Werkloze vissers krijgen uitkering volgens dagloontabel Vijf inbraken in de gemeente Velsen -Clowntje Rick Handelsvloot nu groter dan drie millioen ton Wijk aan Zee Laatste zomerconcert in de theetuin Castricum Plannen voor 23 nieuwe huizen c"Hoe is het ontstaan?^ 4 Werkloosheid- en wachtgeldverzekering Zij moeten onder de C.A.O. vallen Vlag op de kap Drs. J. D. van Dijck rector in Haarlem Zonnige groenteveiling Transporthand voor het lossen van kolenschepen Voor de kinderen FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin SCHEEPVAART DWARSBOMEN DINSDAG 26 AUGUSTUS 1952 Thans is de dagloontabel voor de werk loosheid- en wachtgeldverzekering voor zeevissers vastgesteld. Als norm voor de uitvoering wordt genomen de eis, dat de schepelingen dienen tg vallen onder het IJmuidense CAO, de overeenkomst der loon- en arbeidsvoorwaarden voor de varensgezellen ter trawlvisserij te IJmui- den. De uitkeringen zijn als volgt bepaald: voor trawlers boven de 400 ton: schipper, stuurman en machinist, eerste motordrijver, tweede machinist, tweede motordrijver, oudste stoker, derde motordrijver, kok, matroos, jongste stoker, olieman, tremmer en handlanger, allen 16. Voor de licht matroos op de grote trawler 8,25. Voor trawlers van 200 tot 400 ton: van schipper tot kok en alle overige leden van de bemanning 16, tremmer 13,05 en lichtmatroos 7,90. Voor trawlers tot 200 ton: schipper en eerste motordrijver 16, stuurman 12,80, tweede machinist en bemanningsleden van gelijke rang 12, matroos en jongste stoker 10,35, kok 9,40 en tremmer 8,25. Loggers, kotters en andere De regeling voor vissers op alle schepen, uitgezonderd trawlers: schipper 16, mon- Indien de plannen doorgaan dan zal de gemeente Haarlem de beschikking krijgen over een.molen die thans in Alblasserdam staat. Door modernisering eii uitbreiding van de iverf voorheen Jan Smit Czn. N.V. te Alblasserdam moet de molen verdwij nen en de N.V. heeft de molen thans gratis ter beschikking gesteld. In Haarlem wordt thans onderzocht of hij een plaats kan krij gen aan het Spaarne, waar vroeger De Adriaan" heeft gestaan. Een foto van de molen te Alblasserdam. Voor het eerst in de geschiedenis meet de totale Nederlandse koopvaardijvloot thans meer dan drie millioen ton. Volgens de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek omvatte de Nederlandse koop vaardijvloot op 1 Augustus 1174 schepen met een totale bruto-inhoud van 3.009.699 reg. ton. De ontwikkeling is als volgt verlopen: In 1930: 799 schepen, 2,42 millioen ton; in 1935: 753 schepen, 1,93 millioen ton; in 1939: 915 schepen, 2.34 millioen ton; in 1946: 700 schepen, 1,66 millioen ton; in 1948: 889 schepen, 2.54 millioen ton; in 1951: 1141 schepen, 2,98 millioen ton; en in 1952: 1174 schepen, 3,01 millioen ton. Naar het aantal schepen gerekend, nemen de kustvaarders (schepen tot 500 ton) in de Nederlandse vloot een belang rijke plaats in. Op 1 Augustus 1952 bedroeg het aantal kustvaarders 661 (56,3 percent) met in totaal 217.777 ton (7,2 percent). De koopvaardijvloot, welke thuis hoort in de Nederlandse Antillen en Suriname omvatte op 1 Augustus 89 schepen (166.711 ton). Onder Nederlandse vlag varen thans dus 1263 koopvaardijschepen, met een totale inhoud van 3.176.410 ton. teur en machinist 12,45, stuurman 11,35, tweede monteur, tweede machinist en oudste stoker 10,75, matroos en stoker 10,20, kok en kokmatroos 8,50, oudste 7,95, jongste f 6,85, reepschieter 5,70 en afhouwer 4,60. Bij werkloosheid moet de betrokkene zich allereerst vervoegen op het Gewestelijk Arbeidsbureau en vandaar wijst de weg zich vanzelf. Vanmiddag om half vier zal een klein deel van de 348 nieuwe huizen rond het Moerbergplantsoen onder de kap komen. Het is een eerste stukje van het plan van architect van Tijen. Het gelijktijdig gegunde plan, omvat tende 314 huizen, onder architectuur van de beide architecten A. Staal en J. Schip per is al eerder onder de kap gekomen. In de loop van September-October ver wacht men de eerste huizen te kunnen opleveren. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Vios £18.400; Petten f6160; Vi- kingbank f 12.700. De resultaten van deze drie trawlers zijn gedeeltelijke besommingen. Loggers: KW 24 f3110; IJM 129 (Sham rock") f 10.800: SCH 7 f613 (gedeeltelijk). Kotters: IJM 226 f35; IJM 213 f298; IJM 227 f330; IJM 249 f240: YE 93 f390; KW 128 f290; KW 35 f470; KW 189 f170. Drs. J. D, van Dijck, leraar aan de Rijks H.B.S. te Vel sen is met ingang van 1 Sep tember benoemd tot rector aan het Avond lyceum te Haarlem. Hij zal verbonden blij ven aan de dagschool te Velsen. In de tuin van „Oud Wijk aan Zee" gaf het Beverwijks gemengd koor „Zang en Vriendschap" Zaterdagavond de laatste uitvoering van dit zomerseizoen. De V.V.V. is hiermede van haar vrijwillige taak bijna ontheven, daar het. badseizoen ten einde loopt. In de loop van Zaterdag en Zondag was het zeer druk aan het strand. Er wer den vooral door de strandpachters goede zaken gedaan. Toch was het merkbaar, dat dit slechts een opleving was en geen hoog seizoen. In de vacantiekampen begint, al lengs de uittocht van de badgasten. Maar gisteren zat de zomerse stemming er wer kelijk nog een beetje in en de grotendeels opgeborgen bad- en zonne-costuums wer den nog even uit de mottenballen gehaald. Een duik in zee deed iederen .tot de ont dekking komen, dat het water van een be hoorlijk hoge temperatuur was, waarin het prettig was te vertoeven. Tegen de avond werd het killer en zocht men in toch nog even door de zon verbrande huid beschut ting in de kom van het dorp, waar dan Zaterdagavond het genoemde concert werd gegeven. ..Zang en Vriendschap" liet zich onder leiding van haar dirigent, de heer Stephen Jansen, horen in een populair programma, dat iedereen gaarne aanhoor de. Mocht het in het begin met het Sla venkoor uit „Nabucco" van Verdi dan al even gehaperd hebben, de rest van de uit voering liep vlot en oogstte bij het aan dachtige publiek veel bijval. Behalve een Wals uit „Faust" en het En gelenkoor uit „Mephistofelé" werden ook het mannenkoor uit ,,La Forza del Desti- no" van Verdi en het landliedenkoor uit ..Cavaleria Rusticana" van Mascagni uitge voerd. Het best in het gehoor liggende wa ren echter het bediendenkoor uit „Don Pasquale" van Donizetti en het kerkkoor uit „Cavaleria Rusticana". Bij diverse nummers vertolkie mevrouw Suijk-Schik de sopraan-partij, die tegen de achtergrond van het mannenkoor zeer gevoelvol werd gezongen. Het jeugdkoor „Jong Zang en Vriend schap" bracht onder leiding van dezelfde dirigent enkele liederen van L. Eggermont, Catharina van Rennes en Henr. van Tus senbroek ten gehore. Prof. ir. Laurens Troost, directeur van het Nederlands Scheepsbouwkundig Proef station te Wageningen en buitengewoon hoog leraar in de scheepsbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, is tot hoog leraar benoemd aan het „Massachusetts In stitute of Technology" te Cambridge, Boston. Prof. Troost zal Donderdagavond naar Amerika vertrekken. Naar wij vernemen, heeft men in Castri cum het plan opgevat op een stuk weiland gelegen aan het Schoutenbos 23 arbeiders woningen te bouwen. De grond welke toe behoorde aan de Nederlandse Hervormde Gemeente is reeds aangekocht. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de bouwkosten 230.000,bedragen. Het heeft overigens weinig gescheeld, of bouwvakarbeiders in Castricum waren in de gelegenheid geweest,' in hun vrije tijd eigen woningen te bouwen. Een bouwvak ker georganiseerd in de plaatselijke bond kwam op dit idee, dat de steun kreeg van de heer P. de Vries, wethouder van Openbare Werken. Het hoofdbestuur van de bond werd van het plan op de hoogte gebracht. Hoewel men niet afwijzend tegenover het bouwen van woningen door bouwvakarbeiders in vrije tijd stond, gaf het hoofdbestuur de raad het idee te laten rusten, daar een langdurige werkzaamheid aan het object in de vrije tijd veel van het doorzettingsvermogen der arbeiders zou eisen. Men was bang, dat, wanneer de bouw een eind op streek zou zijn, de animo bij de bouwlustigen een heel eind af zou nemen. Evenwel bleef de vraag naar arbei derswoningen groot en dit kleine nieuwe object voorziet in een zeer dringende be hoefte. Over de indeling van de nieuwe woningen is nog niets bekend. Naar schat ting zal de huur 6,a 6,50 per week moeten bedragen. De woningen komen onder beheer van de R.K. Woningbouwver eniging „St. Joseph". Huis nog niet aan de rol De verplaatsing van de woning van de heer Fr. Schut, staande in het verlengde van de Prinses Wilhelminalaan in Castri cum, is 'n paar dagen uitgesteld. Oorspron kelijk had men het plan de woning Maan dag een andere standplaats te geven, doch het is de ondernemers ervan met de voor bereidende werkzaamheden niet voor de wind gegaan. Donderdag is de zaak hope lijk in kannen en kruiken. De woning zal worden neergezet aan de Beverwijker straatweg, naast die van de heer Borst. Het werk wordt in combinatie uitgevoerd door de heer J. Biesterbos te Castricum en de fa. Joh. Dienaar te Santpoort. Het door de tuinders lang begeerde zon netje heeft de groente goed gedaan. Dit was te merken op de groenteveiling van Maan dag, want de aanvoer was heel behoorlijk. De tuinders kregen voor: sla 58, bloem kool 947, komkommers 811, selderij 2, pieterselie 12, kroten 5V2, bospeen 11 15, bramen ƒ0,80ƒ1,40, dubbele bonen 2050, snijbonen 2748, dubbele stok- bonen 4155, aardbeien 5070 cent per doosje, groene kool 10, tomaten 1823, an dijvie 1012, uien 13, aardappelen ƒ6,70 per 100 kilo, kriel 1,70 per 100 kilo, au gurken 1442, pronkbonen 1623, rente gevers 5456, tuinbonen 22, spinazie 31, rabarber 1. Volleerde imkers De heren W. Buimer. H. Smit, L. Ekkes en J. Verdwaald te Castricum behaalden op het te Alkmaar gehouden examen hét diplo ma bijenhouder. Tijdens het afgelopen weekeinde is niet minder dan vijf maal ingebroken in ver schillende delen van de gemeente Velsen met wisselend succes voor de dader (s). De eerste melding kwam binnen van een bewoner van de Verloren van Themaat- laan, waar een onbekende door middel van inklimming via de keuken zich toegang heeft verschaft tot een woning. Hier werd niets vermist, maar in dezelfde nacht is in gebroken aan de Stationsweg, eveneens door verbreking van het keukenraampje. In deze woning bestond de buit uit een portemonnaie met enig geld. De nacht daarop, van Zaterdag op Zon dag, is een insluiping gepleegd in een huis aan de Rijksweg te Santpoort, waar een glas-in-loodraampje aan de voorkant werd ingeslagen en de inbreker via de voor kamer in het huis kwam. Men vermist hier twee gouden ringen en wat rookartikelen. In deze nacht werd een tweede poging gewaagd in de Meervlietstraat te Velsen, Zeppelingrijpers en bulldozers verbeterd Een Zandvoortse firma heeft een tran sportband ontworpen voor de lossing van zeeschepen, die met massa-goed, zoals kolen en erts zijn geladen. Tot nu toe was het namelijk erg moeilijk een schip vlot te lossen, omdgt de grijpers van de kranen niet in de hoeken van de ruimen kunnen komen. Met de zogenaamde „zeppelin grijper" heeft men geprobeerd dit euvel op te vangen, maar dat was niet helemaal ideaal. Er zijn vervolgens proeven genomen met. bulldozers, die in de ruimen de lading bijeenveegden, maar ook daarmee bereikte men niet het gewenste resultaat. Nu is er een transportband geconstru eerd, die tot in de uithoeken van een scheepsruim kan graven en er dus voor kan zorgen, dat er altijd voldoende voor raad erts of kolen onder de grijper ligt. Het apparaat is 6 meter lang. Feestdagen in Heemskerk Wegens de op 4 September te houden harddraverijen heeft de Heemskerkse ver eniging „Koninginnedag" voor 3 en 4 Sep tember een programma vastgesteld met di verse attracties. Op Woensdag 3 September is er des morgens 9 uur een optocht voor versierde fietsen waaraan aardige prijzen verbonden zijn, met een aubade voor het gemeente huis, waar burgemeester H. Nielen de festiviteiten zal openen met een korte toe spraak, daarna volgt om 10.30 uu.; ring steken met paard en wagen en verder wordt de dag gevuld met kinderspelen. Donderdag 4 September zullen er spelen voor jongens en meisjes worden georgani seerd en des middags om 2 uur komen de kortebaandraverijen aan de beurt om prij zen van f 650, f 250, f 125 en f 75. Zomeravondtuinfeest in Heemskerk Op het landgoed „Marquette" zal Woens dagavond 27 Augustus door de Ned. Herv. Jeugdraad een zomeravond-tuinfeest ge houden worden. Hieraan zullen de gymnastiekvereniging „Odin" en het fanfarekorps „St. Caecilia" hun medewerking verlenen. Na een rond gang door het dorp met muziek zal burge meester H. Nielen dit tuinfeest openen. c Het was nacht. Rick en Bunkie lagen al enkele uurtjes lekker te slapen; overal was het stil, het maantje stond eenzaam aan de hemel. Maar het bleef niet stil. Op een ogenblik werd Bunkie opeens wakker, en hij ging rechtop in bed zitten. Hij luisterde. „Waar was hij toch wakker van geworden?", vroeg hij zich af. Er ivas een geluid geweest, dat had hij in zijn slaap gehoord en daardoor ivas hij ontwaakt. Maar nu hoorde hij niets. „Ik ga maar weer slapen", dacht Bunkie, toen hij 'n poosje gehdsterd had. „Ik heb het me zeker maar verbeeld.." Maar nauwelijks had hij zijn hoofd weer op het kussen gelegd, of daar begon het weer. Dat was Krulletje, die verschrikkelijk tekeer ging!- Ja, maar dan moest er onraad ZijnZo nijdig als Krulletje blafte, het kon niet anders, of er moest iets niet in orde zijn. Inbrekers misschien? „Ik ga kijken, wat er aan de hand is!", dacht Bunkie. En kordaat stapte hij het bed uit, liep zachtjes naar de deur van Hun staapKamerije en de donkere gang op. „Als er een inbreker is, zal ik hem wel vinden, en dan ga ik oom Tripje roepen!", dacht hij. Maar op de donkere gang stond een rolschaats van één van de jongens, die daar was blijven slingeren. En toen. vertaald uit het Engels. 24) Ze was van Toni gaan houden. Ze vond het meisje een verademing in de oververhitte sfeer van Floriana. Ze had iets van een koele Engelse lenteBovendien waar deerde ze Toni's open eerlijke karakter, iets wat rijke mensen niet zo vaak tegenkomen in degenen, die voor hen werken. Als Toni iets niet beviel, dan kwam ze daar eerlijk voor uit. Olivia dacht aan de gok-avondjes. Toni weigerde eenvoudig te spelen. Ze was heel beleefd in haar verontschuldigingen, maar bleef op haar standpunt staan. Als het meisje er zich een oordeel over aange matigd had, zou Olivia het niet genomen hebben, maar het enige wat ze naar voren bracht, was dat ze er geen belangstelling voor had. Ze scheen helemaal niet verlan gend te zijn om op gemakkelijke wijze wat geld in de wacht te slepen! Mevrouw Bur den vond dit volkomen onbegrijpelijk, maar ze legde zich bij Toni's standpunt neer. En nu had dit dwaze kind, op wie ze zo heel erg gesteld geraakt was, bijna haar nek ge broken in een dwaze roekeloze rij-partij Carlos had beweerd, dat het Nigel's schuld was. Ze zou Nigel hierover ondervragen en achter de waarheid komen! „Het lijkt me heus beter, dat we de dok ter laten komen," herhaalde ze voor de zo veelste keer tot Toni. „Maar ik voel me uitstekend eti het is helemaal niet nodig om dr. Greville, terwijl er een storm op komst is, uit zijn huis te halen," antwoordde het meisje. „Ik wil alleen maar slapen de cognac heeft me slaperig gemaakt." Ze glimlachte tegen mevrouw Burden en was geroerd door haar bezorgdheid. Ze scheen heus iets voor de oude vrouw te betekenen In werkelijkheid wilde ze helemaal niet slapen. Ze wilde nadenken over Cai'los. Ze wilde alleen zijn om te bekomen niet alleen van de schrik van het ongeval, maar ook van de schok, die Carlos' bekentenis had veroorzaakt. Er werd echter op de deur ge klopt en Nigel kwam in een voor zijn doen hevig geagiteerde toestand het vertrek bin nen. Hij liep, zonder op zijn grootmoeder acht te slaan, regelrecht op het bed af. „Toni, Carlos vertelde me dat Sharra op hol sloeg door een schot van mij, en dat jij bijna verongelukteHet spijt me wer kelijk meer dan ik je zeggen kan! Ik had er geen idee van, dat je zo dicht in de buurt was „Het is allemaal gelukkig goed afgelopen," stelde Toni hem gerust. Ze vroeg zich af, hoe vaak ze de verzekering, dat ze zich goed voelde, nog zou moeten geven. Diep in haar hart voelde ze zich echter allesbehalve op haar gemak. Carlos' liefdesverklaring had haar van haar stuk gebracht, maar ze kon Nigel moeilijk vertellen, dat zijn on voorzichtigheid Carlos' verklaring waar schijnlijk verhaast had. Ze haatte Nigel om zijn onwaarachtigheid. Misschien had Carlos overdreven, toen hij zei, dat Nigel opzettelijk geschoten had om de paarden schrik aan te jagen: „Weet je niet," had hij gezegd, „dat mevrouw Burden wil, dat hij met jou trouwt? Hij is doodsbenauwd, dat ze aan jou zijn deel van de erfenis zal ver maken de oude vrouw is daartoe heel goed in staat, als hij haar wensen niet op volgt. Of dit overdreven was of niet, in ieder geval was Toni er van overtuigd, dat Nigel niets van zijn verontschuldiging meende. En dat hij wel degelijk geweten had, dat ze nog in de buurt van het moeras waren. Ze voelde iets van beklemming. Nigel maakte de indruk volkomen koelbloedig tot won derlijke dingen in staat te zijn. Uitstékend, dacht Olivia intussen, terwijl ze haar kleinzoon gadesloeg. Ze had hem nog nooit zó ontsteld gezien. Misschien zat er tenslotte toch iéts menselijks in hem Misschien zou hij Toni, na eerst bijna haar dood veroorzaakt te hebben, beter gaan waarderenAbrupt zei ze: „Je berouw komt een beetje laat, Nigel. Ik kan er niet bij, hoe je zo onachtzaam hebt kunnen zijn. Je had toch kunnen weten, dat de paarden, met storm op komst, extra gevoe lig zouden zijn „Het spijt me heel erg, grootmama. Ik heb geen ogenblik aan de paarden gedacht. Er was de mogelijkheid van een prachtig schot, een stel eenden kwam over het moe ras aanvliegen en wilde neerstrijken. Toni wenste, dat ze weg zouden gaan en haar alleen zouden laten. Ze vond het af schuwelijk, het geharrewar, dat er altijd tussen de grootmoeder en deze kleinzoon ontstond, aan te moeten horen. Ze wilde boven alles alléén zijn. Ze wilde voor zich zelf uitmaken, hoe haar gevoelens ten op zichte van Carlos waren. Intrigues en ge heimhouding waren haar vreemd en ook angst had ze nooit gekend. Op de een of andere manier voelde ze zich thans echter weinig op haar gemak. Er scheen een zekere dreiging om haar heen te hangen. Carlos hield van haar en ze had hulpe loos in zijn armen gelegenHij was niet het soort man, die een vrouw gemakkelijk op zou geven Olivia zag de vermoeienis op Toni's ge zicht en gaf Nigel een wenk haar rolstoel naar de andere kamer te duwen. Ze ver zocht Toni, onmiddellijk te waarschuwen, als ze iets nodig mocht hebben. „Ik heb helaas gasten vanavond, maar één van de huisjongens zal op mijn slaapkamer op je orders zitten wachten." „Dank u wel," mompelde Toni. Ze was blij, dat er beneden gasten waren. De hele familie zou er door in beslag ge nomen worden en ze zouden haar rustig alleen laten. De uitwerking van de cognac begon te wijken en ze wilde nadenken. Haar gevoel van onbehagen werd steeds groter. Ze was bang voor de gevolgen, die Carlos' ontboezeming zou meebrengen. Car- waar eveneens een glas-in-loodruitje het moest ontgelden. Maar de inbreker is blijk baar gestoord door de hond van de buren en heeft daarop de benen genomen. In het belendende perceel lukte het beter want daar werd, op precies dezelfde manier een glas-in-lood-raampje stukgeslagen en de dader vond er een beurs met enig geld, een leren damesportemonnaie en een map met papiergeld plus wat rookwaar. De re cherche heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld, maar van de daders ontbreekt nog elk spoor. Aardijk, 24 v. Lake Charles te Tampa verw. Alkald, 25 te Genua. Almkerk, 24 v. Singapore n. Port SweUerrham. Alnati, pass. 24 Madeira naar Antwerpen. Alphard, 24 v. Santos te Angrados. Alpfaacca, 23 v. Boston te New York. Aludra, 24 v. Port Said. Alwaki, 24 te Rio de Janeiro. Ampenan, 24 van Singapore naar Penang. Argos. 24 v. O ran te Bougi. Axeldijk, 24 Halifax verwacht. Aagtedijk, 25 van Trinidad n. Rio de Janeiro. Aalsdijk, 25 v. R'dam te New York verw. Arnsteld'ijk, 24 van Rotterdam naar New York. Annenkerk, 24 van Port Soedan naar Aden. Amsteldijk, 25 te Hamburg. Aalsurn, 24 te Bombay. Arendskerk, 24 v. Rotterdam te Kobe. Aagtekerk, 24 v. Hamburg te Bremen. Abbedijk, 24 450 m. N. Flores. Abbekerk, pass. 23 Lands End. Agamemnon, 23 v. Pto Cabello n. Maracaibo. Al'bireo, 24 45 m. W. Casquets. Alcyone, 24 rede Victoria. Alderamin, 24 GO m. W. D.ieddah. Aligenifo, 24 290 m. Z. Las Pa'lmas. Alhena, pass. 24 Helgoland. Alioth, pass. 24 Biemerhaven. Alm dijk, 23 van Antwerpen naar Rotterdam. Amsteldiep, 23 140 m. O. Cp. Hatteras. Amstelland, 23 v. Hamburg naar Amsterdam. Amstelpark, 24 330 m. Z. Cp. Race. Amstelstad, 24 100 m. Z.ZW. Vestfjorden. Amstelvaart., 24 160 m. W.NW. Kreta. Anton ia, 24 te Singapore. Arendsdijik, 23 170 m. N. Turks. eil. Al-koldijk, .24 320 m. Z.ZO. Cp. Race. A verdijk, 23 150 m. Z. Bermuda. Bloemfontein pass. 23 Port Amelia. Boskoop 23 v. Guanta n. Pto Cabello. Biduk, 24 7.30 u. te Port Said. Bengkalis, 23 v. Londen te Amsterdam. Boschfontein, 25 te Suez. Bali, 20 v. Pladju te Makassar. Bagan, 25 v. Singapore te Bangkok verwacht. Barumun, 25 v. Makassar te Kolonedal verw. Bawean, 24 v. Soerabaja n. Bandjermasiii. Bennekom, 24 bij Dover n. Trinidad. Blijdendijk, pass. 24 Dungeness. Bonaire, 24 640 m. NO. Barbados. Bontekoe, 24 v. Soerabaja naai- Semarang. Britsum, 24 620 m. O.t.N. Cp. Race. Bundabaai, 23 v. Padang naar Tj. Priok. Caltex Nederland 25 v. R'dam te Sidon. Caltex Pernis pass. 24 Kp. Bougarom. Ceram, 24 Karachi verwacht. Cottica, 25 v. Plymouth. Caltex Leiden, 24 25 m. Z. Finisterre. Caltex The Hague, 24 dwars Kp. Roca. Caltex Utrecht, pass. 24 Casquets. Camphuys, 24 v. Singapore n. Tj. Priok. Ceronia, 23 240 m. Z. Ascension eil. Drente, 25 v. Semarang te Singapore verw. Duivendreoht, 25 v. Philadelphia te Londen verwacht. Dongedijk, 25 v. San Francisco te Portland O reg verwacht. Duivèndijk, 24 v. Rotterdam naar Houston. Delft, 24 v. Amsterdam naar Bremen. Douro, 23 van Malaga naar Cadiz. Dalei-dijk, 23 200 m. W.NW. Flores. Danae, pass. 24 Beachyhead n. Lissabon. Diemerdijk, 24 640 m. NO. Mona eil. Eemdijk, 24 v. Brownsville te Corpus Christi. E'lmina, 25 v. Apapa te Douala. Ena, 24 v. Nigata. Eos. pass. 24 Finisterre. Esso Amsterdam, 23 v. Batonrouge n. R'dam. Eemdijk, 25 v. Corpus Chisti te Houston verw. Esso Den Haag, 25 va nAruba naar Rotterdam. Edam, 23 125 m. W. Scilly's 25 Antw. verw. Etrerha, 24 120 m. Z. Fayal. Esso Rotterdam, 24 300 m. W.t.Z. Lands End. Farmsum, 24 v. R'dam te Quebec verwacht. Friesland (KRL), pass. 24 Socotra eil. Fairsea, 24 120 m. ZW. Westp. Kreta. Fellpes, 26 v. Pladju te Haiphong verw. Garoet, 24 v. Balikpapan naar Amoerang. Groote Beer, 29 ca. 13 u. v. Quebec aan de Hoek van Holland verwacht. Gaasterland, 25 Rio Grande verwacht. Graveland, 23 v. Amsterdam n. Port Alegre. Groote Kerk, 23 v. Brisbane via Liverpool te Amsterdam. Gaasterkerk, 24 v. Sydney te Brisbane. Gadiila, 25 v. Mena el Ahmada te Suez verw. Hersilia, 23 v. Pointapitre n. Le Havre. Hoogkerk. 24 v. Barcelar.o n. Antw. Haarlem, 23 480 m. NO. Sombrero eil. Hecuba. 24 210 m. Z. Bermuda. Heelsum, 24 330 m. ZW. Scilly's. Helena, 23 Willemstad verwacht. Hera, 24 bij Vlissingcn. Hestia, 24 v. Pacasmavo te Paita. Hydra, pass. 24 ten N. eil. Marganta. Indrapoera, pass. 24 Elbe. Jagersfontein, 23 v. Teneriffe n. Southampton. Java. 24 van Singapore n. Colombo. Joh v. Oldenbarnevelt, 24 v. Suez «i. Aden. Jupiter, 24 v. Limasol n. Iskeodrun. Kedoe, 25 v. Tjilatjap te Tj. Priok. Kota Inten, 24 te Marseille. Kota Baroe. pass. 24 14 u. Gibraltar. Kara ton, 25 te Makassar verwacht. Karossa. 25 te Sibolga. Kertosono. 23 v. Semarang n. Cheribon. Kota Gede, 23 v. Antw. naar Rotterdam. Larenberg, 24 v. Casablanca n. Nederland. Laurenskerk, 22 v. Khorramshar n. Bahrein. Limburg, 24 v. Singapore. Lawak, 24 v. Los Angeles n. San Francisco. Lemsterkerk, 23 v. Londen te Rotterdam. Loppersum, 23 v. Amsterdam te Rotterdam. Laurenskerk, 24 v. Bahrein n. Suez. Langkoeas, 21 t. h. v. Oporto. Leopoldskerk, 24 nog te Koewait. Lieve Vrouwekerk. 25 v. R'dam te Antw. Lindekerk, 24 te Khorramshar. Lissekerk, 24 te Asrah. Luna. pass. 22 Pantellaria n. Sevilla. Lutterkerk, 24 Dover gepass. Maashaven, 24 v. Takoradi naar Londen. Macoma, 23 v. Singapore n. Lorenzo Marquez. Macuba, 23 v. Pararivier n. Curasao. Mariekerk, 24 te Teneriffe. Merwede, pass. 24 Key West n. Mobile. Modjokerto, 25 v. Genua te Marseille verw. Mirza, 24 v. Brisbane te Cairns verw. Manoeran, 22 v. Soerabaja te Makassar. Maas. pass. 24 Ouessant. Maasdam, 24 70 m. W. Anto Costi eil. Maasland. 24 185 m. NO. Madeira. Malvina, 25 v. Soerabaja te Balikpapan verw. Mataram, 24 500 m. W.NW. Flores. Meerkerk. 24 v. Antw. te R'dam verwacht. Metula, 23 op Pladiu rivier. Murena, 23 300 m. N. Mona eil. Nigerstroom. 25 v. Point Enoir te Luanda verw. Nieuw Amsterdam, pass. 24 Scilly's. Noordwijk, pass. 24 Finisterre. Nieuw Holland, 24 te Singapore. Overijsel. 24 te Bandarshapur. Omala, 24 v. Pladju te Tj. Priok. Iemand dwarsbomen dat wil zeggen: iemand belemmeren in zijn werk, iemand beletten zijn plannen ten uitvoer te brengen, betekent natuurlijk letter lijk: iemand de weg versperren door er een boom dwars over te leggen. Precies hetzelfde vinden wij in het zojuist ge noemde woord versperren, dat eigenlijk is: met een spar afsluiten. Niet alleen j landwegen, maar ook waterwegen wer- i den vroeger op die wijze ontoegankelijk gemaakt. Na zonsondergang werden na tuurlijk de stadspoorten gesloten. Dan sloot men tevens de waterwegen die toegang gaven tot de stad af met, een zware boomstam die op het water dreef en aan beide oevers met een ketting j vastlag. „Aan voor boomsluiten thuis te zijn was geen denken", schrijft Hilde- brand in de Camera Obscura, als door Pieter Stastoks onfortuinlijke onder dompeling in het Spaarne de deelnemers aan het roeitochtje zich verlaat hebben. Dat gebruik is verdwenen en daarmede de letterlijke betekenis van dwars bomen, dat zich echter in figuurlijke zin ^heeft gehandhaafd. Ootmarsum, 24 v. R'dam te Hamburg. OphJr, 25 ie Singapore. Orestes, 23 140 m. N.NO. Cp. Hatteras. Polydorus, 23 v. Aden n. Belawan. Prins Alexander, pass. 24 Belle Isle. Prins Frederik Hendrik, 24 v. Quebec n. Hamburg Prins Fred. Willem, 24 v. Montreal n. Quebec. Prins Willem IV, 24 v. R'dam te Chicago. Prins Willem V, pass. 23 Scilly's n. Montreal. Poelau Laut, 25 te Port Said. Poseidon, 25 v. Port au Prince te New York verwacht. Prins Joh. Willem Friso, 24 430 m. W.t.N. Cp. Clear. Prins Maurits, 24 710 m. W. Valentia. Prins Willem II, 24 300 m. ZW. Bermuda. Prins Willem III, 24 v. Antw. te R'dam verw. Prins Willem v. Oranje, 24 100 m. O. Belle Isle Pygmalion, 24 v. Houston te New Orleans. Radja, pass. 24 Key West. Roebiah, 23 v. Singapore n. Pan.gkalpinang. Rotula, pass. 24 Bahamas. Rempawg, 23 van Antw. te Amsterdam. Rondo, 25 te Port Soedan. Rita, 21 van Curasao te Singapore. Reyniersz, 24 v. Ternate n. inobonto. Ridderkerk, 24 v. Bremen n. Antwerpen. Roepat. 24 t. h. v. Lissabon. Rossurn, 24 200 m. Z.ZW. Ouessant. Rijndam, 24 310 m. ZO. Cp. Race. Sarpedon, pass. 24 Lands End. Sliedrecht, 25 v. Liverpool te Aruba verw. Soestdijk, pass. 24 Gibraltar. Sommelsdijk, 52 v. Tampico te Mobile. Straat Banka, 25 Singapore verwacht. Sarangan, 25 v. Seattle te Vancouver. Slamat, 24 v. Mobile n. Newport News. Stad Dordrecht, 24 v. Sagunto te R'dam. Stad Arnhem, 24 v. Melilla te IJmutden. Stad Haarlem, nacht 26-27 v. R'dam te Lulea .verwach. Stad Maassluis, 24 van Amsterdam naar Narvik Stad Maastricht, pass. 24 Holtenau. Stad Schiedam, 23 v. Mtddlesboro te Lulea. Saidja, 25 v. Pladju te Singapore verwacht. Salland, pass. 24 Catharina eil. Sambas, 23 van Tarakan n-aar Beraoe. Saparoea, 24 te Kowait. Schiedijk, 24 450 m. Z.ZW. Sable eil. Sibigo. 23 v. Tj. Priök n. Palembang. Sigli, 25 v. Balikpapan te Soerabaja verw. Stad Alkmaar, pass. 24 ten W. Orkneys. Stad Breda, 24 60 m. W. Scilly's. Stad Leiden, 24 150 m. O. Fair eil. Orkneys. Stad Vlaardingen, 24 530 m. W. Cp. Clear. Stanvac Talanig Akar, 25 v. Sungeigerong te Tj. Uban verwacht. Straat Malakka, 25 van Bin tang n. Bangkok. Swartenihondit, 24 te Makassar verwacht. Tabian, 24 v. Bahrein n. Koewait. Tabinta, 26 v. Singapore te Rangoon verw. Teiresias, 25 te Banjuwangi. Tjipanas, 25 Kaapstad verwacht. Tomini. 25 v. Aarhus te Kopenhagen. Tosari, 23 v. Singapore. Tabian, 25 te Koewait. Tjisadane, 22 v. Nagoya n. Yokohama. Tjibantjet, 23 v. Soerabaja n. Makassar. Tank ha ven I, 24 v. Sungeigerong te Saigon verwacht. Tankhaven II, 25 v. Palembang te Singapore. Tegelberg, 23 1775 m. W. Kaapstad. Ternate, 24 75 m. N. Finisterre. Tiba, pass. 24 Cp. St. Roqtte n. Trinidad. Tiberius, 24 te Houston. Tjikampek, 24 v. Makassar n. Balikpapan. Tjiluwah, 24 v. Tj. Priok n. Semarang. Van Riebeeck. 25 te Makassar. Veendam, 24 100 m. ZW Sable eil. Weltevreden, 23 v. Balikpapan n. Makassar. Woensdrecht, 24 v. Aden naar Rastanura. Westerdam, 25 v. New York te R'dam. Waal, 24 te Amsterdam. Waterman, 24 17 u. v. Las Palmas 29 ca. 8 u. Rotterdam verwacht. Westland, 22 v. Buenos Aires n. Montevideo. Wieldrecht, pass. 24 Str. Saleier. Willemstad, 24 230 m. ZW.t.W. Lands End. WJnsum, 24 130 m. ZW. Kp. St. Vincent. Winterswijk, 24 Burbngs gepass. IJsel, pass. 24 Ouessant n. Malta. KLEINE VAART Algarve, 25 v. Hamina te vilvoorde. Ap pinged am, 22 v. Bordeaux n. Casablanca. Arnoudspolder, vertr. 25 v. Antw. Oporto. Att, 23 van Gent naar Goole. Bab-T, 22 te Mantyluoto v. Lulea. Bernina, 23 van Rouaan. Bernisse, 24 v. Vlaardingen naar Aalborg. Bill, 24 v. R'dam te Kotka. Binnenhaven 25 v. R'dam te Nemours. Casablanca, 23 v. Casablanca naar Bordeaux. Casana, 23 v. Gothenburg!!, n. Rotterdam. Coolhaven, pass. 24 Burling. Deo Duce, pass. 24 Brunsbültel. Frisia, 25 v. Fedalah te Livorno verwacht. Glashaven, 26 v. Odense te Hull verwacht. Goote, 26 v. Barry te Huelva verwacht. Hartel, 25 v. Hamburg te Bremen. Henrica, 26 v. Bordeaux te Boston verw. Joost, 21 te Helsinki v. Middlesbrough. Koningshaven, pass. 24 Kp. St. Vincent. Leuvehaven, 26 v. R'dam te Malmö verwacht. Larix, 22 v. Lulea van Gefle. May Star, 25 van Keflavik te Hull. Matthew, 23 v. Becton te Billingham. Me rak, 23 v. Rouaan n. Casablanca. Merwehaven, 23 v. Casablanca te Pout Lyautey Monica, 24 v. Ardrossan te Belfast. Noord, verm. 25 van Stanlow n. Billingham. Norma, pass. 24 Brunsbültel. Pavo, 23 v. Lulea naar Holmsund. Pon'to, 23 te Lulea van Blyth. Ponza, 19 v. Methil n. Skelleftea. R. P. S., 25 v. Grangemouth te Velsen. Rijnhaven, pass. 23 Ouessant. Silvaplama, pass. 25 Brunsbültel. Sirius, 23 v. Duinkerken te Londen. Soemba, 25 te Ajaccio. Swallow, 23 v. Port Lyautey te Fedala. Tilly, 23 v. Zaandam naar Goole. Vlieland, pass. 24 Kiel. Wilpo, 20 te Domsjo van Amsterdam. Westpolder, 26 v. Oporto te R'dam verwacht. los was inderdaad altijd heel aardig tegen haar geweest en ze kon zijn gevoelens zeker niet zonder meer afwijzen. Maar toch was ze verwonderd geweest, toen Carlos gezegd had: „Heb je het niet gemerkt in al deze weken, dat ik van je houd.'...?" Ze was nooit in aanraking geweest met een man als Carlos. Hij bracht haar in verwarring. Toen hij haar kuste, had hij een positieve reactie in haar opgewekt. Haar bloed had zijn lief kozingen beantwoord. Hij had haar, iiggend in zijn sterke armen, op zijn eigen paard thuis gebracht, als was ze de heldin uit een oud romantisch verhaal. En op deze rit naar huis had hij aan één stuk door tot haar gesproken. Het ongeval scheen hem zó diep beroerd te hebben, dat hij al zijn emoties moest uiten. „Natuurlijk houd ik van je, Toni," had hij gezegd. „Je móét het gemerkt hebben. Ik heb onmiddellijk van het eerste moment, dat ik je zag, van je gehouden. Ik wil met je trouwen. Je houdt toch ook van mij. Toni had een beweging van protest willen maken, maar ze kon zich niet verroeren. Alles deed pijn aan haar. Carlos had zich over haar heen gebogen en haar opnieuw gekust. „Zie je wel, je houdt van me. Je hele wezen beantwoordt mijn liefde." „Ik weet het niet," had ze gefluisterd. „Ik heb zo weinig ervaring in liefde." Ze had Carlos willen zeggen, dat hij moest op houden met zo tegen haar te spreken, maar het wonderlijke was geweest, dat een deel van haar er naar verlangde, dat hij dóór zou gaanZe had even moeten denken aan Mark Greville, die altijd zo koel, be heerst en verstandig optrad. Carlos was wel het andere uiterste er was niets koels of beheersts aan deze man. Mark's verlangen ging echter naar Lon den uitIiij gaf niets om haar.... Hij was misschien wel een beetje tè koel en verstandelijk! Hij zou waarschijnlijk dat meisje in Londen opgeven en met Phoebe trouwen, als deze hem in staat stelde een eigen laboratorium in te richten Toni had even bijna hysterisch gelachen en Carlos had haar opnieuw gekust. Het was gelukkig intussen al donker geworden, zodat niemand hen kon zien. „Lieveling, ik zal je leren, wat liefde is, en ik zal je be schermen tegen al deze rare mensen. Ik zou een moord kunnen begaan, als iemand jou wat aandeed." Alles had Toni heel onwerkelijk toege schenen. „Ik weet het niet," had ze opnieuw gemompeld, „ik voel me helemaal onzeker, Carlos. Er was een triomfantelijk lachje op zijn gezicht gekomen. „Ik zal wel zorgen, dat je het zeker gaat weten. Maar als je wilt kunnen we ons geheim voorlopig nog wel bewaren. Misschien is dat zelfs wel goed. Mevrouw Burden is in staat me te ont slaan „Waarom?", vroeg Toni. „Ze praat altijd heel enthousiast over je, ze vindt je een prima kracht, en op mij is ze, geloof ik, ook erg gesteld geraakt." (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 4