Door Kolen- en Staalgemeenschap krijgt ons land er enige markten bij Dollarprobleem grootste zorg der Europese Betalingsunie Nederlands positie versterkt door instelling van hoog gerechtshof Directie der Hoogovens: De radio geeft Woensdag HerbewapeningkcinNederlatid volgend jaar in moeilijkheden brengen PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND ia het zo Hoekige cirkels Briket uit houtafval Brandstofverbruik van de vloot te laag geraamd Prijsindexcijfers van gezinsverbruik in Juli Afgravingen in Nieuwerkerk Mr. F. I. J. Janssen overleden Deviezencontróle aan de grens vereenvoudigd DINSDAG 26 AUGUSTUS 1952 Dc directie van de N.V. Koninklijke Ne derlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden heeft in een onderhoud met het ANP haar visie gegeven op de ontwikke ling van de Kolen- en Staalgemeenschap en haar uitwerking voor ons land. „Zonder aan de economische betekenis van de gemeenschap enige afbreuk te wil len doen", aldus de directie van de Hoog ovens, „zien wij de uitvoering van het plan-Schuman toch in de eerste plaats als een deel van het politieke steekspel, waar van de staalindustrie het proefkonijn is. Wanneer we dan ook zeggen, dat we de plicht hebben hieraan onze medewerking te geven, da" is dat. omdat het plan- Schuman gezien kan worden als een eerste stap tot de functionele integratie van Europa. We kunnen slechts hopen, dat de goede bedoelingen, die bij de uitwerking van het plan hebben voorgezeten, zullen worden verwezenlijkt". Met betrekking tot de consequenties voor Nederland acht de directie van de Hoog ovens het niet uitgesloten, dat gezien het feit, dat van de hier te lande vervaardigde walserijproducten de prijzen over het al gemeen vrij laag liggen deze prijzen zul len oplopen. Zo heeft Frankrijk binnen landse prijzen, die aanzienlijk hoger liggen dan de onze. Over het algemeen kan ech ter gezegd worden, dat producten die niet of niet in voldoende mate in Nederland worden vervaardigd en dus door import moeten worden betrokken tegen prijzen, welke aanmerkelijk hoger liggen dan de in Nederland geproduceerde, vermoelijk in prijs zullen dalen. Of de talrijke tegenstanders in het plan- Schuman op den duur hun bezwaren opzij zullen kunnen zetten, hangt er naar de me ning van de directie van af hoever de na tionale offergezindheid gaat. Er bestaan overigens van de zijde der staalindustrie tegen het plan minder bezwaren dan bij de steenkolenindustrie. Verder zal er veel af hangen van de omstandigheid of het hoge gezagsorgaan thans de vrije concurrentie gaat realiseren of dirigisme gaat plegen. Op de vraag of er geen vrees bestaat, dat de kleinere landen zullen worden ver drongen en of dat invloed kan hebben op de voorgenomen uitbreiding van de Hoog ovens, antwoordde de directie: „Het plan voorziet in een gclijkgerechtigheid, al kan men dit natuurlijk zo men wil zien als een quasi-gelijkgerechtigdhcid. Zeker lijkt echter, dat het in te stellen hoge ge rechtshof een bescherming van de positie der kleine landen kan zijn. Te betreuren is het echter, dat dit hof uiteraard niet ver der kan gaan dan te beoordelen of het ver drag wordt geschonden". Het plan-Schu man zal geen invloed hebben op eventuele toekomstige uitbreidingsplannen van de Hoogovens, immers het gezagsorgaan kan uitbreidingen alleen verbieden, wanneer kan worden aangetoond, dat het een gefor ceerde, kunstmatige uitbreiding betreft met subsidies van de staat. Activiteit hoge gezagsorgaan Wat zullen nu de stappen moeten zijn, die het hoge gezagsorgaan in eerste instan tie zal gaan nemen? Ten eerste dient de verhouding tot Engeland te worden duide lijk gemaakt. Dit land heeft aangekondigd een soort gezantschap te gaan inrichten bij het hoge gezagsorgaan in Luxemburg. Het lijkt niet uitgesloten, dat Engeland met de nieuwe gemeenschap zal meedoen zonder het gezagsorgaan te erkennen. Het staat ADVERTENTIE HILVERSUM I, 4C2 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 7.30 Idem. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel en zang. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Pianoduo. 13.30 Voor de jeugd. 13.45 Platen. 14.00 Ge sproken portret. 14.15 Omroeporkest. 15.00 Platen. 15.20 Pianorecital. 15.30 Voor de zie ken. 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.20 Accordeonorkest en solist. 18.55 Causerie. 19.05 Joegoslavische muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Promenade-orkest, klein koor en solisten. 21.00 Hoorspel. 21.55 Pianorecital. 22.25 Causerie. 22.40 Platen. 22.50 Sport. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Hoor spel. 12.00 Pianorecital. 12.30 Mededelingen. 12.33 Platen. 12.37 Kerkdienst. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Vocaal dubbelkwartet. 13.50 Platen. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Platen. 15.15 Ka merorkest. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.20 Orgelspel. 17.50 Reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Volksliederen. 18.35 Amusementsmuziek. 19.00 Spectrum van het Chr. Organisatie- en verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Concertgebouworkest. 21.25 Causerie. 21.40 Samenzang. 22.00 Reportage. 22.20 Platen. 22.30 Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Pianospel. 13.30 Kroniek van het Ministerie van Wederopbouw. 13.35 Pla ten. 13.45 Pianospel. 14.00 Platen. 14.45 Bal letmuziek. 15.00 Platen. 15.30 Zangrecital. 16.05 Platen. 16.45 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Klankbeeld. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Orkestconcert. 20.30 Strijkkwar tet. 21.10 Platen. 21.15 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Ballet muziek. 22.55—23.00 Nieuws. verder zeer te bezien of Groot-Brittannië bereid is zijn tarieven te verlagen. Voorts zal het gezagsorgaan onmiddellijk met alle landen de kwestie der meestbe- gunstiging moeten bespreken. In hoeverre door de combinatie voortaan de productie, prijzen en afzet van kolen en staal zullen worden gecontroleerd en be ïnvloed, hangt geheel af van het gezags orgaan zelf. Allereerst zal het orgaan öf een schaars- tetoestand öf een malaisetoestand moeten proclameren. Met uitzondering van dik plaatijzer bestaan beide toestanden echter op het ogenblik in de staalindustrie beslist niet. Wanneer het gezagsorgaan echter zijn werkzaamheden acht maanden geleden was begonnen, dan had het op het hele gebied moeten ingrijpen. Verhouding tot Amerika Hoe beoordeelt men de perspectieven op langere termijn wat betreft de verhoudin gen met de Amerikaanse staalindustrie, waar, als het bewapeningstempo eerlang wordt verlaagd, toch wel min of meer een te grote productiecapaciteit voor de Ver enigde Staten alleen zal blijken te bestaan? Hierop antwoordde de directie van de Hoogovens, dat veelal uit het oog wordt verloren, dat in de Verenigde Staten slechts 15 tot 20 percent van de staalindustrie voor de oorlogsproductie werkt. Bovendien heb ben de Amerikanen de eigenschap bij te ruglopende conjunctuur de capaciteit veel sneller aan de werkelijkheid aan te passen dan hier in Europa het geval is, doordat zij sneller ertoe overgaan verouderde installa ties te verschrotten. Voorts mag niet uit het oog worden verloren, dat het civiele verbruik in Amerika steeds blijft toenemen en dat daarin veelal op het ogenblik niet geheel kan worden voorzien. Wanneer de productie in de Verenigde Staten op een gegeven ogenblik te groot zou blijken te zijn, zal er wel even een neergaande lijn te bespeuren zijn, maar het aanpassen aan de werkelijkheid en de consumptie in de civiele sector zullen deze moeilijke periode waarschijnlijk snel opheffen. De concur rentieverhoudingen tussen de Europese ge meenschap en de Verenigde Staten zullen dan waarschijnlijk voornamelijk op derde markten komen te liggen. De Nederlandse export De inwerkingtreding van de Kolen- en Staalgemeenschap zal voor Nederland tot gevolg hebben, dat het er enkele grote markten bij krijgt, te weten Frankrijk en Duitsland, die wij door de hoge tarieven nooit gehad hebben. Resumerend kan aldus de directie van de Hoogovens gezegd worden, dat de po sitie van een klein land als Nederland ver sterkt kan worden door de instelling van het hoge gerechtshof, waarbij echter niet uit het oog mag worden verloren, dat dit slechts de letter van het verdrag te bezien heeft en niet de economische billijkheid. Nederlands positie is die van een klein land en is daarom gevaarlijk. We dienen ons echter bewust te zijn van de morele grondslag van de gemeenschap. Verheu gend mag het worden geacht, dat ondanks de kleinheid van ons land, bij de bespre kingen is gebleken, dat zijn stem niet werd veronachtzaamd. De gemeenschap kan zeker zegenrijk werken, wanneer zij niet uit haar voegen wordt gelicht door een pure machtsstrijd. PARIJS, (United Press). De directieraad van de Europese Betalingsunie heeft er bij de Verenigde Staten op aangedrongen meer uit het buitenland te importeren en het voorstel gedaan dat de Zuid-Ameri kaanse landen zich zullen aansluiten bij het onderlinge betalingsstelsel teneinde mede te werken aan het op de been brengen van West-Europa. Deze aanbevelingen zijn vervat in het tweede jaarlijkse rapport van de directie raad over de Europese betalingsunie, waar van vijftien West-Europese landen en alle landen van het sterlingblok deel uitmaken. De economen, die zitting hebben in de directieraad, verklaren in het rapport, dat aan de organisatie voor Europese econo mische samenwerking is voorgelegd, dat het vraagstuk der betalingen tussen West- Europa en het dollargebied „een van de neteligste en tegelijkertijd een van de hardnekkigste problemen is waarmede de organisatie en haar leden thans te maken hebben". Ih het rapport, dat de werkzaamheden van de E.B.U. in het jaar eindigende op 30 Juni 1952 behelst, wordt ten opzichte van de vraagstukken met betrekking tot het dollargebied herhaaldelijk gewezen op de hoofddoelen der organisatie: algemene om- wisselbaarheid van valuta's en volledige wederzijdse handel. De raad verklaart dat er verscheidene wegen zijn die naar deze doelen leiden. „Daaronder kunnen genoemd worden de behoefte aan een vrijere importpolitiek in de Verenigde Sfa<en. de noodzakelijkheid dat de Europese landen verdere en meer intensieve pogingen ondernemen om hun exporten naar het dollargebied uit te brei den. de behoefte aan een herstel van het toevloeien van beleggingsfondsen op lange termijn van de crediteur naar de debiteur en in het bijzonder de minder ontwikkelde landen van de wereld", zo wordt gezegd. De directieraad der E.B.U. constateert voorts: Groot-Brittannië en Frankrijk zijn, hoofdzakelijk door internationale factoren die buiten hun macht liggen, in de E.B.U. van crediteur- tot debiteurlanden gewor den. Hun regeringen hebben, zij het laat, doelmatige maatregelen genomen om deze gevaarlijke tendenzen in tegenovergestelde richting te leiden. Alle landen dienen te verzekeren dat de binnenlandse waarde van hun munteen heden zich op de juiste wijze weerspie gelt in de officiële wisselkoersen die zij aangeven. (Dit is vermoedelijk een wenk aan landen als Frankrijk om te devalu eren, tenzij zij bij machte zijn de prijzen omlaag te drukken). Grotendeels als gevolg van het weder zijds betalingsstelsel van de E.B.U. zijn de exporten van de aangesloten landen van 1.082.000.000 dollar in het eerste kwartaal van 1950 gestegen tot 1.791.000.000 dollar in het eerste kwartaal van 1952. De stij ging kan volgens het rapport voor slechts de helft worden toegeschreven aan hogere prijzen. Vele landen, zoals Italië, België en Por tugal hebben thans, in een gemeenschap pelijk streven met andere landen van de E.B.U. om hun gevaarlijk hoge surplussen te verlagen, een nagenoeg volledige libe ralisatie van de handel bereikt. Alle landen, die zich in een overwegende crediteurpositie bevinden, dienen naar alle mogelijke middelen te zoeken om „zicht bare" en „onzichtbare" importen aan te moedigen. In West-Duitsland heeft zich een op merkelijk herstel voorgedaan. Op 1 Augus tus was de liberalisatie van de handel tot 80 procent van alle importen gestegen. Nederland Nederland, welks herstel te vergelijken is met dat van West-Duitsland, kan wel licht moeilijke dagen tegemoet gaan zodra „het herbewapen'ingsorogram zijn volledige invloed zal laten gelden op de economische toestand van het land. in het bijzonder ge durende de eerste helft van 1953". De 19-jarige zoon van de landbouwer Van Leeuwen te Nijverdal, die zijn vacantie in Kortenhoef had doorgebracht en Maan dag naar huis terug zou keren, ging voor zijn vertrek nog even zwemmen. Daarbij is hij verdronken. In Hamburg is het grootste na-oorlogse vrachtschip te water gelaten. Het is een 12.500 ton metend turbine-vrachtschip, bestemd voor de Verenigde Nederlandse Scheep vaartmaatschappij, dat de naam ..Amerskerk" ontving. De bouw van de Amerskerk heeft bijna acht maanden geduurd, hetgeen te wijten is aan de vertraagde materiaal- aanvoer. De foto toont de tewatcrlatvig van het nieuwe schip. Na jarenlang experimenteren is een firma te Baarn erin geslaagd voornamelijk uit afvalproducten van de houtverwerken de industrieën een briket te vervaardigen, die met 5360 calorieën per kilogram in kwaliteit de eierkolen evenaart, maar in prijs thans iets lager is, zo is door het Bu reau van het Nederlands Houtproducten Instituut te Amersfoort medegedeeld. Naar men verder verklaarde, zou het nieuwe product de brandduur van kolensoorten uit de middenklasse en een zeer laag asgehalte bezitten. Ofschoon op het fabricage-procédé van de briket octrooi is aangevraagd, kon men nog niet mededelen, waar en wanneer met de productie zal worden begonnen. In het buitenland speciaal in Frankrijk, België en Noorwegen bestaat naar men verze kerde, belangstelling voor deze uitvinding. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer W e 11 e r (KNP) betreffende het niet toereikend zijn van de bedragen op de be groting voor 1952, voor de exploitatie van de vloot, heeft de minister van Marine, de heer Staf, het volgende geantwoord: Bij de opzet der begroting 1952 kon niet worden voorzien, dat gezamenlijke oefenin gen met de bondgenoten een omvang zou den nemen als in feite het geval bleek. Hierdoor, zomede door prijsstijging en zeer hoog brandstofverbruik van de Nederland se torpedobootjager in de Koreaanse wate teren, zullen de uitgetrokken bedragen voor brandstof inderdaad niet voldoende zijn. Maatregelen worden getroffen tot ver hoging van de brandstofpost en tot gelijk tijdige vermindering van andere posten, welke daarvoor de mogelijkheid bieden. Van immobiliteit van een deel der vloot tijdens het voor oefeningen gunstige sei zoen is dan ook geen sprake. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindexcijfers van het ge zinsverbruik per 15 Juli 1952 gepubliceerd. Daarbij is van het cijfer 100 in 1949 uitge gaan. Het totaal-indexcijfer onderging van 15 Juni tot 15 Juli 1952 een stijging van één punt. Deze stijging is een gevolg van de invoering van de verplichte premie voor de Werkloosheidsverzekering, welke zo als bekend tot looncompensatie heeft ge leid. Het indexcijfer voor de groep „ver zekeringen en belastingen" steeg met tien punten. Indien de premie buiten beschou wing gelaten zou zijn, zou het tofaal-index- cijfer zijn gedaald van 119 naar 118. Het indexcijfer voor de groep „voeding." onderging een daling van een punt, voor- nemelijk ten gevolge van prijsdalingen van aardappelen, groenten en flessenmelk. Het indexcijfer voor fruit vertoonde een stij ging. Bij de niet-voedingsmiddelen zetten zich de prijsdalingen bij woninginrichting en huisraad (huishoudelijk linnengoed), kle ding en schoeisel voort. ADVERTENTIE Vondsten uit Karolingisch tijdperk verspeeld? De laatste vrijliggende vliedberg onder de gemeente Nieuwerkerk in Duiveland, is ten offer gevallen aan de ruilverkaveling, die momenteel in de vier bannen wordt uitge voerd. Oudheidkundigen betreuren dat het afgraven van deze Vliedberg niet is ge schied onder het waakzaam oog van weten schapsmensen, want dan was er volgens hen waarschijnlijk meer voor de dag ge komen dan thans het geval is geweest. De vergraving geschiedde machinaal en op de stortplaats van de grond werden in hoofd zaak scherven van oude gebruiksvoorwer pen gevonden. Volgens deskundigen van de Oudheidkundige Bodemdiensl te Amers foort dateren deze scherven uit het laat Karolingische-Frankische tijdvak en uit de 14e en 15e eeuw. Het oudste' materiaal voert terug naar voor 900. MUZIEK-AUDITIES A.K.C. De jaarlijkse muziek-audities van het Amsterdams Kunstenaars Centrum worden gehouden op Zaterdag 13 September om 2 uur in het Minervapaviljoen (Muziek- lyceum) te Amsterdam. De audities zijn dit jaar alleen opengesteld voor die kun stenaars, die de leeftijd van 30 jaar nog niet hebben bereikt en uitsluitend een der volgende instrumenten bespelen: viool, fluit, hobo of klarinet. In de jury hebben onder meerdere zit ting: Kees van Baaren, Sem Dresden. Paul Frenkel, Haakon Stotijn en Bram de Wilde. Deelnemers kunnen zich tot 7 September opgeven bij het secretariaat van het A.K.C. Cliostraat 8. Amsterdam-Zuid, waar tevens nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. In Maastricht overleed op 81-jarige leef tijd mr. F. I. J. Janssen, oud-president van de rechtbank te Maastricht. oud-Eerste Kamerlid en oud-Tweede Kamerlid en commissaris van de Nederlandse Spoorwe gen. De overledene was officier in de Orde van Oranje Nassau, ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en ridder in de Orde van de Heilige Gregorius. In 1902 werd mr. Janssen door Maas tricht afgevaardigd als lid der Tweede Kamer voor de toenmalige R.K. Staats partij. Gedurende 16 jaar had mr. Janssen zitting in de Tweede Kamer. Van 1918 tot 1927 was hi.i lid van de Eerste Kamer voor de Katholieke Staatspartij. Na de oorlog maakte mr. Janssen ook nog geruime tijd deel uit van de Eerste Kamer. Sinds kort is de deviezencontróle voor buitenlanders aan de Nederlandse grens aanzienlijk vereenvoudigd. Indien niet-ingezetenen bij binnenkomst in Nederland beschikken over niet meer dan 100,aan Nederlandse betaalmidde len alsmede over de tegenwaarde van ma ximaal 400,aan vreemd geld, dan kun nen zij volstaan met mondelinge aangifte aan de douaneambtenaren, die dan een aantekening maken in het paspoort. Hier door behoort het tijdrovende invullen van uitgebreide aangifteformulieren voor tal rijke buitenlandse bezoekers tot het ver leden. Vliegangst. Een „vliegangst" ond^r de Amerikaanse jeugd vörmt op het °^®n" blik een ernstige bedreiging voor ^het Amerikaanse luchtverdedigingsprogram, aldus hebben hooggeplaatste officierftn van de Amerikaanse luchtmacht en ma*- rinc tegenover een verslaggever van hef. tijdschrift „Look" verklaard. „Voor de eerste maal in de geschiedenis blijven de geschiktste jonge Amerikanen in ge breke en melden zij zich niet als oor logsvlieger", aldus de officieren. We gens „vliegangst" moest verleden jaar 54 procent van de adelborsten van het marinevliegveld Pensacola worden af gewezen. Vele vooraanstaande Ameii- kaanse vliegers uit de tweede wereld oorlog bezaten een zekere mannelijke geldingsdrang,, aldus luitenant-kolonel Alden van dc psychiatrische dienst der luchtmacht. „De man die zich niet tot vliegen voelt aangetrokken, is wellicht rijper, en deze neiging naar rijpheid is groeiende". Grotonderzoek. Een groep Italiaanse grot onderzoekers zal Vrijdag beginnen met het onderzoek van een grot op lf)00 meter diepte in de buurt van LaurlKio in de provincie Salerno. Deze grot zou de diepste in Italië zijn. De directeur* van het biologisch instituut van de universiteit van Napels, Parenzan, is de leider van de expeditie. Hij heeft een gedeelte van C'G spelonk, waarin hij 300 meter is afgedaald, reeds onderzocht. Gratie. President Körner van Oostenrijk heeft op advies van de socialistische mi nister van justitie, dr. Tschadek, vier voormalige leden van de nationaa l- socialistische partij begenadigd, die in 1948 waren veroordeeld wegens het. organiseren van neo-nazistische groe pen, onder andere met het doel om het bewind in Oostenrijk over te nemen in geval van een oorlog tussen het Oosten en het Westen. Het onder Russische auspiciën verschijnende blad „Oester- reichische Zeitung" ziet in de gratie „een nieuw bewijs, dat de leidende kringen in Oostenrijk de neo-fascisti- sche bandieten in staat willen stellen zich te handhaven". Straffen. Het militaire tribunaal te Tunis heeft Maandag tien Tunesiërs tot ge vangenisstraffen variërend van ,zes maanden tot vijf jaar veroordeeld we gens onwettige handel in explosieve stoffen. Acht Tunesiërs werden op be schuldiging van deelneming aan een verboden demonstratie tot gevangenis straffen van drie maanden tot vijf jaar verooi'deeld. Zitting. Het Zuid-Afrikaanse parlementaire- hooggerechtshof is Maandag voor het eerst in geheime zitting bijeengekomen. Het hof beraadt zich over zijn oordeel omtrent het door minister-president Malan ingediende verzoek tot wijziging van de uitspraak van het Zuid-Afri kaanse hof van beroep, waarbij de wet op de afzonderlijke vertegenwoordiging van kleurlingen ongrondwettig en on geldig werd verklaard. Op de bijeen komst van het parlementaire hof, dat uit beide huizen van het parlement zelf bestaat, waren geen leden van de oppo sitie aanwezig. Leger. Volgens de West-Berlijnse anti communistische „strijdgroep tegen on menselijkheid" worden regimenten van de Oost-Duitse volkspolitie uitgerust met Russische wapenen omgezet in di visies, die te zamen een staand leger vormen. Convooien uit de Sovjet-Unie, die meestal 's nachts rijden, voeren uit rusting aan om elke divisie van onge veer 3500 man te bewapenen met twaalf belegeringskanonncn, zes tanks, vier stukken luchtafweergeschut, twintig stukken veldgeschut, twintig stukken anti-tankgeschut en twaalf mortieren. Het leger zou reeds ongeveer 100.000 man tellen. Oppositie. Maarschalk Papagos, leider van de rechtse Griekse volksconcentratie (oppositie) heeft in een oproep tot het volk de progressief-liberale regerings coalitie van generaal Piastiras beschul digd „van het in gevaar brengen van de hoogste landsbelangen". Papagos eiste het aftreden van de tien maanden oude regering. Vrijdag sprak de Kamer van Afgevaardigden met 127 tegen 118 stemmen haar vertrouwen uit in de regering-Piastiras. Val. De Nederlandse 16-jarige circus- artiste Anna Konczek is gisteravond in een luchtnummer in een circus in Southsea (Engeland) van acht meter hoogte naar beneden gevallen en met inwendige kneuzingen naar een zieken huis vervoerd. Haar vrouwelijke part ner viel eveneens en liep verwondingen aan de borst op. Het ongeval gebeurde doordat een rekstok losschoot. 26. Nu hij de voortvluchtige kaart een maal stevig in de hand had, leidde Jollie- pop zijn meester Panda met statige tred naar het havenkwartier terug en het zal niemand verbazen dat zij daar al spoedig enkele schepen ontwaarden. „Het is duide lijk wat ons te doen staat, als wij mij veroorloven het op te merken", zo sprak de bediende verklarend. Blijkens deze kaart hebben wij te doen met een schat, die zich op een eiland bevindt, en dit eiland blijkt in de Stille of Grote Oceaan gelegen te zijn. Er rest ons dus niets dan ons in te schepen. „O, heerlijk!", riep Panda geestdriftig uit. „Fijn, zeg een lange zeereisen dan heelijk luieren in dek- stoelen„Ik vrees dat ik een einde zal moeten maken aan onze hoog-gespan- nen verwachtingen!", waarschuwde Jollie- pop somber. „De staat van onze geldmidde len is niet zodanig, dat wij als passagiers mee kunnen varen wij zullen als zee lieden aan moeten monsteren.... en hoe nuttig zal zich thans mijn vermomming doen kennen!" Zo sprekend begaf hij zich naar de bark „Drijfijs", waarop een aan-eenvoudig ging. kondiging vermeldde, dat hij naar de Stille Oceaan ging en nog enkele ferme matrozen kon gebruiken. De kapitein hield zich juist onledig met het leunen over de verschan sing; en tot deze zeerob sprak Jolliepop: „Uw bestemming trekt ons zeer aan! Wij wilden dus wel bij u in dienst komen!" De gezagvoerder wierp één verontwaardigde blik op Jolliepop's vermomming, en snauw de: „Wilde jij aanmonsteren? Ha! Ik zoek zeelieden geen verklede liedjeszangers!" We zien hieruit, dat het allemaal nog niet EUCLIDES, de beroemde wiskundige die omstreeks 300 jaar voor Christus in Alexandrië leefde, was buitengewoon han dig in het formuleren van begrippen. Door de strenge wijze, waarop hij wiskundige eigenschappen in woorden ivist uil te druk ken, wordt hij de „vader der meetkunde" genoemd en iedere schooljongen heeft nog dagelijks met zijn wetten te maken. Zijn definitie van de cirkel zullen we hier niet zouden weergeven; zij berustte op de gelijkheid der stralen gerekend van het middelpunt tot de omtrek. Dat is natuurlijk vol- komen juist en in de practijk houden we ons daar ook strict aan wanneer we met een pas ser of een touwtje een lijn öm een punt cirkelen Uit die gelijkheid der stralen moest de gelijkheid der middellijnen volgen want de middellijn is tweemaal zo groot als de straal. Populair uitgedrukt zou men het als volgt kunnen zeggen: de cirkel is overal even dik. Ogenschijnlijk was daar niets tegen in te brengen. Leggen we een boek op twee ronde gelijke polloden, dan kun nen we dat gemakkelijk heen en weer rollen. Brengen we onder dit boek een derde potlood, dan zal dit alleen meerollen als het overal dezelfde dikte heeft als de beide andere potloden. Is de doorsnede kleiner, dan rolt het niet mee; is de door snede daarentegen groter, clan past het niet onder het boek. Is het potlood zes- of achthoekig, dan rolt het helemaal niet, want een voorwerp met hoeken kan niet gelijkmatig rollen omdat de middellijn niet overal even lang is. Dat dacht men althans. Tot de wiskundige Reuleaux in 1875 ont dekte dat er vele figuren mogelijk zijn die overal een gelijke middellijn hebben, maar een ongelijke straal bezitten. De eenvou digste van deze figuren kan men zich den ken als een gelijkzijdige driehoek, waarvan de zijden zodanig worden uitgebogen dat elk punt op dezelfde afstand van het tegen overliggende hoekpunt komt te liggen. Bij elke oneven veelhoek is zulks mogelijk en volgens de tot die lijd heersende begrippen dit dus allemaal cirkels moeten zijn. Cirkels met hoeken wel te verstaan Want legt men een potlood met een doorsnede van zo'n uitgebogen gelijkzijdige driehoek onder het zoeven ge noemde boek, dan rolt het rus tig met de ronde potloden heen J en weer, omdat de middellijn overal gelijk is. Zou men een wiel aldus construeren, dan werd het ech ter een fiasco, want het middelpunt bevindt zich bij lange na niet op gelijke afstand van de omtrek en de trein die met derge lijke wielen zou worden uitgerust, zou af grijselijk hobbelen. IJlings is men derhalve teruggekomen van de meer dan 2000 jaar oude opvatting dat een gelijke straal ook een gelijke mid dellijn impliceert en sedert 1875 zijn cir kels met hoeken dan ook niet meer moge lijk, omdat men zich sedert dien uitsluitend heeft gehouden aan de definitie waarbij de straal betrokken was. Misschien is dit voor de minder geschool de wat moeilijk geweest. Laten we daarom morgen vertellen van een land hier in Europa, waar in de laatste 1000 jaar geen enkele baby werd geboren. Het klinkt ab surd, maar toch is het zo! (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2