OLD CLOTHES NEW Ongebruikte motorpont komt in Velsen voor het eerst in actieve veerdienst DRY CLEANING ONLY Visserij-varia Binnen één dag gereed O Marijke favoriet voor Beverwijkse kortebaan Agenda voor Beverwijk Kennemer u Lantaarn Zaterdag naar het Noordzeekanaal Duitse Donaupont heeft de rivier van Strauss nog nooit gezien „Noord" heeft zijn brandweer-ladderwagen Holland I-beker handbaltournooi Havenberichten Santpoort fN 5 Geslaagd voor Bovag-examen Burgemeester Kwint in internationaal concours Vanavond halve eindstrijden Zondag SVIJ-wisselbeker- tournooi op Schoonenberg Sterke concurrentie zal het niet cadeau geven Beverwijks Gladiolenfeest WOENSDAG 13 AUGUSTUS 19 52 ADVERTENTIE Velseyis „Donaü"-pont, zoals ze nu nog bij Boele in Bolnes ligt. De heer P. T. Boom, die dit jaar het ge tuigschrift van de kopklasse van de Nijver heidsschool in IJmuiden verwierf, heeft op eigen verantwoording het Bovag-examen in Amsterdam afgelegd en Is geslaagd voor het theoretisch gedeelte hulpmonteur. De heer Nieuwenhuizen definitief P.T.T.-kantoorhouder Het hulppostkantoor Velsen-Noord aan de Wijkerstraatweg, dat 1 Maart 1951 in gebruik is gesteld en zich sedertdien in een zeer druk bezoek verheugt (dat zelfs soms tot file-vorming aanleiding geeft), kreeg destijds de besteller eerste klas, de heer C. Nieuwenhuizen als waarnemend kantoorhouder aangewezen. De heer Nieu wenhuizen is thans dezer dagen definitief tot kantoorhouder te Velsen-Noord be noemd. JN EEN VAN DE TALRIJKE BINNENHAVENTJES van de scheepswerf Boele in Bolnes een plaatsje aan de Nieuwe Maas even voorbij Rotterdam ligt sedert Zaterdag een zonderling groot en plat vaartuig, dat op het eerste gezicht een dank bare prooi zou kunnen zi 'oor de snijbrander en de slopershamer. De arbeidex's van Boele zijn echter zo goed en zo kwaad als zulks in dit geval kan gaan bezig, het roestige schip vaarklaar te maken. Als het weer wat mee wil werken zal de Donau pont, want dat is dit merkwaardige vaartuig of eigenlijk ook weer niet achter twee Wijsmuller-slepers buitenom naar Velsen worden getrokken, waar het zich over ongeveer drie maanden voor het eerst in zijn bestaan nuttig zal gaan maken. Er is lang geleden al gesproken over de mogelijkheid, dat er mettertijd in de veer dienst te Velsen een grote buitenlandse pont zou worden ingelast. De Rijkswater staat had zich namelijk in verbinding ge steld met de Maasstedelijke scheepsmake laar Van der Hilst, die in Duitsland wel wat wist. In Walsum bij Duisburg lag een splinternieuwe pont, welke kort voor de oorlog door een Duitse scheepsbouwer te water was gelaten, maar nooit in werke lijke dienst kwam, omdat de machthebbers beslisten, dat dit schip voorlopig half onder de waterlijn zou moeten verdwijnen. Het was inderdaad de bedoeling, dat het veer op de Donau ging varen, maar het is er ook na de oorlog nooit van gekomen. De Engelse bezetters in Duitsland werden automatisch eigenaar van de pont en zij hebben haar dan ook via Van der Hilst aan de Rijkswaterstaat verkocht. Nieuwe motoren Al ziet het gevaarte er wel heel onaan trekkelijk uit aan de buitenkant, de belang rijke onderdelen zijn nog volkomen intakt. De twee 335 pk M.A.N.-dieselmotoren heb ben bij voorbeeld in totaal slechts 250 uren gedraaid, tijdens het proefvaren na de oplevering en dertien jaar later nog eens een paar keer onder meer toen de deskun digen van de Nederlandse Rijkswaterstaat aan boord waren. Het is overigens formidabel hoe deze pont zich in al die jaren en onder alle om standigheden heeft weten te houden. Een bewijs temeer van de voortreffelijke capa citeiten van de Duitsers op het gebied van de stalen-scheepsbouw: een hecht en zeer sterk schip van 65 meter lang en in het midden 15 meter breed was het resultaat. De moderne ladderwagen van de gemeen tebrandweer, die op 14 December 1951 in Velsen kwam en sedertdien tijdelijk stalling heeft gevonden bij het gemeentelijk gasbe drijf aan de Trompstraat, is Dinsdagavond naar Velsen-Noord overgebracht, waar het prachtige stuk materiaal naast de nieuwe Bedford-motorspuit een plaats heeft gekre gen in de nieuwe, ruime garage van Van Gelder Zonen Papierfabrieken. Het voltallige vrijwillige brandweercorps van „Noord" onder leiding van de heer P. J. Elmers, was aanwezig om de nieuwe lad derwagen in ontvangst te nemen van de heer J. Nijmeyer, assistent hoofdbrand meester in de gemeente Velsen, die het kostbare brandweermateriaal „voorstelde" aan de Noordelijke brandweerlieden, die hiermede te eniger tijd moeten kunnen omgaan. De ladderwagen is voorzien van de meeste nieuwe technische vindingen. Hij werd ge bouwd op een zwaar Bedford-chassis, en zal behalve de chauffeur een drietal bedie ningsmanschappen mee kunnen voeren, die volkomen met de structuur bekend dienen te zijn. De grootst bereikbare hoogte van de uit drie delen bestaande geheel stalen uit schuif bare ladder is 19,5 meter. Ter bevor dering van de stabiliteit bij het „dragen" van de ladder op de uitgeschoven hoogte bevinden zich aan weerszijden van het chassis tweemaal twee stempels, die het evenwicht bewaren, waarnaast bovendien een vernuftige afgrendeling van de achter veren tot stand wordt gebracht om het schommelen van de wagen te beletten. Wanneer op grote hoogte de hoogst toe laatbare belasting wordt overschreden gaat een claxon loeien Een aan de ladder aangebrachte graden boog geeft door middel van een „schiet lood" de helling, lengte, vlucht en toelaat bare belasting aan. Een schaal op het chas sis van de ladder vermeldt de uitgeschoven ladderlengte. Voorts worden nog terrein-oneffenheden opgevangen door een gemakkelijk te be dienen regulateur, zodat de ladder altijd precies „in het lood" kan staan. Uiteraard werden alle bijzonderheden van deze nieuwe brandweer-aanwinst ge probeerd en werd er door de brandweer lieden een klim gewaagd. Met deze nieuwste aanwinst en een in middels plaats gevonden corpsuitbreiding met drie brandweerlieden is „Velsen- Noord" op brandweergebied rijker, dan het ooit is geweest. Er zijn evenwel vele bijzonderheden aan dit veex-schip, dat bestemd was uitsluitend voor treinvervoer over de Donau waarmee dan tevens de aanwezigheid van de i-ails op het dek verklaard is. Wij zagen bij voorbeeld precies in het midden van de pont een soort brug met een stuurhuis boven ons hoofd. Tegen de reling aan beide zijden is een ijzeren trap gemon teerd die naar de cabine voert. De apparatuur in deze ruimte is weinig gecompliceerd voor een outsider. Twee stuurwielen horizontaal aangebracht op een schakelkast, hebben de vorm en de af meting van een autostuur, dat een pijltje langs een aantal nummers van een tot en met acht laat bewegen. Evenals de gewone ponten heeft ook dit vaartuig een dubbele stuurinrichting. De kapitein heeft in de cabine een ruim uitzicht naar alle kanten en kan ook vrijwel elke meter van z'n schip bekijken. Omdat het alleen voor treinver voer bestemd was, hebben de bouwers geen rekening gehouden met eventuele latere en andere eigenaars, waardoor aan de beide lange zijden geen aparte ruimte is afge scheiden voor fietsers en voetgangers. Drie treinstellen hadden naast elkaar overgezet kunnen worden. Landingsklep- pen zijn nooit aanwezig geweest, omdat aan de beide korte zijden stootblokken op de rails gezet zouden worden als de wagons aan boord waren gekomen. Het dek is geplaveid met een dikke laag hout en hier en daar liggen ijzeren roosters, onder andere boven de machinekamers, waarnaar wij afdaalden langs een van de twee tx-appen. Twee 8 cylinder M.A.N.- diesels staan er naast elkaar en het is zelfs voor een leek zeer duidelijk te zien, dat deze geweldenax-en hun beste jaren nog voor de boeg hebben. Zoals wij al eerder meedeelden geschiedt de voortstuwing op een speciale manier en wel volgens het Voith Schneider-systeem. We zullen pro beren hiervan een zo duidelijk mogelijke uitleg te geven. Aan elke motor is een lange drijfstang gemonteerd; de een loopt aan stuurboord naar voren, de andere aan bakboord naar achteren. De overbrengingen werken uiter aard hetzelfde. Een krans van vinnen die onderling verstelbaar zijn is ongeveer vijf meter van het uiteinde van de pont opge steld. Deze vinnen staan verticaal in het water en door van de brug af de onderlinge afstanden te vergroten of te verkleinen kan in een bepaalde richting gevaren wor den. Een van de grote voordelen van dit systeem is bij voorbeeld de eigenschap, dat het schip in staat is opzij uit te varen en zelfs een hele slas om z'n middelpunt te maken. Ondanks z'n afmetingen heeft het dus een uitstekende wendbaarheid. De bei de diesels geven de pont daarbij, indien nodig, een kruissnelheid van bijna twaalf mijl! Passagiers-accotn modatie Onderdeks is het een ravage, omdat in de oorlogsjaren vrijwel al het houtwerk is gesloopt. De toiletten en verblijven het veer had een prachtige passagiersaccomo- datie met centrale verwarming en warm en koud stromend water ten behoeve van treinreizigers zijn thans roestige en lege ruimten en des te verwondex'lijker is het feit, dat het motorische gedeelte daaren tegen nog zo volkomen in orde is bevonden. Zo troffen wij in de reling ook een aantal kogelgaten aan en het schijnt, dat in de oorlog de half-gezonken pont kortstondig een schuilplaats is geweest van een terug trekkende Duitse patrouille. Eind November? Zaterdag komt het veer naar Velsen, waar het verbouwd zal worden in de pont haven. De rails verdwijnen en het dek krijgt een nieuw houten tapijt. Er zal heel wat aan gedokterd moeten worden voordat de grote broer z'n „maiden trip" over het kanaal kan maken. Het is niet onmogelijk dat een speciale aanlegsteiger gebouwd zal worden, temeer daar het schip op het ogenblik ruim twee meter boven de waterlijn uit steekt. Landingskleppen zullen worden aange bracht en hopelijk eind November komt de 700-tonner dan in de vaart. Groenstrook, park, plantsoenen., prachtig! Maar bescherm ze dan ook eendrachtig. (Mevrouw van der Harst Retz, IJmuiden). Burgemeester mr. M. M. Kwint van Vel sen neemt deel aan het C.H.I.O. (concours hippique internationale officiel), dat op 6 September in Rotterdam wordt gehou den. Voor dit sportfestijn hebben Argen tijnen, Belgen, Engelsen, Fransen en Mexi canen ingeschreven. Gereden wox-dt om de zogenaamde prijs van St. Hubertus, een zilveren wisselbeker, die in 1951 werd gewonnen door Prins Bei-nhard met zijn paard Kolonel, gereden door kapitein R. J. E. M. van Zinnicq Bergman. De jachtpaax'den, die aan het concours deelnemen, worden in twee rubrieken ver deeld, namelijk zware en lichte. Burgemeester Kwint komt met zijn hunter Ballymonius uit in de zware klasse. Ballymonius werd op 27 April 1945 in Monoghan in Ierland geboren en behoorde tot voor zeven weken aan de stoeterij van P. Brennan van Bleaneycastle. Op 2 Augustus werd het derde in het concours te Leeuwarden, waar „Frangois" van mevrouw Coebergh-Van Velzen uit Haren het oranjelint verwierf. In het te Breda gehouden concours op 19 en 20 Juli werd Ballymonius zesde. In de Leeuwarder Coux'ant van 2 Augus tus wordt Ballymonius gekwalificeerd als „een werkelijke hunter", waarvan men de stellige verwachting had dat hij hoger ge plaatst zou worden. Op 11 September rijdt burgemeester Kwint hem in het concours hippique in Utrecht. Het handbaltournooi om dc Holland I- bekcr, dat op 1 Juli met 46 heren- en 12 dames-elftallen uit de verschillende afdelin gen en nevenbcdr(jven van dc Hoogovens is begonnen onder auspiciën van dc Commissie voor Bedrljfsonlspanning, is thans zover ge vorderd, dat hedenavond op het terrein van de Ncd. Hervormde Jeugdraad in „Tussen- w(jk" de halve eindstrijden kunnen worden gespeeld. Nog deze week zal dit tournooi, dat even als het voetbaltournooi uitgegroeid is tot een massaal sportgebeuren, de finale beleven, zowel van de heren- als van de damesteams. In deze halve finale zal het vanavond overi gens geducht spannen, want nu de sterkste ploegen wegens de toepassing van het afval- systeem zijn overgebleven, kan er op felle strijd gerekend worden. De eerste wedstrijd is vastgesteld op half zeven; de tweede volgt drie kwartier later omdat een handbalwedstrijd bestaat uit twe speeltijden van 20 minuten. De ontmoeting tussen ETA (Staalfabriek) en Chemisch Laboratorium H-O. zal vermoe delijk wel de meest spannende zijn. ETA kon in de kwartfinale maar nauwelijks met 23 van BBC winnen. Deze ploegen waren tech nisch vrijwel even sterk. Doch hoewel Chem. Lab. H.Ó. met 1—6 over Kampioen zege vierde in de kwartfinale, was dit in hoofd zaak te danken aan de betere technische verzorging en het vrij zwakke verdedigings- spel van de tegenstanders. De twee andere halve finalisten Jongleurs en Lab. I Mekog (beide Mekog) zullen het in deze strijd elkander evenmin cadeau doen. Lab. I wist tegen de Mekog-ploeg Dynamo's maar net de 54 voorsprong te behouden en de laboranten zullen zich zeker met alle energie te weer moeten stellen tegen Jong leurs. Dit elftal gaf tegen Antilopen duidelijk een meerderheid aan door met 9—6 te winnen. Het is moeilijk te voorspellen welke van de vier elftallen zich in de finale van Zater dag 16 Augustus op „Watervliet" zullen „schieten". ADVERTENTIE „Da Costa"-kinderen er op uit Het jaax-lijkse uitstapje van de kinderen van de „Da Costa"-buurtvereniging is weer een waar feest geworden, al bleef deze keer de reis beperkt tot het wandel bos „Groenendaal" bij Heemstede en een bezoek aan het Haarlemse Sportfondsen- bad. Het aantal deelnemers aan deze tocht was niet zo groot als andere jaren, maar dit mocht de vreugde niet verstoren. De speeltuin bracht 's morgens het nodige ver tier, waax-naast de rondrit met de ponny- wagens een prettige afwisseling bracht. In het bos vermaakten de kinderen zich met spelletjes. De oudere kinderen brachten 's middags een bezoek aan het Sportfond- senbad, waar heerlijk is genoten van en kele uren zwemmen en poedelen. Dank zij enige milde gevers en geefsters was er geen gebrek aan limonade, melk en vele tractaties, die de toch al prettige dag tot een volledig feest maakten. Uit huis gezet In de Wetstraat werd Dinsdagmorgen onder toeziend oog van het wettig gezag de schamele inboedel van de alleen wonende A. H. op straat gezet. De oorzaak was het niet op tijd betalen van de huur. Later in de namiddag heeft de reinigings dienst der gemeente Velsen de inboedel op geladen en naar elders overgebracht. Een en ander trok gi-ote belangstelling. Zondag organiseert SVTJ voor de tweede maal haar tournooi op het byterrein van het gemeentelijke sportpark „Schoonenberg" aan de Driehuizerkerkweg. Dan zal Heemstede, winnaar van het vorig jaar de beker moeten verdedigen tegen DSK, Spaarnevogels en de organiserende ver eniging. De wedstrijden beginnen om 10 uur met de eerste ronde. Daarna spelen de verliezers om de derde en vierde prijs en de winnaars om de eerste en tweede prijs. Voor de aanvang der wedstrijden wordt de loting gehouden. Tussen de eerste en tweede ronde wordt nog een tussenwedstrijd gehouden. Men rekent, evenals vorig jaar, weer op een flinke belangstelling met goed voetbal. Urkse kuilpalingvissers hadden niet te klagen De aanvoer van kuilpaling was de afgelo pen week zeer bevredigend. Bij de motor vaartuigen varieerden de vangsten van 60 tot 250 pond per dag. Ook de zeilschepen wisten behoorlijke resultaten te boeken. Hier liepen deze van 100 tot 200 p. p. dag. Gedu rende de eex-ste helft van de week kon de kuilpaling zich op hoog niveau handhaven. De noteringen voor de paling gevangen in het noordelijk deel van het TJselmeer, varieerden per pond van f 0,90 tot f 1,05, voor de Zuidaal van f 0,98 tot f 1,36. Sinds Vrijdag tx-ad evenwel een daling in. Voor de Noord aal bedroegen de noteringen toen van f 0,78 tot f 0,96 en voor de Zuidaal van f 0,90 tot f 1,10. Lijnpaling werd slechts in geringe mate aangevoerd; in totaal 131 pond. De prij zen schommelden van f 1,03 tot f 1.35. De aan voer van snoekbaars en rode baars was vrij goed. Noteringen zowel voor snoekbaars als x-ode baars per pond van f 0,72 tot f 0,80. De aanvoer van nest bleef onbevredigend. In totaal kwam ongeveer 83 ton aan de markt. De prijzen per bak varieerden van f 2 tot f3.02. De weekbesommingen der kuilvissers varieerden deze week per vaartuig van f 500 tot f 1100. Aangevoerd werd: 72.282 pond kuilpaling; 131 pond lijnpaling; 1650 pond snoekbaars: 747 pond rode baars; 42 pond karper; 130 pond voorn; 3 pond snoek en 165.120 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg ongeveer f 82.200. Dinsdag 12 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Castor van Rotter dam. Rikke Skou van Mantylusto. Ponto v. Geffle. Borelli van Rotterdam. Plato van Vigo. Stentor van Paramaribo. Lingestroom van Liverpool. Kolga van Sundsvall. Santa Catarina van Bremen. Albert D van Londen. Rempang van Genua. Rijnkerk van Antwer pen. Glaucus van Indonesië. Mapia van In donesië. Vertrokken zijn: Schokland naar Rotter dam. Coquette naar Portsmouth. Larix naar Huil. Kaap Falga naar Halden. Normandia naar Antweroen. Pieter Geertruida naar Od- desund. Swift naar Londen. Echo naar Rot terdam. Bittern naar Rotterdam. IJssel naar Hamburg. Maas naar Bremen. Berkelstroom naar Huil. Eemstroom naar Londen. Jans naar Londen. Castor naar Bremen. Feestelijk voetbal De jubileumwedstrijd van het winkeliers elftal „de Santhaes", die gespeeld zou wor den tegen „de Zomerlust Boys" (en wegens het slechte weer eerder niet kon doox'gaan) zal nu Donderdagavond doorgaan. Er wordt gespeeld op het terrein aan de Kwekerslaan. De beide elftallen komen samen bij café Zomerlust en begeven zich dan. voorafgegaan door tamboerscorps van „Soli Deo Gloria", naar het voetbalterrein. ADVERTENTIE Uitstel was beter. Toen het Zaterdag en Maandag krioelde van kotters en loggers, die op een beurt lagen te wachten, besloot de schipper van de UK 104 pas Dinsdag te los sen. En voor de 60 kisten schol en tong werd inderdaad omdat de kotter nu geheel alleen aan de platvismarkt was, een heel wat betere prijs betaald. De totale besomming bedroeg 2540—. Als de kippen er bjj. Door de uitsteken de verse-haring-prijs van de „Thorina" (IJM 33) besloot de rederij van de maatschap pij Petten de trawler Schoorl, die Dinsdag morgen vroeg voor de Woensdagmarkt binnen kwam, met een ploeg extra loskracht, alsnog voor de Dinsdagmarkt te lossen. De 900 kis ten haring bi-achten van de 14 tot 12 op. Voor de Woensdagmarkt loste de IJM 27, welke na een tiendaagse reis een prachtige vangst van 1600 kilo tong had. De overige vangst van schipper Clots bedroeg 150 man den, hoofdzakelijk dure platvis. Marktberichten. Prijzen: Heilbot 2.55 f 2.15. Gr. tong 3-35—3-05. Grm. tong f 2.152.02. Kim. tong 2.15—1.98. KI. tong I 1.95—1.77. KI. tong II 1.74— 1.64. Tarbot I 2.02—1.80 per kg. Tongschar 58.—. Grm. schol 54.—. Kim. schol 46.—. KI. schol I 31.—. KI. schol II 25—19.50. Schar 17.50. V. haring 17—12. Makreel 21—13. Gr. schelvis 32.50—29.50. Grm. schelvis f 34.50—34. Kim. schelvis 36—35. KI. schelvis I 35—33. KL schelvis II 32.50 14. Wijting 18—13. Gr. gul 38—29. Mid. gul 24—21.50. KI. gul 15—14.50. KI. haai 20—13.50. KI. koosvis zw. 24—23 per 50 kg. Gr. kabeljauw 144—67. Gr. koolvis zw. 50—40. Gr. leng 78 per 125 kg. Aanvoer. 32 kisten tong en tarbot, 4 kis ten heilbot, 3 kisten tongschar en schartong, 45 kisten schol, 3 kisten schar, 2950 kisten haring, 285 kisten makreel, 78 kisten schelvis, 110 kisten wijting, 65 kisten kalbeljauw en gul, 3 kisten leng, 22 kisten kl. haai, 30 kis ten koolvis, 20 kisten diversen, totaal 3650 kisten. Besommirgcn. IJM 39 „Schoorl" 11.900. Verloop In prijzen. De hoofdaanvoer van de Dinsdagmarkt bestond uit haring en ma kreel. Hoewel tegen het einde een verloop in prijzen optrad, bleven gedurende het lossen van de Limburgia en de Thorina de prijzen vrij goed en kon als gemiddelde voor de haring 13 tot 15 worden geboekt en voor de makreel 14. Toen de Schoorl echter later nog buiten verwachting tot lossen overging, bleek de handel reeds voldoende te hebben ingeslagen, zodat de noteringen met enkele guldens daalden. Enige kisten kleine schol konden door het geringe aanbod dezelfde prijzen handhaven van Maandag, zodat de tweetjes 20 opbrachten en de drietjes 11 tot 10 maakten. De overige aanvoer van plat en rondvis was te gering om steekhou dende noteringen te kunnen vaststellen. Profijt van hoge prijzen- De Limburgia en de Thorina die Dinsdag van de hoge prijzen konden profiteren besomden respectievelijk 10.500 en 26.900. Dc Woensdagaanvoer. Voor vandaag kwamen van de trawlcrvloot de volgende meldingen binnen: De Norma Maria met 480 k. makreel, 250 k. schelvis en piepers, 50 k. gul 50 k. dichte wijting. 25 k. gestripte wij ting en 70 -tuks stijve kabeljauw; de Dirkje met 500 k. makreel, 80 k. gestripte wijting, 30 dichte wijting, 10 gul en kabeljauw, 25 stuks stijve kabeljauw en 1 tonijn en de Tzonne en Petten, waarvan de vangstopgaven echter Dinsdag nog niet bekend waren. Gelria en Mary. Voor de Donderdag- markt hebben zich reeds gemeld de Gelria (vangst) nog niet bekend) en de Mary met 70 diversen, 330 k. makreel en 1200 k. haring. In en uit. Dinsdag kwamen binnen de KW 189, Urk 104, 70, EH 20, IJm 21, 249, 39, 201. 6. Naar zee vertrokken de VI. 78, Urk 104, C.G. 1. HD 220, Urk 70, IJm. 239, 202, 206, 215, 34, Sch. 86 en de Kw. 189. Pools nieuws. Van de Poolse vloot vertrok de WLA 69. VISSERIJBERICHT URK Door 126 vaartuigen werd Dinsdag aan de gem. visafslag aangevoerd: 16.092 pond aal en paling, prijs van f 0,80 tot f 1,15 per pond: 700 pond snoekbaars, f 0.80 tot. f 0,82 per pond: 160 pond baars f 0,78 tot f 0,80 per pond; 721 manden nest f2,40 per mand van 37V4 kg. Inwoners van Poesan, voor het meerendeel vrouwen, wachten voor een der stem- bureaux op hun beurt voor het uitbrengen van hun stemmen tijdens de recente presi dentverkiezingen in Zuid-Korea. Meer dan zeven millioen kiezers brachten hun stem men uit, waarvan ruim. vijf millioen voor dr. Syngman Rhee stemden. Woestijnen verdwijnen Gijlieden en ik hebben ons al lang geërgerd aan de woestenijen, waarmee Ooster duin- en Velserduinplein ont luisterd worden: de eertijds zo bloemrijke perken waren sinds de oorlog vervuld van stof en stenen en niemand scheen zich officieel te be kommeren om dit akelig ge zicht. Maar wij hebben bij deze ergernis, die zich ont laadde in boosaardige gewone stukjes en verdrietige ingezon den stukjes, wel eens verge ten, dat de Velsense plant soenvoogden zich na het ver trek van de H.H. Duitsers dienden bezig te houden met sen falikant ondersteboven- gekrabt Velsen, waar bijkans geen grasspriet nog overeind stond. Nu de zaken weer wat op orde komen, komt er tijd voor Ooster- en Velserduinplein >ok, zo fluisterde een van dé machtigen der zwarte aarde mij in het welgevormde oor. Joechhei, vrienden! Wij hoe ven straks niet meer per ka- meel te reizen van West naar Oost; de woestijnen gaan ver dwijnen. Badgasten mopperen Uit het schone Wijk aan Zee bereikt mij een ijle weeklacht van een IJmuidenaar. (Wat dóet zo'n man daar, zou je zeggen). Hij vertelt, dat er niets van deugt. Helemaal niets. De weg naar Wijk aan Zee is alleen te berijden voor lieden, wier inwendige spijs- verterings- en andere organen met stevige krammen op de plaats gehouden worden, de badmeesters zijn niets vrien delijk en de zomexixuisjes duur. Bovendien is er geen riolering, zegt hij, met alle narigheid van dien en hij mist zijn pieren ook, zegt hij snikkend. Niet zo somber, vrind. Als xet weex- tegen de herfst wat 3eter wordt en ge kunt zonder jas op straat, als de gemeente Beverwijk zowel de weg naar haar enige badplaats (die in derdaad opgebouwd is uit hoofdjes van onschuldige kin- lertjes), niet langer met al- een maar goede voornemens s geplaveid, kunt ge zonder -ammelend ingewand gaan '.wemmen. Als de weg van he< afval uit de badplaats heef' vervaardigd, zult ge eens zien, wat een riante nederzettixxg het daar gaat worden. Apropos: is IJmuiden u niet goed genoeg? Slechte weg Die autostrada naar Wijk aan Zee is dan wel erg mise rabel en de passerende auto's an motoren zoeken daardoor met alle risico voor de arme fietsers ter uitsparing van reparatiekosten van veren en schokbrekers, het heel wat hebbelijker geplaveide fiets pad op, maar bij de Nooi-der- sluis is het ook niet mals. De „weg", die langs de ZEMY naar de grootste kolk van Europa leidt, lijkt meer op een plooiïngsgebergte uit de oertijd dan op een fatsoenlijke weg. Terwijl er toch zo veel verkeer over gaat, naar en van :ie sluis, vooral als er afscheid genomen of verwelkomd moet worden. Speciaal het stukje langs het Hoogoventerrein mag bar- en doos geheten wox-den wee legene, die daar zich een weg noet banen over een wegdek, lat doet denken aan een rivier net ijsschotsen, of aan een ko- aalrif. Als we nou helemaal eerlijk waren, zouden we onder het dimmende box-dje dat bij de Hoiwerslaan zo trots naar de luis verwijst, een waarschu- vinkje moeten plaatsen: „Al- een voor geoefende alpinis- •en". LAMPENIER Éénmaal in een jaar is de Breestraat de straat der straten in Kennemerland niet het middelpunt van winkelende dames, van flanerende jongelui en van een razend druk verkeer. Neen, dan is de Breestraat het domein van het paard, van de edele draver, die hier telkenjare weer een rijke traditie voortzet, een stuk folklore bewaart, dat nu eenmaal bij Beverwijk behoort als de Wij- kertoren. In andere plaatsen is de kortebaan verdwenen of aan 't sterven, maar in Bever wijk nog niet. Daar zullen Donderdag een 18-tal paarden bezit nemen van de hoofd straat en voor enige uren het verkeer uit het centrum bannen. Dat dit in deze tijd nog mogelijk is dankt de al meer dan 50 jaar bestaande Harddraverij-vereniging aan de Grote medewerking van gemeentebestuur en Rijkswaterstaat, die het hierdoor mogelijk maken, dat deze voor Beverwijk al zeker een eeuw oude sport kan blijven voortbestaan De duizenden bezoekers zullen echter twee bekende figui-en missen op dit festijn en dat zijn Ab Blom. de man, die 25 jaren achter een de voorzittershamer hanteerde en aan wiens werk het voornamelijk te danken is, dat Beverwijk zo'n belangrijke plaats in de kortebaansport inneemt. Hij heeft deze dag niet meer mogen beleven. Ook Jan de Vlieger ontbreekt op het appèl en dat zal in de laatste 30 jaren nog nimmer zijn gebeui'd. Jan is echter boer in hart en nieren en zijn korenbouw gaat hem na aan 't hart en daar hij bovendien voor het eerst in zijn leven geen goede kortebaners meer op zijn stal heeft en er voor bedankt om een 2e rangs rol te vervullen blijft hij in de Haarlemmermeer, waar zijn 19-jarige Allouez de koninig der kortebaners zijn zo welverdiende rust geniet, hoewel hij nog wel eens een enkele maal voor de sulky zal komen. Onder de 18 startende paax-den zijn er echter, waar Allouez in zijn topjaren zelfs een grote kluif aan gehad zou hebben. Immers Jan Wagenaar is er met de on stuimige O Nelly Zora en de flegmatieke Notre Dame. Jan van Leeuwen komt met de razendsnelle Miss A en de goede Nanda O en stal Knijnenburg start met het mooie vosje O Marijke, dat zich als één der beste kortebaners in ons land heeft ontpopt. Ook Louis FH. die zo verrassend in Santpoort won, is van de partij en indien de grote vos weer door Jan Vergay zal worden gereden zal hij er weer niet uit zijn. Op het asphalt zal het echter niet zo gemakkelijk gaan als op de zware grasbaan in Santpoort en wan neer O Max-ijke on Miss A venijnig en vast over het plaveisel van de Breestraat roffelen zal de Purmerender het onderspit moeten delven. Een voorspelling op de uitslag is moeilijk, daar de loting de favorieten direct tegenover elkaar kan plaatsen en zeer vaak gebeurt het dan dat zij elkaar in moordende ritten bekampen. De verliezer kan naar huis, maar de winnaar heeft zoveel van zich ge vraagd, dat hij in de volgende omloop van paarden verliest, waar hij normaal nimmer door geklopt zou worden. Onder de kans paarden mogen worden gerekend de keuze van J. Wagenaar (O Nelly Zora, Notre Dame), de préféré van Jan van Leeuwen (Miss A, Nanda O) en stal-Knijnenburg, waarvan O Maryke te verkiezen is, tenzij de Hagenaar verklaart met Nuni Brewer te wil len winnen. De verwachting is echter wel, dat O Ma ryke in het feestend en rijk met bloemen versierde Beverwijk de ereronde mag maken, waarbij het de jonge sympahtieke leerling Knijnenburg niet aan toejuichingen zal ont breken. Programma voor Donderdag Het progx-amina der feestelijkheden ziet er voor Donderdag 14 Augustus als volgt uit 1417.30 en 1923 uur: Tentoonstelling „Hoofd en Hand" in de Julianaschool, Prins Bernhqrdlaan; 14 uurInternationale pryzenhard- draverij om het kampioenschap van Noordholland op de Breestraat. Tijdens de pauze: Wielersprintwed- strijden. 22 uur: Vuurwerk, af te steken op de Meerkade. Kermisvermakelijkheden en verkoop kramen op het Parkeerterrein, Sta- j tionsplein en Breestraat. „Flora 1953" krijgt 100. van Beverwijk Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft een bedrag van honderd gulden toegezegd ten behoeve van het beki-oningsfonds „Flora 1953", de bloemententoonstelling, die volgend jaar in Heemstede gehouden zal worden. Woensdag 13 Augustus Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Ver boden huwelijk". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Het zwaard van Monte Chrlsto". Donderdag 14 Augustus Kennemer Theater, 2.30 uur: „Dombo, de vliegende olifant". Bioscopen: Geen avondvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3