Eén van Nederlands grootste en drukste fabriekscentrales OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Aurora oosten en zoon Predikbeurten bakkerij manten Binnen één dag gereed TAXI NODIG? Kennemer t, Lantaarn Hoogovensgesproken visitekaartje Wees toch zuinig met Uw pak OMO Havenberichten 7 Klein begin Gesprekken per kilometer Gooi geen geld door de gootsteen Eerste gasturbineschip rn Beverwijk „Hóógovens", „Hóógovens"dit geluid klinkt zo'n duizend keer pet- dag door de gevoelige microfoon die Tieke van Amerongen voor zich heeft. Zij is met vijf andere dames het „visitekaartje" van het enorme IJmuidense Hoogovenbedrijf en haar stem beschaafd en natuurlijk duidelijk ver staanbaar klinkt op een gegeven moment zowel op het directiesecreta riaat van de DEMKA als op een klein stikstofbedrijfje in het Zuiden van Frankrijk waar een mijnheer in hemdsmouwen puzzelt over een kruis woord. De telefooncentrale van de Hoogovens als fabriekstelefoon een der grootste eenheden in Nederland is ondergebracht in een onopvallend gebouw ergens bij de koeltorens van de Mekog en het wordt bevolkt door zes dames die veel minder lawaai produceren dan men in het algemeen van telefonerende dames gewend is. Gemiddeld gingen er in 1951 per maand 9100 interlokale gesprekken van de Hoogovens naar buiten, nog niet eens meegerekend de 1150 gesprekken waarvoor het bekende briefje moet worden gemaakt, dat later door de telefoonadministratie wordt verwerkt. Dit jaar is het maandgemiddelde al weer aardig opgelopen en het bedraagt naar ruwe schatting 10.121 met daar nog eens bovenop 1350 „briefjesgesprekken". Zodat de cheffin van deze kleine, maar verschrikkelijk drukke centrale gedurende alle 35 uren van de week dat zij dienst doet geen moment over heeft om iets anders te denken dan: „Hoogovens, Hóógovens, Hóógovens". Deze hele zaak is in 1921 bijzonder pri mitief begonnen met zes huistelefoons, die alle voorzien waren van het bekende draaizwengeltje waarmee men de voor die tijd ultramoderne installatie zelf van elec- trische stroom kon voorzien en waarover de juffrouw van de correspondentie juffrouw Brandenburg haar lieftallige scepter zwaaide. Zij zat in het oude Blijen- hoeve en had de beschikking over zes hele nummers: later werd dit aantal opgevoerd tot tien. Het hoofdbureau van de Hoog ovens bevond zich in die dagen nog in Den Haag en het uiteraard drukke verkeer tus sen „handen" en „hersens" gaf aanleiding tot de onplezierige situatie, dat op een ge geven moment „Den Haag aan de telefoon was" en alle mensen die over een telefoon beschikten in de rij stonden bij mej. Bran denburg om een kansje te maken op een gesprek. Dat heeft natuurlijk niet lang zo ge duurd: al gauw kregen de Hoogovens 50 nummers ter beschikking die bij de por tier aan de Tuinderslaan, waar toen de hoofdingang was. in goede handen waren. En er waren zelfs al twee echte buitenlij nen in bedrijf, buiten de twee directe lij nen, nodig voor de verbinding met de elec- triciteitscentrales van Amsterdam, en Haarlem, die samen met de eigen Hoog oven-centrale voor de stroomleverantie aan KNHS en provincie zorgden. De tele fooncentrale van de Hoogovens heeft daar na de ontwikkeling meegemaakt die elk dorpje, dat tot een stad uitgroeit, kent en de eerste honderd nummers waren alras vol. De automatische huistelefoon bracht op een goed moment met zijn 120 nummers en zijn tien inkomende netlijnen een ver bazingwekkende verbetering en uit die tijd dateert het bekende „oude" nummer van de Hoogovens 5841. Daarvóór waren de Hoogovens nl. te be reiken onder nr. 635 en nog eerder onder 135, zodat met het huidige nr. 6611 mee, het bedrijf al aan zijn vierde telefoonnum mer bezig is. „Ma-O ik mijnheer Jansen even?". „Welke mijnheer Jansen?" ,,Ja, dat moet u maar uitzoeken, maar hij heeft een hril op." Voor dergelijke problemen wordt de telefoniste van de Hoogovens bij tijd en 'wijle geplaatst en zij komt er meestal tot haar eigen verbazing nog uit ook. Het is gebeurd, dat een bepaalde hoogwaardig heidsbekleder met de verstrooidheid grote mannen eigen, ergens op het bedrijf zijn regenscherm liet staan. Hij belde veront rust dezelfde avond de telefonist van die dagen op om hem te vragen of de paraplu wellicht gesignaleerd was. Het ding was inderdaad terecht maar de vinder wilde voor de securiteit wel even iveten of para plu en mijnheer werkelijk bij elkaar hoor den. Hij hield daarop de spuit bij de tele foon en vroeg: „in alle ernst": „Is dit hem soms?" Het pad van de huidige telefoniste, gaat overigens meer over doornen dan over ro zen. Zes uur per dag achter elkaar met New York of Rodeschoo! bellen en dan ook nog vaak het verwijt krijgen, dat zij ver moedelijk in een aardige roman bezig is. maakt dit vak op het eerste gezicht niet tot het meest aantrekkelijke. I „Je moet er van kunnen houden" zegt mejuffrouw C. Beentjes, cheffin van de vijf telefonistes, die bij voorkeur haar beroep niet te strikt materialistisch wil beschou wen. „Wanneer het in een meisje ligt, zal ze er een ongelooflijke voldoening uit kunnen halen, want ze leert het besef, dat haar stem het eerste contact van een wereld concern met „de maatschappij" is. Niette min zal haar technische bekwaamheid achter een van de vier schakelborden een woordje moeten meespreken, want om met 17 inkomende en 20 uitgaande lijnen te moeten werken zijn een zekere accuratesse en een grote dosis gemoedsrust zonder twijfel vereist. En dan worden die 17 inko mende nu al weer te krap voor het toe nemend aantal telefonades, dat de Hoog ovens elke dag weer bestookt. Achter de vier tafels, die op het eerste gezicht zinloos bestrooid zijn met lichtjes en knoppen, voeren de dienstdoende meis jes hun onbegrijpelijk ritueel uit, maar wie er een poosje langer naar mag kijken, merkt al gauw dat er een strak systeem in schuilt, Corrie Weterings krijgt de in komende gesprekken, Ans Reckman neemt de aanvragen uit het bedrijf voor haar re kening, die ze onmiddellijk op een fraai papiertje schrijft en Tinie Janssen brengt de aanvragen tot stand. Als het druk loopt kunnen de meisjes elkaar helpen en dan werken de schakeltafels zelfstandig. Daar gaat een groen lichtje branden. Een ingenieur van de staalfabriek wil verbon den worden met Enschedé. Even later is Enschedé aan de lijn, maar de juffrouw heeft al lang weer 17 andere besognes aan het hoofd die met een opmerkelijke kalmte worden afgewerkt. Alleen, als dat 6 uur zo geduurd heeft loopt zo'n telefoniste wel eens op haar tandvlees. En niettemin wordt haar maar al te vaak in de schoe nen geschoven, dat ze niet vlug genoeg antwoordt op een telefoontje van buitenaf. Als de mopperaar begreep, dat de juffrouw alleen maar niet antwoordt, om hem niet op kosten te jagen, zou hij vermoedelijk minder snel aanbranden. De Hoogovens hebben nl. het systeem dat zij diegene die opbelt bij grote drukte liever even laten wachten, dan hem al vast „aanne men" en hem dus laten betalen voor de tijd dat er geen telefoniste is voor de doorverbinding. In zo'n geval is het na tuurlijk naar voor de telefoniste als ze aan de andere kant hoort: „Och juffrouw, maak ik u wakker?" Onder deze hele warwinkel van in- en uitgaande gesprekken door, krioelen de in terne verbindingen: 910 toestellen van de huistelefoon bellen elkaar op en in de cen trale, die daartoe boven het hoofd van de telefonistes is opgesteld, flitsen de relais en draaien de kiezers. Negenhonderdtien toestellen die straks zullen aangroeien tot 1060, waarvan er op den duur nog eens een kleine 600 kunnen bijkomen. Dit on derlinge verkeer-per-draad speelt zich af binnen de vier muren van de automati sche centrale en de hele apparatuur zou desnoods een stad als Beverwijk volledig kunnen bedienen. Ze is uitgerust met een Onder het enorme Hoogovencomplex loopt 38 km. telefoonkabel en als straks de N.V. Breedband voltooid is, zullen het er 42 zijn allemaal aftak- en voe dingskabels waarbij er verscheidene zijn die bij de PTT te boek staan als „300 dubbeldraads". De primaire taak van dit netwerk is uiteraard de telefo nische communicatie in het bedrijf en met de wereld daarbuiten. Maar verder wordt het spinneweb ook gebruikt om de honderden klokken die over het Hoogoventerrein verspreid zijn, vol maakt gelijk te laten lopen met de moe- derklok, die ergens in hel hoofdverdeel- station aan de grote weg is opgehangen. „Moeder" geeft namelijk elke minuut een impuls, die de honderden dochter- wijzers 60 seconden verder duwt en die moederklok is zo secuur geijkt, dat zij nooit meer dan 25 seconden voor af ach ter loopt. Bovendien is het alarmsysteem van de Hoogovens op de telefoonleiding geënt. Uit het kantoor var\ de terreinbewaking kunnen door middel van signalen sere nes op het bedrijf en brandwekkers in de woningen van het brandweer-perso neel der KNHO in werking worden ge steld, die overal gelijktijdig een luid keels alarm doen horen. aantal technische snufjes, die uniek ge noemd mogen worden voor Nederland, zo als b.v. de „zevensper". Dat ding, van buiten een gewoon grijs kastje zorgt er nl. voor, dat geen van de duizenden Hoogovenmensen, tele fonisch verder kan komen dan IJmui- den of Beverwijk. Wanneer nl. de „ze vensper" „merkt" dat iemand K 2510 kiest, knikt hij beamend en geeft de verbinding vlot door. Mocht er echter K 2500 worden gekozen Haarlem dus dan tikt de zevensper deze on- oirbare verbinding er automatisch uit, zij het dan dat de kiestoon van Haar lem nog wel wordt gehoord maar de aanvrager na de 7e impuls terugvalt op de Hoogoven-kiestoon. Kent u ons volgen? Dit vernuftige apparaat kent zo nog tien tallen lepe snufjes: er gaat b.v. prompt een gele lamjWiranden zodra iemand waar dan ook de hoorn van het toestel zou leg gen, om niet gestoord te worden. Andere kleurige lichten gloeien aan, zodra er sto ringen in het fijne mechanisme optreden. Op dat moment schiet de controlerende beambte toe, om de fout te verhelpen. Maar de ziel van deze ingewikkelde cen trale is toch nog altijd de blondine of de brunette die de koptelefoon over haar krul len draagt. Als het zwarte krullen zijn, hebt u Hermien Nabben aan de telefoon. ADVERTENTIE BEL 5000 Waterloo naar V.V.H.-tournooi Waterloo neemt deel aan het VVH-tour- nooi om het wissel-schild. Zondag wordt gespeeld WaterlooVVD en WHRCH 4 en 24 Aug. de verliezersronde en de finale. Waterloo die twee keer achtereen deze prijs wist te winnen zal op hevige tegenstand kunnen rekenen. Het elftal ziet er als volgt uit: W. Kok E. F. Bras, J. Schellevis J. v. Sikkelerus, J. Schaap, J. v. d. Steen A. Broek, J. Zwanenburg, G. Post, P. Dekker, A. Holman „De Jonge Zangers" vijf dagen in IJmuiden Het koor „De IJmuIder Volksstem" heeft dezer dagen het kinderkoor De Jonge Zan gers uit Enschedé op bezoek gehad. Bijna zeventig kinderen en negen ouderen heb ben vijf dagen genoten in deze contreien, hetgeen mede te danken is geweest aan de goede zorgen van de pleegouders. De kinderen hebben onder meer tochtjes ge maakt naar Schiphol en havens. Bruin verbrand zijn zij Donderdag naar het Oos ten teruggekeerd. St. Antoniusschool wordt opgeknapt De verandering van inrichting van de St. Antoniusschool bestaat in het opnieuw stellen van de hardstenen waterdorpels onder de raamkozijnen en het wijzigen van de borstweringen van het gebouw, als mede het betegelen van het voorterrein bij de school. De aanvrage voldoet aan de bij de Lager-onderwijswet 1920 gestelde eisen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE OMO-Nieuwsdienst) IJMUIDEN, 16 Aug. - We zouden het de Nederlandse huisvrouw wel in het oor willen schreeuwen: Wees toch zuinig met uw pak OMO Natuurlijk begrijpen we heel goed, dat het moeilijk is te breken met de vastgeroeste gewoonte op wasdag een heel pak in'de was ketel leeg te storten. Zo deed moeder het, zo doet U het dus ook. Maar met OMO is dat beslist niet nodig. Zelfs in het hardste water doet iedere OMO-korrel onmiddellijk haar werk en zij doet dat bovendien beter dan welk ander wasmiddel ook. Het is al zo vaak gezegd, maar toch kan er niet genoeg de na druk op worden gelegd: „Verspil geen enkele korrel, maar wees er zuinig mee, héél zuinig"! Neem zo gauw mogelijk zelf de proef op de som. Ook U zult dan tot de inderdaad ver bazingwekkende conclusie komen, dat het wonderlijke pak OMO in feite een grote be sparing geeft. Want niet alleen is uw grote was bij heel wat minder OMO-korrels in de wasketel even kraakhelder als daarvoor, maar er is nog genoeg OMO in het pak ge bleven voor een heerlijk schuimend sop voor wol en zijde als ook voor velerlei andere schoonmaakkarweitjes, waarbij we dan in de allereerste plaats denken aan de dagelijkse afwas. Neem dus deze proef. Werkelijk, U zult ons dankbaar zijn, het is een les voor uw leven. 0.26 Vrijdag 15 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Vecht van Londen. Ridderkerk van Antwerpen. Hera van Ant werpen. Varing van Duinkerken. Java van Tyluoto. Strabo van Cadiz. Dina van Duin kerken. Ganges van San Diego. Holdernoss van Goole. Alstern van_ Gent. Normandia van Antwerpen. Albatros van Skoldvik. Ellen van Nordenham. Vertrokken zijn: Brouwersgracht naar Rouaan. Santa Margarita naar Barrow. Wil- po naar Dompsö. Tarakan naar Antwerpen. Winsum naar Bordeaux. Schippersgracht n. Iielsingfors. Phoenix naar Fowey. Duur- world naar Rotterdam. Santa Catarina naar Pernambuco. Rijnkerk naar Teneriffe. Bit tern naar Liverpool. Tronbury naar Gdynia. Wrocklaw naar Odessa. Roelff naar Gdynia. Albert D naar Kopenhagen. Frida naar He roen. Rane naar Stockholm. Dezer dagen is de tanker „Auris" van de vloot van de Koninklijke Shell de haven van Curagao binnengelopen. De „Auris" is het eerste en tot dusver enige koopvaardij schip ter wereld, dat wordt voortbewogen door middel van een gasturbine. De voordelen van deze nieuwe voortstu wingsinstallatie zijn in de eerste plaats de goedkoopste bedrijfskosten. Ook het onder houd van de machine is minder kostbaar. Bovendien zijn het gewicht en de omvang van de gasturbine geringer dan andere voortstuwingsinrichtingen en van gelijk vermogen. De „Auris" heeft niet alleen de primeur wat. haar technische uitrusting betreft, maar met het schip is tevens een nieuw schëepssilhouet op zee verschenen, name lijk de paddestoelvormige luchtinvoer en de uitlaat van de turbine. De vier toetsenborden met hun charmante „bevrouwing" „Mensen in het wit" (T h a 1 a) Van Vrijdag tot en met Zondag vertoont Thalia de beroemde en terecht geprezen Arthur Rank-film „White corridors", die onder de titel „Mensen in het wit" enige tijd ge leden haar triomftocht door Nederland be gon. Het eenvoudige, sterke verhaal, dat aan deze film ten grondslag ligt, bevat het relaas van de dagelijkse doening in een Engels ziekenhuis geen groot hospitaal, maar een klein instituut, waar zich het menselijk lijden condenseert binnen de eeuwig witte wanden van zalen en kamers. In het ziekenhuis zelf spelen zich de niet-medische intriges af, die op de raak punten van normale, gezonde mensen ont staan en de manier waarop de beide kan ten van het ziekenhuisleven door de camera werden geregistreerd, de voortref felijke wijze ook, waarop Googie Withers als dr. Sophie Dean en Avice Landone als zuster Jenkins hun spel opbouwen, maar vooral de creatie van het leerlingetje Joan Shephard maken deze prent tot een der nobelste voortbrengselen der Engelse ci nematografie. Dat zij van het begin tot •het; eind boeit door een gevoelige stofbe handeling, medisch verantwoord werd ge noemd door de prominenten der Engelse wetenschap, is een pluim te meer op de hoed van regisseur Jackson. Mogen velen de gang naar Thalia onder nemen. „Willie en Joe van compagnie O" (Maan dag tot en met Woensdag in Thalia) De tweede speel helft wordt voor Thalia gevuld met een gans andere creatie: een „gezellige" Amerikaanse oorlogsfilm, zon der een spoor van pretentie maar wel met een overvloed aan opbeurende zaken uit de loopgraaf. Werkelijk zoals hier de oorlog aan het Italiaanse front wordt voor gesteld, met Duitsers, die er voortdurend hoffelijk naast schieten en een nachtelijke aanval op een dorp-in-Duitse-handen, waarbij de gedachten des toeschouwers te ruggaan naar strandvuurwerk op zijn best: dit is alleen maar om eens zachtjes om te lachen. Er vloeit geen druppel bloed en de toeschouwers krijgen dus een aangenaam beeld van een leuk, verfrissend oorlogje, waarin niets de genoeglijkheid verstoort. Wij zouden wel eens willen weten, of op dergelijke films de vrijwilligers zich des tijds in Amerika bij drommen hebben ge meld. „Gun Crazy" (R e x, van Vrijdag tot en 1 met Maandag) Een zeer verdienstelijke thriller, die zijn verdienste overigens niet zozeer ontleent aan de aanvaardbaarheid van het psychologische gegeven, dat er aan ten grondslag ligt, als wel aan de knappe en aantrekkelijke -- verwezen lijking ervan. Een jongen, die een onbedwingbare be zitsdrang naar schietwapens heeft, omdat Hoofd Van Dam Al degenen, die zich deze week vermaakt hebben op de tentoonstelling „I-Ioofd en Hand" hebben een warme waardering opgevat voor de meneer achter de schermen, die dit feest van huisvlijt en onder-de-lampse-nij verheid bijeengaarde. Dat was meneer C. F. v. Dam, een eenvoudig, doch geestrijk man, die, als de bezoekers weg zijn, voor de taak staat alle kostbare stuk ken weer naar Ermelo en Dordrecht, Ruurlo en IJmui- den-Oost te doen transporte ren. Met elkaar kostte hem deze week wel een jaar wérk plus achtenzestig grijze haren. Niettemin: hulde! In de rumbonen „Kermis zet de mensen hc- legaar op d'rlui kop", zei mijn goede grootvader altoos en sinds Zaterdag weet ik, dat hij gelijk had. Ik wil u het ware verhaal, dat mij tot deze overtuiging bracht, doen onder voorwaarde dat ge het niet aan de Santpoorters ver telt, want dan denken ze dat het op hen slaat. En het gaat zomaar over de „mensen". Zaterdag dan, eindigde op de weide aan de Hoofdstraat van Santpoort de kermis, dia telken jare de week der fees ten met klappen op de kop van een zekere heer Jut (die eens bestaan moet hebben als eigenaar van een opvallend solied schedeldak) en het mu zikaal gedruis van mallemo lens en Derbyrennen bege leidt. Dat einde is geweest, zoals het betaamt: druk en uiter mate plezierig, zodat de poli tie af en toe het wakend oog moest toeknijpen om geen lo pende band voor het aanma ken van processen-verbaal wegens verstoring der open bare orde te hoeven aanschaf fen. Ach - en dan knijpt de politie uiteraard ook. Maar op het moment, dat een verontrust echtpaar zich op het bureau vervoegde met enige dozen rumbonen en andere suikerwerken die dit echtpaar eerlijk en tezamen gewonnen had aan een der speeltafelen, welke iedere kermis sieren en waar vele kwartjes aan de voeten van mej. Foriuna worden gelegd, sperde de politie beide gelo ken ogen weer wijd open. Want de rumbonen en aan verwante chocolaterieën ble ken in verregaande staat van ontbinding te verkeren. Ze roken naar.... nou ja, ze ro ken. Erg kwalijk. Dat nam het echtpaar de eigenaar van de gokapparatuur wel kwalijk, want zeg nou zelf: een kwartje is een kwartje en er gaan vaak vele kwartjes naar zulk een eigenaar, voor en aleer hij een doosje rumbonen naar u af schuift. Met de onverteerbare cho colade onder de arm is een politieman dus - recht is recht - naar de dienaar van mej. Fortuna gestapt, om hem te onderhouden over zijn minder gangbare opvatting omtren' eetbare suikerwerken. De Fortuna-man sperde echter met verbluffend gemak de mond heel wijd open en ver telde de politie, dat. ze hem oog meer kon vertellen, maar dat hij het in zijn eigen doe ning te vertellen had en nie mand anders. Op de stipjes zei hij ook nog wat, maar dat is geen Zaterdagavondlectuur. Het is er tenslotte van ge komen, dat er een voorraad dubieuze rumbonen in beslag werd genomen ter onderzoe king door mannen met witte jassen, die in de bres staan voor de Nederlandse Waren wet. Het resultaat zal de ex ploitant met een begeleidend schrijven worden aangeboden. Maar nu wil de geschiede nis, dat de belendende perso nen op het kermisterrein, in stede van verheugd te zijn over de ingreep van politiële zijde ten behoeve van ten minste één eetbare rumboon voor misschien wel twintig kwartjes, spontaan in verzet gingen tegen de politieman en te spullebaas gróót gelijk ga ven. Met zijn bedorven bonen. Wij Nederlanders hebben toch wel een instinctieve arg waan voor het uniform, zelfs als de inhoud van dat uniform de versheid onzer chocolate rieën komt behoeden. Wij moeten wel in mootjes gesne den worden, willen wij ons waarderend uitlaten over de komst van Hermandad's vol gelingen. Maar als het om rumbonen gaat heeft de poli tie principieel ongelijk hoe dan ook. In de knoop kan ze waaien, die politie. LAMPENIER schieten het enige is dat hij goed kan en daarom het volstrekt enige, waarop zich zijn wankel zelfvertrouwen baseert, wordt het slachtoffer van zijn eigen hobby. Hij verliest namelijk zijn hart aan een jongedame van een kermis, die al even snel op het pistool is als hij en wordt door haar zeer tegen zijn zin overgehaald, om zijn en haar talent in dienst te stellen van de misdaad. Wat tenslotte natuurlijk hele maal scheef gaat. Dit niet geheel logische verhaal is op knappe wijze verfilmd. Dat komt ten eer ste door voortreffelijk spel van Peggy Cummings en John Dall en ten tweede door de zeer suggestieve weergave van de hoogspanning, waarohdér het paar van de ene beroving in de andere vervalt, tot ten slotte het net om hen dichtgetrokken wordt. Het goede in deze film is, dat ze zo menselijk blijft. „Een huis vol herrie" komt R e x Woens dag en Donderdag op stelten zetten (Dins dag is er geen bioscoop) en dit volkomen zotte verhaal van de familie Riley zal menige vacantiegangèr een gezonde ïever- schudding bezorgen. Het geval geeft-' de belevenissen weer van een familie, wier gezinsleven uitlouter dwaze verwikke lingen bestaat vaak zonder aanwijsbare redenen. William Bendix is de pater familias, maar een rare pater dan. Wie een paar uur onbezorgd wil lachen, kan volgende week met het hele gezin in Rex terecht. „Bleke Bet" (Kennemer Theater) Het onverwoestbare product uit de kin derjaren van het. Hollandse Hollywood „Bleke Bet" is door de directie van het Kennemer Theater van de zolder gehaald. Dit eenvoudige spel uit de Jordaan, waarin sterren van Nederland's kleinkunst als Henriëtte Davids, Sylvain Poons, Louis Davids hun liedjes zingen en hun geringe hartstochten onder de duim pogen te houden, is nog altijd het aanzien waard al was het maar om de manier, waarop vroeger het begrip „Nederlandse speel film" werd verwezenlijkt. „San Francisco" (Luxor) Een van de eerste films uit de Amerikaanse koker, die dankbaar gebruik maakte van de mo gelijkheden der massa-regie, is dit drama tische beeld van de grote aardbeving van San Francisco een magistraal verhaal, dat zijn climax vindt in de ontzagwek kende ramp, die deze wereldstad ten dele verwoestte. Dit is dermate knap geregisseerd en op het celluloid gebracht, dat de bekoring van deze strakke film door de jaren heen even vers is, als toen ze pas werd uitgebracht. „Het ding van een andere wereld" (tot en met Maandag in W.B.) In deze film moest een actueel onderwerp, de vliegende schotel, een griezelverhaal opluisteren. Daar het zich ook nog afspeelt in 't Noord poolgebied, waar dr. Carrington en zijn assistenten wetenschappelijk onderzoe kingswerk verrichten, is de maat der sen satie vol. Maar het is tenminste aanvaard bare sensatie. Wanneer die geleerden ont dekken, dat er een vreemdsoortig vlieg tuig is neergestort dat zich onder de dikke ijslaag bevindt, roepen zij de hulp in dei- Amerikaanse luchtmacht. Deze stuurt be nieuwd een vliegtuig met bemanning ter assistentie. Als men met behulp van springstoffen de ijslaag boven de ver meende vliegende schotel stuk laat sprin gen, vliegt het ding in brand.In het ijs ontdekt men echter een menselijk gedaan te, waarschijnlijk de piloot van de vlie gende schotel. Het blok ijs, waarin deze man gevangen is, wordt meegenomen voor een nader onderzoek. In een eter lokalen van het kamp smelt de ijsklomp en dan blijkt de gestalte nog te te leven ook. En hiermede begint het griezelen pas echt, want die meneer blijkt een wezen van een andere planeet te zijn, die er opuit is om alles wat „bloed in de aderen heeft" te doden. Diegenen, die over fikse zenuwen be schikken, zullen van deze rolprent volop kunnen genieten; spel en entourage zijn- uitnemend. Zondagmiddag draait „Fort Apache" met John Wayne, een aardige Western, die de jaren heeft overwonnen en waarmee een liefhebber van dit soort Karl May-cultuur zich opperbest kan vermaken. v. H. ADVERTENTIE Verruim Uw v., en voel U thuis met PAS meubelen Vraag ealalogut fl.l.- UMS Rolioord J Utrecht PAS-TOE MEUBELEN zijn verkrijgbaar bij WONINGINRICHTING 99 99 Wjjkerstraatweg 273 - Velsen-Noord Bartcljorisstr. 13-17 - Tel. 13915 ADVERTENTIE ADVERTENTIE COCOSKOEKJES, zeer licht, ƒ0.36 per ons Zondag 17 Augustus IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. Lager weg van Den Haag, 19 uur: ds. D. G. van Wijngaarden. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. M. Boukema van Den Haag, 15 en 17 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) (kerkgebouw Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat) 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold- Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. A- -Zwiep.van Schiedam. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. D- Attema. van.Hilversum. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, - 10 uur: Hoogmis, 17 uur: Vespers, Dins dag en Donderdag 9 uur: H. Dienst. Leger des Ileils, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugd dienst, 19 uur: openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: cand. heer J. Jimmink, 19 uur: Evangelisatiesamenkomst. Geref Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. R. D. Beukema, 17 uur: ds. M. Boukema. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, geen dienst. Evangelisatievereniging „Elon", Casêm- broot-zijstraat, 10 uur: de heer A. van Gent van Arnhem. Woensdag 19.45 uur: Openluchtsamenkomst Zeeweg-Groene- weg, de heer H. C. van der Flier van Enschedé. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. J. H. Smit Du.Vzentkunst van Amsterdam. VELSEN: Ncd. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. B. ter Haar Romeny van Heemskerk, 19 uur: ds. H. P. Huisman. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. Westenburg, em. predikant. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys, doopsbediening. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: Wika TI. Wallenburg. Vrijz. Herv., Prinsesselaan, 10 uur: C. B. Termaat. Evang. Lutherse Gemeente, Koningstraat, 10 uur: ds. Kroes. Doopsgezinde Kerk, Meer, 10 uur: dr. Alb. Vis. Leger des Heils, Kerkstraat 67, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur en 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Open luchtsamenkomst, 20 uur: Heiligings dienst o.l.v. serg. Krommenhoek van de Kweekschool Amstelveen. Doopsgezinde Gemeente, 10 uur: mej. Smit van Koog aan de Zaan. Maranatha, 10 uur: ds. W. Teeuwissen van Huizen (N.H.) WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma, 19.30 uur: Jeugd dienst (ds. J. Wiersma). Geref. Kerk, Badgastenkerk, 10 en 16.30 uur: ds. M. Schenkeveld van Rheden-De Steeg. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. L. Alons van Emmen. De Toorts, 9 uur: ds. M. H. Knijff van Arnhem. Kapel, 19 uur: ds. M. H. Knijff van Arnhem. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: prof. dr. G. C. Aalders van Heemstede. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 7.30 p. m. Evensong, rev. Mossman. ADVERTENTIE Drichuizcrkerkwcg 70 - Telefoon 4128 mmjj {jVIVVU

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9