Het Hek van de Dam Nederlandse stayers gewaarschuwd: niet samenwerken zoals in Milaan Agenda voor Haarlem piecfe iSporten Tournooi van Haarlem, HBC, WH en DÏO Match a deux Mac Kinley-Madame B Brandkast vakkundig geopend In de hoofdstad uit RR ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 5 Wereldkampioenschappen wielrennen Voorstel T.C. Volgend jaar Zwitserland Nederland wint van Italië met 3-1 Militaire zwemmers gaan trainen in Stoop's Bad Dammen Simultaan-séance in „Die Raeckse" HB 1 - Voetbal op Zondag Paardensport Courses te Alkmaar Rijks wint in Le Zoute Volleyball Wereldkampioenschap in Moskou Mislukte poging van Jenny Kammersgaard A Ipengloeien Geen gezicht der Gesloten seizoen A nders U itw assen Optimist De technische commissie van de Union Cycliste Internationale heeft op het congres van de Internationale Wielerfederatie in Luxemburg laten mededelen, dat de strijd om het wereldkampioenschap achter grote motoren een individuele wedstrijd is en dat deze opvatting op de Pare des Princes-baan in Parijs de volgende week streng geëerbiedigd zal moeten worden door de deelnemers, wil men niet gediskwalificeerd worden. De twee commissarissen, die hierop toezicht zullen houden, de beide oud wereldkampioenen der stayers George Paiilard en Victor Linart, hebben volledige volmacht te dien aanzien van de UCI gekregen. Het is gemakkelijk na te gaan waarom de UCI tot deze maatregel is gekomen. Men herinnert zich ongetwijfeld de finale om de wereldtitel achter motoren op de Vigorellibaan in Milaan, toen Pronk en Bakker op uitstekende wijze hebben sa mengewerkt ten einde te trachten de we reldtitel in Nederlandse handen te krijgen. Deze opzet gelukte, maar de UCI blijkt voor een dergelijke handelwijze een stokje te willen steken. Vandaar de boven omschreven maat regel, die natuurlijk een zeer ernstige waarschuwing inhoudt aan het adres der Nederlandse stayers, die over enkele da gen in Parijs zullen starten. Zeer belangrijk is voorts het voorstel van de Technische Commissie van de UCI, dat op het voorjaarscongres op 7 Maart 1953 in San Sebastian te houden zal worden behandeld, waarbij is bepaald dat acht professionals op de weg in plaats van zes in het wereldkampioenschap zullen kunnen starten. Naar men weet mochten oorspronkelijk vier wegrenners bij de profs deelnemen. Daarna is, mede op aandrang van Neder land, het aantal uitgebreid tot zes en thans stelt men acht man voor, waarbij landen als Italië, België, Frankrijk en Zwitserland willen trachten hun numeriek en kwalita tief sterkere renners te laten domineren over de équipes van de kleinere landen.. Vei-der zal worden voorgesteld, dat na de Olympische Spelen in den vervolge deelnemers aan het tandemnummer en de achtervolging onmiddellijk naar het pro fessionalisme kunnen overgaan. Het wereldkampioenschap cyclecross wordt op 8 Maart in Barcelona gehouden. De wereldkampioenschappen op de weg en op de baan zijn voor 1953 definitief toe gewezen aan Zwitserland. Voor 1954 zijn verscheidene candidaten naar voren gekomen. Eerst op het voor jaarscongres van 1953 zal de beslissing vallen. Duitsland wil deze kampioenschap pen organiseren en heeft zijn plannen (Keulen of Wupperthal) reeds ingediend. Maar ook Brazilië is gegadigde, evenals Zweden dat de wegkampioenschappen op FIDE-scJiaaktournooi m Helsinki werd Vrijdag de tweede ronde van de finale van het FIDE-landen-schaak- tournooi gespeeld. De resultaten luiden: Groep A (finale): RuslandVerenigde Staten 2—2; JoegoslaviëZweden 2ViVA; Tsjechoslowakije—Hongarije VA2Va; Fin landWest-Duitsland 11 (2 part. afgebr.). Groep B: IsraëlPolen 2—2; CubaDene marken 2'Alu (1 partij afgebr.); Nederland —Italië 3—1; Oost-DuitslandOostenrijk 3—1. Groep C: GriekenlandLuxemburg 40; BraziliëSaar 31; NoorwegenZwitser land 2Vil'A. De uitslagen van de wedstrijd Nederland— Italië luiden: Van ScheltingaPorrescan 1—0; Cortlever—Scafarelli 1—0; Prins—Nest- Ier 'Ay&; KramerPrimavera Vi De gedétailleerde resultaten van de wed strijd in de finale-groep tussen Rusland en de Verenigde Staten waren: KeresRes- hevsky ¥2'A; SmyslovEvans 1—0; Geiler Bisguier 'ABronsteinByrn 01. Vandaag speelt Nederland tegen Dene marken. Vrijdag zijn ook enkele hangpartijen uit gespeeld. Hierdoor werd in groep A (finale) de uitslag van de ontmoeting ZwedenTsje choslowakije 22, en van de eindstrijd Ver. StatenArgentinië 2'A—l'A. In groep B speelden Cuba en Italië gelijk 2—2. De partij DonnerPlatz uit de wedstrijd NederlandOost-Duitsland werd opnieuw afgebroken. De voorlopige uitslag blijft dus VA—VA. ZATERDAG 25 AUGUSTUS City: „Hannoc", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het spook van de opera", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tripoli", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „M", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Tot ziens in New Orleans", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Dreigende trommen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la tulipe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Help, ik ben onzichtbaar", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 24 AUGUSTUS Lido: „Hans en Grietje", 10.30 uur. „Help, ik ben onzichtbaar", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Sneeuwwitje", alle leeft., 10.30 uur. „Hannoc", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het spook van de opera", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tripoli", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „M", alle leeft., 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur. Rembrandt: „Een onvergetelijke melodie", 10.30 uur. „Tot ziens in New Orleans", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Asse poester", alle leeft., 10.30 uur. „Dreigende trommen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Fanfan la tulipe", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 25 AUGUSTUS Concertgebouw: „IJsrevue „Round the world on ice", 8 uur. City: „Sneeuwwitje", alle leeft., 10.30 uur. „Hannoc", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het spook van de opera", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tripoli", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „M", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: „Tot ziens in New Orleans", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Asse poester". alle leeft., 10.30 uur. „Dreigende trommen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30, en 12.30 uur. „Fanfan la tulipe", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Hans en Grietje", alle leeft., 10.30 uur. „Help ik ben onzichtbaar", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. een circuit bij Malmö wil organiseren en daarbij de baanwedstrijden aan Kopen hagen wil overlaten. Frankrijk is zo vrien delijk geweest om afstand te doen van zijn aspiraties voor 1954, indien Zweden defi nitief wordt gekozen. Aan de internationale militaire kampioen schappen zwemmen en waterpolo, die begin September in Monaco gehouden zullen wor den, zal ook een Nederlandse ploeg deelne men. De Nederlanders komen van 25 Augus tus tot 2 September in Haarlem bijeen en maken een training mee in Stoop's Bad in Overveen. Chef d' équipe is luitenant Hand- graaf uit Haarlem, onder wiens leiding de training voor de zwemmers en waterpolo- spelers staat. Algemeen .ider van de ploeg is kapitein Storm uit Den Haag. Op Donderdag vier September aanstaande wordt in restaurant „Die Raeckse" in Haar lem een grote simultaan-séance gehouden, waaraan enkele vooraanstaande Nederlandse dammers deelnemen. De simultaanspelers zijn: R. C. Keiler (twaalf maal kampioen van Nederland), H. de Jong (ex-kampioen van Frankrijk en Ne derland), H. Laros, B. Dukel en J. B. Sluiter Jr. Wereldkampioen Roozenburg zal verder onder andere twee blindpartijen tegelijk spelen. •.v iM i wÊÊÊÊÊMmm Het nieuwste snufje van de Zwitserse horloge-industrie is een klokje dat plaats vindt in een gouden twintig dollar- stuk. Wanneer het geldstuk geslotenis, kan slechts de ingewijde het verborgen veertje ontdekken, dat de kostbare dollar weer opent. Welk een vakmanschap er vereist wordt om zulk een minuscuul uur werk te vervaardigen, laat zich denken. Het Goethe-gedenkteken te Frankfort, dat tengevolge van de oorlogshandelingen zwaar beschadigd werd, is, na in Berlijn geheel te zijn gerestaureerd, weer op zijn oorspronkelijke plaats teruggebracht. Onder leiding van professor Neock uit Berlijn (links) wordt het anderhalve ton wegende monument op zijn voetstuk geplaatst. Op 28 Augustus, de geboortedag van Goethe, zal het gedenkteken onthuld worden De voetballiefhebbers behoeven Zondag niet te klagen over een gebrek aan wedstrij den. Zowel in Haarlem als daarbuiten hou» den diverse verenigingen voetbaltournooien ter voorbereiding en training voor de aan staande competitiewedstrijden. Haarlem Het belangrijkste tournooi is ongetwijfeld dat van Haarlem: het Spaernebeker-tour- nooi, waaraan wordt deelgenomen door NAC, DWS, RCH en Haarlem. Om elf uur speelt de organiserende vereniging tegen DWS, gevolgd door de wedstrijd RCHNAC. De verliezersronde is om kwart voor drie en om vier uur spelen de finalisten. Bekerhou der is NAC, dat ook ditmaal wel weer een behoorlijke kans op de trofee maakt. HBC Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan organiseert HBC voorts in het Heem- steedse Sportpark een tournooi met TYBB, DEM en Velsen als deelnemers. Het pro gramma luidt: 12 uur Velsen—HBC; 13.15 uur: DEMTYBB en daarna de verliezers- ronde en de finale. Vóór de verliezersronde geeft de afdeling gymnastiek van de jubile rende vereniging nog een turndemonstratie. WH WH zet Zondag haar voetbaltournooi voort met de wedstrijden Vliegende Vogels 2 EHS 2 (9.30 uur); RCH 4-WD 1 (11 uur) en DSB 1WH 1 (2.45 uur) om de derde, tweede en eerste prijs. In Haarlem organiseert Schoten verder nog het juniorentournooi om de „Bevrij dingsbeker". DIO Op twee terreinen van het gemeentelijk Sportpark aan de Schalkwijkerweg in Haarlem houdt DIO voorts voor de zestiende maal het Elswouttournooi. Om twee uur speelt hierin EHS tegen Ripperda en DSS tegen Onze Gezellen, waarna om kwart over drie RCH 2 tegen EDO 2 speelt en het twee de elftal van HFC tegen DIO. RCH 2 won reeds twee maal achter elkaar de beker en Ripperda vier maal in totaal. Er bestaat dus alle kans dat de trofee dit jaar definitief naar een der deelnemers gaat. Het hoofdnummer van de traditionele Kermis-meeting te Alkmaar is ongetwij feld de 2700 m. lange draverij om de Grote Kermisprijs. Het voordeel van de paarden, die op deze kleine baan de binnenkant hebben geloot, valt over deze lange afstand weg, omdat het bij herhaling is bewezen, dat de koppaarden over zulk een lange af stand niet die fijne speed kunnen bewaren om in de laatste ronde nog het hoofd te bieden aan de betere klasse in de achter hoede. Deze is in deze course vertegen woordigd door Martini Spencer, O Bonni en Norton Williams. Van dit 3-tal is O Bon ni de grootste stayer en door het hoge en regelmatige tempo, dat deze merrie kan voorleggen, wordt zij geacht in staat te zijn de Grote Kermisprijs te winnen. Norton Williams zal het haar hierbij het moeilijkst maken. In de kopgroep kan de outsider Olivier B bij een goede verrichting het hele veld het nakijken geven. In de Rutchbaan-prijs hangt de uitslag grotendeels af van de loting voor de start. Reeds twee maal achtereen was het Mc Heny, die, razend snel vertrokken, zich aan de railing nestelde en beide malen deze positie behield. Door zijn snelle start zal hij wederom de favoriet zijn, gevolgd door My Darling en Nelly Gregor. Van New Spencer is een verrassing niet uitgesloten. In de zwaar bezette Turkse Rad-prijs gaat de voorkeur uit naar Our Volann, Nonnie M., Koningin Draisine G de keuze van K. Kramer. Nonnie M. vermoeden wij als de snelste met de andere genoemde paarden op de plaatsen. Jan de Vlieger heeft dit seizoen de be schikking over een uitgelezen collectie 2-jarigen. Twee hieruit, Rentinus en Reine d'Aster, zijn in de Caterpiller-prijs pre sent en daar dit nummer vermoedelijk zal worden gesplitst krijgt deze succesvolle trainer-rijder opnieuw de kans met zijn jonge garde twee overwinningen te boeken. Ernstige concurrentie komt van Roland en van de wispelturige Redloff W.B., die door zijn onbetrouwbaarheid slechts als outsider mag worden genoemd. In het amateursnummer wordt een zege verwacht van On of Eve, daar de overige kanspaarden, Marry Simons en Louis F. H., in verband met de courses te Groningen niet aan de vertrouwde handen van v. d. Wal en Meinardi toevertrouwd kunnen worden. Hoewel een surprise van deze kant natuurlijk nooit uitgesloten is. De veel ver beterde King Spencer mag in dit gezelschap evenmin worden vergeten. Voor de Hoofd van Jut-prijs zullen Prof. Heny en Ooststar de meeste ondersteuning genieten, en in de Cake Walk-prijs Quiri- nus en Peter Chestnut, hoewel de laatste met het grootste voorbehoud, daar de uit slagen van Zaterdag nog tal van verande ringen in de afstanden kunnen brengen. Groningen Zondagmiddag wordt op de baan te Gro ningen het kampioenschap van Nederland gelopen over een afstand van 2400 m. Daar in dit kampioenschap ook buitenlandse paarden-startgerechtigd zijn heeft het grote entrainement Geersen al zijn imports inge schreven. Mede in verband met de te ver wachten zware baan wordt niettemin ver wacht, dat de nieuwe ster „Mac Kinley" dit belangrijke nummer zal winnen. In het kampioenschap Nederlandse Paar den, dat enige weken geleden te Hilversum werd gehouden, kwam Madame B als groot favoriet ten val; zij moest de strijd staken. De eigenaar van Madame B heeft nu een uitdaging gericht aan de eigenaar van Mac Kinley, die dit nummer won, om over de zelfde afstand (2400 M.) een match a deux te lopen. Deze uitdaging is aanvaard en zo zal op Zondag 31 Augustus op Duindigt dit tweetal uitmaken wie van de twee momen teel het beste paard in Nederland is. Le Zoute (A.N.P.) De Nederlandse ruiteréquipe heeft het er op de eerste dag van het internationaal concours hippique in Le Zoute (België) niet onverdienste lijk afgebracht. De Rotterdammer Rijks heeft weer eens zijn klasse bewezen door voor 30.000 toeschouwers met „Red Pop py" de erepalm te veroveren in het inter nationaal springnummer. 46 deelnemers uit acht landen hadden hiervoor inge schreven, waaronder ruiters van naam zoals de gebroeders Raimondo en Piero d'Inzeo (Italië), die evenals de Argen tijnse kapitein Canaves, de Fransman Jonquères d'Oriola, de Mexicaanse kapi tein Carillo en de Japanner Jono Koichi tot de Olympische ruiteréquipes in Hel sinki behoorden. De uitslag was: 1. J. Rijks (Nederland) met „Red Pop py" 0 fout 66.8 sec. 2. José Bonnaud (Frankr.) met „Char leston" 0 ft. 67.1 sec. 3. Raimondo d'Inzeo (Italië) met „Me- rano" 0 ft. 67.3 sec. 4. Kapt. Canaves (Argentinië) met „Canguro" 0 ft. 68 sec. 5. Jonquères d'Oriola (Fr.) met „Mar quis II" 0 ft. 68.3 sec. 6. Kol. Pantchoulichew (Nederland) met „Pooka" 0 ft. 69.1 sec. In de wedstrijden om de plaatsen zeven tot elf in het eindklassement van het we reldkampioenschap volleybal voor heren won Libanon gisteren met 3—2 (15—17 1215 159 1614 1614) van Israel. Polen ver sloeg India met 3—0 (15—12 15—7 16—14). In het damestournooi won Polen met 30 (15—1 153 15—0) van India. Rusland won met 30 (155 153 157) van Roemenië. De verdere resultaten waren: Heren: TsjechoslowakijeFx-ankrijk 3—0 (1510 15—6 15—6); Rusland Hongarije 3—0 (15—3 15—3 15—12). Dames: TsjechoslowakijeFrankrijk 3—0 (15—4 15—1 15—0) Kanaalzwe mm en De Deense zwemster Jenny Kammers gaard, die Het Kanaal al twee keer zwem mend is overgestoken van Frankrijk naar Engeland, begaf zich bij het Shakespeare- klif in de buurt van Dover te water voor een nieuwe poging in omgekeerde richting. Het weer was fraai, maar de getijen waren niet al te gunstig. Acht kilometer van de Franse kust moest zij haar poging opgeven tenge volge van zeeziekte. Vrijdag is te Nijmegen door toeval ont dekt, dat in de nacht van Woensdag op Donderdag een inbraak is gepleegd in de kantoren van de Gelderse triplexhandel op de Meiermarkt in Nijmegen. De dieven drongen de kantoren binnen via de ijzerhandel van de firma Voerman, waar zij enige kleinigheden stalen. Van daar kwamen zij door een raam in het pand van de triplexhandel. Hier hebben zij op vakkundige wijze een brandkast ge opend, zelfs zo secuur, dat men er op het eerste gezicht niets van kon zien. De bin nendeur van de brandkast bleek licht be schadigd. De dieven namen uit een kasboek 600 aan bankpapier mee. De recherche heeft de zaak in onderzoek. DODELIJK ONGELUK IN DEN HAAG Vrijdagmiddag omstreeks half vijf is de 4-jarige G. J. L. in de Naaldwijksestraat, waar hij woonde, door een vrachtauto aan- gei-eden. Het slachtoffer overdeed ter plaat se. Het ventje stak de straat over zonder op het naderende verkeer te letten. Hoewel het lastig zou zijn in de ganse wereld iemand aan te wijzen die minder kaas heeft gegeten van de schilderkunst dan wij (hoewel er natuurlijk schilders zijn, die er nog geen droog brood van kunnen eten) vertoeven wij toch altijd gaarne voor of in de kunsthandels van Amsterdam. Misschien is het juist wel daarom, dat wij er zo gaarne zijn. Natuurlijk bedoelen wij niet die gékke kunsthandels, waar ze altijd exposities houden van die jonge kliederaai-s van tegenwoordig, maar de rustige, soliede zaken waar men voor concurrerende prijs een deugdelijk stuk schilderwerk kan aanschaffen, knap in de lijst en vaak even goed-gelijkend als fotografie. Gelukkig zijn er nog veel van die win kels in Amsterdam, zindelijke zaken, waarin de rommelpotten geen voet aan de grond krijgen. Hier geen verwarren de knoeierij, maar eerlijke stukken, recht door zee en dwars door de boe renkool. Stukken waarbij men in één oogopslag ziet, wat men er aan heeft. Voor ons vormen deze winkels op onze wandelingen door de hoofdstad een permanente expositie, waar wij alle stukken als oude bekenden begroeten. En mocht er ééntje verkocht zijn, dan deert dat nog niets, want de volgende dag hangt er alweer een natuurgetrou we copie. Natuurlijk zijn er de zéér grote stukken, die kostbaar zijn en niet altijd direct een weg naar de kopers vinden. Sommige daarvan zijn al echte stadsmonumenten geworden, zoals het onvergelijkelijke werk „Alpengloeien" dat nu reeds gedurende enige eeuwen bij de firma Karbargeboer hangt. Op dit monumentale doek ziet men enkele rotspartijen die door een zachtrose licht worden bestraald, dat doet denken aan frambozenijs. Om in te bijten! De misselijke aantijgingen, dat zulke kunsthandels niets voor de kunst over hebben, wordt door een verschijnsel als dit toch wel onmiddellijk gelogenstraft. Wanneer men bedenkt hoe een grote uitleg (plus renteverlies) zo'n zaak zich getroost om de kunst te helpen, wordt men met ontzag vervuld. Ook de bewering, dat deze kunst preuts zou zijn, gaat ons inziens niet op. Speciaal de beeldhouwers, die met deze kunsthandels tot zaken komen, schromen niet het menselijk lichaam in zijn schoonste vormen bloot te stel len. Hier geen verwrongen ledematen maar een slanke, naakte dames-athlete aan de start voor de honderd meter Het A.T.G. speelt onder regie van\ Louis Saalborn Molières „De Inge beelde zieke" en doet dat op Zon dag-, Maandag-, Woensdag- en Vrij dagavond in de Stadsschouwburg. Ook in de Stadsschouwburg, maar dan op Dinsdag, komt de Nederlandse Opera met „Die Fledermaus" en op Donderdag met „De Parelvissèrs". Nieuwe exposities zijn er niet, maar een bezoek aan een van de perma nente exposities is ruimschoots de moeite waard. De bioscopen: in Nöggerath de Ita- liaanse film Peppino en verder lou ter vacantie-narigheid. Behalve na tuurlijk de prolongaties van de reeds door óns aanbevolen films Edouard et Caroline (Kriterion), High Noon (Tuschinski) en The day the earth stood still (Rialto). Het is een magere agenda, die wij dan ook maar aanvullen met de per manente cabarets: Sonneveld in het Leidsepleintheater en Hermans in de Kleine Komedie. Iedere avond. hardlopen of bezig met de ochtend gymnastiek van de radio. Nu is het natuurlijk ook weer niet alles bloot wat de klok slaat, want hoe aardig zulke stukjes het in de heren kamer ook doen, voor de peuters in huis zijn zij uiteraard minder geschikt. Die hebben nog de tijd. Voor hen zien wij liever de hondjes, de hertjes en de veulentjes, die ons met hun trouwe oogjes zo spi-ekend aanstaren. Wat ons altijd zo boeit in deze school van de schilderkunst is de beperking van de onderwerpen, die de kunste naars zich opleggen en trouwens ook de bepex-king van de mogelijkheden tot weergave, waaraan zij zich onder werpen. Zij willen niemand schokken om persoonlijke roem te behalen, maar zijn tevreden met een anoniem dienen van de kunst en een eerlijk stuk brood. Voor hen geen studiex-eizen naar het buitenland, zoals de regering deze aanbiedt aan de nieuwbakken kladde raars op kosten van onze belasting centen. Maar dat hoeft ook niet, want met een ansicht van een enkele Alp of Dolomiet doen zij al wonderen. Natuurlijk putten zij hun materiaal ook uit bronnen dichter bij huis. Een boekje over de vaderlandse geschie denis levert al de ixispiratie voor een trotse zeilvaarder, die beukend zijn kop op de golven smijt. Een fietstocht je naar de Drentse hei geeft hun de stof voor een van die lieflijke tafreel- tjes gevormd door een kudde schaap- kens, een vrolijk blafferd je en een waakzame herder. Even een wandelin getje door Den Hout en hupsakee, daar staat weer zo'n px-achtige gulden boslaan in de herfst nauwkeurig op het linnen gepenseeld. Zelfs de kosten van een boottochtje naar Marken en Volendam worden dubbel en dwars goed gemaakt door het portretteren van enige doox-groefde markante kop pen, een verschijnsel waaraan vele in woners van vissersdorpen lijden. Ter completering van het buitenwerk, dat voornamelijk in het mildere seizoen geschiedt, zijn er dan nog de bollen velden met hooimijt en de onder hoog geboomte schuilgaande boerenhofste den met hooimeid. Onderweg kan men nog altijd een enkel molentje mee pikken. Ook in de wintertijd is er nog vol doende werk aan de winkel. Daar zijn het „Gezicht op gracht", „Gezicht op Hofje" en „Gezicht op Grote- of St. Janskerk". Tegenover deze fraaie stadsbeelden geldt voor de werken der moderne kunstenaars slechts de quali- ficatie „Geen gezicht". Wordt het eenmaal bitter koud, dan vangt de productie der stillevens aan. Zelfs op de eenvoudigste mansarde zijn er voldoende attributen om aller lei gedurfde mogelijkheden te verkrij gen. Een lege fles, een koperen kan netje, een blauw-stenen kruik, een stuk brood, enige tomaten, een savoye- kool, een dode schelvis en enige over leden fazanten heeft de werkelijke kunstenaar, die zijn vak vex-staat, steeds in voorraad. Met deze eenvou dige eetwaren en keuken-utensiliën staat hij voor niets meer. Met bovenstaande schets hopen wij u een indruk te hebben gegeven van de werkwijze onzer bescheidenste maar beste kunstenaars en de kunst handels, die kosten noch moeite sparen om hun werken aan de man te bren gen. Door al deze mensen woi-dt stil- letjes-aan een groot stuk werk ver richt, dat niet na zal laten zijn invloed op de kunstzin van het Nederlandse volk te doen gelden. BOEDA Met steeds toenemende verwondering hebben de lezers van de sport berichten zich cle afgelopen week en ook daarvoor afgevraagd waar de besturen van de voetbalverenigingen in Nederland toch wel heen willen. Want nauwelijks was de zestiende Augustus aangebroken of de sportkalender ver meldde zoveel vriendschappelijke voet balwedstrijden en tournooien dat vrijwel zonder overgang de voetbalmachine plotseling weer op volle toeren draaide. Er was vrijwel geen verenigingsbestuur dat niet besloot in te schrijven voor het een of ander eendaags of tweedaags tournooiof dat geen contact zocht met andere verenigingen om vriendschap pelijke wedstrijden vast te stellen. Wij hebben onze bedenkingen tegen een dergelijke gang van zaken. En wel om twee al oude redenen: de beoefenaars van de zomersporten worden in veel gevallen ernstig benadeeld en de voetballers zelf of zij aan zomersporten doen of niet lopen het gevaar op een meer dan normale wijze voetbalmoe te worden. De geschiedenis van het probleem „ge sloten seizoen" is ons wel zo goed bekend, dat wij ook wel weten dat een vexdenging van de periode (15 Juni—15 Augustus), waarin de Koninklijke Nederlandse Voet bal Bond de bij hem aangesloten vereni gingen verbiedt wedstrijden te spelen, .weinig kans zal maken indien daartoe een voorstel wordt ingediend. Alhoewel daar toe wel degelijk de gelegenheid bestaat. Het is namelijk al meer dan in een sei zoen voorgekomen dat de competitieleiding van de K.N.V.B. soms drie tot vier maal besloot dé zogenaamde „inhaal-Zondagen" vast te stellen. Zondagen, waarop uitslui tend uitgestelde wedstrijden werden ge speeld. En veelal en dat is juist de min der prettige zijde van het probleem om toch maar vooral pas ver in het voorjaar met het voetbalprogramma klaar te komen. En dus: om de voetballers toch maar zo lang mogelijk van andere sporten verwij derd te houden. In Engeland waar veel meer wedstrij den door de clubs in de League worden gespeeld pakt men het anders aan. Daar speelt men nagenoeg iedere Zaterdag. Daar worden geen wedstrijden afgelast, omdat er plassen op het veld staan of omdat het vriest, neen, daar speelt men 's winters, weer of geen weer. Maar in Engeland staan de zaken ook anders. Daar trekken de exneketwedstrijden 's zomers soms tienduizenden toeschouwers erx daar willen de toeschouwers dan ook niets meer van voetbal weten als het warm genoeg is voor het beoefenen voor zomer sporten. Als daar de winnaar van de Cup bekend is, is het definitief afgelopen. Daar ook krijgen de zomersporten het volle pond en kunnen de voetballers volledig uitrusten. Nog een vooi'beeld daax-naast uit Neder land. Een voorbeeld, dat voor zich spreekt. Want wat te zeggen van twee voetballers (waarvan een uit een Haarlemse vereni ging) die eerst de normale competitie uit spelen en daarna het volledige kampioens programma afwerken, daar tussendoor wedstrijden spelen in proef elftallen, ver volgens deelnemen aan de Nederlands elf tal-training, naar Helsinki gaan en dan nog juist een week over houden om ook eens wat anders te doen in hun vrije tijd dan voetballen alleen. Om dergelijke uitwassen of in welke vorm dan ook te voorkomen, is maar één maatregel voldoende: een gesloten sei zoen van 1 Juni tot 1 September. Tijd voor ti'aining, proberen van nieuwe spelers in vriendschappelijke wedstrijden blijft er dan als zo langzamerhand niet iedere vex-eniging de behoefte voelt een tournooi te organiseren altijd nog genoeg over. TK geloof, dat de kansen van Engeland tegen de Australiërs het volgende jaar zeer veelbelovend zijn, zo heeft de aan voerder van het Engelse testteam aan een verslaggever van de Daily Herald verteld. En - zo voegde Len Hutton daar aan toe ik «al bijzonder teleurgesteld zijn als we niet alle vijf testmatches winnen. Engeland's captain bleek na de serie van vier wedstrijden tegen India dit jaar waarvan drie wedstrijden werden gewon nen en een in een draw eindigde wel bijzonder optimistisch. „Het batten", zo zei hij, „begint zelfs op dat van 1938 te lij ken (in dit team speelden o.a. Edrich, Ley- land. Hammond, Paynter, Denis Compton en Hardstaff) en het bowlen is beter dan sinds jaren". Vooral over de jonge Trueman bleek Hutton bijzonder te spreken. Vergeleken met Ray Lindwall zo zei hij is True man op het ogenblik nog aan de zwakke kant, maar binnen twee jaar zal hij onge twijfeld de gelijke zijn van deze grote Australische fastbowler. Dat zijn in ieder geval woorden, die de Engelse cricketers moed geven voor de testmatches tegen Australië het volgend jaar- E. K. ADVERTENTIE SPI SSTR LEDEREN KLEDING BADGAST VERDRONKEN Bij het baden in zee is Vrij dagmiddag te Scheveningen verdronken ir. J. J. Janssen uit Venlo, rijkspluimveeteeltconsulent voor Limburg. De heer Janssen, die de zwem kunst niet machtig was, was te ver in zee gegaan. Kunstmatige ademhaling werd nog toegepast, doch vergeefs. Ir. Jansen is 55 jaar geworden.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7