Drie man van „Alblasserdijk" verbijten zich in Mexicaanse gevangenschap Rusland antwoordt Westen op nota's over Duitsland Eisenhower wenst krachtiger houding tegenover Sovjet-Unie Weerbericht Volkomen onschuldig"zegt h un kapiteinterug in Haarlem Sovjet-Unie gaat accoord met commissie van onderzoek Lijk in het vooronder Het woord is aan Motorrenners schoven na botsing publiek in Brits passagiersvliegtuig in zee gestort „De dag moet komen, waarop geknechten in vrijheid hun weg kunnen kiezen" Ijzerbedevaart werd betoging voor amnestie Olie-rapport gepubliceerd Schumacher begraven Ernstig mijnongeluk te Eisden; drie doden Ongeluk in Nijmegen Twee doden, vier zeer ernstig gewonden Duitsers willen Saar- kwestie niet overhaasten Zwitserse grotonderzoekers bevrijdden zichzelf Politieke delinquenten zouden „onmenselijk onrecht" ondergaan Koninklijke: „Geen commentaar" „Amerskerk" te water gelaten 67e JAARGANG No 39 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 25 AUGUSTUS 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG 199 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate, Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Drie Nederlandse zeelui, Johannes de Haas, Willem Fijpers en Hendrikus Wagcmakers, allen uit Rotterdam, worden thans reeds langer dan zes weken vastgehouden in de strafgevangenis van de Mexicaanse haven Vera Cruz, op beschuldiging van moord Zij hebben namelijk liet ongeluk gehad, dat in het onderste gedeelte van ruim één van hun schip, de „Alblasserdijk" van de IIolland-Amcrikalijn, het levenloze lichaam van een Cubaan is aangetroffen. Ofschoon er geen enkel bewijs voor is hebben de Mexi caanse autoriteiten, die dadelijk na deze vondst werden gewaarschuwd het er van het begin af voor gehouden dat deze man is vermoord en dat de schuldige zich onder de bemanning moest bevinden. Een week lang is het schip onderzocht en zijn ver horen afgenomen die echter geen re^iltaat opleverden en volgens de gezagvoerder, de heer H. van Blokland ook geen resultaat konden opleveren, omdat naar diens bevindingen alles er op wees, dat het slachtoffer een verstekeling was, die door een luik in het „spardek", het bovenste gedeelte van het ruim, in het onderruim is ge tuimeld, acht meter dieper. Verstekeling Kapitein Van Blokland, die de vorige week met de „Alblasserdijk" in ons land terugkeerde, heeft ons tijdens een onder houd in zijn woning te Haarlem, uitvoerig het ï-elaas van het onaangename opont houd van Vera Cruz gedaan. Op de Cuba- Mexicodienst heeft hij reeds herhaaldelijk ervaren, dat in de Cubaanse haven Havan na verstekelingen aan boord trachten te komen, die zo Mexico of de Vei'enigde Sta ten hopen te bereiken. Voordat zijn schip op 27 Juni uit Havanna vertrok, was ook door een tip van een havenwerker, een blinde passagier van boord gehaald. Op 29 Juni kwam de „Alblasserdijk" in Vera Cruz aan. De zware ijzeren deksels waar mee ruim één van boven was afgeslo ten, werden pas twee dagen daarna met behülp van de laadbomen geopend omdat het spardek moest worden schoongemaakt. Nog een dag latei', op 2 Juli, werden ook het tussendek en het onderruim schoonge maakt en daarbij werd het stoffelijk over schot van de man, die naar schatting al 36 uur dood was, gevonden. Hij was slechts half gekleed, en had een gebroken kaak en verwondingen aan borst, onderlichaam en benen. De Mexicaanse havenautoritei ten, die onmiddellijk werden gewaar schuwd, stelden een onderzoek in, en de volgende dag verrichtte een politie-dokter de lijkschouwing, nadat politie-autoritei- ten reeds verscheidene keren als hun me ning te kennen hadden gegeven, dat een of meer leden der bemanning deze man zouden hebben vermoord. De dokter kreeg bij de lijkschouwing de indruk dat de man met een stomp voorwerp zou zijn geslagen. Inmiddels had een der stuurlieden van de „Alblasscrdam" op het „spardek" achter enige zakken de kledingstukken gevonden, die de Cubaan, toen hij gevonden werd niet aan had. Men trof voorts zijn papieren aan, waaruit bleek, dat hij de 25-jarige Julio Rodriguez was, een 25-jarig los werkman uit Matanzas in Cuba. De direct gewaarschuwde autoriteiten, namen het zaakje in beslag. „Voor mij was toen de zaak volkomen duidelijk", aldus kapitein Van Blokland, „de man heeft zich kennelijk in Havanna in ruim één verstopt voordat dit met de zware deksels hermetisch werd afgesloten. Tijdens de reis zijn deze uiteraard dicht gebleven om pas een dag na aankomst te worden geopend voor de schoonmaak. De man moet het dus wel erg warm hebben gekregen, vandaar dat hij zich half heeft ontkleed. Bovendien zat hij in pikkedon ker, zodat hij onmogelijk heeft kunnen zien, dat het spardek, daarop hij zich be vond, in het midden open was, doordat een paar luiken waren weggenomen. Ook het tussendek daaronder was op dezelfde plaats in het midden geopend. Het komt mij als het aannemelijkste voor, dat de man bijvoorbeeld op zoek naar voedsel in het duister is gaan rondtasten en toen door de opening naar beneden tui melde. Voor dat hij op de stalen bodem van het acht a negen meter diepere on derruim viel kan hij ook nog in aanraking zijn gekomen met de rand van de opening in het tussenruim, waaraan zijn kraakfrac- tuur zou kunnen worden toegeschreven. Mijn lezing van het geval werd nog waar schijnlijker toen ik van de immigratie autoriteiten in Vera Cruz hoorde, dat die zelfde Rodriguez, die we dood in het voor onder vonden, al enige malen eerder Mexi co als verstekeling trachtte binnen te ko men en door lien is teruggestuurd". Zoek-zoek Op 4 Juli verscheen de district-„attor- ney" Gimeno aan boord, vergezeld van de consuls van Cuba en Panama, twee tolken en een secretaresse, en het gerechtelijk onderzoek begon. Het werd des Maandags voortgezet onder leiding van een andere vertegenwoordiger van het openbaar mi nisterie, de heer Olalde-Bustos, die niet ophield te verzekeren dat hij „de moorde naar" zou vinden. Inmiddels had de gezag voerder zich in verbinding gesteld met de Nederlandse gezant in Mexico-City, dr. H. R. van Houten, de Nederlandse consul in Vera Cruz, de heer G. L. Barranco, de agent van de Holland-Amerika-lijn aldaar, de heer Lopez. Nadat gedurende de voorgaande dagen talrijke verhoren waren afgenomen, waar bij niets aan het licht kwam, werden Vrij dag 9 Juli, zes bemanningsleden van 's middags vier uurt tot aan middernacht toe aan een hevig kruisverhoor onderwor pen. De gezagvoerder mocht hier niet bij zijn, dus weet niet hoe dit in zijn werk is gegaam Alleen hoorde hij later van de Ne derlandse consul, die er bij was, dat er bij de vertaling van de verklaringen een merkwaardige fout was gemaakt. Het woord „tip" in een uitlating van de tweede stuurman („Ik kreeg in Havanna een tip, dat er een verstekeling aan boord was ge gaan". Dat sloeg op de verstekeling die ook daar weer van boord was verwijderd.) werd door een tolk vertaald als „fooi, steekpenning", zodat het was alsof de Stuurman iemand tegen een zacht prijsje aan boord had verstopt! Die fout is zo spoedig mogelijk aan de autoriteiten mede gedeeld, maar er is verder niets op ge hoord. Arrestatie Na het verhoor werden de zes beman ningsleden, de tweede stuurman Greida- nus, de stuurmansleerling Van Oppen, de matroos Van Ittum, de olieman De Haas, de olieman Pijpers en de stoker Wagema- kers door de politie opgehaald en in de strafgevangenis opgesloten in strijd met de uitdrukkelijke belofte van de attorney Olaldc, dat, indien deze bemanningsleden voor het vooronderzoek in Vera Cruz zou willen achterhouden, deze zouden worden gehuisvest in een hotel. Het zestal werd opgesloten in een groot getralied verblijf, waarin ook nog ongeveer honderd andere gevangenen waren onder gebracht. Voordat de „Alblasserdijk", na dat zij door de justitie was vrijgegeven op 10 Juli de haven uitvoer, werd het gevan gen zestal nog enig voedsel gebracht, want het gevangeniseten was voor hen moeilijk te verwerken. Van deze zes zijn de tweede stuurman, de stuurmansleerling en de matroos niet lang daarna vrijgelaten, zij stonden het schip op te wachten toen het Brownsville in Texas binnen liep. Diplomatieke stappen Maar de drie anderen zitten nog altijd gevangen en hun verhoor wordt iedere dag weer uitgesteld. De bemanning van andere Hollandse schepen, die Vera Cruz aandoen, zoeken hen geregeld op en hebben onlangs zelfs bedden naar hen toegesjouwd, omdat ook hun slaapgelegenheid zeer slecht is. „Die jongens zitten daar volkomen on schuldig, daar ben ik heilig van over tuigd", zei ons hun gezagvoerder, die erg verbitterd is over de hele wijze van optre den van de Mexicaanse autoriteiten, in het bijzonder dat van de heer Olalde, voor wie deze hele zaak naar zijn mening een prestigekwestie is geworden. „Stel dat iemand die Cubaan heeft vermoord, hoe kan hij hem dan in het ruim hebben ge kregen? De zware deksels kunnen alléén door de winch of de laadbomen verwijderd worden en dat maakt een donderend la waai, dat onmogelijk één opvarende zou kunnen ontgaan. Bovendien: welke moor denaar aan boord van een varend schip gaat zijn slachtoffer in een ruim opbergen als hij hem overboord kan gooien?" Deze zaak heeft naar wij vernemen de volledige aandacht van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat momenteel onder zoekt welke stappen kunnen worden ge daan om de gearresteerden vrij te krijgen. Het zomerse weer van gisteren heeft duizenden naar bos en strand gelokt. Vele hoofdstedelingen zochten het dichter bij huis en vonden verkoeling en gezelligheid in het Bosplan-complex. (Luchtfoto K.LM.). HANNOVER (DPA). De Woensdag avond overleden voorzitter van de West- Duitse sociaal-democratische partij, dr. Kurt Schumacher, is Zondagmiddag op de begraafplaats Ricklinger in Hannover ter aarde besteld. Het graf van Schumacher is in een halve cirkel omringd door hoge dennen. Twee oude kastanjebomen staan aan het hoofd einde. Honderden kransen, die vrienden, aanhangers en vereerders uit de gehele wereld en politieke vertegenwoordigers van de bondsrepubliek gezonden hadden, wer den bij het graf neergelegd. De speciale rouwplechtigheid voor de leider der Duitse sociaal-democraten, die Zondag in de Bondsdag te Bonn werd ge houden, werd namens de Partij van de Arbeid bijgewoond door haar voorzitter, de heer Koos Vorrink, en het hoofd van de afdeling buitenland, de heer Alfred Mozer. Na veel moeite is men er Zaterdag in geslaagd drie slachtoffers van een instor ting in de mijn Limburg-Maas te Eisden in België naar boven te brengen. Zij wa ren overleden. Het waren de Nederlander G. van Norden uit Budel en de Belgen Schrootens en Luyten. Reeds eerder had men het stoffelijk overschot van een Itali aanse mijnwerker geborgen. Het ongeluk deed zich Vrijdagnacht voor in een gang op een diepte van ongeveer 500 meter. Gewaarschuwd door een drei gend gekraak in de steenlagen kon het merendeel van de ploeg van twintig mijn werkers, die ter plaatse de stutten en de installatie voor het vervoer van de steen kolen controleerde, zich uit de voeten ma ken. Enige mijnwerkers werden echter on der het vallende gesteente bedolven. Dr. Johnson: Het leven is een pildie niemand durft inslikken als zij niet in een capsule zit. Tijdens motorwedstrijden, die Zondag middag voor de Rooms-Katholieke Motor- bond op de betonbaan van het Goffert- stadion in Nijmegen werden gehouden, is een ernstig ongeluk gebeurd. Op een ge geven moment wilde de rijder Van Oyen uit Eist de rijder Van den Akker uit Beek en Donk passeren. De laatste moest echter juist naar links uithalen voor een andere rijder, zodat Van Oyen hem aanreed. Dooi de schok schoven zij beiden met hun mo toren de jongenstribune in. De 27-jarige, gehuwde rijder Van den Akker overleed kort nadien. Van Oyen werd licht gewond. Op de tribune werden tien kinderen gewond, waarvan één, de 12- jarige Berendina Bal, zo ernstig, dat zij in de afgelopen nacht overleed. Vier jongens, de 14-jarige J. Hendriks, de 13-jarige P. Wolf, diens 10-jarige broertje J. Wolf en de 10-jarige J. Sanders verkeren in levens gevaar. Ook in Hamburg Bij de Zondagmorgen in het stadspark van Hamburg gehouden motorraces kwa men twee zijspannen met elkaar in botsing doordat een der renners de controle over het stuur verloor. De twee machines reden met grote vaart op het publiek in, waardoor twee toeschouwers werden gedood terwijl zeventien anderen min of meer ernstige verwondingen opliepen. Ook de vier ren ners en inzittenden van de zijspannen wer den geblesseerd. Twaalf gewonden worden in ziekenhuizen verpleegd. BONN (Reuter). Dr. von Brentano, de fractieleider van de West-Duitse Chris ten-democraten in de Bondsdag, heeft Zon dag na besprekingen met Bondskanselier Adenauer, die met vacantie in Zwitserland is, verklaard, dat de voor Vrijdag vastge stelde Frans-West-Duitse besprekingen over de Saarkwestie waarschijnlijk niet tot een oplossing zullen leiden. „De Europeani sering van de Saar moet niet de bekrach tiging van de huidige toestanden aldaar betekenen", zo zeide Von Brentano, die voorstelde het vraagstuk te laten rusten, tot de tijd rijp is voor het sluiten van een algemeen Duits vredesverdrag Hij was van mening, dat de positie van de bondsrepu bliek als onderhandelaar intussen slechts kon verbeteren. Adenauer zal de bijeenkomst van het mi nisterscomité van de Raad van Europa te Straatsburg een memorandum overhandi gen over de toestand in de Saar. Hierin zou de regering van dit gebied beschuldigd worden van schending van de conventie inzake de rechten van de mensen. TRAPANI. (Reuter). Een viermotorig Brits passagiersvliegtuig met 57 personen aan boord is voor de Westkust van Sicilië in zee gestort. 50 personen zijn gered. Men vreest dat de overige zeven zijn omgeko men. Drie lijken zijn reeds geborgen. Het was een viermotorig toestel type „Hermes", toebehorend aan „Air Work Charter Ltd" te Londen. MOSKOU (A.F.P. en Reuter). De Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, heeft Zaterdag aan de ambas sadeurs van de V. S., Engeland en Frank rijk te Moskou het antwoord van zijn re gering op de jongste Westelijke nota in zake Duitsland overhandigd. In de thans overhandigde nota stelt de Sovjet-Unie voor om niet later dan October een vier-mogendhedenconferentie te beleg gen ter bespreking van de volgende drie punten: een Duits vredesverdrag, de vor ming van een regering voor geheel Duits land en de instelling van een commissie, die de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in de beide delen van Duitsland moet onderzoeken. Op 10 Juli stelden de Westelijke mo gendheden de Sovjet-Unie voor, spoedig een vier-mogendhedenconferentie te be leggen voor het instellen van een onpar tijdige commissie, die zou moeten onder zoeken, of vrije verkiezingen in geheel Duitsland mogelijk zijn. Deze Westelijke nota was weer een antwoord op de Russi sche nota van 24 Mei, waarin werd voor gesteld de vraagstukken betreffende een Duits vredesverdrag, de éénwording van Duitsland en het instellen van een regering voor geheel Duitsland gelijktijdig te be spreken. De Westelijke mogendheden ver klaarden echter op 10 Juli, dat het houden van vrije verkiezingen een eerste voor waarde vormde voor de eenwording van Duitsland. In de nota wordt voorgesteld, dat de commissie die de voorwaarden voor het houden van verkiezingen moet onderzoe ken, zal zijn samengesteld uit Duitsers, door Duitsers aan te wijzen in overeen stemming met de vier grote mogendheden. Bijvoorbeeld, aldus de nota, komen voor de commissie in aanmerking vertegenwoor digers van de parlementen van Oost- en West-Duitsland. Het eerste, dat de commissie zou moeten onderzoeken, zou zijn de uitvoering van de besluiten van de conferentie van Potsdam, onder meer van die betreffende demilitari sering, denazificering en democratisering. De Russische regering stelt verder voor, dat op de viermogendhedenconferentie de datum van de terugtrekking der bezettings- striidkrachten uit Duitsland zal worden be sproken. Tevens stelt zij voor, dat ver tegenwoordigers van Oost- en West-Duits- land zullen worden uitgenodigd aan de conferentie deel te nemen bij de bespre king van kwesties, die de regeringen van belde delen van Duitsland aangaan. De Westelijke mogendheden hebben in NEW YORK (Reuter). In een rede, die vanavond zal worden gehouden voor de conventie van het Amerikaanse Legioen te New York, zal generaal Dwight D. Eisenhower,, republikeins candidaat voor het presidentschap van de Verenigde Sta ten. onder meer zeggen: „Onze regering moet eens en voor al met koude beslistheid aan het Kremlin zeggen, dat wij nooit de minste bestendigheid zul len erkennen van Ruslands positie in Oost- Europa en Azië. De dag moet komen dat de volken van de tot slavernij gebraehtc lan den in de gelegenheid zijn in volle vrijheid en onder het toeziend oog van de wereld hun eigen weg in de toekomst te kiezen. En meer clan dat, wij moeten de Sovjets met ever. koude beslistheid vertellen, dal wij niet tevreden zullen zijn zolang de vloedgolf van aggressief communisme niet binnen zijn eigen grenzen terug is. En wij moeten hen ook zeggen: „Wij zullen nooit ophouden hulp te verlenen aan iedere man of vrouw uit die gekluisterde landen die een toevlucht bij ons zoekt, die onder zijn eigen volk de fakkel van de vrijheid brandend houdt, die de bevrijding van zijn landgenoten is toegedaan." 'De generaal zei dat naar zijn mening de Verenigde Staten in groter gevaar ver keren dan ooit te voren. „De Russen zullen niet de fatale fout maken van de vijanden die wij in de twee de wereldoorlog overwonnen hebben. Op het ogenblik dat zij eventueel besluiten dat het in hun voordeel is een wereldoorlog te beginnen, zullen zij zeer zeker de mili taire, industriële en menselijke kracht heb ben die zij nodig oordelen om het conflict voor hen tot een goed einde te brengen." „Naar mijn mening hebben zij dat sta dium nog niet bereikt. Dit betekent dan ook dat wij nog tijd hebben, maar het betekent ook dat wij onmiddellijk het juiste antwoord op het dringende gevaar moeten vinden." „Van dit ogenblik af kunnen wij Ameri kanen niet toestaan, dat ons program wordt voorbereid en uitgevoerd in een klimaat van vrees en hysterie. Van dag tot dag moeten wij een politiek volgen die ons ge hele volk kan begrijpen en met vertrou wen kan steunen en wij moeten onze krachtsinspanning niet verzwakken alvo rens wij de laatste waarschijnlijkheid van communistische aggressie uit de vrije we reld hebben gebannen. Amerika moet militair en productief zo sterk zijn, dat het Kremlin nachtmerries krijgt van de afstraffing die Rusland zal worden gegeven als hel de vrede schendt". haar vorige nota een viermogendheden conferentie voorgesteld, waarop alléén zou worden gesproken over verkiezingen in geheel Duitsland. De Russische regering acht dit niet voldoende. Verdeelde reacties Waarnemers te Londen achten het wei nig waarschijnlijk dat de Westelijke mo gendheden haar tot dusver ingenomen standpunt zullen wijzigen. De eerste reac tie in diplomatieke kringen te Londen was, dat de Russen „liet paard achter de wagen willen spannen". In diplomatieke kringen te Washington acht men de kans niet groot, dat het Wes ten het Russische voorstel aanvaardt. Men ziet weinig verschil met de vroegere voor stellen, die het Westen reeds heeft verwor pen. Wesl-Berlijnse politici hebben de jongste Russische nota over Duitsland „een aange name verrassing" genoemd, die met „voor zichtig optimisme" behandeld dient te werden. Onze Londense correspondent schrijft: Op het ogenblik dat wij dit telefoneren, is officieel commentaar nog niet beschik baar, doch de onofficiële reactie in Londen is, dat er niets in de nota staat dat onder handelen zal vergemakkelijken, omdat zij slechts onderstreept dat Moskou de door het Westen voorgestelde procedure ver werpt. Verder schijnt, zo wordt hie.r opge merkt, het voornaamste doel van de nota te zijn de Duitse opinie op te zetten tegen de conventies van Bonn, voordat deze de volgende maand in discussie komen. De meeste tekenen van de afgelopen weken wijzen er op, zo wordt hier verder ver klaard, dat Rusland de hoop op een ver enigd Duitsland zou hebben opgegeven en besloten heeft Oost-Duitsland als een satel liet op te bouwen. MUOTATHAL (A.F.P.) De vier Zwit sers. die negen dagen in hoi „Hellegat", een grot in het Zwitserse MuotathaJ, opgesloten zijn geweest, zijn er in geslaagd er zelf uit uit komen. Zij zijn gezond en wel terugge keerd op het basiskamp- De vier mannen, die men niet levend meer verwachtte te zullen aantreffen, werden het eerst opge merkt door een agent van politie, die zijn ogen niet kon geloven toen hij professor Boegli en zijn metgezellen voor zich zag staan. Het nieuws van de aankomst van de vier mannen in het kamp verbreidde zich als een lopend vuur. Dr. Boegli verklaarde, dat hij en de jongelui zeer moeilijke ogenblik ken hadden beleefd, doch nimmer de hoop hadden opgegeven. Zondagmiddag hadden zij bemerkt, dat het peil van het water in de grot was gedaald. Des avond te 7 uur hadden zij besloten gezamenlijk de „water val der krokodillen" te passeren, hetgeen gelukte. Dr. Boegli en zijn metgezellen zijn langs de gewone weg naar buiten gekomen. Zij gingen rechtstreeks naar een herberg alsof er niets gebeurd was. De vier onderzoekers verklaarden, dat hun toestand niet zo ernstig was geweest. Zij maakten zich voornamelijk bezorgd over hun familieleden. In het berghötel, dat als hoofdkwartier van de reddingsorganisatie heeft gediend, werden de vier grootonder zoekers bestormd door 100 journalisten uit vele landen. De 18-jarige Lothar Kaiser en de 19-jarige Hans Gygax en Walter Nurk- halter zagen er bleek doch gelukkig uit. BRUSSEL (ANP) De Vlamingen heb ben Zondag onder de leuze „een volk zal nooit vergaan" hun 2oste bedevaart naar het IJzermonument tc Diksmuide gehouden. Van heinde en ver waren zij met tientallen extra treinen en honderden autobussen naar de vlakte vaji Kaaskerke getogen, waar op de bedevaartweide ontelbare leeuwenvlaggen wapperden. Hier werden ook de symbolische steentjes verkocht, waarvan de opbrengst zal dienen voor de bouw van het nieuwe IJzermonument, dat de toren, die in 1945 door onbekende hand met dynamiet werd opgeblazen, zal moeten vervangen. De Vlaamse student Coppieters sprak de duizenden Vlamingen toe. Hij verklaarde dat alle tekenen wijzen op een voortschrij dend verval van de Vlaamse zaak. De wonde der repressie spreker doelde hier op die Vlamingen, die als politieke delinquent werden veroordeeld bloedt onvermin derd voort, zo riep hij uit. De heer Van Mierlö, die namens de Vlaamse oudstrijders het woord voerde, zei: „Vlaanderen wordt achter de schermen ge radbraakt en de Vlaamse oudstrijders eisen thans de afschaffing van alle uitzonderings wetten alsmede amnestie voor de politieke delinquenten." Prof. Franssen, die als laatste spreker het woord voerde, zei over de politieke delin quenten, dat „deze slachtoffers der repres sie aan het einde van hun geduld zijn." Hij verklaarde dat verscheidene wetsvoorstel len werden ingediend ter verbetering van hun toestand, doch dat door de hiertegen bestaande oppositie „het meest onmense lijke onrecht nog steeds voortduurt." De Ijzerbedevaart werd besloten met het afleggen van de eed van trouw aan Vlaan deren en het zingen van de Vlaamse Leeuw. Toen de laatste tonen over de vlakte van Kaaskerke wegstierven, klonk het geroep „Amnestie, amnestie" op, terwijl onder de bedevaartgangers pamfletten werden ver spreid, waarin eveneens de amnestie werd bepleit. WASHINGTON (Reuter) Een com missie van de Amerikaanse Senaat heeft gisteren een officieel rapport gepubliceerd, dat gedurende een jaar is achtergehouden, en waarin zeven internationale oliemaat schappijen er van worden beschuldigd een monopolie te hebben voor de wereldolie, de markten onderling te verdelen en haar eigen prijzen vast te stellen. Het rapport is geheim gehouden, omdat men van mening was, dat de inhoud de intex-nationale relaties zou kunnen verslechteren Zelfs thans zijn enkele van de bevindingen die naar men aanneemt betrekking hebben op de relaties van de oliemaatschappijen met de regeringen van Perzië en van andere landen in het Mid den-Oosten weggelaten. In het rapport wordt gezegd, dat in 1949 zeven geïntegreerde oliemaatschappijen het toezicht uitoefenden op ongeveer 92 procent van de geraamde wereldoliereserves buiten de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Mexico. Zij namen 88 procent van de we reldproductie voor hun rekening, exclusief de Verenigde Staten en het Sovjet-blok. Twee van de genoemde maatschappijen de Anglo-Iranian en de Koninklijke Shellgroep zijn in hoofdzaak Brits eigen dom. De andere maatschappijen de Standard Oil (New Jersey), de Standard Oil of California, de Gulf Oil, de Texas Oil en de Socony Vacuum, zijn Amerikaans. De maatschappijen hebben overeenkomsten gesloten welke ten doel hebben de prijzen vast te stellen, de markten te verdelen, de productie te beperken tot handhaving van de prijzen, het aantal afzetgebieden te be perken en concurrerende uitgaven voor marktfaciliteiten te voorkomen. (Bij informatie bij het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Petroleummaat- schappij te 's Gravenhage werd tegenover het ANP verklaard, dat men geen commen taar op de inhoud van dit rapport te geven had). Het 12.500 ton metende Nederlandse tur binevrachtschip „Amerskerk", dat voor reke ning van de N.V. Verenigde Nederlandse Scheepvaartmaatschappij te 's Gravenhage is gebouwd bij de Holwaldtswerke te Ham burg, is Zaterdag te water gelaten. xccocoocccocccooccooooccococccooococ KANS OP ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Vannacht hier en daar mist, overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind uit Westelijke richtin gen. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. 26 Augustus Zon op 5.41 uur, onder 19.40 uur. Maan op 12.27 uur, onder 20.59 uur. Hoog en laag water in ÏJmuiden» Maandag 25 Augustus Hoog water: 6.13 en 18.32 uur. Laag water: 2.05 en 14.12 uur. Dinsdag 26 Augustus Hoog water: 6.43 en 19.03 uur. Laag water: 2.33 en 14.44 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1