„Reuzen hebben werkelijk bestaan" CADEAU Moots Maison HILLEGE Bij 2 pakken IJl een doorgeweven dames- zakdoek OM/S Wij hebben allemaal onze mannetjes HEREN POPELINE REGENJASSEN en DAMES POPELINE REGENMANTELS geven wij KLEDINGMAGAZIJN VISSER'S Rolfilms Foto Hollywood HUWELIJK STEMT AF OP DE V.P.R.O. „CREMATIE" «te*,. O Limonade Bij STOEFLAND Professor dr. H. Mohr Vondsten in Moravië bewezen het IJmuiden Santpoort w DfZ(T00- MUI**"6' Luidsprekers 7 Nederlandse cineasten naar Edinburgh EM. CONCERTGEBOU DE JONGE F LIE RE-F L U ITE RS o.l.v. Johan Jong DE CHICO'S ACCORDEOLA MAX VAN PRAAG CEES DE LANGE INSCHRIJVING DAMDAGEN ZUIVELZAAK BUREAU „NEDERLAND" DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952 Er is vrijwel geen volk op aarde, dat in zijn sprookjes, mythen en legenden geen menselijke figuren kent, die veel groter waren dan de mens van heden en die nagenoeg alom als reuzen wer den aangeduid. Nu weten we wel, dat vooral in de sprookjes, mythen en legenden waarheid en verdichtsel dikwijls heel moei lijk te onderscheiden zijn. Als regel zijn zij ecuwen oud, als regel ook is de fantasie des volks zeer levendig. Niettemin blijft het opmerkelijk, dat reuzen een vrijwel universeel „verschijnsel" zijn in al die verhalen en overleveringen. Dwergen ook, maar die zijn heel wat minder geheimzinnig voor ons, omdat wij inderdaad dwergvolken kennen (in Cen- traal-Afrika, op Malakka, op de Philippijnen bij voorbeeld) en bovendien hele geslachten van dusgenaamde Lilliputters, die sedert jaar en dag alom ter wereld optreden in circus sen en op kermissen. Een fei telijke grondslag voor het voorkomen van dwergen en dwergvolken in de sprookjes, mythen en legenden is dus (nog) aanwezig, zodat de „dwerg-verhalen" alleen daar om reeds aanvaardbaar zijn, al is het waarschijnlijk, dat men de „kleinheid" der dwer gen geleidelijk aan is gaan overdrijven. En hoe is het nu met de reu zen? Zijn er ook feitelijke grondslagen, die kunnen wij zen op het bestaan van reu zen-geslachten in vroeger eeuwen? Professor dr. Mohr (van de Weense universiteit) heeft zich met dit vraagstuk bezig gehouden en onlangs enige van zijn overwegingen en conclusies in „Die Furche" gepubliceerd. Mohr's conclu sie luidt: Inderdaad, de enige mogelijke oplossing van het raadsel (der reuzen) is, aan te nemen, dat reuzen werkelijk hebben bestaan. De hedendaagse wetenschap (betoogt Mohr) is sceptisch en behoort zulks te zijn. Juist daarom is het zo opvallend, dat ernstige geleerden van naam mededelingen hebben gedaan over een (vrij recente) vondst van mensentanden, die veel groter zijn dan normale mensentanden. Die vondsten zijn gedaan op Java en (in een apotheek) in China. Jammer genoeg zijn de tanden in de troebele na-oorlogse jaren spoorloos verdwenen. Het staat evenwel vast, dat zij door deskundigen onderzocht en als mensen-tanden, maar dan reu zen-tanden, herkend zijn. Toen Mohr dit las in de vak bladen, ging zijn herinnering terug naar vroeger jaren en naar vroegere vondsten, die inmiddels alweer door velen vergeten waren. Voor de Weense hoogleraar waren de reuzen-tanden van Java en China aanleiding om zijn we tenschappelijk geheugen op te frissen. Twee andere vondsten, die hij vroeger critisch had be studeerd, verschenen hem in een geheel nieuw licht. Omstreeks 1880 vond de prae- historicus professor Maska in de Schipka-grot bij Stramm- berg in Moravië (Tsjechoslo- wakije) een brokstuk van een menselijke onderkaak. Tal van vakgeleerden bekeken en on derzochten de vondst. Vooral de palaeontoloog H. Schaff- hausen en de anatoom R. Vir- chow hielden zich ernstig bezig met het kaakfragment. Naar de grootte te oordelen zou de kaak afkomstig moeten zijn geweest van een volwas sen mens, maar in de kaak sta ken nog drie niet doorgekomen tanden (een hoektand en twee snijtanden), hetgeen er op wijst, dat de kaak afkomstig was van een kind, dat bezig was te wisselen toen het stierf. Zonder twijfel betrof het een onderkaak van een kind van een jaar of acht a negen, oor deelden Maska, Wankel en Schauffhausen, dus „mannen van het vak". Virchow daar entegen stelde zich op het standpunt, dat het een patho logische misvorming gold van een volwassen mens, die „te laat" zou zijn geweest met wis selen. Mohr acht Virchow's me ning niet steekhoudend, want het moet toch wel als uiterst toevallig worden aangemerkt, dat het enige fragment van het enige menselijke skelet, dat in de Schipka-grot werd gevonden, juist van een ab normaal individu zou stam men. Tè toevallig, meent Mohr nog heden ten dage. Een halve eeuw was voorbij gegaan en de vondst van de Schipka-kaak was reeds danig in het vergeetboek geraakt, toen een nieuwe alarmmelding de wetenschappelijke wereld opschrikte. Ditmaal was die afkomstig van professor dr. K. Absolon uit Brünn (Tsjecho- slowakije). Absolon had bij Ondratice langs de oude vol- kerenweg van het Wener Bek ken naar de Oostzee, die loopt (beter: liep) langs de vind plaats van de Schipka-kaak, heel bijzonder stenen gereed schap gevonden. En wel reus achtige hamers, .bijlen, schrap pers en messen van kwartsiet, die mensen van onze tijd on mogelijk zouden kunnen han teren, zo groot en zwaar zijn zij. De vorm dier voorwerpen is gelijk aan die van andere vondsten (van kleiner for maat) uit dezelfde periode van het Oude Stenen Tijdperk. Bij Ondratice in Moravië waren er dus twee verschillende ty pen of uitvoeringen van de wapens en werktuigen. Met het kleine type zouden ook wij kunnen werken of vechten, maar met het grote type zou den wij weinig kunnen begin nen, omdat onze handen (en misschien ook onze krachten) te klein zijn om de „reuzen- editie" te hanteren. Samenvattend zegt Mohr: Alle volken kennen de (mythische) overlevering van de aanwezig heid van reuzen in het ver leden. Wij hebben de onder kaak van Schipke, afkomstig van een kind, maar zo groot als die van een hedendaagse volwassene. Wij hebben voorts (gevonden in de „koers" van de Schipka-grot) reusachtige gereedschappen, gemaakt voor sterker en vooral groter han den dan de onze. Wij hebben reuzen-tanden gevonden in Oost-Azië. Wat van dit alles te denken?, besluit Mohr. Logisch gespro ken paste bij de grote gereed schappen een grote, een reu zen-hand, en bij de reuzen- hand (en reuzen-tanden) een mens, ongeveer iy2 a 2 maal zo groot als wij gemiddeld zijn. Inderdaad, de gevolg trekking dringt zich aan ons op, dat reuzen heus en echt bestaan hebben. Nee, denkt u nu niet dadelijk aan Frits, aan Jan of aan Arthur, kortom aan uw echtgenoot, want dan zou ik me heel an ders hebben uitgedrukt, martialer, zonder verkleinwoord, eerbiediger. Ik bedoel nu werkelijk mannetjes, die het leven gemak- "kelijker voor ons maken. Mijn eerste man netje kreeg ik kort na mijn trouwen van een moederlijke vriendin die me hielp bij de afwas, zich daarna bukte in de tuin naast de keuken en afkeurend snoof. Het is je putje, zei ze, maar maak je niet bezorgd, ik zal je mijn mannetje stu ren. Graag, zei ik, want van putjes wist ik bitter weinig. Op e'en bovenverdieping in Amsterdam had ik ze zelden meegemaakt. Het mannetje van mijn vriendin kwam;, hij had een emmer aan zijn arm, waar staken uit staken, en keek als een inter nist bij een -consult. Hij was klein en had ernstige, grimmige trekken. In de tuin naast de keuken begon hij te scheppen, modderwater. Af en toe trok hij met een volle emmer de tuin in en kwam leeg te rug. Ik keek de andere kant op. Na een- ha.lf uur slofte hij triomfantelijk de keu ken binnen. Dat varkentje is gewassen, zei hij en keek me ernstig geruststellend aan. Toen cnoof ook hijde koffie. Hij dronk zijn kopje 'leeg, zittend op de vensterbank. We spraken af eens per twee maanden a vijf tig cent per keer. De putjesschepper was mijn eerste vaste mannetje. Mijn tweede vond ik op een keer zonder hoofd in het voortuintje. Enige minuten stond ik ver- lamd van verbazing voor het venster, toen tikte ik. Het lichaam richtte zich op en tilde een hoofd uit het gat van de water leiding, dat me bolrond en vriendelijk aan keek. Ik voelde me mateloos opgelucht. De reden van zijn vreemd gedrag was zijn grote ijver, waardoor hij ontdekt had dat er iets aan onze waterleiding mankeerde. Een plas in de voortuin had hem er op merkzaam op gemaakt en hij bleek gelijk te hebben: er was een lek. We moesten hem zijn brutaliteit maar vergeven, als er nog eens een klussie wasHij was gas fitter geweest, maar zijn gezondheid afijn, hij kon van alles, verven, hout hak ken, kleedjes kloppen, timmeren.... Hij werd mijn klusjesmannetje, dat ons gezin onscnacDare diensten heeft bewezen, maar zijn gezondheid ging steeds meer achter uit. Hij stierf midden in de oorlog, er vast van overtuigd, dat het geen vijf weken meer zou duren, de janboel. Dat had hij elke drie maanden gedacht, hij leefde van datum naar datum, steeds maar magerder wordend. De .dood zal hem een klein klus sie hebben-gevondenMijn derde man netje heette in de wandeling „de kid". Hij bood zich aan als lijmer van porcelein en aardewerk, en niet zo gewoon, maar on zichtbaar en hecht als een vesting. En duur was hij helemaal niet, het eerste zou hij zelfs voor niets doen, om te laten zien dat hij geen prutser was, maar een vakman. Het mannetje was oud en armoedig, schril en beverig, maar zijn woordenkeus en iets ondefinieerbaars in zijn uiterlijk duidden erop dat hij betere dagen gekend had. Ik zwichtte. Als examenstuk gaf ik hém een vleesschaaltje van ons dagelijks servies, niet mooi en niet kostbaar. Zijn instrumen tarium haalde hij uit zijn zak: een doos met potjes en tubes. Water en een oude lap kreeg hij van mij; en zo toog hij aan het werk, zacht en beverig pratend tegen de poes en mij om de beurt. Het vleesschaal tje verdiende stellig de prix de Rome: een kunststuk, onzichtbaar en hecht als een vesting. Toen gaf ik hem ons antiek Chi nese bord dat in zessen lag, maar dat ik nooit weg had willen gooien. Het manne tje werd volkomen geabsorbeerd, het praatte niet langer en zag eruit als iemand die niet gestoord wenst te worden. Hij schiep een bord, daar op die houten keu kenstoel, en wat voor één. Hij hield het liefkozend voor zich uit. Ming-periode, zei hij wat afwezig. Waar heb je het mee gedaan? vroeg ik, mijn gedachten bij alle wonderlijmen, die in de handel zijn. Het mannetje lachte als een slimme kabouter. Tja, zei hij, tjamet kit, zelfge maakte kit, mevrouwtje, niet .te koop. hoor. Zelfuitgevonden, die kid. Hij lijmde nog een vaas en een bordje die middag en zag er bij zijn vertrek ge lukkig uit, maar zeker niet alleen om die paar gulden. Heerlijk gewerkt vandaag, zei hij met zijn beverige stem, tot de volgende keer mevrouwtje. En hartelijk bedankt. Hij komt twee- of driemaal" per jaar en langzamerhand onthult hij mij zijn le vensloop; hij is kellner geweest, huisknecht en later heeft hij een antiek winkeltje ge dreven. Toen vond hij zijn wonderkit uit, de steun van zijn oude dag, want aarde werk en porcelein zijn zijn troe.telkinde-r ren. De boeken, die. hij erover heeft op zijn kleine, armoedige kamertje, zijn zijn enige schat. Vier keer ben ik getrouwd geweest, zegt hij weemoedig, op één na mijn laat ste.dat was een best wijf. Zij stierf aan tuberculose. Maar verder. geef mij mijn boeken maar. die spreken niet al tijd tegen, mevrouwtje Je blijft er de baas over. Mijn volgende mannetje was een tijde lijke, maar ook zijn entrée was merkwaar dig. Op een goeie morgen vond ik een wildvreemd kereltje op de grond in de hoek van de studeerkamer.. Hij deed iets met de boekenkasten. Ik schrok me half lam, maar toen het ventje oprees, bleek en nietig en met een klein brilletje op zijn neusje, smolt mijn angst als sneeuw voor de zon. Het was trouwens ook geschrok ken. 't Bleek allemaal afgesproken te zijn: het brilletje kwam om de boeken te cata logiseren, de fout was dat ze vergeten had den het mij even te zeggen. Toen hij na zoveel weken gereed was, verdween het mannetje even geruisloos als hij gekomen was, als een acteur die alleen bij het be gin van het eerste bedrijf optreedt: aan het slot is iedereen hem alweer vergeten. Er komen nog meer mannetjes: om oude kranten, met koopwaar, spelend op een muziekinstrument, liefst een fluit of occa- rino, waarop ze een stukje Wilhelmus of Zie de leliën des. velds proberen ie blazen. Voor deze categorie hangt alles van onze stemming af: ongeduldig en geïrriteerd om „alweer een bel" of mild en toegeeflijk van „voor zijn plezier doet hij het ook niet". En zuchtend grijpen we onze oude kranten, troosten de musicus met een paar centen en kopen onnodige haar-steekspsld- jes of knopen. Maar deze mannetjes maken ons het leven niet gemakkelijker en ze zijn dan ook niet de ware Jozefen. Dat zijn de put jes-, lijm- en klusjesmannetjes, zonder vakbond, ongeorganiseerd en niets wetend van tarieven of stakingen. Tot neu van ons huisvrouwen! MARLEEN II Misschien heeft u begin vorige week ook gelezen, dat de Victoria Regia in de Am sterdamse Hortus weer zou gaan bloeien. Mogelijk heeft u toen niet besloten deze super-bloem nu eindelijk toch ook eens te gaan zien; ik heb dat wel. Tot nog toe en deze bekentenis gaat met schaamte ge paard was mijn kennis van bloemen en planten nooit veel verder gekomen dan de roos, de tulp, de gouden regen (alleen in bloei) en de narcis. Oh ja, en de geranium, de trots van de vaderlandse bloembak. Vic toria Regia zou een goede aanvulling zijn voor deze geringe hoeveelheid opgespaarde wetenschap. De opper-tuinlieden van de Hortus had den kennelijk besloten, dat het verwerven van nieuwe kennis niet kon gedijen onder aangename omstandigheden. Zo stond ik daar dus op een zuchtend zwoele zomer avond met naar schatting een kleine drie millioen andere, transpirerende natuurlief hebbers in een te kleine ruimte, waarin de centrale verwarming hoogtij vierde, naar de Victoria Regia te kijken. Het gevaarte dreef koel en op zijn gemak in het donkere water en leek geheèl verzoend met, of on kundig van het feit, dat deze roem maar een paar dagen zou duren. Na één minuut had ik het precies alle maal gezien en begon te verlangen naar de in elk geval iets frissere, koelere lucht bui ten. Maar overal om mij heen stonden de mensen in een dergelijke eerbiedige stilte en aandoenlijke bewondering van het schone, dat ik mij niet durfde te verroeren. Ik bleef dus staan, keek nog eens naar 'de Regia en toen weer naar de haast devote massa's rond het vijvertje. Naast mij ston den zwijgend en eerbiedig vier mannen waarschijnlijk een vader met zijn zoons die er uitzagen of zij geenszins leek wai*en op plantkundig gebied, maar met het oog van de deskundige bezig waren deze bloem een kostelijk, hoewel zwijgend compliment te maken. Zij knepen een oóg dicht, hielden het hoofd scheef en maakten kleine, be wonderende geluidjes. Een kwartier later besloten zij te ver trekken en toen pas zag ik mijn kans schoon ook weer achter hen aan naar buiten te komen. Langzaam en nog na-genietend liepen de vier de straat op. Even later, in de Muiderstraat, wandelde ik hen voorbij en juist op dat moment zei de vader: „Tja jong, net als je zegt. 't Zou te duur zijn, maar het is gewoon gemaakt voor 't betere grafwerk." E. P. 29 Augustus a.s. hopen onze geliefde ouders en groot- J. GOMES en M. GOMES-MAAS de dag te herdenken dat zij voor 40 jaar in de echt wer den verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun dank bare kinderen en kleinkin deren. IJmuiaen-Oost. Engelmundusstraat 13. Zes Nederlandse cineasten zullen Zater dagochtend van Schiphol naar Londen vliegen voor een achtdaags bezoek aan het- filmfestival te Edinburgh, dat Zondag ge opend wordt. Ze zijn hiertoe in staat gesteld door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, dat hun voor dit doel een sub sidie heeft toegekend. Het zijn de Haagse cineast Frans van Laeken, W. Gerdes, cameraman en regis seur van de N.V. Multifilm te Haarlem, P. van der Ham, die een aantal documentaire films over het katholieke verenigingsleven op zijn naam heeft staan, de Amsterdamse cineast Allan Penning, die heeft meege werkt aan de ontwikkeling van de Neder landse documentaire film, de Twentse filmer J. S. Nieuwenhuis en Kees van de Weert, tekenaar van achtergronden in dienst van de Maarten Toonder Film N.V. te Amster dam. De heren Gerdes en Van de Weert zullen tijdens dit bezoek tevens in de gelegenheid zijn, de reacties op hun eigen werk te vernemen. De eerste heeft namelijk mede gewerkt aan de film „Spectrum", welke onder regie van E. Verschuren door Multi film te Haarlem werd vervaardigd en thans op het festival vertoond zal worden. Van de Weert had een aandeel in het tot stand komen van de eerste Nederlandse amuse- ments-tekenfilm „De gouden vis", vervaar digd door de Maarten Toonder Film N.V. Andere Nederlandse inzendingen voor dit festival zijn: „Hij, zij en een wereld haven", van Ytzen Brusse. een weten schappelijke film van J. C. Mol: „Van Van Leeuwenhoek tot electronenmiscroscoop". Men stelt alles in het werk om ook nog de film over dijkenbouw van Bert Haan stra èn „Houen zo" van Herman van dei- Horst voor vertoning toegelaten te krijgen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De bloemen- en 'portretschilderes mevrouw H. G. Dingemans-Numans te Haarlem, die morgen 75 jaar wordt. Kind stak over en werd aangereden Een tweejarige dreumes, die onverwacht de Lange Nieuwstraat overstak, is door een passerende auto aangereden. Het geval liep verwonderlijk goed af: het kindje werd licht gewond en de auto kreeg een deukje. Geslaagd De dames N. Zwaan en A. Boudenstein uit IJmuiden zijn bij de Woensdag in Rot terdam gehouden examens geslaagd voor het diploma algemeen Textielbrevet. VTSSERIJBERICHT URK Woensdag werd door 142 vaartuigen aan gevoerd: 19.200 pond kuilpaling, prijs f0,70 f 0,86; 811 pond snoekbaars, prijs f0,76 f 0,79; 370 pond rode baars, prijs f.0,79 f0,81, alles per pond; 778 bak nest, prijs ""f 2,20 per bak van 37 kg. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 2021 Augustus KW 23 70 k.; KW 18 1 k.; KW 32 4 k.: KW 110 5 k.; KW 50 20 k.; KW 151 2 k.; KW 167 15 k.; KW 170 4 k. Trawlharing: KW 6 30 k.; KW 9 40 k.; KW 25 60 k.; KW 140 20 k.; KW 54 1 k.; KW 47 5 k.; KW 86 100 k.: KW 67 20 k.; KW 38 90 k.; KW 20 20 k.: KW 39 20 k.; KW 41 25 k.; KW 78 35 k.: KW 85 70 k.; KW 176 80 k.; KW 123 90 k.; KW 37 65 k.; KW 22 100 k.; KW 45 40 k.; KW 65 25 k.; KW 127 40 k.; KW 175 80 k.; KW 70 50 k.; KW 168 10 k.; IJM 74 60 k. Geen vangst hadden: KW 2. KW 3. KW 14. KW 144, KW 32, KW 43, KW 173, KW 130. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 4 kantjes. Scheveningen: 4 kantjes. Katwijk: 8 kantjes. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Mary f20.600; Vikingbank f 15.600; v. Hattem f14.100 (gedeeltelijk). Loggers: IJM 129 f6560; IJM 221 f5180; IJM 75 f 2480. Kotters: IJM 249 f120; IJM 226 f150; IJM 227 f90. „HOOFD EN HAND" OOK VRIJDAGMORGEN OPEN De tentoonstelling „Hoofd en Hand" te Beverwijk zal ook Vrijdagmorgen geopend zijn én wel van 1012 uur. Aanrijding en brandje Een bromfietser, die in de richting van de pont over de Rijksweg bij Santpoort reed, werd gistermiddag de pas afgesneden door een militaire truck, waarvan de chauffeur linksaf de Slaperdijk opdraaide zonder de brommer de hem toekomende voorrang te verlenen. De fietser werd licht aan het hoofd gewond en zijn vervoermid del liep schade op. In Santpoort brak gistermiddag achter de Harddraverslaan brand uit in „Bos- beek", waardoor 60 vierkante meter struikgewas vernietigd werd. De oorzaak is onbekend; de brandweer bluste het vuur. Guerilla. In de bergen bij Pamplona in Noord-Spanje is door de „Guardia Civil" een guerillastrijder gedood en één gevangen genomen. Vier leden van de burgerwacht hadden in een schuil plaats een man ontdekt en gearresteerd, die hen naar de verblijfplaats van vier andere guerillastrijders leidde. E'en van de burgerwachten werd ernstig gewond Vanaf Vrijdagmorgen 15 Augustus 9 uur bij aankoop van een costuum of combinatie van welke prijs ook geeft KLOOTS, The King of the raincoats, een real English popeline Heren regenjas of Dames-regenmantel Cadeau. GEEN BLUF, DOCH WERKELIJKHEID „The Symbol of Quality KL. HOUTSTRAAT 2a - eerste huis om de hoek v. d. Ancgang - HAARLEM Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een geduldig gedragen lijden, onze geliefde man, vader, zoon, broeder, zwager en oom OLOF HENDRIKSEN in de ouderdom van 47 jaar. Uit aller naam: H. Hendriksen- Brouwer Hendrik Hendrik je Jan Olof Lubbert Robert IJmuiden-O., 12 Aug. 1952 Fazantenlaan 33. Geen bloemen. De begrafenis zal plaats hebben Zaterdag 16 Aug. a.s. op de Westerbegraaf plaats te IJmuiden des namiddags 2.30 uur. Ver trek van het sterfhuis 2.15 uur. VA'A Zondag 17 Aug. - 8 uur - Herman Rinket's Variété DAVEREND VACANTIE-PROGRAMMA VOOR HET EERST IN HAARLEM het zo bekende Radio-ensemble (20 Pers.) met zang van PETER I)E BOORDER met hun nieuwste radio-successen, o.a.: Hoor de muzi kanten, De Jodelaar, Kampeervreugde, In der Pfaiz en verzoekprogramma Radio-Cowboy act. met zang van de populaire conferencier „Cees de Lange doet een beroep op uw beroep". Prijzen: ƒ1.70 2.20 2.70 (alles inbegrepen). Voorverkoop dag. van 103 uur. Tel. 123 uur no. 13466 Op 26 en 28 Augustus zullen in de grote zaal van Flora aan de Zeeweg, de jaarlijkse plaats vinden, voor kwartet ten van Fabrieken, Vereni gingen etc. Van elk kwartet mag slechts één speler beho ren bij de K. N. D. B. In schrijvingen: J. MEYER, Fazantenlaan 3, IJmuiden-O., Tel. 4576. D. OTT, Pres. Steynstr. 62, IJmuiden. Tel. 5521. B. DUKEL, Wijk aan Zeeër- weg 121, IJmuiden. Inleggeld f 0.50. Uiterste da tum van inschrijving 23 Augustus a.s. BESTUUR D. C. IJ. heeft deze week GEKOOKTE WORST per 100 gram 0.33 Heerlijke belegen KAAS per 100 gram ƒ0.31 Kromme Mydrechtstraat 5 Tel. 4548 - IJmuiden Bij voijnis der Arrondisse- ments-RéchtbaVik te Haarlem d.d. 17 Juni 1952 is in staat van faillissement verklaard R. Wagter. handelende onder de naam „Columbus Sigaren fabriek". wonende te Bever wijk, Hendrik Burgerstraat 18, met benoeming van de E. A. Heer Mr. N. Smits tot Rechter Commissaris en on dergetekende tot curator. Door de heer Rechter-Com- missaris is bepaald: 1. dat de schuldvorderingen moeten worden ingediend vóór 2 September a.s. ten kantore van ondergetekende 2. dat de verificatie-vergade ring zal worden gehouden op Maandag 22 September 1952. des namiddags 2.30 uur in het Paleis van Justitie, aan de Jansstraat nr. 81 te Haarlem. De curator: Mr. H. Peters Kruisweg 63, Haarlem. KUNT U zich niet kleden zoals u wilt? Ga naar VAN VEEN, zyiweg 26—28, Haar lem. Costuums voor f 1.50 per week enzonder vooruitbetaling!!! DA COSTALAAN 1 Tel. 4728. Driehuis. Banketbakkerü-Kokery Voor de borrel: heerlijke zoutjes en bittergarnituur. en afdrukken in één dag klaar LANGE NIEUWSTR. 793. U SLAAGT bij ons altijd, want wij hebben lage condi ties en grote sortering in: Kinderwagens, Stofzuigers. Rijwielen, Lopers, Gordijnen, Vloerbedekking, Haarden, Radio's, Meubelen, Vitrages. VAN VEEN, Zyiwcg 26—28, Haarlem. Wenst u kennismaking? Wij. helpen u op prettige wijze. Relaties door geheel Nederland. Alle leeftijden, standen en geloven. BERKENRODESTR. 40 Haarlem. Tel. 14231. Kantooruren: Maandag, Woensdag en Zaterdag van 2—5 en van 7—9 uur. Desgewenst bezoeken wij u thuis. DAT IS PAS GOEDKOOP!! Prachtig O. F. Clubgarnituur beslaande uit: 2 clubfauteuils en 4 stoelen met kroontjes voor slechts f 239. 'T MEU BELHUIS, Zijlweg 26—28, Haarlem, Via deze omroep spreekt Vrijdag 15 Aug. kwart voor acht 's avonds: P. C. BOONE, Alg. Secr der Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding over: Doe Uw was met 1.2.3U zult Uw ogen niet gelóven. Zó schoon wordt alle goed in 1.2.3.Zó fris worden de kleuren. 1.2.3. zelf werkend wasmiddel voldoet aan de hoogste eisen, die de moderne huisvrouw stellen kan. Gratis zakdoek Bij elke 2 pakken 1.2.3. geven wij tijdelijk gratis een prachtig doorgeweven dameszakdoek. U kunt een keuze maken uit tal van schitterende des sbis. Koop vandaag 1.2.3. zelfwerkend wasmiddel. Voor een schonere was frissere N.V. ZEEPFABRIEKEN TTl. DE HAAS 4 VAN BflERO - APELDOORN Werkster gevraagd v. enige ochtenden per week. Mevr. Grimbergen-Fikke, Zeeweg 138, IJmuiden-Oost. Weg. ziekte der tegenw. MEISJE gevr. voor de och tenduren. niet ben. 17 j. Mar- nixlaan 14, Driehuis. Gevr. fl. JONGE WERK STER voor 1 hele dag of 2 ochtenden. Mevr. Keppler, Harddraverslaan 41, Santprt. Gevr. HUISHOUDSTER in arbeidersgezin met 3 kinde ren. Leeftijd 46 j. Br. L 1610 Net R.K. sportief meisje 16 j. zoekt dito VRIENDIN met fiets. Brieven L 1607. STUURMAN, Radiotelegra fist, Machinist. Zeevaart-In stituut „IJmuiden" Tel. 4704 Inl. Wo. 17-19 uur. ZAAL TE HUUR voor brui loften, vergaderingen, enz. Theeschenkerij Velserbeek, Telef. 4244. Te huur verschillende mer ken BROMFIETSEN. Sta tionsweg 107, Velsen. Tel. 4864. GUITAAR te koop gevr. Br. met merk en prijsopg. L 1609 OOK UW ADRES: zw rood koper f 1.75 en zw. geel f 1 p kg. Lompen 35 ct. p. kg. Parkstraat 10 bij 't Station Haarlem. WONINGRUIL. A'dam-IJm.- O. Agb. ben.huis, 4 kam., keuken en tuin. Gevr. huis te IJm.-O. Brieven L 1608. Te koop agb. weg. vertr. 2 d. H. COSTUUM mt. 52 en 2 pr. sch. mt. 43 en 1 p. gummi laarzen m. 45 en 1 k. wan- delw. Kerkweg 119, Santprt. Te koop z. g. a. n. ZWARTE MANTEL, gr. m. Wijk aan Zeeërweg 70, IJm.-O. Te koop mooi M. FIETSJE 1. 6-12 j. wielm. 26 x IJ/', geh. compl. f 55. Ahornstr. 29, IJm.-O. Te koop in prima staat zijnde MOTORFIETS J. L. O. 60 c.c. Na 6 uur. Liadenstraat 21, IJmuiden-O. Te koop: schattig WIT HONDJE f 5. Stationsweg 107, Velsen. Agb. A. FORD, goed lopend, ook genegen te ruilen, mo torbakfiets 350 c.c. D. K. W. motorframe m. g. banden. Harley Davidson f 600. j. fiets f 15. Kennemerlaan 132 IJmuiden. met plastic rietjes TUINDERSSTRAAT 45 Tel. 4918

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3