Een misverstand, dat uit de wereld moet Hulpmiddelen hij de ijsbereiding Drie hoedjes van vilt Amsterdam maakte analyse van het forensenverkeer U In Gretna Green's smidse nu slechts schijnhuwelijken OMO slaat alle zuinigheidsrecords ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 Brieven van een Parijse huisvrouw De ijsemmer Voorschriften De Franse moeder Rondmakende middelen Het opdoen van het ijs Romantiek verdzveen Een eenvoudig rekensommetje is voldoende Jêêê' ÉllSlil Purmerend wil 1.300.000 gulden lenen INBOEDELVEILING 2/3 SEPTEMBER Amerikanen filmen Fanny Blankers Nieuw contract Hoog ovens met Zaanstreek- Waterland FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin oor rouw (Van P a x- ij s, Aug'ustus 1952. onze Parijse medewerkster Men beweert in den vreemde, ik be doel dan: buiten Frankrijk, wel eens, dat de Franse vrouw een nog al wuft en frivool wezentje zou zijn, dat in het bijzonder haar huishouden met, wat dan zo wel genoemd wordt, een Franse slag zou bedrijven. Uit die mening blijkt heel veel onwetendheid. Want in feite bestaat er in de hele wereld, zoals ieder toe zal moeten geven die Frank rijk iets beter dan alleen van horen zeggen kent, geen nijverder en bekwa mer huisvrouw dan juist die gemiddelde Frangaise. Dit mag wel eens worden gezegd en dat met te meer nadruk en respect, omdat het bovendien in de meeste Franse gezinnen nog regel is dat óók de vrouw en moeder meehelpt om de kost te verdienen, zodat zij dus meestal een dubbele taak vervult. Wat die bijbaantjes aangaat, kan hier een vrouw zo'n beetje alle kanten uit. Ze kan, zo ze voor een stevig karwei niet uit de weg gaat, concierge worden of werkster ofwel in een fabriek een baantje aanvaarden. Iets minder uit puttend is het beroep van kaartjesknip- ster in de ondergrondse tunnels van de metro en wat avontuurlijker dat van chauffeuse van een taxi. Vrouwen, die 't wat hoger op zoeken kunnen bijvoor- trappen tegenkomt en zo blijft de ge middelde leeftijd van onze flatbevol king, die zeker uit een tweehonderd koppen bestaat, door die dubbele aan was aan twee kanten dan toch in evenwicht.. éve. TS is zich in de loop der jaren in een enorme populariteit gaan verheugen. Zowel voor de jeugd als voor de vele volwassenen. Zover is deze populariteit al gevorderd dat het ijs zelfs niet eens meer voor het zomerseizoen bewaard wordt maar al veel vroeger rijden de bellende karretjes rond (het zomer en winter in hotels verkrijgbare ijs buiten beschouwing gelaten). Ondanks het feit dat zowel banketbakkers, ijsbereiders en ook grote melkinrichtingen ijs fabriceren is er toch nog altijd een gx-oot aantal gezinnen waar het „ijsdraaien" als een der hoogte punten van zomerse feestdagen geldt. En niet ten onrechte, want er is geen heer lijker ijs dan zelfgemaakt ijs. ver-krijgen, waarbij de temperatuur tot 20 graden C kan dalen. Voor het bereiden van ijs kan men van verschillende hulpmiddelen ge bruik maken. Het beste resultaat ver beeld solliciteren naar een plaatsje op krijgt men wanneer men het ijs bei-eidt een bureau (in de ambtenarij zijn ze in een toestel, waarin de ijsmassa onder nauwelijks in de minderheid tegenover de mannen) ofwel, maar daarvoor wordt natuurlijk wèl heel wat geëist, als secretaresse op een of ander handels- kantooi-. Maar welk werk ze ook verrichten, voor allen geldt, dat ze 's avonds bij thuiskomst óók nog door hun huiselijke plichten worden opgewacht. Er moeten eerst nog de boodschappen worden ge daan en dan wacht haar 't diner waar van ze zich heus niet zo roefroef af kan maken, omdat voor monsieur haar gade, het eten nu eenmaal lang niet op de laatste plaats pleegt te komen. Onder de drie gangen blijft zo'n avondmaal zelden en ook aan de nodige variatie moet intensief worden gedacht. Als dat alles eindelijk aan kant is, de afwas in begrepen, dan is er bovendien nog het verstelgoed, voorzover dat op de „vrije" Zondag niet kon worden afgedaan. De was gaat bijna altijd buitenshuis. Dit is haar dagelijkse taak voorzover er geen kinderen zijn. En nu zult u misschien denken, dat een Franse moeder tenminste al haar tijd wel aan het gezin zou kunnen be steden, maar clan heeft u het in zeker zeven van de tien gevallen al wéér mis. Wat er dan met die kinderen gebeurt, wanneer de vrouw overdag haar werk buitenshuis heeft? Er zijn daSi-voor ver schillende oplossingen. Als die kinde ren de schoolgaande leeftijd hebben be reikt dan is 't niet zo moeilijk omdat ze, in dat geval, 's middags hun warme maaltijd in de schoolcantine gebruiken en na de lessen óók hun huiswerk in de klas kunnen afdoen, zodat ze pas om zes uur worden „losgelaten". En de kleinere kinderen? Tal van Franse ouders in de steden sturen hun kinde ren, soms al op heel prille leeftijd, vaak ten nouri-ice, dat is een vroedvrouw die op het land zuigelingen en kleuters in de kost neemt. Voor hen die dit een wat hardvochtige handelwijze vinden, zijn er dan in de steden de talrijke crèches, waar je 's ochtends al heel vroeg te recht kan, en. waar je het kind des avonds weer in ontvangst kunt nemen. Ideaal is dat natuurnjK niet heiemaai, maar wel doelmatig en die kinderen zelf worden er in ieder geval uitstekend verzorgd onder controle van sociale, werskters of officiële gezondheidsdien sten. Maar die zich dat permitteren kun nen, engageren voor hun zeer jeugdige spruiten toch liefst een meestal be jaarde en wat behoeftige dame die met de babysitterij en -wandelarij zo haar oude dag iets minder troosteloos en ten nutte poogt te maken. Verreweg het grootste deel der vrouwelijke bevolking van ons eigen flatgebouw werkt over dag buitenshuis en voorzover die vrouwen dan ook nog moeders zijn, hebben ze alle zo'n vriendelijke oude dame in hun dienst. Naarmate het aan tal babys stijgt, stijgt ook het aantal bejaarde dames dat je dagelijks op de het bevriezen sterk in beweging kan worden gehouden; het ijs wordt dan zacht (door fijne kristallisatie) en schui mig in plaats van massief. Een derge lijk toestel bestaat uit een houten em mer, waarin een goed vertinde bus zo danig geplaatst is, dat ijs gemakkelijk gedraaid kan worden. In de bus bevindt zich een roertoestel .voorzien van spa tels, waardoor de massa, die anders tegen de wand zou vastvriezen, wordt losgemaakt en met de rest van de ijs- vla wordt vermengd. Het deksel sluit over de bus heen en is voorzien van een opening, waardoor de spil van het roer werktuig naar boven uitsteekt. Een beugel met zwengel is zodanig gecon strueerd, dat bij het draaien de bus en het roerwei-ktuig in tegengestelde rich ting bewogen worden. In een pan, geplaatst in een koud- makend mengsel, kan men, onder af en toe roeren, ook ijs maken, maar het is duidelijk, dat men daarbij veel van het koudmakend materiaal nodig heeft. Tenslotte kan men ijs maken in de laatjes van een koelkast, waarin men anders water laat bevriezen tot ijs blokjes. Voor het maken van consumptie-ijs is het meest gebruikte koudmakend middel een mengsel van ijs en zout. Het ijs wordt geklopt in stukjes ter grootte van noten en gemengd met 1/3 gedeelte van het gewicht van het ijs aan zout. Men gebruikt bij voorkeur grof zout, omdat dit minder vlug naar beneden zakt en minder vlug oplost dan het ge wone keukenzout, waarmee men zich echter goed redden kan. Voor het ma ken van V2 tot 3^ 1 ijs heeft men plm. 1V2 kg zout nodig. In een goed gemengd en stevig aangestampt mengsel van ijs en zout kan men een stei-ke afkoeling De vla of vruchtenmassa, waarvan men ijs wil maken, koud in de ijsbus doen en deze ten hoogste tot op de helft vullen. Het roertoestel, het deksel en de beugel bevestigen en de ruimte rondom de ijsbus vullen met het koud makend mengsel. De verhouding hier van goed bepalen. IJs en zout dooreen mengen of afwisselend er in leggen en telkens goed aanstampen. Zorgen dat het ijs voldoende klein geklopt is, om gemakkelijk naar beneden te kunnen glijden. IJs en zout moeten een stuk hoger staan dan de vla in de bus. Als de emmer gevuld is, beginnen te draaien; door het roeren wordt voorkomen, dat zich een ijskox-st tegen de wand van de bus afzet. Na 10 a 15 minuten bemerkt men aan de weerstand, dat de massa bevroren is. Dan de bus uit de emmer nemen, het ijs en zoutmengsel op een vergiet laten uitlekken. De deksel van de ijsbus afvegen. Het ijs is nu nog niet klaar voor het gebruik, het moet nog minstens 1 uur r ij p e n om stevig te worden. Dit rijpen geschiedt in de ijs bus. Het ijs stevig aandrukken en zo danig aisluiten dat er geen smeltwater naar binnen dringen kan. Een ijsbus sluit men het gemakkelijkst door met reepje leukoplast de vorm dicht te plak ken." De goed gesloten bus wordt weer in de ijsemmer geplaatst en niet alleen geheel omgeven met stevig aangestampt ijs en zout, maar er ook ruim mee be dekt. Het ijs zo tenminste 1 uur laten staan. Voor het openen moeten ijsbus of ijsvorm met koud water afgespoeld en afgedroogd worden om indringen van zout water te voorkomen. (Bewaart u dit stukje goed. Een vol gende keer geven wij de bei-eiding van diverse ijssoox-ten). wimm En nu we het toch over de bereiding van ijs hebben, mag een plaatje van de consumenten van dergelijke ijselijkhe den niet ontbreken. Het zijn twee grap pige Japannertjes, die evenals de jeugd overal elders verzot zijn op het jongste product van de ijscoman: de befaamde „ijslollie". Vandaag worden geen trouwringen meer geslagen in de beroemde smidse van Gretna Green in Schotland, waar eens jeugdige, van-huis-weggelopen verliefden in de echt konden worden verbonden. Maar nog altijd staat de oude smidse in de levendige belang stelling van de toeristen en wel spe ciaal in die van de verliefden en ver loofden onder hen. Zij komen bij hon derden naar Gretna. Maar ook talloze gehuwde paren, die jaren her hier het verbond voor het leven sloten, komen op de verjaardag van hun hu welijk herinneringen ophalen. Vele bezoekers weten nog niet, dat sedert 1 Juli 1940 hier gesloten huwelijken niet meer geldig zijn. Maar, Dick Rennison, de man, die tussen 1927 en 1940 5000 paren in een wettige echt verbond, troost het teleurgestelde bruidje van 1952 met een.!., schijn huwelijk. Hij komt onmiddellijk té voorschijn met een sluier voor de „bruid" en een hoge hoed voor de „bruidegom". Rennison verklaart hen tot man en vrouw als'ze elkaar de hand reiken door een hoef-ijzer. De pret achteraf is altijd enorm. Renni son legt dan „boeten" op: elke lach kost een penny en iedei-e kus(!) een twopence! Al deze „boeten" komen ten goede aan het Reddingswezen. Maar het toeristenbezoek komt Gretna Green zelf ook heel gelegen: het afge lopen jaar kwamen 100.000 mensen naar het plaatsje. Allen bezochten, de smidse, gebruikten hun maaltijden in het nabij gelegen restaurant .en koch ten souvenirs, waaronder kostbare, kleine aambeeldjes. Als Rennison een slechte dag gehad heeft, pleegt hij op de geestelijkheid af te geven, die ge maakt heeft, dat de oude Schotse wet ingetrokken werd, waarbij een paar mocht trouwen voor het aambeeld, mits één van beiden 21 dagen achtereen in Schotland had vertoefd. Rennison haalt graag herinneringen op aan huwelijken bij kaarslicht en aan de vele roman tische incidenten, die zich in zijn smidse hebben voorgedaan. Hij herinnert zich nog een oude dame, die opgaf 83 jaar te zijn, haar bruigom was 81 zij vroeg hem het huwelijk strikt geheim te houden. „Ik wil niet dat de kinderen het te weten komen", zei ze. Op nevenstaande plaat drie char mante hoedenva- riaties van vilt. Het meest linkse hoedje heeft een veelkleurig boven gedeelte en een rand van witte angorawol. Het middelste hoofd deksel is van wit t wollen vilt met een f ingelegde blauwe wollen rand. De rechtse vilthoed heeft ter versiering spelden en een olijfgroen lint. ADVERTENTIE (OMO-Nieuwsdienst) [Jmuiden, 23 Aug. Het kan niet genoeg onder de aandacht van de Nederlandse huisvrouw worden gebracht, dat het nieuwe, wonderlijke wasmiddel OMO zich van hard water totaal niets aantrekt. In Gx-oningen, in Middelburg, in Amsterdam, op het platteland of waar ook in Neder land zijn 21 lepels OMO beslist voldoende voor een wasketel van rond 30 liter. Wij nemen dit voorbeeld omdat in Nedei'land volgens statistische gegevens de doorsnee wekelijkse grote gezinswas in een ketel, teil of tobbe van dertig liter wordt ge daan. Aangezien elk pak OMO 28 behoor lijke (d.w.z. niet afgestx-eken) lepels koste lijke OMO-korrels bevat, is het een eenvoudig rekensommetje, dat er in het gemiddelde Nederlandse huisgezin ïeaere wasdag ten minste zeven lepels dat is een-derde pak over is, voldoende voor vele andere doeleinden, zoals het wassen van wol of zijde en niet te vergeten de dagelijkse afwas, enz. enz. Dat is nu het grote, handen met geld be- spax-ende, voordeel, waaraan OMO haar onweerstaanbaar succes dankt en waarmee het alle zuinigheids-records op wasgebied glansrijk heeft geslagen. Geen ander was middel verdient zozeer zijn plaats in de keukenkast of onder het aanrecht. Gooi dus nimmer ondoordacht of uit vastge roeste gewoonte een héél pak kostbare OMO-korrels in ketel, teil of tobbe. Kost baar, omdat haar waskracht onovertroffen is, kostbaar vooral ook omdat U er meer, véél meer mee kan doen. In OMO's devies is het woord „zuinig" met goud omrand. O. 27 Wanneer alle personen, die te Amster dam wonen maar buiten de gemeente werken, de stad zouden verlaten, en alle forensen, die in Amsterdam werken, zich aldaar zouden vestigen, zou voor een woongelegenheid van ongeveer 42.000 per sonen moeten worden gezorgd. Dit aantal is het surplus van de werkforensen boven de woonforensen met inbegrip van hun gezinsleden. Voor deze bevolkingsaanwas zouden ongeveer 12.000 nieuwe woningen nodig zijn, neerkomend op een extra stadsuitbreiding ter grootte van Amster dam-Noord. Het bureau van de statistiek der ge meente Amsterdam heeft van het foren senverkeer een pnalyse gemaakt. Geble ken is daarbij, dat de Amsterdamse be drijfstakken een bijzonder hoog percen tage forensen onder haar employés tellen, en voorts, dat de buiten hun woongemeen- te Wérkende Amsterdammei-s merendeels arbeiders zijn. De in Amsterdam werken de forensen daarentegen zijn vooral em ployés. Het grootste deel (66.8 procent der mannen en 68.1 pi-ocent der vrouwen) van deze laatste foi-ensen Komt uit de directe omgeving, onder andere uit Diemen en De scooter, een soort van middending tussen bromfiets en het conventionele motorrijwiel, wint ook bij het zwakke geslacht veld. Hier is een nieuw model Engelse scooter met zijn charmante berijdster. De gemeente Purmerend is voornemens een obligatielening uit te schrijven van 1.300.000 met een looptijd van dertig jaar tegen een rentepercentage van 4^ percent De Amsterdamse Bank N.V. zal de uit gifte der obligaties voor haar rekening nemen. Van de 1.300.000 worden 300.000 ge bruikt voor woningbouw, 450.000 voor de stichting van een Landbomvhuishoud- school, 20.000 voor de bouw van een schoollokaal, 25.000 voor de verbetering van een gymnastieklokaal, 100.000 voor de stichting van een openbare kleuterschool en 85.000 voor de stichting van een zwem bad annex badhuis. De resterende 320.000 zal worden benut voor de financiering van investeringen, die thans nog met tijdelijke kasmiddelen worden betaald. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N. WODTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Nieuwer Amstel, Zuid-Kennemerland (waarbij Haarlem) en het Gooi. Voor de inwoners van Amsterdam is vooral de directe omgeving en de Zaanstreek als werkgebied van betekenis. Een indruk van het forensendom te Amsterdam geeft ook het feit, dat ieder tiende te Amsterdam werkend manlijk gezinshoofd een forens is. Vele te Am sterdam bij de ouders inwonende meisjes werken buiten. Elk vierde meisje, dat thuis woont en loonarbeid verricht, doet dit buiten de Amsterdamse gemeentegren zen. Het dagelijks forensenverkeer in cij fers is: werkiprensen (buiten wonend, in Amsterdam wei-kend) 20.500 mannen en 5.200 vrouwen; woonfoi'ensen (in Amster dam wonend, elders werkend) 8.500 man nen en 1.400 vrouwen. Documentaire Sedert vorige week Donderdag is een filmploeg van de Amerikaanse filmmaat schappij Paramount in Nederland aan het filmen voor een documentaire over het le ven en werken van de ideale sportsvrouw. Daarvoor heeft men Fanny Blankers-Koen gekozen. De film wordt gemaakt door twee Amerikaanse cineasten. Men heeft Fanny als huisvrouw gefoto- grafeerd, is met het gehele gezin naar Zandvoort gegaan en men heeft haar op de Amsterdamse sintelbaan laten lopen, kort om, men heeft een volledig beeld van het leven van Fanny trachten te geven. Het volgend jaar, zo zeiden de cineasten, willen wij terugkomen om een documen taire te maken over de Nederlandse jach- tenbouw en het zeilen. Het bestuur van het gasbedrijf Zaan streek-Waterland heeft de leden van de algemene raad van het gasbedrijf een con cept-overeenkomst ter goedkeuring voor gelegd, die de voorzitter en de secretaris, met de directie van de N.V. Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden hebben aangegaan. In de concept-overeenkomst verbindt het gasbedrijf Zaansti-eek-Waterland zich mi nimaal 35.000 kubieke meter gas en maxi maal 60.000 kubieke meter van de Hoog ovens per etmaal te zullen betrekken. Men schat het totale verbruik van de 14 ge meenten, die bij net gasbedrijf Zaanstreek- Waterland zijn aangesloten op 17.500.000 kubieke meter. Daarnaast houdt Zaandam nog de instal latie voor watex-gas om het verbruik tij dens de spitsuren op te vangen. Uitbreiding van deze installatie dient echter in over leg met de Hoogovens te geschieden, even als de installatie van koolgas uit de be staande gasfabriek te Zaandam. De daar voor benodigde cokes zal door de Hoog ovens worden geleverd. Als de gasprijs per kubieke meter jaar lijks is vastgesteld, zal het gasbedrijf Zaan streek-Waterland bovendien nog een vaste vergoeding van f 60.000 per kalenderjaar moeten betalen. In verband met het feit, dat op 31 De cember 1953 de contracten aflopen tussen de Hoogovens en de gasleveringsbedrijven Velsen, Beverwijk en de kop van Noord- Holland, is de mogelijkheid opengelaten in de loop van 1954 overleg te plegen met de directie over eventueel gunstiger prijzen, vanaf 1 Januari 1955. De dan vastgestelde prijzen zullen gelden tot en met 31 Decem ber 1961. De gasraad vergadert Woensdag 3 Sep tember te Zaandam en zal dan beslissen of het concept wordt aanvaard of niet. vertaald uit het Engels. 22) „Volkomen prettigherhaalde ze langzaam. „Ik weet het eigenlijk niet. Iedereen is erg vriendelijk tegen me, dat wil zeggen degenen, die er niet boos over zijn, dat ik aanwezig ben. Maar ik ben nog niet helemaal aan het leven hier gewend en ik zou willen, dat ik meer werk om han den hadIk ben heus helemaal niet ge schikt voor zo'n nietsnutten-bestaan." Mark lachte. „Ik denk niet, dat het je kwaad zal doen, voor een poosje. Verlies je hoofd niet, dat is alles, en laat je niet dooi de sfeer hier beïnvloeden. Als je je minder goed mocht gaan voelen, bel me dan op, dan geef ik je iets. Maar te oordelen naar je partijtje tennis van vanmiddag ben je in prima conditie." Er heerste even een stilzwijgen tussen hen, dat alleen verbroken werd door het geluid van de paardenhoeven op de weg. Toni voelde zich ontnuchterd. Er was ver langen naar warme, liefderijke woorden in haar geweest en alles'wat hij tot haar ge zegd had, kwam- neer -óp een-advies om in goede conditie te blijven. Ze moest ver standiger worden! Ze had toch niet voor niets zoveel met dokters samengewerkt. Ze zou voortaan hun conversatie strikt zake lijk houden. „Hoe is Nigel? Gedraagt hij zich behoor lijk tegenover je?", vroeg Mark opeens op zulk een droge toon, dat het leek alsof Olivia haar deze vraag stelde. Ze kon niet weten, hoe deze vraag hem op de tong ge brand had. '„Nigel;herhaalde ze enigszins-ver wonderd. „O, hij is heel aardig voor me. Voor zover hij tegen iemand aardig kan zijn. Hij weet echter, dat zijn grootmoeder min of meer het bevel heeft gegeven, dat ik als lid van de familie moet worden behan deld. Het benauwt me soms wel eens. Ik zou geloof ik, liever op een wat zakelij kei- voet met de Burden-familie om willen gaan." „Nigel zal op een goede dag zéér ï-ijk zijn," merkte Mark op om hierna onmiddel lijk op andere onderwerpen over te gaan: de geschiedenis van Miranda, de wonder lijk gemengde bevolking, en de zonderlinge patiënten, die hij vaak in de kliniek te be handelen kreeg. Toni, die nog een lichte ontstemming voelde, dwong zich naar zijn verhalen te luisteren. Ze stelde intelligente vragen over zijn werk en zijn onderzoekin gen. Altijd kwam hij uiteindelijk op Lon den terug, waar hij wilde gaan werken in het ziekenhuis voor tropische'ziekten. LondenAlle tropische schittering en pracht van Flamingo Eiland deden deze nuchtere jongeman niets. Het eiland be tekende slechts een episode voor hem, waarin hij nuttig werk in verband met zijn onderzoekingen op het gebied van tropische koox-tsen kon verrichten. Londen.... had zijn hart, dacht Toni met een gevoel van wrevel, waarover ze zichzelf verbaasde. En ze vergat hem te bedanken voor de rondrit, toen het rijtuigje hen weer bij de Club terugbracht Carlos was héél anders. Wanneer hij alleen met Toni was, of in aanwezigheid van Fisk en Nigel, liet hij haar geen ogen blik vergeten, dat ze een jonge en zeer aan trekkelijke vrouw was. Hij had bovendien een Zuidelijk gevoel voor schoonheid en altijd weer wees hij haar op diverse mooie dingen, die op het eiland te bewonderen waren. Hij vertelde haar de oude Spaanse legenden op een manier, dat ze werkelijk voor haar gingen leven. Er waren vele legenden, die betx-ekking hadden op deze streek, en Toni voelde, hoe ze onder beko ring hiervan kwam. Terwijl de weken ver streken, begon Engeland hoe langer hoe verder af te lijken. Het leven daar begon saai en grauw en oninteressant in haar ogen te worden. Het fellere leven in de tro pische sfeer van Floriana scheen veel op windender te zijn en Carlos speelde hierin een rolHij gaf haar dat wonderlijke gevoel, dat alles anders voor haar was ge worden, en dat zij zelf een opwindende be langwekkende en vooral mooie vrouw wasToni hield zichzelf voor, dat het alleen zijn Zuidelijke beleefdheid tegenover de vrouw in het algemeen was, maar des alniettemin voelde ze zich opbloeien onder zijn attenties, zoals een bloem opengaat in het zonlicht. Er was geen zakelijke reden, waarom hij vriendelijk tegen haar zou zijn. Zijn positie op Floriana was verzekerd en Olivia kon hèm moeilijk bevolen hebben, aardig tegen haar te zijn. Toni vond het prettig om door hem in tegenstelling tot de Burden-familie, die haar alleen maar duldde eei-lijk en openlijk bewonderd te worden. Zelfs Fisk, die ze het aardigst van allemaal vond, was alleen maar in haar ge- interesseerd, omdat ze een verpleegster was, die over de medische studie met hem kon praten en bij zijn grootmoeder kon pleiten voor zijn dokters-carrière. Paul mocht haar ook graag lijden, maar aangezien ze geen speciale belangstelling voor muziek had, bestond ze toch niet reëel voor hem. De oude mevrouw Burden vond Nigel kennelijk een geschikte kameraad vqor Toni, maar deze was alleen maar uiterlijk gehoorzaam aan zijn grootmoeder door Toni mee te nemen naar danspartijen, zwemfeesten en dei-gelijke. Nigel was diep in zijn hart niet op haar gesteld, dat voelde ze instinctief. Olivia had hem waarschijn lijk gedreigd, dat. ze hem zou onterven, als hij niet attent tegenover haar verpleegster was. Daartoe was de oude tyrannieke vrouw heel goed in staat. Nu ze een week of zes op Floriana gewoond had, besefte Toni- maar al te goed, dat er in Olivia's verhalen enige waarheid school. De Bur dens wachtten, met uitzondering van Fisk en Paul, met brandend verlangen op de erfenis. Ze waren niet alleen jaloex-s op elkaar, maar ook op haar, de Engelse ver- pleegstei-, en op iedereen, die een bedrei ging zou kunnen vo-men voor hun grote verwachtingen in dit verband. Mr. Abbot, de verdroogde Engelse notaris uit Miranda, was, sinds haar terugkeer uit Engeland, al op zijn minst driemaal op Floriana ont boden om iets in Olivia's testament te ver anderen. Toni haatte de sfeer van afgunst en wantrouwen, die slechts verbox-gen ging onder uiterlijke beleefdheid, wanneer Olivia persoonlijk aanwezig was. Ze besefte echter, dat het grotendeels Olivia's eigen fout was, dat de situatie zo was geworden. Ze was een tyran en hield hen allen aan het lijntje met haar grillen. Als ik een der gelijk fox-tuin te verdelen had, dacht Toni geamuseerd, zou ik het bij mijn leven weg geven en mijn laatste levensjai-en in een kring van zonnige mensen gelukkig willen doorbrengen.Maar zoiets zou Olivia na- tuui-lijk haar machtspositie over de familie kosten! Ze zou dan een oude, invalide vrouw zonder meer worden, die tè lang leefde Toni vond Carlos' gezelschap zéér op wekkend. Ze voelde, dat hij bijzonder op haar gesteld was, en omdat hij haar altijd behandelde alsof ze iets buitengewoons was, was ze ook inderdéad in zijn tegenwoordig heid aantrekkelijker dan ze in het gewone leven al was. Ze voelde zich gevleid door zijn attenties. Maar vóór de avond van het ongeluk, had ze er geen idee van, dat Cai-- los van haar hield HOOFDSTUK 13 Het was een zwoele avond en er dreigde storm. Desalniettemin kwam Carlos toch met Sharra, het paard, waarop Toni de laatste tijd altijd reed, voorrijden, en lachend hielp hij haar opstijgen. „Ik vond het vroeger altijd vreselijk als een vrouw anders dan in het dameszadel reed," zei hij vi-olijk. „Ik ben nu eenmaal ouderwets, maar ik moet toegeven, dat jouw zit in het normale zadel perfect is!" „Ik heb heel wat geleerd in de afgelopen weken," antwoordde Toni lachend. „Zowel over eilanden, als paarden en mensen „Misschien ook iets over jezelf?", voegde Carlos er aan toe, terwijl hij op zijn eigen vurige paard klom. Zoals ze daar naast elkaar de opx-ijlaan uitreden, vormden ze een opvallend knap paar. Olivia, die uit haar raam naar hen keek, constateerde dit met een mengeling van gevoelens, evenals Juanita, die vol er gernis naar buiten staarde. Olivia had de gewoonte in tegenwoordigheid van het dienstmeisje te praten, alsof dit slechts een stuk meubilair was. „Nigel is een stomme ling," mopperde ze hardop. „Stel je voor, dat hij het prettiger vindt eenden te schie ten dan met zo'n knap meisje uit rijden te gaan! Carlos of die jonge dokter zullen haar inpikken en hij zal zijn enige kans, om een behooi-lijke vrouw te krijgen, verspeeld hebben. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3