„Er wordt hier hard gewerkt en uw haven OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed Kookmeester C. Warmenhoven Koninklijk onderscheiden Agenda voor Veïsen IJmuidense bedrijven tegen elkaar in DCIJ-damtournooi Raad voor Scheepvaart behandelde de ramp met de tanker Gemma" Kennemer Lantaarn Minister Knud Rée in IJmuiden Deense minister van visserij bezocht zowel de Noord- als de Zuidzij F. DAMIAANS ZN Vlag omhoog in het Moerbergplantsoen Gemeente-ambtenaren houden Bondsdag in Velsen Plattegrond van Velsen verschenen Havenberichten 5 yy P. Roozenburg kreeg zijn „vuurtorens-prijs Koppeling wellicht warmgelopen door tros in de schroef r Kinheim-jongeren gaan voetballen in Alkmaar WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1952 HAAST EEN DAG LANG heeft de „fiskcriminister" van het kleine Denemarken, dat zich de weelde van zulk een speciale bewindsman blijkbaar wél kan veroorloven, door IJmuiden gezworven: een belang stellende excellentie Knud Rée boog zich in de ochtenduren over de kisten haring in de hal en gistermiddag was hij te vinden bij de VIGO en de vismeelfabriek, om tenslotte de „Neeltje Jacoba", die rustig aan haar steigertje in de vissershaven deinde, te gaan bekijken met de ogen van de vakman. Want op dat punt mag deze minister van visserij een even groot vakman genoemd worden als op het terrein der visserijin Denemarken is het reddingswezen immers staatszaak? Na de lange, vermoeiende wandeling door IJmuiden is hij in een gemakkelijke stoel op het directiekantoor van het Staats- vissershavenbedrijf gezakt om een korte poos met ons van gedachten te wisselen over zijn indrukken na een dag „Holland". In alle vroegte heeft hij Scheveningen bekeken, daarna ging de reis door naar IJmuiden, waar hij mr. J. R. v. Eerde, de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf als voortreffelijk gastheer ontmoette. Haring-interesse De haring-„industrie", die IJmuiden in de zomermaanden in haar ban houdt, heeft hem bovenmate geïnteresseerd: Denemar ken kent dit niet en wat er aan haring wordt gevangen, gaat naar de olie- en meelfabrieken. „Denemarken heeft trouwens toch een heel ander soort visserij," zegt minister Rée In moeilijk Engels: „de scheepjes zijn klein en ten dele wordt dan ook dichtbij gevist, deels gaan de schepen naar IJsland, om dan veelal hun buit in Engeland te lossen." „Uw haven is voortreffelijk," merkt hij prijzend op en hij is enigszins verbaasd, als hij hoort,, dat IJmuiden in de oorlog één grote ruïne is geworden, waaruit dit modern-geoutilleerde complex verrees. „Esbjerg, de grootste van onze havens, met Frederikshaven en Skagen, zijn niet getroffen, maar deze IJmuidense haven is m00i hoewel een vergelijking haast wel altijd in het Deense nadeel moet uitvallen, omdat Denemarken niet die grote vloot- eenheden kent, zoals IJmuiden ze kent." „Of de Deense visserij gesubsidieerd wordt? Nee Maar Denemarken heeft tenminste een minister van Visserijen, denken we en wij nog niet eens een staatssecretaris. „Hoe de verhouding in Europees verband is tussen onze landen? Als die van twee goede vrienden." „Als v/e in de OEEC samenwerken, is het' een goede samenwerking," zegt drs. D. J. v. Dijk, de directeur van het Bedrijf schap, die mee gekomen is naar IJmuiden er achter aan. Er is echter een tweede punt, waarop Denemarken en Nederland gezamenlijke belangen hebben en dat is de overbevis- sing van de Noordzee. Minister Rée beantwoordt een vraag over deze kwestie met een wedervraag: „Wist u, dat Denemarken dit jaar een opperbest jaar maakt, wat de opbrengst in kilogram men betreft?" „En", valt mr. v. Eerde hem glimlachend bij, „wist u, dat er ondanks alle overbevis- singsproblemen ook in Nederland een op vallende, stijgende lijn te ontdekken is, wat de aanvoer van verse vis betreft?" Mysterie Hiermee is een der mysteries van de Noordzee aangeraakt. De biologisch-be- redeneerde vrees voor roofbouw wordt om vergeworpen door twee getuigen, die met de hand op de aanvoertabellen kunnen ver zekeren, dat de Noordzee het blijkbaar nog wel rooit. „Ik ben hierheen gekomen voor een zui ver vriendschappelijke visite," zegt de heer Rée tenslotte desgevraagd „en om een paar persoonlijke relaties aan te knopen." Het zou echter niet te verwonderen zijn, als hij af en toe tevens eens zijn licht had opgestoken over de directe landingen van Deense vangsten in IJmuiden. Overigens heeft hij het IJmuidense havenapparaat grondig bekeken van scheepshellingen tot reddingwezen, van de conservenindustrie („bij ons werken er haast allemaal vrouwen op die fabrieken") ADVERTENTIE Hygiëne bij het verhuizen is bij Damiaans een niet te onderschatten voordeel. ZIJLVEST 41 Verhuizingen Tel. 12456 - HAARLEM Verpakkingen - 14155 - 11141 tot het boothuis van de KNZHRM met de strandreddingboot bij de pier. Terug in het „fiskeriministeriet" in Ko penhagen zal hij ongetwijfeld zijn gedach ten nog eens laten gaan over de ervaringen, opgedaan in IJmuiden, Scheveningen en daarvoor in Oostende. Lange reis voor repatriërenden De „Summersetshire", die gisteren met 460 repatriërenden uit Indonesië arriveer de, heeft ligplaats genomen aan de Su- matrakade te Amsterdam. Het schip, dat toebehoort aan de Bibby Line te Liver pool, vaart in opdracht van het Ministry of Transport. Het heeft een langdurige reis achter de rug, die veroorzaakt werd door lichte machineschade. Reeds op 13 Juli is de Summersetshire uit Indonesië vertrok ken en op 26 Augustus in Amsterdam aan gekomen. De lange reisduur werd gedeel telijk goed gemaakt door bijzonder fraai weer. Reeds gisteravond is een aantal ge- repatrieerden van boord gegaan; het resterende aantal zou heden in de loop van de dag naar hun bestemming vertrekken. Gistermiddag tegen vieren is volgens aloude zeden het nationale dundoek gehe- zen op het complex van architect ir. W. v. Tijen aan het nieuwe Moerbergplantsoen, dat daar sinds 6 Maart van dit jaar uit de grond rees. Directeur J. Th. Romein van het Aan nemingsbedrijf IJsselstein uit Gouda schijnt de oude gewoonte van een klein feest, als het hoogste punt van een door hem uitge voerd bouwwerk bereikt is en de eerste kapspant omhoog gaat, niet te willen bre ken. In tegenwoordigheid van architect Van Tijen en het voltallige personeel heeft de heer Romein, voor de vlag gehesen werd, verteld, dat in September in totaal 144 van deze woningen in drie woonlagen onder de kap kunnen zijn en dat van 156 de kelder verdieping inmiddels al gereed is, en het restant van de 348 ligt, wat fundering be treft, in het duinzand. Men rekent op een totale bouwtijd van 8 a 9 maanden voor een blok van 116 huizen (er worden drie blok ken gebouwd in dit Moerbergplantsoen- plan). ADVERTENTIE Een overzicht van de „Waldbühne" het openluchttheater van West-Berlijn tijdens een ochtenddienst op het 75ste Duitse Katholieke Congres, dat door 30.000 jonge katholieken werd bijgewoond. De meesten waren uit Oost-Duitsland afkomstig. Woensdag 27 Augustus Raadhuis: van 14 tot 15 uur, spreekuur wethouder van Onderwijs. Thalia, 20 uur: „Dodenrit in het spookge- bergte." Rex, 20 uur: „Black Angel". Donderdag 28 Augustus Tlialia, 20 uur: speciale voorstelling van „Ik wil leven". Rex: Zie Woensdag. De heer Chr. Warmenhoven, kookmees ter in de cellulosefabrieken van Van Gel der Zonen N.V. Koninklijke Papierfabrie ken, die Dinsdag zijn veertigjarig arbeids- jubileum bij dit bedrijf heeft gevierd, viel na de gebruikelijke huldiging door de di rectie in de morgenuren de eer te beurt om in gezelschap van zijn echtgenote en kinderen op het gemeentehuis van Velsen te worden ontvangen door burgemeester mr. M. M. Kwint. In aanwezigheid van de fabrieksdirec teur, ir. B. Verdoorn, deelde de burgemees ter de jubilaris mede dat hem was toege kend de bronzen ere-médaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, waarna de heer Warmenhoven het ere-metaal kreeg opgespeld. Namens de directie wenste ir. Verdoorn de jubilaris geluk met de verleende onder scheiding en bood de bijbehorende draag- médaille aan. In het directiekantoor, waarbij ook ir. G. A. Schoonkind, bedrijfsingenieur van de cellulosefabrieken tegenwoordig was, droeg de huldiging een hartelijk karakter. Ir. Verdoorn herinnerde in zijn toespraak tot de jubilaris aan zijn loopbaan in het bedrijf. Alle functies in de celluiosefabriek werden door de jubilaris doorlopen, waar bij ook die in de logerij hebben bijgedra gen tot het bekleden van de belangrijke post van kookmeester, thans al gedurende een groot aantal jaren. Uiteraard bleven oude herinneringen niet achterwege. Zelfs kon nog worden vermeld, dat de heer War menhoven, voordat hij in de cellulosefa- briek kwam, nog stoker is geweest op het oude stoomtrammetje tussen Haarlem en Alkmaar. De directeur liet tevens uitko men, dat plichtsbetrachting en nauwgezet heid in zijn werk de jubilaris tot de hoog ste arbeiderspost in de C. F. hebben ge bracht. Voor deze verdiensten aan het bedrijf kon ir. Verdoorn de jubilaris het vererend getuigschrift met bijbehorende grote zil veren legpenning van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel aanbieden, waarbij nog werd gevoegd een schriftelijke felicitatie van de hoofddirectie. Het jubileumgeschenk bestond uit een cadeau onder couvert en mevrouw War menhoven kreeg een foto in zilveren lijst van haar man tijdens zijn werk. De direc tie liet thuis een fraaie bloemenmand be zorgen, waar trouwens ook andere bloemen van belangstelling getuigden. Van het jubileumfonds van de C. F. kwam een deputatie voor het C. F.-perso- neel gelukwensen, van wie de jubilaris een geschenk in enveloppe ontving. In zijn woning aan de Van Rijswijkstraat mocht de jubilaris verder nog vele felici taties ontvangen. Evenals vorig jaar organiseerde de dam club IJmuiden een kwartettentournooi, waar in spelers van bedrijven on verenigingen de kans krijgen eikaars krachten te meten. Dat dit echter niet het enige oogmerk is, bewees het openingswoord van de heer K. de Jong Dinsdagavond in Flora, waarbij hij zei dat de wedstrijden beoogden de damsport te sti muleren en hij ried de niet-dammers met klem aan, lid van een vereniging te worden. De winnaar van de onlangs gehouden meester-zeskamp, de wereldkampioen P. Roozenburg mocht uit handen van de heer De Jong een fraai model vuurtoren in ont vangst nemen en spreker hoopte dat het volgend jaar het kleinood nog geen defini tief bezit woi-dt. Daartoe dient het kleinood namelijk twee achtereenvolgende malen ge wonnen te worden, of drie maal in totaal. De ambtenaar van de sport, de heer H. Smakman, die inplaats van wethouder H. de Boer, welke verhinderd was, het gemeente bestuur vertegenwoordigde, zeide het pret tig te vinden dat IJmuiden enige prominente figuren in de damsport bezit, waardoor de naam van onze plaats ook over de grenzen wordt uitgedragen. Ieder jaar Tenslotte hoopte hij dat mer. op de inge slagen weg voort zou gaan en IJmuiden ieder jaar een dergelijk evenement te zien zou krijgen. Daar elk kwartet één bij de bond aange sloten dammer mocht tellen, verrichtte de heer Smakman de openingszet aan het bord van P. Roozenburg, die aan bord 1 van de Hoogovens de kleuren van dit bedrijf ver dedigde. Spoedig zaten alle dammers in vol ledige concentratie achter de borden in hun partijen gewikkeld. Om langdurige partijen te voorkomen moest men op gongslag welke iedere 10 seconden geschiedde zetten, wat begrijpelijkerwijs wel eens tot blunders leidde. Donderdagavond zal eveneens in Flora de finale worden gespeeld. De indeling ziet er als volgt uit: Groep 1: Hoogovens 1Siniewel; WIJ— kruideniers, 2e ronde: kruideniersHoog ovens 1; SinjewelWIJ 1. 3e ronde: krui deniersSinjewel; Hoogovens 1WIJ 1. Groep 2: StormvogelsN. N.; Hoogovens 2havenarbeiders; 2e ronde: havenarbeiders —Stormvogels; N. N.Hoogovens 2. 3e ron de: havenarbeiders—N. N.; Stormvogels- Hoogovens 2. Groep 3: visknechtsS. Ivley; Hoogovens 3—schoenmakers. 2e ronde schoenmakers— visknechts; S. MeyHoogovens 3. 3e ronde: Hoogovens 3visknechts; S. Meyschoen makers. Groep 4: Politiebakkers: WIJ 2Bal last. 2e ronde: BallastPolitie; bakkers WIJ 2. 3e ronde: Politie—WIJ 2; Ballast— bakkers Groep 5: VZVFlora; WIJ 3timmerlie den. 2e ronde timmerliedenVZV; Flora WIJ 3. 3e ronde: Flora—timmerlieden; VZV —WIJ 3. Dé punten uit deze competitie tellen voor de twee bovenste plaatsen om de finale te bereiken. Als meer ploegen gelijk op de tweede plaats aankomen, geeft het beter bordgemid delde de doorslag en als drie kwartetten gelijk op de eerste en tweede plaats aan komen. beslist het beter bordgemiddelde eveneens. Hier doet de heer H. Smakman de eerste zet in het gongtournooi aan het bord van Rozenburg (links). Uitslagen greep A: Hoogoven 1Sinjewel 71; WIJ 1kruideniers 71. Tweede ronde: WIJ 1Sinjewel 44; Hoogovens kruideniers 80. Derde ronde: Sinjewel— kruideniers 26; HoogovensWIJ 1 53. Winnaars: Hoogovens 1 6, WIJ 1 3, krui deniers 2 en Sinjewel 1. Voorts kwamen in de finale: Ballast en damcombinatie. Groep B. eerste ronde: Stormvogels 3 bakkers 62; Hoogovens 2havenarbei ders 44. Tweede ronde: Stormvogels Hoogovens 2 7—1; havenarbeidersbakkers 44. Derde ronde: Stormvogelshavenar beiders 62; bakkersHoogovens 2 1—7. In de finale: Stormvogels 6, Hoogovens 2 3. Verliezersronde: haver.arbeiders2, bak kers 1. Groep C, eerste ronde: visknechtsWIJ 2 62; Hoogovens 3schoenmakers 17. Tweede ronde: visknechtsschoenmakers 5—3; Hoogovens 3—WIJ 2 7—1. Derde ronde: visknechts—Hoogovens 3 80; WIJ 2schoenmakers 26. Winnaars: visknechts 6, schoenmakers 4. Verliezersronde: WIJ 2 0, Hoogovens 0. Groep D. Eerste ronde: VZVFlora 71; WIJ 3—timmerlieden 2—6. Tweede ronde: VZV—WIJ 3 7—1; Flora—timmerlieden 08. Derde ronde: FloraWIJ 3 53; tim merliedenVZV 44. Finale: timmerlieden 6, VZV 5 pnt. Ver liezersronde: Flora 2, WIJ 0. Bontexpositie in Van der Lem In de bovenzaal van café Van der Lem aan de Zeeweg wordt vanmiddag en van avond een collectie bontwerken geëxpo seerd. De Nederlandse Bond van Gemeente- Ambtenaren, provinciale afdeling Noord holland, houdt op Zaterdag 30 Augustus een Provinciale Bondsdag in Velsen. De ledenvergadering, die het begin vormt van de Bondsdag wordt gehouden in de Oranjerie in het park „Velserbeek". Later op de dag echter zullen de deelnemers een tocht maken naar de havens, de sluizen, de semafoor en de radarinstallaties. De middagthee wordt gebruikt in „Duin en Kruidberg", waarna het natuurbad „Vel- serend" de gasten zal mogen ontvangen voor het diner en voor het laatste program mapunt van de lange dag, voor de duur waarvan men veiligheidshalve de tijd van van „22.00 uur en later" heeft gereserveerd. Bij de uitgeverij G. Eikelenboom en Zoon in Haarlem is een plattegrond verschenen van de gemeente Velsen. Deze handige en zeer overzichtelijke kaart, uitgevoerd in vier kleuren, is getekend door Openbare Werken van Velsen. De kaart kan bogen, op vele goede kwaliteiten. Zo zal de zoe kende in Velsen slechts de bij de kaart behorende index hebben op te slaan om via de achter de straatnamen geplaatste letter- en cijfercode op de kaart onmiddel lijk de ligging van de gezochte straat te vinden. De kaart zelf is zo modern als maar enigszins doenlijk was. De nieuwe recrea- tieweg naar zee is er al (zij het dan nog gestippeld), op aangegeven. Uiteraard vond ook de Rivierenwijk een plaatsje op de kaart. Het Gijzenveltplantsoen en het Moerbergplantsoen werden al in groen af gedrukt, hoewel deze brede groenstrook met als centrale punt het culturele centrum in werkelijkheid nog niet geheel gereali seerd is. Deze keurige kaart van de gemeente Velsen en naaste omgeving zal zijn weg naar de geregelde en tevreden gebruikers zeker vinden. Op de „flap" zijn advertenties opgeno men, waaronder een annonce van de ge meente Velsen de aandacht vraagt. Zij biedt daarin namelijk de veelbesproken „industriehallen" aan voor de vestiging van kleine bedrijven in oud-IJmuiden. Op Dinsdag 26 Augustus liepen de haven van IJmuiden binnen: Oranjefontein van Hamburg, Maria van Stettin, Jantje Eppien- na van Stettin, Baltic van Stettin, Cottica van Curacao, Somersetshire van Indonesië, Deo Favente van Lapalice. Vertrokken zijn: Sirius naar Gothenburg, Bohus naar Blythe, Patria naar Rotterdam, Westerdok naar Kopenhagen, Georgeos Fan- di-eadis naar Hampton Roads, Holland naar Rotterdam, Carpo naar Rotterdam, Start n. Harburg, Bittern naar Rotterdam, Bebox n. Rotterdam, Trude K. naar Antwerpen, Na- zario Sauro naar Vlissingen, Swift naar Lon den, Eemstroom naar Lythe, Kahlenberg n. Middleford, Fraternité naar Rotterdam, Jans naar Londen, Berkelstroom naar Huil, Greb- bestroom naar Londen, Ronan naar Swansea. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft gisteren het vergaan van het 400 ton metende motortankschip „Gem ma" op 29 December 1951 in de Golf van Biscaje behandeld. Bij de reddingspogin gen kwamen de zeven bemanningsleden en een Spaanse matroos om het leven. De „Gemma", die door de rederij „Theo dora" te Uithoorn voor een jaar in time charter aan een Engelse zeepfabriek was verhuurd, vertrok in de avond van de 26ste December geladen met 300 ton zwavelzuur uit Bilbao naar Londen. Naar destijds ver luidde was de kapitein voor het vertrek gewaarschuwd voor het slechte weer. ADVERTENTIE Voor de jongere voetballers van „Kin- heim" staat voor Zondag een bezoek aan Alkmaar op het programma, waarbij twee wedstrijden worden gespeeld. De junioren A van Kinheim spelen tegen die van Alkmaarse Boys en de Velsense A- adspiranten ontmoeten Alkmaarse Boys A. De tocht wordt per fiets gemaakt. Op „Watervliet" ontmoeten de welpen van Kinheim D en E twee welpenploegen van V.V.B. HOUTSTOF AANGEVOERD. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is aangekomen het Zweedse s.s. „Burgun- dia", dat van Gothenburg een lading van 1300 ton hout stof aanvoerde. Miaaaauuuw De innige gevoelens, die het poesendom bij het naderen van de herfst besluipen, zoeken thans een uitweg in openlucht concerten door dubbelmannen- kwartetten, waar de gemeente geen enkele subsidie voor ver leent. Moet u 's avonds eens door het villapark Velserbeek en dan bijvoorbeeld door de Jan Kostelijklaan, wandelen, dan kunt ge een volledig nieu we toonzetting bewonderen van „Parlez moi d'amour". Maar intussen zit het audito rium er hier en daar en overal maar mee, want als zo'n kater nou eens zeg maar drie minu- en aanhield voor een serenade, maar dat duurt soms tot het ochtendkrieken. Een overigens welmenende dame uit Velserbeek, die het dierenbeschermstershart op de rechte plaats kloppend houdt, heeft mij een open brief ge zonden met de raad aan alle eigenaars van katers om eens met meneer poes naar de die renarts te gaan. Ze heeft, schrijft ze, niet alleen een zekere afkeer van de nachte lijke vocale uitbarstingen,maar bovendien al zoveel noodge dwongen moorden op jonge katjes op haar geweten, dat ze van beide niet meer rustig sla pen kan. Zilveren gloria Af en toe wappert er door IJmuiden een grijze kuif met een monter gebruind gezicht eronder. Wie zijn hand op steekt naar deze vrolijke com binatie, kan er zeker van zijn, dat hij een zwaai weerom ont vangt en als het een vissers- jongen is toevallig, dan kunt gij er desgewenst gerust don der op zeggen, dat er een ge sprek ontstaat over het visse- rijtje op de negenvijftig en die nieuwe ürawlborden. Pieter Johannes Verwayen heet de eigenaar van een van de beste humeuren tussen Zanzibar en Hammerfest en Maandag de eerste September is hij vijfentwintig jaar direc teur van de gemeentelijke Visserijschool. Vijfentwintig jaar Dat wil zeggen een kwart eeuw verbeten ijver voor een school, waar het mensdom, dom als het was, niet zo gek veel belangstelling voor had, maar waar later toch wel wat meer aardigheid aan kwam, omdat meneer Verwayen niet over zich liet lopen en altijd „rood op rood en groen op groen hield", wat wil zeggen, dat hij de goeie koers voer. Maandag tussen elf en één uur recipieert dus een van de meest gewaardeerde burgers van dit gewest en er zullen heel wat scheepjes langszij komen om hun „ouwe" effies te praaien en een roeppie te kletsen, wetende, dat hij van al die duizenden gezichten uit die vijfentwintig jaren er niet veel vergeten is. Wat we hem allemaal wen sen? Hetgeen hij óns ook zo van harte toeroept: ,,'t Goeie". Open natuur Zondag kunnen al degenen, die een wandeling door een van de mooiste en best-be waarde stukjes natuur van Kennemerland willen maken, de ganse dag terecht in het buiten „Waterland", want die dag staan de hekken wijd open voor een iegelijk, op voorwaarde, dat men er een paar koperen centen voor over heeft tenminste. Niet om de buidel van de eigenaar te spekken, maar zuiver en alleen om de restauratie en het onderhoud van Velsens oude Engelmunduskerk een duwtje in de juiste richting te helpen geven. Dit wondermooie brokje droomland rond de Franse vijver en met z'n onaangetaste stilte wordt een dag lang in de hoede van het publiek aanbe volen, zoals dat heet en daar volgt dus uit, dat eventuele toffeezakjes en pindaschillen beter in de zak gehouden kun nen worden. Affijn, dat weet li ook wel, zodra u de stille, majesteitelijke lanen van dit prachtige landgoed onder de voeten krijgt. O ja: het is bovendien niet geoorloofd uit die vijver te drinken, want er zit toch al haast geen water meer in als gevolg van allerlei oorzaken. Verder: geniet alstu blieft volop, want dit lekker is maar één dag lang. Gouden gloria Morgen gebeurt er nog iets, dat het vermelden waard is dan steekt de school van de H. Engelmundus in Driehuis na melijk monter de vlag uit bij het feit, dat vijftig jaar terug pastoor Van Ginkel zei, dat hier en nergens anders een nieuwe school moest komen. Het wordt feest in Driehuis. Luister maar: eerst een com munie voor alle parochianen en daarna een hoogmis van dankbaarheid en tot slot en besluit een feestavond in de parochiezaal, waar de St. Jo- zefgezellenvereniging uit Am sterdam het aan de stok gaat krijgen met het blijspel „De tante van Charlie". Dinsdag begint het festijn weer onder de gothische bogen van de kerk en daarna volgt er voor de kinderen een non stop-feest, waarvoor een groots programma is opgesteld en Donderdag komt er dan een tweede feestavond voor de ouders. Of ze in Driehuis ook feest kunnen vieren. LAMPENIER De als getuige gehoorde directeur van de rederij bevestigde dat ook hij dit had ver nomen. De kapitein kon echter over het al of niet uitvaren beslissen. Hij had echter geen haast behoeven te maken, want dit was de laatste vracht voor de opdracht gever. De 27ste meldde de kapitein, dat een koppeling warm was gelopen en dat hij van plan was terug te keren naar Bil bao. Later echter vroeg hij om sleepboot hulp. De twee volgende dagen, toen het weer steeds slechter werd, was het schip voortdurend in moeilijkheden. De „Gem ma" is nog voor anker gegaan, maar dreef af. Spaanse trawlers hebben nog gepoogd het schip te slepen en naar de dichtstbij zijnde haven te brengen. Maar de kapitein achtte het, gezien de geringe sleepkracht en het slechte weer niet verantwoord een poging tot het binnenvallen van een haven te wagen. De tweede dag bevond de „Gemma" zich 20 mijl ten Noorden van Sant Sebastiaan, volkomen onbestuurbaar. Noodlottige orkaan Die avond stak een orkaan op en in de vooravond van de 29ste is de „Gemma" omgekeerd op de rotsen geslagen. De direc teur en een machinist zijn in het afgelopen voorjaar ter plaatse geweest en vonden een dunne manillatros muurvast om de schroef en as gewikkeld. De machinist achtte het mogelijk, dat het warmlopen het gevolg van de tros in de schroef is geweest. Of deze tros van het schip zelf is geweest kon de directeur niet bevestigen. Hij deelde nog mede, dat de vroegere kapitein van de „Gemma" nog radiotelefonisch met zijn collega heeft gesproken en hem heeft mede gedeeld, dat lijfsbehoud ging voor behoud van het schip. In het gebied waar de ramp geschiedde bevindt zich volgens de direc teur, geen groot bergings- of sleepbedrijf. Het was de eerste reis van de kapitein als gezagvoerder. De machinist, die bij het bergingswerk had geholpen, vertelde, dat hij in de ma chinekamer alles intact had aangetroffen. Bij het demonteren van de koppeling was van de twee platen roet afgekomen. Dat zou duiden op warm lopen. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart zeide de beslissing van de kapitein om niet een poging te wagen onder derge lijke omstandigheden een haven binnen te lopen te kunnen onderschrijven. Ook hij was van oordeel, dat de twee koppelings platen hebben geslipt. Alhoewel niet duide lijk is waar de tros vandaan is gekomen heeft de schroef geklemd. De kapitein heeft vermoedelijk niet opgemerkt, dat dit de reden van het warmlopen moet zijn ge weest. Uit deze ramp is de lering te trek ken, dat men aan boord zeer voorzichtig moet zijn met het opbergen en sjorren van touwwerk, want dit wordt nog wel eens nagelaten. „Geenszins wil ik hiermee zeg gen, dat dit het geval op de Gemma is ge weest." De raad zal later schriftelijk uit spraak doen. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3