NAVO wordt ongeduldig over Nederlandse kabinetscrisis De „Koninklijke" antwoordt op Amerikaanse beschuldiging Overleg binnenskamers van ir. Staf duurt voort Weerbericht De Atlantische gemeenschap heeft toch al zoveel problemen Duitse technici moeten Perzische olie-industrie op gang brengen Haarlems Dagblad V.S. overwegen nieuwe steun aan sterlinggebied Nationalistische aanval op Chinees vasteland Kleurlingen willen eigen boontjes doppen Twee kinderen in vlammen omgekomen Het woord is aan De kabinetsformatie Wellicht biedt wijziging van oude formaties nog perspectief 67e JAARGANG No 4 0 DINSDAG 26 AUGUSTUS 1952 296e JAARGANG 200 Korea-vrijwilliger gesneuveld „Er is géén internationaal oliekartel Geschil om Macao bijgelegd Verzet in Zuid-Afrika Rampzalige brand in Musselkanaal Éérst onafhankelijkheid dan defensiepact Dorp in Malakka wordt verwoest Katholiek congres in Berlijn ten einde Bliksem zuivering in het Egyptische leger Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr. Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate, Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) en de Franse legerleiding waarbij, zoals Men begint in Parijs, waar men op dit men weet, het lot van Nederland ten nauw- gebied overigens wel iets gewend is, zich nu toch echt wat ongerust te maken over de politieke crisis in Nederland. Vooral in het Palais de Chaillot, waar de perma nente raad van het Noord-Atlantisch pact is gevestigd, toont men zjj het met in achtneming der goede diplomatieke vor men nu duidelijk ongeduld, onder meer door op te merken, dat de Nederlandse kabinetscrisis het aantal problemen van de Atlantische Gemeenschap, waaraan men voorlopig ruim genoeg had, nu weer met één vermeerdert. In de permanente raad zijn alle veertien landen door een ambassadeur vertegen woordigd. Maar omdat jhr. Starkenborch Stachouwer momenteel een demissionnair kabinet vertegenwoordigt, zijn er eigenlijk dus nog maar dertien landen over. Daar door kan er nu geen enkele beslissing van enige draagwijdte genomen worden. Be langrijke besluiten vereisen in de N.A.V.Ö. namelijk algemene stemmen. Bovendien is er voor de ratificatie van het Europese leger nu wéér een vertragende factor bij gekomen, terwijl ook de opstelling van het militaire programma voor het volgende jaar, waaraan op dit ogenblik intensief ge werkt zou moeten worden, van de Neder landse crisis een directe weerslag onder vindt. Die stagnatie betreurt men in Atlan tische kringen temeer, waar de recente en opzienbarende onthulling van de „New York Times" over meningsverschillen van strategische aard tussen de Amerikaanse ste betrokken is, een intiem contact tussen het Palais de Chaillot en Den Haag juist op dit moment wel bijzonder gewenst zou maken. De pers Toen op de 27ste Juni, na de Kamerver kiezingen in Nederland, een nieuwe rege ring moest worden geformeerd, toonde het Franse publiek daar maar betrekkelijk weinig belangstelling voor. De Franse kranten gaven een kort berichtje over de nieuwe samenstelling van de Nederlandse Kamer, en meldden verder dat de regering- Drees was afgetreden. Daarbij bleef het. Alleen „Le Monde", die er van ouds eer in stelt zijn lezers ook op het gebied der buitenlandse politiek zo volledig mogelijk in te lichten, publiceerde, enkele dagen na de uitslag der verkiezingen, een duidelijke en uitvoerige analyse van de problemen, waarvoor de formateur zou worden gesteld en ook sedertdien werden de Monde-lezers onder meer door berichten van de eigen correspondent in Den Haag, regelmatig van de politieke ontwikkeling in Nederland op de hoogte gehouden. Ongeveer vier weken geleden werd er zo in een hoofdartikel in „Le Monde" nog wat vergoelijkend op ge wezen, dat de langdurigheid van de crisis in Den Haag goeddeels kon worden verklaai-d uit het wat trage Nederlandse volkskarakter en opgemerkt dat er te minder aanleiding tot bijzondere ongerustheid bestond waar het land, zoals het toonaangevende Parijse avondblad con stateerde, zowel economisch als politiek ge zond kon worden genoemd. Maar nu, weer een maand later, begint toch ook „Le Monde" het geval wat vreemd te vinden en sommige andere Franse kran ten demonstreren met betrekking tot deze politieke crisis in het kleine Nederland een ontsteltenis, en bijna een verontwaardiging, waardoor men haast vergeten zou, dat Frankrijk zelf gewend is zich de luxe van ten minste twee ook niet steeds zó kort stondige kabinetscrises per jaar te per mitteren. WASHINGTON (Reuter). Van gezag hebbende zijde te Washington wordt ver nomen, dat in Amerikaanse regerings kringen een geheel nieuw programma voor de verlening van hulp op lange termijn aan Engeland wordt overwogen. Men is van plan een nieuwe poging in het werk te stellen om Engeland en het gehele sterling gebied in staat te stellen een werkelijk en blijvend evenwicht te bereiken in hun han del met het dollargebied, zodat de aanhou dende betalingstekorten, die voortdurend dreigen de goud- en dollarreserves van het sterlinggebied uit te putten, niet meer zul len voorkomen. Het is de bedoeling, dat met de uitvoering van dit nieuwe programma zal worden begonnen in het eerste jaar van de nieuwe regering, die in November zal worden ge kozen. Nadere bijzonderheden van het program ma, dat zich nog in het stadium van de voorlopige besprekingen bevindt, konden niet worden verkregen, doch van ambte lijke zijde werd medegedeeld, dat het plan wordt gekoesterd een poging te onder nemen om de oorzaken van de zich telkens herhalende economische moeilijkheden van Engeland weg te nemen. Voorstellen dien aangaande zullen tussen de regering van Engeland en die der V. S. vermoedelijk nog voor de in November te houden con ferentie van de premiers van het gemene best worden besproken. Men merkt op, dat uit de mededelingen, die aangaande het nieuwe plan van gezag hebbende zijde zijn gedaan, niet blijkt, dat het programma in de eerste plaats finan ciële hulp voor Engeland zal inhouden. TAIPEH (Reuter). Nationalistische guerillastrijders hebben met goed gevolg negen dagen lang een aanval van zee uit gedaan op het Chinese vasteland ten Zui den van Sjanghai, aldus maakt het minis terie van Defensie der nationalistische Chi nese regering bekend. Het doel van de aanval was de haven Kingtsjenwai. vier honderd kilometer ten Zuiden van Sjang hai. De aanvallers keerden met 125 gevan genen naar Formosa terug. Eerst waren de eilanden Peitsji en Natsji veroverd, die men vervolgens als basis voor de aanval op het vasteland gebruikte. Volgens de Chinese nationalisten hebben geen geregelde nationalistische troepen aan de aanval deelgenomen, zodat Truman's politiële van een neutraal Formosa niet geschonden is. Woordvoerders van het Witte Huis en het Amerikaanse ministerie van Marine hebben verklaard, dat de instructie van president Truman aan de Amerikaanse zevende vloot om nationalistische aanval len op het Chinese vasteland te verhinde ren. geen wijziging heeft ondergaan. Chinese nationalistische soldaten in een kamp bij de grens van Birma zijn in op stand gekomen en hebben generaal Li Mi van het commando ontheven. Bij het ge vecht tussen groepen soldaten in dit kamp kwamen ongeveer vijftig soldaten om het leven. Generaal Loe Koeo Tsjoean. voor malig bevelhebber van het 26ste Chinese legerkorps, heeft Li Mi vervangen en een nieuw hoofdkwartier gesticht te Mongyang. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens gevechten in Korea op 21 Augustus 1952 is gesneuveld de soldaat T. J. Heugen, legernummer 300120093. De soldaat Heugen werd 20 Januari 1930 ge boren en was afkomstig uit Schaesberg in Liraburg. Een groep van 45 Balinese dansers en musici begint vanavond een serie uitvoeringen in het Londense Winter Garden Theatre. Twee van de solodanseressen in haar fraaie tooi. Zij zijn respectievelijk 13 en 14 jaar oud. Jhr. mr. J. H. Loudon, directeur-gene raal van de N.V. Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij, deelde gisteren het volgende mede: „Uit persberichten is gebleken, dat door drie verschillende overheids-instanties dei- Verenigde Staten stappen zijn onderno men ten aanzien van de olie-industrie. Blijkbaar is de eerste een ten verzoeke van het bureau voor de wederzijdse beveiliging (M.S.A.) aanhangig gemaakt proces, waar bij de „Koninklijke" niet is betrokken. De tweede is een strafrechtelijk onderzoek voor een „grand jury" waarvan de behan deling geheim is. De derde is, naar het blijkt een openbare zitting, te houden door een sub-commissie van de commissie voor kleine bedrijven van de Senaat, ten overstaan waarvan de oliemaatschappijen zijn uitgenodigd te antwoorden op aanklachten, die naar ver luidt zijn vervat in een door de federale handelscommissie der V.S. gepubliceerd rapport. Deze openbare zitting van de sub commissie van de Senaat betreft blijkbaar dezelfde onderwerpen als die, welke door de „grand jury" geheim behandeld wor den. Daar ik van generlei officieel t docu ment heb kennis genomen, is het mij on mogelijk hierop een gedétailleerd commen taar te geven. Het is een algemeen bekend feit, dat een zekere mate van samenwer king tussen de verschillende maatschap pijen van de olie-industrie noodzakelijk is geweest en dat deze in feite door verschil lende regeringen voorgestaan is. ten einde de olievoorziening van de wereld, zowel voor civiel als militair gebruik, te verze keren. Ik kan echter met nadruk verkla ren, dat een internationaal oliekartel niet bestaat. Integendeel, de concurrentie tus- Vergif De resultaten van chemische proeven hebben aangetoond dat verleden zomer een poging is gedaan om de Bexj van Tunis met dubbelkoolzure soda te „ver giftigen". De Bey had een formeel onderzoek la ten instellen nadat een persoon gegre pen ivas die in een kookpot in de koninklijke keuken een wit poeder had gestrooid. Een Tunesische scheikundige, die geroepen werd om het poeder te identificeren, proefde een beetje en viel flauio. Een van de zonen van de Bey verzamel de het poeder in een flesje en overhan digde het enkele dagen later aan de politie. Het. werd daarop naar Parijs gestuurd voor een volledig chemisch onderzoek. Het bureau van de procu reur-generaal maakte gisteren de resul taten bekend, het poeder was dubbel koolzure soda (zuiveringszout). (U.P.). sen de ver-schillende oliemaatschappijen is zeer groot". Evenals de Koninklijke heeft de Anglo- Iranian Oil Company naar aanleiding van de beschuldiging van de Amerikaanse fe derale handelscommissie verklaard, dat er geen internationaal oliekartèl bestaat, ^.vaarvan zij deel uitmaakt. MACAO (Reuter). Het verkeer tussen de Portugese kolonie Macao en communis tisch China is Maandag hervat. Zaterdag werd het geschil bijgelegd. Volgens een bericht uit Kanton van het communistische Chinese persbureau heb ben de Portugezen er in toegestemd een schriftelijke verontschuldiging aan te bie den met de garantie, dat incidenten als die van Juli niet meer aan de grens zouden voorkomen. Het nieuwsbureau geeft de Portugezen de schuld voor de grensbotsingen. Portu gese militairen hadden de grens enkele meters overschreden. Een Chinese man en een Chinese vrouw zijn bij de schietpar tijen om het leven gekomen en negen per sonen zijn gewond geraakt. Ook was schade aan huizen en vee toegebracht. JOHANNESBURG (Reuter). Dr. James Moroka, leider van het Afrikaanse natio nale congres, heeft Maandag te Johannes burg verklaard, dat de verzetsbeweging, die actie voert tegen de apartheidswetten, niet om hulp van andere landen heeft ver zocht. Hij legde deze verklaring af naar aan leiding van het bericht, dat de Indische regering voornemens is de verzetscampagne onder ,de aandacht van de UNO te hrengen. Hij zeide, dat het hier een binnenlands probleem betreft, en voegde er aan toe: „Het is een probleem, dat de blanke be volking van Zuid-Afrika met de Afrikaan se volkeren hier moet regelen. De leiders van de Afrikaanse bevolking hopen nog steeds, dat de moeilijkheden, die-gerezen zijn, door samenwerking tussen deze twee groepen opgelost kunnen worden." Met stokken en stenguns gewapende po litie uit East-London heeft Maandag de politie van King Williams geholpen bij het arresteren van 257 niet-blanke stakers, die demonstreerden voor het politiebureau voor vrijlating van Zondag gearresteerde niet-blanken. Onder het zingen van „Kom terug, Afrika" trokken arbeiders van een textielfabriek, die sedert Vrijdag in staking zijn, door de hoofdstraten van King Wil- liamstown. De gearresteerden zullen wor den aangeklaagd wegens belemmering van het verkeer. Omstreeks tien uur gisteravond heeft een korte, maar felle uitslaande brand gewoed in een woning aan de Marktkade te Mus selkanaal. Twee kinderen van 6 en 3 jaar konden niet uit het brandende huis worden gered en zijn in de vlammen omgekomen. Tijdens de afwezigheid van de ouders is de dubbele arbeiderswoning, die bewoond werd door de families Troudis en Norder in brand geraakt. Omwonenden, die de vlam men uit het dak zagen slaan, trachtten nog de beide slapende meisjes van Troudis te bereiken, maar moesten hun reddingspogin gen door de grote hitte opgeven. Radeloos moesten zij toezien, toen het vuur steeds hoger oplaaide en dat het gedeelte, waar de slaapkamer zich bevond, geheel uitbrandde. De brandweer van Musselkanaal, die zeer snel ter plaatse verscheen, kon niet verhin deren dat vrijwel de gehele woning aan de vlammen ten prooi viel. Alleen van de be nedenverdieping bleef een gedeelte be houden. Nadat het vuur binnen een half uur was bedwongen, werden de totaal verkoolde lichaampjes van de beide meisjes gevonden. Het oudste, dat nog schijnt te hebben ge tracht uit de woning te ontsnappen, is ver moedelijk op de trap door de rook be dwelmd. Haar jongere zusje was er niet in geslaagd de slaapkamer te verlaten. Van de inboedel kon niets worden gered. Oorzaak De vermoedelijke oorzaak van de ramp is het omvallen van een petroleumlamp, die op de kamer van de kinderen stond. Het huis was namelijk niet op het electrisch net aangesloten. De beide omgekomen meisjes waren de enige kinderen van het echtpaar Troudis. Arabische resolutie: CAIRO (Reuter). Op de vergadering van de raad van de Arabische Liga in Sep tember zal een voorstel worden besproken, volgens hetwelk Arabische staten niet zul len deelnemen aan besprekingen met Wes terse mogendheden over een defensiepact voor het Midden-Oosten zolang niet aan hun nationale aanspraken tegemoet geko men is. Een dei-gelijke resolutie is reeds op de vorige conferentie aangenomen, doch het is de bedoeling, zo verklaart men in Cairo, deze thans, nu voor Egypte een nieuw tijdperk is ingeluid, nogmaals bevestigd te zien. 'Volgens de Egyptische afgevaardigden naar de conferentie zal het huidige Egypte de Arabische Liga versterken en haar steu nen bij de volbrenging van haar zending ter verhoging van het sociale economische en militaire peil in het Midden-Oosten. (Reuter). De regering van Malakka heeft de verwoesting bevolen van Perma- tang Tinggi, het dorp dat gisteren ont ruimd werd, omdat de bevolking weigerde inlichtingen te geven over een in het dorp gepleegde moord. C a r 1 y 1 e Levensbeschrijving is de enige ware historie. (Journal; 1832). HAMBURG (A.F.P. en Reuter). „Per- zlë wil de raffinaderijen van Abadan met behulp van Duitse technici weer in bedrijf stellen", aldus heeft Hoessein Makki, het hoofd van de dienst voor de nationalisatie van de Perzische olie-industrie, die op het ogenblik een reis maakt door West-Duits- land, verklaard. In een vraaggesprek met een correspon dent van A.F.P. zeide Makki, dat ongeveer 33 technici nodig zijn om de raffinaderij op gang te houden. A.F.P. tekent hierbij aan, dat bijna 400 Duitse technici zich reeds hebben laten inschrijven hij Perzische con sulaten in West-Duitsland. De Perzische functionaris deelde verder mede, dat zijn land op het ogenblik, zonder buitenlandse hulp, een millioen ton ruwe olie produceert, voldoende ter dekking van de binnenlandse behoefte. Als voorwaarde voor een volledige her vatting van het bedrijf te Abadan stelde Makki de beschikking over een zeker aan tal tankschepen en nieuwe afzetgebieden. Hij zeide, dat tot dusver overeenkomsten gesloten zijn voor de levering van olie aan Ttalië en de V. S. Perzië had deze landen prijzen kunnen toezeggen, die 20 procent beneden die van de wereldmarkt lagen. Makki verzekerde tenslotte, dat de Duitse industrie belangrijke orders zou krijgen van de Perzische regering, zodra de uit voer van olie hervat zou zijn. De nationale Perzische oliemaatschappij heeft bekend gemaakt, dat Alton Jones, directeur van de „Cities Service Corpora tion of America", in Teheran is aangeko men. Jones zal onderzoeken,welke steun zijn onderneming Perzië kan geven om zijn olie-industrie weer op gang te brengen, aldus is verklaard. Jones is de gast van een van de hoge functionarissen van de nationale Perzische oliemaatschappij. Zondagavond had hij een onderhoud met premier Mossadeq. De Perzische religieuze leider Kasjani heeft voor het aanvaarden van zijn pel grimstocht naar Mekka tegenover A.F.P. verklaard, dat hij in Mekka vele personen zou ontmoeten, onder wie Koning Ibn Saoed. „Mijn reis heeft ook politieke doe len", zo zeide hij. Op de vraag of hij de basis voor een pan-Islamietische beweging zou leggen, antwoordde hij, dat zulks in feite reeds geschied is. Binnenkort zou in Perzië een pan-Islamietische conferentie gehouden worden. Hij zeide niet in het ge vaar van de communistische Toedeh-partij te geloven. In een radiorede riep Kasjani zijn mede burgers op zich tijdens zijn afwezigheid te onthouden van opstandige daden. Waar schijnlijk z.al Kasjani twee weken in Mekka blijven. (Van onze parlementaire redacteur) Zoals wel te verwachten viel is er, nu de pogingen tot bemiddeling, die minister Staf schijnt te doen reeds een viertal dagen duren, van het binnenskamerse beraad toch wel een en ander uitgelekt. Zo is nu wel bekend dat gisteren de heer Staf vrij lang durige gesprekken heeft gevoerd met minister Stikker, opnieuw met de demis sionaire minister-president en oudforma teur dr. Drees, alsmede met een andere oudformateur prof. Beel. Verder heeft hij met de ministers Rutten en Teulings aan de dis gezeten. Dat minister Staf tussen de bedrijven door óók nog eet is niets buiten gewoons en evenmin dat hij dat doet in gezelschap van twee laatstgenoemde figu ren, met wie hij veelvuldig pleegt te dine ren. Maar het gevolg van alle geheimzin nigheid is natuurlijk dat men daar onmid dellijk conclusies aan wil trachten te ver binden. Al met al ziet het er op het ogen blik nog steeds duister uit en de tijd dringt steeds meer. Prof. Romme moge nu wel in zijn orgaan- De Volkskrant geschreven hebben dat er niet zo'n buitengewone haast bij is om een kabinet te vormen, maar eerlijk gezegd zal hij dat wel vooral gedaan hebben omdat hij zelf er zich van bewust moet zijn, dat hij in belangrijke mate boter op zijn hoofd heeft. Hier kom ik namelijk tot het beden kelijke euvel dat zich vrijwel van den be ginne af bij de formatiepogingen heeft ge openbaard. Te weten het krampachtig vast houden van de aanvoerder van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P. aan het denk beeld dat er een kabinet moet optreden dat vooral door samenwerking van de vier partijen, P. v. d. A., K.V.P.A.R. en C.H., steun moet genieten. Dit is niet veel anders dan een forceren van de verkiezingsuitslag, maar erkent dient te worden dat op een gegeven ogenblik men ook van de zijde van de P. v. d. A. wel degelijk bereid is ge weest om hieraan mee te doen. Met name denk ik aan de formatiepogingen van prof. Beel, die hierop neerkwamen dat het minis ter-presidentschap aan prof. Beel, dus aan iemand van de K.V.P. en niet aan dr. Drees, de voorman van de P. v. d. A., ten deel zou vallen. Van P. v. d. A.-zijde was men toen zelfs zo ver dat men, zij het ietwat knar setandend, in het plan-Beel zou hebben toegestemd, ware het niet dat daarin voor kwam een splitsing van het ministerie van Sociale Zaken, waardoor een deel van dat gene wat volgens de P. v. d. A. onder dat departement thuis hoort, daarvan zou wor den afgescheiden en een Anti Revolution- nair aan het hoofd zou krijgen. Dit was voor de P. v. d. A. een onaanvaardbare op lossing. Het toekennen van het minister presidentschap aan iemand van de K.V.P. gebeurde omdat de K.V.P. nu eenmaal met haar drijven in de richting van een vier- partijen kabinet, dus van een meedoen ook van de Anti Revolutionnairen, er niets anders op vond dan zelf Economische Zaken op te offeren, omdat alleen.op die manier de Anti Revolutionnairen bevredigd kun nen worden. Ook hiervoor bestond in het licht van het stembus-resultaat allerminst aanleiding, want met de K.V.P. behoren de Anti Revo lutionnairen tot de verliezers! Dus zitten wij thans duchtig in moeilijkheden en als men (in tegenstelling tot prof. Romme) er wel van doordrongen is, vooral in verband met Nederlands plaats ten opzichte van in ternationale vraagstukken, dat ten spoedig ste een kabinet tot stand hoort te komen, dan blijft er mijns inzien slechts over om te zoeken naar een of andere oplossing aan de hand van ontworpen formaties die bij slechts een enkel punt nog op het aller laatst moeilijkheden veroorzaken. Vandaar dat de vraag kan rijzen of nu niet het ogenblik daar is om tussen twee soorten van samenstelling te kiezen. Namelijk, ten eerste het zoëven ver melde schema-Beel, waarbij dus prof. Beel minister-president zou worden, maar waarin dan niet meer de destijds voorge nomen splitsing van Sociale Zaken zou moeten voorkomen. In plaats daarvan zou BERLIJN (Reuter). Zondag is te Ber lijn het congres geëindigd dat door ruim honderdduizend Katholieken uit Oost- en West-Duitsland en andere landen is bij gewoond. Op de slotzitting is een boodschap van de Paus voorgelezen. Maandag is een pontificale requiem-mis gehouden. Twee uur voordat de diénst be gon, moesten de deuren reeds gesloten worden en bleven duizenden buiten staan, die geen plaats meer konden krijgen. In het West-Berlijnse Olympische stadion waar Zondag meer dan honderdduizend Katholieken voor de sluitingsplechtigheid bijeen waren, zijn meer dan drieduizend personen flauw gevallen. Er waren 95 ern stige gevallen. Vele slachtoffers moesten over de hoofden van de opeeh gedrongen mensen worden weggebracht. Volgens het West-Berlijnse bureau voor vluchtelingen hebben meer dan vijfhonderd Oost-Duitse Katholieken om politiek asyl verzocht en melden er zich nog steeds meer. dan aan de Anti Revolutionnairen de por tefeuille van Verkeer en Waterstaat wor den toegekend, waarmee men van die kant al accoord was gegaan ónder de formatie- Donker. Hierdoor zal echter de K.V.P. een portefeuille kwijt raken, maar de oplossing te dien opzichte lijkt mij ook vrij eenvou dig. Te weten, om, zoals onder de formatie- Donker het plan was, iemand van de K.V. P. aan het hoofd van een te scheppen De partement Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie te plaatsen. En nu een ander schema, waarop men eventueel zou kunnen voortbouwen. Hier denk ik aan het plan-Donker, dat rnet zich meebracht om dr. Drees wel weer minis ter-president te doen zijn, hetgeen zeker past bij wat men uit de uitspraak des volks mag concluderen, maar, om ter bevredi ging van de nu eenmaal hoge eisen stel lende K.V.P., liefst zes ministers in het kabinet op te nemen behorende tot die partij. Ongetwijfeld zou dat weer geheel en al tegen de verkiezingsuitslag indruisen. Vergeten moet men niet dat formateur- Donker en zijn geestverwanten hiertoe al bereid zijn geweest, alsook om Wederop bouw aan de K.V.P. af te staan omdat ten slotte de K.V.P. niet twee plaatsen doch slechts één op Buitenlandse Zaken zou krijgen. Toen hij de zes portefeuilles een maal min of meer aan de K.V.P. beloofd had, heeft mr. Donker, zo mag men mis schien wel zeggen, op het allerlaatst een verandering voorgesteld die toen, onder de omstandigheden zoals zij geworden waren, voor de K.V.P. wel uitermate moeilijk was, want nu moest zij (bij het plan-Donker) inplaats van Wederopbouw Justitie aan de P.v.d.A. afstaan en dat betekende dus „een terugval" op „slechts" vijf inplaats van zes ministerportefeuilles voor de K. V.P. Van P.v.d.A.-zijde zou men wellicht wijs handelen door die laatste ruil niet meer te verlangen en dan een minister schap er bij te scheppen opdat de P.v.d.A. tenminste vijf ministers in het kabinet zou krijgen. Ongetwijfeld zou dit een offer van niet geringe betekenis voor de P.v.d.A. be tekenen, doch het vloeit min of meer voort uit datgene waartoe zij zelf tenslotte door middel van de formateur mr. Donker is overgegaan en niet in de laatste plaats uit de overweging dat aldus het landsbe lang tenslotte nog het best gediend zou zijn. Op deze manier toch zou in elk geval het ministerschap van Buitenlandse Zaken niet langer tot sluitpost op de binnen landse politieke partijbalans verlaagd wor den, een fout waartoe helaas de formateur Donker op een gegeven ogenblik bereid is geweest. In de loop van hedenochtend heeft ir. Staf onder andere nog prof. Romme ont vangen; dit ligt voor de hand, aangezien deze natuurlijk ook terdege in eventuele bemiddelingspogingen betrokken moet worden. CAIRO. (Reuter). Generaal Naguib heeft op een persconferentie meegedeeld, dat als gevolg van de zuiveringen bij het leger, de luchtmacht en de marine 150 offi cieren buiten dienst zijn gesteld. Deze zui vering werd in 24 uur tijds voltooid, aldus de generaal, die nogmaals verklaarde, dat de politieke partijen zich evenals het leger dienen te zuiveren. Drie ministers uit de laatste Wafcfistische regering, Saleh el Din, Soliman Ghannam en Hoessein el Guindi, hebben Maandag op het bureau van premier Maher de dooi de wet op de herkomst van vermogens ver eiste verklaringen over hun bezit inge diend. Ghannam, een senator, had tevoren verklaard, dat hij zijn verklaring op het secretariaat van de Senaat zou indienen, aangezien hij het ontbonden parlement als nog bestaand beschouwde. Hem werd ech ter meegedeeld, dat alle verklaringen over particuliere vermogens op het bureau van de premier moeten worden gedeponeerd. ?ocooooooooc<Kre>«xxxioooooooocooooooocoooooooococceoo( WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk weinig, later weer toene mende bewolking. Overwegend droog. Geleidelijk tot matig en langs de Wad- denkust tot vrij krachtig toenemende Westelijke tot Zuid-Westelijke wind. Vannacht kouder, morgen overdag on geveer dezelfde' temperaturen als van daag. 27 Augustus Zon op 5.43 uur, onder 19.38 uur. Maan op 13.48 uur, onder 21.24 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 26 Augustus Hoog water: 6.43 en 19-03 uur. Laag water: 2.33 en 14.44 uur. Woensdag 27 Augustus Hoog water: 7.21 en 19.41 uur. Laag w-ater: 3.06 en 15.16 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1