Wij willen wonen Emigranten vertrokken niet onopgemerkt KOOPJ ES Grotonderzoeker Loubens tijdens reddingspogingen overleden ió lx et zo 1. KAN De radio geeft Zaterdag PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Kookpunt 2 „KLAAS" WERD UITGEZWAAID Record aantal mensen bij grote sluis Verzending van zeepost Standbeeld voor Johan van Oldenbarnevelt Landbouwer Dominici voor vijfde keer verhoord Kerkelijk Nieuws Onvoldoende stookolie voor de vloot? Chinees-nationalistische inkoopagent in arrest Heersende huis vestings problemen Op 388 meter diep rotsplateau Eisenhower slaat Trumans uitnodiging af Zwemmer Otto Kemmerich verdronken VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1952 Gisteravond waren vele duizenden bijeen op de grote sluis in IJmuiden, om de „Jo- han van Odenbarneveltte zien passeren op zijn lange weg na-ar Freemantle in Australië. Veertien honderd emigranten hingen over de reling toen hun schip omstreeks acht uur in de sluis meerde en bijna vier maal zoveel mensen op de wal maakten stuk voor stuk lawaai voor tien. Ook de vele tientallen, die Klaas Boekelaar uit Haarlem voor de allerlaatste keer een „hou je haaks" kwamen toeroepen, deden hun luidruchtig woordje, ofschoon hun stemmen in het geweldige koor gevoeglijk versmol ten. „Klaas" is een belangrijke figuur ge weest in voetballend Kennemerland. Als verdienstelijk speler van Stormvogels, RCH en het Zandvoortse ZW en door z'n capaciteiten met betrekking tot het schep pen van een gezellige sfeer, waar hij ook vertoefde, verwierf hij zich een zekere populairiteit. De vijftiger Klaas, die zijn baan bij de PTT opgaf om zich bij z'n zoons te voe gen in Australië, heeft óók kunnen zwaaien naar oud „Tante Pos" collega's achter het sluishekje. Bijna een uur deed het koor z'n uiterste best om zich zo ver staanbaar mogelijk te maken ten opzichte van de opvarenden; een beurtzang, die tot in IJmuiden verstaanbaar geweest moet zijn. De onafhankelijke begeleiding werd verzorgd door een vijftal jongelui, die hun Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De datums, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. Oranje (25 Aug.); naar Nieuw Gumea: s.s. Rempang (28 Aug.); naar de Nederlandse Antillen: s.s. Bennekom (18 Aug.); naar Suriname: m.s. Stentor (20 Aug.); naar de Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afnka: m.s. Winchester Castle (16 Aug.); naar Canada: s.s. Nieuw Amsterdam (20 Aug.) en s.s. American Attorney (21 Aug.); naar Ar gentinië, Uruguay, Bolivia, Chili en Para guay: s.s. Eva Perön (27 Aug.); naar Brazilië: m.s. Alhena (27 Aug.); naar Australië en Nieuw Zeeland via Engeland (16 Aug.). In 1919 is in Den Haag een comité ge vormd, dat zich de oprichting van een standbeeld voor de raadpensionaris Johan van Oldenbarnevelt ten doel stelde. De economische crises tussen 1920 en de twee de wereldoorlog brachten vertraging in de verwezenlijking van het idee. In 1936 werd aan professor L. O. Wenckebach verzocht een monument te ontwerpen. Vóór de oor log kwam het ontwerp gereed, maar door het uitbreken van de oorlog staakte het comité zijn werk. In 1947 ging het comité over tot de op richting van een stichting, aan welke de verzamelde gelden werden overgedragen. Thans is het beeld gereed gekomen. Het is een bronzen standbeeld, de raadpensionaris op een zetel voorstellende. B. en W. van Den Haag hebben thans de raad het voorstel gedaan voor rekening van de gemeente aan de Vij verdam een funde ring te doen leggen voor het standbeeld. Daarmee is een bedrag van f 11.000 ge moeid. ADVERTENTIE Wat Kan kan kan Kan alleen 14 dagen b ij Kan Komt U ook eens kijken Barteljorisstraat 2 - Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.40 Idem. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.C0 Platen. (9.35—9.40 Waterstanden). 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders. 11.35 Cello en piano. 12.00 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Voor de jeugd. 13.45 Platen. 14.00 Muziekconcours. 14.50 Achterhoeks programma. 15.15 Ama teurs. 15.40 Muziek. 16.10 Causerie. 16.25 Residentie-orkest. 17.15 Sportpraatje. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Roemeense muziek. 18.40 Mannenkoor. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Causerie. 19.40 Causerie. 19.55 Causerie. 20.00 Nieuws. 20.15 Gevarieerd programma. 21.00 Platen. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Orkest. 22.05 Hoorspel. 22.25 Platen. 22.50 Draaiorgel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Pla ten. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.55 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.40 Idem. 15.00 Kroniek van Letteren en Kuns ten. 15.38 Platen. 16.00 Omroeporkest. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journa listiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Platen. 19.15 Idem. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Cause rie. 20.35 Platen. 21.00 Cabaret. 21.30 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 13.45 Zang recital. 14.00 Verzoekprogramma. 15.00 Dans muziek. 15.30 Idem. 16.00 Platen. 16.45 Vlaam se liederen. 17.00 Nieuws. 17.15 Platen. 17.30 Orgelrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Accordeonmuziek. 20.00 Omroeporkest. 20.45 Accordeonmuziek. 21.00 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Ver zoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. bandleider de ene „blues" na de andere probeerden te laten horen aan boord. Deze originele manier van afscheid nemen is gisteravond voor het eerst gedemonstreerd op het sluiseiland. Overigens had dit ver trek nog een bijzonderheid: zover de nij vere leden van het sluispersoneel en de vletterploeg zich konden herinneren is het nog nooit zo druk geweest in de buurt van het havenkantoor als Donderdagavond. Het laat zich begrijpen, dat het kleine ba taljon politie-agenten zich vooral bij de overgang van de middensluis zeer nuttig wist te maken, daar deze trechter de enor me stroom mensen op hun terugtocht uiter aard slechts heel langzaam kon verwerken. De Franse moordzaak PEYRUIS, Zuid-Frankrijk (Reuter). De Franse boer Gustave Dominici die elf dagen geleden hel eerst de lijken van de vermoorde Britse familie Drummond zag en vervolgens de politie inlichtte, is thans voor de vijfde keer verhoord. Dit jongste verhoor vond plaats omdat de politie een brief uit Parijs had ontvangen, volgens welke Dominici in 1944 van een Ameri kaanse soldaat een Amerikaanse legerkara- bijn zou hebben gekocht van hetzelfde type als het wapen, waarmede de moord is ge pleegd. Dominici ontkende ten stelligste dat deze mededeling op waarheid berustte. Op 73-jarige leeftijd is te Hilversum overleden de heer P. Boekhoudt, die stations chef is geweest op alle stations van het traject Amsterdam-Amersfoort. Laatstelijk was hij stationschef te Hilversum. Hij werd in 1939 gepensionneerd. Zijn initiatief leidde tot de oprichting van het herstellingsoord voor spoorwegpersoneel „Villandry" te Nijmegen. Koning Hoessein I van Jordanië, die zijn geesteszieke vader Talal is opgevolgd, vertoeft met zijn moeder, zijn broertje Hassan en zijn zusje, met vacantie in Lausanne.- De jonge koning heeft in de afgelopen elf maanden aan de bekende Harrow-school in Engeland gestudeerd. Koning Hoessein van Jordanië (geheel links) voor zijn hotel in Lausanne. Geref. kerken Aangenomen naar Urk (vac. W. Dooren- bos) H. R. Groenevelt ie ^.uuijk. Geref. gemeenten Beroepen te Leiden J. W. Kersten te Ge- nemuiden te Corsica en te Sardis (Cana da) F. Mallan te Bruinisse. Bedankt voor Ottersville (Canada) C. Hegeman te Sioux Center. Ned. Herv. kerk Beroepen te Rijssen G. M. van Dieren te Ede. Aangenomen naar Delft (als studenten- pred.) W. P. ten Kate, luchtmachtpredi kant vliegveld Deelen. Bedankt voor Holten A. J. van Oost te Vriezenveen. Beroepbaarstelling. G. Julius, voorgan ger en cand. te Nijbeets, stelt zich beroep baar. Chr. Geref. gemeenten Aangenomen naar Schiedam M. J. Mid delkoop, cand. aldaar. Het Tweede Kamerlid de heer Ch. J. M. Welter (K.N.P.) heeft aan de minister van Marine gevraagd of het juist is dat op de rijksbegroting van 1952 uitgetrokken be dragen voor de exploitatie van de vloot dermate onvoldoende zijn gebleken dat een deel der vloot tijdens het voor de oefenin gen gunstigste seizoen is moeten worden geïmmobiliseerd wegens gebrek aan stook olie en voorts welke maatregelen de minis ter denkt te nemen om zo spoedig mogelijk een eind te maken aan deze naar het oor deel van de heer Weiter voor het moreel en voor de geoefendheid van het personeel dei- vloot ongewenste toestand. Sterren van Londens „International Ballet" naar Nederland Onder auspiciën van het impresariaat Ernst Krauss zullen eind Augustus de eer ste ballerina van het International Ballet, London, Claudie Algeranova, en de eerste i karakterdanser en choreograaf van het zelfde ballet Algeranoff, een der laatste partners van Anna Pavlova, alsmede de partner van Algeranova Vladimir Brosko enige voorstellingen in ons land geven. Ook zal op 26 Augustus door de K.R.O. een tele visie-programma van dit ensemble worden uitgezonden. De eerste avond zal plaats vinden op Woensdag 27 Augustus in Gooi land te Hilversum. MEXICO-CITY (A.F.P.) Het Mexi caanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat generaal Pan Tsjoe- Mow, voormalig hoofd van een missie der Chinees-Nationalistische regering die naar de Verenigde Staten was gezonden voor de aankoop van materiaal voor de nationalis tische luchtmacht, is gearresteerd. De rege ring Tsjiang Kai-Sjek beschuldigt generaal Pan Tsoe-Mow er van een bedrag van 25.000.000 dollar, waarover hij ambtshalve beschikte, te hebben verduisterd. De arres tatie is geschied op verzoek van de Chi nees-Nationalistische ambassade te Mexico- City. Generaal Pan vertoeft reeds sinds vijf maanden in Mexico. Het is gebleken dat hij de Amerikaanse-Mexicaanse grens met vervalste papieren .heeft overgestoken. Dit geschiedde in December 1951, toen de ge neraal naar Formosa werd teruggeroepen. Tegelijk met generaal Pan Tsjoe-Mow zijn gearresteerd de Amerikaanse staatsburgers Oliver Kirshick en Agnes Kelly en de Mexicaan Pedro Cazar Acha. Kirshick heeft de vervalste papieren helpen opstel len, waarmede de Chinese generaal over de grens is gekomen, Agnes Kelly was zijn vriendin en de Mexicaan Acha was betrok ken in zijn financiële operaties. Generaal Pan heeft thans een beroep op de Mexicaanse regering gedaan hem als „uitgewekene" te beschouwen. Op een persconferentie verklaarde hij „het corrup te bewind op Formosa" te verwerpen, hier aan toevoegend; „Ik ben bereid het zich nog in mijn bezit bevindende geld aan het ware China en zijn volk af te dragen." PIANISTE PIA BECK BRAK IIAAR PINK. De pianiste Pia Beek heeft de pink van haar linkerhand gebroken, toen zij op het strand in Scheveningen aan het ballen was. Zoals bekend, speelt Pia Beek elke avond in Scheveningen. Zij wil dit thans met de rechterhand voortzetten. De bege leiding wordt daarbij overgenomen dooi de gitarist. Pia Beek zal drie weken met haar pink in het gips moeten lopen. De haar behan delende medicus heeft haar de verzeke ring gegeven, dat zij te zijner tijd weer met haar linkerhand zal kunnen piano spelen. Einde van dit jaar vangt haar tournee naar Amerika aan. „Je moet het natuurlijk zelf weten, maar het zou een grote teleurstelling voor je kunnen worden, als je zo hals over kop trouwt, enkel omdat je toevallig een Huis kunt krijgen," zegt moeder. Zij herinnert zich dat zij. indertijd haar linnen kast nog niet geheel en al compleet had, toen zij de grote stap waagde en dat die linnenkast haar hele huwelijk door gapingen bleef vertonen, omdat al spoedig andere en noodzakelijker dingen de begroting kwamen belasten. Het meisje heeft in haaf verlangen om een eigen huishoudentje te hebben met de man, die zij heeft uitverkoren, haar gezond verstand niet verloren. Zij. denkt aan haar verre van volledige uitzet, aan de meubeltjes, die nog moeten worden gekocht, aan de meters gordijn stof en vloerbedekking en aan het magere spaarbanksaldo. Miet doen, besluit ze kor daat. We zijn zes jaar verloofd, het zevende kan er nog wel bij. En haar verloofde, die in Amsterdam woont en in Muiden werkt, denkt er hetzelfde over. Drie jaar later is de uit zet compleet, enkele meevallertjes hebben het spaarbankboekje aange vuld en nu is er geen huis. „Kom bij ons inwonen," zegt moeder. „Wij heb ben immers ruimte ge noeg. Je kan de boven kamers krijgen en dan delen we de keuken samen." Een mooie op lossing Het Huisvestingsbureau, dat vergunning moet geven voor het jonge paar om zich in Haarlem te vestigen, denkt er anders over. De man woont in Amsterdam dus Amsterdam moet hem aan een huis helpen en niet Haarlem, waar de aanstaande bruid toe vallig haar domicilie heeft. Ofschoon moeder ruimte heeft, gaat de inwoning niet door, want de vergunning wordt standvastig geweigerd. Het Haarlemse Huisves tingsbureau, dat in zijn bijna bovenmenselijke taak van ambtelijke in stantie ook overwegin gen van humaniteit tot richtsnoer moet nemen, huldigt allerminst het principe dat de stad, waar de man werkt, ook zijn aangewezen woon- plaats moet zijn. Doch wel meent het, dat de vestigingsplaats van de man op het moment van zijn huwelijk voor hem een huis moet beschik baar stellen. Het lijkt, alsof het verlenen van aen vestigingsvergunning aan het paar, dat bij de moeder van het meisje in Haarlem kan komen inwonen, de gemeente Haarlem geen woon ruimte kost. Doch nie mand kan zeggen wat het betreffende paar doen zal, wanneer het senmaal getrouwd en wel, met vergunning in Haarlem zou wonen. Er kan ruzie komen en ar kunnen kinderen ko men deze beide ver schijnselen zijn nu een maal in een huwelijk schering en inslag. En aeide verschijnselen kun nen het paar noodzaken, opnieuw bij het Huis vestingsbureau aan te kloppen. Het zou dan op de lijst der urgente of zelfs op die der onhoud bare gevallen moeten worden geplaatst en ten laste komen van het schaarse totaal aan woon ruimte waarmede het Haarlemse Huisvestings bureau vaak al jaren wachtende Haarlemmers moet zien te helpen. Huisvestingsproblemen zijn niet af te doen met „ambtenarij" of formali teiten. Zij hebben alle maal een menselijk, soms een tragisch aspect. Maar het algemeen be lang, dat altijd voorop staat, verhindert de lei ding van het Huisves tingsbureau vaak, het hart te volgen en het menselijk gevoel een woordje te laten mee spreken. Wanneer dat wat meer werd ingezien, zou zij wellicht wat minder met onheuse verwijten wor den bejegend. (Reuter) Marcel Loubens, de 33-jarige grotonderzoeker, die deel uitmaakte van de expeditie-Cosijns en in de Pyreneeën bij de afdaling in een der diepste grotten ter wereld, doordat een touw brak, omlaag is gestort, is kort voordat men zou trachten hem naar boven te brengen aan zijn ver wondingen bezweken. Het expeditielid dr. Mairet, dat naar Loubens, die op 388 meter diepte lag, was afgedaald en hem met verdovingsmiddelen buiten bewustzijn hield, had even tevoren kans gezien hem op een brancard te leggen, waarop men hem naar het aardoppervlak hoopte te hijsen. Er zou een hefschroef- vliegtuig worden aangevoerd voor het ver der vervoer van Loubens. Marcel Loubens was directeur van een fabriek in Parijs. Hij werd geboren in het- WASHINGTON. (Reuter). Senator Sparkman, de democratische candidaat voor het vice-presidentschap der V.S., heeft er Woensdag op aangedrongen, dat generaal Eisenhower, de republikeinse can didaat voor het presidentschap, op dezelf de wijze als zijn democratische tegenstan der, gouverneur Stevenson, door de hui dige regering volkomen over de buiten landse politiek zou worden ingelicht. Een hoge functionaris der democratische partij deelde later mee, dat de regering bereid was, de generaal in een serie ver trouwelijke besprekingen op de hoogte te stellen van de internationale ontwikke lingen. Generaal Eisenhower heeft gisteren een desbetreffende uitnodiging van president Truman afgewezen. Eisenhower heeft ge telegrafeerd dat het zijn plicht is „vrij te blijven" om de regeringspolitiek in het openbaar te analyseren en dat het „ver- warx-ing bij het publiek" zou wekken als hij de uitnodiging aannam. Generaal Eisenhower heeft na een on derhoud met het congreslid Chaides Ker sten vei'klaard, dat ieder werkelijk vredes- program het herstel van de vrijheid moet inhouden voor de „gevangen" landen van Europa en Azië. Kersten was verder ge gaan en had voorgesleld, dat de V.S. al het mogelijke zullen doen om de landen „ach ter het IJzei-en Gordijn" in staat te stel len zich te bevi'ijden. 17. Het zeemanscafétje, dat thans door Panda en Jolliepop betreden werd, leek een weinig bloeiende onderneming te zijn. Slechts één persoon, met een oud-zeeva rend uiterlijk, zat hier in een gemakkelijke zetel te slapen. „Hm ik weet niet!", merkte Panda twijfelend op. „Ziet hij er uit alsof hij van zijn leven wel eens schat ten heeft begraven?" „Dit zal spoedig op gehelderd worden!", antwoordde Jolliepop. „In de hier heersende rust zullen wij ver trouwelijk met hem kunnen babbelen." Zo pratend, boog hij zich over de slaper heen en sprak op indringende toon: Ontwaak mijnheerAlarm, als ik zo vrij mag zijn het op te merken! Alle hens aan dek, alstu blieft!" „Als hij maar niet óók gaat vech ten!", fluisterde Panda doch Jolliepop zag de zaak zonniger in. „Deze eerwaarde slaper?", vroeg hij. „O neen! Een vrede lievend iemand, zo te zien. Ontwaak, mijn waarde! Ahoy!" Doch nu naderde er met grote snelheid een dame, die blijkbaar de waardin van deze zaak en tevens de echt genote van de slaper was. „Laat dat!", riep zij uit. „Laat hem slapen! Laat hem met rust?" „Maar eilieve", sprak Jolliepop, „we zullen deze brave heer toch niet hinderen? „Nee maar misschien hindert hij jullie!", legde de dame uit. ,,Hij wordt namelijk ivoest als hij zeelieden ziet! Hij is zijn leven lang zelf zeeman geweest, maar als hij er nu nog een ziet gaat hij vechten!" gebied van de Pyreneeën en begon op 16- jarige leeftijd met het onderzoek van grot ten en spelonken met een pionier op dit ge bied, Norbei't Casterett. Sindsdien heeft hij al zijn vacanties aan zijn liefhebberij ge wijd. In 1943, bij een onderzoek van de grot van Hennemort met Casterett, liep hij een ernstige verwonding aan zijn schouder op. Bij een poging om een gewonde metgezel naar boven te brengen, werd hij gex^aakt door vallend gesteente, dat door het stoten van de draagbaar tegen de gx'otwand los raakte. Loubens stierf in dezelfde grot, waar hij het vorig jaar met de cineast Haround Tazieff een wex'eldx-ecord vestigde door een loodrechte afdaling van 356 meter. Tazieff is hem ook bij de jongste afdaling gevolgd en zou een film maken van het ophalen van Loubens, toen het touw brak en de laatste zijn noodlottige val maakte. Bij een poging om een 200 km lange zwemtocht van Esbjerg in Denemarken naar Husum in Sleeswijk Holstein te vol brengen is, zo neemt de waterpolitie in Sleeswijk aan, de 66-jarige Duitser Otto Kemmerich verdronken.. Deze veteraan, die 20 jaar geleden er in slaagde Het Kanaal over te zwemmen, is sinds hij 4 dagen geleden van het eiland Sylt is vertrokken de tocht liep via een aantal eilanden niet meer gezien. Van Sylt zou hij naar het eiland Afrum gaan, waar hij 10 kilometer in een brede stroom, die als zeer gevaarlijk bekend staat en nog nooit door iemand is overgezwommen, moest afleggen. Op Amrum is hij echter nooit aangeko men en uit het feit dat op dit eiland een waterdichte zak, die Kemmerich bij zich heeft gehad, is aangespoeld, leidt men af, dat de Duitser verdronken is. Kemxnerich verliet Esbjerg op 25 Juli. Toen hij Sylt bereikte had hij ongeveer de helft van de 200 km afgelegd. Arrestatie. Vele communistische gezags- dixxgers van het voormalige Saksische ministerie van Landbouw in Leipzig en van de staatsaankoop- en marktoi'gani- saties in Dresden zijn gearresteerd we gens „saboteren" van de bevoorrading met aardappelen van de stad Leipzig. Dit jaar kreeg Leipzig slechts half zo veel vi-oege aardappelen als het vorige jaar en dit was „duidelijk te wijten aan sabotage", aldus een verklaring, die is verspreid door het officiële Oost-Duitse pex'sbui'eau ADN. Na de amestaties was de bevoorrading met aardappelen weer normaal, aldus dit bericht. Verzet. Naar pas thans bekend is geworden uit Oost-Berlijnse bladen, hebben com munistische functionax-issen bij de elec- trische centralen te Halle en Bitterfeld en 14 andei-e staatsbedrijven in Saksen- Anhalt in Juli duizenden arbeiders aangezet om te protesteren tegen een decreet van het politieke bureau, waar bij de salarissen van een kleine groep geleerden en technici verdubbeld wer den. In verband met deze actie werden acht communistische functionarissen geax-resteerd en uit de partij gestoten. Regering. Koning Tribhoevan van Nepal heeft medegedeeld, dat hij met vijf adviseurs zal regeren, „totdat er een doelmatig werkende en representatieve ministerraad kan wordeix gevormd". In een radio-uitzending verklaarde de ko ning, dat de adviseurs hem zullen hel pen bij de voorbereiding van spoedige vex-kiezingen voor een constituerende vex-gadering, de instelling van een on afhankelijke reohtspraak en het garan- dei-en der fudamentele rechten. Het ka binet onder leiding van premier Koi- rala is Zondag afgetreden. Koirala was het hoofd van de eerste constitutionele regering in Nepal. Wijn. Bij Casale Monferrao in Noord-Italië zijn twee chauffeurs ternauwernood ge red van de verdrinkingsdood, nadat hun met vaten wijn geladen vrachtwa gen in een ravijn van 10 meter diepte was gestort en zij de deuren niet kon den openkrjjgen, terwijl de wijn uit de vaten de cabine binnenstroomde. Ambassadeur. President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat de benoeming van een Amex-ikaanse ambassadeur bij het Va- ticaan op het ogenblik geen punt van overweging is. Hij zeide zulks naar aan leiding van de opmerking van een ver- slaggevei*, dat het nu acht maanden ge leden is, dat generaal Mark Clark (de huidige opperbevelhebber in Korea) zich terugtrok, nadat president Truman hem voor genoemde post bij de Senaat had voorgedragen. Het voorstel van de president ontmoette indertijd ernstige tegenkanting van Protestantse zijde in de V.S. Beroep. Sachs, die op last van de Zuid- Afrikaanse minister van Justitie moest aftreden als secretaris van de vakver eniging van arbeiders in de kleding industrie, heeft tegen dit bevel beroep aangetekend bij het Hooggerechtshof te Pretoria. Hij verzocht het hóf de hem gegeven bevelen ongeldig te verklaren. Sachs werd tevens verboden politieke en vakverenigingsvex-gaderingen bij te wonen. In zijn beroep verklaarde Sachs, dat er geen gegronde redenen zijn om aan te nemen, dat zijn hande lingen de doelstellingen van het com munisme zouden bevorderen. Zorgen. De Britse scheepswexwen, die reeds te kampen hebben met toenemende con- currentie van de zijde van Duitsland en Japan, zien zich thans geplaatst voor een nieuwe moeilijkheid, nu de leiders van 200.000 arbeiders hebben aange kondigd, dat hun mensen komende win ter zullen weigeren op Zaterdag te wer ken. De werknemers in de scheeps- bouwindustrie hadden destijds vrijwil lig er mee ingestemd, een extra dienst op Zaterdag te doen teneinde te helpen de productie tijdens de wintermaanden te verhogen. Het opzeggen van deze overeenkomst is een nieuwe zet in het loongeschil in de scheepsbouwindustrie. De werkgevers hebben een eis tot loonsverhoging van 2 pond voor 2.500.000 technici en een „aanzienlijke" verhoging voor de arbeiders op de wer- veii verworpen. Acte. Oostenrijkse regeringsinstanties heb ben het openbaar ministerie van Berch- tesgaden verzocht om een overlijdens- acte van Adolf Hitler, óie zij nodig heb ben voor het vaststellen van eigen domsrechten op een waardevol schil derij. Het openbaar ministerie verzocht Donderdag het bevoegde gerechtshof in Berlijn te onderzoeken, of een derge lijke verklaring reeds bestaat. Als het hof in Berchtesgaden de noodzakelijke gegevens zal hebben ontvangen, zal het nagaan, of aan de hand daarvan een officiële overlijdensacte kan worden uitgegeven. ALS we onze voedingsmiddelen willen koken, zetten we deze in het water, laten dat aan de kook komen, en na korte of lange tijd bemerken we dat de spullen gaar zijn. Dal is een waarheid van alle dag, die de meeste lezers weinig zal boeien. Op gevaar af onder verdenking te staan op deze plaats een kookrubriek te begin nen, moest bovenstaande in- leiding ons toch even van het hart, omdat die hele kokerij zó doodgewoon lijkt, dat we er werkelijk geen moment bij stilstaan. Is het bijvoorbeeld niet merkwaardig, dat een groot deel van ons voedsel gaar wordt bij een tempe- ratuur die juist tegen het kookpunt van water (100 gr. C.) aanligt? Wanneer het eten gaar zou worden bij een hitte van bij voorbeeld 120 gr., zou de normale kook- wijze geen toepassing kunnen vinden. „Mogelijk niet", zal een lezer verzuch ten, „maar wat deert mij dat?" Inderdaad raakt dit alleen degenen die emigratieplannen koestaren, of toevalliger wijs belanden tussen de bewoners van de hoogvlakten van Ecuador, Bolivia of Peru. Want deze mensen kunnen met de beste roil van de wereld hun eten niet koken. Dat wil zeggen, zij kunnen het wel koken, doch zij krijgen het niet gaar. De verklaring hiervoor is vrij eenvoudig. Water kookt op zee-niveau bij 100 gr. C., maar wanneer we 1000 m. hoger komen, ligt het kookpunt ongeveer 3 gr. lager. En de hoogvlakten, waarvan hier sprake is, zijn zó hoog, dat het kookpunt van water tussen 12 en 15 gr. lager komt te liggen .J dan hier te lande. De temperatuur van kokend water, die in het hoogland dus tus sen 88 en 85 gr. schommelt, blijft daardoor te laag om de verschillende voedingsmid delen gaar te krijgen. De bevolking van die streken heeft zich aan dit ongemakkelijke verschijnsel op pre cies dezelfde wijze aangepast als wij, wan- neer we iets willen bereiden, waartoe het kookpunt van wa ter te gering blijkt, namelijk door bakken en braden. Ge pofte maïs, geroosterd vlees, gebakken vis, het zijn even zovele smakelijke gerechten op de weliswaar minder uitge breide spijskaart Want een ge kookt eitje wordt bij het ontbijt niet ver strekt, doch hoogstens een spiegelei. De weinige Amerikaanse of Europese families, wier voorkeur naar de gekookte maaltijden blijft uitgaan, kunnen zicli des gewenst compressie kooktoestellen aan schaffen, die door drukverhoging in het toestel het kookpunt van water tot 100 gr. en hoger weten op te voeren. De bevolking van die streken eet haar voedsel dus niet rauw en u behoeft voor haar danook geen traan van deernis te plengen. Hoe u ook over tranen moge denken, het is een feit dat deze zilte droppen uiteinde lijk de ontdekking van de penicilline heb ben mogelijk gemaakt. Waarover we het dan morgen zullen heb ben. li. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2