministers, maar ovgr de beslissingen, die daarbij genomen zouden zijn, is nog maar heel weinig be kend geworden. Alleen de minister van Defensie, René Pleven, heeft verklaard, dat hij niet bereid is de 25.000 arbeiders te ontslaan, die in de fabrieken werken, waar het militair materiaal vervaardigd wordt onder meer het transportvliegtuig Nord 2500, de jeep-Delahaye en een nieuwe tank van Frans ontwerp materiaal waarvoor Amerika dus geen belangstelling heeft,, doch waaromtrent Frankrijk nu juist de grootste verwachtingen koestert. Frankrijk zal dan wel zelf in zijn militaire behoeften voorzien, zo heeft men hier laten verlui den, en de regering is niet van zins de be sprekingen met Washington te heropenen. Tenslotte heeft Pleven nog laten weten, dat de regering van plan is het geschil met de Amerikanen aan de Atlantische raad ter bemiddeling voor te leggen. Gezien achter (Van onze correspondent te Parijs) het overwicht, dat de Amerikanen in dit lichaam bezitten, lijkt het nauwelijks waarschijnlijk, dat langs deze weg de Franse hun eisen wel ingewilligd zouden kunnen krijgen. Zelfs een dozijn Atlantische raden zullen immers weinig kunnen uitrichten tegen één Amerikaans Congres, dat uiteindelijk toch beslist over de toekenning van cre dieten aan het buitenland. Weinig keus Onder deze omstandigheden kan men v/el zeggen, dat er voor Frankrijk weinig anders overblijft dan zijn hele buitenland se politiek, zoals die goeddeels door de Atlantische verbintenissen bepaald werd, opnieuw op de helling te plaatsen. Veel zeggend is onder meer, dat een radicaal lid van de regering zwart op wit geschre ven heeft, dat hij het onaannemelijk achtte, dat het parlement zich thans be reid zou tonen het verdrag inzake het Europese leger te ratificeren. Met andere woorden: de Amerikanen moeten van de Franse regering maar niet verwachten, dat zij bij de Nationale Vergadering het ver zoek om die ratificatie in zal dienen. En de rem op de Duitse herbewapening, die immers slechts in het Europese leger mo gelijk is, is zodoende dus nog weer wat sterker aangehaald. Tenslotte wordt in officiële kringen ook de oorlog in Indo-China reeds met deze jongste beslissing van Washington in ver band gebracht. Wanneer de Fransen Indo- China zouden laten schieten, zo wordt hier wel dreigend geopperd (en het dus over levert aan Ho Chi Minh en indirect aan de Chinese communisten), dan zou Frankrijk al zijn krachten aan zijn Europese taken kunnen wijden en ook geen vrees meer behoeven te koesteren voor een Duitse militaire en economische suprematie. Zo als de stukken nu liggen, zo merkt men hier op, wordt van Frankrijk geëist, dat het erin berusten zou het voetvolk aan het Europese leger te leveren, terwijl Duits land al zijn kolossale energie aan zijn eco nomisch herstel en de militaire „boven bouw" zou kunnen geven. Men mag het inderdaad wel uitgesloten achten, dat enig Frans parlement zo'n gang van zaken onderschrijven zou. Alles bijeen genomen, lijkt het Atlantisch pact, zoals dat in grote lijnen te Lissabon ontworpen werd. wel verder dan ooit van zijn verwezenlijking verwijderd. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de formateur gisteren gedurende ruim twee uur ten paleize op het Lange Voorhout vertoefd had, heeft hij de jour nalisten medegedeeld: „Ik ga kalm voort"! 's Middags heeft hij het Tweede Kamer lid mr. J. Algera (A.R.) ontvangen, die hij naar alle waarschijnlijkheid de portefeuille van Verkeer en Waterstaat heeft aange boden. Ofschoon, naar het heet, aanvanke lijk in P. v. d. A.-kring ontsteltenis was ontstaan ten gevolge van het ter twaalfder ure van KVP-zijde kenbaar gemaakte ver langen om een geestverwant tot minister van Buitenlandse Zaken benoemd te krij gen, schijnt de formateur het niettemin mogelijk geacht te hebben zijn formatie pogingen voort te zetten. Daardoor bestaat thans in parlementair- politieke kring in Den Haag het vermoe den, dat hij bereid is dit verlangen in te willigen. Of er dan ook nog een minister zonder portefeuille, behorende tot de P. v. d. A., op het Plein zal komen, is op het ogenblik niet duidelijk. De pil zou dan ver guld kunnen worden door het minister presidentschap aan dr. Drees toe te ver trouwen. Gebeurt dit, dan is nauwelijks te verwachten dat deze bovendien de porte feuille van Financiën voor zijn rekening zou nemen. In dit opzicht duikt nu opnieuw de naam van de heer J. van de Kieft op. Clarissa Spencer Churchill, de 32-jarige nicht, van de Engelse minister-president Winston Churchill, die waarschijnlijk reeds morgen in het huwelijk zal treden met Anthony Eden. de 35-jarige Engelse minis ter van Buitenlandse Zaken. De huioelijks- reis zal naar Portugal leiden. Vanmiddag om ruim twaalf uur is bij de overweg Bentveldse Duinweg en Zand- voortselaan te Zandvoort een bestelauto tegen een tram gebotst. De auto kwam uit Overveen en de tram uit Zandvoort. Er was juist een tram uil de richting Haarlem gepasseerd en vermoedelijk heeft de auto bestuurder, de 23-jarige L. J. G. Giesberts uit Hillegom niet gemerkt, dat van de andere kant ook een tram naderde. De auto werd twintig meter meegesleurd en geheel vernield. De cabine bleef onbeschadigd. De bestuurder liep alleen wonden aan het hoofd op. Hij is ter plaatse verbonden. De tram was aan de voorzijde vernield. NEW YORK (Reuter) In de UNO- conimissie voor de ontwapening hebben Engeland, Frankrijk en de Verenigde Sta ten Dinsdag meegedeeld, dat zij zullen in stemmen met een vijf-mogendhedencon- ferentie over de ontwapening, indien de Sovjet-Unie en China vooraf instemmen met beperking van hun strijdkrachten tot 1.500.000 man elk. De Westelijke „Grote drie" stelden voor. dat op de conferentie zal worden gesproken over: Verdeling in land-, zee- en luchtmacht van de strijdkrachten, die binnen de over eengekomen maxima passend zouden wor den geacht; Type en hoeveelheid van bewapening, die noodzakelijk zou worden geacht voor ondersteuning van de toegestane strijd krachten; Uitschakeling van alle strijdkrachten en bewapening, uitgezonderd de toegestane en voorzieningen voor uitschakeling van alle belangrijke wapens, die gebruikt kunnen worden voor massavernietiging, en voor doelmatige internationale controle van atoomenergie, teneinde verbod van atomi- sche wapens te verzekeren. Het opnemen van de kwestie der atoom energie in het laatste deel van het voorstel wordt in sommige kringen gezien als een aanwijzing, dat de Westelijken bereid zijn het vraagstuk van controle der atoom energie, dat zich reeds vijf jaar in het slop bevindt, op een nieuwe manier aan te pak ken. De Amerikaanse regering en haar twee Westelijke geallieerden hebben reeds enige lijd gezocht naar een nieuwe for mule ter vervanging van het oorspronke lijke „plan-Baruch" voor controle dei- atoomenergie. De Britse afgevaardigde Coulson ver klaarde, dat er twee manieren zijn om tot overeenstemming over ontwapening te geraken. De ene is de Russische methode van een vastgestelde formule voor alge hele vermindering met een derde, die ech ter voor de Westelijke mogendheden on aanvaardbaar is, omdat zij-de onevenwich tigheid van de wereldstrijdkrachten slechts zou versterken. De tweede is het Weste lijke voorstel, dat voorziet in trapsgewijze overeenstemming. Russische reactie De Russische afgevaardigde Malik ver klaarde, dat hij de nieuwe voorstellen ern stig zou bestuderen, doch dat ze, op het eerste gezicht, niets nieuws schijnen in te houden. Zij stemmen niet in met een ver mindering van de bewapening der grote mogendheden met een derde, die tegelijk met verbod van atoomwapens van kracht dient te worden. Vrijdag komt de commissie opnieuw bijeen. Het 11.672 ton metende Zweedse motor schip „Anna Salon", dat 600 passagiers vervoerde, die de Olympische Spelen heb ben bezocht, is vanmorgen vroeg in de Pent land Firth, het vaarwater tussen Schot land en de Orkanen, in aanvaring gekomen met de Noorse drijvende traankokerij „Thorshoevdi", die 18.369 ton meet. De „Thorshoevdi" kreeg enige schade aan stuurboord. Bovendien zijn twee tanks lek gestoten. Het passagiersschip „Anna Salen" kreeg aanzienlijke schade aan de boeg. Het heeft evenwel geen hulp nodig. Dadelijk na de aanvaring voer de Britse lorpedobootjager „Welcome" naar de beide schepen en deze begeleidt thans de „Thors hoevdi". die koers zet naar Aberdeen. Denkbaar schijnt dat voorts Justitie of Wederopbouw een KVP'er aan het hoofd zou krijgen. Op verdere nogal speculatieve voorspel lingen wil ik op het ogenblik niet ingaan. Alleen meen ik nog melding te moeten ma ken van een in vrij brede kring ontstane verwachting, dat ernstig gedacht zou wor den aan mr. J. M. A. H. Luns, als candidaal voor Buitenlandse Zaken, op het ogenblik de rechterhand van onze vertegenwoordi ger bij de UNO, de heer Von Balluseck. Mr. Luns is katholiek en behoort tot ons diplomatieke corps. Door iemand die dit goed kan beoordelen wordt deze 41-jarige een man van zeldzame begaafdheden ge noemd. Ook wordt de naam genoemd van mr. P. Ursone, destijds advocaat in Neder lands Indië, die zich tijdelijk ter beschik king had gesteld van de Nederlands Indi sche regering om werkzaam te zijn aan het departement van Economische Zaken en die later gedurende een korte periode ad viseur van de Indonesische regering is ge weest. Tenslotte schijnt ook de aandacht van de formateur gevestigd te zijn op ir. G. C. Stuyt, hoofd van de directie West-Eux-opese Samenwerking van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. CAïRO (Reuter). De opperbevelheb ber der Egyptische strijdkrachten, generaal Naguib, heeft gisteren na een bespreking van anderhalf uur met premier Maher ver klaard, dat er tussen hem en de regering volkomen overeenstemming bestaat. Premier Maher deelde op een persconfe rentie mee, dat de buitenlandse politiek van het nieuwe bewind gebaseerd zal zijn op een „gezonde waardering van de buiten landse betrekkingen". Hij weigerde het Brits-Egyptische geschil en de plannen voor de instelling van een commando voor het Midden-Oosten te bespreken, doch hoopte binnenkort iets over deze kwestie te kun nen meedelen. Hij legde voorts de nadruk op het stre ven van zijn regering om de eenheid van het Arabische deel van de wereld te bevor deren. De Arabische staten hebben reeds overeenstemming over een gemeenschappe lijke politiek ten aanzien van het Israëli sche vraagstuk bereikt, zo zeide Maher. Ook het versterken van de banden met de Aziatische en Oosterse volkeren noemde hij een belangrijk deel van het regeringspro gram. De regering heeft zeven nieuwe zuive- M r. C. Bake (Meester Constantijn): Er zijn twee soorten van politici: die van de ene behoren tot een bepaalde partij omdat zij zekere beginselen belijden; die van de andere belijden zekere beginselen omdat zij tot een bepaalde partij behoren. ringscommissies ingesteld die verdachten voor het gerecht kunnen brengen zonder van te voren de openbare aanklager te raadplegen. De nieuwe commissies kunnen huiszoekingen en arrestaties laten verrich ten en aanklachten opstellen. Een commis sie zal een onderzoek instellen naar de han delingen op de katoen-termijnmarkt en de effectenbeurs, een tweede zal zich bezig houden met het Palestijnse wapenschan daal en een derde met de verdeling en ver werving van staatslanderijen. De nationale sportclub heeft een request ingediend om de fez te verbieden als natio naal hoofddeksel. De fez is ongemakkelijk en beschermt het hoofd onvoldoende. Men heeft een fout begaan er een soort natio naal embleem van te maken, daar de fez oorspronkelijk een Turks hoofddeksel is, aldus de bond. TEHERAN. (Reuter). Graaf Delia Zonca, de directeur van de EPIM, de Italiaanse oliemaatschappij, die betrokken was bij de twee maanden geleden ondernomen poging Perzische olie met het tankschip „Rose Mary" te vervoeren, heeft gisteren te Te heran medegedeeld, dat er een vloot van tankschepen, te zamen 180.000 ton meten de, onderweg is naar havens aan de Per zische golf. Delia Zonca, die gisteren te Teheran is aangekomen, heeft geconfereerd met de Perzische premier, dr. Mohammed Mossa- deq, de oliedeskundige, Kazem Hassibi. en leden van de Perzische oliecommissie. Voorts zijn twee vertegenwoordigers van Franse oliemaatschappijen te Teheran aan gekomen voor besprekingen over olie-aan kopen. De namen van deze oliemaatschap pijen zijn niet bekend. Dr. Claudio Bracci, een Italiaan, die in opdracht van de genationaliseerde olie maatschappij van Perzië, poogt afzet voor Perzische olie in Italië of elders te vinden, heeft medegedeeld, dat hij van de Ita liaanse rechtskundige adviseur der Anglo- Iranian Oil Company een brief heeft ont vangen, waarin hij bedreigd wordt met ge rechtelijke vervolging voor het geval hij mocht trachten olie van Perzië te kopen voor verkoop in Europa of elders. Bracci verklaarde, dat hij de Engelse maatschappij heeft medegedeeld zich niet te zullen storen aan deze bedreiging. Volgens het blad „Bachtar Emroez" heeft premier Mossadeq de Amerikaanse ambas sadeur, Loy Henderson, om een lening van 50.000.000 dollar verzocht. Deze lening zou afgelost worden „zodra de Perzische olie industrie het werk hervat". Volgens het blad heeft de ambassadeur dit verzoek aan zijn regering doorgezonden „in het belang van de Amerikaanse politiek in Perzië, die PARIJS (Reuter) Frankrijk en Duitsland zijn vandaag voor de tweede maal be sprekingen begon nen over de voor gestelde Europea nisering van het Saargebied. Deze bespreking zou aanvankelijk Vrij dag zijn gehouden, doch toen werd zij op Duits verzoek uitgesteld. In Pa rijs overheerst de mening, dat de vooruitzichten op overeenstemming tussen Parijs en Bonn over de Saarkwestie op het ogenblik niet erg gun stig zijn. In een persoonlijke brief aan Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Za ken, heeft bondskanselier Adenauer op heffing van het huidige verbod van de so ciaal-democratische en de Christen-demo cratische partij in het Saargebied te berde gebracht. Naar in Parijs is vernomen, heeft minister Schuman in een persoonlijk antwoord op deze brief verklaard, dat er geen sprake kan zijn van opheffing van het verbod als voorwaarde voor voortzet ting der Frans-Duitse besprekingen. In Franse kringen wijst men er op, dat tot economische binding van het Saarge bied aan Frankrijk na Duitslands neder laag werd besloten als gedeeltelijke com pensatie voor de door Frankrijk geleden schade. De besprekingen over de Saar kwestie moeten door Duitsland niet wor den gebruikt als een middel om hier on deruit te komen, aldus deze kringen. Het voorstel om twee Duitse partijen in het Saargebied toe te laten wordt in Parijs ge zien als „een middel om op de bevolking van de Saar een pro-Duitse propaganda- en intimidatiemachine los te laten, die volledig zou worden gesteund door de re gering van Bonn"- KAAPSTAD (Reuter) Vier Kaapse kleurlingen hebben het Hooggerechtshof te Kaapstad verzocht de wet op het parle mentaire Hof van Appèl ongeldig te ver klaren. Hun raadsman verklaarde Dinsdag voor het gerechtshof, dat het parlemen taire Hof van Appèl in staat zou zijn de uitspraak van het Hooggerechtshof te om zeilen, volgens welke de wet op afzonder lijke vertegenwoordiging van de kleurlin gen ongeldig was. (In Maart bepaalde dit Hooggerechtshof op verzoek van deze zelf de vier Kaapse kleurlingen, dat de wet op afzonderlijke vertegenwoordiging niet vol gens de door de Grondwet aangegeven procedure tot stand was gekomen. Hierna aanvaardde het parlement de wet op het parlementaire Hof van Appèl, dat het uit eindelijk toetsingsrecht zal krijgen. In Port Elizabeth, Grahamstown en East London zijn gisteren krachtige politiever- sterkingen aangevoerd om het hoofd te bieden aan de campagne tegen de apart- heidswetten. gericht is te voorkomen, dat het land een prooi van het communisme wordt". Duitse deskundigen De secretaris-generaal van het Perzische nationale front en adviseur van premier Mossadeq. Hoessein Makki, heeft te Augs burg (Duitsland) verklaard, dat zijn land binnen afzienbarp tijd pogen zal Duitse oliedeskundigen te werven. De raffinaderij van Abadan werkt thans slechts voor de binnenlandse behoeften doch zal weer overgaan tot een productie van 31.000.000 ton per jaar. Daartoe heeft men vaklieden nodig, die men echter in niet-Angelsaksi- sche landen zou werven. Hierbij dacht men aan Duitsland en de Scandinavische landen. Tot nu toe, zo zei Makki, is het nationale front de werkelijke heerser van het land. Het is echter moeilijk de toestand rustig te houden. De bondgenote van het communis me is de armoede. De door Engeland inge stelde blokkade heeft het land in een moeilijk parket gebracht. Indien men Per zië aan het communisme onthouden wil, moet men het de vrijheid geven zijn olie te verkopen. Zodra dit geschiedt zal het communistische gevaar geweken zijn. Britse houding De Britse regering heeft nog niet op de Perzische nota, waarin voorgesteld werd de onderhandelingen over de oliekwestie te hervatten, geantwoord, omdat de tekst van deze nota niet als basis kan dienen voor een Britse aanvaarding van het voor stel. Een onmiddellijk antwoord, zo meent men in genoemde kringen, zou afwijzend zijn geweest of wel het gevaar hebben in gehouden, dat de Perzische regering de in druk zou hebben gekregen, dat Engeland zo spoedig mogelijk en tot elke prijs tot een vergelijk wil komen. Verder zou het overleg met de Verenig de Staten ook tot het uitstel van het ant woord bijdragen. De Britse regering zou wel van het aanbod van premier Mossadeq gebruik willen maken, aangezien zij van mening is, dat bij een voortduren van het conflict de toestand in Perzië catastrofaal kan worden, in een omvang, die de be langen van Engeland bij de Perzische olie- industrie te boven zou gaan. Na een onstuimig weekeinde trad in ons land een belangrijke weersverbetering in, die het gevolg was van de ontwikkeling van een gebied van hoge luchtdruk boven Midden- Europa. Tussen dit hogedrukgebied en een depressie bij Ierland voerden Zuidelijke tot Zuid-Westelijke winden warme en vochtige lucht aan. zodat de temperaturen snel konden oplopen en gisteren in het Zuid-Oosten van het land tot 30 graden stegen. In Frankrijk en Duitsland kwamen echter nog belangrijk hogere temperaturen voor en werden maxima van 35 graden gemeten. Hier ontwikkelden zich op verscheidene plaatsen tot dicht bij onze grenzen onweersbuien, maar in ons land werd nergens onweer gemeld. Ondertussen drong gisteravond en vannacht iets minder warme lucht ons land binnen, waardoor een tijdelijke afkoeling optrad. De algemene luchtdrukverdeling blijft echter zodanig, dat kleine veranderingen tot een nieuwe tempe- ratuursstijging kunnen leiden. Bovendien be staal de mogelijkheid, dat storingen van de oceaan hun invloed tot ons land zullen uit breiden. zodat het weer enigszins onvast blijft en af en toe buien tot ontwikkeling kunnen komen. De kans op perioden met zonnig weer is echter groot en de temperaturen blijven aan de hoge kant. TOENEMENDE KANS OP BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en hoofdza kelijk morgen overdag/ enkele buien, hier en daar met onweer. Overwegend matige Zuid-Westelijke tol Zuidelijke wind. Vrij warm. 14 Augustus Zon op 5.22 uur, onder 20.06 uur. Maan op 23.33 uur, onder 16.53 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 13 Augustus Hoog water: 9.04 en 21.37 uur. Laag water: 4.40 en 16.57 uur Donderdag 14 Augustus Hoog water: 10.14 en 22.49 uur. Laag water: 5.33 en 18.01 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1