Haarlems station krijgt er een perron bij aan de zijde van het Kennemerplein Australië op weg naar meer normale verhoudingen Predikbeurten Aan trekkelijke je ugda th letiek op Watervliet MIDDENSTANDSDIPLOMA ■Clowntje Kick Treinen voor en van Beverwijk komen aan en vertrekken van het nieuwe perron Velsen-Noord Omschakeling naar de basis-industrieën en de landbouw 4 Strijd tussen honderd athleten Amsterdam-Rest Noordholland De elftallen voor het „Wijkertoren-tournooi" De arbeidsovereenkomst met koopvaardij personeel Visserij-reglement voor de territoriale wateren Wilt Gij in 1953 slagen? HILVERSUM (Bekende schriftelijke cursQSï Vraagt ons prospectus Keuze uit tal van epleidrngen o.a. ENGELS VOOR EMIGRANTE!*. Cursusadres: Soestdijkerstraatw&Cj 83 Telefoon 5432 RK Sportvereniging „IEV" hield jaarvergadering Tijdelijke werkloosheid maar geen angst voor crisis Voor de kinderen ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 DE reeds jaren bestaande plannen van de directie van de Nederlandse Spoorwegen om een perron toe te voegen aan het station Haarlem aan de zijde van het Kennemerplein, verkeren in zulk een vergevorderd stadium, dat over enkele weken aan de werkzaamheden begonnen kan worden. Er wordt een perron gemaakt tussen de viaducten van de Kruisweg en die Jansweg over een lengte van ongeveer 220 meter, het viaduct over de Jansweg zal verbreed worden, waardoor een verbinding zal ont staan tussen het nieuwe perron en het perron, dat achter de gebouwen aan de Bal juwslaan ligt. Onder het perron tussen de in- en uitgang aan het Kennemerplein, die op hun oude plaatsen blijven, zal een rijwielstalling gemaakt worden voor negen honderd fietsen. De particuliere woningen van het Kennemerplein zullen geen ver andering ondergaan. Voorbereiding verhoging frequentie voor Rotterdam „Om de capaciteit te verhogen, om meer gelijktijdige treinbewegingen op het Haarlemse stadion te verkrijgen en om te voorkomen, dat de sporen in <le richting Rotterdam en Beverwijk elkaar zullen blij ven kruisen, is de directie van de Spoor wegen er toe overgegaan om het derde per ron te laten aanleggen", vertelde ons ir. K. van der G-aast, werkzasam op het hoofdkantoor te Utrecht van de Neder landse Spoorwegen, die ontwerpen van de belangrijke wijziging heeft gemaakt. „Daarbij komt ook, dat er voorzieningen getroffen dienen te worden ora in de toe komst het aantal treinen tussen Amster dam en Rotterdam, via Haaxlem, uit te breiden. De lijn Amsterdam)Rotterdam is de drukste van het gehele n et der spoor wegen. Over enkele jaren :ral er ieder kwartier een trein van Amsterdam naar Rotterdam rijden en omgekeerd zal dat ook het geval zijn. De uitbreiding van het Haarlemse station is het eerste werk, dat verricht wordt, om die uitbreiding te be vorderen, doch het belangrijkste is dat nog niet. Ook op andere stations zullen voor zieningen getroffen moeten worden, maar hierover bestaan nog geen definitieve plannen". Perron volgend jaar Mei gereed Het maken van het perron is dezer da gen onderhands aanbesteed; het werk is gegund aan het Aannemersbedrijf Friso te Harlingen dat in September met de werkzaamheden zal beginnen. In de herfst zal het publiek nog niet veel merken van de veranderingen. Het komend voorjaar zal het wel kunnen zien hoe de situatie zal worden; het is de bedoeling het derde perron bij de invoering van de zomer- Zondag 24 Augustus IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden (bed. H. Doop), 19 uur: ds. J. A. Peters. Geb. Chr. Bel., 10 uur: de heer Th. Mooy. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. R. D. Beukema, 15 en 17 uur: ds. R. W. Popma van Soerabaja. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. van der Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, Zaterdag 19 uur: Algemene voorbereiding. Zondag (ver jaardag kerkwijding) 8 uur: Vroegmis, 9.30 uur: Hoogmis (Eerste H. Commu nie), 16 uur: Vespers. Dinsdag en Don derdag 9 uur: H. Dienst. Leger des Heils, 10 uun Heiligingsdienst, 12 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugd dienst, 19 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. D. ter Steege van Santpoort, 19 uur: de heer A. Brozens. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. R. W. Popma van Soerabaja, 17 uur: ds. R. D. Beukema. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur, de heer S. S. Wil son uit Hilversum. Woensdag 19.45 uur: Openluchtsamenkomst, Groeneweg. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: zr. Emck, theol. cand. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink. Chr. Ger. Gemeente, Da Costaschool, 19 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Noord. Ned. Herv. Kerk, Dyckmansstraat, 10 uur: ds. H. P. Huisman, 19 uur: ds L. Brink. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: de heer E. W. Rosie. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijzinnig Herv., Prinsesselaan, 10 uur: C. B. Termaat. Doopsgezinde Gemeente, Meer, 10 uur: dr. Alb. Vis. Leger des Heils, Kerkstraat 67, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur: Zondagschool, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.45 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlos singssamenkomst o.l.v. zuster Haanepen en broeder v. d. Berg. Doopsgezinde Gemeente, 10 uur: ds. Alb. Vis. Maranatha, 10 uur: de heer G. Nieuwen- huysen uit Den Haag. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma, 19.30 uur: ds. J. O. Norel. Geref. Kerk, Badgastenkerk, 10 en 16.30 uur: ds. M. Schenkeveld van Rheden- De Steeg. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. G. van Veldhuizen Azn. van Rotterdam. De Toorts, 9 uur: ds. G. v. Veldhuizen. Kapel, 19 uur: ds. S. S. M. Aertsen van Amsterdam-West. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. H. W. J. C. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10 en 15 uur: ds. N. Bruin. dienstregeling in de maand Mei 1953 in gebruik te nemen. Het nieuwe perron zal bestemd worden voor de treinen voor en van de richting Beverwijk. De treinen uit deze riching rij den op het ogenblik door naar Amsterdam of eindigen in het „zakstation" van het tweede perron. Deze treinen moeten het spoor van de treinen in de richting Rot terdam kruisen of komen, als zij voor Am sterdam bestemd zijn op het tweede per ron, waar de treinen uit Rotterdam en bestemd voor de hoofdstad ook aankomen. Indien alle treinen komende uit Bever wijk of bestemd voor deze en andere Noordhollandse stations in dat gebied, aankomen of vertrekken van het nieuwe derde perron dan zullen stagnaties voor komen kunnen worden. Als een trein iets te laat is dan behoeft hij niet meer te stop pen, als op dat ogenblik een andere trein de lijn moet kruisen. Indien er in de toekomst toe overgegaan wordt de frequentie van de dienst op Rotterdam op te voeren dan kunnen er geen moeilijk heden ontstaan met de treinen voor of naar Beverwijk. Deze kunnen aan het noordelijk deel van het station en aan de noordzijde van het emplacement rijden. Lengte van 220 meter Het derde perron zal een lengte krijgen van 220 meter en aangelegd worden tussen de viaducten van de Kruisweg en de Jans weg. Uitbreiding van het terrein zal hier voor niet nodig zijn. Het perron komt op de plaats van het huidige schuine talud. De onderbouw zal aan de zijde van het Kennemerplein met rode baksteen worden afgewerkt. De hoogte zal vier en een halve meter bedragen. Het zal niet nodig zijn veranderingen te maken ten koste van de tuinen en huizen die op het Kennemer plein staan. Alleen zullen mogelijk enkele kippenhokken verplaatst moeten worden. De breedte van het perron wordt aan de west- en oostzijde zes meter en tussen de in- en uitgang acht meter. De in- en uitgang bestaan reeds vele jaren en wor den dagelijks op bepaalde tijden gebruikt. Het ligt voorlopig niet in de bedoeling daar een plaatskaartenkantoor in te rich ten. Op de tekening is er tenminste geen geprojecteerd. De ingang wordt thans ge bruikt voor expeditiewerkzaamheden. In deze toestand zal evenmin wijziging ko men. Zowel de in- als uitgang blijven op dezelfde plaats. Indien men in de tunnel van deze gangen is dan kan men terstond via een trap het nieuwe derde perron bereiken. Zoals thans ook het geval is kan men via de tunnel van de uitgang op bepaalde tij den de andere perrons bereiken, waar trei nen voor Amsterdam, Zandvoort en Rot terdam vertrekken. Het nieuwe perron zal over een lengte van 130 meter overkapt worden. 45 meter ten westen van het viaduct aan de Jans weg en 45 meter ten oosten van het via duct aan de Kruisweg zal onoverdekt blij ven. Op het perron worden twee wacht huisjes geplaatst en hier en daar enkele sthotten. Voor de overkapping zal gebruik gemaakt worden van gezandstraald wit beton. Op het ogenblik bestaat er reeds ge legenheid aan de zijde van het Kennemer plein fietsen te stallen. Er is echter een groot gebrek aan bergingsruimte en daar om zal in de ruimte onder het perron tus sen de in- en de uitgang een stalling voor 900 rijwielen gemaakt worden. Ten dienste van de werkzaamheden voor de posterijen zal er ook een Verbin ding gemaakt worden tussen het te maken perron en het perron der posterijen aan de Baljuwslaan. Daarvoor is het nodig het viaduct over de Jansweg iets te verbreden. De toestand op het Kennemerplein, waar de autobussen van de NACO en Maarse en Kroon vertrekken en waar een benzine station en een verversingshuisje staan, blijft ongewijzigd. Van het viaduct over de Kruisweg (links op de foto), ten Noorden van de pilaren en langs het Kennemerplein zal binnenkort het derde perron op het Haarlemse station worden aangelegd. In het sportpark „Watervliet" wordt Zon dagmiddag een aantrekkelijke wedstrijd ge houden tussen de beste jeugdathleten uit Amsterdam en die van de overige verenigin gen in Noordholland. De wedstrijd wordt ge organiseerd door het district Noordholland van de Kon. Ned. Athletiek Unie als sluit stuk van de jeugdcompetities in de districten Noord en Zuid. Daar op elk nummer totaal vier deelne mers starten (twee vertegenwoordigers (sters) van Amsterdam en twee van de pro vincie) zullen eerst alle loopnummers wor den afgewerkt, behalve de estafettes, welke als sluitstuk van de middag zullen fungeren. Daarvoor kan het publiek de „technische" nummers zien, waarbij door middel van een luidsprekerinstallatie tevens een technische toelichting wordt gegeven door een lid van het districtsbestuur. Bij de groep meisjes A mag worden ver wacht, dat Mieke Schenk van Olympia (Wieringerwaard) in het nummer vèrsprin- gen voor de provincie de eer zal opeisen. Zij sprong reeds 5.63 m. en bleef hiermee l!i c.m. beneden het Nederlandse meisjes record. Op de 80 meter kan van deze jeugdige athlete veel worden verwacht, hoewel zij hier veel strijd zal moeten leveren tegen A. Bakker (Meteoor, Amsterdam). Onder de jongens-athleten prolongeerde H. Hendriks van A. V. „Haarlem" die seizoen het door H. Griek in 1950 gemaakte districts record op de 100 m. in 10,9 sec. Voor de 300 m. en 600 m. is H. Ros van VDS, Amsterdam favoriet en voor speerwer pen F. v. d. Heyden (AAC, Amsterdam) die de speer al 60.13 m. wierp, hoewel hij van Portegies (DEM) en G. Schmitz (Suomi) sterke tegenstand zal ondervinden. De 1500 m. kan een interessante strijd worden tussen de recordhouder J. W. Kees- om (AV *23, Amsterdam), B. Altink (Lycur- gus, Krommenie) en B. Bosman (Doves, Heiloo). ADO '20—Kinheim (te Heemskerk): Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en B. Dekker; S. de Vries, W. Groeneveld en C. Luntz; J. Bleeker, Th. v. Vuuren, A. Prins- sen, J. Starrevcld en J. H. v. d. Wateren. Beverwijk—VVB (te Beverwijk): VVB: G. v. Zadelhoff; J. Roos en K. Kil; F. Bruinzeel, P. de Wolf en J. v. Loon; J. v. d. Linde, F. Kooimans, A. Both, J. Kers bergen en P. Bleeker. Volleybal Een bijzonder aantrekkelijk nummer is polshoog met Swarts (Wea-Volharding, Purmerend), die wel zal winnen. Uit onze omgeving starten voorts bij de jongens A J. v. d. Boogaard op de 800 m. en W. v. Straalen op de 300 m., beiden van DEM. E. Geytenbeek (Suomi) komt uit op de 80 m. meisje A. Het veelzijdige programma omvat 80 m., 300 m., 600 m., 800 m., 1500 m., estafettes 4 x 80 m., 4 x 100 m., polsstokhoog-, vèr- en hoogspringen, kogelstoten, speer- en discus werpen. Naar wij van de zijde der centrale *-an kapiteins en officieren ter koopvaardij (C.K.O.) vernemen, heeft het bestuur van de ledenvergadering opdracht gekregen te proberen de onderhandelingen over de col lectieve arbeidsovereenkomst, die eniger mate moeilijk verlopen, weer op gang te brengen. In het uiterste geval zou men er toe kunnen overgaan de C.A.O. op te zeg gen. In het Staatsblad van Vrijdag is opgeno men een Koninklijk Besluit van 26 Juli, houdende vaststelling van een visserij reglement voor de territoriale wateren. Daarin wordt bepaald, dat ter bescher ming van de schelpendierenvisserij gedeel ten van de territoriale wateren, waarin of in de omgeving waarvan zich natuurlijke banken bevinden, voor de visserij worden gesloten. Ter bevordering van de teelt van schelp dieren kunnen gedeelten van de territoriale wateren aan de openbare visserij worden onttrokken en op door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening te stellen voorwaarden tijdelijk in uitslui tend gebruik worden uitgegeven voor de teelt van schelpdieren. Twee fregatten en een jager Hedenmorgen om 6 uur zijn drie Engelse oorlogsschepen de haven van IJmuiden ge passeerd. De fregatten Loch Tralaig, Loch Veyatie en de jager Creole zullen van 23 tot en met 27 Augustus een officieel bezoek aan Amsterdam brengen. ADVERTENTIE Sluit U dan zo spoedig mogelijk aarv bij- Volgend jaar nieuwe velden in het vooruitzicht In de Vrijdagavond in de R.K. meisjes school aan de Corverslaan gehouden jaar lijkse algemene ledenvergadering van de R.K. sportvereniging „IEV" heeft de voor zitter de heer B. J. v. d. Ham medegedeeld, dat het gemeentebestuur van Velsen vol gend voorjaar een begin zal maken met de definitieve aanleg van sportvelden in het voormalige park „Rooswijk". Het bestuur van IEV heeft hiervan de verzekering ontvangen in een conferentie met wethouder H. de Boer, waarbij is medegedeeld, dat deze terreinen ter be schikking zullen komen van de voetbalver enigingen „Kun'heim" en „IEV". In zijn openingstoespraak tot de goed bezochte vergadering, gaf de heer Van der Ham een beknopt overzicht van het afge lopen jaar. In het bestuur van de gym- afdeling was een reorganisatie tot stand ge komen, en inmiddels was ook de technische leiding gewijzigd. Speciaal voor de voetbal afdeling zijn er nog veel wensen, die zich vooral uitstrekken naar het opvangen van de jeugd om de voetbalafdeling te verster ken. Dit jaar mocht IEV voor de eerste maal ten behoeve van de gymnastiek een gemeentelijke subsidie ontvangen. De voorzitter deelde mede dat de vereniging in het komende voetbalseizoen met vier senioren-elftallen op „Rooswijk" zal kun nen spelen, dank zij de medewerking van „Kinheim". Voor de Zaterdagmiddag-ads- piranten is het misschien mogelijk om met medewerking van „Kennemerstaten" ook van deze velden gebruik te maken. De junioren echter zullen nog zijn aangewezen op het sportpark „Schöonenberg". Bij de mededeling over de aanleg in Maart 1953 van de nieuwe „Rooswijk"-ter- reinen moest de voorzitter opmerken, dat deze wegens de „inzaairust" pas in het seizoen 19541955 zullen kunnen worden gebruikt. In het voorafgaande seizoen zal men dan zijn aangewezen op „Schoonen- berg", maar volgens de voorzitter komt er eindelijk licht in de terrein-duisternis. Het bestuur gaf als zijn wens te kennen een dames-handbal-afdeling op te richten. In een uitgebreid jaarverslag memo reerde de heer J. J. Winkel de activiteit van de gymnasliek-afdeling, die een ge wijzigd bestuur en de heer Kloes als nieuwe leider kreeg. De vele moeilijk heden in de voetbalafdeling werden gro tendeels opgelost door de heer J. Gigen- gack, secretaris. De training door de heer J. J. Thijssen was bevredigend bezocht. Ook het werk der feestcommissie en dat van de redactiecommissie van het maand blad „Half time" werden onder de loupe genomen en gewezen op het uitstekende werk voor de vereniging. Vervolgens werd kapelaan S. Schut als nieuwe geestelijk adviseur door de voor zitter begroet. In een zeer gedétailleerd vei-slag maakte de heer N. C. Rozemeyer, penningmeester, mejding van een goede financiële positie, dank zij ook de gemeentelijke subsidie en kwijtschelding van een leningssom. Er was thans bij een sluitende balans met f 5297.49 een ruim batig saldo. De begroting tot een bedrag van f 5290 werd goedgekeurd. In het ledenoverzicht bleek, dat de af deling voetbal was teruggelopen tot 76 leden; de gym-afdeling kreeg er ruim 30 leden bij. IEV telt thans 352 leden. Voor het hoofdbestuur werden herkozen de heren B. J. v. d. Ham, voorzitter en J. J. Winkel, secretaris. In de afdeling gym nastiek continueerde mej. J. Duineveld, voorzitster, haar functie. In de vacature van de heer G. N. Oort huis werd, als voorzitter van de voetbal afdeling, gekozen de arts J. H. Rolink. De commissies voor de jeugd en de se nioren van de afdeling voetbal konden beide worden samengesteld uit zeven leden. De commissies voor de jeugd en de se nioren van de afdeling voetbal konden beide worden samengesteld uit zeven leden. Kapelaan Schut hield ten slotte een toe spraak, waarin hij er op aandrong, vooral de jeugd aan te trekken voor voetbal door het opvoeren van de prestaties. Aanvoer van hout yoor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Vrijdagmorgen aangekomen het Finse s.s. „Verna H", dat uit Finland een lading van 435 vadem hout aanvoerde. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE. Nacht van 2223 Augustus Vleetharing KW 2: 17 k.; 3: 34 k.; 14: 25 k.; 23: 7 k.; 18: 50 k.; 32: 20 k.; 49: 30 k.; 110: 17; 50: 12 k.; 173: 11 k.; 151: 25 k.; 167: 20 k. Trawlliaring KW 5: 25 k.; 6: 20 k.; 7: 150 k.; 9: 13 k.; 25: 80 k.; 147: 40 k.; 47: 16 k.; 54: 29 k.; 140: 30 k.; 83: 23 k. 39: 22 k.; 40: 21 k.; 78: 30 k.; 15: 35 k.; 44: 20 k.; 85: 230 k.; 176: 4 k.; 123: 50 k.; 37: 70 k.; 95: 17 k.; 22: 35 k.; 45: 27 k.; 127: 20 k.; 65: 62 k.; IJm. 74 17 k.; IJm. 75: 50 k. Gemidd. vangst: Vlaardingen: 15 k.; Scheveningen: 25 k.; Katwijk: 20 k. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: M.*y f 12.100; Maria v. Hattum f16.300; Dirkje f9600, allen gedeeltelijk. Loggers: KW 155 f3400; WW 70 f 1700; KW 108 f 1300. Kotters: KW 94 f 1390; KW .-'5 f830; KW 189 £510; KW 128 f570; KW 92 f89; KW 21 f870; KW 12 f 1020; IJM 227 f190; IJM 249 f240; IJM 226 f60; IJM 229 f 1940; RO 29 f 270; WR 67 f 22; YE 92 f 560; HD 125 f 1990; HD 87 f5120. GETALLEN KINDERVERLAMMING. In de Staatscourant is opgenomen een opgave van het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten in de week van 10 tot en met 16 Augustus. Hieruit blijkt, dat er in het gehele land nog 109 gevallen van kinderverlamming geregistreerd zijn, verdeeld als volgt: Groningen 3, Friesland 6, Drenthe 1, Overijsel 9, Gelderland 6, Utrecht 3, Noordholland 18, Zuidholland 27, Zeeland 1, Noord-Brabant 23 en Lim burg 12. Prinsen hebben altijd even langer nodig om vergeten te worden dan u en ik en daarom stond deze week op de voorpagina van de New York Herald Tribune, dat Prins Faroek aan zijn ontbijt, dat overigens bestond uit de kost van alle fantazieloze ontbijters ter wereld, tien gekookte eieren heeft verorberd met de verontschuldigende opmerking: „Ik houd van eieren". De bit tere zekerheid bestaat dat als u twintig eieren aan uw ontbijt verorberd had, met de in dit geval veel pierkwaardiger kreet „ik haat eieren", zelfs de Drachtster Courant daarvoor geen goed woord zou hebben. Dit soort journalistiek, die de be langstelling der menigte op de voet volgt, is altijd een van de duizend raadselen, waarin ik rondwaad door dit zonderlinge leven. Eieren eten is op zichzelf oninteres sant; tien eieren eten is de moeite der ver melding, laat staan van het telexen rond om de wereld, niet waard; maar het eieren eten door een prins schijnt het journalistie ke eiereneten te zijn. Als ik morgen een vlieger oplaat, een tafel timmer of een walsje componeer komt er geen hond op af, madr als Truman of de koning van Siam of Dirk Stikker het doet is het voer voor de massa. Het is bizonder begrijpe lijk, dat als een bizonder man iets bizon- ders doet dit eerder in de krant staat dan wanneer u of ik dat doen; maar waarom een onbizondere daad van een bizondere man bizonder is dat is iets wat ik nooit begrijpen zal. Bizondere mannen moeten, bij alles wat zij doen, links en rechts glu ren of er geen persfotograaf in de buurt is. Stikker kan nooit op een paard in de stoomcaroussel zitten; Drees mag, met al zijn goed fatsoen, niet in een kort broekje langs het strand wandelen, zonder dat de wereld en wij er deelgenoot van worden. Er is voor hen één troost. Zodra het ambt, waaraan zij hun interessantheid ont lenen, door hen verlaten is keert de men selijke vrijheid tot hen terug. Met Prinsen duurt het een jaar langer, maar het komt ook. Over een jaar kan Faroek tachtig eieren eten zonder dat iemand zich erom bekommert. Sleep well, sweet Prince ELIAS (Van onze correspondent in Australië) De toevloed van emigranten baart zorg a.an de Trade Unions (vakverenigingen), die in het Australische economische leven een rol van betekenis vervullen. Het ziet, er naar uit dat zij haar steun zullen onthou den aan de tot nog toe door de federale coalitie-regering (liberale en boerenpartij) gevoerde immigratie-politiek. Naar wij uit goede bron vernemen zal op het op 1 Sep tember in Melbourne te houden Trade Unions-congres een ontwerp-resolutie in die zin worden ingediend en zoals de ver houdingen nu liggen zal die ontwerp-reso lutie ongetwijfeld worden aangenomen. Hoe belangrijk dit ook moge zijn, het be tekent niet dat de regering dadelijk de immigratie zal en kan stopzetten. Zij heeft met de regeringen van verschillende Euro pese landen emigratieverdragen gesloten: het verdrag met Nederland bij voorbeeld, dat op 1 April 1951 is ingegaan, geldt voor vijf jaar. Maar Australië heeft wel het x-echt beperkingen op de immigratie quota in te voeren indien de omstandighe den daartoe nopen. Het plotselinge bezoek van minister 1-Iolt (Arbeid en Immigratie) aan Neder land zal dan ook wel resulteren in een ver mindering van het aantal Nederlanders. Pas wanneer minister Holt terug is in Australië zal een volledige verklaring over de toekomstige politiek kunnen worden verwacht. Vakverenigingen en emigranten De regering heeft al wijziging gebracht in het emigratie-schema, als gevolg van de verminderde werkgelegenheid. Zij maakte kort geleden bekend dat er meer geschool de arbeiders zouden worden toegelaten en meer gezinnen met kinderen. Een vermin dering van het aantal werkende emigran ten zou tegemoet komen aan de wensen van de Unions. Deze zijn van oordeel dat immigratie bij verminderde werkgelegen heid de bestaanszekerheid van de Austra liërs in gevaar zou brengen. Daarbij wordt uit het oog verloren dat de immigranten de Australische productie belangrijk hebben opgevoerd. De Unions vechten in de eerste plaats voor hun leden, die uiteraard gebo ren- of reeds vele jaren Australiërs zijn. Reeds hebben enkele vakvereenigingen de toelating van nieuwe leden beperkt of c Nou, dat gaf me een plof, die botsing! Ik weet niet, wie er het ergst schrok, de meneer, of BunkieMaar schrikken deden ze, allebei! „O, d-d-dat was per ongeluk, m-m-meneer!', stamelde Bunkie, toen hij zo'n beetje bijgekome was van de schrik. J Maar de heer was boos; en dat was niet zo vreemd, natuurlijk. Het is niet leuk, als je rustig loopt te wandelen en er komt dan opeens zo'n hard rijdende jongen tegen je bulk aangebotst, niet? De meneer gaf Bunkie 'n standje, waarna hij zijn kleren af klopte en met 'n kwaad gezicht zijn weg vervolgde. Toen oom Tripje hoorde, wat Bunkie ivas overkomen, zei hij ook, wat hij er van dacht: .Met is ook erg onvoorzichtig, zo hard te rijden in een straat, waar mensen lopen, ben straat is geen renbaan, en er komen ongelukken van, als jullie zo roekeloos rijdt. Ik verbied je dan ook, voortaan nog in de straten te rolschaatsen. Dat wil ik niet meer iiebben, je moet maar ergens gaan, waar het niet druk is en waar je geen kwaad kunt!" Dat knoopten de jongens goed In hun oren. Oom Tripje had natuurlijk qelijk. En daarom gingen ze dus voortaan maar in het park rijden, waar stille lanen'genoeq te vinden waren en ze niemand last bezorgden. stopgezet, ofwel de eis gesteld, dat waar een Australische arbeider wordt ontslagen of ontslag neemt, alleen een Australiër - en geen emigrant er voor in de plaats mag worden aangenomen. „Wilde jaren" voorbij De tijden van de enorme welvaart zijn voor Australië voorbij, Er is een periode geweest, waarin op een ogenblik ge makkelijk 400.000 arbeiders, geschoold en ongeschoold, in alle mogelijke beroepen te werk konden worden gesteld. Fabrieken rezen als paddestoelen uit de grond op; in twee jaar tijd meer dan 5000. Immigranten stroomden bij tienduizenden binnen. Zij gingen echter niet in meerderheid naar de landbouw (die in Australië de grootste bron van welvaart vormt en zorgt voor meer dan 90 van de inkomsten uit de export), maar zij trokken naar de opko mende en zich steeds uitbreidende centra van luxe-industrie, waar zij „geld als wa ter" verdienden. Gewijzigde internationale omstandighe den hebben daar allengs een einde aan gemaakt. De productie van luxe-artikelen is omlaag gegaan en tal van arbeiders zijn werkeloos geworden, het eerst in de in dustrie van juwelen, radio, cosmetica, auto-montage, en in importhandel. De regering streeft er thans naar, door diverse maatregelen aan deze werkloosheid die men als een voorbijgaand verschijn sel beschouwt zo spoedig mogenjK een einde te maken en de verschuiving van arbeidskrachten van de luxe naar de basis industrieën en naar de landbouw te be vorderen. Onder de economen is er in tussen niet een, die een depressie als on vermijdelijk beschouwt. Geen hunner is overtuigd van een komende crisis. Mr. N. G. Butlin, economisch onderzoeker aan de Nationale Universiteit, heeft het aldus uit gedrukt: „Wij zijn door de absolute voor spoed zo behept geraakt met de „full em ployment" (volledige werkgelegenheid), dat een kleine stijging in de werkloosheids- omvang al te gemakkelijk wordt aange zien als een teken van een ernstige de pressie". Geen mineurstemming In gesprekken met leidende figuren uit de Nederlandse kringen in Australië heb ben wij geen enkele maal een wezenlijk zorgelijke toon beluisterd. Ook onder de Nederlandse emigranten, die wij her en der hebben opgezocht, was de toon niet in mineur, al verheelt geen hunner zich evenmin als de grote en de kleine werk gevers dat de toestand zorgen baart, die in de voorbije „wilde jaren" onbekend waren. Er is ontegenzeggelijk werkeloosheid, maar de vorm er van verschilt sterk van die uit de crisisjaren van 1930 en daarna. Dagelijks kan men lezen en horen over ontslagen, maar evenzeer kan men dage lijks lezen en horen over de aanpak van nieuwe werken. Er worden in bepaalde beroepen van de bouwnijverheid nog al tijd meer arbeiders gevraagd dan er aan bod is. In hoofdzaak moeten dat echter wel vakmensen zijn. Het zijn met name de ongeschoolden, die moeilijkheden on dervinden en het is voornamelijk in deze sector, dat de regering voor een zware taak staat om verder leed te voorkomen. Vast staat verder dat volgens mr. Wilson, lector in de economie aan de uni versiteit van Sydney het percentage ont slagen vrouwen groter is dan dat der mannen en van deze vrouwen is het aantal gehuwden het grootst. Helaas bezit Austra lië geen betrouwbare statistiek van de werkloosheid. Het aantal steuntrekkers beweegt zich boven de 12.000. Aannemen de dat er in werkelijkheid 100.000 werk lozen zijn, is het redelijk, van de regering te eisen dat de immigratie wordt beperkt totdat deze mensen, met de werkloze im migranten, in het arbeidsproces zijn op genomen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6