Amerikaanse regering begint actie tegen oliemaatschappijen Naguib niet afkerig van betere verstandhouding met het Westen Bilthovense jurist legde een bekentenis af Ir. Staf wellicht „wegbereider" Weerbericht Moeilijke post Haarlems Dagblad Kwestie van kartelvorming ook aan de orde Duitse vliegers worden in Engeland opgeleid Wens tot binnenlandse hervormingen en militaire zwakte maken hulp nodig Verdacht van gifmengen De kabinetsformatie Hevige aardbeving in Californië Droog en vrij warm weekeinde verwacht Het woord is aan Engeland bereid tot praten met Perzië Zes van de achttien Urkers terug NAVO ongeduldig door Nederlandse crisis Schumachers begrafenis Tenminste twee doden Noba maakt sterk voorbehoud Franse ambassadeur bij Stalin 67e JAARGANG No 38 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG 198 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TIJDENS DE TWEE MAANDEN op twee dagen na gedurende dewelke de politici in Den Haag nu zijn blijven falen in het formeren van een nieuw kabinet heeft het ministerie van Buitenlandse Za ken steeds meer de aandacht getrokken. Eerst deed zich nog de vraag voor of de démissionnaire minister Stikker het zou blijven bezetten. De kans leek te bestaan, ook omdat de eerste formateur (en dé missionnaire minister-president) dr. Drees kennelijk op zijn aanblijven gesteld was. Een advies van ministers Stikkers huis dokter, die hem afried de zo zware taak te blijven vervullen, maakte tenslotte een eind aan de twijfel. Misschien droeg dit ge val er wel toe bij dat opnieuw de gedachte naar voren kwam, dat aan dit departement twee ministers benoemd moesten worden. Om het eenvoudig uit te drukken: een rei zende en. een thuisblijvende. Uit de Tweede Kamer was in de afgelopen jaren al meer malen deze wens naar voren gekomen, maar minister Stikker, wellicht onvoor waardelijk gelovend in het spreekwoord dat twee kapiteins op één schip verwerpt, wilde er nooit aan. Ofschoon de ervaring bij vele bedrijven en instellingen wel ge leerd heeft, dat hetgeen voor schepen niet gewenst is daarom te land wel een succes kan zijn: in vrijwat gevallen is dubbele lei ding voortreffelijk geslaagd. Het hangt er maar van af of het tweetal elkaar begrijpt en vertrouwt en tot een goede taakver deling weet te komen. Vreemd genoeg scheen Buitenlandse Zaken in een later stadium van de forma tie-pogingen als een soort sluitpost te wor den beschouwd, waarmee het allerminst op waarde wordt geschat. Daarop bleek de K.V.P. er een bijzondere voorliefde voor te bezitten en zelfs beide minister posten aan dit departement te willen ver overen, hetgeen een gehele reeks „genoem de namen" van Katholieke persoonlijk heden in de publiciteit deed komen, waar uit formateur Donker evenwel geen oplos sing kon vinden. Enkelen bedankten blijk baar voor de eer, hetgeen niet verwonder lijk mag heten. Want al mag ieder ministerschap een moeilijke post heten, dat van Buitenlandse Zaken is zonder twijfel een buitengewoon moeilijke. Dat was het vroeger niet. maar de tijden zijn veranderd. In vooroorlogse jaren, toen'Nederland een neutrale positie innam, leverde het zelden problemen van belang op. Dat veranderde al tijdens de eerste wereldoorlog, toen jhr. J. Loudon als minister moeilijke momenten door maakte in de zorg, om buiten de strijd te blijven. Na die oorlog kwam de Volken bond en daarmee de noodzaak, aan veel in ternationaal overleg deel tè nemen, nadat reeds bij de vredesonderhandelingen van Versailles de Schelde-kwestie (herziening van de verdragen van 1839) Nederland direct in een geschil betrokken had. Minis ter van Karnebeek, ongetwijfeld een der bekwaamste zo niet een der beminnelijkste persoonlijkheden, die in het verleden op Buitenlandse Zaken de scepter gevoerd hebben, werd in 1927 door deze kwestie ten val gebracht. De Tweede Kamer nam zijn verdrag met België aan: de Eerste ver wierp het. Buitenlandse Zaken was be langrijker geworden: zijn functionarissen moesten herhaaldelijk aan internationale beraadslagingen deelnemen, maar de neu traliteitspolitiek ten aanzien van het grote wereldgebeuren bleef en in den lande was men nog steeds niet gewend zich voor „het Plein",'voornamelijk bekend door deftig heid en een soort trage geheimzinnigheid, te interesseren. Het lokte, behalve dan tij delijk in de Belgische kwestie, zo weinig tot dispuut uit dat ons buitenlands beleid eigenlijk in stilte geschiedde. Ook was de dienst op ouderwetse leest geschoeid, kwa men de functionarissen in de diplomatie uit een zeer beperkte kring en scheen de keurigheid van onze diplomatieke repre sentatie in het buitenland nog steeds be langrijkste factor te zijn. Door de tweede wereldoorlog, waarin wij door de Duitse overval werden meege sleurd, veranderde dit totaal. Sinds de be vrijding in 1945 moet een actieve buiten landse politiek worden gevoerd, in tegen stelling tot de passieve, onzijdige houding van vroeger tijd. Het zou wel rustig zijn als wij die hernemen konden, maar dat is uitgesloten. De nieuwe verhoudingen in de wereld laten het niet toe. Wie daar nog aan twijfelen mocht herinnere zich de Duitse inval in ons land in Mei 1940, die wel be wezen heeft dat het niet helpt in alle toon aarden zijn vredelievendheid en afzijdig heid te betuigen als aanvallers er hun voor deel in zien, het land te bezetten. Tijdens de tweede wereldoorlog werd in Nederlandse kring al voorzien, dat ons daarna een actieve buitenlandse politiek te wachten zou staan en dat wij tekort zouden hebben aan in zulk- beleid ervaren krachten. Dat was, zoals bleek, het geval, ook in de Indonesische kwestie. Sindsdien, in de laatste zeven jaar, heeft een aantal personen wel zulke ervaring opgedaan, maar ons kader is nog geenszins uitgebreid en het mist onvermijdelijk de traditie van bv. de Franse dienst. Dit maakt de taak des ministers des te zwaar der. Pleeft hij een tweede naast zich dan zal dat bij goede samenwerking wel wat verlichting kunnen brengen, maar de ambtsdrager die geregeld aan buitenlands overleg en conferenties deelneemt zal niet temin de handen vol hebben. Hij dient een van die zeldzame mensen te zijn, die de kern van uitvoerige en ingewikkelde nota's en rapporten snel zien en in zich opnemen. Hij d' 1 over een voortreffelijke talenkennis te .schikken zeker drie talen volkome te beheersen en grote mensenkennis te bezitten. Hij moet de kne pen van het diplomatieke vak kennen maar ook de ontwikkeling van zaken na de tweede wereldoorlog, in de finesses, en in die ontwikkeling ervaring hebben opge daan. Tenslotte: hij moet over een ijzeren gezondheid beschikken om zijn lange werkdagen te kunnen combineren met tal rijke, soms onverwachte, reizen en boven dien nog veel representatieve plichten. Kortom: dit ministerschap is een_ bui tengewoon zware, de volle mens opeisende taak, die grote bekwaamheid en zoveel mogelijk ervaring eist. Moge men naar deze overweging handelen als er tenslotte eindelijk een kabinet wordt samengesteld Er zijn maar zeer enkele personen geschikt Voor. Ons landsbelang is er in de hoogste mate mee gemoeid en dat staat boven ieder afzonderlijk partijbelang. R. P. WASHINGTON, (Reuter) De Ameri kaanse regering- heeft bij het federale districtsgerechtshof te New York aan klachten ingediend tegen de Socony Va cuum Oil Co., de Standard Oil Co. of New Jersey, de Standard Oil Co. of California en de Texas Co. en een aantal dochteron dernemingen van deze maatschappijen. De maatschappijen worden ervan beschuldigd, dat zij de Amerikaanse regering hogere prfjzen hebben laten betalen voor olie, ge leverd aan Europese landen onder het plan-Marshall, dan zij de Amerikaanse verbruikers voor dezelfde producten in rekening brachten. De regering verzoekt veroordeling van de maatschappijen tot restitutie van het teveel betaalde, dat door haar op ruim 67 millioen dollars wordt be rekend voor de periode van Mei 1949 tot 31 Mei 1952. Voor hetgeen na laatstge noemde datum teveel mocht zijn betaald wenst de regering eveneens recht tot te rugvordering. Zoals bekend had het bureau voor we derzijdse beveiliging ook de Gulf Oil Com pany van overvraging beschuldigd. Naar van de zijde van het ministerie van Justi tie te Washington wordt vernomen is ech ter tot heden geen aanklacht tegen deze maatschappij ingediend. Een nieuwsbureau voor de olie-industrie, Toplatts Oilgram, beweerde gisteren dat zeven oliemaatschappijen beschuldigd zul len worden van uitschakeling van onder linge concurrentie en van beheersing van de wereldoliehandel tussen 1928 en de tweede wereldoorlog door verdeling van de markten. Het nieuwsbureau zeide de beschikking te hebben over een samen vatting van de voornaamste punten van het rapport over de olie-industrie van de federale handelscommissie dat Maandag voor publicatie zal worden vrijgegeven. Tot de maatschappijen, die in dit rapoort worden genoemd, zouden ook de Anglo- Iranian Oil Co. en de Koninklijke Shell behoren. Olie-kartel Het prijzenstelsel van de grote oliemaat schappijen zou in het rapport discrimine rend worden genoemd. De maatschappijen, PARIJS (Reuter) Het feit dat er na twee maanden nog geen regering gevormd is in Nederland heeft onder leidende func tionarissen van de Noord-Atlantisclic ver dragsorganisatie te Parijs bezorgdheid ge wekt, zo is gister vernomen. In NAVO- kringen wees men er op, dat de Atlantische raad bezig is met het opstellen van het ver dedigingsprogram voor het volgend jaar. Binnenkort zullen besluiten van de leden regeringen worden gevraagd en als een lid zonder regering is, zullen deze besluiten mogelijk worden vertraagd. Voorts, zo zegt men, zal de kabinetscrisis in Nederland waarschijnlijk de bekrachti ging van het verdrag over het Europese leger vertragen en een bijeenkomst van de NAVO op ministeriëel plan moeilijk maken. die volgens de federale handelscommissie deel uitmaken van een wereld-oliekartel, zouden grote voordelen ondervinden van een stelsel, waarbij de leden van het kartèl door uitwisseling van olie en het vaststel len van uniforme prijzen ongeacht de lan den van oorsprong kosten besparen. De federale handelscommissie zou vol gens Toplatts Oilgram de internationale oliebelangen ervan hebben beschuldigd, dat zij trachten de wereldproductie van olie te beperken teneinde de prijzen, die zij voor de gehele wereldmarkt hebben vastgelegd, te kunnen handhaven. Onge veer twee derden van de particuliere we- reldtankervloot en alle buisleidingen bui ten de Verenigde Staten zijn eigendom van of worden beheerst door de grote olie maatschappijen, zo zou in het rapport worden gezegd. (Van onze correspondent in Londen) Er zijn plannen in voorbereiding voor de opleiding van een vrij groot aantal Duitse militaire vliegers, waaronder veteranen van de Luftwaffe, in Engeland. Volgens de con tractuele overeenkomst met de bondsrepu bliek, die naar verwacht wordt in October zal worden geratificeerd, zal de Duitsers worden toegestaan een bijdrage te leveren tot de tactische luchtmacht, die tot taak heeft de Duitse divisies van het Europese leger te ondersteunen. De R.A.F. zal de Duitsers opleiden tot jachtvliegers en pilo ten van jachtbommenwerpers. De toestel len, hoofdzakelijk Meteors en Vampires, zullen door Engeland en de Verenigde Sta ten beschikbaar worden gesteld. De voorbereiding voor de selectie van aspirant-vliegers is in Duitsland reeds be gonnen. De Duitsers zullen volgens de Britse methode worden getraind, die alge meen in West-Europa wordt gevolgd. Strategische bommenwerpers die zelf standig aanvallen uitvoeren zijn taboe voor de Duitsers, die echter waarschijnlijk wel voor het luchttransportsysteem zullen worden gebruikt. BONN, (United Press). Het stoffelijk overschot van Kurt Schumacher, geflan keerd door een erewacht van leidende socialisten, bleef tot vanochtend opge baard op het hoofdkantoor van de West- Duitse socialistische partij en werd daar na overgebracht naar het parlements gebouw. Vanavond gaat de kist naar Hannover waar de begrafenis Zondagmiddag zal plaats hebben. De gehele afgelopen nacht zijn socialis ten in kleine groepjes langs de baar ge trokken. De uit vier personen bestaande dodenwacht werd elk uur afgelost. Bondskanselier Adenauer, die met va- cantie in Zwitserland verblijft, heeft laten weten dat hij de begrafenis niet zal bij wonen, maar zich zal laten vertegenwoor digen door vice-kanselier Franz Blücher. Adenauer is voornemens Woensdag naar huis terug te gaan. Vele socialisten me nen, dat hij eerder terug had kunnen ko men om de uitvaartdienst of de begrafe nis bij te wonen. Zij geloven dat Ade nauers wegblijven hem tijdens de verkie zingen van het volgend jaar wel eens duur te staan zou kunnen komen. CAÏRO (Reuter) Op een bijeenkomst, die kort geleden te Cairo tussen premier Ali Maher en de Britse en Amerikaanse ambassadeurs is gehouden, vormde de Egyptische landsverdediging een der voor naamste onderwerpen van bespreking. Naar verluidt is gesproken over het ver mogen van Egypte om zich tegen mogelijke aanvallers te verdedigen, zijn gebrek aan modern oorlogsmateriaal en zijn rol, indien er oorlog zou uitbreken. De besprekingen hadden uitsluitend ten doel meningen uit te wisselen en wederzijdse inlichtingen te verkrijgen. Generaal Naguib en de andere leiders van het Egyptische leger zullen nog voor enige tijd hun handen vol hebben met hun pogingen ingrijpende binnenlandse hervor mingen in Egypte tot stand te brengen, doch zij zijn zich bewust van de betrekke lijke zwakheid van het land op het gebied van de defensie. Twee feiten, namelijk de mededeling dat Groot-Brittannië zich weer bereid heeft verklaard Egyptische officieren op te lei den en dat het militair oefenmateriaal aan Egypte zal leveren, gekoppeld aan Naguibs verklaring, dat Egypte indien het zou worden aangevallen bereid zou zijn bui tenlandse militaire hulp te ontvangen, heb ben voedsel gegeven aan de te Caïro ge koesterde mening, dat de Egyptische rege ring, in ruil voor militaire en economische hulp, onderhandelingen met Groot-Brit tannië en de Verenigde Staten zou willen openen ter regeling van de nog hangende vraagstukken Gemeld wordt, dat Naguib en zijn colle ga's er zich steeds meer van bewust wor- Tijdens een proefvaart op het Britse Windermere-meer met de door een straalmoter voortbewogen race boot ...White Hawk", waarmede de ex-marine-officier Frank Hannihglee en zijn echtgenote het wereldsnelheidsrecord te water voor hun land hopen te veroveren, kwam liet vaartuig terecht in de golfslag van een passerende plezierboot. De „White Hawk" dook met de neus in de golven, schepte veel water, doch kwam weer boven. IJlings toegeschoten boten sleepten de raceboot, welke 14.000 pond gekost heeft, naar de oever. De schade bleek mee te vallen. De heer Hanninglee (rechts) die het vaartuig bestuurde, inspecteert de boot na de mislukte proefvaart. (Speciale berichtgeving) De 26-jarige mr. ,W. K. F. uit Bilthoven, die naar wij gisteren gemeld hebben gearresteerd is op het vermoeden zijn va der vergiftigd te hebben, heeft voor de officier van Justitie te Utrecht een beken tenis afgelegd. Tenminste vijf weken voor de dood van zijn vader, de 62-jarige oud-gemeente-se- cretaris van Amsterdam, die op 8 Juli te Bilthoven overleden is, is hij volgens de politie begonnen arsenicum toe te voegen aan het eten en aan koekjes. Het chemisch onderzoek, dat verricht is na de opgraving van het stoffelijk overschot, heeft aange toond dat ook cyaankali is gebruikt. Het heeft, er de schijn van dat de jonge man gepoogd heeft het gehele gezin door vergiftiging van het leven te beroven, want ook bij de moeder en de twee jongere zoons hebben zich vergiftigingsverschijnselen voorgedaan. Aanvankelijk zijn die evenwel door de behandelende dokter niet herkend als verschijnselen van arsenicum-vergifti- ging. De jongste zoon is kort geleden opgeno men in een ziekenhuis. Over de motieven, die de jonge man ge bracht hebben tot de handelwijze, die hij nu bekend heeft, valt nog weinig te zeg gen. Volgens uitlatingen van de moeder heeft hij waarschijnlijk, zonder zich te rea liseren wat hij deed, in een soort angst psychose zich in het bezit willen stellen den, dat Egypte een onverbloemd standpunt met betrekking tot de verdediging van het Midden-Oosten zal moeten innemen, wil het enige waarborg krijgen voor hulp, in dien het in een eventuele oorlog zou wor den betrokken. Voorts wordt bericht, dat generaal Na guib gaarne een krachtig wederzijds begrip tussen Egypte ener- en Groot-Brittannië en de Verenigde Staten anderzijds dit ge baseerd op vervulling van de Egyptische „nationale wensen" zou zien, opdat de Egyptische weermacht uitrusting en tech nische hulp zal ontvangen. Waarnemers te Caïro zijn van mening dat, indien Engeland en de Verenigde Sta ten in staat en bereid zouden zijn generaal Naguib en zijn collega's te helpen bij de versterking van de Egyptische landsver dediging, de weg waarschijnlijk zou zijn geopend voor het tot stand brengen van op nieuwe basis gegrondveste betrekkingen tussen Egypte en de Westelijke mogend heden. Hulp De Egyptische premier, Aly Maher, heeft een plan van het leger goedgekeurd, om 1.2 millioen ha. woestijngrond in weiden te veranderen met behulp van het Ameri kaanse program voor hulp aan economisch onvoldoende ontwikkelde gebieden. Enige deskundigen van het Amerikaanse program voor hulp aan onvoldoende ontwikkel de landen hebben de generaal onlangs medegedeeld, dat zij bereid zijn het plan te financieren en de nodige deskundigen en uitrusting te verschaffen aldus de woord voerder. (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van het onderhoud dat het Staatshoofd gisterenochtend met minis ter Staf heeft gehad bestaat hier en daar het vermoeden dat ofwel deze een uitnodi ging tot kabinetsformatie zou hebben ge kregen, die door hem nog in beraad zou zijn genomen, ofwel dat er van een soort ge heime opdracht tot formatie sprake zou zijn. Even terugdenkend aan het gebeurde in 1926, toen jhr. mr. De Geer de opdracht die hij kreeg, en die tenslotte geleid heeft tot de vorming van zijn zogenaamd nood hulp-kabinet, geheim had kunnen houden, zou dus een precedent zijn, doch ik heb de indruk dat iets dergelijks zich thans niet voordoet. Er bestaat reden om aan te nemen, dat ir. Staf geen opdracht heeft tot kabinetsformatie. Veeleer kan men in hem op het ogenblik een soort bemiddelaar zien, die zou trachten door overleg binnens kamers de moeilijkheden te helpen over winnen, die zich in het bijzonder hebben BAKERSFIELD (Californië). (Reuter). De 50.000 inwoners tellende stad Bakers- field in Californië is Vrijdagnamiddag door een aardbeving getroffen. Tenminste twee personen kwamen om het leven en 32 per sonen werden gewond. Men vreest, dat nog een aantal personen in ingestorte huizen zit ingesloten. Volgens onbevestigde be richten zouden er totaal zes doden te be treuren zijn. De schok was het hevigst in de zaken wijk, waar op dat ogenblik velen hun we kelijkse inkopen deden. Muren en plafonds stortten in, de klokketoren scheurde en een van de wijzerplaten viel op straat. Een wolk van stof, die de zon verduisterde, hing na de schok boven dit gebied. De straten liggen bezaaid met stenen en glas scherven. Ruim twee uur- na de eerste schok deed zich nog een tweede voor, waardoor op nieuw instortingen werden veroorzaakt. Gelukkig brak geen brand uit. Uit de woondistricten van Bakersfieid is weinig schade gemeld. Volgens seismografen waren de schok ken nawerking van de aardbeving van 21 Juli, waardoor in Tehachapi ten Oosten van de stad vijftien personen omkwamen. van hel geld, dat de heer F. bezat. Nadat hij in Mei 1951 was afgestudeerd, was de jonge jurist er nog niet in geslaagd een passende betrekking te vinden. Mede in verband daarmede maakten zijn ouders bezwaren tegen zijn plannen te trouwen met een Amsterdamse juriste. Van een sinds lang bestaande slechte verhouding tussen de ouders en de zoon, of tussen vader en zoon, schijnt niet gesproken te kunnen worden. Wel is hij zich steeds vreemder gaan gedragen, zodat hij tenslotte de argwaan van de gezinsleden heeft opge wekt. Een door de werkster in de kelder ge vonden flesje, dat arsenicum bevatte, heeft tenslotte de zaak aan het rollen gebracht. Een psychiatrisch onderzoek zal moeten uitmaken in hoeverre de jonge man toe rekenbaar geacht moet worden. voorgedaan met betrekking tot de bezetting van de portefeuille van het ministerie van Buitenlandse Zaken en in verband daarmee met de bezetting van andere portefeuilles. Mogelijk dat de Koningin inmiddels nog een enkéle andere persoon eens zou willen spreken, maar de kans dat er een nieuwe opdracht kómt voor Maandag of Dinsdag schijnt niet groot te achten te zijn. Als er dan eenmaal een opdracht wordt gegeven zou het wel eens kunnen zijn dat het kabi net snel in elkaar komt te zitten. Het ziet er dus naar uit alsof er naar gestreefd wordt eerst binnenskamers met hulp van bemiddeling de zaak voor elkaar te krijgen teneinde te vermijden dat eerst weer een formateur helemaal opnieuw aan de gang zou moeten gaan met dan nog de kans op een mislukking. Het is te hopen dat langs deze weg ein delijk een bevredigende oplossing tot stand komt, maar zekerheid hieromtrent bestaat er natuurlijk niet. Het kabinet der Koningin deelt het vol gende mede: De Koningin heeft hedenochtend ten paleize Soestdijk ontvangen de Australische minister voor Immigratie, de heer Holt, en mevrouw Holt. Daarna heeft de Koningin de minister president, dr. W. Drees, ontvangen. Het K.N.M.I. deelt mede: Er is in de tweede helft van deze week een belangrijke weersverbetering ingetre den, die ook morgen zal voortduren. Daar om is voor Zondag droog en tamelijk zon nig weer te verwachten met in het binnen land temperaturen tot omstreeks 25 graden. De veranderingen ten gunste bestaan hierin, dat depressies thans niet meer hun weg dicht langs Nederland kiezen, maar op hogere breedte blijven, terwijl het zo genaamde Azorenhogedrukgebied zich meer en meer over onze omgeving heeft uitge breid. Tussen dit hogedrukgebied nu, en een actieve depressie, die de Noorse kust na dert, treft men op de oceaan een krachtige Westelijke tot Zuid-Westelijke luchtstro ming aan, welke warme en vochtige oceaan- lucht naar de Britse eilanden transpor teert. Deze warme lucht dringt geleidelijk ook tot in Nederland door. Aangezien we bovendien onder invloed blijven van de reeds genoemde uitloper van het Azorenhogedrukgebied, mogen flinke perioden van zonneschijn worden verwacht. Beide factoren, aanvoer van warme lucht en zonneschijn, bewerkstelli gen tezamen, dat de temperatuur nog iets verder zal stijgen, hetgeen naar alle waar schijnlijkheid het duidelijkst in het Zuiden en midden van het land aan de dag zal treden. Voor het'Noorden bestaat morgen later op de dag kans op binnendrijvende bewol king, terwijl-daar tevens de wind krachti ger zal zijn dan in het overige deel van Nederland. Hinderlaag. De communistische leider op Malakka, Tan Lam Hin, is in de buurt van Jong Peng in een hinderlaag ge lopen en gedood. Op zijn hoofd stond een prijs van 13.000 Straits Dollars, in dien hij levend gevangen zou worden. Tienduizend dollar was uitgeloofd voor zijn stoffelijk overschot. Lichtenberg: Wat ieder voor uitgemaakt houdt verdient het meest, onderzocht te worden. LONDEN (United Press.) Engeland heeft een nota aan de Perzische premier Mossadeq voltooid, waarin Engeland zich in principe bereid verklaart om de olie besprekingen te hervatten. Als voorwaarde wordt echter gesteld dat men het eerst eens moet worden hoe de onderhandelingen gevoerd zullen worden. De nota zal het komende weekeind of begin van volgende week worden afgegeven, zo is van gezag hebbende zijde vernomen. Men verklaarde, dat deze Britse stap door het kabinet was goedgekeurd, nadat, het door premier Churchill voor een bui tengewone zitting was samengeroepen. Het verluidt dat de nota een compromis is tussen het oorspronkelijke Britse stand punt en de Amerikaanse wens, dat spoedig een regeling tot stand komt. De Britse nota is bedoeld als antwoord op het voorstel van Mossadeq van 7 Augustus. Dit voorstel was de onderhandelingen over het geschil te hervatten. Engeland zal, aldus de zegslieden, zich bereid verklaren de besprekingen weer op te vatten, doch alleen wanneer vooraf een aanvaardbare basis is uitgewerkt die kan sen op overeenstemming biedt. Daarom staat overeenstemming nog niet bepaald naast de deur. Engeland zal herhalen, dat men het principe van de olienationalisatie door Perzië aanvaardt, doch verwerpt de uit negen punten bestaande nationalisatiewet die de methode uitstippelt waarmee de nationalisatie van de olie-industrie moet worden uitgevoerd. Engeland zal het prin cipe handhaven van „rechtvaardige en redelijke" compensatie voor het verlies van de Anglo Iranian Oil Company in Perzië. Indien deze principes aanvaard worden zal Engeland misschien een gouvernemen- tale missie naar Teheran sturen om de be sprekingen te heropenen, doch de officials onderstrepen dat voor zulk een besluit ge nomen wordt eerst een „tamelijk stevige basis van overeenstemming vooraf" gevon den moet zijn. MOSKOU (Reuter) Maarschalk Sta lin heeft de nieuwe Franse ambassadeur, prof. Louis Joxe, gisteravond op het Krem lin ontvangen. Dit is de eerste keer in meer dan twee jaar, dat de Russische leider een ambassadeur van een van de drie grote Westelijke mogendheden heeft ontvangen. Een woordvoerder van de Franse ambas sade zeide, dat het een beleefdheidsbezoek was, dat twintig minuten duurde. Joxe is op zeven Augustus in Moskou aangekomen. Hij bood op zestien Augustus zijn geloofsbrieven aan. Het is de eerste keer sinds 1948, dat Sta lin een Franse ambassadeur heeft ontvan gen. In dat jaar kwam Yves Chataigneau in Moskou aan, die deel nam aan de be sprekingen in het Kremlin over de blok kade van Berlijn. Burgemeester Keyzer van Urk heeft sinds zijn bezoek aan Argentinië onafge broken gewerkt aan het plan om enige kotters te krijgen voor de Urkers aldaar. Wel zijn enige toezeggingen gedaan, maar hij heeft nog weinig kunnen bereiken, zo deelde hij mede. Van een der Urkers heeft hij bericht ontvangen, dat ze de visserij op de rivier zouden proberen. Zou dit resul taten opleveren, dan moet de burgemeester zijn plan geheel wijzigen. De Urkers hebben dan niets aan kotters, maar moeten dan kleine bootjes hebben met sterke motoren. Inmiddels zijn weer twee zonen van Korf uit Argentinië op Urk aangekomen. Ide Korf vertelde, dat even voor het ver trek van de boot waarop zij als matroos zouden meevaren een achterblijvende broer hun was komen vertellen dat een paar man 500 kilometer het binnenland in zouden trekken om op de rivier te gaan vissen. Ide vertelde, dat zijn broer met nog een paar andere Urkers het twee maanden zouden proberen. Lukte het, dan zou hij er ook weer heen gaan. „Het is een prach tig land", aldus Ide, „maar als je geen eigen, rendabel bedrijfje hebt. is het niets gedaan". Zes van de 18 emigranten zijn nu weer op Urk terug. De anderen geven de moed nog niet op, maar mislukt de riviervisserij, dan komen ze voor het einde van dit jaar ook naar Urk terug. ~XXOOOOC 30rvx*WC033CCOOCCCOOC«>CO»DfX»300CCOOCOOCCC« DROOG EN ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: In de ochtend hier en daar mist. overi gens droog. overwegend zonnig. Zwakke tot matige en langs de wadden vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Vrij warm. 21 Augustus Zon op 5.38 uur, onder 19.45 uur. Maan op 9.55 uur, onder 20.28 uur. 25 Augustus Zon op 5.40 uur, onder 19.42 uur. Maan op 11.10 uur, onder 20.42 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 23 Augustus Hoog water: 5.14 en 17.34 uur. Laag water: 1.08 en 13.18 uur. Zondag 24 Augustus Hoog water: 5.42 en 18.03 uur. Laag water: 1.38 en 13.47 uur. Maandag 25 Augustus Hoog water: 6.13 en 18.32 uur. Laag water: 2.05 en 14.12 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1