Spiegel Sporten Het Hek van de Dam Werk van jonge Amerikaanse danser in Bloemendaal Agenda voor Haarlem „Cortège" door Ballet der Lage Landen WEK DE GAL IN UW LEVER OP In de hoofdstad uit Engels Rijnleger-team tegen Nederland WOENSDAG IS AUGUSTUS 1952 3 Heringa Wathrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Engeland zet import van Nederlandse tomaten stop „Japara" kreeg gat in de boeg bij aanvaring Schip voor Indonesië Cricket Op Rood en Wit-terrein Opnieuw successen van Haarlemse zwemmers Waterpolo Promotiewedstrijden De Watertrappers Duivensport Wedvlucht „De Koerier" Harm Smits wint de zesde étappe Biljarten Clubkampioenschap Hof van Holland Schaken Nederland wint ruim van Griekenland Helsinki in cijfers Sport in 't kort Over sc hijvingen Martel kom Opslaan J Straffen Jeugdvoetbal Zeker vijftienhonderd mensen, jong en oud, vulden Maandagavond niet alleen het terras en de tribunes, maar zelfs de beton nen trappen van Bloemendaals Openlucht theater om getuige te zijn van een generale repetitie (in weinig spectaculaire traindngs- cos.tuums) door het Ballet der Lage Lan den voor de voorstellingen, die komende Zaterdag en Zondag gegeven zullen wor den. Het is te hopen dat dan de belang stelling niet minder groot zal zijn want waarlijk, deze ondanks alle moeilijkheden noest volhardende dansers hebben recht on de medewerking van het publiek om hun kunst, waarvoor zij zich zulke enorme offers getroosten, op eigen bodem lot bloei ♦e brengen. Er is een aantrekkelijk programma sa mengesteld, dat „elck wat wils" te bieden heeft: .,De familie Stastok" van Pieter van der Sloot naai- gegevens uit de Camera Obscura van Hildebrand met door Albert Bocai gearrangeerde muziek van Schubert, de grote pas-de-deux uit „De Notenkra ker" (muziek van Tsjaikofski) en voorts twee komische divertissementen, te weten „Ursula en Prikkebeen" van en door Greetje Donker en Karei Poons op muziek van Jacques Ibert en „De Spaanse Braban der" van eerstgenoemde. Dit zijn allemaal bestaande nummers van het répertoire, doch er wordt ook een landelijke première gegeven en nog wel een bijzonder interes sante, namelijk van „Cortège" op de derde sonate voor viool en piano van Debussy, door de jonge Amerikaanse choreograaf Hervey Krefets, die er zelf de hoofdrol in vertolkt. Met ingang van September zal deze worden overgenomen door Martin Scheepers, die ook tijdens de generale repetitie in het werk optrad. De andere medewerkenden zijn Mascha Stom, Mascha ter Weeme, Ine Rietstap, Andrine de Clercq en Pieter van der Sloot. Het. gegeven van „Cortège" is sterk ge wijzigd overgenomen uit een gedicht van Hugo von Hoffmannsthal over een jongge storven man, die in de gelegenheid wordt gesteld zijn eigen begrafenis bij te wonen. Hij herbeleeft twee grote momenten uit zijn bestaan door de confrontatie met het eerste meisje dat hij verleidde en met zijn moeder die hij wreed behandelde. Aldus leert hij in die korte spanne tijcis, hem dooi de dood gegund, meer van het even dan in zijn gehele leven. Er treden voorts twee rouwdragende meisjes op in dit ballet, dat zoals wij tijdens de repetitie konden waarnemen van een zeer persoonlijke stijl getuigt. Een dansende student Na afloop hebben wij geruime tijd met de jonge choreograaf zitten praten. Voor een choreograaf is Hervey Krefets inder daad zeer jong: pas 22 jaar. Hij is uiterst slank, heeft bewegelijke handen, schitte rende ogen als hij vertelt en kort, krullerig haar. Hij herinnert zich dat hij al begon te dansen toen hij twee jaar was, niet zoals de meeste andere kinderen, maar zodanig dat hij eigenlijk nooit meer iets anders wilde. Zeer tegen de zin van zijn vader, een advocaat, die wenste dat hij medicijnen ging studeren en zich een ordentelijk be- ADVERTENTIE U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL.LET.JES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om d« gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. WOENSDAG 13 AUGUSTUS Grote Kerk: Avondstilte 8.30 tot 9 uur. Concertgebouw: Chopin-avond, Theo van der Pas. 8 uur. Luxor: „Nee. zei 't meisje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Bud Abbott en Lou Costello maken schoon schip", alle leeft., 7 on 9.15 uur. City: „Het zwaard van Monte Cristo". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Land van Mexico", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Wij gaan naar Parijs", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „Meisjes in uniform". 14 jaar. 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Starlift", alle leeft.., 7 en 9.15 uur. Palace: „Met.de kippen op stok", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 19 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Luxor: Journaal voorstellingen, 10.30. 11.30 en 12.30 uur. „Nee, zei 't meisje". 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Lido: Vacantie-programma. 10.30 uur. Bud Abbott en Lou Costello maken schoon schip", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", alle leeft., 10.30 uur. „Het zwaard van Monte Cristo". 14 jaar, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Land van Mexico", 14 jaar. 2.30, 7 en 9 15 uur. Minerva: „We gaan naar Pa rijs". alle leeft.. 8.15 uur. Frans Hals: „Meis jes in uniform". 14 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrand!: „De circusjongen", alle leeft., 10 30 uur. „Starlift". alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9 15 uur. Palace: „Pinocchio". alle leeft.. 10.30 uur. „Met de kippen op stok", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Mascha ter Weeme en Ine Rietstap in de scène met de lantaarnopsteker uit ..De Spaanse Brabander' van Pieter van der Slootopgenomen in het répertoire van het Ballet der Lage Landen. staan zou kiezen. Na drie jaar liep hij weg van de universiteit van Columbia, niet ech ter dan nadat hij daar. kans had gezien vier balletten te ontwerpen en uitgevoerd te krijgen. Eén daarvan werd zelfs in een televisieprogramma vertoond. Zijn eerste pas-de-deux danste hij toen hij zestien was. Doch pas toen hij de vrijheid gekozen had. kon hij werkelijk gaan studeren en dal deed hij in de belangrijkste van.de talrijke studio's die het tegenwoordige New York rijk is. Harvey Krefets kreeg zijn eersle grote kans danlc zij de vader van Nora Kaye, de vermaarde ballerina die zowel met het American Theatre Ballet als met de groep van Balanchine ons land heeft bezocht. Deze stelde namelijk vier jonge choreogra fen in staat hun werk in een goed geoutil leerd theater met prima dansers te tonen, een uiterst kostbare onderneming in een stad waar de schouwburghuur formidabel hoog is en de arbeidsvoorwaarden van uit voerende kunstenaars streng geregeld zijn. Bij die gelegenheid kreeg „Cortège" zijn wereldpremière en met succes. De toon aangevende critici gaven Krefets de goede raad zo snel mogelijk naar Europa te gaan en zo kwam hij terecht in Londen, waar hij de aandacht trok van Anton Dolin die hem voorstelde „Cortège" met het Festival Ballet (waarvan toen Tamara Toumanova deel uitmaakte) in te studeren. Het plan kon niet verwezenlijkt worden omdat de jonge Amerikaan in Engeland geen werk vergunning kreeg en daarom ging hij ver der naar Parijs, waar hij lessen nam bij Olga Preobrajenska, bij Lubov Egorova en andere beroemde paedagogen. In één van de studio's ontmoette hij Mascha ter Weeme en Max Dooyes, die hem voorstelden mee naar Amsterdam te gaan om daar „Cortège" met het Ballet dei- Lage Landen voor vertoning gereed te ma ken. Twee weken geleden zijn de repetities onder zijn leiding begonnen. En aan het einde van Augustus gaat hij naar Malmö in Zweden, waar hij gedurende acht maan den als solodanser en assistent-choreograaf bij de opera blijft. Om dan maar weer ver der te zien. Want de dans is internationaal en wie er zodanig van bezeten is als deze Harvey Krefets, zal zijn weg wel vinden. Toen ons gesprek was afgelopen, stond hij op en keek uit over het speelveld van het Openluchttheater. „Ik kan het werke lijk niet geloven" zei hij. „Hier ben ik nu op een mooie zomeravond, in Holland, waar over een paar dagen mijn ballet wordt op gevoerd. Oh. het is heerlijk. Alles vergeet ik er bij, de moeilijkheden van vroeger thuis, mijn stukgedanste benen, waarmee ik maanden op bed heb moeten liggen, al les.... Ik hoop dat u het mooi zult vin den". D. K. ADVERTENTIE De Engelse regering heeft de import van Nederlandse tomaten met ingang van he den stopgezet. Deze maatregel is een uit vloeisel van de omstandigheid, dat het be schikbare contingent is uitgeput. Als ge volg van de maatregel zullen de veilingen geen uitvoervergunningen voor tomaten met bestemming Engeland meer afgeven. Reeds verscheepte tomaten zullen in Enge land nog worden binnengelaten. Het Nederlandse stoomschip „Japara" is Dinsdagochtend in de Straat van Gibraltar in dichte mist in aanvaring gekomen met het Franse stoomschip „Djenne". De „Ja para". van de Koninklijke Paketvaart- maatschappij, metende 3323 ton en in 1930 gebouwd, voer de haven van Gibraltar binnen met een groot gat in de boeg. De „Djenne" is zwaar beschadigd in Tanger aangekomen. De „Japara" was van Philadelphia op weg naar havens langs de Middellandse Zee. Bij Smits scheepswerven te Westerbroek bij Groningen is een vracht-passagiers- vaartuig, bestemd voor de Indonesische republiek, te water gelaten. Het schip dat ongeveer 420 ton meet, zal worden inge richt voor het vervoer van 12 huipassagiers en 188 dekpassagiers. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw Susanto Tir- toprodjo, de echtgenote van de Hoge Com missaris van Indonesië. Dc licstnrcn van de Nederlandse Cricket Bond en de Flamingo's hebben succes gehad met hun pogingen om het crickcltcam van het Engelse Rijnlcger naar Nederland te krijgen voor het spelen van een of meer wedstrijden. Het staat nu tenminste vast, dat het Ne derlandse cricketelftal op Zaterdag 23 en Zondag 24 Augustus aanstaande op het ter rein van Rood cn Wil aan de Spanjaardslaan een tweedaagse wedstrijd zal spelen tegen het Engelse Rijnleger-team. De wedstrijd zal op beide dagen om elf uur beginnen. Over het spelen van een tweede twee daagse wedstrijd tegen de Flamingo's of het N.C.B.-clftal zijn nog onderhandelingen gaande. Deze wedstrijd zou dan eventueel in het daarop volgende weekeinde in Den Haag op het terrein van H.C.C. worden ge speeld. Tijdens het tweede deel van het zomer- zwemfeest in Völklingen, dat nu werd bij gewoond door meer dan vierduizend toe schouwers, hebben de DWR-dames een demonstratie waterpolo gegeven. Het pro gramma bestond verder uit komische num mers en kunstzwemmen. In het fraaie openluchtbad in Frie- driechsthal werd verder een tweekamp gehouden tussen een Saarcombinatie (V. S. Völklingen cn de S. V. ohne Winterbad uit Friedrichsthal) en DWR. Ook dit program ma werd twee maal onderbroken voor een demonstratie van de kunslzwemgrocp uit München. Ook nu weer gingen de Haarlemse dames aan de spits. De uitslagen waren: 6 x 50 meter schoolslag heren: Saarcom binatie 3 min. 33.4 sec.: DWR 4 min. 22 sec. 3 x 100 meter schoolslag dames: DWR 4 min. 45,4 sec.; Saarcombinatie 5 min. 28,7 sec. 4 x 100 meter vrije slag heren: Saarcom binatie 4 min. 55.6 sec.; DWR 5 min. 24,2 sec. 3 x 100 meter wisselslagestafette dames: DWR I (Jenny van Waard, Miep Ca5.se, Carla Kneynsberg) 4 min. 28,3 sec; DWR II (Ina Brauw, Greet Spaans, Els Mol) 4 min. 52.8 sec: Saarcombinatie 5 min. 10.8 sec. 3 x 100 meter wisselslag estafette heren: Saarcombinatie I 4 min. 4.1 sec.; Saarcombi natie II 4 min. 11.5 sec.; DWR 4 min. 25.1 sec. 6 x 50 meter vrije slag heren: Saarcombi natie I 3 min. 22.3 sec.; Saarcombinatie II 3 min. 28.3 sec.: DWR 3 min. 28.7 sec. Waterpolowedstrijd: SaarcombinatieDWR 5—1, ruststand 21. Voor een plaats in de eerste klasse van de waterpolo-competitie dames gaat DWT 1 promotie-wedstrijden spelen. Maandag 18 Augustus wordt in Crailo gespeeld de wed strijd HZC 1DWT 1 en het programma vermeldt voor Donderdag 21 Augustus in de zweminrichting aan de Kleverlaan de wed strijd DWT 1—HZPC 1. DWT 2 moet voor promotie naar de reserve tweede klasse heren twee wedstrijden spelen. Hedenavond wordt in Gouda gespeeld de wedstrijd GZC 4—DWT 2; voor Zaterdag 16 Augustus is in de zweminrichting aan de Houtvaart vastgesteld de wedstrijd DWT 2 Rotterdam 3. De postduivenvereniging „De Koerier" te Haarlem hield een wedvlucht met jonge duiven van Vcnlo. De afstand was onge veer 155 km. De duiven werden in vrijheid gesteld om 8.10 uur. met West-Zuid-Westen wind- De prijzen werden als volgt behaald: P. Stokman 1. 25, 27, 30; J. Heemschop 2. 3, 5. 10, 32. 35. 43: .1. S. Holster 4. 20; J. Offer man 6. 7. 15, 18, 19, 38; J. Uittcnboogaard 8. 9, 22. 23. 29*. J. van Staveren 11, 12, 33. 31; Th. v. d. Putten 13; L. J. v. d. Walle 14; E. van Duivenboden 16; J. Pieke 17; Th. Hcins- bergen 21, 26: J. van Honschoten 24; O- Vee- ninga 28, 39; H. Helder 31; A. C. Pieke 36. 42; P. Dik 37, 40; J. F. Koedijk 41. De eerste duif werd geconstateerd om 10.20 uur met 1189.67 meters; de laatste duif werd geconstateerd om 10.40 uur, 1033.77 meters. Barbara Pleyer. de Duitse studente, die bij de openingsplechtigheid van de Olympische Spelen in Helsinki enige opschudding verwekte, toen zij in hel wit gekleed een vredesboodschap lot de in het: stadion aanwezigen wilde richten, heeft nu in het Prinz-Regenten-zwembad te München op verzoek van de eigenaar van het zwembad haar oproep tot vrede uitgesproken. Ronde van Duitsland De zesde étappe van de Ronde van Duits land, van Trier naar Wiesbaden over een afstand van 256 kilometer, is gewonnen door onze landgenoot Harm Smits. Hij noteerde een tijd van 6 uur 46 min. Tweede werd de Duitser Weimcr cn daar na kwamen Pankoke (D.ld) cn de Neder lander Van der Zande binnen. Lambrichs eindigde als negende. I-Ict klassement van de zesde étappe Trier Wiesbaden luidde: 1. Smits (Ncd.) 5.56; 2. Weimer (D.ld) 5.59.20: 3. Pankoke (D.ld) z. t.; 4. Van der Zande (Ncd.) z. t.: 5. Mül- ler (D.ld) 6.01.15; 6. Schneider (D.ld) z. t.; 7. De Feytcr (B.) z. t.; 8. Steinhilb (D.ld) z. t.: 9. Lambrichs (Ncd.) z. t.: 10. Berger (D.ld) z. 1. De overige renners werden ex aequo gc- klasseexxl in dezelfde tijd als Müllcr. In hét algemeen klassement leidt De Ryck (B.) met een totaaltijd van 39.56.41. voor De Mludor (B.) 40.00.45 cn Theisscn (D.ld) 40.20.02. Smits (Ncd.) staat achtste met 40.26.30, Lambrichs vijftiende met 40,30.59 en Van der Zande zestiende met een totaaltijd van 40.35.12. Gisteravond werden de biljartwedstrijden om het clubkampioenschap van „Hof van Holland" voortgezet. Dc uitslagen luidden: Bouwmeester 60 59 50 6 1.18 Hondcrdos 60 60 50 8 1.20 Bouwmeester 60 60 45 8 1.33 Toepoel 40 29 45 3 0.64 Kroon 190 190 36 31 5.27 Klop 160 140 36 26 2.88 Van Dam 50 50 36 6 1.38 Petcrse 50 40 36 6 1.11 Bouwmeester 60 60 24 11 2.50 Hooidonk 60 32 24 6 1.33 Bouwmeester 60 60 36 9 1.66 Van Dam 50 36 36 4 1.— Hooidonk 60 24 31 4 0.77 Petcrse 50 50 31 5 1.61 VI DE-tournooi In de derde ronde van liet FIDE-schaak- tournooi in Helsinki heeft Nederland Dins dag de Griekse schakers met 3HL ver slagen. Na het uitspelen van de afgebroken partij in de wedstrijd tegen Finland luidde de uitslag 2121L in het voordeel van Nederland. De gedetailleerde uitslag van de wedstrijd tegen Griekenland luidde. PrinsGaitanaros 10; DonnerTikno ponlos 10; KramerAnagnostou 10; Ba rendregtZografakis LL. De uitslagen luidden: Groep 1: ArgentiniëTs. Slowakije 22 W. DuitslandGr. Brittannië 2L(1 partij afgebr.); SaarDenemarken 13; Cuba Luxemburg 3L'.i. Groep 3: FinlandV. S. 2L1L; Rusland Polen 40; NederlandGriekenland 3'Ali; IsraelZwitserland 40. In de derde groep- van het FIDE-tournooi in Helsinki heeft Nederland de leiding met 3 gewonnen wedstrijden. Daarna komt de Sowjet Unie met 2 gewonnen wedstrijden cn een wedstrijd, die nog uitgespeeld moet worden, Israel met een gewonnen wedstrijd en nog eeri niet uitgespeelde wedstrijd. De Verenigde Staten, Finland cn Polen hebben een wedstrijd gewonnen cn Zwitser land won nog geen partij. Volgens een officiële mededeling zijn de Spelen in het Olympisch stadion in Helsinki in totaal door 850.380 mensen bijgewoond Hel grootste aantal, 70.050. werd geboekt op de dag van de opening. Daarop volgde, wat de toeloop betreft, de laatste dag van de athletiekwedstrijden 27 Juli met de mara thon met 68.700. De sluitingsplechtigheid op 3 Augustus trok 67.000 toeschouwers. Het stadion kan in totaal 72.000 toeschou wers bergen. Dal dit cijfer nooit werd be reikt wordt toegeschreven aan het feit dat vele landen de onverkochte toegangsbewij zen niet tijdig terug hebben gestuurd, alhoe wel daar om gevraagd was. Pas na afloop van de Spelen kwamen de kaarten uit som mige landen bij duizenden terug, zo verklaar de een official van het Organisatie Comité. FOOY WINT IN GENCK. De Neder lander Fooy heeft in Genck (België) een wielerwedstrijd voor amateurs over 138 kilo meter gewonnen in 3 uur 50 minuten, voor de Belgen Grondclaers, Mehagnoul en Melders. TJ en entje rt igh ond er cl tweeenzestig voct- balverenigingen met tezamen vijf tienduizend negenhondcrdzevenenderlig elf lallen speelden liet afgelopen seizoen in dc competities van de Koninklijke Ne derlandse Voetbal Bond. precies hon- derdeenendertigduizend vierhonderdzes wedstrijden. Ziehier lezer, een zin met slechts enkele getallen, die wij putten uit het dezer dagen verschenen jaarverslag van de KNVB. Een jaarverslag, dat vol staat met getallen, percentages en verge lijkende cijfers met vorige jaren. Maar een jaarverslag ook dat als geheel een uitstekende visie geeft op de enorme omvang van hel werk van de Voetbal Bond. met haar drichonderddricënvcer- tigduizend zeshonderdzevenenvijftig le den. Het zou wel een bijzonder dor geheel worden, indien wij u uit elk hoofdstuk van het honderdzeventien bladzijden tellende jaarverslag 19511952 een paar getallen zouden voorzetten. Toch willen wij niet nalaten er enige te noemen. Al zijn het alleen maar de belangrijkste. Zo hier en daar een hoofdstuk eens wat nauwkeuriger bekijkend valt het direct op dat het aantal verzoeken om over schrijving weer schrikbarend steeg. In het seizoen 19501951 oordeelden negenenvijf tighonderd vierentwintig voetballers het noodzakelijk om in een andere vereniging ie gaan spelen, het afgelopen jaar steeg dit aantal tol drieënzestighonderd eenenze ventig. En naar men verwacht zal dat getal bij de definitieve afsluiting van het seizoen nog oplopen tot ruim zesenzestighonderd. Wij, die jarenlang gedacht hebben, dat bet aquarium-houden in Amster dam zich uitsluitend beperkte tot de visjes van De Groene, zijn daarin be drogen uitgekomen. Want in dc Ronde Lutherse Kerk aan het Singel wordt momentcel een aquarium-tentoonstel ling gehouden, waar zoveel tropische vissen rondzwemmen, dat het ons groen en geel voor de ogen werd. Over de vis jes van De Groene gesproken, de eerste stand leerde ons al, dat deze zich be vinden in een zogenaamde martelkom, een soort concentratiekamp voor het vissenvolkje, waarin het lijdt aan zuur stofgebrek en bovendien schele hoofd pijn krijgt, omdat de ronde kom ver tekent. Dat wij zo weinig wisten van de .aquariumsport" ja werkelijk zo heet het kan ons niet euvel worden ge duid. Want dr. Portielje zei bij de ope ning; „Wij zijn veel te veel onder ons gebleven." Hij zei trouwens nog meer. deze Karei Lotsy van de tropische vis- senhouders. Hij verklaarde over de be koring, die uitgaat van een goed inge richt aquarium: „Geen bak volgestampt met rariteiten. Geestelijke ontspanning biedt alleen een gemeenschap van tro pische vissen, die op practische en ar tistieke wijze is bijeengebracht, waar geen veelheid of volheid de boventoon voert, maar het natuurlijke. Ieder huis gezin kan over zo'n brokje levende na tuur beschikken. Zelfs het simpelste bakje kan zijn eigenaar lot nadenken en bewondering stemmen, ja zelfs het geestelijke peil van het gezin verhef fen." Het verheugt ons altijd, dat er in Nederland nog mensen te vinden zijn, die op zo sobere wijze de ware propor ties van een liefhebberij in het licht weten te stellen. Maar goed dan, de tentoonstelling in de ronde Lutherse kerk aan, het Singel is ingericht door cle SSAVA, de Stich ting Samenwerkende Aquarium Ver enigingen Amsterdam. Dit werd ons daarom zo met nadruk verzekerd, om dat er ook „een andere bond" is, waar mee net typisch Nederlandse karakter van deze liefhebberij overtuigend is aangetoond. Het is overigens wèl een fascinerende liefhebberij. De vreemdste visjes heb ben wij daar rond zien toeren in die grote verlichte bakken. Dat licht was eigenlijk niet eens nodig voor een paar kleine visjes uit Guyana, die met kop lampen cn achterlicht speciaal voor het nachtverkeer zijn uitgerust. Nog op zienbarender zagen de „neon-letra's" eruit, hele kleine visjes, waarvan de naam volgens Kasper Werners boek „Kleurenpracht in het aquarium" alleen al voldoende is om de liefhebber te doen watertanden. Het voordeel hiervan voor het bijvullen van het aquarium kan niet worden onderschat. Dc Neon-tetra's dan hebben van de staartwortel tot voorbij de buikvinnen een rode band, geheel in neon-licht uitgevoerd. Van de ogen tot even voorbij de vetvin siert hen een groen-blauwe neon-band. De eerste stralen der aarsvin zijn melkwit en de ogen flonkeren als diamantjes. Het zijn dus echt kleine patsertjes, een soort zwarte handelaartjes van onder water. Evenals bij de mens is de vrouw gevulder dan de man, die echter het voordeel heeft dat het rood in de staart levendiger is, zo lezen wij nog in Werner. Evenmin sympathiek waren ons de zoenvissen, witte dikkerds, die langzaam naar elkander toezwemmen cn de lip pen op elkaar prangen. Waar zij nog niet zijn uitgerust met handjes om het licht uit te draaien, wekte hun handel wijze op zijn zachtst gezegd enige af keer. Wel werden wij gelukkig gestemd, toen wij bespeurden, dat de zegswijze „Hij zwemt als een vis" toch op ons betrekking kan hebben. Wij zagen er namelijk zogenaamde labyrinthvissen. die de ongelukkige plicht hebben steeds naar de wateroppervlakte te stijgen om daar voor een kwartiertje lucht te gaan halen. Is de oppervlakte te hoog, dan halen zij deze soms niet en verdrinken vervolgens jammerlijk. Wij vonden er steeds meer overeen komsten tussen mens en vis. Uit de contreien van de Nijl, waren er bijvoor beeld de bek-broeders. Er waren een paar kleine maar ook een grote bek- broeder. En dan was er de rugzwem mer, een visje, dat er behagen in schept met de buik naar boven te zwemmen Wij nemen aan, dat het hiertoe is ge komen door de fabuleuze successen van Geertje Wielema in Helsinki. Wij hadden na onze rondwandeling langs de sprookjeswereld van onder wereld eigenlijk gedacht, dat het kwe ken wel het aardigste zou wezen, maar toen wij er thuis een werkje van Go- defroy „Het verwarmd aquarium" er op nasloegen, bleek, dat men dit niet Tot 16 Augustus iedere avond in cle\ Stadsschouwburg speelt het ATG Herman Melville's geschiedenis van een scheepsjongen Billy Budd". In het Leidseplein-thealer iedere avond Wim Sonnevelds ..Gastenboek" en in het Centraal Theaterde kleine Co- medie en Carré, respectievelijk de revue „Dat doet dc deur dicht", Toon Hermans ..Hartendwaas" en (helaas) Willy Walden cn Piet Muyselaar. Dc laatsten uiten ..Jubeltonen". In dc Amsterdamse musea de per-ma- nente exposities: Drie eeuwen por tret (Rijksmuseum) en Vincent van Gogh (Stedelijk Museum). Bioscopen? Bijna allemaal vacantie- orogramma's. Lachen, brullen, gieren. Of galopperende paarden, olifanten en ander kleinvee, begeleid door knallende zes schots-revolvers. Het. beste is nog ..L'Amour Madame..." een Franse film met Arletty. Maar werkelijk bést is die ook niet. gaarne ziet. De heer Godefroy zegt na melijk: ,.De grootkweker gaat zijn dui zenden vissen tegen afbraakprijzen ver kopen, waardoor het voor importeurs niet mogelijk wordt nieuwbloed in te voeren. En bovendien geeft het bezit van een zeldzaam, dus kostbaar visje meer vreugde dan het bezit van een fraaie aquariumvis, die zo veelvuldig gekweekt is. dat ze practisch niets meer kost." Hierin ligt meer levenswijsheid verborgen, dan ge zo op de eersle oog opslag zou vermoeden. Nog maar een paar keer opslaan dus. EOEDA .4 van de 343.657. En evenals in andere seizoenen werd ook ditmaal weer in veel gevallen door voetballers getracht het bondsbestuur te misleiden met diverse leugens om zo doende snel van vereniging te kunnen ver anderen. Het behoeft wel haast geen be toog, dat tegen deze misleiders met grote gestrengheid werd opgetreden: de uitge sproken straffen waren in die gevallen dan ook verre van mals. Een harde noot wordt er verder gekraakt in het, verslag van de strafcommissie. Dit ondanks het feit dat de voetballers zich iets beter gedroegen dan in voorgaande ja ren. Het aantal straffen daalde tenminste in het algemeen met bijna zes percent, waarbij het eigenaardige feit zich voor deed dat de eerste klasse in het Noorden geheel zonder straf bleef. Dit is schrille te genstelling met de tweede klasse van het district Oost, waar meer dan zeventien percent van het totaal aantal straffen viel. Zesenvijftig percent van alle verenigingen had daar gestrafte leden. Het aantal straffen voor gewelddadige handelingen bleef vrijwel gelijk aan dat van het voorgaande seizoen, doch dat voor het overtreden van de amateursbepalingen steeg van elf tot drieëntwintig en voor het beledigen van de scheidsrechters van hon derdelf tot honderddrieênvijftig. Verder werden twee verenigingen onder toezicht gesteld, terwijl er zelfs een vereniging werd uitgesloten van het recht om deel te nemen aan de competities. En dit moet dan voor degenen die belang stellen in het wel en wee van de KNVB maar genoeg zijn. Voor de meest nieuws gierige zij nog vermeld dat de drie thuis wedstrijden van Nederland f 165.904.20 op brachten en de semi-interlandwedstrijden f 10.305.99. En voor degenen, die van me ning zijn dat de consuls en scheidsrechters m Nederland veel te snel zijn met het af keuren van de terreinen tot besluit nog een percentage: 17.96 percent van de vasL gestelde wedstrijden gingen niet door. Een percentage, dat duidelijke taal spreekt. Concluderende mogen wij wel zeggen dat het afgelopen seizoen wel heeft bewezen dat de belangstelling voor het voetbalspel nog steeds niet aan het afnemen is. In te gendeel over de gehele linie genomen ne men de aantallen en percentages toe. In sommige gévallen zelfs beduidend meer dan in voorgaande jaren het geval was. Het belangrijkste getal is echter dat van het totaal aantal leden van de KNVB. Een aantal dat nog steeds stijgt, hoofdzakelijk door het toevloeien van jonge voetballers. Iedereen weet het: de meeste verenigingen hebben ellenlange wachtlijsten van jongens die lid willen worden. Doch het gebrék aan velden belet nu eenmaal dat allen lid kun nen worden. Ondanks dat is het echter toch nog de jeugd die de getallen steeds groter doet worden. Het is daarom zaak dat de Voetbalbond veel meer dan tot nu toe te zamen met de verenigingen het jeugdvoetbal met al haar facetten beziet en bij voorbeeld het voor lichten van jeugdleiders terdege ter hand gaat nemen. Want juist daarover staat in het overigens uitvoerige jaarverslag zo be droevend weinig. E.K.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5