Maison HILLEGE Natuurwacht in Zuid-Kennemerland begint dezer dagen haar werk Agenda voor Beverwijk Een bezoek aan Enkhuizen Huize Ducro werd geen inrichting, maar bleef één groot gezin eiken huiskamer 7 IJmiiiden Beverwijk Heemskerk 't Begon met twee kinderen Luidsprekers Solide Levasiers Holterberg Den Boer's lichamelijke opvoeding VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1952 Herziening uitbreidings plan Beverwijk „Gentrum" Maandag raad op „Scheybeeck" Heemskerk stelt belastingverlaging voor NOG-commissie keurde nieuwe hockeyvelden Examens De civiele procedure tegen de A.V.R.O. Zaterdag aankomst van Korea-vrijwilligers Argentijnse verstekeling op Deens schip Experiment in Engeland: cricket bij kunstlicht Britse dollar-transacties werden té populair Seizoen der bezienswaardigheden 746 KINDEREN VONDEN ER ONDERDAK Moeilijke jaren Dankbaarheid Groot gezin J. H. van Meurs Kent Uons spaarsysteem MET TOURS MUZIEKHANDEL T A S S E N G. OLDENBURG LERAAR IN HET VAK Wandelaars in de recreatiegebieden in Haarlem en omgeving hebben dezer dagen kans natuurwachters te ontmoeten. Zij zijn te herkennen aan een groene band om de linkerarm en hebben o.a. tot taak natuur- vcrnielcrs tot natuurbeschermers te ma ken. Woensdagavond hebben de meesten die zich op verzoek van de Commissie voor de Natuurbescherming in Zuid- Kennemer- land bij de Natuurwacht voor Zuid-Ken nemerland hebben gemeld, een identiteits kaart, een armband en een uittreksel uit het reglement voor de Natuurwacht ont vangen. Zij waren in de kleedkamer van het Openluchttheater te Bloemendaal bij een gekomen en werden toegesproken door de heer H. J. Jonker, voorzitter van de Commissie voor de Natuurbescherming in Zuid-Kennemerland, door de heer E. Vo gelenzang, leider van de Natuurwacht voor Zuid-Kennemerland en door mejuffrouw C. G. Goudriaan, namens het hoofdbestuur van de Landelijke Bond van Natuur- beschermingswachten. Zij spraken over de taak van de natuurwachters en verwach-' ten dat door het optreden van de wachters het publiek zich op correcte wijze zal ge dragen. Ook is het niet uitgesloten dat er in de toekomst meer buitenplaatsen voor het publiek open gesteld zullen worden, als blijkt dat door het werk van de na tuurwacht het natuurschoon behouden blijft. Natuurwachters zullen tochten maken in de Kennemerduinen, in Duin en Kruid- berg, Haarlem (stadsbeplanting), Velsen, VANGSTBERICIÏTEN UIT ZEE Nacht van 14 op 15 Aug. KW2 60 k„ KW3 35 k., KW14 35 k., KW 144 5 k., KW18 20 k., KW52 10 k., KW42 27 k., KW43 50 k., KW50 30 k., KW151 10 k., KW167 20 k., KW23 63 k. uit halve vleet. Trawlharing: KW5 35 k., KW25 90 k., KW73 100 k.. KW47 80 k., KW67 40 k., KW 48 100 k., KW20 75 k., KW39 85 k., KW40 25 k., KW41 46 k., KW78 85 k., KW85 90 k., KW176 40 k., KW95 20 k., KW45 6 k„ KW 127 45 k., KW65 40 k.. KW70 50 k„ KW129 70 k., KW 159 40 k., KW168 60 k„ KW122 60 k., IJM74 100 k., IJM283 50 k. Gemiddelde vangsten: Vlaardingen 16 kantjes, Scheveningen 17 kantjes, Katwijk 22 kantjes. Marktberichten. Pi-ijzen: heilbot 2,75 —2,20; gr. tong 3,803,49; grm. tong 1,84—1,59; kim. tong 1,89—1,61; kl. tong I 1,66—1,46; kl. tong II 1,51—1,30; tar bot I 2,95—2.16, alles per kg. Tarbot III ƒ56; tarbot IV ƒ33,50—33; tongschar 6358; gr. schol 6248; grm. schol 6847; kim. schol 5146; kl. schol I ƒ.40—32; kl. schol II 23—8; schar 23— 21; v. haring 14.5011; makreel 2110; gr. schelvis ƒ3127; grm. schelvis 2926; kim. schelvis 2825; kl. schelvsi I ƒ28 26; kl. schelvis II 2015; wijting ƒ128; gr. gul 30—24,50; mid. gul 27—19; kl. gul ƒ1613; kl. haai ƒ169,20; kl. kool- vis zw.J 18—17, alles per 50 kg. Gr. kabbljauw 15462; gr. koolvis zw. 3832; gr. leng 6661, alles per 125 kg. Aanvoer: 85 kisten Tong en Tarbot; 2 kisten Heilbot; 8 kisten Tongschar en Schartong; 875 kisten Schol; 7 kisten Schar; 3210 kisten Haring; 585 kisten Makreel; 290 kisten Schelvis; 245 kisten Wijting; 115 kis ten Kabeljauw en Gul; 5 kisten Leng; 17 kisten kl. Haai; 16 kisten koolvis; 20 kisten Diversen. Intotaal 5480 kisten. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Gelria f 13.700; Bergen f 16.000; Médan f7250 (gedeeltelijk). Logger: KW 28 f4760. Kotters: IJM 230 f450: IJM 249 f120; IJM 23 f 1010; KW 128 f400; KW 180 f230; KW 60 f350; IR 93 f770. Visserijbericht Urk. Donderdag werd door 130 vaartuigen aangevoerd 17539 pond kuilpaling, prijs 0,700,85 p.p.: 944 pond snoekbaax-s, prijs ƒ0800,81; 149 pond ronde baars, prijs 0.780,80 per pond; en 804 bak nest, prijs 2,10 per bak van 37'/a kilogram. In verband met de ontwikkeling van de gemeente; zoals deze thans uit verschillen de gegevens blijkt, is het noodzakelijk het gedeelte van het uitbreidingsplan ,,Cen- trum" omgeven door de Arendsweg, de Boeweg, de Cornells Matersweg en de ge projecteerde Wijk aan Duinerweg, te her zien. Een plan tot herziening is i-eeds in voorbereiding en een voorstel terzake zal de raadsleden binnenkort bereiken. Het is echter wenselijk gebleken het bestaande plan in afwachting van de nieuwe plannen in te trekken. Vooi-komen moet worden dat bouwplan nen aanhangig wox-den gemaakt, die na bo- venvei-melde intrekking van het uitbrei dingsplan „Centrum" zouden moeten wor den toegestaan doch niet stroken met de nieuwe inzichten. Mitsdien geven B. en W. de raad in overweging voor bovenbedoeld gebied te bepalen dat een uitbreidingsplan wordt voorbereid. De gemeentei-aad van Beverwijk komt Maandagavond weer bijeen ter behande ling van een viertal agendapunten. Voor stel tot intrekking van een gedeelte van het uitbreidingsplan „Beverwijk-Centrum" en tot het in voorbereiding verklaren van een nieuw plan voor dit. gebied; een voor stel tot het verlenen van een aanvullend crediet voor de verbreding en verbetering van de Groenelaan; en een voorstel tot het aangaan van een geldlening. Voorts mede delingen en ingekomen stukken. Vrijdag 15 Augustus Grote Kerk, 8 uur: Concert H.O.K. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Bleke Bet". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „San Fran cisco". W.B. Theater, 8 uur: „Het ding van een an dere wereld". Zaterdag 16 Augustus Bioscopen als Vrijdag. Openluchttheater, Zeeweg en Overveen, Zandvoort, Aerdenhout en Bentveld, Am sterdamse Waterleidingduinen, Heemstede en Bennebroek. Taak van de natuurwachter Onder natuurwacht wordt verstaan een organisatie van vrijwilligers, die binnen een bepaald territoir de bescherming op zich nemen van de levende natuur en wa ken tegen schending van het uiterlijk aan zien door verontreiniging en andere bal dadigheid. Voor een benoeming tot natuur wachter kunnen uitsluitend in aanmei-king komen personen boven achttien jaar, van onbesproken gedrag, die uit liefde voor de natuur en zonder enige bedoeling van per soonlijk voordeel of winstbejag, zich aan deze taak willen wijden. Zij moeten door hun gedrag en optreden waarborg bieden, dat zij op waardige en gepaste wijze hun plicht zullen vervullen. Natuurwachter te zijn moet als een eer gelden die men zich waardig moet tonen. De voordracht tot be noeming van. een natuurwachter gaat uit van de leider. Deze voordracht wordt in gediend bij het bestuur van de Commissie voor de Natuurbescherming in Zuid Ken- nemerland met overlegging van een ver klaring van of namens de burgemeester der woonplaats van de aspirant, waaruit blijkt, dat de politie geen bezwaar tegen de benoeming heeft. De Natuurwacht voor Zuid-Kennemer land bestaat uit ruim zestig natuurwach ters B. en W. van Heemskerk stellen aan de raad voor de personele belasting te verla gen door het dorp inplaats van in de zeven de klasse in de zesde te rangschikken. Dit houdt verband met de structuurwijziging van de streek, die van agrarisch gebied in dustrieterrein is geworden. De verlaging heeft voor de inkomsten van de gemeente geen nadelige gevolgen. Geruime tijd geleden zijn aan de Brede- rodelaan nabij het Provinicaal Ziekenhuis nieuwe sportterreinen aangelegd terwijl die aan de Zeeweg te Overveen werden ver nieuwd. Deze week hebben leden van de techni sche commissie van het N.O.C. de velden aan een voorlopige keui-ing onderworpen. Op 4 Septejnber volgt een tweede keuring en van het daarna uit te brengen rapport zal het afhangen of de velden het komende seizoen in gebruik genomen kunnen worden. Het is nog niet bekend welke verenigingen dan over de velden de beschikking zullen krijgen. Dierenbescherming Verzoek aan Protestantse Kerken in Nederland De Nedei-landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren zal een brief richten aan de voorgangers en de kerkeraden der Pro testantse Kerken in Nederland. In dit schrijven verzoekt de vereniging om in de kerkdiensten op één der Zondagen van 28 September en 5 October bijzondere aandacht te willen wijden aan de verhou ding, waarin de mens in de schepping tegenover de dierenwereld is gesteld. „Wanneer wij opkomen voor de bescher ming van dieren", aldus het schrijven, „achten wij het van de grootste betekenis, dat men daarbij niet alleen denkt aan op heffing van toevallige misstanden. Het gaat er ons om, dat wij een bijdrage leveren in de strijd tegen de verruwing der zeden, tegen de ontmenselijking van het leven. Wanneer wij ons tot de vei-schillende ker ken en godsdienstige gezindten richten ge schiedt dit in het besef, dat de levensorde in de gehele wereld in het licht van de Goddelijke openbaring is verstoord en dat dit de schuld is van de mens en niet van het dier." „Wij zijn ei-van overtuigd", zo wox-dt de brief besloten, „dat u, ingevolge de op dracht, welke u is geschonken, ook hier een bijzondere verantwoordelijkheid draagt, omdat de Bijbelse boodschap het herstel predikt ook in de verhouding van de men sen tot de dieren. Dit herstel immers be doelt niet alleen de mens, maar ook de ge hele wereld en daarmede, zoals in de Bijbel op talloze plaatsen geschreven is, ook de verhouding tot de dieren. DRIE KONINGEN OP DE WORSTELMAT De koningen van de drie Tegelse schut terijen wilden niet alleen weten wie van hen de vaardigste met de buks was, maar tevens wilden zij eens in het worstelstrijd- perk treden om uit te maken wie de sterkste koning van Tegelen zou zijn. Onder grote belangstelling heeft deze ongewone strijd zich in een café, op de vloer waarvan co- cosmatten waren uitgelegd, voltrokken. Volgens „reglement" waren de koningen in overall gekleed en droegen zij geen schoei-: sel. In een ronde van tien minuten waar bij de kamprechter de tijd met een wekker opnam traden allereerst de 200 pond zware koning van het St. Hubertusgilde en de vorst van het St. Antoniusgilde aan. De zwaargewicht-koning, die meende zijn tegenstander gemakkelijk te kunnen over weldigen, vex-loor tegen alle verwachtingen in de strijd. Zijn vrouw di-oeg de nedex-laag fier en bood de overwinnaar bloemen aan. De koning van het St. Martinusgilde had verstek laten gaan en een remplacant ge zonden, die na grote moeite de Antonius- koning welke de eerste ronde nog in de benen had overmeesterde. Evenals bij de Olympische Spelen was er daarna een ere-schavotje. Aan Koen van het Martinus- gild op een biertafel, de Antoniuskoning op een stoel en de zwaarlijvige Hubertus- koning op de begane gx-ond werd door de aanwezigen een ovatie gebracht Hoofdakte Geëxamineerd voor gedeelte A 8 Candida- ten. Afgewezen 3 candidaten. Geslaagd zijn de dames: C. H. Boogmans te Bergen N.H.; C. M. Neyzen te Monniken dam: en de heren J. Th. Kooyenga te Am sterdam; F. W. H. van Crasbeek te Volendam; J. Th. Vlugt te Spierdijk. Geëxamineerd voor gedeelte B 8 candida ten. Geslaagd zijn de dames: H. M. Zuider- weg te Amsterdam: A. M. W. Zegwaart te Heemstede; én de heren: H. Verwaal te Amsterdam: W. M. Winterink te Haarlem; C. Tromp te Zaandam; W. Top te Leimuiden; A: W. Watertor te Oude Sluis; E. van der Zaag te Slootdorp. Op Donderdag 21 Augustus zal de recht bank te Amsterdam de datum bepalen, waarop in de civiele procedure tegen de Avx-o de pleidooien zullen worden gehou den. Het gaat in deze zaak om de vraag, of de op 5 Juli te Maastricht gehouden alge mene vergadering van de Avro rechtsgel dig is geweest. De eiser in dit geding, een lid van de Avro, acht de vergadering in strijd met de statuten en reglementen ge houden en de daar genomen besluiten der halve oxxgeldig. In tegenstelling met de reeds door de legerautoriteiten aan de familieleden ver strekte berichten zal het troepenschip met militairen van het Nederlandse Korea- detachement, die voor het merendeel op 21 Juli 1951 uit Nederland zijn vertrok ken, niet Zondag 17 Augustus, maar reeds Zaterdag 16 Augustus in de haven van Rotterdam aankomen. Onvoorziene om standigheden voorbehouden zal Zaterdag morgen om 10.30 uur met de ontscheping een begin worden gemaakt. Toen een boot van de rivierpolitie in de Merwehaven te Rotterdam aan boord van het binnenkomende Deense s.s. „Halland" voor passencontróle het gebruikelijke be zoek wilde afleggen, sprong plotseling uit een der patrijspoorten een man het water in. De politieboot ging achter de zwemmer aan, die spoedig ingehaald was en aan boord genomen werd. Men bleek te doen te hebben met een 31-jarige Argentijn. Hij had in Teneriffe zijn broer bezocht, was als verstekeling aan boord van de „Hal land" geklommen en dacht via Rotterdam naar huis te kunnen terugkeren. Maar aan gezien het menu en de behandeling, die hij na zijn ontdekking aan boord had gekregen, hem niet bevielen, was hij voornemens in Rotterdam aan boord van een ander schip te gaan, waar hij het beter zou hebben. Hij verblijft nu voor nader onder-zoek bij de Vreemdelingendienst. Het grote gebrek aan cricketvelden in Engeland heeft tot een interessant experi ment geleid. Arsenal en Middlesex hebben namelijk een cricketmatch bij kunstlicht ge speeld. Het resultaat was vrij gunstig. De spelers zeiden na afloop aldus Het Pax-ool dat zij geen noemenswaardige moeilijk heden hadden gehad om de witte bal naar behoren te spelen. Een van de spelers had nog een bijzonder idee gehad voor deze toch al bijzondere wedstrijd. Hij speelde namelijk met een mijnhelm op, waarin een electrisch lampje was gemonteerd. Duizenden toeschouwers kwamen naar de resultaten van de proefneming kijken en zagen tevens hoe Middlesex won. LONDEN. (Reuter). Het nieuwe plan van de Engelse regering om de passieve betalingsbalans met de andere landen van Europa weer in evenwicht te brengen door de Engelse kooplieden toe te staan tegen dollars gekochte grondstoffen aan de lan den van de Europese betalingsunie tegen betaling in sterling te vex-kopen, is zó po pulair gebleken, dat de Bank of England zich genoodzaakt heeft gezien de maatregel tijdelijk weer buiten werking te stellen. De bank werd overstroomd met aanvra gen van Engelse kooplieden, die gaarne zaken wensen te doen in tal van producten uit het dollargebied, zoals graan, tabak, suiker, oliën en vetten. Daar Engeland als gevolg van het grote belang van zijn betalingstekort in de Euro pese betalingsunie zijn maandelijkse beta lingstekorten in deze unie thans geheel in goud moet betalen, betekent iedere ver mindering van het betalingstekort eën be sparing van goud. Het plan om dollar- grondstoffen tegen betaling in sterling naar het Europese vasteland te vei-kopen, kwam dus in feite neer op verkopen tegen goud, zulks echter alleen zolang het betalingste kort niet zou dalen tot beneden de grens, waar beneden niet uitsluitend in goud of dollai-s behoeft te worden vereffend. De reeds onder het plan goedgekeurde transacties belopen ruim 158 millioen dol lar. Indien al deze transacties worden uit gevoerd dan zal Engeland weer bedoelde grens bereiken. Met ingang van 18 Augustus kunnen luchtpostpakketten worden verzonden naar Mexico. In de kamers van een groot huis aan de Schotersingel in Haarlem, waar anders vrolijke kinderen met poppen, blokkendozen en speelgoedauto's spelen onder toe zicht van hulpvaardige kinderverzorgsters, daar kwamen Donderdagmiddag vele volwassen Haarlemmers van vele instellingen en gemeentelijke diensten bijeen om een gedenkwaardig jubileum te vieren. Het koperen jubileum namelijk van „Huxze Ducro", dat twaalfenhalf jaar lang kinderen van de Vereniging van Maatschappelijke Zorg voor Zieken, Pro Juventute, Kinderzox-g, de gemeentelijke psychiatrische dienst, Sociale Zaken, Voogdijraad en Kinderpolitie liefderijk had opgenomen en verzorgd. Eén middag waren eens niet de kindëren het middelpunt van de belangstelling, maar mevrouw Ducro zelf en haar drie kinderen. „Ik zou er wel een boek over kunnen schrijven", zei mevrouw DucróDijkstra toen wij haar vroegen hoe zij er toe ge komen was hulpbehoevende kinderen op te nemen en met zorg te omringen, ,,'t Be gon op de veertiende Februari van 1940. Ik had een advertentie geplaatst, waarin ik mededeelde dat ik twee kinderen wilde verzorgen. Kinderen, die niet meer dié verzorging en toewijding kregen van hun ouders die nodig was voor een goede ver zorging". „Ik kreeg op die veertiende Februari via Kinderzorg in Haarlem twee kinderen toegewezen. En van dat ogenblik af werden het er steeds meer. Zoveel zelfs dat het beter werd van een tehuis voor kinderen te gaan spreken". Mevrouw Ducro weet van die eerste periode nog alles te vertellen. Van de moeilijkheden waarvoor zij gesteld werd tijdens de eerste oorlogsjaren toen zij zich nog helemaal moest inwerken in de moei lijke arbeid en van de laatste oorlogsjaren, waarin zij haar werk door de steeds groter wordende voedselnood nauwelijks voort kon zetten. Doch steeds kon zij met de hulp van haar twee dochters en haar zoon de moei lijkheden de baas blijven. Van alle kanten kwam hulp en men trachtte de familie zo veel als mogelijk was eten en kleren af te staan. „Als ik aan die moeilijke perioden uit de oorlog terug denk", zo zegt mevrouw Ducro, „dan weet ik dat die ondanks alles de mooiste en de dankbaax-ste zijn geweest". Dankbaarheid. Mevrouw Ducro weet er alles van. In de loop der jaren heeft zij zevenhonderdzesenveertig kindex-en in haar huis eerst aan de Gibraltarstraat en la ter aan de Schotersingel onder haar hoede gehad en nog steeds komen er kin deren van hun dankbaarheid getuigen. Kinderen, via Kinderzorg, Pro Juventute, Sociale Zaken, Kinderpolitie, Vereniging van Maatschappelijke Zorg voor Zieken, of welke instelling dan ook aan haar toever trouwd. Kinderen die veelal uit zeer arme gezinnen kwamen en aan alles gebx-ek hadden; kinderen ook die in de meeste ge vallen niet eens wisten wat liefde en toe wijding betekende. Maar zij allen zijn „Tante" Ducro zoals zij haar noemen dankbaar voor wat zij in „Huize Ducro" soms gedurende enige weken, maar dikwijls ook gëdurende jaren ontvingen. Van dank wil echter mevrouw Ducro die slechts een kleine vergoeding per kind krijgt en verder alles moet bekostigen zonder subsidie of op brengsten van collectes niets weten. „Ik vind het heerlijk om te zorgen", zegt zij en haar omgeving de veertig kinde ren zowel als de tien verzorgsters spreken duidelijke taal in die inrichting. „Ik heb er ook altijd voor gewaakt dat mijn tehuis geen inrichting werd voor kinderen, maar een gx-oot gezin bleef. Een gezin, waar iedereen zich op zijn gemak kon voelen". Dr. M. J. Heering, de medische verzorger van de kinderen in het tehuis, vertolkte namens alle aanwezigen Donderdagmiddag de dank aan de familie Ducx-o, waarna hij aan mevrouw Ducro een gedenkboek waarin de handtekeningen van de kinde ren en twee kleden aanbood. Spoedig daarna kwamen de kinderen thuis en was er zowel voor mevrouw Ducro als de dochters en de verzorgsters weer volop werk. Werk, dat zoals alle aan wezigen hoopten nog vele jaren gedaan zal worden aan de Schotersingel num mer 81. Een groepje kinderen in de zandbak achter Huize Ducro". Rechts mevrouw Ducro met een van de kinderverzorgsters. (Foto hieronder) We beleven nu de hoogtij der zomer- vacantie en iedereen is „elders". Zelfs als u op dit moment uw vrije dagen al ver speeld of nog voor de boeg hebt en in uw eigen dorp of stad vertoeft, ondergaat u nog het vacantie-gevoel doordat u er voort durend aan herinnerd wordt dat in dit sei zoen alles „bezienswaardig" is. Ja, u zelf bent een bezienswaardigheid geworden. U bent in Augustus eerst recht een Haarlem mer omdat alle vreemdelingen u als zo danig zien en uw dagelijkse gewoonten als „eigenaardigheden", uw gelaat en kleding als „karakteristiek" of „streek-eigen" be zien. We bekijken niet alleen eikaars ste denschoon, méér dan in enig ander seizoen bezien wij ook elkander. Bezoekt U een andere stad, al ligt zij niet verder dan 50 km van uw standplaats, dan bent u een curiosum, een langdurige en intense be schouwing waardig. Gaat u maar eens rustig in de buurt van de „Drommedaris" aan de meex-haven van Enkhuizen staan. Uw aandacht is geheel geboeid door de fraaie lijn. van een Friese boeier, een schokker of een Stavei-se jol die de haven met vol zeil nadert, maar onderwijl wordt u gewaar dat een groepje vissersmannen, die wel door een reuzenhand op een hoop geworpen lijken te zijn hun middagdutje onderbreken om uw, blijkbaar hoogst in teressante, vex-schijning sprakeloos en zon der met de ogen te knipperen van top tot teen op te nemen. Met een nimmer vex-flauwende aandacht zullen deze helderblauwe ogenparen u blij ven aanstaren zolang u daar blijft toeven om uw kennis van havenwerken en steden schoon te verrijken. Dit alles is heel begrijpelijk; iedereen is blij als hij eens „iets anders" ziet en als je als kind aan de voet van die dikke Drom- medaristoren daar aan de haven gespeeld hebt en al zijn leven zeiltjes langs de kim hebt zien schuiven, dan zie je daar het cu rieuze niet zo zeer meer van af en dan is die vreemde snoeshaan een veel aantrekke lijker object om de verveling mee te ver drijven. Altijd zoekend naar uitingen der schone kunsten om uw belangstelling hiervoor aan te wakkeren, was ik in Enkhuizen, omdat daar in het Zuiderzeemuseum een tentoon stelling van schilderijen wordt gehouden onder de titel: Kunstenaars zien de Zuider zee. Nu we toch allen zo reizen en trekken komt u misschien ook eens in de kop van Noordholland en een bezoek aan Enkhui- zens Museum is dan meteen meegenomen. Het ruikt er penetrant naar teer. geschaafd hout en touw en er is veel aardigs te zien. De tentoonstelling omvat een historische afdeling waar u fraaie schilderstukken uit de 17de eeuw van Averkamp, Verveer en Reinier Nooms, (die de Zeeman werd ge noemd), verschillende romantici zoals Corn. Springer, Kaspar Karsen en Herm. Koekoek kunt bewonderen. Het meest in drukwekkende stuk is een in de 17de eeuw geschilderd „Gezicht op Hoorn" van een onbekende meester. Het is een echt Hol lands schilderij bijna streng door zijn so berheid maar vol fijne stemming en at mosfeer. J. Sjollema: Haven van Spakenburg. Het pièce de résistance is natuurlijk de beroemde zeeslag van 1573 door Abr. de Verwer, waarop u zien kunt dat het niet mals toeging toen onder het commando van burgemeester Corn. Dircksz van Mon nikendam admiraal Bossu voor de West- Friese kust verslagen weïd. Om een in druk te krijgen van het machtsvertoon en de pralende rijkdom die onze voorouders dank zij de Oost-Indische Compagnie kon den ontplooien, moet u eens gaan kijken naar het tafereel waarop de scheepsbou wer Osterlinck xnet de door hem gebouw de schepen bij de haven van Edam staat. Liefst 92 schepen, waaronder een groot aantal met rijk vergulde en gebeeldhouw de spiegels, liggen daar op de lustige golf jes te wiegen! Dan is er een zaal voor de hedendaagse kunst en natuurlijk is W. B. Tholen, die in 1931 gestorven is, hier het ruimst verte genwoordigd, omdat hij bij allerhande stemmingen en weersgesteldheden de Zui derzee en de kustplaatsjes zo dichterlijk bezien heeft en niemand in deze tijd zo mooi een stukje zee schilderde als hij. Verder zijn er tekeningen van Dirk Ny- land, Sjollema en Piet van der Hem, als mede schilderijen van Jan Wiegers en C. Bolding. Men heeft terecht gemeend dat de toevoeging van enkele gezichten op de IJsel door Jan Voerman het algemeen as pect zou vervolledigen. U begrijpt wel dat ik slechts enkele na men noemde alleen om u een indruk te ge ven. De rest, die eveneens op een hoog ar tistiek niveau staat, gaat u dan misschien zelf eens ontdekken. OTTO B. DE KAT In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is op nummer 4337 een prijs van f 1000 en een premie van f 30.000 gevallen. De gemeenteraad van Rotterdam be sloot tot het sluiten van vier onderhandse geldleningen, totaal zeven millioen gulden. De opbrengst van deze. leningen zal in het algemeen leningfonds worden gestort voor de financiering van kapitaalsuitgaven. Zenuwarts AFWEZIG TOT 1 SEPT. Waarn. spoedgevallen Dr. F. E. Posthumus Meyjes te Hrl. Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden. Niet-afgehaalde nummer- brieven worden na 14 dagen vernietigd. Mevr. A. Ipenburg, Hoofd straat 29, Santpoort, vraagt NET 2e MEISJE, van 8 tot 12 uur. Gevr.: net, beschaafd MEIS JE voor de morgenuren. Liefst iemand die enigszins z'elfst. werken kan. Mevr. Staring, Drieh.kerk weg 39, Driehuis. B. z. a. nette WERKSTER nog 3 dagen in de week vrij hebbende. Brieven L 1612. Gevr.: KOSTGANGER. Te koop 3 dressoir kleedjes met handgaren gehaakt v. f 7.50 Piet Heinstraat 34. KAMER GEZOCHT teg. be hoorlijke vergoed, voor het geven van lessen 4 uur daags 's namiddags, omgev. IJm.-O. Brieven L 1614. Te huur gevr. door dame op leeft, een ongem. ZIT- en SL.KAMER met gebr. van kookgel. Brieven L 1611. AAN KAMERBEWONERS, die prijs stellen op gezellig heid na hun dagtaak, wox-dt in beschaafd rustig gezin te Driehuis prima warm maal en een huiselijk avondver- blijf agb. Diner le klas. Prijs f 10, met avondverblijf f 12.50 per week. Brieven L 1585. PROFITEERT NOG! Abmié sigaren van 15 voor 11 ct. en Senoritas van 1.10 nu 65 ct. enz. y, ponden tabak in alle prijzen vanaf f 1. E. Kort Koster, Casembi-ootstr 29, IJmuiden Oost. DEKENS OVERTREKKEN met siersteek f 6.75, met bij levering van prachtige sa tijnzijde en satinet, in groen, goud, terra, Bordeaux rood en blauw f 24.75. Ook voor alle woningtextiel. Vx-aagt eens prijs. J. H. Oosterholt, Driehuizerkerkweg 94, Drie huis. Te koop gevr. gebr. RADIO defect of z. kast geen bezw. Vechtstraat 119, IJm. Prima GASFORNUIS f 75, eiken nachtkastjes f 6, hall- bank, gebeeldh. f 75. Brie ven L 1613. Te koop: STUDIEPIANO, Brederoodseweg 23, Sant poort-Station. Na 6 uur. Dressoir, tafel, 4 stoelen en 2 fauteuils t 435.- unie Meeuwenlaan 2, IJmuiden-Oost, telef. 420G - 4810 Zeestraat, Beverwijk, telef. 4539. Dinsdag 19 Aug. naar de (Hollandse Zwarte Woud). Schitterende reis f 6 per per soon. Vertrek 8 uur v.m. Donderdag 21 Aug. langs de mooie Vecht naar Utrecht en binnendoor naar Avifauna f 4.50 per persoon. Vertrek 2 uur n.m. Zaterdag 23 Aug. naar Carré voor de Snip en Snaprevue. Plaatsen vanaf f 4.30. Haalt spoedig uw plaatsen bij LEVASIER, Wijk aan Zeeër- weg 55, tel. 4650. MENTINK, Driehuizerkerk weg 103, tel. 4250. TAPIJTEN - DEKENS Zaterdag speciale verkoop partij goederen aan par ticulieren met kl. foutjes: Wiltons f 88.50, f 105; M. Smyrna's v.a. f 98.50; Wil tons 250 x 350 f 140; Wol len dekens (iets vuil) f 15.50, f 18.90; Damast oedstellen f 42.50 TAPIJT- HANDEL „MARO" N.V. Jansstraat 85, by Grote Markt, Haarlem. TE KOOP: in pr. st. 9 staafs gashaard, met achterpl., kan in serie branden f 75, wit emaille electra fornuis, 4 gaats merk Inventum f 80. een kinderbad f 5. Rijksweg 324, Santpoort Dorp DA COSTALAAN 1 Tel. 4728. Driehuis. Bankctbakkery-Kokery Voor de borrel: heerlyke zoutjes en bittergarnituur. Gebogen klavier, 6 reg. 132 bassen in prima koffer f 925 Recht klavier, 6 reg., 120 bas in koffer f 775 48 bas, 2 reg., 3 korig in koffer f 295 60 bas, 2 reg. 3 korig in koffer f 325 80 bas, 4 en 1 reg. 3 korig in koffer f 395 32 bas, 2 reg. in koffer f 175 Betaling in overleg. Gramofoonplaten alle merken, Jobotonwisse- laar f 148 Radio, Philips, Erres enz. hoek DAMSTRAAT. Tel. 14663. School Boeken Boodschappen Luxe Fiets Schouder in alle maten en modellen in prijzen vanaf 3.95 LAGERSSTRAAT 14 IJmuiden-Oost. GEMEENTE VELSEN GEMEENTELIJKE VISSERIJSCHOOL Havenkade 55 IJmuiden Gevraagd per 1 September a.s. een aan de dagschool voor 3 uur (50 min.) per week. Sollicitaties op zegel zo spoedig mogeiijk te richten aan de Gemeenteraad en in ie zenden aan de Burgemeester van Velsen,

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3