Het aantal aangiften van kinder verlamming loopt iets terug Sinds 1 Januari 799 gevallen De radio geeft Donderdag T oneelschool-directeur dagvaardt „Sticusa" PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Piet Post bespeelde orgel in de St. Bavo ocU ió liet zo Kometen De „Woendi" voor het eerst in Nederland Kort geding over de geweigerde Suriname-reis Politieman in de ogen gestoken Drs. M. Kohnstamm naar Luxemburg Deviezenvoorraad steeg met 92 millioen gulden Spoorkaartjes ten eigen bate verkocht CPN-raadslid van Amsterdam nam ontslag Pomp, die door koeien zelf wordt bediend Examens Jachtopziener schoot met hagel op stroper Besteller stak brïeven met geld in zijn zak Boerderij in Westerlee afgebrand Vissend jongetje verloor evenwicht en verdronk Kerkelijk Nieuws Nederlands schip botste tegen Frans vaartuig Faillissementen WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1953 Het aantal nieuwe gevallen van kinder verlamming in Oost-Brabant, Noord-Lim burg en Zuid-Limburg is dalende. Voor het eerst is gisteren uit Limburg geeij enkel nieuw geval gemeld. De hoofdinspecteur van de Volksgezond heid, dr. C. Banning te 's-Gravenhage, en de inspecteur in algemene dienst, speciaal belast met het toezicht op de besmettelijke ziekten, dr. G. D. Hemmes te Utrecht, heb ben verklaard dat voor een paniekstem ming geen reden bestaat, Er is ook geen reden voor buitenlanders ons land te mij den, hetgeen schijnt te zijn voorgekomen naar aanleiding van een waarschuwing in een Amerikaans blad. Dr. Banning zei dat de ziekte verdwijnt zodra de koude maanden komen. Van 1 Januari tot en met 3 Juni zijn er 98 geval len geweest, dit in tegenstelling tot vorige jaren, toen zich in de winter en het voor jaar vrijwel geen gevallen voordeden. Van 4 Juni tot en met 11 Augustus zijn 701 nieuwe gevallen opgegeven. Op het ogen blik zijn dus in totaal 799 gevallen opge geven. Van het begin af heeft de ziekte zich min of meer geconcentreerd in Zuid-Limburg, Noord-Limburg en Oost-Brabant. Midden- Limburg bleef nagenoeg vrij. Van deze haarden uit is de ziekte over het gehele land verspreid. Enige gebieden zijn nage noeg vrij gebleven. Zoals bij voorbeeld Zee land en Drente. Over de wijze van de verspreiding staat niets vast. Negen sterfgevallen Blijkens de opgaven van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de kinder verlamming in de periode van 1 Januari tot en met Juni negen sterfgevallen tenge volge gehad. Onder de patiëntjes beneden vier jaar kwamen geen sterfgevallen voor, in de groep van 5 tot 14 jaar vier en in de groep boven 15 jaar vijf sterfgevallen. Be trekkelijk weinig mensen boven 15 jaar worden door de ziekte aangetast. Het groot ste aantal ziektegevallen treft men aan in de groep van 0 tot 4 jaar. Het aantal gevallen waarbij zich geen verlammingen voordoen bedraagt 1 op 5. In een groot aantal gevallen verdwijnen de verlammingen. Van de ziektegevallen ein digen 10 a 15 percent met blijvende en dan uitsluitend lichamelijke invaliditeit. „Wij nemen aan, dat het een besmette lijke ziekte is", zei dr. Bannning, „en wij adviseren alleen wat het gezonde verstand bij besmettelijke ziekten aangeeft, wees zo zindelijk mogelijk op lichaam, voedsel en huis. Het tweede advies, gebaseerd op een ervaringsfeit, is: pas op voor oververmoeid heid. Wanneer oververmoeide kinderen en volwassenen kinderverlamming krijgen, heeft deze meestal een ernstig verloop. Ook bij het kamperen in niet besmette streken moet geadviseerd worden zich niet te zeer te vermoeien". Over de verschijnselen van kinderver- Dinsdagmiddag is het 5500 ton metende landingsvaartuig „Woendi" uit Nieuw Guinea in de haven van Nieuwediep aan gekomen. Dit is tevens de eerste keer, dat het schip in Nederland is binnengelopen. Het is na de oorlog door de Amerikanen aan de Nederlandse marine overgedragen, waarna het in Indonesië en Nieuw Guinea heeft dienst gedaan. Met de „Woendi" zijn 95 opvarenden gerepatrieerd. Zij hebben allen enkele jaren in Nieuw Guinea ge diend. De „Woendi", die een van de grootste Nederlandse oorlogsbodems is, zal enige tijd voor onderhoud uit de dienst worden genomen. De honderdduizend is er uit In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is op het nummer 14560 de hoofdprijs van 100.000 gevallen. De series van dit lot zijn verkocht door collecteurs in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Til burg. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orkest. 11.40 Voordracht. 12.00 Orgelspel. 12.25 In 't spionnetje. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.20 Concert. 13.55 Hoorspel. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Dubbelkwartet. 17.15 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Muziek. 19.00 Brief uit Londen. 19.05 Muziek. 19.40 Kunst en cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Opera. 21.35 Hoorspel. 22.15 Muziek. 22.40 Muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 Orkest. 23.50—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Zigeunerkwintet. 15.30 Pla ten. 15.40 Ensemble. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Kamerkoor. 18.40 Op de stelling. 18.50 Platen. 19.05 Levensvragen. 19.20 Liederen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Zomeravonconcert. (Pl.m. 20.40 Reportage). 21.10 Platen. (Om pl.m. 21.30 't Wespennest). 22.00 Buitenlands overzicht. 22.20 Bariton en piano. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15, 14.00 en 14.45 Platen. 15.00 Piano recital. 15.25 Platen. 16.15 Orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Causerie. 19.50 Platen. 20.00 Klankbeeld. 20.20 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 CelUoconcert. 22.45—23.00 Platen. lamming zei dr. Banning dat kleine kinde ren hangerig worden en koorts krijgen. Soms treden braken, diarrhee en hoofdpijn op. Men moet de dokter eerder waarschu wen dan normaal zou geschieden. Men moet niet te vlug na de ziekte opstaan, doch goed „uitzieken". Staat men te vroeg op dan bestaat de kans op ernstige verlam ming. In 1929 was het aantal gevallen per 100.000 inwoners 6.6, in 1930 7.6, in 1938 7.9, in 1939 4.6, in 1941 4.9, in 1943 21.4, (epidemie te Amsterdam), in 1944 13.4, in 1952 7.9. Het dagelijks bestuur van de Stichting Culturele Samenwerking („Sticusa") heeft destijds besloten, de directeur van de Am sterdamse Toneelschool, de heer W. Ph. Pos, voor een jaar naar Suriname uit te zenden, waar hij gedurende die tijd als leider en adviseur van het toneelleven zou optreden. Het algemeen bestuur van „Sticusa" heeft nu echter geweigerd, dit besluit te bekrach tigen, op grond van de overweging, dat de heer Pos medewerker is geweest van com munistisch georiënteerde bladen in casu De Waarheid en De Vrije Katheder (welk laatste blad voor enkele jaren is opgehe ven). De heer Pos wenst niet te berusten in deze gang van zaken en heeft tegen de Sti cusa een kort geding aanhangig gemaakt, dat Zaterdagochtend om elf uur voor de president van de Amsterdamse rechtbank zal dienen. In dit kort geding zal de Haar lemse advocaat mr. J. J. P. Tonino optre den voor de Sticusa, voor de heer Pos treedt op mr. Th. Ph. van Raalte. Het Parool meldt over deze kwestie nog, dat de betrokken officiële instanties hier te lande, alsmede de procureur-generaal van Suriname, na ingewonnen inlichtingen over des heren Pos' antecedenten, hun goedkeuring gehecht zouden hebben aan diens reis naar Suriname, waarop de heer Pos het contract daartoe getekend, en voor bereidingen voor zijn verblijf in de West getroffen heeft. Nu het algemeen bestuur der Sticusa dit contract niet wil aanvaar den, heeft de heer Pos het genoemde korte geding aanhangig gemaakt, waarin hij uit voering van de bepalingen van het contract eist. Op 3 Juni ontstond in Doornenburg na een schuttersfeest een vechtpartij tussen enige beschonken mannen. Een wacht meester der rijkspolitie wilde hen schei den, maar hij werd op de grond geworpen en ernstig mishandeld. Een der aanvallers stak hem met de vingers in de ogen. Twee vechtersbazen stonden gisteren voor de Arnhemse rechtbank terecht. Tegen hen werd acht maanden gevangenisstraf geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Bij het eerste bor reltje dat zij in deze proeftijd drinken, worden zij in de kraag gepakt, zei de offi cier van justitie. Kolen en Staalgemeenschap Op verzoek van de voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal heeft de minis ter van Buitenlandse Zaken drs. M. Kohn stamm, chef van de directie Europa aan het ministerie van Buitenlandse Zaken, tijdelijk ter beschikking van de Hoge Autoriteit gesteld. Aan drs. Kohnstamm is hiertoe met ingang van 15 Augustus een verlof verleend van zes maanden buiten bezwaar van 's lands schatkist. Door de aanhoudende stijging van de deviezenvoorraad blijft de geldmarkt zeer ruim van middelen voorzien. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt, dat de aanwas van de devie zenvoorraad deze keer weer eens aanzien lijk groter is dan de vorige week. Er is niet minder dan 92 millioen bijgekomen, waarmede de netto deviezenvoorraad is opgelopen tot f 1786 millioen en het bezit aan goud en deviezen samen ver boven de 3 milliard is gekomen, namelijk op 3111. De bankbiljettencirculatie is met ruim 50 millioen tot bijna 2900 millioen af genomen. De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft wegens verduiste ring een jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden onvoorwaardelijk, met af trek en vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist tegen de 25-jarige B. K. uit Amsterdam. Deze is in December 1945 in dienst gekomen bij de Nederlandse Spoorwegen als stationsamb tenaar. Hem werd ten laste gelegd, dat hij als lokettist op hel Centraal Station in de periode Januari 1952 tot en met 15 April 1952 600 retourkaartjes derde klasse Am sterdam-Den Haag heeft weggenomen en de opbrengst van de verkochte kaartjes (ruim 500 stuks) ten eigen bate heeft aan gewend. Voorts, dat hij zich een bedrag van 39.65, dat door een hoofdconducteur werd afgedragen, heeft toegeëigend. Het bedrag van ruim 2000, waarvoor de Nederlandse Spoorwegen werd bena deeld, is later door de vader van de ver dachte betaald. De verdediger verzocht de onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliënt, de recht bank wees dit verzoek af en zal in deze zaak op 26 Augustus uitspraak doen. Het communistische gemeenteraadslid van Amsterdam, de heer W. van Wijk, heeft op verzoek van het districtsbestuur der CPN ontslag uit zijn functie gevraagd. Genoemd bestuur had bezwaar tegen zijn privéleven. De heer Van Wijk maakte sinds 1946 deel uit van de Amsterdamse gemeenteraad. Bij Koninklijk Besluit is een wijziging gebracht in het reglement op het vervoer van ontplofbare stoffen, waardoor een nieuw kenteken op de transportmiddelen voor dit vervoer verplicht is gesteld. Be halve een rode vlag aan de linkervoorzijde van het voertuig zal voortaan aan de ach terkant een figuur moeten worden aange bracht op wit vlak in rode kleur, voorstel lende een springende bom. Nieuwe vinding Een Duitse uitvinder heeft een pomp met een holle zwengel geconstrueerd, die door dorstige koeien zelf kan worden bediend. Aan het eind van de pompzwengel zit na melijk een drinkbakje, waarin zich onder een rooster wat water bevindt. Wanneer de koe probeert dit water te bereiken wordt de zwengel omlaag gedrukt en het op deze manier opgepompte water stroomt in het bakje. Een contragewicht trekt de zwengel weer omhoog, zodat de koe het drinkbakje opnieuw omlaag drukt en water oppompt. Naar gebleken is, kan het rundvee deze pomp reeds spoedig heel handig bedienen en op deze wijze zelfs water van zes meter diepte omhoog pompen. Op een proefbe drijf wordt met deze „koeienpompen" nog geëxperimenteerd en als de proeven slagen dan is daarmee bereikt dat door helder drinkwater de gezondheidstoestand van het vee zowel als de melkwinning gunstig wordt beïnvloed. Hoofdakte Geëxamineerd voor gedeelte A: 8 candida tes Afgewezen 3 candidaten. Geslaagd de dames S. B- M. Snijder te Haarlem; D. H. van Amersfoort te Den Helder; de heren L. Wal- hout te Lisse; J. K. Hammer te Koog a. d. Zaan; H. Hooyberg te Oosthuizen. Geëxamineerd voor gedeelte B: 8 candida ten. Afgewezen 3 candidaten: Geslaagd de dames M. E. Sperwer te Haarlem; T. J. M. Roos te Bloemendaal; de heren J. A. Tempe laars te Amsterdam; W. C. Teeuwen te Heem stede; J. P. Tange te Koog a. d. Zaan. Voor de Arnhemse rechtbank heeft te rechtgestaan de jachtopziener G. W. V. uit Mook. Hem was ten laste gelegd op 10 April met een schot hagel de stroper J. J. uit Groesbeek te hebben gewond. De officier van justitie zei, dat hier sprake was van grove schuld. De jacht opziener heeft niet voldoende rekening ge houden met de spreidingsmogelijkheden van de hagelkorrels. Daar mag worden aangenomen, dat hij in het vervolg voor zichtiger zal zijn, wilde de officier zich be palen tot het eisen van vijftig gulden boete .en een maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. In het begin van dit jaar bleek herhaal delijk dat uit brieven, die aan Nijmegena- ren werden toegezonden, geld verdwenen was. Hoe groot het wantrouwen was bij af zenders van poststukken, bleek uit op schriften op brieven als „hier zit geen geld in" en „als er geld vermist wordt, moet men de dief in Nijmegen zoeken". Een rechercheur betrapte een 38-jarige besteller op heterdaad, toen hij een brief met een niet aangetekende geldzending in zijn zak stak. De inmiddels ontslagen besteller stond thans terecht voor de rechtbank te Arn hem. Uit zijn verhoor bleek, dat hij vaak brieven, die geld bevatten, in zijn zak stak. De officier van justitie eiste tegen de verdachte drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tegen de echtgenote van de besteller, die door diefstal verkregen geld van haar man had aangenomen, luidde de eis twee we ken gevangenisstraf. De kapitale boerderij van de heer T. Jansingh in Westerlee is gistermiddag in vlammen opgegaan. Men ontdekte de brand toen een sterke rookontwikkeling in een grote kapschuur, waar grote voorraden gerst en rogge lagen opgeslagen, werd waargenomen. Aanvankelijk heeft men nog getracht het vuur met emmers water te doven, maar door de sterke wind breidde de brand zich snel uit. Toen de brandweer uit Scheemde arriveerde stond deze voor een zware taak, want ook het woonhuis had inmiddels vlam gevat. Men slaagde er in een gedeelte van dit woonhuis te behouden, maar de boerderij ging in vlammen op. Slechts de landbouwwerktuigen kon men in veiligheid brengen. De oogst ging geheel verloren. De boer derij was verzekerd. De schade, door verze kering gedekt, wordt op ruim 80.000 ge schat. De oorzaak van de brand is vermoe delijk broei. In de Binckhorsthaven in Den Haag, ter hoogte van de Maanweg, is gistermiddag om kwart over drie de negenjarige A. P. uit de Koningstraat verdronken. De jongen was om te vissen op een meerpaal gaan staan. Blijkbaar heeft hij daar zijn even wicht verloren. Hij is opgedregd en door de GGD naar het ziekenhuis Zuidwal over gebracht. Kunstmatige ademhaling baatte niet meer. Geref. berken Beroepen te Marken R. van Reenen, cand. te Soestdijk. Chr. Geref. kerken Tweetal te Soestdijk, M. Drayer te Drach ten en J. van Genderen te Zutphen. Bedankt voor 's Gravenzande M. Vlietstra, candaat te Hoogeveen. DE CONFERENTIE TE LUND De Nederlandse delegatie, die zal deel nemen aan de conferentie voor geloof en kerkorde te Lund in Zweden, bestaat uit: prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel (Ned. Herv.), dr. E. Emmen (Ned. Herv.), mgr. dr. A. Rinkel (Oud- Katholiek), prof. dr. G. J. Sirks (Remon strant), prof. P. Boendermaker (Luthers), dr. H. van der Linde (Ned. Herv.), dr. H. Berkhof (Ned. Herv.) en dr. J. M. van Veen, Ned. Hervormd studentenpredikant te Amsterdam. Tijdens de conferentie voor geloof en kerkorde te Lund is er tevens een con ferentie van de International League for Apostolic Faith and Order. Aan deze con ferentie wordt deelgenomen door afgevaar digden van de katholiek-denkende groepen in de Anglicaanse en Protestantse kerken en van de Oud-Katholieken. Het Hilversums Convent zal worden vertegenwoordigd door ds. J. M. Gerrit sen, c 15. Toen alle in het café aanwezige zee- lieden kaarten van verborgen schatten wensten te verkopen, ontstond er een me ningsverschil dat al spoedig zeer hoog liep; zó hoog zelfs, dat het meubilair van de uitspanning in bijzonder korte tijd vernie tigd werd. Uiteraard strookte dit alles niet met de bedoelingen van Jolliepop, die slechts graag op kalme wijze een keuze had willen maken uit de aangeboden schat ten, en hij begon dan ook opnieuw om rust te vragen. „Mijn waarde heer zeerob, joho," sprak hij dan ook bedrukt tot de oude bootsman, „staakt toch dit wansmakelijk gevecht! Laat ons toch op waardige wijze tót een oplossing komen!" „Hè? Watte?", vroeg de bootsman, terwijl hij een stoel versplinterde op het schedeldak van een matroos „Ben jij hier nog altijd, vervelen de bemoei-al? Val me toch niet steeds in de rede!" „Luister nu toch eens, mijn waar de!", smeekte Jolliepop, doch de bootsman was nu door alles heen en scheen de oor zaak van de vechtpartij geheel vergeten te zijn. „Help eens een handje, maat!", riep hij tot de zeeman, die hij juist met een stoelslag had geveld en deze sprong bereidwillig weer overeind, met de resten van het meubelstuk nog om zijn hals, waar na zij samen de weerloze Jolliepop aan vatten. „Laten we die namaak-zeeman even opruimen! Ik wil die vent hier niet meer zien nu het gezellig wordt!", riep de bootsman geestdriftig. „Van je ene-tweeë DRIE!" En bij „drie" vloog Jolliepop met een sierlijke boog door de achterdeur naar buiten. „Die vent heeft nog nooit van zijn leven zelfs maar water gezien", mompelde de bootsman, terwijl hij een verse stoelpoot uitzocht om zich weer in de algemene vechtpartij te mengen. Zijn laatste opmerking ging echter niet geheel op. Jolliepop suisde namelijk regelrecht in een regenton, waarin hij bellen-blazend onderdook. „Ik vind dat hij te ver gaat met dat zoeken naar schatten", mompelde Panda, die hem bezorgd volgde. Er was Dinsdagavond weer grote be langstelling voor de gemeentelijke orgel bespeling in de oude Sint Bavo. Organist was dit keer Piet Post uit Leeuwarden, een der candidaten van de internationale im provisatiewedstrijd, die zoals men weet begin October voor de tweede maal te Haarlem zal worden gehouden. Improvisa tiekunst kwam er tijdens deze bespeling niet bij te pas. Op dit punt kon het publiek zich dus deze avond geen idee vormen om trent de capaciteiten van de tweede Ne derlandse candidaat voor de „zilveren tulp", welke sinds verleden jaar in het be zit is van de Bredase organist Louis Toe bosch. Maar om goed te kunnen improvi seren moet men in de eerste plaats goed kunnen orgel spelen; en Piet Post heeft deze avond aangetoond dat hij op dit ge bied zijn man kan staan. Zijn spel gaf de indruk uit te gaan van een rustige, even wichtige persoonlijkheid, iemand, die van zijn technische vaardigheid overtuigt zon der effectbejag of waaghalzerij. Reeds de samenstelling van het program ma wees in deze richting: Psalmvariaties van Sweelinck, Ricercare en fuga's over het Magnificat van Pachelbel, Prelude en fuga van Buxtehude, Bach's varialiecyelus op het koraal „Ach was soil ich Sünden machen?" en tenslotte een Concerto van Taglietti in bewerking voor orgel van Bachs tijdgenoot Joh. G. Walther alle maal muziek die op ons barok-orgel de mooiste kansen krijgt, wanneer de bespe ler, behalve de onontbeerlijke techniek, ook zin voor klankstijl bezit. Zeer te waar deren was de rustige climax die Piet Post in de reeks der Magnificat-fuga's van Pa chelbel bracht, uitgaande van een keurige registratie op het rugpositief naar een klaar en doorzichtig vol werk. De negen variaties van Bach volgden elkaar op en zinrijke klankkleuren met een geleidelijke climax, die de constructie als geheel stevig hield. Ook het Concerto van Taglietti Walther werd binnen de begrenzing van de baroksfeer gehouden. Inmiddels gaf deze avond weer eens stof tot overwegen welk een zeldzaam genot deze eeuwenoude instelling der openbare orgelbespelingen in de oude Haarlemse St. Bavo biedt, concerten die, met pro gramma en al niets kosten en die de orgel cultuur toegankelijk maken voor ieder die wil komen luisteren. En al is het begrijpe lijk dat dan soms de muziek over de hoof den van het publiek heen gaat, er zal toch altijd iets zijn dat ontzag, verinniging en verdieping van inzicht wekt, al zou het dan slechts de rijke en geheimzinnige klank zijn, die zijn echo's vindt in de weid se tempel. Of al zou men slechts getroffen worden door de wisselende sfeer van het eerbiedwaardige gebouw, bij het stervende licht van de dag dat zijn heerschappij overdraagt aan het flikkerend schijnsel der koperen lichtkronen. In die sfeer krijgt de orgelmuziek haar eeuwigheidswaarde en wie luisteren wil, kan dit leren beseffen en er rust en schoonheidsontroering bij vinden. „Haarlem, Orgelstad", het moge een der eretitels van onze oude stad blijven, hoog gehouden door de Haarlemmers zelf, ge kend en gewaardeerd in binnen- en bui tenland. Het feit dat de zomerconcerten in de kerk zo druk bezocht worden, stemt in deze verblijdend. JOS. DE KLERK GIBRALTAR (Reuter-ANP) Het Ne derlandse motorschip „Japara" van de Rotterdamse Lloyd is gisterochtend bij dichte mist in de Straat van Gibraltar in aanvaring gekomen met het Franse e.s. „Djenne". De „Japara", die 9312 ton meet, is met een groot gat in de boeg de haven van Gi braltar binnengelopen. Het Franse schip kreeg zware schade. De „Japara" was met een lading stuk goederen op weg van Philadelphia naar havens aan de Middellandse Zee. Dertien passagiers van de „Djenne" lie pen als gevolg van de aanvaring verwon dingen op. Drie hunner zijn te Tanger in een ziekenhuis opgenomen. De arrondissements-rechlbank te Haarlem heeft op Dinsdag 12 Augustus 1952 geen fail lissementen uitgesproken. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is op 12 Augustus 1952 geëin digd het faillissement van: P. Vernout, aannemer van betonwerk, wo nende te Haarlem. Raamvest 37 rd. Rechter commissaris mr. H. J. Ferwerda; curator mr. K- Hugenholtz, advocaat en procureur te Haarlem. BAubes,cllikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem d.d. 12 Augustus 1952 is voorlopig surséance van betaling verleend aan A J. Gerritsen, bedrijfsleider/directeur, wo nende te Haarlem, Koppestokstraat 16, met benoeming van mr. A. D. P. V. van Löben Seis, advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder, terwiji het verhoor van de schuldeisers is bepaald op Maandag 6 Octo ber 1952 des namiddags 2 uur. Vliegramp. Alle twintig passagiers en de uit vier koppen beslaande bemanning van een Douglas Dakota van de „Trans- portes Aereos Nacional" zijn Dinsdag om het leven gekomen, nadat de machi ne op een vlucht van Rio Verde naar Goiania, de hoofdstad van de Brazi liaanse slaat Goiaz, neerstortte. Bezoek. De Amerikaanse minister voor het leger, Frank Pace, is Dinsdag voor een bezoek aan Joegoslavië te Belgrado aan gekomen. Morgen zal hij te Kranj in Slovenië een onderhoud hebben met maarschalk Tito. Ook zal hij zomeroefe- ningen van het leger bijwonen. Na Joe goslavië zal de minister Griekenland en Turkije bezoeken. Bekentenis. Zaterdag is in een boerderij te Guignechien in Auvergne (Frankrijk) het lijk van een vermoorde boer gevon den. Zijn 23-jarige echtgenoote bekende hem te hebben doodgeschoten, omdat hij haar en haar moeder sloeg. Latei- bleek echter dat zij geen geweer kon laden of afschieten, waarop haar 60- jarige vader verklaarde de moord te hebben gepleegd. De dochter had be kend, omdat zij het beste op de boer derij gemist kon worden, zo verklaarde hij. Plet onderzoek van de politie duurt nog voort. Diensttijd. David Ben Goerion, premier en minister van Defensie van Israel, zal Donderdag een wetsontwerp indienen tot verlenging van de militaire dienst tijd van 2 tot 21/2 jaar, aldus een rege ringswoordvoerder. Wederopbouw. De Belgische regering heeft besloten de minister van Wederopbouw, Albert Coppe, die zijn ontslag heeft in gediend om zitting te kunnen hebben in het hoge gezagsorgaan van het plan- Schuman, niet te vervangen. De werk zaamheden van het ministerie van We deropbouw zullen verdeeld worden tus sen het ministerie van Openbare Wer ken en het ministerie van Volksgezond heid. Invitatie. Een groep Oost-Duitse predi kanten heeft in een door het Oost- Duitse persbureau A.D.N. gepubliceer de open brief ds. Niemöller, hoofd van de Protestantse kerk in Hessen, West- Duilsland, uitgenodigd in December het onder communistische leiding staande vredescongres in Wenen toe te spreken. Ds. Niemöller is voorstander van een goede verstandhouding tussen Oost- en West-Duitsland en tegenstan der van West-Duitse herbewapening. Op verzoek van de Russische orthodoxe kerk bezocht hij onlangs Moskou. Vermist. Een Duitse lange-afstandzwem- mer, de 66-jarige Otto Kemmerich, wordt vermist. Hij poogde om van Ebsjerg in Denemarken via de tussen liggende eilanden naar Husum (Slees- wijk) te zwemmen, een afstand van 200 kilometer. Tegen de adviezen van des kundigen in had Kemmerich geweigerd zich door een volgboot te laten bege leiden. In het betrokken gebied komen gevaarlijke stromingen voor. Bovendien stond er Maandag een hoge zee tenge volge van een sterke wind. Arrestatie. In Johannesburg zijn Dinsdag 11 leiders van het Indische congres ge arresteerd op grond van de wet .op de onderdrukking van het communisme. Zij zijn later onder borgtocht vrijge laten. De elf betrokkenen hebben een werkzaam aandeel gehad in de cam pagne van niet-blanken tegen de ras senwetten van de Zuid-Afrikaanse regering. Massamoord. Gedurende het weekeinde heeft een bende een dertigvoudige moord gepleegd in de dessa Tjikeres, ten Zuiden van Bandoeng. Zij heeft daar zonder vorm van proces 30 bewo ners dier dessa, die weigerden zich aan te sluiten bij de 300 man sterke bende, neergeschoten. Comité's. Het te Peking gevestigde mi nisterie voor de Openbare Veiligheid heeft medegedeeld, dat in alle scholen, fabrieken, regeringsorganisaties en dor pen in geheel China „veiligheids- comité's" zijn opgericht, die de be voegdheid zullen hebben personen, die van misdrijven of „verkeerde opvattin gen" worden verdacht, te arresteren. Zij zullen drie of elf leden tellen. Alle personen, die zich goed gedragen en „geestdriftig gestemd" zijn over de handhaving van de openbare veiligheid kunnen als comitéleden worden ge kozen. Botsing. In Rio Grande, een belangrijke haven in de Braziliaanse staat Rio Grande do Sul, is het Dinsdag tot een botsing gekomen tussen een menigte, die een politiepost bestormde en de po litie. Hierbij werden twee personen ge dood en verscheidene gewond. Er vielen schoten, toen de menigte poogde ge arresteerde leiders van een door com munisten geleide staking bij de open bare diensten te bevrijden. OVER de aard der kometen zullen we het hier niet hebben, doch we willen slechts in herinnering brengen dat de on verwachte komst van een heldere komeet met zijn lichtende staart, in alle tijden grote indruk heeft gemaakt en dat haar verschijning aan het firmament werd be schouwd hetzij als een voorteken van na derende rampen, zoals oorlog, hongersnood, ziekten, of de dood van een heerser, hetzij als een gunstig teken voor de uitkomst van een op handen zijnde veldslag. De bekendste van de ruim 1600 geboekstaafde verschij ningen, is wellicht die van v" de komeet van Halley in 1758. Edmund Halley assisteerde aanvankelijk de grote Newton bij het onderzoek naar het gedrag van de kometen en hij bestudeerde voor dit doel een groot aantal beschrijvingen van 24 kometen, welke tussen de jaren 1337 en 1698 waren gezien. De beschrij vingen van een drietal kometen, die in 1531 door Apian, in 1607 door Kepler en in 1682 door Halley zelf waren waargeno men, vertoonden een zo grote overeen komst, dat Halley daaruit concludeerde met één en dezelfde komeet te maken te hebben. Haar omloopstijd moest ongeveer 775 bedragen en Halley deed de voor die dagen vermetele stap door de herverschij ning van de komeet in het jaar 1758 te voorspellen. „Wanneer deze voorspelling uit komt, is er geen reden aan de terugkeer van andere kometen te twijfelen", meende hij. En in beginsel heeft hij gelijk gekregen. Toen het jaar 1758 begon te naderen, sloe gen de astronomen ijverig aan het rekenen en zij kwamen tot de conclusie,dat de ko- meet weliswaar zou verschijnen, doch dat er enig oponthoud in het reisprogramma moest hebben plaats gevonden, wijl de reuzen-planeten Jupiter en Salurnus de komeet een einde uit haar baan hadden getrokken. Deze vertraging was overigens niet onwelkom, want drie vooraanstaande wiskundigen waren volle zes maanden doende om dit geval uit te re kenen. Zij voorspelden dat de komeet op 13 April van het jaar 1759 zich het dichtst bij de zon zou bevinden en de ster renwachten maakten zich op om met hun kijkers het firma ment met de grootste nauwge zetheid af te tasten. Maar, o bittere ironie, het was de astro nomen niet gegeven de triomf van hun kennis en scherpzinnigheid in volle teugen te genieten, want het was de amateur Pa- litzsch, een kleine boer bij Dresden, die de komeet in de Kerstnacht van 1758 het eerst ontdekte. De waardigheid der wetenschap werd echter glorierijk hersteld, toen bleek dat de komeet op 12 Maart van het vol gende jaar de zon het dichtst genaderd was, wat dus slechts een maand verschil uitmaakte met de voorspelde datum. In 1835 en in 1910 werd de komeet van Halley, zoals zij in den vervolge zou heten, opnieuw waargenomen. En toen men haar geschiedenis eens wat nauwkeuriger na ging, bleek zij op verschillende merkwaar dige momenten in de menselijke geschie denis aan de hemelkoepel te zijn versche nen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2