De herfst kleurt de veilingen Velserbeek was tot 1918 het park voor adellijke geneugten „Vacantievreugd": een nieuwe figuur in de arbeiders-vacantie Agenda voor Beverwijk Visserij-y ark Bonen blijven duur Van blokken- en janneverhuisje Jaap de Vries zet de klok terug Roozenburg liet zich niet verschalken Cultureel gebouw op 9 September open Castricum PLATTEGROND AB DE JONG AB DE JONG 8 ig£U Vuurtoren-tournooi Minister J. in 't Veld verricht de ceremonie Aankoop van huize Westerduin van de Hoogovens op til Huis gaat aan de rol SCHEEPVAART ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 Velserbeek eertijds het domein van de adel, het jachtveld van prinsen en baronnen. Dit wild zal daar zelden voor de dubbelloops gekomen zijn, maar sinds Velserbeek gemeentelijk park is geworden, ademen herten en fazanten, weer wat vrijer. Er is op de Beverwijkse groentemarkt dagelijks een vrij grote aanvoer, waarbij de bonen verre de overhand hebben. Zowel voor export als voor de conserven-industrie is er veel vraag naar bonen, waardoor de prijzen zich niet alleen handhaven, maar zelfs oplopen. De snijbonen draaien rond de 50 cent per kilo; sperciebonen blijven op ditzelfde peil. Pronk- en spekbonen gaan eveneens vlot weg, vooral omdat hier nog maar een klein aanbod van is. Sla maakte eerst een inzin king mee, maar liep toen weer op tot 14 cent per krop. Andijvie, spinazie en poste lein waren aan de goedkope kant; bloem kool was vlot te verkopen en noteerde 55 cent per stuk. Tomaten zijn door het uit blijven van exportorders goedkoop en kwa men Vrijdag de 30 cent per kilo niet te boven; ook de komkommers waren goed koop, deze draaiden rond de 10 cent per stuk. Naast grote partijen appels en peren komen er ook meer bramen aan de markt, die tot 1.50 per slof gaan. Er komen zelfs nog aardbeien aan de veiling. TTET UITSPANSEL leek een reusachtig projectiedoek, waarop de langzaam voorbij zeilende wolkenformaties de beelden vormden, die de verteller opriep. In het gras van de speelweide hebben wij gistermorgen intens en lang genoten van een der weinige, waarlijk kosteloze, heerlijkheden, toen de geboren verhaler Jaap de Vries, de thans 72-jarige oud-jachtopziener van het park Velserbeek, het jaar 1952 weer toekomst liet worden en ons terugvoerde naar een tijd, waarin een getrouwde parkwachter negen gulden in de week verdiende en toch eigenlijk beslist niet meer nodig had. Jaap de Vries wees op de prinsen, baronnen, jonkers en freules, die met of zonder „achterladers" ter jacht togen in het bos, op het jannever- en blokkenhuisje en al die andere décors en requisieten rond de regisseur, F. J. Baron van Tuyll van Serooskerken, tot 1918 de eigenaar van het trotse landgoed „Velserbeek". Het is lang geen zeldzaamheid als men iemand ontmoet, die ondanks een wellicht minder uitgebreide theoretische kennis door een uitgebreide praktische ervaring menige geschoolde collega, waar het be treft kennis omtrent allerlei zaken, met ruime voorsprong slaat. Zo is het ongetwij feld ook met Jaap de Vries, die als Drie- huizer van een paar turven hoog met z'n vader de duinen introk en daar leerde hoe moeder natuur haar wereldje bestuurt. Jaap koos het goede beroep van z'n vader, grootvader, ooms en neven; hij wilde jacht opziener worden en zo kon het gebeuren dat hij- als 23-jarige knaap in z'n beste plunje bij" meneer de baron van Velser beek kwam solliciteren. Jaap werd „inge werkt" door z'n oom, die de langste tijd de „voorlader" van heer Van Tuyll had mogen dragen. De jonge koddebeier zwierf dagen en nachten achtereen tussen de bomen en het struweel, wist alras waar de bunzings huis den, de konijntjes paarden en hoe hij op de beste manier de baron terzijde kon staan' op diens periodieke jachtfestijnen. Van. huisknecht Josef vernam Jaap voorts de regels van het protocol, dat uiterst streng diende te worden nageleefd wilde het personeel het dagelijks brood op het landgoed blijven verdienen. Tragisch einde Het had sterk de schijn, dat de gepen- sionneerde jachtopziener naast ons hardop uit een interessant boek voorlas. „Het is precies of ik op het ogenblik uitrust van een vermoeiende jachtpartij", glimlachte hij, terwijl een kriebelend insect op zijn hand niet met een nijdige beweging ge- executeerd werd, maar rustig zijn gang kon gaan. „Aan het einde van de schietlaan een paadje waar de heren hun nieuwe geweren inschoten bevond zich vroeger het zoge naamde blokkenhuisje. In- dit houten op trekje stond het levensgrote beeld van een jager met de dubbelloops in de aanslag. Nu was de grote bijzonderheid, dat degeen die toevallig op de drempel trapte bijna van de sokken werd geslagen door de vleu gels van de houten figuren, nadat de deur tjes op geheimzinnige wijze waren open- gezwiept. Op een kwaaie Zondag kregen de baron en de baronesse bezoek van een echtpaar, waarmee zij bevriend waren, namelijk de griffier van de rechtbank in Amsterdam en zijn vrouw. De beide dames gingen 's mid dags een ommetje maken in het park en belandden ook bij dat blokkenhuisje. Me neer de baron had hen ten overvloede ge waarschuwd voor de genoemde verrassen de ontknoping, maar toen de echtgenote van de griffier als eerste op het drempeltje stapte, schrok zij nog zodanig van het plot selinge geweld, dat zij kort daarop ten ge volge van een ernstige shock overleed. Het blokkenhuisje werd reeds de volgende dag gesloopt Evenementen Eh dan dat „janneverhuisje". Kort bij de muziektent staat nu nog een ste nen bouwseltje, waarin evengoed Hans en Grietje, Sneeuwwitje-als de waakhond van de baron hun dagen gesleten zouden kun nen hebben. Dit miniatuur-huisje had vroeger echter een enigszins andere be stemming, iets minder sprookjesachtig wellicht, maar wel een die inet de geest van het milieu en de tijd overeen kwam. Wanneer de baron namelijk een tiental vrienden, waaronder wijlen prins Hendrik niet vaak ontbrak, had uitgenodigd voor een feestelijke jachtpartij in het park, kre gen de drijvers of „opstokers", zoals Jaap de Vries deze knapen betitelde voor het festijn begon en de heren zich in alle windrichtingen verspreidden, in dit hokje een „lekker gjaasje" waardoor alles ge smeerd zou moeten verlopen. De jagers knalden naar hartelust raak en mis om later tijdens het diner in de kroonzaal, te verhalen van de meesterlijke schoten, die in de afgelopen uren gevailen waren. Verslaggever Jaap de Vries schilderde de ene episode na de andere in felle kleurtjes en zachte pasteltintjes, al naar gelang de historische beelden getuigden va» harde conventie of charmante romantiek. De verteller - Jaap de Vries. Elke morgen om halfacht klopte jacht opziener De Vries, die toentertijd in een huisje naast de villa woonde, op de slaap kamerdeur van de baron en dan was stee vast de vraag: „En Jaap, wat is er voor nieuws? Nog wat gezien in het park?" En Jaap deed getrouw verslag van zijn bele venissen in de afgelopen vierentwintig uur. Had hij wezels gesignaleerd en deze met eeii welgemikt schot neergelegd, dan tastte de- baron in z'n vestzakje en stopte zijn jachtopziener een riks in de hand. Zulke gulle extraatjes deden Jaap meer en meer hechten aan z'n adellijke baas. „Want dat vond ik een van zijn allerbeste zijden; hij was niet gierig!" aldus de oude park wachter. In andere handen In 1918 moest baron Van Tuyll door allerlei omstandigheden het landgoed Vel serbeek verkopen. Twee heren, die er in de oorlogsjaren niet slechter op geworden wa ren, Albers en Kluft, namen het over voor 535.090. Zij dachten geen onvoordelig handeltje te hebben gedaan. In zes jaar tijd verkochten zij voor ruim een ton aan hout uit het park aan cle rederijen, die bij gebrek aan kolen hun trawlers op eiken- blokken lieten lopen. Toch was dit bedrijf voor de nieuwe bazen van Jaap de Vries in het geheel niet winstgevend, temeer daar hun plan om op het Velserbeekterrein fa brieken te plaatsen, bij het gemeentebe stuur helemaal geen enthousiasme veroor zaakte. „Géén industrie in Velserbeek!" beslisten de raadsleden en van narigheid (en met verlies) verkochten de heren Albers en Kluft het landgoed in 1924 aan de gemeen te. Aldus werd Jaap de Vries ambtenaar want hij bleef als parkwachter in Velser beek, tot hij op 64-jarige leeftijd ging suk- Ligthart kreeg in cle derde ronde van het IJmuidense „vuurtorentournooi" de kans van de dag, om wereldkampioen Roozen burg een damlesje te geven. Hij had de hele damwereld in verbazing kunnen brengen, als hij de winst gepuurd had, die er in zat: met het „Roozenburg- systeem" had Ligthart de kampioen kun nen verslaan. Nu faalde de D.C.IJ.'er echter in dit uiterst moeilijke systeem en zelfs moest hij zijn partij later gewonnen geven. Dukel wist al gauw in de opening al van Suyk te winnen. Laros verloor van de Noordhollandse kampioen Yme de Jong. De stand na de derde ronde is nu: 1. Roozenburg 5 pt.; 2. Dukel 4 pt.;' 3. De Jong en Laros 3 pt.; 4. Suyk 2 pt.; 5. Ligt hart 1 punt. Vanmiddag om 4 uur en morgenochtend om 10 uur wordt het tournooi in hötel Ken- nemerhof voortgezet. Jaap de Vries, de gepensionneerde jachtopziener van het landgoed Velser beek, is een „open boek" als hij gaat vertellen over de tijd, waarin hij bij F. W. baron van Tuyll van Serooskerken in het bos de orde handhaafde en dag en nacht, zomer en winter, klaar moest staan indien de baron thuis was. Op een goede dag ging Jaap met zijn meisje op weg naar de kermis in Beverwijk en zulks diende stiekum te geschieden, daar een vrije middag of avond slechts bij heel hoge uitzonderingen verstrekt werd. Plotseling hoorde de uitbreker tot z'n schrik een rijtuig naderen waar in hij de baron vermoedde. Z'n toekom stige echtgenote trok hij in het halfduis ter met een stevige ruk achter een dikke boom in het hoge gras langs hei pad en met de hand op haar mond zag hij z'n baas passeren. Hij is die bewuste avond maar niet meer verder gegaan in de richting Beverwijk. kelen en zijn uniform aan de wilgen kon hangen, omdat hij pensioen kreeg. Men kan slechts van heel weinig mensen zeggen, dat hun levensverhaal bijzonder boeiend is en een aaneenschakeling ge noemd kan worden van interessante episo den, wat Jaap de Vries echter te vertellen heeft zou als boekwerk ongetwijfeld zijn weg wel weten te vinden. H. J. Op de Castricumse groenteveiling „Ons Belang" kregen de tuinders Vrijdag de vol gende prijzen: sla 3-5, komkommers 9-11, bloemkool 20-63, dubbele bonen 22-48, en kele bonen 33-45, dubbele stokbonen 40-61, snijbonen 37-52, tuinbonen 27. blauwe ca- pucijners 34-56, pronkbonen 22, spekbonen 30, bramen 0.801.40, bospeen 10-19, uien 11-13%, selderie 2-3 cent per bos, sel derie 40 cent per kistje, pieterselie 15 cent per bakje, aardbeien 52 cent per doosje, kroten 6%-12, pruimen 20, peren 9, rabar ber 4, tomaten 22, frambozen 27 cent per doosje, andijvie 10%, groene kool 11, rode kool 6, aardappelen 9.40 per 100 kilo. Duindoorns Op de Beverwijkse bloemenveiling be ginnen steeds meer herfstbloemen los te komen. Het aanbod van chrysanten wordt gaandeweg groter en er komen reeds grote partijen September-geel en wit, die tot 55 cent per bos gaan. Ook de grote chrysanten beginnen te komen. Gladiolen brachten, bij een ruim aanbod, van 15-48 cent per bos op. Dahlia's zijn nu in goede en grote partijen aan de veiling. De gele zonnebloem heliantus kwam tot 45 cent per bos. Vuurpijlen brachten dat ook op. Er zijn alweer duindoorns aan de markt die grif verkocht worden. Eikenblad en de bekende oranjeballonnetjes kondigen even eens de komende herfst aan. Er zijn weinig potplanten, al zal hier wel spoedig een verandering in komen nu de eerste cyclamen op komst zijn. Het Culturele gebouw in IJmuiden zal naar wfj vernemen op 9 Septem ber, des middags om 3 uur, officieel worden geopend door de demissionnaire minister J. in 't Veld, in zijn kwaliteit van voorzitter van de raad van beheer van het voormalig „Nederlands Volks herstel". Tegenwoordig zullen verder zijn B. en W. van Velsen en talrijke raadsleden. Onge veer 60 verenigingen hebben thans belang stelling getoond voor de stichting, die het culturele gebouw onder zich heeft en de heer J. Marcelis is als beheerder van het nieuwe gebouw aangesteld. Hoop ging in rook op Drie weken geleden nam een Castricum- mer uit de Jacob Catsstraat het besluit, om wekelijks een half of een heel mudje kolen in te slaan met het oog op de naderende winter. Van zijn met overuren verdiende geld kocht de man Woensdag weer wat kolen en liet het zwarte goud door de ko lenhandelaar in het achter het huis staande hok deponeren. Donderdagavond kwam hij tot de ontdekking dat er nog maar enkele stukjes anthraciet in lagen. De rest bleek op onverklaarbare wijze te zijn verdwenen. De rijkspolitie heeft in de loop van Vrijdag een onderzoek ingesteld. Huize Westerduin te Wijk aan Zee, dat een aantal jaren na de oorlog als pension voor werknemers van de Hoogovens uit verre provinciën heeft gediend en dat sinds 1950 door de Hoogovens beschikbaar werd gesteld als vacantieoord voor per soneel van Twentse fabrieken, zal zeer waarschijnlijk worden .aangekocht door de „Stichting Vacantievreugd". Het ligt in de bedoeling om hier een vacantiecentrum te vormen in het kader van een internationale vacantiebesteding voor werknemers. De „Stichting Vacantievreugd" werd in dertijd door het personeel van de Gebr. Stork en Co. te Hengelo in het leven ge roepen, teneinde het personeel een zo goed en goedkoop mogelijke vacantie te kunnen bezorgen. Later namen ook per soneelsleden van verschillende andere fa brieken in deze Stichting zitting, zoals van de N.S.F., cle zoutindustrie en andere be drijven. In Ommen werd het eerste vacantie centrum gesticht; op het vroegere Sterren kamp, een oppervlakte van 800 ha land, werd een aantal zomerhuisjes neergezet, waarin de werknemers der hierboven ge noemde bedrijven hun vacanties door brachten. Al spoedig kwamen er ook aan vragen voor het doorbrengen van vacan tie in de zomerhuisjes van andere zijden, vooral scholen uit Friesland. Er werden zalen voor jongens en meisjes bijgebouwd en aldus groeide dit kamp uit tot een va- cantie-oord, dat dit jaar reeds een 20.000 „overnachtingen" boekte. Het tweede Als tweede vacantiecentrum werd „Hui ze Westerduin" gehuurd van de Hoogovens, hoewel de opzet heel wat meer bescheiden was dan dat in Ommen het geval is. De „Stichting Vacantievreugd" heeft echter grootse plannen; men wil deze stichting doen uitgroeien tot een vereni ging, waarbij alle bedrijven in Nederland zich zullen aansluiten. De gedachte, waar- bij men hiervan uitgaat is dat iedere werk nemer van zijn vacantietoeslag zijn va cantie kan doorbrengen. In Ommen be taalt men f 25 per week per persoon, ter wijl kinderen tot 7 jaar f 6.50 en kinderen van 714 jaar f 12.50 betalen. Voor deze lage tarieven kan men zelfs gedurende deze vacantie culturele manifestaties in lassen. Door het doen stichten van verschillen de centra in het land zullen de vacantie- gangers zelf een keuze kunnen maken, waar of zij hun vacanties wensen door te brengen. Internationaal? Voor het doen slagen van dit plan, dat zelfs nog internationaal zal kunnen wor den, zullen de medewerkende bedrijven en hun personeelsleden gezamenlijk het geld moeten opbrengen. Volgens de heer A. J. Wevers, perso neelschef van Stork in Hengelo, die tevens de „manager" van de Stichting is, zouden reeds vanmorgen de eerste stappen worden gedaan bij de Hoogovens, om tot aankoop van „Huize Westerduin" over te gaan. Bo vendien zal men binnenkort ook aan de directie van dit bedrijf de plannen voor leggen, teneinde hen in de Stichting te doen betrekken. In de „Slichting Vacantievreugd" heb ben momenteel zitting de heer A. Ooster- lee, hoofd van de „vorming buiten school verband van het Departement van O., K. en W.", de heer W. Bakker, raadsadviseur van het ministerie van Financiën, de heer v. Os, vertegenwoordiger van het Centraal Werkgeversverbond en de heer A. J. We vers als penningmeester. Afscheid met Gabaret De personelen van de N.S.F. en Gebr. Stork en Co., die in „Huize Westerduin" te Wijk aan Zee hun vacantie doorbrachten, werden op de laatste avond van deze tijd vergast op een Hoogoven-cabaretgezel- schap onder leiding van de heren IJ. Wes terman en J. van Wijk. Conférencier was de heer M. Woerde man en de muzikale voordracht berustte bij de heren H. Corridon, accordéon en J. Westerman, slagwerk. Veel succes oogstten de heer G. Barbiers en mej. R. Dieben, welke laatste vooral in de schetsen een voorname rol speelde. Deze avond werd door de gasten ten zeerste op prijs gesteld en besloten met een gezellig bal. ADVERTENTIE Velsen - IJmuiden - Beverwijk 175 thans leverbaar KLAVER'S BOEKHANDEL Edisonstraat 11 - IJmuiden Tel. 5326 Zaterdag 23 Augustus. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Vier meisjes van Broadway". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Tarzan, de aapmens". W. B. Theater, 8 uur: „Noodlot in de woestijn". Zondag 24 Augustus. Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Vier meisjes van Broadway". Luxor Theater, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Tarzan, de aapmens". W. B. Theater, 2.30 uur: „Het teken van Zorro"; 4.30 en 8 uur: „Noodlot in de woestijn". Zoals al eerder is gemeld, bouwt de heer J. Biesterbos uit Castricum voor eigen rekening 96 woningen in onze plaats. Waar vroeger aardbeien en aardappelen werden geteeld, verrijzen nu de nieuwe woningen. De straten heeft men de namen gegeven van de Oranje-prinsessen. Nog steeds was echter de woning van de heer Fr. Schut blijven staan, de tuinder die vroeger op de grond van de Oranjebuurt zijn beroep uitoefende. Het lag voor de hand dat deze woning zou moeten verdwij nen en men heeft nu het plan opgevat de woning eenvoudig van haar fundamenten op te vijzelen, op een z.g. slee te zetten en het hele geval 1000 meier verder op een nieuwe fundering te plaatsen. Sinds enige dagen is men druk doende de ramen en deuren te verwijderen. Zelfs is aan het dak de schoorsteen ontnomen. Het huis is rond om in de ijzeren binten gezet en thans zijn de werkzaamheden zo ver gevorderd dat de verplaatsing van de woning aanstaande is. Maandag zal deze riskante onderneming gaan geschieden, hetgeen de eerste maal is dat iets dergelijks in Castricum plaats heeft. Predikbeurten NED. HERV. GEM. 10 uur: ds. L. Can_ negieter. HERV. EVANG. VER. 10 uur: ds. J. van Duijne, van Amsterdam. GER. KERK 9 en 10.30 uur: ds. J. van Arkel, van Haarlem; 17 uur: ds. A. G. Kornet. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door arts A. de Jongh, Ko ningin Julianastraat 1, Telefoon 534. De wijk- en kraamverzorging is voor hetzelfde tijdvak in handen van zuster J. Meihuizen, Bakkummerstraat 41. Agenda voor Castricum „CORSO" THEATER Zaterdag 19.15 en 21.30 uur; Zondag 19.15 en 21.30: „The Racket". Zondagmiddag 14 uur, Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag, iedere avond 20 uur: „Two Tickets to Broadway". ADVERTENTIE NA LANG ZOEKEN GEVONDEN Eindelijk hebben we een prima Vulpen voor Scholieren rnet gouden pen en garantie. Twee prijsklassen: 6.75 en 7.75 Verkrijgbaar bij: KLAVER'S BOEKHANDEL Edisonstraat 11 - IJmuiden Tel. 5326 Alcyone, 21 v. Santos naar Victoria. Argos, 22 van Tanger te Oran verwacht. Alderamin, 22 van Suez naar Aden. Arundo, 22 11 u. te IJmuiden. Aagtekerk, 22 v. Rotterdam te Hamburg. Abbedijk, 21 240 m. ZO. Kp. Sable. Alphacca, 21 van New York naar Boston. Amsteldiep, 21 190 m. Z.ZO. Savanna. Arendsdijk, 21 v. Norfolk naar Curagao. Arkeldijk, 21 240 m. Z.ZW. Kp. Sable. A.verdijk, 21 750 m. W. Bermuda. Axeldijk. 21 400 m. W-NW. Flores. Agamemnon, 21 van Aruba naar La Guaira. Aletta. 22 te Pladju verwacht. Algenib, 21 200 m. W. Kp. St. Vincent. Alkaid, 21 45 m. W. Kp. Trafalgar. Amstelpark, 21 80 m. O.ZO. Nantucket. Andijk, 21 Havana verwacht. Armilla, 22 v. Pladju te Singapore verw. Albireo, 21 dwars Lissabon. Alnatii, 21 120 m. W.t.Z. Kp. Blanco. Bintang, 22 v. Seattle te Calcutta. Boskoop. 21 v. Trinidad n. Guanta. Blijdenaijk, pass. 22 Vlissir.gen. Breda. 21 van Arica naar Pisco. Borneo, 22 van Genua naar Brake. Bacchus, 21 280 m. W.NW. Curagao. Barendrecht, 22 205 m. ZO. Oostpunt Kreta. Bawean, 21 v. Bandjermasin n. Soerabaja. Bontekoe, 21 v. Makassar n. Soerabaja. Bunabaai, 21 te Pladju. Bonaire. 21 1200 m. W.NW. Madeira. Britsum, 21 180 m. ZO.t.O. Sable eil. Callisto, 22 van Swansea te Montreal verw. Ceronia, 21 dwars St. Helena. Castor, 21 v. Maracaibo n. Matanzai. Gadila. 21 110 m. NO. Massawa. Caltex Leiden, pass. 21 Kp. Bougaroni. Camphuys, 21 v. Belawan n. Singapore. Chama, 21 rede Miri. Ceram, 211 dwars Khorya Morya baai. Cottica.' 21 250 m. NO. San Miguel. Douro, 21 te Cartagena n. Malaga. Dalerdijik. 21 800 m. W.ZW. Flores. Delfshaven, 21 iv. Kiel te Vlissingen. Diemerdijk, 21 490 m. ZW.t.W. Flores. Eos, 21 te Gibraltar. Esso Rotterdam. 21 250 m. W.NW. Flores. Etrema, 21 280 m. NW. Finisterre. Edam. 21 700 m. W. Scilly's n. Antw. Esso Den. Haag. 21 400 m. NO. Sombrero. Eemdijk. 22 v. New Orleans te Brownsville. Felipes, 21 Anamba eil. gepass. Garoet, 21 v. Soerabaja n. Makassar. Gröote Beer, 21 v. Quebec naar R'dam. Gaasterkerk, 22 v. Sydney naar Brisbane. Gooiland, 21 v. A'dam te Rio de Janeiro. Heemskerk, 23 te Adelaide verwacht. Haarlem, 21 bij Sombrero eil. Hesilia, 21 140 m. ZW. Guadeloupe. Hecuba, pass. 21 Oostpunt Cuba. Helena. 21 230 m. N.NO. Guadeloupe. Helicon. 21 100 m. Z.ZO. Kp. Hatteras. Heelsum. 21 220 m. NW. Flores. Hydra. 22 v. d. Orir.ocorivier te Granada. IIos. 21 180 m. Z.ZO Kp. Hatteras. Jupiter, 21 v. Tel Aviv naar Haifa. Joh v. Oldenbamevelt. 21 260 m. W. Kreta. Kertosono. 22 v. Soerabaja te Semarang verw. Karossa, 21 v. Sin aba ng naar SItoli. Kasimbar, 21 te Padang. Lindekerk, 21 v. Koewait n. Khorramshar. Limburg. 22 v. Belawan te Singaoore. Leerdam, 22 v. R'dam te New York. Loosdrecht, 21 v. Calcutta te R'dam. Lutterkerk, 21 v. R'dam te Amsterdam. Loenerkerk, 21 v. Colombo te Cochin. Leuvekerk. 21 120 m. N.NO. Perim. Liseta, 21 110 m. NW. Anomba. Lombok, 21 120 m. W. Turks eil. Manoeran, 22 v. Amsterdam te Makassar verw. Mariekerk, pass- 22 Dakar n. Teneriffe. Murena. pass. 21 Bermuda. Maas. 22 van Amsterdam te Rotterdam. Maasland, 22 te Las Palmas verwacht. Modjokerto, 22 te Genua. Maaskerk. 21 v. Amsterdam n. Hamburg. Macuba, 21 v. Rio Grande do Sul te Paranvier. Marisa, 22 250 m. ZO.t.O. Brisbane. Meerkerk, 22 v. Hamburg te Antwerpen. Mirza, 22 dwars Denison. Mataram, 21 210 m. Z.ZW. Kp. Sable. Merwede. 21 320 m. ZW. Bermuda. Mitra. 21 120 m. N. Oostpunt Kreta. Myonia, 21 dwars Linga eil. Marken. 21 van Singapore n. Tj. Prlok. Noord wijk, 21 v. Temeuzen n. Huelva. Nieuw Amsterdam vertr. 22 16 u. v. R'dam n. New York. Oranjestad. 21 te La Guaira. Oberon, 21 v. Gonaives n. Port au Prince. Overijsel, 22 te Mena el Ahmadi. Poseidon. 21 v. Port au Prince n. New York. Pygmalion, 22 v. New Orleans te Houston verw. Prins Fred. Willem, 22 te Montreal verw. Prins Joh. Willem Friso, 21 330 m. ZO. Kp. Race Prins Maurits, 22 310 m. O. Belle Isle. Prins Willem v. Oranje, 21 620 m. O. Belle Isle. Prins Alexander, 21 530 m. W.NW. Scilly's. Prins Willem II, 21 460 m. NO. Bermuda. Roepat, 21 v. Genua. Rijndam, 21 v. New York naar R'dam. Radja. 21 v. Baltimore n. Galveston. Rossum, pass. 21 Burlings. Rotula, 21 230 m. ZO.t.O. Bermuda. Rafaela, 21 Billion gepass. Ruvs, 21 700 m. W.t.N. Kaapstad. Rempang, 21 bij Vlissingen. Salawati, 22 v. Bahrein te Koewait. Saparoea, 21 v. Bahrein n. Koewait. Marktberichten. Prijzen: Heilbot 2,60 gr. tong 4,103,45, grm. tong 1,941,78, kim. tong 1.921,60, kl. tong I 1,521,41, kl. tong II 1,49—1,34, tarbot I 3,25—2,65 alles per 1 kg.; Tarbot II 78, tarbot III 50, tarbot IV 58, tongschar 49, kl. schol I 40 32, kl. schol II 32—17, schar 22—19, bot 21,5018, v. haring 1511, makreel 25 10,10, grm. schelvis 35,5034. kim. schel vis 35,50—34,50, kl. schelvis I 36—25, kl. schelvis II 20,5010, wijting 1710,50, gr. gul 2418, mid. Gul 2013, kl. gul 14 8.20, kl. haai 13, alles per 50 kg.; gr. ka beljauw 148114 per 125 kg. Aanvoer: 175 kisten tong en tarbot, 2 tongschar en schartong, 170 schol, 5 schar, 3 bot, 2200 haring, 215 makreel, 180 schelvis, 175 wijting, 81 kabeljauw en gul, 4 haai, 20 diversen, totaal 3230 kisten. Aan de stijve kant. Geheel boven ver wachting bleven ook Vrijdag de plat- en fijnvisnoteringen die Woensdag door de verminderde aanvoeren belangrijk stegen, aan de hoge kant. Voor enkele soorten werd zelfs nog meer betaald dan in de voorgaande dagen. Reeds bij de stai't van de afslag bleek dat de vraag naar de klei nere scholsoorten vrij groot was. Schol 2 noteerde aanvankelijk f 18 maar steeg tot f 25, schol 3 bracht het van f 13 op f 18 per 50 kg. Ook de waarderingen voor tong hiel den goed stand. Laptongen gingen van de hand tegen f 3.60 en de middelsoorten voor f 1,70 per kg. Voor de goede haringsoorten was eveneens veel animo. Grote Noord soorten kregen prijzen die liepen van f 16 tot f14, de kleinere Zuidsoorten van f 13 tot fll per 50 kg. Daar enkele partijen niet aan de kwaliteitseisen voldeden gingen er ondanks de goede vraag nog 450 kisten naar de visverwerkende industrieën. We gens het schaarse aanbod van makreel na men de rokerijen en conservenfabrieken vlot af voor f 18 tot f 15 per 50 kg. In en uit. Vrijdag kwamen binnen de volgende schepen (opgave tot 16 uur): de Katwijk 19. 29, 67. 41; IJm. 283, 1, 227, 249, 213; Ürk 126, 22, 76. 60, 53, 104, 70, 136; Texel 14, 51; YE. 93 en de RO. 29. Naar zee vertrokken de IJm. 226, 213; Texel 51; YE. 93; Urk 136, 126, 53, 76, 60, 29 en het Visserijonderzoekingsvaartuig „Antoni van Leeuwenhoek". Van Poolse zijde. Van de Poolse vloot kwamen binnen de „Derkaz" en de GDY. 172 zonder vangst, de GDY. 175 met 35 kantjes pekelharing en de GDY. 134 met 7 kantjes pekelharing. Zilveren vloed. Van de haringvisserij kwamen Donderdagavond binnen de IJm. 283 met 373 kantjes, de KW. 129 met 405 kantjes, de KW. 67 met 475 kantjes en de KW. 41 met 542 kantjes pekelharing. Vandaag aan de hal. Voor Zaterdag stonden de volgende schepen in het. boek: de „Dirkje" met 240 kisten schelvis en piepers, 10 k. haring, 120 k. dichte makreel, 60 k. gestripte makreel, 60 stuks stijve ka beljauwen, 25 k. kabeljauw en koolvis en 25 k. wijting, de „Maria van Hattum" met 1260 k. Noordharing, 25 k. rondvis en 30 k. diversen en de „Mary" met 1200 k. Noord haring, 100 k. Zuid'naring en 35 k. diversen. Zoals gewoonlijk hadden zich weer tal van kustertjes voor vandaag gemeld. Zilvervloot. In de afgelopen week brachten de haringloggers in IJmuiden uit sluitend eigen aanvoeren op de wal. Binnen kwamen de IJm. 74 met 431 kantjes, de KW. 73 met 361, de KW. 7 met 210, KW. 159 met 125. KW. 140 met 272, KW. 45 met 312, KW. 161 met 225, KW 39 met 425, KW. 25 met 264, Sch. 140 met 515, KW. 124 met 298, KW. 127 met 406, KW. 175 met 358, Sch. 135 met 477, KW. 85 met 427, KW. 15 met 304, KW. 20 met 484, IJm. 283 met 373, KW. 129 met 405, KW. 67 met 475 en de KW. 41 met 542 kantjes gezouten haring. Nieuwe schipper. De „Claesje" is Vrij dag naar zee vertrokken onder commando van de nieuwe schipper C. Bal. Duikelaar. De IJmuider logger „Mar- tenshoek" (IJM. 283) bracht zo'n zware tonijn aan de wal, dat de losploeg versterkt moest worden om het grote beest aan de kant te krijgen. Verder werden nog 530 kisten haring en 10 kisten verse vis gelost. Singkep, 22 te Port Swetteti'ham. Stad Lelden, 21 v. Narvik naar Rotterdam. Schie, 20 v. Barahona te Essequi'oo. Stad Arnhtm, 23 v. Melilla te 23 u. IJmuiden verwacht Stad Brdea, verm. 22 v. A'dam n. Golf van Mexico. Stad Maastricht, 22 v. Rotterdam n. Lulea. SLbajak, 22 te Aden. Stad Haarlem, 21 van Rotterdam n. Lulea. Schiedtik. 21 30 m. N. Bahamas. Salland. 19 150 m. Z. Recife. Stad Vlaardingen, 21 dwars Lizard. Straat Banka, 211 Banka gepass; Straat Malakka. pa<=s. 21 Kp. Selatan. Tabinta, 22 v. Tj. Priok te Singapore. Tjitjalengka, 21 v. Singapore n. Mauritius. Tosari, 22 te Singapore. Ternate, 21 van Rotterdam n. Tj. Priok. Tomini, 22 te Aarhuus. Tjikampek, 21 v. Banjuwangi naar Makassar. Tjiwangi, 21 v. Tj. Priok n. Singapore. Tankhaven III, 21 Anamba eil. gepass. Tasman. 21 170 m. O.NO. Zanzibar. Tibia. 21 160 m. O.t.Z. Lorenzo Marques. Tjipanas. 21 250 m. W.ZW. Zuidp. Madagaskar Tomori. 21 110 m. Z.ZO. Kp. Guardafui. Taria, 22 Suez verwacht. Ta wall, 21 v. Newport News n. New York. Telamon, 21 330 m. ZO. t. O. Jamaica. Veendam. vertr. 22 12 u. v. New York naar Rotterdam. Van Riebeeck. 21 v. Tj. Priok n. Semarang. Waterman, pass. 22 Dakar n. Las Palmas. Westerdani, 21 480 m. N. Flores. Winsum, 21 260 m. O.NO. Finisterre. Zeeland (SSM). 21 v R'dam n. Newcastle. Zijpenberg. 21 Ouessant gepa9S. Zaan, 21 dwars Terschelling. KLEINE VAART Alja, 22 dwars Goodwin. Amoudspolder, vertr. 22 v. R'dam n. Antw. Att, verm. 23 v. Gent n. Goole. Bebox, 22 10 m. O. Kiel. Bernisse, 23 te Vlaardingen verwacht. Bill, pass. 20 Brunsbütt.el. Binnenhaven, pass. 22 Finisterre. Bree Helle, vertr. 23 v. Londen n. R'dam. Brem, 23 v. Antw. te Oporto verwacht. Cool'haven, 21 v. Casablanca te Port Lyautey. Frisia, 21 21 u. 60 m. O.NO. Kp. de Gata. Hartel, 22 Hamburg verwacht. Henrica, 22 nog te Bordeaux. Import, 22 v. Stockholm te Raumo. Kanitra, 22 dwars Barfleur. Koningshaven, verm. 23 v. Casablanca n. Rouaan May Mere, 21 v. Liverpool te Tiengmouth. Matthew, 23 v. Beck ton te Billingham verw. May Strar, 21 v. Keflavik naar Huil. Merwehaven, verm. 22 v. Casablanca n. Port Lyautey. Noorderhaven, 21 v. Lelxoes n. Lissabon. Noi-ma, 21 v. Gothenburg n. Maldon. Prinsengracht, 22 v. R'dam te Londen. Remmet, 22 te Huil verwacht. R. P. S., 22 nog te Boness. Silvaplana, 22 te Malmö. Sirius, 21 v. Londen te Duinkerken. Strijpe, verm. 23 v. Hamburg n. Amsterdam. Ton, 21 v. Partington n. Setubal. Vlieland, 22 dwars Dieppe. Vlier. 21 v. Vlissingen te Oporto. Vrouwepolder, vertr. 22 v. L-eixoes n. O.kust Engeland. Westlaan, 22 Hamburg verwacht. SLEEPVAART Blamkenburgh, 21 180 m. W.t.N. Kreta. Elis, 19 v. Port Said naar Malta. Humber. 21 v. Nemours naar R'dam. Noordholland. 21 60 m. ZW. St. Kilda- Noordzee. 21 60 m. W. Fayal. Thames, 21 v. St. Nazeira te Port Said. Zwarte Zee. 21 225 m. O t.Z. Six. Messina.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9