Met de Prinses Juliana een week het water op V.Z.V. kon de tweede klas gisteravond niet bereiken In Velsens vuilnisemmers ligt elke dag 2500 liter melk De Prinses Juliana: elke week een nieuwe bemanning Toekomstige zeelieden krijgen aan boord practisch onderricht Agenda voor Velsen Visserijschool in de praktijk Havenberichten Santpoort Oud-Hollandse kermis in St. Fidelisgebouw 3 Shimon Kugler: één van de leerlingen Uitkeringen inzake wachtgeld verzekering „Vliegende schotels" vlogen grillig Neptunus won in Amstelveen met 2-1 Tactische fout en gemiste kans Knopen en lijm gaan er ook rustig in Dit weekeinde dansen in Patronaat Voor jonge hersens Het nieuwe puntenraadsel Orgelconcert door Jaap Zwart Janzn (Van onze verslaggever) Het is half tien in de avond. De Prinses Juliana is ten anker gegaan en ligt nu zachtjes te deinen op het kalme IJselmeer. Kleine golfjes rollen op haar toe in hun eeuwigdurend rhythme. De boeg van het schip tikt ze net even aan, als een poes die speelt met een kluwen zeegroene wol. Buiten heerst de stilte van een mooie zomeravond. Slechts van ver dringt het gepuf van Avat boten tot hier door en langzaam verschuivende lichtjes aan de kim bevestigen dat daar gevaren wordt. Maar dat vermag de rust aan boord van dit opleidingsschip, dat toebehoort aan het Koninklijk Nederlands Opleidingsfonds voor de Scheepvaart, zeker niet te storen. Ook Piet Smit en Jantje Ruyter maken nu geen herrie meer, evenmin als hun twaalf medeleerlingen van de Visserij - school uit IJmuiden. Hoe zouden ze ook nog. De dag is voor hun om zes uur al be gonnen en sindsdien hebben hun monden niet meer stil gestaan. Hun benen ook niet. Ze zijn op en neer gedraafd van de bak naar de brug en van de kombuis naar het achterdek. Ze hebben touw gesplitst, ka trollen gekrabd, dekken geschrobd en het lood uitgegooid, steeds maai' weer met hun korte armpjes boven die toch nog onaf zienbare Zuiderzee. En dan kan zelfs de stoerste zeeman-in-den-dop des avonds te gen tienen de slaap niet meer weerstaan. Maar zeg dat vooral niet in hun bijzijn. Met al de branie van hun vijftien jaren sputterden zij tegen toen de bootsman om negen uur het klokje van gehoorzaamheid liet slaan „negen uur! 't Zou wat! Dan gaat m'n zussie naar bed, maar ik nog niet!" Maar wie een goed zeeman worden wil moet eerst bevelen leren verstaan en zo trok de bootsman, die bovendien zijn Pap penheimers kent, toch aan het langste eind. In de kortste keren kropen ze allemaal te kooi. Nog één keer moest de boots de deur van het logies open gooien en kwansuis vragen of er wellicht nog iemand sprak. Toen slikten ze hun laatste grapje in en borgen hun bravour bij hun blauwe ma- trozenpet. En nu, nu ze slapen zijn het weer gewoon jongens van veertien en vijf tien jaar, die dromen van verre reizen op een trots zeekasteel, maar die in hun hart misschien nog best even thuis zouden wil len zijn, dicht bij moeders ketel met dam pende chocolademelk. Eens per jaar Dat is er echter niet bij, deze week. Want, maar één keer in het jaar kan de school zich permitteren dit fraaie schip voor een paar weken af te huren. In die dagen moet er dan gevaren worden, zoveel als maar doenlijk is, om alle theorie van één jaar harde schoolbanken in verbinding 1e kunnen brengen met de onmisbare prak tijk. Geen minuut kan daarbij worden ge mist. De huur van het schip is te hoog om tijd te vermorsen en er valt op zo'n reisje heel wat te doen. Want wie in de klas voor het bord wél op kon dreunen hoeveel 'vaam in een loodlijn het rode, het witte en het blauwe merldapje aangeven blijkt die kennis buitengaats plots vergeten te zijn. Pas na een fikse herhalingsles van de bootsman zijn die wetenswaardigheden goed in het geheugen geprent. En kunnen ze weer vergeten worden, want de moder ne scheepvaart beschikt al lang over an dere middelen om de diepte van het vaar water te meten. Maar dat vertelt de boots er wijselijk niet bij. Twee jaren duurt de cursus op de IJmui- dense Visserijschool. Dan volgt het examen en wie slaagt mag proberen ergens zeuntje te worden. Meestal is dat bij de Marine of de grote vaart. Veel vissers levert ons land jammer genoeg niet meer op. Er wordt naar de mening van de jongens soms te weinig en meestal te ongeregeld verdient in de vis serij en begrijpelijkerwijs trekt een baan op de grote vaart deze knapen eerder aan. Temeer omdat de grote reders hen graag willen hebben, want wie twee jaar school ging op de Visserijklas in IJmuiden weet waar zijn rechter- en waar zijn linkerhand zit. Hij leerde ze gebruiken bovendien. Daarom kunnen de jongens, die de Vis serijschool verlaten, veel kanten uit. De marine vormt een weg die vaak vrijwillig ingeslagen wordt, omdat daarmee het op onthoud van militaire dienstplicht wordt omzeild. Wel moeten de jonge zeelui zich clan verbinden voor zes jaar, maar ze blij ven in hun vak en doen onschatbare er varing op. Grote vaart in trek Daarnaast trekt, zoals gezegd, de grote vaart. Waarom precies kunnen de jongelui zelf niet onder woorden brengen. De kleine Jantje Spaltman, wiens komieke witte pet ver over zijn veertienj-arig voorhoofd lui- felt, drukte het misschien nog het duide lijkst uit, toen hij zei: „Ach meneer, veel fijner immers. Grote boten en een mooi blauw pak. Nou, zó!" En energiek wees zijn duim naai- het topje van de mast. Ook hier dus weer wat in zovele vakken voor komt: het verschijnsel, dat de witte boord wordt verkozen bóven de blauwe kiel. In dit geval het betrekkelijke luxe leven van een lijnschip bóven het vierentwintig-uur per-ètmaal-gesjouw van een kotter of een trawler. Maar dat is philosophic en dat vak vermeldt het zeerooster van de Prin ses Juliana niet. Degene die er op dit moment het dicht ste bij komt, is leerling Peter Verwayen, die op zijn jonge schouders de volle ver antwoordelijkheid van een uur scheeps wacht op de brug voelt drukken. Daarbij DONDERDAG 28 AUGUSTUS Tlialia, 20 uur: Speciale voorstelling van „Ik wil leven". Rex, 20 uur: „Black Angel". VRIJDAG 29 AUGUSTUS Raadhuis, van 10.30 tot 11.30 uur: Spreek uur wethouder van Financiën. Thalia. 20 uur: ..Lassie's grote avontuur". J&cx. 20 uur: „Schaduw over Los Angeles". blijft hem de gelegenheid zijn gedachten de vrije loop te laten. Maar Peter zou Peter niet zijn als hij nadacht over erg diepzin nige problemen. Zijn enige zorg is, toe te zien dat het witte licht van de fokkemast blijft branden en ook dat er verder niets bijzonders gebeurt. Die taak is Peter zeker toevertrouwd. Waken zal hij tot zijn vriend hem af komt lossen en ook die jongeman op zijn beurt zal niemand knollen verkopen,'als er ci troenen worden gewenst. In de hoede van zulke wachtslicden moet het goed rusten zijn. Weshalve ook uw verslaggever te kooi gaat kruipen nu. Om zes uur in de morgen begint de nieuwe dag. oocoocoo<xxx>oocoocooocoooooooooooccoocoooccoooccoocc)ooc Shimon Kugler is één van de leerlingen van de Gemeentelijke Visserijschool in IJmuiden. In Duitsland werd hij gebo ren. maar de opkomst van het Nazidom verdreef hem uit zijn vaderland. Hij vond een nieuw land om voor te wer ken: de jonge, staat Israël, waarop hij trots kan zijn omdat daar wat goeds wordt verricht. Ook Shimon wil zijn aandeel leveren in de opbouw van dit land. Hij koos de visserij als vak; ver diende zijn eerste geld aan boord van een visserijschip, studeerde in de schaar se vrije tijd., haalde zo zelfs zijn stuur mansdiploma en completeert zijn kennis nu in IJmuiden op de school van de heer P. J. Wagenburg. Straks gaat de nu 26 jaar oude Kugler terug naar zijn land: popelend van verlangen het Israel dat hij heeft lief gekregen te dienen naar vermogen. De leergang op de JJmuidense Visserijschool zal hem daar bij te stade komen. Hel opleidingsschip Prinses Juliana ligt hier in het IJ te Amsterdam, samen met het andere schip van het Opleidingsfonds voor de Scheepvaart, de Prins Hendrik. Dagloonbedragen bases van percentages In aansluiting, anderzijds ter verduide lijking van onze publicatie van de dagloon tabel voor de werkloosheid- en wachtgeld- verzekering zeevissers, in onze editie van Dinsdag, vernamen wij, dat de dagloon bedragen als bases van berekening zijn aangenomen. De uitkeringen zijn als volgt bepaald: voor gehuwden en kostwinners: 80°/n van het dagloon, voor ongehuwden, niet kostwinners: 70%; voor de overige on gehuwden: 60"/o. Op Woensdag 27 Augustus liepen de haven van IJmuiden binnen: Maaskcrk van Ham burg, Visten van Otterbacken, Nijenburg v. Stockholm, Heerengracht van Abo. Roepat van Indonesië. Holdernab van Londen. Wes terdok van Londen, Waya van Topilla, Bir mingham van Grangemouth. Vertrokken zijn: Helga Schrcuder naar Odessa. Arundo naar Rotterdam, Jupiter naar Bilbao. R 658, R 655 en T 82 naar de Noord zee, Marvilc naar Barrow, Oranje naar Southampton, Langlee Clyde naar Antwer pen, Nijenburg naar Rotterdam. Stad Arn hem naar Casablanca. Hermes naar Curasao, Strijpe naar Hamburg. Wolanda naar Stock holm, Echo naar Rotterdam. Capella naar Helsingfors, Waal naar Rotterdam, Hathor naar Rotterdam. De ballomvedstrijd, uitgeschreven dooi de directie van het Santpoortse natuurbad „Velserend" heeft een aantal verrassingen opgeleverd: de grote ballon bijvoorbeeld, die als „vliegende schotel" vermomd op steeg, is aanvankelijk boven de Veluwe gesignaleeerd en daarna in.... Sloten (N.H.) terechtgekomen. Hierdoor maken de „jagers" (de kleine ballonnen, die om een prijs te winnen zo dicht mogelijk bij de grote broer terecht moesten komen), die eveneens in de buurt bleven, een goede kans. Er is er één uit Spaarndam gemeld, één uit Bodegraven en één uit Wilp in Gelderland. De kleine balonnen hebben het blijkbaar evenmin ver gebracht: van Schiphol kwam een vriendelijke kaart met de mededeling, dat een Santpoortse ballon zich naast een hangar had genesteld. „WAAROM ZULLEN WE TREUREN. daverde het Woensdagavond in de VZV- bus, die over de aardedonkere Vclscrweg terugkeerde naar het IJmuidense Kenne- merplcin. Het is het eerste zevental van de blauw-gele walerpolo'ers in het Amstel- veense openluchtbad van „De Futen" vooral na de rust bepaald niet voor de wind gegaan tegen het Zaandamse „Neptunus" in de beslissingswedstrijd na de halve pro motiecompetitie voor een plaats in de tweede klas. Niet alleen hadden de VZV'ers in de tweede helft de stijve bries in het gezicht, maar bovendien hinderde hen de onple zierige omstandigheid dat de scheidsrechter door de schuimige golfjes blijkbaar niet precies kon constateren, wat er onder water nu eigenlijk gebeurde. De beide uiterst correct spelende zeventallen wisten het echter meer dan goed en keken bij lijd en wijle verbaasd naar elkaar wanneer het fluitje andermaal gierde en het \daggetje meedogenloos een verkeerde kleur vertoonde. Met een 2-1 nederlaag in de lege han den klommen de Vclsenaren uit de blauwe nattigheid. En dus zonder het kampioen schap. Overigens dient hier onmiddellijk aan toe te worden gevoegd, dat V.Z.V. ondanks haar duidelijke meerderheid in de eerste helft, een tactische fout heeft gemaakt, welke mede van invloed is geweest op de nederlaag. Bovendien telde iedereen reeds de gelijkmaker, toen kort voor het eind signaal Pum Swier de bal maar voor het inleggen had. Even te lang treuzelen heeft bij waterpolo echter meestentijds onver wachte gevolgen. Zo ook deze keer. Hoopvol begin De teleurstelling lag er gisteravond na de wedstrijd bij de V.Z.V.'crs uiteraard duimendik op. En begrijpelijk, want de beslissingsmatch begon zo hoopvol voor de Velsenaren. Evenals de Neptunianen, had den zij enkele tientallen supporters mee gebracht, die in de clubkleuren langs de kant met schaarse yells hun zevental aan moedigden. Dus niet (zoals tijdens de wed strijd in de „Heerenduinen" tegen de Zaandammers) de bekende scanderende aanmoedigingen van de V.Z.V.-jeugd, die zich in de bus op de heenreis naar Amstel veen juist zo luidruchtig en intensief had „ingeschreeuwd". Het motorschip Prinses Juliana behoort toe aan het Koninklijk Nederlands Oplei dingsfonds voor de Scheepvaart in Amster dam. Het vaartuig is toegerust met een Bronsmotor, maar het dankt zijn aantrek kelijk aanzicht vooral ook aan de twee hoge masten, die er op wijzen dat het slanke witte schip ook zeilen kan. Geen wonder als men bedenkt wat het doel is van dit fraaie schip: de jongelui die waar ook in ons land studeren voor een zee varend beroep in de gelegenheid te stellen gedurende een paar weken per jaar op zee de zo nodige practijk op te doen. Kapitein D. G. Spuyman en stuurman Bakker zien zodoende om de paar weken een geheel nieuwe bemanning voor zich; een nieuwe klas van de een of andere zeevaart-, machi nisten- of visserijschool. Het pleit voor het tact en inzicht van deze beide zeelieden en tevens voor de „meester", de twee boots lieden en de hofmeester dat zij het steeds weer weten te „rooien" met zo'n levenslus tig stel. Deze week is de Prinses Juliana gehuurd door de Gemeentelijke Visserijschool in IJmuiden. Een groepje van ongeveer vijf tien toekomstige zeelieden in de leeftijd van 12 tot 16 jaar. Maandagochtend kwa men de jongelui aan boord. Om twaalf uur al werden de Oranjesluizen gepasseerd en daarna boorde de Prinses Juliana haar slanke boeg met volle kracht in het schui mende water van het IJselmeer. Voor Enk huizen ging zij die avond ten anker. De jongelui moeten in deze week een zo volledig mogelijke indruk krijgen van het zeemansleven. Daarom meert het schip niet aan de kade, maar blijft liggen ergens op de zee. Echte zeelui zijn niet iedere avond aan de wal. Eén uitzondering is er, want één avond in heel deze avontuurlijke week loopt het schip ergens binnen en mogen de jongens de wal op. Hoort ook niet het passagieren in een vreemde haven tot het volle zeemansleven? Deze weck is Terschelling de plaats waai de prille zecmansbenen worden gestrekt. En daarna: snel weer aan boord en varen! Desnoods zelfs 's nachts, want ook nachtoefeningen staan op het lesrooster Wat zullen de jongelui, als ze Zaterdag thuis komen, veel te vertellen hebben! Tavcc keer per weck ervaren de mannen, die met de roltrommelwagens van Velsens gemeentereiniging: bellend door de stad trek ken, dat de tijd van de hongerwinter toch wel erg ver achter ons ligt: elke keer ver dwijnen grote hoeveelheden voedselrestcn en aardappelschillen in de muil van de auto's. Als dit afval op een hoop gegooid zou worden, konden daar elke dag zo'n 170 koeien van dineren. En die 170 koebeesten produceren gemiddeld zo'n 15 liter melk per dag dat is dus een dikke 2500 liter kostelijke melk. Ge kunt het nog anders bekijken ook: elke dag verdwijnen in de emmers van de ophaaldienst honderden benen en beentjes, afkomstig van de dis der Velsenaren, die carbonade of kip, konijn of gewoon maar koe consumeerden. Deze benen hebben ook waarde. Voor de lijm- en gë|atineindustrie bij voorbeeld, die er voor alle mogelijke tak ken van nijverheid de meest waardevolle grondstoffen uithaalt, zodat het bijvoor beeld gebeuren kan, dat uw meubilair ge lijmd is met lijm van een kluif, die van een andere tafel kwam. Om nog maar te zwij gen van knopen en andere benen voor werpen. Dat deze materialen dag in dag uit in de vuilnisemmer verdwijnen, mag verspilling geheten worden: de Velsense gemeente reiniging en de Velsense schillenboeren zijn de laatsten, om dat niet terdege te beseffen. Daarom is er onlangs een vergadering van de schillenophalers in Velsen bijeen geroepen, waar onder meer een vertegen woordiger van een lijm- en gelatine-in- dustrie gesproken heeft over het belang van het georganiseerde benen- en botlcn- Ophalen. En er werd besloten in samen werking met de Reiniging een actie te be ginnen, om de huisvrouwen te bewegen, de beenderen niet langer zonder meer in de vuilnisemmers te deponeren, maar ze voortaan in een krant gepakt bij de schil len aan de schillenboer af te geven. Die zorgt Avel, dat ze te bestemder plaatse te recht komen. Hetzelfde geldt voor 'de schillen en etensresten, waarmee de koeien geholpen zijn als heel Velsen meedoet, kan er een belangrijk steuntje gegeven worden aan de Nederlandse industrie en de Nederlandse veeteelt. Mocht de schillenboer niet regelmatig bij u aankomen, dan kunt ge daar melding van doen bij de gemeente-reiniging, telefoon 5181 in IJmuiden. Het komende week-cindc zal er voor het eerst in de geschiedenis gedanst kunnen worden in het Patronaatsgebouw. Zaterdag, Zondag en Maandag wordt namelijk in alle zalen van het Sint Fidelisgebouw door middel van een oud-Hollandse kermis het katholieke jeugdwerk in IJmuidcn-Oost een steuntje in de rug gegeven. 's Avonds van 9 tot 11 uur zijn de poor ten van deze fancy fair geopend en de keur van attracties zal zeker de nodige belang stelling trekken. Naast de diverse bekende vermakelijkheden, hebben de organisato ren een aantal noviteiten op dit gebied op stapel staan, waarmee thans druk geëxpe rimenteerd wordt teneinde deze nieuwe vindingen speelklaar te krijgen voor Za terdag. In de grote zaal zullen de beentjes van de planken kunnen komen op cle muziek van de „Musical Boys". En op het toneel geven de Dio's onder leiding van Ton van Braak een aantrekkelijke masker-show. De Zondagmiddag is speciaal gereserveerd voor de kinderen. Van half drie tol vijf uur zullen zij hun hartjes kunnen ophalen. DONDERDAG, 28 Augustus 1952. Beste kinderen, Ons plaatje van de week toont jullie deze keer de ..grootste hond ter wereld''. Het is een Deense dog en zoals je ziet inderdaad een flinke knaap. Als hij op zijn vier poten staat reikt hij al met de kop tot aan de borst van zijn baas, maar ais hij zijn voorpoten op diens schouders legt, zoals ook herdershonden zo graag doen, dan steekt hij een- heel eind boven hem uit. Het lijkt me nu niet bepaald een hond, die je op een klein bovenhuis of in een noodwoning zou kunnen houden. Op het tweede plaatje staat een andere Deense dog. die echter wit is, met grote zwarte vlekken. Deze soort zie je vrij veel in ons land. Als jullie dus eens zo'n „kalf" zien lopen, dan weten jullie meteen de soortnaam. En nu onze post. Als eerste is hier MEIZOENTJE, die een hachelijk avontuur beleefde bij het bramen zoeken. Ik kan me voorstellen, dat het ver leidelijk is, om op verboden terrein te gaan plukken,-maar ik zou het toch voortaan maar niet meer wagen. Een geluk, dat het nog zo goed afliep, hè? Mocht je de prui menjam mee naar huis nemen, zodat de anderen thuis ook eens konden proeven? Ik ben nieuwsgierig naar je opstel. APPELSNOETJE is voor het eerst naar dat het je daar zo goed bevalt. Jullie heb- een nieuwe school geweest. Fijn meisje, ben zo bij elkaar ook al heel wat bramen binnen! Maakt je moeder er jam van? Prettig, dat het boek zo naar je zin was. Ook TUINMAN was erg tevreden met zijn boek. Vind je het wel prettig om weer naar school te gaan of had je er nog graag wat vacanlic bij gehad? Ja, Zondag was het een mooie stranddag. Er zijn er anders niet veel geweest, deze maand! MARJANNEKE uit Beverwijk is ook weer eens van de partij. Dat is lang gele den meiske! Je schrijft dat je hu even lijd had, in je vacantie, om aan mij te schrij ven. Moet ik daaruit opmaken, dat je, wan neer de school begonnen is, weer in alle talen gaat zwijgen? Nee toch! Leuk, dat je zoveel belangstelling had voor de tentoon stelling „Hoofd en Hand". Ik heb alles ook met veel genoegen bekeken. FLUITEKRUID is aan de zwerf geweest. Ja, als je eenmaal aan het fietsen bent, raak je vanzelf ver van huis. Die zeug waar je over schrijft heb ik ook gezien, toen de jongen pas geboren waren. Snoesjes waren het. Net kleine rose speelgoed-var kentjes. Fijn, dat het boek naar je zin was. Tot slot is hier HARDLOPER, ook een oude getrouwe. Zo, dus jij bent nu van school en je gaat een baas zoeken. Heel verstandig van je vader, dat hij je niet al leen liet gaan. Schrijf je me nog eens hoe het afgelopen is? Dat was ons laatste briefje weer. Tot volgende week! TANTE ELS. (Briefjes vóór Dinsdag Kennemcrlaan 1S6, IJmuiden of aan de bezorger meegeven De oplossing van het vorige puntenraad- sel was: ZOMERMAAND (zaans, lopen, armen, meter, water, Maart, later, waard, grond, brood). Vijfentwintig punten hebben: Appelsnoct- je, Tuinman, Meizoentje. Drieëntwintig: Fluitckruid. Tien: Marjanncke. Het vierde en laatste raadsel van de achtste ronde is weer eens een zoek-puzzle. Uit onderstaande zinnen moeten jullie alle Aardrijkskundige namen zoeken. Het raad sel is tien punten waard, dus voor elke plaats, rivier of berg die je mist gaat er één punt af. 1. Waar dennen groeien is de grond juist niet doornat! 2. Wees pas voorzichtig, als oesters groen zien. De vent er uil, riep Tante, wijzend op haar Lemmer visboertje, die de lieve vrede niet wist te bewaren. Maas jij even die sok, Ester en berg daarna de naalden en stenen van dat breiwerk en damspel op. 3. T. E. GEEN TANTE ELS FELICITEERT! Voor de eerste keer hebben we deze week geen felicitaties in hét hoekje: er is volgende week helemaal niemand jarig van onze schare. Pum Swier, de listige en geroutineerde „speerpunt" knalde de bal met een plotse linge omhaal enkele seconden na het begin glashard achter de keeper van de zeegoden, die ook ditkeer weer uitmuntten in eigen aardig traag spel in de breedte, waartegen over het witgekapte Velsense zevental een vlot tempo en verrassende aanvallen door het middenvak liet zien. De situatie zag er voor de „Heerenduin-zwemmers" in eerste aanleg dus nogal rooskleurig uit, vooral toen bleek, dat Cor Zwemmer het doel voorlopig hermetisch dichtgespijkerd hield. Wel keken Jan en alleman even verwon derd naar de scheidsrechter, die rustig door liet spelen als vervolg op een tactische doorslagbal van Pum Swier, die via de onderkant van de lat duidelijk achter de doellijn vandaan het water weer insprong. Een angstwekkende kannonade begon het Velsense doel te rammeien na de beslissing, dat Dick Schoone het water moest verlaten wegens een overtreding. Tot de rust hield V.Z.V. met zes man stand, zelfs nog enkele minuten in de tweede helft. En dit is wel licht die tactische fout geweest, waarvan wij in het begin reeds spraken. Pas wan neer een doelpunt wordt gescoord, mag de weggezonden speler weer aan het spel deel nemen. Zulks had veel eerder kunnen ge schieden als men Neptunus direct de bal achter Zwemmer had laten schieten. Drie minuten na de pauze zag Theesing de kans, waarop de Zaankanters hadden gewacht en luttele seconden daarna kwam dat ongelukkige tweede doelpunt: Pum Swier kreeg het leer toegespeeld, trachtte met een forse omhaal in te knallen, maai de midachter veranderde de bal op het zelfde moment van richting. „Corner!" dacht iedereen. „Nee"! wees de scheids rechter: „achter!" De sportieve Neptu- niaanse stopperspil maakte de arbiter erop attent dat een corner genomen moest wor den. op welke uitspraak Leen Gravemaker naar voren zwom teneinde positie te kiezen voor het vijandelijke doel. „Achter" besliste de scheidsrechter en de man, die Gravemaker terecht had verlaten, kreeg de bal toegespeeld, plaatste zuiver en Schoen kon met een prachtig schot het winnc Ie doelpunt scoren. Een unieke kans op de gelijkmaker verwaarloosde Pum Swier enkele ogenblikken voor hot einde schromelijk door inplaals van onhoudbaar in te schieten, nog even met de bal te goochelen, hetgeen precies te lang duurde om alsnog nuttig effect te kunnen sorteren. In het clubhuis van de uitgeschakelde mede-candidaat „De Futen" was V.Z.V. de eerste, die de Zaandammers gelukwenste met hun kampioenschap. De voorzitter van de Amstelveense ver eniging liet overigens niet na aan het slot van de korte, maar welgemeende huldi ging in een spcechje de opmerking te ver weven, dat hoewel de sterksten uiteindelijk toch het zoet van de overwinning niet had den mogen smaken, de kampioenscompe titie is gekenmerkt door een sfeer van ge zonde rivaliteit en „fair play". En dat is het verheugende winstpunt. Reeds te lang is het fraaie, nieuwe orgel van de Ichthuskerk, behalve bij de ere dienst, onbespeeld gebleven. Het is daarom verheugend, dat men thans het besluit ge nomen heeft door middel van regelmatig terugkerende orgelconcerten niet alleen meer bekendheid te geven aan het instru ment en zijn mogelijkheden, maar daarbij niet in het minst het publiek van IJmui den-West in nauwer contact te brengen met belangrijke werken uit de internatio nale kerkorgel litteratuur. De eerste uitvoering van die aard had Woensdagavond veel luisteraars getrokken. Jaap Janzoon Zwart viel daarbij de eer te beurt als solist op te treden. Hij opende met een drietal oud-Hollandse liederen in de bewerking van wijlen zijn vader, waar van Bede „o, Heer, die daer" en Aria „Ge lukkig is het land" welgekozen voorbeelden waren van diens visie hoe dergelijke be kende melodieën bewerkt kunnen worden. Jaap Zwart kwam echter pas met de beroemde Bach-Toceata en Fuga in d- kleine terts in zijn element. Met waar dering heb ik geluisterd naar zijn inter pretatie van de triple fuga, die weliswaar op enkele lastige punten niet geheel ge speend was van rhythmische vrijheden, maar welke nochtans onweerlegbaar ge tuigde van een bepaald meesterschap op dit instrument. Handel's g-moll Concert liet in het Alle gro-gedeelte dezelfde slippertjes, die de organist echter knap camoufleerde, horen. Het ragfijne passagespel was daarentegen vlekkeloos. Daarbij registreerde Zwart deze paarl der Handelconcerten met kennis van zaken waar het betrof het aanwenden der vroeg-achtliende eeuwse klankenmen gingen. Het Ichthusorgel met zijn enerzijds klassieke dispositie leent zich daartoe dan ook wel heel gunstig. De vertolking van Widor's Andante Can tabile kon door het gelukkige aanwenden der juiste registers voldoen, de Toccata uit de vijfde symphonie van dezelfde compo nist was bedoeld als een bravourstukje. Ik geloof niet, dat Zwart, hoewel ontegenzeg gelijk een vlot en handig kunstenaar, al zo ver gevorderd is, dat hij zich aan dit noten vuurwerk met succes kan wagen. Vooral niet op een instrument, dat hem nog be trekkelijk vreemd is. De trits geestelijke liederen, die Jan Zwart bewerkte, kwam er beter af, wel licht omdat de rust, die er van deze melo dieën uitgaat, ook de solist weldadig be- invloedde. - A. J. VAN DER WEIJDEN-

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5