Ook Dulles wil satellietstaten aan Moskou's greep ontrukken Regering der V.S. distancieert zich van „olieman" Jones Record-aantal arrestaties van niet-blanken in Zuid-Afrika Onderzoek van ir. Staf had geen resultaat Weerbericht Strijd in Korea heeft volgens hern geen enkele zin meer Haarlems Dagblad Canberra wipte even heen en weer Het woord is aan Perzen geloven echter, dat Amerika genoeg heeft van Brits aarzelen Ongehoorzaamheidscampagne breidt zich uit Soldaat in Ripperda- kazerne overleden Onbestendig weer Nog geen oplossing voor de post „Buitenlandse Zaken" Amerikaanse missie naar Luxemburg Tussen ontbijt en theetijd twee keer over Oceaan Pelgrim naar Mekka sprong overboord Goudsmokkelarij in de V.S. Nederland eerste leveran cier van vis aan België De bevolking van de Zuid-Afrikaanse Unie Ontvoerde Nederlandsen door Indonesisch leger bevrijd Kinderverlamming 67e JAARGANG No 41 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e jaargang 201 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW YORK (United Press) John Foster Dulles, de adviseur van de republi keinse partij op het gebied der buitenland se politiek, heeft tegenover journalisten ver klaard, dat het buitenlandse beleid van Truman de wereld dichter bij een derde wereldoorlog heeft gebracht. Dulles stond de journalisten te woord, nadat hij een onderhoud had gehad met de republikeinse candidaat voor het president schap, generaal Eisenhower. De enige methode om een regelrechte botsing met de Sovjet-Unie te voorkomen is, naar Dulles verklaarde, de satcllictlanden aan Moskou te ontrukken. De Verenigde Staten zullen hiertoe stappen moeten ondernemen, anders zullen zij de oorlog moeten verwachten, aldus Dulles. Het feit dat de huidige regering geen stappen heeft ondernomen om het commu nistische blok te splijten, heeft volgens Dulles de geketende volken ontmoedigd en een derde wereldoorlog dichterbij gebracht. Hij vertelde dat hij de regering-Truman reeds in 1948 aangeraden had te trachten de communistische beweging van binnen uit tot stilstand te brengen, maar dat men zijn adviezen ongebruikt had gelaten. Ook gaf Dulles na zijn gesprek met Eisenhower te verstaan, dat de gevechten in Korea „geen enkel doel dienen" en stop gezet moeten worden. Het is echter geens zins zijn bedoeling om voor te stellen, dat de Verenigde Staten zouden buigen ten aanzien van een punt, dat een vitale aan gelegenheid is geworden de uitwisseling der krijgsgevangenen. „Ik heb er geen enkel vertrouwen in dat deze regering in staat is een goede regeling lot stand te brengen," verklaarde Dulles. Toen men van hem wilde weten, hoe hij zich een regeling dacht zonder toe te geven in de kwestie der krijgsgevangenen, zeide Dulles: „Het is van het grootste belang, dat men over de nodige bekwaamheid beschikt om resultaten te bereiken. Op het ogenblik putten de communisten enorm voordeel uit de voortgezette strijd in Korea. Zij bom barderen en doden met geweldig succes. Hoe zoudt gij van hen kunnen verwachten, dat zij met onze voorwaarden instemmen?" Dulles meende, dat men tot „aanvullende actie" moest overgaan om het communis tische voordeel te niet te doen. Hij wilde echter niet verder ingaan op de soort actie, die hij hierbij op het oog had. Sprekend over de Koreaanse oorlog zeide Dulles, dat hij de verdeling van Korea nimmer als „politieke richtlijn" zou aan vaarden en op de vraag of Eisenhower een eigen program had om de strijd in Korea ten einde te brengen, antwoordde hij: „Ik wil niet vooruitlopen op hetgeen hij zelf te zeggen zal hebben, maar naar mijn eigen mening heeft de strijd opgehouden enig doel te dienen." Hij zeide, dat Eisenhower en hij, evenals bij een vorig gesprek in Denver, tot de con clusie waren gekomen, dat de buitenlandse politiek de belangrijkste kwestie is waar mede het Amerikaanse volk te maken heeft. Hij achtte de politiek, die de huidige rege ring voert ter beteugeling van het commu nisme, onvoldoende om aan het gevaar het hoofd te bieden. „Ik verklaar dat wij, zo wij geen afwij kende en scherp afwijkende koers volgen, nauwelijks kunnen ontkomen aan het dode lijke gevaar waarover president Truman gesproken heeft," zeide Dulles, die tenslotte aankondigde, dat Eisenhower bezig is met het opstellen van een grote rede over de buitenlandse politiek, waarin de republi keinse presidentiële candidaat zijn ideeën in extenso zal weergeven. Eisenhower zal deze rede, als eerste formele verkiezings redevoering, waarschijnlijk op 4 September te Philadelphia uitspreken. Dulles zeide bij het afscheid nemen van de journalisten, dat hem geen aanbod was gedaan voor de post van minister van Bui tenlandse Zaken ingeval Eisenhower tot president zou worden gekozen. Stevensons rede In een rede voor de conventie van het Amerikaanse Legioen te New York heeft gouverneur Stevenson, de democratische candidaat voor het presidentschap, Woens dag verklaard, dat de Verenigde Staten PARIJS. (Reuter). Jean Monnet, voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese kolen- en staalgemeenschap zou heden met de speciale Europese vertegen woordigers van de MSA, Draper, de opzet van een Amerikaanse missie bij het hoofd kwartier van de gemeenschap bespreken. De Engelse missie bij de Hoge Autoriteit van de Schuman-gemeenschap zal haar intrek nemen in een bankgebouw te Luxemburg. De ambassaderaad Tomlinson van de Amerikaanse ambassade te Parijs heeft enige dagen in Luxemburg doorgebracht, teneinde eenzelfde missie bij het hoge ge zagsorgaan voor te bereiden. De vice-voorzitter van de Hoge Autori teit, H. Etzel, heeft medegedeeld, dat een van de eerste taken der Hoge Autoriteit zal zijn de kolenverdeling onder de landen der gemeenschap voor het eerste kwartaal van 1953. Voor het laatste kwartaal van 1952 heeft de Hoge Autoriteit met alge mene stemmen het distributieplan goed gekeurd, dat door de internationale auto riteit voor het Ruhrgebied en de OEES was uitgewerkt. De Hoge Autoriteit koestert het plan binnen 6 maanden een gemeenschappe lijke Europese markt voor kolen en cokes, ijzer en schroot te creëren en binnen twee maanden na het verstrijken van'deze pe riode een gemeenschappelijke markt voor staaf. zich met andere landen hebben verbonden uit zelfverdediging en dat de gehele vrije wereld weet, dat de V.S. er niet naar stre ven, over enige andere natie te heersen. „Het is iets nieuws", zo zeide Stevenson, „dat de meeste Trotse volkeren ter wereld niet alleen het leiderschap der V.S. in de gemeenschappelijke defensie-inspanning hebben aanvaard, maar ook onze troepen in bases op hun grondgebied hebben toege laten." Over generaal Eisenhower zeide Steven son: „Het feit, dat een groot generaal en ik concurrerende candidaten voor het presi dentschap zijn, zal niet mijn warme eerbied voor zijn militaire prestaties doen vermin deren. Deze eerbied zal mij er echter niet van weerhouden, ieder fatsoenlijk middel aan te grijpen om hem in November te ver slaan." Hij waarschuwde de Amerikanen voor mensen, dié onder het mom van patriotisme verdeeldheid trachten te zaaien. Ook waar schuwde hij tegen een te vèr doorgevoerd anti-communisme. (Van onze correspondent in Londen) De piloten die gisteren in minder dan 8 uur met een Canberra straalbommenwer- per voor het eerst op een dag heen en weer over de Atlantische Oceaan vlogen (boven de wolken zonder de zee ook maar een ogenblikje te hebben gezien) hebben lucht vaart-historie gemaakt. Zij hielden de zon nagenoeg bij, want toen zij des ochtends om vijf over half ze ven van Aldergrove in Noord-Ierland op stegen, was de zon nog niet zo lang op en toen het toestel om 7 uur 40 voormiddag plaatselijke tijd op Newfoundland arriveer de, kwam de zon daar net boven de ho rizon kijken. Eerst ontbeten de vliegers in de prille ochtend in Ierland en enkele uren latei- lunchten zij in Amerika toen hun collega's op het vliegveld daar hun ontbijt kregen. De Canberra vloog op ruim 13.000 meter met een gemiddelde snelheid over de heen en terugtocht van 531 mijl per uur, met sterke tegenwind op de heenreis. Op de te rugreis was de snelheid ruim 600 mijl per uur. Gedurende de tocht heeft geen der pi loten iets gegeten of gedronken en werd er ook geen sigaret gerookt, omdat zij voort durend hun zuurstofmaskers op hadden, daardoor waren bij hun terugkomst hun lippen droog en het enige dat zij als goede Engelsen wilden was een kop thee. Zij ston den dan ook juist op het thee-uur in Ierland weer op de grond. Toen het pelgrimschip „Kola Baroe" van de Rotterdamse Lloyd met duizend Indo nesische bedevaartgangers op weg naar Djeddah in de Indische Oceaan voer, sprong plotseling een van de vrouwelijke passagiers overboord. Kapitein H. A. Faber liet onmiddellijk stoppen en daarna terug- stomen en wonder boven wonder lukte het na lang zoeken de drenkelinge te vinden en behouden aan boord terug te brengen. Maar één dag voor de aankomst in Djeddah ver dween zij weer over de reling. Ofschoon ook dit maal de omgeving vele uren lang werd afgezocht, heeft men de vrouw niet meer teruggezien. Goede maatjes. Voor het eerst na de oor log is in Münster weer Hollandse haring aan de kar te koop. Enige ondernemen de Nederlanders in visserscostuum staan er op de weekmarkten met haring en doen kennelijk goede zaken. Zij hebben zelfs plannen hun haring ook in andere Westfaalse steden te gaan verkopen en een palingrokerij in Münster op te richten. Tussen de gemeenten Leiden en Warmond bestaat reeds geruime tijd ernstig verschil van mening naar aanleiding van Leidse plannen tot ajgraving en ontzanding van 144 hectaren Warmondse cultuurgrond. Voor het bouwrijp maken van gronden heeft Leiden namelijk dringend zand nodig dat het denkt te vinden op de agrarische gronden rond Warmond, waardoor volgens het ..Leidse Merenplan" het watergebied rond De Kaag vergroot zou worden. Warmond voelt er echter niets voor daartoe cultuurgrond op te offeren. De foto illustreert het probleem: Leiden is in last of de Warmondse koe komt in hel gedrang. Zal zij hier kunnen blijven grazen of moet ze het veld ruimen voor de zeilers? Comtesse Diane: Hoe minder denkthoe minder men is. men aan zichzelf ongelukkig WASHINGTON. (Reuter). De woord voerder van het Witte Huis. McDermott, heeft verklaard, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken der V.S. niets te ma ken heeft met het bezoek van Alton Jones aan Ferzië. Alton Jones, president van de „Cities Service Oil Company", bevindt zich thans in Perzic. Jones, zo vervolgde McDermott, vertegenwoordigt in geen en kel opzicht de Amerikaanse regering. De Britse regering was van Jones bezoek op de hoogte gebracht, doch McDermott zeide niet te weten „wanneer zij haar inlichting heeft optvangen". Een aantal Amerikaan se functionarissen was reeds twee tot drie weken voor Jones vertrek door hem op de hoogte gebracht. Jones heeft op eigen verzoek een onder houd met president Truman gehad doch volgens functionarissen betekent dit geenszins dat zijn reis officieel goedge keurd is. Men verklaart, dat er geen ver schil bestaat tussen het bezoek van Jones en dat van andere Amerikaanse zaken lieden. Wel was Jones de belangrijkste „olieman", die sinds het ontstaan van het conflict tussen Perzië en Engeland naar Teheran was gereisd. JOHANNESBURG (Reuter). Door massa-arrestaties van niet-blanken in drie Zuid-Afrikaanse steden wegens overtre ding van de apartheidsbepalingen is Dins dag het totaal der arrestaties sedert het begin van de ongehoorzaamheidscampagne tot bijna 3000 gestegen. Zo werden in Port Elizabeth 245 niet-blanke overtreders aan gehouden. In Kaapstal 31 en in Roodepoort bij Johannesburg 22, in totaal 426. De ar restaties vielen samen met het terechtstaan van 20 niet-blanken in Johannesburg. Voor het gerechtshof demonstreerden van de ochtend tot de avond niet-blanken en lei ders van de ongehoorzaamheidscampagne verlieten enkele malen de rechtzaal om de demonstranten te verzoeken minder lawaai te maken. De openbare aanklager verklaarde be wijzen te zullen aanvoeren om aan te tonen dat de ongehoorzaamheidscampagne valt onder de bepalingen van de Zuid-Afri kaanse wet op onderdrukking van het com munisme. Gisteren is een niet-blanke, die gear resteerd was omdat hij samen met 23 an deren zich begeven had in een voor blan ken gereserveerde wachtkamer van het station in Kaapstad, door een militair ge rechtshof vrijgesproken. De zaak van de 23 anderen is uitgesteld tot over acht dagen. Volgens de rechter mogen de apartheids bepalingen in geen geval onrechtvaardig zijn. Op het station van Kaapstad zijn drie ruime wachtkamers voor blanken, terwijl de niet-blanken de beschikking hebben over slechts twee wachtkamers, waar alle gerief ontbreekt. Gezien deze ongelijkheid aldus de rechter, zijn de apartheidsbepa lingen in dit geval niet van kracht. Hij sprak de beschuldigde vrij. Deze vrijspraak heeft, aldus A.F.P., grote belangstelling NEW YORK. (Reuter). Te New York zijn 65 personen beschuldigd van mede plichtigheid aan het smokkelen van goud tot een waarde van een half milliard dollar per jaar. De voornaamste aangeklaagde is een juwelier. Hij wordt beschuldigd van de aankoop van een hoeveelheid goud ter waarde van ruim tien millioen dollar in een periode van vijftien maanden en van verkoop van dit goud op de zwarte markt in Europa, waar de prijzen hoger zijn. De juwelier verkeert tegen een borgsom van dertigduizend dollar op vrije voeten. verwekt, omdat, zo zegt men, in de toe komst verdedigers van overtreders der apartheidsbepalingen, zich op deze uit spraak zullen kunnen beroepen. Ook in Natal Op een bijeenkomst van honderden niet- blanken te Durban is Dinsdag besloten, dat ook in Natal actie zal worden gevoerd tegen de apartheidswetten. De voorzitter van de afdeling Natal van het Afrikaanse natio nale congres deelde mee, dat de eerste groep, die deze wetten moedwillig zal over treden, onder leiding zal staan van de voor zitter van het Indische congres in Natal, dr. Naicker. Natal is de provincie, die de meeste Azia ten onder haar inwoners telt. Het semi-officiële blad „Bakhtar Em- rouz" schrijft, dat Jones Mossadeq gezegd heeft voor olietechnici uit neutrale landen als Nederland, Duitsland en de Verenigde Staten te kunnen zorgen. Jones zou vol gens hetzelfde blad na de inspectie van de olie-installaties voor Mossadeq een vol ledig rapport opstellen over de geldsom men en het buitenlandse personeel, nodig voor de exploitatie van de olie-industrie. Het blad zegt, dat sommige waarnemers de mening zijn toegedaan, dat de Verenig de Staten tot de overtuiging zijn gekomen dat zij het met Groot-Brittannië niet eens kunnen worden over de oliekwestie en met het zenden van Jones naar Perzië hun onafhankelijkheid van Londen hebben aangetoond. Een andere theorie is volgens „Bakhtar Emrouz", dar Groot-Brittannië en de Verenigde Staten tenslotte het be sluit hebben genomen de oplossing te zoe ken in de aanwijzing van een onafhanke lijk concern als cie „Cities Service" om de industrie te exploiteren en aan de Britten de olie te verkopen die zij nodig hebben. Het blad gelooft dat het Britse antwoord op de Perzische nota inzake de olie-in dustrie zal afhangen van de uitkomst van de missie-Jones. Dr. Davoud Mosjizadeh, leider van de Perzische fascisten, is door de politie gear resteerd. De politie deed een overval op zijn hoofdkwartier het Zwarte Huis in Teheran, waar Mosjizadeh in zijn privé werkkamer zat. Politieke kringen geloven, dat premier Mossadeq de arrestatie van Mosjizadeh be val om te pogen de Russische regering te vreden te stellen. De Russen hebben er krachtig tegen geprotesteerd, dat de Per zische fascisten twee weken geleden de Russische leeszaal in Teheran hebben aan gevallen. (Van onze correspondent in Brussel) Als gevolg van het Benelux-accoord voor de zeevisserij, verdringt Nederland Dene marken als eerste leverancier van vis op de Belgische markt. Over Juli importeerde België 191 ton zeevis, waarvan 113 ton uit Nederland afkomstig was. Enkele jaren ge leden bezette Denemarken nog steeds de eerste plaats onder de leveranciers van zeevis. Alle leveringen van haring werden in Juli door Nederland gedaan, namelijk in totaal 64 ton voor een waarde van 320.000 francs. In verband met de bevolkingsmoeilijkheden in Zuid-Afrika geven wij hierbij een over zicht van de bevolking van Zuid-Afrika, waarbij echter de nadruk moet worden gelegd op het feit, dat de verhoudingen in Zuid-Afrika buitengewoon ingewikkeld zijn. Vooral in Nederland worden de be grippen Naturel en Kleurling nog al eens met elkaar verwisseld. Meer dan de helft van de blanken is van Nederlandse af komst. De rest is van Engelse, Duitse, Por tugese, Griekse en Scandinavische oor sprong. De naturellen bestaan uit vier hoofdgroepen, de Nguni, de Sotho, de Sjan- gaan en de Venda en enige honderden stammen. De Nguni is de grootste hoofd groep, meer dan de helft van alle naturel len behoori hiertoe. Als verzamelnaam ivordt het woord Bantoe gebruikt. De kleurlingen zijn hoofdzakelijk van gemeng de afkomst. De Aziaten omvatten hoofd zakelijk Indiërs, Hindoes zijn in de meer derheid, behalve in Transvaal, waar de Mohammedanen de meerderheid vormen. De bevolkingscijfers voor enkele grote steden zijn: Durban Blanken 130.000 Aziaten 200.000 Naturellen 112.000 Kaapstad Blanken 182.000 Kleurlingen 200.000 Naturellen40.000 Aziaten7.000 DJAKARTA (Aneta). De dames Wind- zant en Neyendorf, die op 29 Juli in de om geving van Cheribon door een bende werden ontvoerd, zijn door een afdeling van het Indonesische leger bevrijd. Vol gens nog niet bevestigde berichten is hun gezondheidstoestand goed. Beide dames werden toen zij met een schoolbus, waarvan door enkele suiker ondernemingen wordt gebruik gemaakt, van Cheribon terugkeerden naar de onder neming Sindanglaut, door een bende ont voerd. Een derde in de bus aanwezige dame, mevrouw Jordaan, benevens twee kinderen, werden aanvankelijk door de bende meegevoerd, doch keerden in de avond van 29 Juli op de onderneming terug. De dienstplichtige soldaat der AAT-troe- pen B. de Jong, afkomstig uit Amsterdam, gelegerd in de Ripperda-kazerne te Haar lem, is Zondagavond in het garnizoens hospitaal overleden onder verschijnselen die het vermoeden wettigen dat hij het slachtoffer van kinderverlamming is ge worden. De legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat in de kazerne alle maatregelen getroffen zijn om uitbreiding van deze ziekte te voorkomen. Quarantaine wordt in de moderne bestrijdingsmethode van kinderverlamming niet meer toegepast, zodat de in deze kazerne gelegerde mili tairen hun bewegingsvrijheid behouden. Overigens zijn echter alle maatregelen, die noodzakelijk worden geacht, genomen. Tot nu toe is dit deze zomer het vierde geval van kinderverlamming in het Ne derlandse leger. De drie andere gevallen waren van lichte aard en zijn reeds in het genezingsstadium. De militaire gezond heidsdienst was over het verloop van de kinderverlamming tot nu toe zeer tevre den, doch dit vierde geval met een zo tra gische afloop belast natuurlijk de balans in niet geringe mate. Overigens is er geen reden lot ernstige bezorgdheid, aangezien de curve van de kinderverlamming, die haar hoogtepunt in de warme zomer heeft, de laatste weken steeds lager is gedaald. Van de Ripperda-kazerne woei heden de vlag halfstok. Het K.N.M.I. deelt mede: In de atmosfeer kondigde de herfst zich de afgelopen dagen al aan door het sterk toenemen van de depressieactiviteit. Van daag kwam ook ons land binnen de in vloedsfeer van een diepe depressie, waar van het centrum vanmorgen bij IJsland lag. De storing deed de wind aanwakkeren, waardoor vochtige lucht uit het Westen ons land binnen stroomde. De fronten van de depressie kunnen nu- en dan enige regen brengen. (Van onze parlementaire redacteur)' „Het is mis. Ir. Staf heeft bij zijn Vrijdag door de Koningin aan hem opgedragen onderzoek om na te gaan, op welke wijze er een nieuwe regering te vormen was, helaas geen positief resultaat kunnen be reiken." Ziedaar wat men algemeen op het ogenblik in parlementaire kring weet te vertellen. Heb ik het wel, dat treedt ir. Staf vooral op als een soort makelaar, een figuur die tracht te bemiddelen. In het bijzonder in verband met de verwikkelingen over de bezetting van Buitenlandse Zaken, waarbij een ernstig meningsverschil bestond tussen enerzijds de K.V.P., vooral in de persoon van de fractieleider in de Tweede Kamer, prof. Romme, en anderzijds de P. v. d. A„ belichaamd in de persoon van mr. Donker, toen hij nog formateur was. Gisteren is mr. Luns, die de eerste functionaris is onder de heer Von Balluseck, onze vertegenwoor diger bij de UNO, door minister Staf ont vangen. De heer Luns was per vliegtuig uit Amerika hiervoor overgekomen. Het is aan te nemen dat er een plan bestond om in elk geval deze ongetwijfeld begaafde jonge diplomaat, die Katholiek is, aan Bui tenlandse Zaken als minister te verbinden, al stond niet volstrekt vast dat het de be doeling zou zijn hem de portefeuille van Buitenlandse Zaken zelf aan te bieden. Mijn indruk is dat minister Staf een ver zuim heeft willen goed maken, dat werd begaan door mr. Donker toen deze nog for mateur was. Mr. Donker kende namelijk persoonlijk mr. Luns niet en heeft zich op grond van inlichtingen, die hij van allerlei kanten over hem had ontvangen, met kracht verzet tegen bevordering van een benoeming van mr. Luns tot minister van Buitenlandse Zaken. In K.V.P.-kring was men over deze nalatigheid nogal ontstemd. Thans heeft minister Staf bij zijn infor matiewerk zich ook zelf eens op de hoogte gesteld omtrent de inzichten en opvattingen van de genoemde diplomaat. Daarbij schijnt hij tot de slotsom te zijn gekomen dat in derdaad, hoe begaafd mr. Luns ook moge zijn, deze in de gegeven omstandigheden als minister met portefeuille aan het hoofd van Buitenlandse Zaken in een nieuwe ploeg niet de juiste man op de juiste plaats zou zijn, wat natuurlijk helemaal nog geen be letsel hoeft te vormen om hem naast een minister met portefeuille werkzaam te doen zijn als minister zonder portefeuille. Er bleef dus weer niets anders over dan ingaan op het plan-Donker om de porte feuille van Buitenlandse Zaken aan iemand toe te kennen tegen wie enerzijds niet de bezwaren golden, die zich wel met betrek king tot mr. Luns voordeden en die ander zijds ongetwijfeld over de eigenschappen beschikte om op het ogenblik een uitstekend minister van Buitenlandse Zaken te zijn: ik denk hier aan mr. J. W. Beyen. Maar hiertegen schijnt van K.V.P.-zijde ook nu nog bezwaar gemaakt te zijn, aangezien op deze manier de leiding van Buitenlandse Zaken in handen van een partijloos figuur inplaats van de K.V.P. zou komen. Dit zou dan de verklaring opleveren van het mis lukken van de bemiddelingspogingen van minister Staf want aan de kant van de P. v. d. A. was men niet bereid om dan maaj aan Buitenlandse Zaken iemand aan het hoofd te doen zetten die men zelf eigenlijk niet wilde hebben. Aanvulling van lege plaatsen Gelijk bekend werden gisteravond de ministers Drees, Beel en Staf door de Koningin ontvangen op Soestdijk. Omtrent het doel van deze bespreking is niets be kend gemaakt, evenmin omtrent de inhoud daarvan. Meer en meer krijgt men de in druk dat er nog wel twee of drie dagen mee heen zullen gaan eer over de gang van zaken iets naders kan worden gepu bliceerd. Zo rijst dan het vermoeden dat, nu binnenskamers een en ander wordt voorbereid, dit zou neerkomen op aan vulling van lege plekken in het démis- sionnaire kabinet. Financiën is door het door dr. Drees aan prof. Lieftinck ver leende ontslag vacant. Verder zal hetzelfde naar vrijwel met stelligheid kan worden verzekerd, moeten gebeuren zowel met Sociale Zaken als met Buitenlandse Za ken. Daarnaast doet zich de vraag voor of minister Van den Brink alsnog te oven-e den zou zijn om de leiding op Economi sche Zaken te blijven behouden inplaats van een belangrijke functie in het parti culiere bankleven te gaan innemen en ver der bestaat er ook nog een moeilijkheid met het ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, aangezien er alle reden zou zijn om aan te nemen dat mi nister Peters niet langer op deze post zal blijven. Wat Financiën en Buitenlandse Zaken betreft zou, als men inderdaad tot recon structie van het démissionnaire kabinet zou willen overgaan, of misschien nog juister gezegd van vacantzijnde of komen de plaatsen, de oplossing nog niet zo lastig zijn. Men kan hier denken aan de heer Van de Kieft voor Financiën en aan mr. Beyen voor Buitenlandse Zaken. Wat de kwestie van Economische Zaken betreft, tot dusver bleek het niet mogelijk om iemand van de K.V.P. bereid te vinden deze portefeuille op zich te nemen maar wellicht dat alsnog met behulp van invloed van een figuur als prof. Beel iets derge lijks te bereiken was. IETS KOELER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen. morgen brekende bewolking. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde Zuid-Westelijke tot Wes telijke wind. Iets koeler. "28 Augustus Zon op 5.45 uur, onder 19.36 uur. Maan op 15.07 uur, onder 22.00 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 27 Augustus Hoog water: 7.21 en 19.41 uur. Laag water: 3.06 en 15.16 uur. Donderdag 28 Augustus Hoog water: 8.04 en 20.30 uur. Laag water: 3.41 en 15.54 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1