Duitse energie bouwde magnifieke trawlers OLD CLOTHES NEW f Oeeh. DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed Agenda voor Velsen Kennemer \l Lantaarn iimó va TAXI NODIG? Fins koopvaardijschip te water gelaten Havenberichten Kankerbestrijding ook Velsens zaak Gewaardeerd Hoogoven werker gehuldigd 7 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Schepen van formaat, die ondanks alles bewondering verdienen BEL 5000 De heer J. Groot vierde zijn 25-jarig jubileum Engelse gasten namen afscheid Beverwijk 'ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 De „Wiesbaden" (N.C. 261), die hierbij is afgebeeld, is sedert 1930 het eigendom van de grote Duitse trawlerrederij „Nordsee", waarvan de meeste schepen naar Duitse steden vernoemd zijn. Wat dat betreft zegt de naam weinig, maar daarvoor heette het schip „Ewald Adolf Kühling" en die naam herinnert ons aan een grote Duitse trawlerrederij (voluit Hochseefischerei Julius Wieting A.G.), eertijds gevestigd in Nordenham, die in Mei 1930 door de grotere „Nordsee" werd opgeslokt. De rederij Wieting dateert van het einde der vorige eeuw, de trawler was nog maar net als scheepstype in gebruik genomen. Om en nabij de eeuwwisseling had de werf Tecklen- borg in Geestemunde een goede klant aan mijnheer Wieting. Er werden tien trawlers besteld. De eer ste was van 1893, heette Nereus BX. 75. was 133 ton groot en 32,15 meter lang.De laat ste, althans van dit bouwprogramma werd in 1904 afgeleverd, een schip van 218 ton, dat naar de naam Burhave BX. 85 luister de. In 1912 telde de rederij Wieting 12 stoomtrawlers en daarna schafte men zich nog enkele schepen aan, niet alleen nieuw bouw. maar ook door aankoop van andere rederijen. Zeven naar de kelder Uiteraard gingen de jaren van de eerste wereldoorlog de Duitse rederij niet onop gemerkt voorbij. Zeven trawlers gingen verloren, waarvan slechts een gedeelte werd vervangen en dat waren nog oude schepen. Toch was men er op uit de vloot te vernieuwen en in 1925 kon hiertoe wor den overgegaan. Er kwam een heel nieuw bouwprogramma en was het eerst de werf Tecklenborg die met de opdrachten werd vereerd: in dat jaar viel de Schiffwerft Henry Koch A. G. in Lubeck in de gunst. Begonnen werd in 1925 en vijf jaar later was de Wieting-rederij verrijkt met 15 nieuwe schepen. De vroegere namen kwa men niet meer in het stuk voor. Op vijf schepen na eindigden alle namen op Kühling, een grote familie, die nauw met de Fa. Wieting verbonden was. De eerste was de Adolf Kühling, (PG. 463), een schip van 268 bruto reg. ton en bijna 41 meter lang met een voor die tijd al krach tige machine, namelijk 700 ipk. In hetzelfde jaar werd het zusterschip Lübeck (PG. 464) in dienst gesteld. Vervolgens verscheen een serie van zes trawlers, die wat royaler van opzet waren. De Ernst Kühling (PG. 472) opende de rij in 1927 en in 1929 was deze serie voltooid met de Karl Kühling (PG. 475). Dit waren stuk voor stuk schepen van groot formaat. Bruto inhoud 371 ton en ruim 46 meter lang met een machine vermogen van 900 ipk. Deze hoge capaci teit steekt sterk af bij de Britse trawlers uit die jaren, want die waren niet sterker dan 600 a 700 ipk. Verlengen Als bijzonderheid van deze zes Duitse trawlers kan nog vermeld worden, dat zij in 19361937 elk ruim 4 meter werden verlengd, waardoor de tonnenmaat steeg tot 416 ton en zij tot de grootste van de Duitse trawlervloot gerekend werden. Ver der kwamen in 1929 nog vier trawlers ge reed, elk niet groter dan 300 ton, uitgerust met machines van 750 ipk. Daarna kwa men er in 1930 nog drie bij, waaronder de Ewald Adolf Kühling, de latere Wiesbaden; een en ander viel samen met het over gaan van de Rederij Wieting naar de Mij. Nordsee. De Wiesbaden meet 325 bruto reg. ton, heeft een lengte van 40,84. breedte 7,39 en holte van 3,69 m. en is uitgerust met een machine van 575 ipk. Tien van de vijftien trawlers van de oorspronkelijke rederij Wieting ondergin gen naamsverandering toen de Norsee de boten overnam en vlak voor de tweede we reldoorlog waren zij bijeen gebleven, maar daarna hadden de oorlogsjaren hun sporen ook dik achtergelaten. Negen trawlers had den de oorlog niet overleefd zodat er slechts zes hun oude taak. de visserij, weer konden hervatten. De namen Lübeck (BX. 336), Konsul Dubbers (BX. 338), Bremen (BX. 339). Mainz BX 340, Stuttgart (BX. 341) en Wiesbaden (N.C. 261) bewaren thans nog iets van de vroegere rederij Wieting en van de Scheepswerf Koch, daar deze werf zich later niet meer met de bouw van traw-.- Iers heeft bezig gehouden. Grote animo voor snelheidstournooi In totaal zullen 21 kwartetten, samen gesteld uit ambtenaren van bedrijven, diensten en leden van verenigingen, deel nemen aan het snelheidstournooi dat D. C. IJ. uitschreef. De inschrijving blijft echter nog open tot Dinsdagavond 19 uur, zodat het niet uitgesloten is, dat er meer deelnemers zullen worden geboekt. De plaats van aanmelding is café Flora aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost. Vroegertje. De „Tzonne" welke on verwacht Vrijdagmorgen binnenkwam om te lossen boekte voor zijn 1500 kisten ha ring het voortreffelijke eindresultaat van f 18.270. En dat bovendien voor een kort weekreisje! De Zeelandia bracht het tot f 10.900 na een 10-daagse reis. De loggers deden het door hun tamelijk geringe aan voer niet zo best. Twee uitblinkers waren de haringloggers IJm. 283 en KW. 129, die respectievelijk nog f4540 en f4470 besom- den, hun pekelharingresultaten niet eens meegerekend. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) ADVERTENTIE Op de werf van de N.V. C. van der Gies- sen en Zonen's scheepswerven in Krimpen aan de IJssel is te water gelaten het in aanbouw zijnde motorschip Wiinkinki. De laatste beletselen werden weggenomen door mevrouw Antti Wihuri, echtgenote van de directeur der Suomen Tankkilaiva Oy te Helsinki, voor welke rederij het schip bestemd is. De Wiikinki is tussen de lood lijnen lang 490 voet, breed op spanten 65 voet en hol tot bovendek 35 voet. Het draagvermogen is ongeveer 14.500 ton. Als voortstuwingsmachine wordt ge bezigd een 9-cylinder enkelwerkende twee- tact motor, die het geladen schip op de proeftocht een snelheid zal geven van on geveer 14'/2 knoop. De Wiikinki, die het grootste Finse koop vaardijschip zal zijn, zal omstreeks het einde van dit jaar worden opgeleverd. Vrijdag 22 Augustus kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ardetta van Rotterdam. Cycloop van Londen. Cordilla van Rotter dam. Verna H. van Hamina. Dina van Lon den. Bergliot van Hamburg. Johannes van Fowey. Bellatrix van Wasa. Bratton van Le Havre. Orion van Leningrad. Areton van Vestanvik. Arundo van Montreal. Mentor v. Gibraltar. Rönskar van Londen. Vertrokken zijn: Maas van Rotterdam Patria naar Rotterdam. Inge naar Norre- sundet. Rollom naar Rotterdam. Kongsö n. Brake. Elisabeth Arlct naar Borgholm. Kam pen naar Wismar. Sixten naar Slite. Jelö naar Oslo. Ardetta naar Manchester. Danae naar Rotterdam. Stad Breda naar New Or leans. Heinrich Arends n. Aalborg. Westropa naar Rotterdam. Nogmaals wordt de aandacht van Vel sens inwoners gevestigd op de collecte, die Zaterdag 30 Augustus in het Zuidelijk deel van de gemeente ten bate van het .Koningin Wilhelminafonds" ter bestrij ding van de gevreesde volksziekte: kan ker wordt gehouden. In Velsen-Noord wordt één dag vroeger, dus op Vrijdag 29 Augustus, met de collectebus gerammeld. Ledenwerf-actie heeft succes De ledenwerf-actie in Velsen-dorp en Velserbeek, heeft een gunstig resultaat opgeleverd, maar Santpoort-station spant nochtans de kroon. Daar werden spontaan 98 leden en 89 contribuanten geboekt. Zo men weet wordt men lid voor een mini mumbedrag van f 2.50 en contribuant voor minimum f 1 per jaar. Kankerbestrijding: noodzaak Naast tuberculose mag zeker kanker een der ergste volksziekten worden ge noemd. En hoewel op medisch gebied flinke vorderingen worden gemaakt in de bestrijding van deze ernstige kwaal, heeft men nog steeds niet de resultaten be reikt die voorkoming en genezing ten volle garanderen. Onderzoek en verple ging van patiënten kosten schatten en waar bij ieder mens de mogelijkheid be slaat aangetast te worden, is het een dure plicht mede dit kwaad te helpen bestrij den. Het meest gebaat is de vereniging, die destijds door Koningin Wilhelmina werd opgericht, bij leden en contribuan ten. Waar echter de financiën dit niet toe laten is een klein offer in de collectebus even welkom. Als ieder zich van zijn plicht in deze maar bewust is! BURGERLIJKE STAND GEBOREN: P. HarmsenBrachter, d., J. P. Coenstraat 35, IJmuiden; C. Broek—van der Stelt, z., Bestevaerstraat 5, IJmuiden-O.; A. H. M. MastelingStumpel, d., Bloemen- daaisestraatweg 7, Santpoort; F. H. van KaamBerends, z., Kanaalstraat 1, IJmui den: M. K. HoekHeida, d., Snelliusstraat 79, IJmuiden; M. E. M. BartBoerlage, d., Beekvlietstraat 4, Santpoort; G. M. Huttinga van de Wint, d., Kanaalstraat 150 rd, IJmuiden; I. LangbroekMenger, d., Plan- ciusstraat 48, IJmuiden-O.; J. Voogt—van Driel. z., Kennemerlaan 72, IJmuiden; S. ten Boschvan der Veldt, z.. Uitendaalstraat 45, Santpoort; G. SmitsBoekholt, z„ aan boord Kraan IV, Haringhaven, IJmuiden; J. A. Zonneveldvan Deudekom, d., de Lumeij- straat 36. IJmuiden-O. OVERLEDEN: W. van Dok, 65 j., echt genote van N. Sluimer, de Roemerstraat 10. IJmuiden; P. Hoogerwerf, 72 j.. echtgenoot van T. van der Does. IJmuiderstraatweg 76, IJmuiden-O.; J. C. Vink, 66 j., echtgenote van W. D. Baggerman, Zeeweg 186, IJmui- den-O.; T. Wijnbelt. 38 j., echtgenoot van L. A. W. van Straten, Kanaalstraat 254, IJmuiden. ONDERTROUWD: A. Prins. Kennemerlaan 152, IJmuiden en G. Prins. Koningin Wilhel- minakade 61, IJmuiden, toek. adres: Kenne merlaan 152, IJmuiden; L. van Veelen, Ahornstraat 4, IJmuiden-O. en N. Wijker, Fultonstraat 19, IJmuiden; N. F. Stor, J. Bouwmeesterstraat 22, Zaandam en A. C. Droogh. Buitenhuizeruitweg 8. Velsen. toek. adres: J. Bouwmeesterstraat 22, Zaandam; P. D. Groot. M. K. Hofstedestraat 19. IJmui den en K. Raggers, M. K. Hofstedestraat 19, IJmuiden; D. Meijer, Warmenhovenstraat 82, IJmuiden en M. van der Laan, Platanen- straat 18, IJmuiden-O., toek. adres: Plata- nenstraat 18, IJmuiden-O. GEHUWD: H. H. van Zuylen en G. Dukel, Meidoornstraat 11, IJmuiden-O.; C. Kops en A. G. M. van der Pol; J. Eerland en C. G. Groot, Oosterduinplein 86, IJmuiden-O.; J. H. van der Linde en M. Bos; J. A. Segboer en N. Struijs, Velserduinweg 6, IJmuiden-O.; P. VerhulstJ. van Monsjou, Vinkenbaan 15, Wederom was het schaftlokaal van de afdeling Hoogovens der K.N.H.S. het to neel van een zilveren jubileumviering: ditmaal was het de heer J. Groot, die temidden van vrienden, collega's en fa milieleden, het feit herdacht, dat hij 25 jaren in dienst van de maatschappij is. De voorzitter van de directie, ir. A. H. Ingen Housz, bracht de dank en de feli citaties der directie over, waarbij de ge bruikelijke jubileumenveloppe werd over handigd. De wnd. chef der Centrale, de heer J. W. v. d. Burg, die in de eerste plaats na mens hun chef, de heer J. H. Kruyer die niet aanwezig kon zijn sprak, bracht diens gelukwensen over, welke vergezeld waren van een prachtig bloem stuk voor mevrouw Groot, die ook door de andere sprekers in hun toespraken werd betrokken. Hij roemde vervolgens dc- jubilaris als een humaan mens en een betrouwbaar werker. Ir. F. W. E. Spies, bedrijfsdirecteur, sprak de gelukwensen van de bedrijfsdirectie uit, welke geluk wensen gecompleteerd werden met het vererend getuigschrift en het gedenkbord der maatschappij. Namens het jubileumcomité der afde ling Centrale reciteerde de heer R. Bije- nian een feestgedicht, dat hij aanvulde met eigen (hartelijke) woorden. Een fraaie cocosmat was het geschenk, dat hij de jubilaris en diens echtgenote aanbood. Nadat ook de heer L. de Vries als col lega een warm woord aan de jubilaris had gewijd, sprak de heer Lacourte, me dewerker van een der op het terrein werkzaam zijnde firma's, die eveneens de heer Groot dankte voor de prettige sa menwerking en namens zijn collega's fe licitaties overbracht. „Ik ben blij, dat wij dit jubileum kun nen vieren", zo ving ir. S. Strikwerda, chef van de Mechanische Dienst, zijn feestrede aan, „en ik ben dubbel blij, dat ik een diergenen ben, die u bij deze ge legenheid kan toespreken". De heer Strikwerda gaf een terugblik op de loop baan van de heer Groot en merkte op, dat het zo verheugend was, nimmer on prettige dingen omtrent de jubilaris te horen. Het magazijn is een voorbeeld voor anderen en spreker was erkentelijk voor de heer Groot's wijze van werken en omgang met de mensen. Alvorens bij de afdeling Centrale te komen, werkte de heer Groot bij de Centrale Werkplaats en dat ook hij daar niet vergeten was, bleek uit de vriende lijke woorden van de heer N. Prent, die namens de afdeling de gelukwensen en een geschenk overbracht. ADVERTENTIE Zaterdag 23 Augustus Thalia, 19 en 21,15 uur: „Let's dance". Rex, 20 uur: „Meiijntje Gijzen's jeugd". Zondag 24 Augustus Thalia, 15 uur: „De dodenrit in het spook- gebergte"; 19 en 21.15 uur: Zie Zaterdag. Rex: 15 en 20 uur: zie Zaterdag. Maandag 25 Augustus Raadhuis: van 10 tot 12 uur: speekuur bur gemeester. Thalia, 20 uur: „De dodenrit in het spook- gebergte". Rex, 20 uur: „Merijntje Gijzen.s jeugd". Hier vallen! Aan de linkeroever van de Zeeweg prijkt een levensgroot bord met: „Bromfietsen-ver huur VAL-station" er in zwar te letters opgepenseeld. Deze vooruitstrevende Velsen- se service mag voorwaar voortreffelijk worden ge noemd. Schurk Een meneer uit de Kenne merlaan kan maar niet sla pen, omdat een andere me neer op een fiets hem tot schurk heeft benoemd. Want hij voelt zich een redelijk fat soenlijk staatsburger en weet niet eens, hoe een échte schurk er uitziet. De meneer op de fiets betitel de hem echter aldus, toen de andere meneer zijn autootje netjes ter rechter zijde in de Kennemerlaan parkeerde. Dit was de fietser niet welgeval lig. „Je moet het fietspad vrij la ten", zei hij gramstorig, „en je bent een schurk". Dat laatste is vermoedelijk even weinig waar als het eer ste, want IJmuiden heeft, net zo min schurken als de Ken nemerlaan een fietspad. Zo dat dit ook niet vrij te laten is en de meneer deswege geen schurk geheten hoeft te wor den. Waar de mensen zich al niet over opwinden, met Ko rea en de kabinetscrisis naast hun bed Glijbaantje De voogden van het Velsen- se station zijn elke.dag tegen het middaguur het moment der opperste wanhoop zeer na bij: zodra de Nijverheidsschool leegloopt, loopt de stations tunnel vol gedruis en bezige knapen, die zich onder meer vermaken met het rusteloos afglijden van de leuning van perron naar tunnel. De flar den hangen er soms bij. Vooral de goede kaartjes knippers in het hokje bo venaan de trap weten zo lang zamerhand niet goed meer, waar zij aan toe zijn, want de jongelui rossen geruime tijd in hun omgeving rond en beje genen hen en de passanten met opmerkingen, welke soms wel eens lichtelijk de spuiga ten uitlopen. Zij hopen nu maar op het moment, dat de Huishoud school klaar is aan de Troel stra weg Kringloop Het moet talloze Velsenaren hebben bevreemd, dat er in hun tuintjes plotseling en zon der voor hen aanwijsbare oor zaak tomaten gingen groeien. Ze hadden ze toch echt niet gezaaid, gepoot of gestekt. Die tomaten tierden welig her en der in de gemeente: zelfs in Velserbeek schoten spontaan hele tomatenplan- tages op en de geleerden za ten aanvankelijk met de vingers in het schaarse hear over de herkomst van deze mysterieuze aanplant. Maar nu zijn ze er toch uit, die geleerden. Diverse tuintjes en ook Vel serbeek worden bij tijd en wijle besprenkeld met het rioolslib, dat gewonnen wordt naast de zuiveringsinstallatie aan de weg naar Amsterdam en deze puure mest blijkt heie geslach'en nieuwe tomaten te herbergen. Pont-onlustjes Ach ja en zo is er meer na righeid op de wereld, die er niet had hoeven ziin, als we allemaal een beetje redelijk bleven. Die Velserpont, dat is één grote narigheid. Vooral nu de zomerse storm loop in alle hevigheid ontbrand is en Drenten, Friezen en Lim burgers in gesloten gelederen met hun vchikclen oprukken naar het smalle pontklepie, allemaal volgens het motto, dat reeds Abel het onderspit deed delven: „Ikke, ikke, ikke en de rest kan stikke." Zodra de toeziende politie agenten hun uniformjas met sen behooglijke zucht hebben uitgetrokken, gaat dat kleine stukje oer-instinct losbreken. Vier auto's uit vier provincies staan op een goed moment op het plein. De pont is leeg en noodt vriendelijk tot verder komen. Vier motoren brullen en als er dan geen rustige pontknechtenhand wordt op gestoken, knettert die vier schaar zichzelf tot oud-roest en gecompliceerde beenbreu ken. Zodra evenwel de witte pet van de agent opduikt, staan ze poeslief in het rijtje om een zuurtje te vragen. Tegen David Of er staat een levensgrote vrachtauto op het punt de pont te verlaten. De motor slaat af en de zware kast sukkelt een halve meter achteruit, boven op een haast onzichtbaar wa gentje er achter, dat hard „au" roept en uit zijn neusje gaat bloeden. Er klimt direct een geschrok ken meneertje uit het gedeuk- le voituurke, dat beleefd vraagt, of de heren niks ge merkt hebben en hoe het nou moet met die déuk in zijn lief- glimmend automobieltje. „Me hebbe d'r niks mee te make, wattofter achter ons ge beurt" roepen vier grote man nen uit de vrachtauto „en bo vendien ben je d'r zélf opge- knotst. Het mannetje heeft droevig het dekseltje van zijn autootje dicht gedaan en is een beetje verdrietig verder gereden. Wat zou hij moeten zeggen bij de kantonrechter met vier zul ke heel erg grote mannen als tegenpartij, die natuurlijk met dikke wijsvingers naar hem gaan staan betogen In de berm Het mannetje heeft vermoede lijk het verhaal niet gehoord, dat over Buitenhuizen wordt verteld en dat hem misschien weer een beetje verzoent met het vrachtwagengilde. Daar moet op een nacht een gering vierwielig motorvoer tuig geprobeerd hebben, drie zeer omvangrijke tientonners de loef af te steken, door niet op zijn beurt te wachten maar een gaatje om door te glippen te gebruiken. Toen zijn uit die zware vrachtwagens zevenen twintig *zware mannen geste gen en die hebben het vierwie lig motorvoertuig bij de beide bumpers gevat, om het daarna rustig in de berm te deponeren bij het bordje: „Hier wachten". Een hunner zei somber: „Eerst grote mensen, jongetje." Zeventig jaar Het is moeilijk om ook eens wat te verklappen over iemand die tot de vertrouwde eigen kring van de krant behoort, zoals „Visser van de IJmui- der Courant" uit Santpoort, maar het zal er toch van moe ten komen, al schudt het slachtoffer ook nog zo beslist met het hoofd, dat het onzin is, om over hem iets te vertel len. Visser, de Santpoortse Visser, zet Dinsdag twee Sep tember het zevende kruisje in het levensboek, dat voor hem al zo menig kruisje bevat. Op zichzelf niet zoveel bijzon ders, maar als je daarvan haast een kwart eeuw ijverig hebt meegedraaid in de roe zige tredmolen van een krant, dan gaat het wél op een prestatie lijken. Want het is voorwaar geen bezadigde kwart eeuw geweest, die Vis ser achter zich heeft. Hem was nooit iets te veel, hem was nimmer iets te druk of te ver en als ze tegen hem durfden zeggen, dat hij er nu maar eens mee moest ophouden, omdat de leeftijd zo langza merhand een woordje mee ging praten, lachte Visser zul ke pessimisten vierkant uit met de verklaring, dat een mens net zo jong is, als hij zich maar wil voelen. Wat een heel erg afgezaagd, maar ook een heel erg wijs woord ge noemd mag worden. En daarom is het goed, dat leze bescheiden mens-achter- de-schermen ook eens een keertje naar voren treedt om hier namens vele vrienden de dank voor zijn trouw en nim mer aflatende ijver te ontvan gen. Proficiatvele jaren nog na dit! LAMPENIER. Vier Zwitserse grotonderzoekers zijn nog steeds in de diejre grotten van lioell-Loch in het Zwitserse Muotathal van de buitenwereld afgesloten doordat zich, tengevolge van zware regenval een meer gevormd heeft aan de ingang van de grotten. De reddingspogingen worden tengevolge van de hevige regenval ten zeerste bemoeilijkt. Hier zien we een van de reddingsploegen aan het werk aan de ingang van de grot. Let's Dance (Thalia). Al wie in de loop van de tijd films heeft gezien, waarin een zekere Fred Astaire en een Betty Hutton hun benen van de planken lieten komen, en daarvan niet al te zeer is ge schrokken van de schetterende uitbundig heid en het rappe tempo, raden wij aan dit weekeinde eens een kijkje te gaan nemen in Thalia. Betty en Fred doen hun tien tallen even lichtvoetige collega's in deze film een aanvaardbai'e suggestie: „Let's dance!" Zulks wordt op 2595 meter celluloid ge realiseerd. In alle denkbare techni-couleu- ren wordt het luchtige verhaaltje verteld van een danspaar, waarvan de vrouwelijke helft een zoontje heeft. Alles draait eigenlijk om dat kind en de liefde voor het toneel van diens moeder, die uiteindelijk toch maar de verstandigste keus maakt in de vorm van een gelukkig huwelijk. Een showfilm van het betere genre met een verhaaltje voor de vaak. De dodenrit in het spookgebergte (Thalia). Errol Flynn, de tactische athleet in de liefde en het gevecht zoals hij wel eens genoemd is, ziet men in de cre atie van een onverschrokken kapitein in het Zuidelijke Amerikaanse leger, waarvan een patrouille naar Californië wordt ge stuurd om voorbereidingen te treffen voor een beslissende slag tussen de Noordelijken Fred Astaire fungeert in de film „Let's Dance" als partner van de bekende Betty (Annie get your gun) Hutton. In deze rol prent worden de romantische perikelen behandeld van een beroemd danspaar. ADVERTENTIE De Engelse gasten van de Oud-Katho lieke jeugdvereniging „D.G.S.", die van morgen vroeg weer naar Brighton zijn teruggekeerd via Rotterdam en Ostende, hebben na een bezoek van een week Vrij dagavond tijdens een internationale bij eenkomst in het Oud-Katholiek vereni gingsgebouw afscheid genomen van de vele vrienden en hun pleegouders. Wegens een jarige in de kring van de gasten was er, na een kort openings woord van de D.G.S.-voorzitter aanvan kelijk een vrolijke stemming, doch de ernst keerde terug nadat de heer J. Vis ser het officiële afscheid had ingeluid met de mededeling, dat pastoor C. F. Nieuwenhuvzcn zich wegens ambtsbezig heden liet verontschuldigen. De heer Visser herinnerde aan het eerste contact tussen de Anglicaanse- en de Oud-Katho lieke kerk, dat is uitgegroeid tot de te genwoordige jeugduitwisseling, welke de band tussen beide kerken verstevigt. In zijn afscheidstoespraak merkte de heer W. Winkel, voorzitter van D.G.S. op, dat de gasten slechts een week in IJmui den hebben doorgebracht, maar dat deze week voldoende is geweest om wederzijds vele en goede vrienden te maken, wat toch eigenlijk in het -aam van het con tact tussen de beide kerken de achter grond van dit bezoek is geweest. De heer Winkel hoopte, dat de vele in drukken, welke de Engelse gasten hebben opgedaan, prettige herinneringen zullen blijven. Hij dankte vooral de pleegouders en allen, die er toe hebben bijgedragen, de ontvangst van de gasten mogelijk te maken en hen met vriendelijkheid en goede zorgen te omringen. In zijn ant woord kon Reverend D. Carpenter niets dan lof hebben voor de zeer grote gast vrijheid die de gasten het gevoel gaf „thuis" te zijn. Dit kan niet anders dan het gelegde contact verstevigen en de Reverend hoop te dan ook het volgend jaar met dezelfde liefde en toewijding vele IJmuidense vrienden in de „Brighton Moulscoumbe" le mogen ontvangen. Nadat Reverend Carpenter zijn af scheidswoord had besloten met gebed en het geven van de zegen, zongen de aan wezigen de beide volksliederen. en Zuidelijken. Intriges, verbitterde ge wapende ontmoetingen en een romance tussen twee gevechten door zijn de elemen ten, die de nodige spanning moeten garan deren. Meer dan dat overigens ook niet, hetgeen van Let merendeel der tientallen in het verleden verschenen Westerns gezegd kan worden. Toch is zo'n prentenboek aardig. „Merijntje Gijzen's jeugd" (Rex) In het eerste deel van het weekprogramma in Rex wordt een van die oude, maar nog steeds aantrekkelijke Nederlandse films gepresenteerd. Al wie iets van A. M. de Jong's voortreffelijke oeuvre heeft gelezen, kent de subtiele beelden, welke deze schrij ver wist op te roepen in zijn beschrijving van de diep-menselijke tragedie rond het simpele leventjes van het godvruchtige Brabantse knaapje Merijntje Gijzen. Hoe wel de film niet de hoogte heeft kunnen halen van het boek, proeft men de in alle eenvoud opgediende charme in de verschil lende scènes. Tal van bekende acteurs en actrices werkten aan de film mede, zoals Aaf Bouber, Matthieu van Eysden, Coba Kinsbergen, Mimi Boesnach en Jeanne Verstraete. Black Angel. In het tweede deel van het weekprogramma wordt in Rex een Universal International gepresenteerd, die de geschiedenis behandelt van de „zwarte engel", een trieste dronkaard, die zijn vrouw in een sombere bui vermoordt. Na zijn roes verdwijnt zijn kwaadaardigheid en zoekt hij met grote ijver en engelachtig geduld de moordenaar. Zijn pogingen schij nen vergeefs te zijn, tot hij weer over de fles struikelt, die ditkeer zowaar verhelde rend werkt. Een nogal ongebruikelijk thema, dat toch zodanig is uitgesponnen, dat het een zeer boeiend geheel is ge worden. Dan Duryea en June Vincent doen hun best, evenals de vertolker van „sinistere" rollen Peter Lorre, die ongetwijfeld het hoogste cijfer verdient van het trio, want wat deze lugubere figuur uit zijn rol haalt, is meermalen van een voortreffelijke hoogte. „Noodlot in de Woestijn" (tot en met Maandag in het W. B.-theater). Deze film speelt zich af in een romantische tijd, toen de postkoets nog het enige communi catiemiddel was, in een land, waar iedere man een schietijzer bij zich draagt. Vier beruchte moordenaars zijn uit de gevange nis gevlucht en zwerven rond in het gebied, waar postkoetsen met goudladingen moeten passeren. Uit veiligheidsoverwegingen wordt een aardig meisje, dat met de post koets op doorreis is, op de post waar de paarden verwisseld moeten worden, vast gehouden. De post wordt prompt door de bandieten overvallen en het gaat er slecht uitzien voor het meisje en de koetsier, die de post bewoont. De rovers raken echter met elkaar slaags om het lieve kind. Door ingrijpen van de koetsier keren de kansen echter ten goede en de bandieten worden met veel gepaf verjaagd. Bijna ten over vloede, zij nog vermeld, dat de koetsier en het meisje het noodlot in de woestijn be ëindigen met een huwelijk. Deze rolprent, waarin Susan Hayward en Tyrone Power de hoofdrollen vertolken, doet wat jongens-boekerig, waar het span ningselement zeker niet ontbreekt. Zondagmiddag draait in W. B. „Het teken van Zorro", een film, waarin de bekende geheimzinnige figuur strijdt tegen onrecht en wetteloosheid. „Tarzan, de aapmens". (Luxor-Theater) Dat de goeie oude Tarzan nog steeds belangstelling trekt, pleit onder meer voor het spel van Johnny Weissmüller en Mau reen O'Sullivan, die in deze film een hoofd rol vervullen. Maureen, als Jane Parker, raakte verzeild in een Afrikaans oerwoud, waar haar vader een handelspost beheert. Bij het zoeken naar een olifantenkerkhof, waar voor millioenen voor het oprapen zou liggen, komt het reisgezelschap na veel avonturen in aanraking met Tarzan, die de mooie Jane kidnapt en haar in zijn hol in de boom brengt. Dit alles niet naar de zin van haar vader zijnde, stelt deze alles in het werk om zijn dochter terug te vinden, hetgeen ten lange leste door een edelmoe dig gebaar van Tarzan gelukt. Een heerlijk Tarzan-verhaal dus. Prachtige natuur-opnamen, angstaan jagend tromgeroffel, indrukwekkende ge vechten en dwerg-negers bezorgen de toe schouwers datgene, wat zij van een Johnny Weismüller-film verwachten. Een tekenfilmpje vooraf maakt het pro gramma tot een licht verteerbaar kostje. „Vier meisjes van Broadway" (Kennemer- Theater) Een showfilm in technicolor zoals men ze van tijd tot tijd wel eens wil zien. Het is een amusante film, die niets om het lijf heeft en alleen maar fraaie meisjes en dito kleren laat zien. Een in trigue, die overigens niet bevredigd, moet al die gewilde acteurs op de planken zetten. Ann Miller is een der leidende figuren en toont haar kennis van dansen en zingen op charmante wijze. Bob Crosby speelt een sympathieke rol. Echte vacantie-kost. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10