Kennemer vogels met wind en regen naar huis terug Politiebericht SCHOTH -Clowntje Rick Duivennieuws v eisen Santpoort Kort verhaal door A. van Rhijn AKAPLUIES Heropening Willem de Zwijger school Mislukte aanslag op bekende industrieel Ronselaars voor Legioen in Duitsland actief Terrasvogels wint de Zilveren Watertoren Sportdag van de NWB in Santpoort Voor de kinderen SCHEEPVAART Duitse neo-nazi's zijn aan liet krakelen FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin DINSDAG 19 AUGUSTUS 1952 4 Een wedvlucht voor jonge duiven heeft Zondag plaats gehad van Roermond. De Santpoortse vereniging „De Luchtpost" heeft, met 124 duiven, aan deze vlucht deelgenomen. Vanwege de regenbuien is het voor de jonge duiven een zware vlucht geworden. Zondagmorgen om 10.55 zijn de vogels losgelaten en de eerste kwam aan om 14.21, de laatste prijswinnende 14.45. De uitslag was: 1, 2, 15: A. Andriesma, 3, 5, 7, 13, 18, 19: Joh. Struys, 4, 9, 11: G. Bierman, 6, 8, 12, 16, 21, 22: A. Hols, 10, 25: P. Bersee, 14: Jac. van Duyn, 17. 23: P. Koning, 20: Fr. Koks en 24: C. Schipper. De afdeling „De IJmonden" van de bond van Zaterdagvliegers maakte Zaterdag haar laatste wedvlucht met jonge duiven in dit seizoen van Maastricht af over een afstand van 194 km. De vogels werden met Zuidwestelijke wind om kwart voor twaalf 's morgens gelost. De eerste duif kwam om 14.18 uur aan op het hok van de heer J. Suurmond, die deze keer opnieuw de eerste was. De uitslag werd: J. Suurmond 1, 3, 5, 8, 12; J. Koffeman 2; W Kaale 4, 14; W. Harms 6; mevrouw De Boer 7, 10; D. A. Visser 9, 13; P. Hoekstra 11. Zaterdag wordt de eerste gezamenlijke vlucht met oude en jonge duiven gehouden van Tilburg af. „De Kopvliegers" kwamen van Breda De leden van de jeugdpostduivenvereni- Dinsdagavond de 26ste Op Dinsdag 26 Augustus 's avonds om half acht zal de verbouwde Willem de Zwij- gerschool aan de Platanenstraat te IJmui- den-Oost officieel heropend worden. Zo als bekend, is hard gewerkt aan de bouw van een nieuwe vleugel aan de school. Ook het portaal aan de achterzijde heeft enige veranderingen ondergaan. TAHOE CITY (Californië. (ANP.) Volgens een verklaring van Henry J. Kai ser, de bekende bouwer van schepen en automobielen, die de in de oorlog zo be kend geworden Liberty-sohepen ontwierp, heeft iemand een aanslag op zijn leven willen plegen door sabotage aan twee snelle motorboten, waarmee hij deel zou nemen aan wedstrijden op het meer van Tahoe. Een half uur voor het begin van de races ontdekten monteurs dat de drijfas van een van de boten half was doorgezaagd, en dat de carburatorpomp was volgepropt met stukken katoen, moeren en bouten. In de andere boot, die hijzelf had willen bestu ren, had men twintig liter brandstof uitge stort met het gevolg dat delen van de romp doorweekt waren. De heer Kaiser verklaarde er zeker van te zijn dat dit als een aanslag op zijn leven was bedoeld. De industrieel zeide niet te weten wie hiervoor verantwoordelijk moest worden gesteld, maar hij vermoedde dat het „dezelfde lieden" waren, die „tot nu toe steeds getracht hebben alles te ver nietigen wat ik wilde opbouwen. Reeds 200 minderjarigen zijn er in gelopen BONN. Voor zover bekend zijn on geveer tweehonderd minderjarigen in Duitsland geronseld voor het Franse Vreemdelingenlegioen, zo blijkt uit het antwoord van de Duitse minister van Bui tenlandse Zaken op een vraag van socia listische afgevaardigden in de Bondsdag. Minderjarigheid betekent in dit geval een leeftijd beneden de achttien jaar. Tot dus ver hebben de pogingen van het Duitse ministerie om deze jongens uit hun dienst verplichting vrij te krijgen slechts in twaalf gevallen succes gehad. De nog al tijd op Duitse bodem voortgaande werving van legionnairs wekt in West-Duitsland steeds meer ontstemming en in de pers worden afdoende maatregelen bepleit om te voorkomen, dat minderjarigen zich la ten verleiden voor het legioen te tekenen. ONDERSCHEIDINGEN Bij K.B. is de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver, ver leend aan de heer J. J. Larrewijn, te Vlaar- dingen, kapitein van de sleepboot Argus van de N.V. L. Smit en Co's internationale sleepdienst. Voorts is aan de heer G. Oosten, te Am sterdam, stuwersbaas bij de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij N.V., de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver verleend. ging „De Kopvlieger" lieten Zaterdagmor gen hun dieren van Breda komen over een afstand van 90 km. De jonge vogels, die om 6 uur met Zuidwesten wind waren ge lost, konden een gemiddelde snelheid van 60 km per uur halen. De eerste duif werd om 7.31.38 uur „geklokt" en de tweede te 7.31.40, zodat de dieren dicht bijeen waren gebleven. De laatste puntenduif kwam kort daarna om 7.32.18 binnen. De uitslag was: J. Bierman 1, 2, 7, 8, 9; A. Tuinstra 3; H. Winkelaar 4; H. Mooy 5. 6. De jonge „Kopvliegers" hebben nu nog twee vluchten te maken van Roosendaal en Eindhoven af. Thans is de puntenstand van de leden al zo, dat J. Bierman met nu 93 punten nog slechts drie punten nodig heeft om zich kampioen te noemen. Met 55 punten is H. Mooy nu tweede vóór A. Tuinstra met 51 punten; gevolgd door D. Visser 40 punten; J. Esalto 37 punten; H. Winkelaar 35 pun ten en H. Haan 14 punten. „De Luchtpost" vloog van Roermond af De Castricumse postduivenvereniging „De Luchtpost" heeft deelgenomen aan de wed vlucht voor jonge duiven van Roermond. Er waren 108 duiven in concours die om 10.50 uur zijn gelost. De uitslagen zijn: 1. B. M. Boddeke 14.24.52; 2. H. Sanders 14.27.31; 3. R. W. Bettink 14.47.49; 4. F. J. G. Tromp 14.48.23; 5. Ch. J. G. Pieterse 14.55.18; 6. J. Zentveld 15.00.16; 7. J. Lust 15.04.29; 8. P. G. Deen 15.05.37; 9. A. J. Buter 15.20.18; 10. J. Bakker 15.21.50; 11. J. M. Bruno 15.24.12; 12. G. F. Tromp, N. de Wildt 15.39.23; 13. W. Piepers 15.53.19; 14. A. Metselaar 15.59.51. „Terrasvogels" uit Santpoort h^eft in liet badplaatsvoetbaltournooi van Zandvoortmeeuwen om de Zilveren Wa tertoren, beslag gelegd op deze trofee, door een verdiende overwinning op Rip- perda. Des morgens om 10 uur begonnen de de mi-finales met een ontmoeting tussen Zandvoortmeeuwen en Ripperda. In een vrij gelijk opgaande wedstrijd won Rip perda tenslotte met 32. Daarna volgde de wedstrijd Terrasvogels-J.O.S., die door eerstgenoemde club met 3-2 gewonnen werd. Des middags werd in het voetbaltour- nooi eerst de verliezers-finale gespeeld. Zandvoortmeeuwen werd hier in een voor J.O.S. vrijwel kansloze wedstrijd winnaar met 4-0, zodat J.O.S. de 4de en Zandvoort meeuwen de 3de plaats veroverde. Daarna volgde de finale tussen Ripper- da en Terrasvogels. Het werd een vrij fors gespeelde wedstrijd en hoewel aanvanke lijk Ripperda beter was, werden vele kan sen ongebruikt gelaten, zodat de rust reeds met een 2-1 voorsprong voor Ter rasvogels inging. Na rust ontwikkelde laatstgenoemde club een véél enthousias ter spel, hetgeen nogmaals met een doel punt werd beloond, zodat Terrasvogels met een 31 overwinning zegevierend uit het tournooi te voorschijn trad. Vice-voorzitter P. Schaap overhandig de met een aardige toespraak de plaquet te van de Zilveren Watertoren aan de aanvoerder. Elke speler van de winnen de club kreeg uit zijn handen nog een herinneringsspeld als aandenken aan het jaarlijkse Zandvoortse badplaatsvoetbal tournooi. De afdeling Noordholland van de Neder landse Wandelsportbond heeft op de ter reinen van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort de jaarlijkse sportdag gehouden. Evenals het vorige jaar werd de wandel sportvereniging „de Zilvermeeuw" uit Den Helder winnaar van de sportdag. In het klassement behaalde het 24 punten en kwam daardoor voor de tweede achtereen volgende maal in het bezit van de wissel beker, die deze vereniging in 1941 defini tief had gewonnen, doch sinds verleden jaar weer als wisselprijs beschikbaar heeft gesteld. Aan de wandeltocht over de terreinen van Duin en Kruidberg over een afstand van 15 kilometer namen ongeveer vijftig wande laars deel. Voor de verschillende onder delen van de sportdag, individuele num mers en estafettes, gaven zich tweehonderd deelnemers op. Er is een felle en sportieve strijd geleverd om in de prijzen te vallen op de nummers vèrspringen, kogelstoten, hoogspringen, balwerpen en andere athle- tieknummers. De veldloop over 2*/, km. werd gewon nen door Stolker (LAT) uit Amsterdam, gevolgd door H. Verbeek (KMD) uit Haar lemmermeer. Onze plaatsgenoot I-I. Vos van „Onder Door" werd vijfde op dit nummer. Na afloop reikte de heer H. H. Winters, bestuurslid van de afdeling Noordholland van de NWB de prijzen uit. Hij overhandig de een herinnering aan dokter P. E. van der Esch, eerste-geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis, die door zijn aan wezigheid van zijn belangstelling deed blijken. De aanbieding van de herinnering gold als dank voor de vele malen, dat de terreinen van het ziekenhuis voor deze sportdag beschikbaar werden gesteld en mede in verband met het feit, dat dokter Van der Esch zijn functie binnenkort neer legt. Het huisje was onbewoond. En dit lag ook voor de hand, want het seizoen, waarin men z'n bungalow op een rustig plekje in de bergen gaat betrekken, was nog niet aangebroken. Het was een aardig, eenvoudig gebouw tje, zoals men zovele aantreft in het berg land. Een breed overhangende daklijst, een gaanderij langs alle zijden en kleine, vierkante ramen. Het geheel van hout opgetrokken. Ik was moe, het was al diep in de avond en de bewoonde wereld was nog ver. Het zou zeker nog een uur afdalen kosten, al vorens ik het vriendelijk dorpje Kitszbühl zou bereiken. En wanneer ik me netjes gedroeg, zou de onbekende eigenaar van de bungalow het me niet kwalijk nemen, dat ik ongevraagd één nacht van het vei lige onderdak gebruik maakte. Aan de achterzijde was een klein raamp je, dat ik, zonder al te veel forceren, kon openen, en weldra stond ik in het stik donkere huisje, waar die ondefinieerbare geur hing, die men aantreft in weinig be woonde vertrekken. Even stond ik stil middenin een klein vertrekje en luisterde naar de regen, die tegen de kleine ruiten sloeg en op het leien dak kletterde. Het was allesbehalve gezellig weer, en ik besloot maar zo spoe dig mogelijk te gaan slapen. Ik stak een lucifer aan en keek om me heen. Even schrok ik van een wanstaltige gedaante achter me, die slechts m'n eigen schaduw kleek te zijn. Het bleek, dat ik in een klein keukentje stond. In een kastje zag ik een pak kaarsen, het noodzakelijke verlichtingsmiddel, zo hoog in de bergen. Ik stak er een aan, smolt hem vast op een schoteltje, dat ik van een stapeltje haalde, en ging op inspectietocht. Behalve het keukentje waren er twee vertrekken, die aan één zijde van een smalle gang lagen en door suitedeuren met elkander verbonden waren. Het was alles eenvoudig gemeubileerd. Er lag een co- cosmat op de vloer, waarop een tafel stond, en langs de muren ware brede rustbanken aangebracht, met veel goede, maar uiterst gewone kussens. Bij een soort open schouw stonden twee ruw houten, gemakkelijke stoelen. Het belendende vertrek was als ee'kamer inuerichtt. Een grote vierkante tafel met acht stoelen. Maar in een kleine muurkast trof ik een radiotje aan. Zo'n gemakkelijk dingetje, dat men op reis kan meenemen. Ook was er een kleine batterij, die tot m'n grote vreugde nog bleek te werken. Ik schakelde in en na wat gepruttel klonk er oneens dansmuziek. Ik trok m'n natte kleren uit, sloeg een wollen deken om me heen. stak een sigaret op en legde me on een der rustbanken. De radio sneelde zacht. Het was 'n Oosten rijks s+ation, hoorde ik bij de aankondiging van het volgende nummer. Ik begon me juist wat doezelig en be- hagehik te voelen, toen ik plotseling voor een der ruiten een gezicht zag. Het gezicht van een man. Bleek, vermoeid. Druipend van de regen. Een ogenblik keken we elkaar aan, en ik kan niet zeggen, dat ik me erg op m'n ge mak voelde. Toen wenkte de man, die iets smekends in z'n ogen had, om open te doen. Hoewel ik er niets voor voelde om op dit late uur en in dit eenzame huisje in de bergen een onbekende binnen te laten, begreep ik toch wel dat er weinig anders opzat. Ik sloeg do deken vaster om me heen, scharrelde naar het halletje en kreeg met enige moeite de grendel van de voordeur. De man strompelde naar binnen, fluis terde iets over „verdwaald" en liet zich in de kamer gekomen, doodmoe op een rustbank neervallen. Ik gaf hem een sigaret, die hij zwijgend accepteerde en nerveus oprookte. De man zag er doodop uit, en toen ik hem vroeg, hoe hij hier verzeild geraakt was, kwam er een kort, onsamenhangend en in halve gefluisterde zinnen verteld verhaal, dat, voorzover ik begreep, hierop neer kwam, dat hij verdwaald was en bijna in een rotsspleet was gevallen. De radio speelde intussen door. Vrolijke wijsjes, die zo heel weinig gemeen hadden met deze situatie. Wijsjes over het zonnige Zuiden en over onbekommerd leven. Over liefde en geluk. Over schoonheid en voorspoed. Opeens werd de muziek onderbroken. „Ik vraag thans uw aandacht voor een extra politiebericht. De hoofdcommissaris van politie- te Wenen verzoekt opsporing, aanhouding en voorgeleiding van de sinds Woensdag jongstleden voortvluchtige...." Ik zag hoe de man me met verschrikte ogen aankeek. En vlug draaide ik de radio op een ander station. Een cacofonie van geluiden, zangers, sprekers, jazz-orkesten en fanfaregezelschappen, knetterde door /het stille vertrek, totdat ik eindelijk weer op hetzelfde station uitkwam, dat juist weer z'n programma voortzette. Wie was deze man tegenover me? Ik trachte hem bij het flauwe licht van de kaars te fixeren, maar telkens ontweek hij m'n blik. Soms leek het alsof hij weg dommelde, om een ogenblik later z'n ogen wijdopen te doen. Onwillekeurig ging mijn hand naar m'n achterzak. Het harde metaal- van de kleine revolver gaf me een rustig gevoel in deze allesbehalve aangename situatie. Want wat had deze man zo opeens te schrikken van een willekeurig politiebericht? Nogmaals probeerde ik uit te vissen, hoe hij op dit late uur en met dit beest achtige weer zo hoog in de bergen terecht was gekomen. Maar de man hield koppig vol, dat hij verdwaald was. En, zo zei hij, als het weer wat bedaarde ,ging hij weer. En bij deze laatste woorden ging zijn blik héél even naar de kleine radio, die lustig te spelen stond in het schemerdonker van de kamer. Opeens kreeg ik dorst, en ik stond op om in het keukentje te zien of daar wel licht iets drinkbaars overgebleven was. Een paar minuten later kwam ik terug met een half flesje landwijn en twee gla zen, doch juist toen ik de kamer wilde binnenstappen, hoorde ik, dat het extra- politiebericht opnieuw werd omgeroepen: die wegens spionnage wordt gezocht, is ongeveer 1 meter 78 lang, heeft blond haar en een groot lidteken op de rechter wang De vreemdeling was doodsbleek uk z'n stoel opgerezen, en met een ruw gebaar knipte ik de radio uit. Toen zag ik Toen zag ik, hoe de man staarde naar het lidteken op mijn rechterwang. En daarom moest ik hem verslaan, en verder vluchten. (Nadruk verboden) c In Speelgoedstad was de jeugd opeens overal in de weer met rolschaatsen.Waar men keek, zag men jongens en meisjes op wieltjes door de straten rollen. Rick, Oepoetie en Bunkie hadden er ook wel zin in; ze zouden maar wat graag ook zulke rolschaatsen hebben, want dat moest wel erg prettig zijn! Toen ze op een dag in een winkel kwamen, waar ook rolschaatsen werden verkocht, stonden ze er 'n poos te kijken. Ja, die dingen zagen er aanlokkelijk uit „Weet je wat", zei Oepoetie. ,,lk zal het toch maar vragen aan oom Tripje, of we ze ook mogen hebben. Misschien, als we vragen of we er iels uit onze spaarpotten bij leggen, dat het wel gaat!" Dat deden ze toen ook. Oepoetie vroeg het aan oom Tripje. „Wat?", vroeg oom Tripje. „Rolschaatsen? Maar dat is toch veel te gevaarlijk. Dan zie ik jullie één voor één thuis komen met 'n gebroken been of arm, of een gat in je bol! De jongens keken eerst wat teleurgesteld; maar aan het gezicht van oom Tripje zagen ze al gauw, dat die het niet ernstig meende. En toen hij hen eerst nog wat in spanning had gelaten, zei hij: „Nou, vooruit dan maar.Vanmiddag kopen we voor alle drie een paar rolschaatsen". „Hoeraaa.aH"juichten de jongens. Aalsdijk, pass. 17 Scilly's. Alohiba, 18 te Recife. Aktabi, 17 te Montevideo. Ampenan, 13 v. Tj. Priok te Singapore. Amstelpark, 14 v. Baltimore te Philadelphia. Amstelvaart, 18 te Marseille. Annenkerk, 17 v. Genua naar Port Said. Al ge nib, 16 v. Rotterdam n. Pto Alegre. Alioth, 17 v. Buenos Aires, te Rotterdam. Altair, lil te Rio Grande do Sul. Amsteldijk, 17 v. New York te Rotterdam. Arnedijk, 16 v. Golf v. Mexico. Arkeldijk,, 16 te Norfolk. Axeldijk, pass. 16 Gibraltar. Adiiwd'a, 17 van Singapore naar Bangkok. Alamak, 16 nog te Damman. Albireo, 17 255 m. ZW. Das Palmas. Almclijk, 17 van Bremen te Hamburg. Aludra, 17 270 m. O.NO. Aden. Audijk, 17 500 m. O. Bermuda. Arcndsdijk, 16 v. Philadelphia n. Baltimore. Averdijk, 17 600 m. NO. Azoren. Aagteclijk, 16 Mona eil gepass. Abbedijk, 17 240 m. Z.t.O. Savanna. Agamemnon, 17 430 m. N.NW. Mona Passage. Agatha, 17 140 m. W. Menado. Aiikaid, pass. 17 Cherbourg. Al na li, 17 110 m. Z.ZW. St. Pauls Rock. Aiphacca, 17 270 m. Z-ZO- Bennuda. Alpherat, 17 690 m. W.t.Z. Scilly's. Argos, 17 150 m. N.NO. Finisterre. A ru radio, 17 560 m. W.t.N. Kp. Clear. Baarn, 17 v. Buenaventura naar Callao. Bali, 17 v. Pladju naar Makassar. Bennekom, 17 van Hamburg. Boissevain, 18 v. Osaka te Yokohama. Borneo, 17 van Port Said n. Genua. Bengkalis, 17 van Amsterdam naar Londen. Britsum, 17 van Newport News n. Nederland. Boskoop, 17 v. Barbados n. Trinidad. Banidjermasln, 17 te Samarmda. Bantam, 17 v. Pangkalpiraamg n- Pladju. Barumun, 20 te Makassar verwacht. Biratarug, 16 ten anker Pussur Rivier. Boratekoe, 17 van Domggal'a ti. Makassar. Baren drecht, pass. 18 Lib a Cape. Biduk, 17 in Straat Gibraltar n. Port Said. Bonaire, 17 110 m. W.ZW. Madeira. Caltex Delft, pass. 17 Kp. Bon. Caltex Leiden, 16 van Srdon naar Rotterdam. Ccronra, 17 van Walvisbaai n. Trinidad. Coragoslroom, 16 te Le Havre. Caltex Perrais, 17 75 m. O. Malta. Caltex Utrecht, pass. 17 Kp. Tenez. Camp.huys, IS v. Singapore te Belawan. Caltex The Hague, 17 oporto gepass. Cal lis to, 17 560 m. O.t.N. Belle Isle. Castor, 18 v. New Orleans te Curagao. Chama, 16 in Sir. Makassar. Coryda, 17 dwars Timor. Cottica, 17 730 m. ZO. San Miguel. Caltex Bengkalis, pass. 18 Kp. Espiehel. Dalerdijk, 16 v. Curagao n. Antwerpen. Delfland, 17 v. Rio Grande te Santos. Deift, 18 te Le Havre n. Antwerpen. Douro, 17 van Valencia n. Tarragona. Duivendrecht, 17 300 m. Z.ZO. Cp. Race. Drerale, 17 ten anker voor Banjuwar.gl. Diemerdijk, 17 270 m. N.t.W. Findsteri-e. Elminia, 17 v. Accra te Lome. Edam, 16 450 m. ZW. Cp. Race. Eendracht, 16 nog ten anker baai Gibraltar. Esso Den Haag, 17 300 m. W. Flores. Erlraraa, 17 160 m. NO. Slvimonoseki. Fairsea, 13 v. Aden naar Suez. Friesland (KRL). 18 Port Said verwacht. Fell pes, 18 v. Saigon te Pladju. Gooiland, 17 v. Paranagua te Santos. Gordias, 16 v. Gibraltar mar Malta. Gena, 18 v. Rotterdam te Amsterdam. Graveland, 17 van Hamburg te Amsterdam. Ganymedes, 17 v. Ciudad Trujillo n. Guanta. Garoet, 18 v. Tegal te Soerabaja. Hoogkerk, 17 te Marseille. Hector, pass. 17 Bizerta. I-Iclicon, 17 v. Maracaibo naar New York. Hermes, 13 v. Hamburg te Antwerpen. Heelsum, 17 550 m. NO. Bermuda. Helena, 18 660 m. ZW. Flores. Hydra, 17 100 m. Z.t.O. Trinidad. Ittersum, pass. 16 Key West. Indrapoerc, 17 van Priok te Rotterdam. Ilos, 16 v. Port de Paix n. Cp. Haitlen. ,joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 17 Kp. S,. Vincent Jagersfontein. 17 450 m. O.NO. Ascension en. Japara (KMP), 18 van Palembang te Tjilatjap verwacht. Jupiter, 17 van Piraeus naar Famagusta. Kola 3aroe, 17 te Suez. ICota I raten, 16 v. R'dam n. Tj.Prlok. Kalimantan, 13 v. Padang te Tjilatjap. Karossa, 18 van Belawan te Sabang. Kasimbar, is v. Tj. Priok naar Benkulen. Kedoe, 17 dwars Bali. Klip fontein, 16 549 m. N W.t.N. Kaapstad. Kota Agoeng, 17 80 rn. N. Kp. Blanco. Lareraberg, 13 v. Rotterdam te Savona. Lckkerkerk, 16 te Bahrein. Lissek'erk, 17 v. Koewait n. Khorramshar. Loenerkerk, 18 te Colombo. Lombok, 16 v. Siain n- Los Angeles. Lop-persum, 20 Amsterdam verwacht. Limburg, 16 te Belawan. Lutterkerk, 18 v. Hamburg te Rotterdam. Leopold-skcrk, 17 nog te Kuwait. Luna, pass. 15 Rhodas. Loosdraeht, 17 v. Hamburg te Bremen. Lutterkerk, 13 van Londen te R'dam verw. Leerdam, 17 220 m. O-NO. Kp. Race. Lemsierkerk, 17 v. R'dam te Lenden. Leuvekerk, 16 dwars Golf v. Masira. Llnge, pass. 17 Beachyhead- Maashaven, 17 van Calabar te Lagos. Markeio, 16 van Port Talbot Kan. eil. Maasdam, 16 600 m. O.t.Z. Belle isle. Maas, 17 v. Hamburg te Amsterdam. Mapia, 16 v. Amsterdam r.. Hamburg. Meerkerk, 16 v. Amsterdam n. Hamburg. Maasland. 17 400 m. Z.ZW. Kaap Verd. eil. Maetsuycker, 17 van Singapore naar TJ. Priok. Mentor, pass. 17 Burlings. Mita. 17 van Piraeus n. Derence. Muiderkerk, 17 v. Amsterdam te Bremen. Macoma, 16 Str. Makassar verwacht. Mariekerk, 17 560 m. O.t.N. Ascention eil. Marisa, 17 dwars Kp. Melville. Merwede, 17 810 m. O.NO. Bermuda. Mirza, 19 Brisbane verwacht. Mureraa, 17 Golf v. St. Lauens. Nelly, nacht 18 op 19 Melbourne verwacht. Nestor, 17 v. Paramaribo te Georgetown. Noordwijk. 17 te Vlissingen. Noordam, IB van Rotterdam n. New York. Oranje, pass. 17 Finisterre. Oberon, 16 v. Cartagena n. Cristobal. Oberon, 17 v. Cristobal. Oranjestad, 16 1320 m. O.NO. Barbados. Orestes, 16 dwars Kp. Hatteras. Poelnu I,aut, 17 te Genua. Polydorus, 17 te Port Said. Polyphemus, 17 te Penangan. Prins Alexander, 17 v. R'dam naar Montreal. Phrontis, 17 van Bremen te Amsterdam. PTaraoivs. 17 v. Semararag n. Tj. Priok. Prins Willem v. Oranje. 17 270 m. W.NW. Scihy's Parkhaven, pass. 17 Recife <i. Santos. Poseidon, 17 140 m. Z.ZO. Kp. Hatteras. Priras Fred. Willem, pass. 16 Str. Mackninac. Prins Willem II, 13 570 m. O.t.Z. Kp. Race. Pygmalion, 18 v. St. Cuba te New Orleans verw. Ridderkerk, 16 v.? Amsterdam naar Bremen. Rossum. 17 v. Amsterdam te Huelva. Ruys, 16 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Rijndam, 18 v. R'dam te New York. Rijnland, 18 Santos verwacht. Roepat, 18 In Str. Messina n. Genua. Reael, 13 v Makassar te Soerabaia. Rod'as, 17 v. Guadeloupe n. St. Kitts. Rijnkerk, 16 dwars Le Havre n. Teneriffe. Rafael a, 17 180 m. W. Menado. Rotula, 16 150 m. W.ZW. Flores. Salatiga, 17 v. Calcutta n. Pac.kust via Manilla Salland, pass. 17 Fernando Noronha n. Santos. Siragkep, 19 rede Belawan verwacht. Stad Arnhem, 17 van Gibraltar. Straat Soer.da, 16 v. Ti. Priok n. Balikpapan. Sarpedon 18 v. Cristobal te Amsterdam. Stad Breda, pass. 13 Lands End. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 47 - Haarlem Telefoon 18036 Overtrekken - Repareren HANNOVER, (Reuter) De nationale raad van de neo-nazistische „Socialistische Rijkspartij" heeft Zaterdag graaf Wolf von Westarp, de reeds afgetreden derde voor zitter van de partij, uit de partij gestoten en zijn volledig vertrouwen in dr. Fritz Doris, de eerste partijvoorzitter, uitgespro ken. Graaf von Westarp had Dinsdag zijn functie neergelegd wegens meningsver schil met Dorls. Hij zal van deze uitspraak van de raad in beroep kunnen gaan, waar door dan het meningsverschil tussen hem en Dorls voor de „ereraad" van de S.R.P. zou komen. Graaf von Westarp is door de nationale raad beschuldigd van een „vruchteloze po ging om binnen de S.R.P. een soort 20e Juli op touw te zetten". (Op 20 Juli 1944 werd, zoals bekend, de mislukte bomaan slag op Hitier gepleegd). Ook in de tweede voorzitter van de partij, Remer, sprak de raad zijn „een-^' stemmige vertrouwen" uit. Remer is de man, die in hoofdzaak verantwoordelijk was voor het mislukken van het complot in Juli 1944 tegen Hitier. Stad Dordrecht, pass. 18 Kp. St. Vincent. Stad Haarlem, 19 te R'dam 20 Viaardingen verwacht. Sibajak, 17 Anderhalfgraadskan. Stad Vlaardl.ngen, 17 v. Wabana te R'dam. Saddja, 17 ten araker Palembatig. Saparoea, 17 nog te Bahrein. Saroeraa, 17 v. Miri naar Singapore. Sehie, 16 v. Barahoraa n. Essequibo. Sigü, 18 v. Soerabaja te Balikpapan verw. Straat Malakka, 18 v. Soerabaja le Makassar. Swartenhoradt, 17 v. Soerabaja n. Semarang. Scherpendirecht. 17 180 m. O.t.Z. Fort Aleza. Sliedrecht, 17 320 m. NO. Flores. Soestdijk, 16 200 m. ZO. Kp. Sable. Stad Alkmaar, 17 Shetland eil. gep. Stad Leiden, 17 170 m. Z. Bergen. Stad Maastricht, 17 Ouessant gepass. Tasman, 16 van Dar es Salaam n. Mombassa. Tegelberg, 16 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Tjipanas, 16 te Tamatave. Talisse, 17 v. Balikpapan te Amsterdam. Tarakan, 18 v. Antwerpen te Amsterdam. Tabiara, 16 nog te Bahrein- Tankhaven I, 18 v. Belawan te Sungeigerong. Tankhaven II, 16 v. Palembarag n. Belawan. Telamon, 16 v. Pta Card'on n. La Guaira. Teucer, 18 v. Tj. Priok te Bintang. Thedens, 17 v. Makassar naar Ambo-ra. Tjiwaragk, 16 v. Makassar n. Balikpapan. Tawali, pass. 17 Kp. Florida. Tero, 17 Key West Gepass. Tiberius, pass. 17 Westp. Jamaica. Tibia, 17 dwars Mosselbaai. Tomini, pass. 16 Oporto. Triton, 17 Kp. Hatteras gepass. Veendam, 17. v. Gaspe te Hamilton. Van Outhoom, 16 v. Makassar n. Paloppo. Van Riebeeck,. 18 v. Singapore te Tj. Priok. Van Riemsdijk, 18 v. Soerabaja te Makassar. Van Heutsz, 17 130 m. NW. Noordpunt Formosa Wieldreeht, pass. 17 Brisbane. Willem Ruys, 18 te Belawan. Waal, 17 v. Levan te R'dam. Waterman, 17 570 m. O.NO. SL Helena. Westerdam, 16 v. New York n. R'.dam. Wadwerarag, 16 v. Singapore n. Soerabaja. Wiinsum, 17 ë70 m. NO. Ouessant n. Bordeaux. Winterswijk, 17 dwars Finisterre. IJsel, 16 van Hamburg te Amsterdam. Zeeland (KRL), pass. 17 Sadarag n. Colombo Zuiderkruis, 19 21 u. Hoek v. Holland verw. Zijpenberg, 17 240 m. W.t.Z. Lissabon. KLEINE VAART Actinia, 71 te Somas. Barracuda, 13 nog te Skoghall. Batavier in, 17 v. Bordeaux n. Casablanca. Bernina 16 v. Kopenhagen te Gothenburg. Brem, 18 te Antwerpen. Caland, 17 te Bremen. Carpo, pass. 17 Lizard. Catherina, 17 te Kragero. Deni, 20 te Dundalk verwacht. Deo Duce, pass. 18 Kiel. De Ruyter, 18 te Ilolrnsund. Doklaan, 16 te Port Talbot. Echo, 17 v. Rotterdam te Dublin. Elisabeth, 16 v. Arenidal n. Kotka. Ellewoutsdijk, 17 van Blytlh. te Brugge. Escaut, 16 v. Bordeaux n. Rotterdam. Express, 18 te Antwerpen, verwacht. Evertse, 71 te Hamburg. Gaasterland, 16 v. Harli ragen n. Leith. Haekerland, 16 v. Harlingen n. u-oole. Hast I, 16 v. Bayorane naar Cardiff. Hast IV, 18 Parijs verwacht. Hoflaan, 17 te La Rochelle. Hondsrug, 17 v. Goole te Thisted. Ingeborg, 16 v. Sandefjord n. Gdynia. Jacaranda, 23 v. Las Palmas te Maracaibo verw. Jan Herman, 17 te Duinkerken. Jan Kreumer, 18 nog te Lidkoping. Jo, vertr. 18 v. Boston n. Amsterdam. Lies, 16 te Raumo. Lucas Bols I, 16 v. Boston n. 'Wlihelmshaven. Marne, 18 te Den Helder. Mirzam, 16 te Loctudy. Nottingham, 16 te Harlingen. Nijenburg, pass. 17 Kiel. Rapid, 16 v. Amsterdam n. Parijs. Rose Marie, pass. 17 Brunsbüttel. Sambre, 18 te Hamburg. Shamrock, 18 te Goole verwacht. Sil va plana, 17 v. Aratw. n. Frederlkshaven. Tyro, 18 te Amsterdam. Van Brakel, 16 te Swansea. Vecht, vertr. 18 v. Harlingen n. Kolding. Vlier, 17 v. Aratwerpen te Lissabon. Vrijburgh, 18 te Londen verwacht. Westland, 16 v. Yxpilla te Kiragslyrm. SLEEPVAART Elis, 16 van Port Said naar Aratw. met zuiger Boulonnaise. Hudson, 17 Kp. St. Vincent gepass. Humber, 17 Lissabon gepass. Loire, 17 90 m. N. Finisterre. NoorohoUand, 17 bij Wicklovv. Oceaan, 16 110 m. Ö.t.Z. Massawa. Oceanus, 16 v. Ryekjavik n. Grangemouth. Poolzee, 16 te Riochico. Rode Zee. 17 190 m. ZO. Jamaica. Thoien, 18 12 u. pass. Lissabon met LCT voor Fedala. Tyne, 17 510 m. W.t.N. Flores. Walcheren, 17 van Londen n. Gibraltar met lichter. Witte Zee, 16 85 m. N. Bird edl. Zwarte Zee, 16 dwars Oporto. vertaald uit het Engels. 13.) „Vooruit, ga mee", drong Fisk aan. „Je hebt nu zelf gezien, dat je niets mist". Toni gaf maar al te graag gevolg aan zijn verzoek. Rita was waarschijnlijk de jongste van het vrouwelijk gezelschap, dat daar in het vertrek aanwezig was. Alle andere familieleden waren er ook, behalve Paul en dr. Galetti, die muziek aan het maken waren in het andere gedeelte van het huis. Toni was Fisk dankbaar, dat hij haar verhinderd had naar binnen te gaan. Ze zou zich in die kring helemaal niet thuis gevoeld hebben. Al die oude mannen en vrouwen zouden haar als een vreemde in dringster bekeken hebben, ze hadden slechts belangstelling voor één ding: de winst bij het spel. Ze gunden zich nauwe lijks te tijd voor een verfrissende dronk en hun ongeduld om het spel te hervatten was duidelijk op hun gezichten te lezen. Bij iedereen lag een hoge stapel fiches. er werd kennelijk grof gespeeld. „Ik begrijp niet, waarom mevrouw Bur den me gevraagd heeft, binnen te komen", zei Toni tot Fisk, toen ze de binnenplaats overstaken en in de richting van de rivier begonnen te wandelen. „Ik denk dat mijn hele maand salaris eraan gegaan zou zijn, de eerste keer, dat ik een gokje waagde". „O, grootmama, zou je wel gesteund hebben", antwoordde Fisk. „Ze vindt het heerlijk nieuwe mensen erbij te hebben, ze denkt dat die geluk aanbrengen. Ik zelf vind 't een afschuwelijk gedoe. Kun je je voorstellen, dat al die mensen daar binnen fantastisch rijk zijn? Als je hun gezichten bij het spel ziet, zou je denken, dat het voor hen erop of eronder betekent, dat ze win nen Langzaam voegde hij eraan toe: „Ik wou dat grootmama er mee ophield. Ze is er te goed voor". Toni antwoordde hierop niet, maar in gedachten gaf ze hem gelijk. Een maand geleden zou ze een tafereel, als ze zo juist aanschouwd had, nog voor onmogelijk heb ben gehouden. De sfeer van de speelzaal was haar volkomen onbekend. Ze zou 't zich misschien hebben kunnen voorstellen, dat iemand, die geld dringend nodig had, alles op alles zou zetten om het vereiste bedrag bij elkaar te krijgenMaar om van dergelijk spelen een tijdverdrijf te makenToni zuchtte. Floriana opende inderdaad wonderlijke aspecten voor haar. „Waarom zucht je?", vroeg Fisk, haar vragend aankijkend. Toni lachte- „Ik ben wel in een héél andere sfeer verzeild geraakt dan ik ge wend ben", zei ze langzaam. „Ik dacht aan mijn vrienden thuis, die in een voetbalpool gokken, en aan mijn vriendinnen uit het ziekenhuis, die van heel weinig geld moe ten rondkomen „Vertel me over het ziekenhuis", drong de jongen aan. Ze waren gekomen bij de bocht van de rivier en gingen op een oude stenen bank zitten, die daar was opgesteld. Fisk wierp zo nu en dan een stuk hout in het water, dat Jake er met veel energie uit ging halen. Het was volkomen donker geworden en aan de hemel scheen een heldere maan. De omtrekken van de palmbomen werden scherp afgetekend tegen de nachtelijke hemel. Eeuwigdurend scheen het geluid van de krekels te zijn. Zo nu en dan kwam een vogel uit de richting van het moeras- land overvliegen en in de verte was het ruisen van de waterval hoorbaar. Alle felle kleuren van de' dag waren verdwenen en er heerste nu een serene rust. Toni vroeg zich met verwondering af, hoe 't mogelijk was, dat mensen het verkozen in een be dompte ruimte roulette te spelen, in plaats van te genieten van deze verrukkelijke tro pen-avond. Elk gevoel van onbehagen ver dween in Fisk's gezelschap. Hij was een volkomen normale jongen ondanks de exo tische sfeer, waarin hij opgegroeid was. Ze vertelde hem zo uitgebreid mogelijk over het ziekenhuisleven, hoewel alles haar nu reeds onwerkelijk leek. Het was alsof ze een verhaal vertelde, dat ze ergens in een boek gelezen had. Wonderlijk was dat, daar ze een maand geleden nog geen ander leven gekend had! Ze vroeg zich af, of de oude vrouw misschien toch gelijk had met haar bewering, dat Flamingo Eiland een bepaalde betovering over iemand bracht. Was het inderdaad waar, dat alles in ver gelijking tot de felle kleurenrijkdom van het eiland, dof en saai en kleurloos scheen? Toni huiverde onwillekeurig even. „Heb je 't koud?", vroeg Fisk bezorgd. „Zal ik een jas voor je halen?" Hij wilde dolgraag met Toni door blijven praten. Er was niemand op Floriana van zijn eigen leeftijdsgroep; Phoebe was de jongste en met haar kon je nu eenmaal nooit praten. „Je vindt het toch niet erg, dat ik je zo uithoor over het ziekenhuisleven?", voegde hij er kinderlijk aan toe. „Maar zie je, ik wil zelf dokter worden. Ik moét....". „Ik heb 't helemaal niet koud", stelde Toni hem met een glimlach gerust. „Waar óm wil je dokter worden? Is 't omdat dr. Greville er met je over gepraat heeft?" „Ik wilde het al veel eerder". Fisk dacht ernstig na. „Ik geloof, dat ik 't onbewust eigenlijk altijd gewild heb. Dr. Fairley trachtte me er echter altijd van af te bren gen, terwijl Mark er graag met me over praat. Dr. Fairley weet natuurlijk, dat grootmama me graag hier wil houden als ik van Floriana wegtrek, is ze héél erg alleen, begrijp je. Tenzij jij lange jaren hier zoudt willen blijven. „Ik denk niet. dat dat zal gebeuren", zei Toni zachtjes. „Maar er zijn toch mensen genoeg in het huis om haar heen Fisk haalde zijn schouders op. Hij vond Toni aardig en had vertrouwen in haar, maar ze was tenslotte nog maar héél kort hier. Hij kon het meisje toch moeilijk ver tellen, dat als hij vertrok, grootmama eigenlijk niemand meer had, op wie ze kon vertrouwen! Arme grootmama! Ze was na tuurlijk een afschuwelijke oude tyran, maar aan de andere kant had ze toch iets dierbaars! In ieder geval hiéld hij van haar en omgekeerd! „Ze zou zo hopeloos alleen zijn zonder mij," herhaalde hij op trieste toon. Toni knikte. Het was waarschijnlijk waar, wat de jongen zei. Ze voelde echter, dat ze de diverse familiemoeilijkheden niet met een jonge jongen als Fisk kon bespre ken. Ze was hier tenslotte nog nauwelijks twee dagen! Haar indrukken waren nog vaag en ze kon er nog niet op afgaan. Noch Marks' opmerkingen, noch de meningen van de oude, zéér bevooroordeelde, oude vrouw, noch Fisk's loyale jongensachtige aanhankelijkheid waren voldoende om haar een mening te doen vormen „Vertel me eens wat over je zelf, Fisk," zei ze vriendelijk, om op een ander onder werp over te gaan. „Je bent zeker in Enge land en Amerika geweest voor je opvoe ding?" De jongen schudde zijn hoofd. „Ik heb hier een gouverneur gehad. Grootmama meende het heel goed. Hij was een fantas tische vent, en ik ben vrij goed geworden in Latijn en Grieks en biologie, en natuur lijk spreek ik vier moderne talen.maar wat heb ik er hiér aan?" Toni kon geen antwoord geven. Ze vond het een afschuwelijk idee, dat terwijl er overal in Europa dokters dringend nodig waren, deze enthousiaste en intelligente jongeman verhinderd zou worden medi cijnen te studeren, 'enkel en alleen omdat een oude invalide grootmoeder het beter vond, dat hij op het eiland bleef paardrij den, vissen, zwemmen en niets doen. In zeker opzicht was het natuurlijk een heer lijk leven, het leven, dat menige jongen van een jaar of achttien zich zou wensen. Maar Toni, die zelf altijd hard gewerkt had, leek het een weinig bevredigend bestaan. Ze hoopte, dat Fisk zijn energie en intelligentie zou weten te bewaren, ook al zou hij zijn ideaal misschien nooit kunnen bereiken. „Mark is geweldig, vind je niet?", zei de jongen enthousiast. Fisk was een geboren optimist en Mark had hem beloofd, dat hij met grootmama zou praten. Er zou zeker iets gebeuren. Er moèsl iets gebeuren. En in de tussentijd gaf Mark hem reeds les in allerlei. Hij had hem ook een stel boe ken over anatomie en physiologie geleend. Fisk babbelde enthousiast door over de jonge dokter en Toni merkte, hoe ze het met de jongen eens was. Ze had Mark op het eerste gezicht dadelijk aardig gevonden en genoten van de manier, waarop hij op Olivia gereageerd had. Ze had het van avond, toen ze in de auto naast hem zat, prettig gevonden met hem te praten en naar hem te luisteren. Hij was een frisse wind in de atmosfeer van een broeierige kas. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6