Zoetwater-situatie in Midden-Kennemerland wordt voortdurend bedenkelijker Visserij-varia Agenda voor Velsen KNGV-athletiekkampioenschappen Zondag op „Watervliet" van Complex van problemen wordt een dreigend gevaar Industriegebied rond IJmuiden droogt verder uit Pantserkruiser „Potemkin" Havenberichten 5 Tunnelbouw heus niet de hoofdschuldige „Vara" zendt strandconcert in IJmuiden uit vanavond in Thalia Voor jonge hersens Het nieuwe puntenraadsel Openluchtconcert verzet Ruim tweehonderd deelnemers uit het gehele land eLS DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952 „Bedenkelijk" is een wellicht te zwak woord voor een situatie, die zich in het gebied in en rond de IJmond is gaan vormen met betrekking tot de zoetwatervoorraad de blijkbaar verre van onuitputtelijke bel zoet water, die zich onder de veen-kleilaag op ongeveer zestien meter be neden het maaiveld uitstrekt en waar zowel ons drinkwater als het water voor industrie en sinds enige tijd ook voor de tuinbouw, uit geput worden. Bij zulke enorme hoeveelheden tegelijk, dat er allang sprake is van een „roofbouw", die alle partijen met de grootste zorg vervult. Zoals bekend is, wordt de ernst van dit probleem door de hoogste instanties in den lande in haar volle omvang onderkend en één van de tegenacties, die er binnenkort ondernomen zullen worden, is de aanleg van de Lek-water- leiaing, die rivierwater naar het duingebied tussen Leiduin onder Voge lenzang en Castricum zal transporteren. Het water wordt in de grond ge bracht. Daar bewaart en filtert de zorgzame aarde het tot de mens het nodig heeft. Een soort natuurlijke accu dus. Maar eer het zover is en er dus een eind komt aan het gevaar, dat er meer water aan het duin wordt onttrokken, dan de regen er in brengt, dringt het ganse probleem naar een noodoplossing vooral voor bepaalde grote waterverbruikers als Van Gelder en De Hoogovens, die verbazend grote massa's water uit do Kennemer grond zuigen. Het is zelfs zo précair, dat Van Gelder zich misschien niet eens aan deze plaats van vestiging had gewaagd, als toen de huidige „watersnood" te voorzien zou zijn geweest. Op zijn eerste reis van Rotterdam naar Montreal en New York is Dinsdag het nieuwe 15.000 ton metende passagiersschip „Maasdam" van de Holland-Amerika Lijn in Southampton verwelkomd door Neptunus en zijn „dochter" de zeemeermin Miranda. Terwijl vader Neptunus toekijkt, begroet Miranda een van de leden der bemanning van de „Maasdam". Er worden op het ogenblik vele water- zondebokken de Kennemer woestijn inge stuurd. De tunnelbouw in Velsen bijvoor beeld heeft het „gedaan", hoewel een on partijdige commissie van onderzoek al bij het eerste begin van de tunnelbouw in 1941 heeft uitgemaakt, dat er hoegenaamd geen verdrogingsverschijnselen rond de bouwput optraden. Geen verschijnselen dus, die voor de landbouw in de omgeving schadelijk waren. Hierbij moet worden vooropgesteld, dat deze landbouw aangewezen is op het ondiepe grondwater, het „oppervlakte water" dus, dat boven de op zestien meter liggende veen-kleilaag te vinden is. Waterklanten, die hun wellen op grotere diepte hebben geslagen, merken echter in de naaste omgeving wel degelijk de gevol gen van de tunnelpompen, die door de kleilaag heen op het zogenaamde span ningswater staan. Het is hier nu eenmaal zo Maar het is de grote vraag, of de tunnel bouw nu ook werkelijk als de grote schul dige kan worden beschouwd, omdat er ten eerste allerlei klimatologische omstandig heden in het spel zijn en de algehele water- situatie in Kennemerland ook zonder die tunnel heus wel vast gelopen zou zijn. Het is hier nu eenmaal dor en droog. En-de tunnelbouwers slurpen misschien net die laatste druppel uit de waterbel, waardoor de pomp van meneer X, die er al jaren aan gedronken heeft er niet meer bij kan. Wij hebben dit probleem voorgelegd aan een deskundige op dit gebied, hoofdinge nieur B. A. van Nes, verbonden aan het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening, die ons een zeer objectief verhaal deed, daarbij uitgaand van de feiten zonder meer. Als de Rijkswaterstaat in het verleden merkte, dat een bepaalde particuliere pomp als gevolg van haar werkzaamheden aan de tunnel of anderszins droog viel, zijn er direct maatregelen getroffen om de gedu peerde aan een diepwelpomp te helpen, die hem wél in staat stelde, het benodigde wa ter naar boven te halen zij het dan ook van een aanzienlijk grotere diepte. Onze zegsman ontkende in genen dele het ge vaar van de roofbouw op de watervoorraad in het Kennemer kustgebied, waarbij voor al het IJmuidense industriegebied een ge vaarlijk slecht figuur slaat. En nogmaals: ook niet alleen door de industrieën, maar eigenlijk meteen al door dat de IJmond nu eenmaal het Noordzee kanaal heeft gekregen en er daardoor grote afzandingen zijn ontstaan, zodat de IJmond voorbestemd werd tot een der droogste waterwingebieden van Nederland. In dit verband zegt het misschien wel wat, dat het Velsense waterleidingbedrijf, waarvan de prise d'eau bij de watertoren in IJmui den is gelegen, uitbreiding van de capaci teit heeft gezocht in een bijna 3 km Zui delijker gelegen strook grond langs de spoorbaan. Het moment waarop deze hele zaak spaak loopt, is dus niet ver meer. Er komt gebrek aan zoetwater. Theoretisch zou het denkbaar zijn, dat de Noordzee een partje van haar water af stond en dat een ingewikkelde chemische fabriek dat water tot drinkwater promo veerde. Practisch komen daar echter zulke geweldige bedragen voor kijken, dat dit plan al onmiddellijk als onuitvoerbaar moet geiaen. Dus: Lekwater. Of boezemwater uit de polders. Dat laatste is vermoedelijk zeer wel mogelijk voor de industrie, aan wier water niet zulke hoge eisen hoeven te worden gesteld als aan water voor menselijke con sumptie, maar Lekwater moet in elk geval preferabel geacht worden voor de duin waterleidingen, die sinds jaar en dag hun klantenkring het „beste van het beste" hebben voorgezet. De Lekwaterleiding is er echter nog niet en het zou dus denkbaar zijn, dat bijvoor beeld de Hoogovens alvast de noodsprong naar het boezemwater waagden. Inmiddels is dat dan ook gebeurd, zoals wij Dinsdag publiceerden. Roofbouw gaat voort Inmiddels gaat de roofbouw voort. De tuinbouw van Kennemerland heeft de laatste jaren in toenemende mate ge merkt, dat het duin uitdroogt. Het PWN dat het diepe water opzuigt werd er verwoed over aangevallen. Men vergat daar echter bij, dat het PWN het ook niet Donderdag 14 Augustus Thalia, 20 uur: „Pantserkruiser Potemkin". Rex: „De dochter van de sheriff" (Dus wèl voorstelling). Vrijdag 15 Augustus Raadhuis, 10.3011.30 uur: Spreekuur van wethouder van._ fjn^nciën. kan helpen, dat het duin door allerlei an dere omstandigheden steeds verder uit droogt en dat men in Kennemerland niet zoals in Rijnland met zijn bollenvelden de waterstand in de hand heeft weten te krijgen door grootscheepse afgravingen van het duin. De tuinbouw, die dus het opper vlaktewater in de eerste plaats nodig heeft de dunne laag, die boven de kleischijf staat zocht naar middelen om de uit droging tegen te gaan en de bedrijven te redden. Zij sloeg pompen zonder tal, die ook aan de zoetwaterbei op grote diepte (veertig meter ongeveer) gingen zuigen. Zij maakten van dat „spanningswater" in feite oppervlaktewater, door het op te pompen en over de tuinen uit te sproeien. Elke pomp is evenwel gebonden aan de Hinder wet, zoals elke „geruchtmakende" onder- De jaarlijkse athletiekkampioenschappen van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, die onder auspiciën van de Tech nische Commissie van de Kennemer Turn kring en met de gymnastiekvereniging „Sport Staten Hoogovens", afdeling van „Kennemerstaten" als organisatrice ook nu weer in het sportpark „"Watervliet" worden gehouden, zullen Zondag ruim tweehonderd deelnemers uit het gehele land bijeen brengen. De deelnemers komen onder andere uit Finsterwolde, Tilburg, Aalten, Almelo, Dinx- perlo,_ Assen, de kop van Noordholland, uit eigen* omgeving en van Doetinchem, welke plaats ruim vijftig gymnasten heeft afge vaardigd. Behalve de strijd om de individuele kam pioenschappen voor dames, heren, meisjes en jongens op de verschillende nummers, (die alle goed bezet zullen zijn), waarvan de loopnummers op kortere afstand zelfs in series verwerkt moeten worden, zullen er ook verenigings-meerkampen zijn, waarvoor tevens de individuele prestaties gelden. Deze meerkampen vereisen uiteraard een nauwkeurige puntentelling om de winnaars te kunnen aanwijzen. Onder de deelnemers bevinden zich ver scheidene bekende KNGV-athletiekcracks. De organisatie, die zich niet beperkt tot de wedstrijden, maar ook tot het verschaffen van onderdak aan de deelnemers, nam heel wat tijd in beslag om de wedstrijden Zon dag vlot te laten verlopen. Zij vangen Zondagmorgen op „Water vliet" al om tien uur aan met verschillende series en enkele loopnummer-finales, zoals voor de 80 m. meisjes en de 6 x 80 m. esta fette jongens. Volgens het schema worden de laatste loopnummers 's middags om 4 uur verwerkt en volgt om half vijf de prijsuitreiking. Het concert dat de Amsterdamse Politie- kapel, zoals al gemeld werd, onder leiding van kapelmeester J. Pinkse Maandagavond op het IJmuider strand (en niet op het pla teau) zal geven, zal in geheel Nederland gehoord kunnen worden. Om aan het strandleven van IJmuiden meer bekendheid te geven zendt de Vara dit concert uit. Het oorspronkelijke plan om op het plateau te concerteren ontmoette nogal wat tegenkanting en zo zal de kapel en met dit gezelschap ook „IJmuidens Roem", een plaats vinden op het terrein van de heer Verswijveren, naast de pier. Want ook de tonen van „IJmuidens Roem" zullen in de Nederlandse huiskamers door dringen. Van 20.15 uur tot 21 uur zullen om beurten de kapel en het IJmuidense en semble zich doen horen en daarna, tot half tien, concerteert „IJmuidens Roem", dat onder leiding staat van de heer D. Wijker, voor het publiek van IJmuiden. Opdat tot ver aan het strand de muziek te horen zal zijn, zal de geluidsinstallatie van de Vara ingeschakeld blijven. Een moeilijkheid, die inmiddels overwon nen is, bleek het gemis van een electrische kabel, waardoor de muzikanten van licht verstoken dreigden te blijven. De oplossing hiervoor is echter gevonden. Dank zij de medewerking van de Rijkscen trale op het Sluiseiland wordt een kabel gelegd van het gebouw van de redding maatschappij naar het paviljoen. Als nu het weer maar wil medewerken! Houtaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen zijn Woensdagmiddag weer twee houtboten uit Finland aangekomen, die voor de Vel- serbrug al enige tijd op hun losbeurt heb ben gewacht. Het Finse s.s. „Thornbury" voerde van Kaskö 935 vadem hout en het Deense s.s. „Rikke Skou" had van Mantyluoto een la ding van 612 vadem hout aan boord. neming aan de Hinderwet is gebonden. Die Hinderwet kan, als bewezen wordt, dat een bepaalde pomp overlast aan derden berok kent, de hele pomperij stopzetten zowel dus aan de kant van het PWN als aan de kant van de tuinbouw. Over schadever goeding wordt in deze wet helemaal niet gerept. Nieuwe wet Bij de Staten-Generaal is echter dit jaar een wetsontwerp ingediend, dat de hele materie van de drinkwaterwinning uit de Hinderwet licht. Daarbij wordt het dan onmogelijk een pomp, die in het algemeen belang geslagen is, zonder meer stop te zetten. En de vergoeding van de schade, die door zo'n pomp ontstaat, wordt daar naast uitvoerig geregeld. Zodat dus op dit gebied wordt voorgeschreven, wat de Rijkswaterstaat eigenlijk allang doet: een gedupeerde bijstaan, als het ergens fout loopt door haar werken. Maar inmiddels waart het onbegrip over deze zaak verder. Een treffende illustratie hiervan is enkele jaren geleden gegeven, toen de provincie Noordholland met het plan kwam, een bevloeiing van Kennemer land op touw te zetten op haar kosten wel te verstaan. De tuinders zouden dan echter voor de bediening en de verzorging van de pompinstallaties zorg moeten dra gen. De tuinders hebben op dat moment „nee" gezegd Dat plan was daarom zo aantrekkelijk, omdat het voor de toekomstige waterwin ners de tuinders dus een uitermate lucratief bedrijf zou zijn geworden. Nu als gevolg van de oorlog de Provinciale finan ciën een geheel onder aspect hebben ge kregen, is het weinig waarschijnlijk, dat de Provincie dit aanbod kan herhalen. Waterwinning is een belangwekkende, maar ook gevaarlijke materie. De schuldi gen aan de verdroging van Kennemerland lijken voor het grijpen te liggen, maar de gene, die de moeite neemt, zich er verder in te verdiepen, zal telkens weer merken, dat een complex van omstandigheden, waaronder de klimatologische zeker niet de minst sterke zijn, in dit spel van natuur en mens meespelen. Ten nadele van de mens, die zich dus een andere weg moet gaan kiezen. Het programma van de wedstrijden voor de verschillende categorieën is voor: Dames: 100 m., 200 m., 4 x 100 m. estafette, vèrspringen, discuswerpen, hoogspringen, speerwerpen en kogelstoten. Heren: 100 m., 200 m., 400 m., 800 m., 1500 m„ 3000 m„ 4 x 100 m. estafette, hoogsprin gen, vèrspringen, hink-stap-sprong, kogel stoten. speerwerpen en discuswerpen. Meisjes: 80 m., 6 x 80 m. estafette, vèr springen, hoogspringen en balwerpen. Jongens: 80 m., 6 x 80 m. estafetté, vèr springen, kogelstoten en speerwerpen. En na deze ernstige waarschuwing, gauw naar onze post. Als eerste is hier een nieuwelinge, die natuurlijk van harte welkom is. SCHONE SLAAPSTER wil je heten, nu dat kan hoor, want die dromende sprookjesprinses is nog niet in ons midden. Leuk, dat je in Bak- kum op het idee kwam om je ook bij ons hoekje aan te sluiten. Was het gezellig in Haarlem? Je doet toch ook mee met de puntenraadsels? MEIZOENTJE kwam met een heel ge zellig verhaal over haar verblijf in Fries land en Bakkum. Jammer, dat jullie met die kampeerpartij juist die week slecht weer getroffen hebben. Maar het zal wel erg leuk geweest zijn, want jullie hebben veel schik gehad, dat lees ik wel uit je brief. De muizen in dat huisje lijken me niet zo erg, maar vlakbij die spinnen sla pen zou ik ook niet graag doen. Je rap port zag er keurig uit, zeg! EIKEBLAADJE is ook al in Bakkum ge weest en belooft me het dagboek van „de zeven avontuurlijke dagen" toe te zullen sturen. Ik ben er werkelijk erg nieuws gierig naar. Vergeet je het niet? Fijn, dat het figuurzwemmen goed gegaan is. Ook APPELSNOETJE heeft een heer lijke week achter de x-ug, ondanks het min der mooie weer. Ik heb je verslag met ple zier gelezen en ik vind dat de leidsters en leiders een compliment verdienen, dat ze jullie zulke heerlijke dagen bezorgd heb ben. Voor het puntenraadsel van verleden week behaalden Tuinman en jij allebei tien punten. Dan is hier FLUITEKRUID, die zich weer een hele tijd niet per brief had laten zien. Jij boft zeg, dat je deze week aan het kamperen bent! Je zult wel lekker bruin terugkomen. Je rappox-t was een beetje „met de hakken over de sloot"-achtig, maar je bent er en dat is het vooi-naamste. Doe in je vacantie eens wat aan Frans en Reke nen bijvoorbeeld, dan zul je eens zien hoe een steun je dat voorsprongetje geeft in de volgende klas! Heeft Waterfee haar nieuwe vork en lepel nog meegekregen? TUINMAN maakt zich een beetje be zorgd over zijn prijs. Ja jongen, er is door de vacantie een beetje stagnatie in de ver zending gekomen, maar heus, je prijs komt Vanavond krijgt men gelegenheid in het Thalia-theater in IJmuiden Serge Eisen- steins befaamde film „Pantserkruiser Po temkin" te gaan zien. Het is een boeiend verhaal uit de woelige jaren 1905, toen de matrozen van de pantserkruiser aan het muiten sloegen en de tyrannieke officie ren doodden. Zij liepen de haven van Odes- sa binnen, waar de bevolking die zelf mid den in de stakingsperikelen zat, hen loyaal tegemoet trad. De komst van de Witte Garde had een, zeer plastisch verfilmde, moordpartij aan de haven ten gevolge. De militaire autori teiten grepen in en een eskader trok tegen de muitende bemanning op. Deze „slag" liep echter op niets uit, door dat de mannen van het eskader ten slotte partij kozen voor de kameraden van de Potemkin. Het bestuur van het Belgische Wereld festival voor Film en Schone Kunsten heeft in April deze film als beste van de tien beste rolprenten, die in de laatste vijftig jaar op het doek werden gebracht, ge noemd. In 1925 werd de film voor het eerst als er; al moet de onderste plank boven ko men! Fijn, dat je zo'n px-ettige week had in Bakkum. De laatste brief is deze keer van HOE PELTJE. Gezellig, dat je ook weer van de partij was! Je raadsel was in orde, hooi'. Fijn, dat zwemabonnement, zeg! Jij boft maar. Kun je dan één of twee keer per dag, of misschien zo veel je wilt? Dit was ons laatste briefje deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 154 IJmuiden of aan de bezorger meegeven. „stomme film" vertoond, nu is het door toe doen van E. Kaskewitsj een geluidsfilm van formaat geworden, waarbij I. Krjoekof de muziek componeerde. Deze klassieke rolprent, wier schoonheid de Russische cinématografie een wereld naam bezorgde, is dermate strak van opzet en tegelijk zo boeiend, dat ze in geen enkel „filmgeheugen" mag ontbreken. Woensdag 13 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Rokin van Sundsvall. Embla van Rotterdam. Brouwersgracht van Fafsö. Eems van Geffle. Stalborg van Oxelo- sund. Wima van Skoghall. Roelf van La Pa- lice. Cresington Court van Mourovia. Midas van Cadix. Thiste van Saen. Oise van Boston. Friesland van Casablanca. London Artican van Vancouver. Westerdok van Londen. Vamos van Londen. Schippersgracht van Rafsö. Cordoba van Hamburg. Duurswald van Tunadal. Vertrokken zijn: Borelli naar Veile. West laan naar Rotterdam. Pavo naar Blyth. Hau- lerwijk naar Rotterdam. Falkvik naar Geffe. Oranjefontein naar Bremen. Admiralengracht naar Antwerpen. Dorthe Oldendorff naar Emden. Trvde K. naar Surte. Patria naar Rotterdam. Amstelstad naar Hamburg. Beste- vaer naar Skutskar. Norma naar Rotterdam. Strijpe naar Hamburg. Plato naar Rotterdam. Amstelstroom naar Bristol. Kitty naar Rotter dam- Deo Favente naar Bilbao. Argos naar Rotterdam- Inge naar Antwerpen. TANTE ELS FELICITEERT: BIJDEHANDJE, die vandaag jarig is, DIK TROM, die morgen gaat feesten, DUIZENDSCHOON, die Zaterdag gefe liciteerd zal worden en AFRIKA ANTJE, die Maandag haar verjaardag viert. Veel geluk en veel plezier nichten en neef! De oplossing van het eerste puntenraad sel van de achtste ronde luidt: Prettige vacantie voor alle neven en nich ten. (Recht, nar, tovei-en, nevelig, vet, nat, piano, peen, gil, c.). Tien punten kregen: Meizoentje, Eike blaadje, Hoepeltje, Paul Vlaanderen, Ap pelsnoetje, Tuinman en Fluitekruid. X - plaats in de provincie Utrecht bij Soestei-bei-g. X o plaats in de Betuwe. X hoofdstad van Italië. Xhoofdstad van Gelderland. X grote stad in België bij Luik. X stad op eiland van Dordrecht Als je alle plaatsnamen goed gevonden hebt komt er op de kruisjes van boven naar beneden een plaats, waar jullie allemaal graag zijn. Het raadsel is vijf punten waard, dus doe je best! T. E. Prijzen aanzienlijk gedaald. De prijzen die de tong de laatste week maakte, kwa men gisteren ten val. Werden tot voor kort voor de kleinmiddelsoorten nog rond f 1,90 betaald, Woensdag daalde de prijs tot f 1,25, de grootmiddel tong kwam niet boven de f 1,75. Ook de schelvis kreeg gevoelige klap pen te incasseren. De braatschelvis zakte van f35 naar f20 en de grote soorten van f45 naar f 30 per 50 kg. Ook de kabeljauw haal de niet meer op en deze hield de lage note ringen van Maandag. De regels grote varieerden naar kwaliteiten van f 60 tot f 45 per 10 stuks, de kisten brachten f70 tot f65 per 125 kg. op. Ook wijting was goedkoop en bracht het niet vei'der dan f 13 per 50 kg. Met de haring en makreel ging het beter. De Noordkwaliteiten varieerden van f 14 tot f 16, de kleinere Zuidsoorten van f 15 tot f 11 per 50 kg. Makreel, waar grote vraag naar was, kon f 17 tot f 19 boeken bij geschikte kwaliteiten. Aanvoer van vandaag. Voor vandaag waren gisteren op de thuisreis de Mary met 70 k. diversen. 330 k. makreel en 1200 k. haring, de Vikingbank met 1000 k. haring en 200 k. diversen en de Maria van Hattum met 1100 k. Noordharing en 100 kisten diversen. Van de loggervloot werd de KW 76 ver wacht. Van makreel naar verse vis. De Pisca- tor-boten, die tot voor kort nog in de Zuid visten op makreel en hiermee goede resul taten boekten in korte reizen, zijn ditmaal ook de Noord ingetrokken om te trachten verse vis te verschalken. De makreelvisserij in de Zuid was te gering gewox-den om er een volle reis aan te wagen, reden waarom de Antje, die men voor de Vrijdagmarkt ver wachtte niet zal binnenkomen voor Zaterdag. Voor Vrijdag. Volgens de laatste gege vens zouden de Gelria en de Medan aan de Vrijdagmarkt komen. De vangstopgave van de Gelria bedroeg Woensdag 1200 k., hoofd zakelijk Noordharing en van de Medan 850 k. haring en 100 k. diversen. In en uit. Woensdag kwamen binnen: de KW 155, 162. 35. 10, 189; Texel 24, 4, 37, 11, 33; IJM 1. 240, 213, 61; UK 57, 34, 1, 90: EH 20; SCH 47. Naar zee vertrokken de KW 10, de UK 1, 34. 47; Texel 11, 24, 4; KW 159, 147; IJM 240 en de Texel 37. Haringaanvoer. Van de haringdrijfnet- vloot kwam binnen de KW 49 met 65 k, haring. Bijlegger. De VL 61 kwam als bijlegger in IJmuiden binnen. Pools nieuws. Van de Poolse vloot ver trok de SWI 104 naar zee. Sleper gearriveerd. Dinsdagavond is de Duitse sleepboot Vorwarts, groot 99 bruto register ton gearriveerd in IJmuiden. Het schip koos ligplaats in de haringhaven. Deze sleper zal het aan Duitsland verkochte casco zoals gemeld, naar de Duitse thuishaven slepen. Besommingen. De hoogste besommer van de Woensdagmarkt werd de Tzonne. die bijna f24.000 kon boeken voor een korte 9 daagse x-eis. Hierop volgde de Norma, die het tot f 15.000 bracht voor een 11-daagse reis en de Petten, die f 13.600 besomde 12 dagen. De Piscatorboot Dirkje, die een korte week- trip maakte bracht het tot f 7570. Bij de klei nere loggers die aan de afslag kwamen was de KW 162 met f4000 de hoogste. Marktberichten. Prijzen: heilbot 3—2,30; gx\ tong 3,70—3,05; grm. tong l,»6—l.bZ; kim. tong 1,86—1,60; kl. tong I 1,54—1,22; kl. tong I 1,38—1,14; tarbot I 2,44—1,82, per kg. Tar bot III 69; tarbot IV 5948; tongschar 57—38; gr. schol 5956; grm. schol 5754; kim. schol 55—37; kl. schol I 40—29; kl. schol II 25—8; schar 2211.50; bot 12,50; v. haring 16,5012; makreel 27,5010; gr. schelvis 3830; grm. schelvis 35—28; kim. schelvis 3226,50; kl. schelvis I 3624; kl. schelvis II 2410; wij ting 16—8; gr. gul 35—30; midd. gul 25—19; kl. gul 18—12,50; kl. haai 16.50—8; kl. koolvis zw. 20—17, per 50 k. Gr. kabeljauw 12466; gr. koolvis zw. 4030. per 125 kg. Aanvoer: 180 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 3 kisten tongschar en schartong, 665 kisten schol, 23 kisten schar, 2 kisten bot, 2405 kisten haring, 1380 kisten makreel, 425 schelvis, 370 kisten wijting, 110 kisten kabel jauw en gul, 35 kisten kl. haai. 95 kisten kooolvis, 40 kisten diversen. Totaal 5740 kisten. Op het nippertje. De Tzonne welke in de nacht van Dinsdag op Woensdag om half vier in de morgen binnen kwam, was haast weer te laat geweest voor de Woensdag afslag. Om drie uur beginnen de haven arbeiders en het was een geluk voor schipper v. d. Leek dat er geen loggers of kotters la gen te wachten, daar om drie uur reeds alle vissersschepen worden ingedeeld. Nu kon de Tzonne direct met vier ploegen de 1800 kisten vis in de markt laten plaatsen. Gauw gauw. Er waren in de loop van Woensdagochtend heel wat snurrevaad- kotters met een 60 of 70 kisten schol aan de afslag. De IJM 240, UK en 57 verlieten direct de haven om Vrijdag of Zaterdag weer te komen markten. Schelvis. Een witte raaf was de Norma Maria voor de Woensdagmarkt met 1000 kisten vis waarvan 300 kisten schelvis. Schinper De Groot trof het niet erg daar de Katholieke Zondag van Vrijdag 15 Augus tus a.s.. invloed op de prijzen had. Zoute oplossing. Een handige zoutlos- sing is door de maatschappij „Agentuur" in IJmuiden bedacht de kraan kon juist boven de loods welke voor de pakhuizen van de visserijmaatschappijen Petten en Medan aan de havenkant staat opgesteld, komen. Er is nu een gat in het schuine dak ge maakt en de kraan kan dus het zout uit de schuit, direct in de opslagplaats gooien. Het openluchtconcert van de R.K. har monie Sint Caecilia op het plein van de Watex-vlietschool, Wij kerstraat weg te Vel- sen-Noord is van hedenavond verzet naar de volgende week Donderdag 21 Augustus. Onderwijsmutatie aan „Emma-school" In de plaats van mej. G. van der Veer, die werd benoemd aan de Van Lennep- school in Amsterdam, heeft het bestuur mej. A. Mulder uit Velsen-Noord als leer kracht aan de Emmaschool in IJmuiden- Oost aangesteld. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: H. W. van DijkVan Lubek, z-, Rijnstraat 77, IJmuiden. G. Visser—Vlaming, d., IJsselstraat 87, IJmuiden. T. Hölscher— Wehman, z., Dr. Kuyperlaan 20, Velsen. H. A. T. GomesBakker, d., Huygensstraat 18, IJmuiden. M. BroekIskes, z., Trompstraat 184, IJmuiden-O. J. M. J. MeissenSpek- horst, z-, Obistraat 35, Haarlem. E. C. van Doorn—Van Ginneken, z., De Lumeystraat 31, IJmuiden-O. A. M. BroekhuizenBurger, z., Kortenaerstraat lOard., IJmuiden-O. W. de Leur—Groenendijk, z„ Curagaostraat no. 35, Santpoort. J. GroenOudendijk, d., Bonaire- straat 43, Santpoort. W. KrampWangsadi- nata, d., Litslaan 7, Santpoort. J. J. van Aalst —Visser, z., Geelvinckstraat 25, Velsen-N. J. GarritsenBorrel, z., Rijnstraat 49, IJmuiden. C. G. van der ZonHulscher, d., Staalhaven- weg 3, Velsen-N. F. C. Schouten—Blom, z., Van Leeuwenstraat 77, IJmuiden. H. van DomselaarPosthuma, z., De Genestetlaan 19, Driehuis. J. C. VessiesDe Jong, d., Gjertsen- straat 10, IJmuiden-O. H. PrinsLandeweerd, d-, Thorbeckelaan 22, Velsen. OVERLEDEN: J. P. Kruijmel, 83 j-, we duwe van G. B. van Wijk, Wester Parallel straat 5, Velsen-N. A. C. Jansen, 60 jaar, weduwe van N. T. de Ruijter, Trompstraat 35, IJmuiden-O. P. Duivestein, 54 jaar, echt genoot van J. M. M. van den Bos, Walraven- straat 39, Velsen-N. G. Dekker, 39 jaar, echt genoot van J. M. Koene, Meervlietstraat 8, Velsen-N. DONDERDAG, 14 Augustus 1952. Beste kinderen, Als jullie dit plaatje bekijken, dan gaan de gedachten natuurlijk meteen naar het strand en jullie voelt de spanning ook, waarmee deze dreumes haar emmertje voor zichtig oplicht om haar prachtige baksel te aanschouwen. Maar het strand is niet alleen met die grappige peuters bevolkt. Nu het zonnetje weer een paar dagen lekker geschenen heeft, maakt iedereen (die vacantie heeft tenminste) zich op, om toch eens naar zee te gaan en hoewel dat natuurlijk erg leuk is, vooral voor de kinderen, komen er toch altijd weer berichtjes in de kranten over verdronken baders. Weest toch vooral allemaal erg voorzichtig! Met deze Zuid-Westen wind trekt de zee behoorlijk en je moet geducht op je tellen passen. Gaat bij flinke golven nooit verder dan tot even boven de knieën en baadt dan liefst alleen op plaatsen waar bewaking is. Heus, het is heel belangrijk, dat jullie dit goed in je oor knoopt!

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7