Vragen aanBen W over de winkelsluiting Ned. Hervormde School thans onder één dak Overalls Agenda voor Beverwijk Clowntje Rick Aanstaande Zondag Kennemers-H.F.C. Uit het Watervliet-kamp Castricum Prij sdaling door grote aanvoer van bonen Biljet „Kijk-Uit" ook in Castricum Velsen-Noord DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1952 IJmonders naar Hilversum voor handbaltournooi SCHEEPVAART Muurtje omver gereden Voor de kinderen FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin '4 In ons blad van 5 Augustus maakten wij er reeds gewag van dat de Beverwijkse winkeliers nogal verontwaardigd waren over de doorkruising van de winkelslui ting door enkele grote bedrijven.Naar ons werd medegedeeld heeft het raadslid T. Ettema (K.V.P.) thans aan B. en W. de volgende vragen gericht: 1. Is het B. en W. bekend, dat enkele grootwinkelbedrijven zich niet meer hou den aan de plaatselijke winkelsluitingsver ordening en de gehele week de gehele dag geopend blijven? 2. Zijn B. en W. niet van mening, dat de zich wel aan de verordening houdende winkeliers ernstig benadeeld kunnen wor den in de financiële uitkomsten van hun bedrijf en deze winkeliers gedwongen kunnen worden de vrije middag op te offe ren, die deze mensen evenzeer nodig heb ben en die ook als een goed sociaal recht wordt erkend? 3. Is het open houden van een winkel, welke volgens de voorschriften gesloten diende te blijven, niet als een oneerlijke concurrentie aan te wijzen? 4. Zijn B. en W. niet van mening, dat het winkelpersoneel in hun sociale positie wordt benadeeld nu in eerst bedoelde zaken een vrije ochtend wordt gegeven in- plaats van een vrije middag, waardoor hun de gelegenheid wordt ontnomen een mid dag in het gezin door te brengen, terwijl Zondag 31 Augustus om 14.30 uur zullen De Kennemers een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen H.F.C. in het ge meentelijk sportpark. De Kennemers zul len met de volgende opstelling op het veld komen: doel: Groot; achter: Lejeune, Van Luyn; midden: Peggeman, Schaper, v. d. Plas; voor: Janssen, J. v. d. Sluis, H. v. d. Sluis, Bouvré en Michel. De volgende Kennemer-elftallen zullen a.s. Zondag trainingswedstrijden spelen: Kennemers IIStormvogels III, Kenne mers VKinheim III, Kennemers VII Beverwijk VI en Kennemers VIIIKin heim V. Voordat de competitie over veertien dagen begint gaat de handbalvereniging „IJmond" met drie elftallen Zondag naar Hilversum om aldaar deel te nemen aan het tournooi van de handbalclub HHC. Dit tournooi is zo uitgebreid, dat al Zon dagmorgen met de eerste wedstrijden zal worden begonnen, om 's avonds nog bij tijds te kunnen eindigen. „IJmond", dat deelneemt met de dames-elftallen I en II en het eerste heren-elftal, komt met heren I uit tegen HGV I (Hengelo) en UDI I. De IJmond I-dames spelen tegen HHC I en ADA (Amsterdam) en het tweede IJmond- damesteam tegen Laren (Laren) en UDI 2 (Arnhem). In dit tournooi bestaat ieder van de zeven poules uit een halve competitie, zodat in de eventueel bereikte finales de IJmon ders (sen) nog weer andere clubs als tegen standers krijgen. Volgens dit tournooi kan IJmond niet deel nemen aan het Zondag te houden kampioenschap van Haarlem. De opstellingen van IJmond in Hilversum zijn: Heren I: J. Böhm, H. Boom, Jo Burden, K. Schik, P. Rens, H. Garritsen, J. Beun der, G. Kramer, P. Scheerman. H. Nabben, B. Hofman. Dames I: T. v. Duyvenbode, J. Konz, C. v. d. Plas. H. Porck, M. v. d. Wel, J. Hiem- stra, P. Kruk, D. Marckelbach, M. Klesser, R. v. Dongen, T. Jak. De opstelling van Dames II is nog niet bekend. De Zevenkamp De jaarlijkse ,.IJmond"-zevenkamp zal deze keer gesplitst worden in twee afzon derlijk te houden wedstrijdavonden voor de dames en de heren. De eerste wedstrijd hiervoor geldt voor de dames en is vastgesteld op Vrijdagavond op .„Watervliet". De zevenkamp bestaat uit de nummers doelwerpen, vèrspringen, baldribbelen, bal-ingooien, bal-vèrwerpen, 80 m. hardlopen en bal-hindernisloop. Voor de heren is de zevenkamp bepaald op 5 September. Donderdag 28 Augustus. Bioscopen: geen voorstelling. Vrijdag 29 Augustus. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Het kind, dat haar gegeven werd". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: ,,'s Nachts langs de weg". W. B. Theater, 8 uur: „Tarzan's Wonder- bron". het jongere personeel de gelegenheid wordt ontnomen lessen te volgen, welke voor de verdere ontwikkeling in het vak nodig zijn? 5. Is het B. en W. bekend, dat winkel chefs nu in het geheel geen vrije ochtend of middag genieten, wat bij een loyale na leving van de verordening wel mogelijk is? 6. Weten B. en W., dat zowel door orga nisaties van winkelpersoneel als winkeliers tegen het scheppen van deze chaos is ge protesteerd, maar dat de politie niet op treedt? 7. Welke stappen denken B. en W. te doen om aan deze ongewenste situatie snel een einde te maken? PHILATELISTEN STARTEN IVEER De Kennemer Postzegelclub zal weer een begin maken met het houden van de ruil- avonden. De eerste avonden zullen op 1 en 29 September plaats vinden in het Witte Kruis gebouw aan de Baanstraat. Voor de korfbalvereniging „Watervliet", die op 14 September de competitie weer gaat beginnen is voor Zondag bij wijze van oefening maar een klein programma vast gesteld. Dit komt ook doordat het eerste Watervliet-twaalftal zijn aanvankelijke voornemen om aan de Sport Vereent-series in Santpoort mee te doen moest laten varen wegens te late inschrijving. Nu zal Watervliet 2 de in Amsterdam te houden seriewedstrijden van de 50-jarige club D.T.V. op de terreinen van N.V. Werk spoor meemaken. Voor de seriewedstrijden van de Haar lemse Korfbal Bond heeft „Watervliet" in geschreven met de adspirantenploegen A, B en C. Watervliet A speelt dan tegen Nieuw Flora A, Haarlem A en Oosterkwartier A. De B-ploeg ontmoet Animo Ready B, Haarlem B, Flora B en Oosthoek A en het C-team bindt de strijd aan met Haarlem C, Flora C, Oosterkwartier B en Oost hoek B. Voorts staat de Watervlieters nog voor de aanvang van de competitie een feest avond te wachten. In aanwezigheid van de wethouder van Onderwijs, de heer N. Passchier, de waar nemend inspecteur van het lager onderwijs en het bestuur der Ned. Herv. School wer den gistermorgen de twee nieuw-aange- bouwde lokalen van de Beatrix-school aan de Noorderwijkweg geopend. Allereerst sprak ds. J. O. Novel namens het bestuur zijn blijdschap uit voor de uit breiding van de school tot zes lokalen, waardoor de mogelijkheid voor een leer lingental van 280 werd geschapen. De wet houder bracht hij vervolgens dank voor de tofs*andkoming hiervan. Nadat we#houdcr Passchier het school bestuur en de leerkrachten namens het ge meentebestuur gefeliciteerd had met deze uitbreiding, sprak het hoofd der school, de heer E. W. Rozie er zijn vreugde over uit, dat de leerlingen thans onder één dak zul len zitten en de klassen niet meer, zoals voorheen, over de stad verspreid zullen zijn. Kind met voetje tussen fietsspaken Een 6-jarig meisje uit de inrichting „De Voorzienigheid" te Amsterdam, en logeren de bij de familie Van L. aan de Sfetweg, raakte Woensdagmorgen toen zij achter op een fiets meereed, met het voetje tussen de spaken van het achterwiel. Daar men er niet in slaagde het meisje uit haar be narde positie te bevrijden, heeft men het achterwiel in zijn geheel moeten demon teren. Hoewel de verwondingen tamelijk ernstig waren, achtte arts A. H. v. d. Werff overbrenging naar het ziekenhuis niet noodzakelijk. Het meisje is naar de woning van haar pleegouders vervoerd. Dat de late zomerzon stimulerend op de diverse gewassen heeft gewerkt, mocht blijken uit de grote aanvoer van bonen op de Castricumse groenteveiling van Woens dag. Voor de tuinders had dit tevens weer zijn keerzijde, want de prijzen waren be langrijk lager dan aan het begin van deze week. Gingen dubbele stokbonen Maandag voor 41-55 cent van de kar, nu bracht deze soort 34-50 cent per kilo op. Dubbele bonen noteerden 3 cent minder en bleven hangen op 20-47 cent. De prijs van snijbonen lag de laatste weken regelmatig tussen de 27 en 48 cent, doch dit keer kreeg men er van 22 tot 40 cent per kilo voor. Pruimen werden in de slof aangevoerd en konden een koper vinden voor 60-80 cent. De aardappelen waren weer best ge tuige de prijs die varieerde tussen 8.80 en 11.40 per 100 kilo. Voor de andere soorten groente kregen de tuinders: selde rij 2-3, bospeen 15-17, peren 7-10, kom kommers 8-12, pieterselie 1,5, kroten 13, bloemkool 8-31, spinazie 15-27, tomaten 20-23, pronkbonen 12-20, uien 8,5-10.5. en kele stokbonen 51-59, sla 2-8, aardbeien 54 cent per doosje, rentegevers 54, bramen 1—1.40. Door te ver achteruit te rijden had een Castricumse taxichauffeur het ongeluk het muurtje van de oprij naar de rijwielstalling op de Mient omver te rijden. De rijkspoltiie heeft de zaak in onderzoek. BENOEMD. In verband met de grote toename van het aanta! leerlingen, heeft men aan de Centrale Openbare Lagere School aan de Bakkummerstraat een nieuwe leerkracht benoemd. Het is mejuffrouw M. Enneking die haar werkzaamheden reeds heeft aan gevangen. Tenslotte sprak cle heer Veldhuizen, waarnemend inspecteur van het onderwijs enige waarderende woorden tot het school bestuur. Zoals men weet houdt het Verbond voor Veilig Verkeer in de maand September een actie voor veilig verkeer. In de laatstelijk gehouden bestuursvergadering van de Ver eniging voor Vreemdelingen Verkeer af deling Castricum heeft men besloten dat ook in onze gemeente, ondanks het feit, dat de kas der vereniging in zeer slechte toe stand verkeert, het aanplakbiljet met de slagzin Kijk-Uit zal verschijnen. De ver eniging onderzoekt tevens de mogelijkheid om tijdens de Verkeersweek het practische gedeelte van de verkeersexamens voor de schooljeugd te houden. Misschien zal aan de geslaagde deelnemers nog een gezellig slot van dit examen worden aangeboden. Ongeveer 90 leerlingen van lagere scholen in Castricum hebben dit examen reeds af gelegd. Burgemeester C. F. Smeets zal cle diploma's aan de geslaagden uitreiken. HOUTAANVOER. Woensdagmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Finse s.s. „Vienti", dat van de Finse haven Ha- minsa een lading van 834 vadem hout aan voerde. Aanrijding Na het vertrek van de „Oranje" kwam er een grote karavaan „uitwuivers" terug van de oude sluis. Op de hoek van de De WetstraatKanaal straat had een aanrijding plaats tussen een personenauto en een driewielige motorfiets van een kruidenier. De schade viel nogal mee en werd onderling geregeld. Alchiba, 26 van Bahia n. Santos. Alderamin, 27 te Aden. Aigenib, pass. 26 St. Vincent. Amstelstad, 26 van Narvik naar Mobile. Amstelvaart., 27 te Port Said. And ijk. 26 v. Havana n. Tampico. Aalsdijk, 26 van New York naar Baltimore. Albireo, 27 v. Buenos Aires te Rotterdam. Alpherat, 26 van Rotterdam n. New Orleans. Axel dijk, 27 v. Halifax te Boston. Alkald, 27 van Genua naar Port Said. Argos, 27 van Tunis naar Piraeus. Almkerk, 27 v. Port Swettenham n. Penang. Annenkerk, 27 van Aden naar Cochin. Adinda, 26 75 m. N.NO. Singapore. Alivati, 2!) Antwerpen verwacht. Alphand, 26 38 m. Z.ZO. Kp. St, Thome. Altair, 26 90 m. Z. Paranagua. Amstelpark. 26 500 m. O.ZO. Cp. Race. Arkeldij'k, 26 870 m. W.t.Z. Bands End. Armilla, 26 v. Singapore n. Bangkok. Aa@ted.ijik, 26 220 m. N.NO. Paramaribo. Amsteldiiep, 26 280 m. Z. Sablc eil. Abbedijk, 27 75 m. W. Scil'ly's n. Antw. Boissevain, 27 v. Nagoya ie Osaka. Boschfon'tein, 26 v. Port Said n. Genua. Birimk, 26 5 u. van Port Said. Boskoop, 26 v. Pto Cabello te Curasao. Barendrecht, 4 Sept. v. Mena el Ahmadl te Stanlow verwacht. Bantam, 26 60 m. ZO. BiMiton. Bennekom, 26 3-10 m. NW. Fin-isterre. Britsum, 26 810 m. W. Bands End. Bacchus, 27 v. Curasao te Puerto Cabello. Cleodora, 26 v. Bombay n. Bahrein. Caitex Beiden, 27 van Sidon te Rotterdam. Cottica, 26 v. Georgetown te Amsterdam. Celebes, pass. 26 Str. Bamka. Congostroom, 26 v. Amsterdam te Hamburg. Drente, 25 v. Semarang te Singapore. Delft, 27 van Bremctt te Hamburg. Duivendrecht, 27 v. Bonden te Rotterdam verw. Da.leixli.jk. 26 285 m. ZW. Scilly's. Diemerdijk, 26 70 m. Z. Ciudad Trujillo. Duivendiik, 26 80 m. ZW. Ierland. Edam 26 v New York te R dam. Esso Rotterdam. 26 v. Aruba te Rotterdam. Eendracht, 26 40 m. O.ZO. Kp. St. Vincent. Esso Den Haag, 26 150 m. NO. Mona eil. Etrema, 26 720 m. ZW. Fayal. Erinm, 26 £20 m. O.NO. Okinawa. Esso Amsterdam, 26 140 m. ZO. Savanna. Fairsea. pass. 26 Kp. Bougaror.l. Gooiland. 26 v. Rio de Janeiro te Victoria. Gaasterlar.d, 27 v. Rio Grande te Pto Alegre verwacht. Garoet, 26 v. Balikpapan in baai v. Amoerang. Gouwe, 26 80 m. ZW. eil. St. Thomas. Graveland, 62 180 m. W. Oporto n. Recife. Gordiias. 26 v. Piraeus naar Izmir. Hera. 27 van Antwerpen te Rotterdam. Hestia, 26 v. Manta n. Buenaventura. Helder 27 v. Port au Prince n. Santiago de Cuba. Heelsum. verm. 27v. Antw. n. Bremen. Helena, 26 v. Curacao te Ba Guaira. Hector, 26 v. Alexandrië n. Beyrouth. Hecuba, 26 400 m. NO. Bermuda. Haarlem. 26 780 rn. ZW. Flores. Hersilia, 26 590 m. NO- Guadeloupe. Hydra, 26 70 m. ZW. Windward Passage. Jagersfontein 27 v. Southampton n. Antw. Japara (KMP), 26 van Tjilatjap n. Palembang Jupiter, 27 te Mersin. Klipfontein, 27 v. East Bondon te Durban. Kota Tnten. 26 v. Marseille te Blvorno Kalaibahd, 26 van So rong naar Faik Fak. Karossa, 26 van Siolga naar SI tali. Karsi. 26 20 m. Z. Ba nik a Kasimbar. 27 v. Padang te Benkulen. Kalland®. 26 v. Tj. Priok n. Benkulen. Kertosono, 24 v. Cherrbon n. Tj. Priok. Baagkerk, 26 v. Karachi naar Bonden. Bindekerk. 26 v. Khorramshar te Basrah. Bangkoeas, 26 v. Indonesië te Rotterdam. Blmburg, 26 v. R'dam te Tj. Priok. Beuvekerk. 27 van Port Said naar Genua. Binge, 26 van Bissaborr naar Huelva. Boenerkerk, 26 te Bombay. Ba ren beng, 26 ter hoogte van Opor to. Bieve Vrouwekerk, 27 v. Antw. n. Hamburg. Maashaven, pass. 26 Monrovia. Meliskerk, 26 v. Calcutta n. R'dam. Modiokerto, 26 v. Marseille n. Bonden. Mataram, pass. 26 6 u. Azoren n. Gibraltar. Maaskerk, 27 van Hamburg te Amsterdam. Markelo. 26 v. Port Talbot te Bas Palmas. Maas, 26 dwars Oporto naar Algiers. Manoeran, 27 v. Maikassair te Donggala. Mariekerk, 26 265 m. ZW. Kp. St. Vincent. Minjak, 26 v. Tj. Priok 20 Balikpapan verw. Muiderkerk, 27 van Hamburg te Antwerpen. Macuba, 26 160 m. N. Paramaribo. Malvina, 25 v. Soerabaja te Balikpapan. Metula, 24 v. Pladju te Pulubukom. Mirza, 26 '280 m. N.NW. Cairns. Mitra, 26 230 m. ZO. Str. Messdna. Noordwijk, 26 v. Sas v. Gent te Huelva en verm. 30 v. Huelva n. Sluiskil. Overijsel, 27 v. Bandarshapur n. Basrah. Oranje, vertr. 27 van Amsterdam n. Ti. Priok. Ootmarsum, 26 van Hambing n. Be Havre. Oberon, 26 v. Ciudad Trujillo te Pto Plata. Orestes, pass- 26 ten O. Bong eil. Polyphemus, 24 v. Belawan te Port Swettenham Prins Willem v Oranje, pass. 26 Father Point 28 Montreal verwacht Poelau Baut. 26 in Golf v. Suez. Prins Alexander, pass. 26 Quebec. Prins Fred. Hendrik, pass. 26 Str. Mackinac. Ach, ach. wat 'n rumoer was dat daar in het midden van de nacht! Rick en Oepoetie hólden ook de gang op. En daar vonden ze Bunkie', die nog beduusd over zijn plotselinge val op de grond zat. „Bunkie!", riep Rick. „Wat doe je daar? Wat is er met je gebeurd ,,Ik.ik ben gevallen!", stotterde Bunkie. „Maakte dat zo'n verschrikkelijke herrie?", vroeg Rick verbaasd. „Nee, dat was de rolschaats", zei Bunkie. „De rolschaats? Waar heb je 't over?", wou Oepoetie weten. „Nou, dat ding stond hier bij de trap, toen stapte ik er bovenop en toen viel ik en dat ding vloog de trap af!", verklaarde Bunkie. Nu begonnen ze er iets van te begrijpen. „Maar wat deed je dan eigenlijk op de gang?", vroeg Rick. „Ik werd wakker, doordat Krulletje zo blafte.... Ik dacht, dat er iets aan de hand was. inbrekers, of zo!" O, dat was het dus. Ze stonden bij elkaar; Bunkie was weer opgestaan. Toen klonk van een verdieping lager weer 'n harde bons! „Wat is dat nou weer?", riep Rick. Wel.... dat was oom Tripje. Die was nu ook weer over de rolschaats uitgegleden, die beneden op de gang lag. ADVERTENTIE VRAAGT De 10-jarige Barbara Legan uit Thousand Oaks in California, van beroep zangeres en televisie-actrice, houdt er een merk waardige liefhebberij op na. Zij temt na melijk leeuwen en begon daar reeds mee loen zij veertien jaar was. Dat zij de koning der dieren aardig in bedwang heeft blijkt wel uit de foto. Prins Fred. Willem. 26 150 m. ZW. Belle Isle. Prins Maurits, 26 200 m. W. Valentia. Prins Willem V. 26 600 m. W.t.N. Cp. Clear. Prins Willem II, 27 50 m. ZW. Groot Bahamas Rondo, 27 Suez verwacht. Roepat, 27 v. Java te Amsterdam. Rotula, 27 v. R'dam te New Orleans verwacht. Rotti, 26 v. Singapore op rede Partgkalpinang. Ruys, 26 1160 m. O.NO. Montevideo. Slngkep. 26 v. Singapore n. Tj- Priok. Stad Alkmaar, 27 v. Newport Mon te Narvik verwaent. Stad Haarlem, 27 v. R'dam te Bulea. Sarpedon, 27 bij Azoren verwacht. Schie, 26 v. Essequibo o. Amsterdam. Somersetshire, 26 v. Tj. Priok te Amsterdam. Straat Makassar, 25 te Singapore. Salland, 26 te Rio Grande. Stad Dordrecht, 27 v. Rotterdam n. Ceuta. Scherpendrecht, 26 van Belem te Curaqao. Sa-bang, 26 van Singapore maar Bandjermasin. Saidja. 26 ten anker Singapore. Saroena, 26 140 m. O. Cp. Varella. Slamat, 26 240 m. Z.ZO. Savanna. Stad Vlaai-dingen, 26 670 m. NO.t.O. Cp. Race. Straat Malakka, 26 140 m. W.ZW. Cp. Cambod'ia. Straat Soenda. pass. 23 Thursday ell. Stad Maassluis, pass. 27 Trondheim. Stad Maastricht, 26 ter hoogte van Aland's eil. Tawali, 26 v. New York naar Java. Tom 1 nl, 26 v Kopenhagen naar Oslo. Tomori. 27 te Massawa. Tlisadane. 23 te Yokohama. Ternale, pass. 23 18 u. Gibraltar. Tablan, 26 nog te Koewait. Tankhaven II. 27 ven Singapore te Penang. Taoikhaven III, 26 170 m. ZO. Cp. Cambodia. Tasman. 26 560 m. W.t.Z. Andeiha'.fgraadskan. Tegelberg, 26 660 m. W. Kaapstad. Teiresias, 26 v. Banjuwangi n. Probolinggo. Tl ha, 26 230 m. NO. Belem. Tibia. 26 309 m. Z. Moedis-hu. Tiiluwah. 26 van Soerabaja n. Balikpapan. Tjit.ialeng'ka, 26 480 m. W. Cocos eil. Taria, 26 250 m. O.ZO. Malta. Tiberius, vertr. 27 v. Houston r.. New Orleans. Tiikamnek, pass. 26 Kp. Selatan. Tlipondok, 24 v. Kobe naar Nagoya. Triton, 27 v. New York te Curasao. Utrecht. 25 21 u. v Honolulu n. Pb/i'ppijnen Willemstad. 26 v. Pylmouth te Antwerpen. Winsum. 29 Dakar verwacht. Wieldrecht, 27 v. Napier op Palembang rivier verwacht. Wes'land. 26 v. Montevideo. Winterswijk. 28 Terneuzen verwacht. Woensdreeht. 30 v. Aden te Rastanura verw. TJsel. 26 dwa.rs Oporto n. Malta. Zuiderkruis nass 27 Dover n. Sout'hamnton. Zeeland (KRB), 26 460 m. ZO.t.O. Guardaful. KBEINE VAART Rrem. 26 van Oporto te Bissa-bon. Ea-b-T, 22 te Man-tvluoto v. Bulea. Birm-ir-gham. 26 v Grangemouth n. Amsterdam Cornelia b II, 28 v. Gdansk te Rotterdam verw. Cal-and, 25 v. Bremen te Narvik. Calharina, 26 v. Blytb n. Frederikshaven. Da je Bohmer. 26 van Haina naar Bimmeriek. Dent, 27 v. Dundalk te Bonden. Drea, pass- 27 Brunsbüttel. Doktaan. 26 van Gibraltar. Dniveland, 26 v. Swansea n-aar Antw. Ellewoutsdij-k. 26 v. Rostock te Stettin. F.scaut. 26 v. Guernsey. Franka, 26 v. Genua naar Benghazi. Hast I. 26 v. Ba Rochelde te Requejada. Henrlca b. 26 v. Grangemouth naar Rotterdam. Josef Swenden, 25 v. Wa-lkom naar Bonden. •Toost, 25 te Hamina v. Helsinki. Kemphaan, 27 v. Gdynia naar Huil. Barix. 23 te Gefie v. Bulea. Boeman". 27 te Wismar. Matar. 27 van Rotterdam te Antwerpen. Maartie. 26 v. Halmstad n. Gruvon. Noorderhaven. 26 v. Bissabon n. Swansea. Nottingham. 26 v. Harlingen n. Goole. Niienbursh, 27 te Amsterdam. ni.°um. 27 v. Helsinki n. StorkhoVm. oire. 26 v. Aberdeen n- Midd'lesboro. Poortvliet. 27 van Tel Aviv te Porto Vecchio verwacht. Pavo, 24 te Holmsund v. Bulea. pnnlo, 23 te Bulea Blv'h. P(V|7a26 te SkelWca van Met-bil. Rere Marie, 26 v. Gothenburg n. Kopenhagen. Tilly. 26 v. Goole naar Stockholm. Tvro. 26 van Belfast n. Swansea. Vlieland. 26 v. Kopenhagen te Malmö. Vl<®r. 27 v. Vi'go te Rotterdam verwacht. Vvllburr-h, pass. 27 Oup-*san>t. WesMand. 27 v. Hamburg te Rotterdam verw. wUdo. ?o te Doms'o v Amsterdam. Walenburg-li26 v. Mvd-Uesbnro n. Rotterdam- Wickenburgh, pass. 27 Kp- St. Vincent. SI.EEPVA ART Blankenburg, met 2 bokken 26 ten Noor den v. d. Noordpunt eil. Andros. F.bro, 26 van Rotterdam naar Falmovith. Hudson, met dokdeur pass. 26 Galeta eil. Boire. met baggermolen n'»«. 2R Kn. Bnugaroni voord-hollar-d. 26 2^1 m. Z.ZO. Reykjavik. Oopaan, met ss. Me?a-lonbari 26 te Suez. Thames met ss. Meealocbari 26 te Suez. Tyne, met zuiger 26 300 m. W.t.N. Kp. St. Vincent Economisch. De KW 35 die nodig een dokbeurt moest, hebben deed het wat goed koper en vond in de harmchaven bij gunstig tij een po"d plaatsie op de kant. Zonder slagroom.... De VL 166 die Woensdag vanuit Vlaardingen naar de vis serij vertrok is nog even ijs komen laden in IJmuiden. Ook de KW 141 die in Vlaardin gen gelost had. vond het IJmuidense ijs blijk baar het beste wat op dit terrein langs de kust te vinden is. onze ijzersterke - krimpvrije merk „Goliath" ƒ12.90 Alleen-verkoop voor IJmuiden GERARD VAN PRAAG Oosterduinweg Uitrusten met haaien. Twee Deense vis sers kwamen gisteren van de visserij even in de vissershaven uitrusten. Hoewel de grote en kleine haaien ook hier goed betaald wor den, zijn ze in de Deense vissershaven Esbjerg nog duurder. Daarom vertrokken de Denen maar naar de thuishaven om te lossen. Invloed. Door het onstuimige weer kwamen Woensdag de dagvissers en de scheepjes van de kleine kustvaart binnen. Het briesje heeft ongetwijfeld invloed op de platvis-aanvoer in het weekend. Arbeidsovereenkomst. Tussen de Cen trale Bond vari Transportarbeiders en de Visserij Maatschappij „Wiron" is een arbeids overeenkomst bereikt voor de opvarenden van de Wiron-kotters. Dit betekent, dat de vissers op de vier Wiron-kotters voortaan onder de werkingssfeer van de sociale wet ten vallen. Marktberichten. Prijzen: heilbot 32,25; gr. tong 3,60—2,95; grm. tong 1,94—1,63; kim. tong 1,93—1,65; kl. tong I 1.62—1,35; kl. tong II 1,35—1,26; tarbot I 2,45—1,85, per kg. Tar bot IV 58; tongschar 55; gr. schol 5947; grm. schol 7251; kim. schol 5030.50; kl. schol I 38—27; kl. schol II 32—10; schar 25—14; bot 14—10; v. haring 14—11; makreel 24—10; gr. schelvis 4130; grm. schelvis 4029: kim. schelvis 3025; kl. schelvis I 2822; kl. schelvis II 2112; 'wijting 20.509,50: gr. gul 5946; midd. gul 34—24: kl. gul 22—16,50; kl. haai 3516; ham 48; kl. wolf 43; kl. kool- vis wit 30—29 per 50 kilogram. Grote kabel jauw 228114; grote koolvis zwart 6260; grote koolvis wit 82 per 125 kilogram. Aan voer: 125 kisten tong en tarbot, 3 kisten heil bot, 5 kisten tongschar en schartong, 775 kisten schol, 125 kisten schar, 14 kisten bot, 4055 kisten haring, 490 kisten makreel, 460 kisten schelvis, 265 kisten wijting, 84 kisten kabeljauw en gul, 1 kist ham, 16 kisten kl. haai, 7 kisten wolf, 10 kisten koolvis, 35 kisten diversen. Totaal 6470 kisten. Er zit muziek in. Zoals gewoonlijk wa ren ook deze Woensdag de noteringen weer hoger dan in het eerste deel van de week. Ondanks de toch vrij geringe binnenlandse vraag was de handel niet karig met het waarderen van de vissoorten. De kabeljauw steeg met de regelmaat van een klok, waar door bij de laatste roep van de afslager de regels op f135 per 10 stuks terecht. De snur- revaadschol die door de prima kwaliteit belangstelling trok kon zich eveneens op hoog niveau handhaven. Schol 2 varieerde van f 28 tot f 25 en drietjes van f 20 tot f 15 pc-r 50 kg. Met de haring was het nog niet nelemaal in orde, daar weer grote overcom plete kwanta naar de vismeelfabrieken gingen. Voorzover er kopers waren, wist de verse nog fll tot f 12 te boeken. Aardige reisjes. De „Herman" werd gisteren de hoogste besommer met f 17.000 na een 7-daagse reis. Zijn grootste concur rent was de Eli Chénévière die de f 16.000 haalde, eveneens voor een week. De 9-daagse Bergen bi-acht het tot f 14.237 en de Antje boekte nog f 8990. Van het kwartet loggers de KW 133, 16 en 17 en de IJM 53 werd de laatstgenoemde aanvoerder met f3580- De IJM 53 die Maandag wegens de lage no teringen met de lading weer naar zee trok werd ditmaal dus toch voor de moeite be loond. Bij de grotere kotters was het ander maal de IJM 221 (Wiron 3) welke de boven toon voerde met f6930. Vandaag druk. Voor de Donderdag- markt stonden Woensdagmiddag de volgende schepen geboekt: de Post Boy met 1700 k. haring, 130 k. makreel en 50 k. diversen, de Haarlem met 1200 k. Noordharing, 460 k. Zuidharing en 40 k. diversen, de Katwijk 7 met 375 k. haring, 160 k. makreel en 90 k. diversen en de Bloemendaal met 375 k. ma kreel, 125 k. schelvis en piepers, 50 k. kabel jauw en gullen, 30 k. koolvis, 40 k. haring, 25 kisten diversen en 140 stuks stijve kabel jauwen. Te verwachten. Woensdagavond waren van de trawlervloot nog op zee: de Flamingo (20 Augustus van Engeland vetrrokken), de Cath. Duyvis, De Hoop, de Abraham en Polderman (vertr. 21 Aug.), de Claesje (vertr. 22 Aug.) en de Tubantia en Zeelandia (vertr. 23 Aug.). De moeite waard. De „Allan Water" deponeerde Woensdag ruim 1700 kisten in de afslag te Vlaardingen. Hoewel de gemiddel de haringprijs niet veel hoger lag dan in IJmuiden, was het eindresultaat ruim 19 mille, zodat deze weckreis niet slecht werd afgesloten. Drukke Vrijdag. Behalve de Thorina en de Medan (1100 k.) heeft zich Woensdag avond ook de Abraham voor de Vrijdagmarkt gemeld. De aanvoer na de 9-daagse reis be draagt 1600 k. haring, 200 k. makreel en 50 k. diversen. De Tubantia is eveneens thuis- stomend met 150 k. makreel, 750 haring en 15 diversen. Mogelijk is dit schip reeds Don derdagavond binnen. De trawler RO 15 Antje is na de lossing van Woensdagmorgen in het dok geplaatst om een schoonmaakbeurt te ondergaan. vertaald uit het Engels. 26) Olivia geloofde niet, dat hij opzettelijk, om de paarden aan het schrikken te maken, dat schot gelost had. Die Zuiderlingen over dreven altijd en verbeeldden zich allerlei! Het was nu eenmaal één van Nigel's hob bies om bij het vallen van de avond in het moeras op gevogelte te schieten, en het on geval van Toni was te wijten aan een onge lukkige samenloop van omstandigheden. De felheid van de paarden, de naderende storm, en het feit dat Nigel de naderbij- komende ruiters niet had opgemerkt Carlos moest zich geen onzinnige dingen in het hoofd halen. Geamuseerd dacht Olivia aan de emotie van Carlos, toen hij haar het verhaal verteld had. Was het mogelijk, dat deze man iets voor Toni begon te voelen Onmogelijk was het natuurlijk niet, hoewel Olivia altijd een meisje als Juanita meer zijn type had gevonden. Ondanks zijn op voeding verwachtte deze Zuiderling toch van een vrouw.wel, dat ze alleen maar vrouw was. Olivia glimlachte even in zich zelf en nam zich voor, ervoor te zorgen, dat Carlos en Toni elkaar voortaan minder zouden zien Terwijl de oude vrouw zo lag te over leggen, viel ze tenslotte in slaap. In de aan grenzende kamer was Toni echter klaar wakker. Ze genoot ook van het razen van de storm en het was waar, dat ze niets van angst voelde. Maar terwijl ze wakker lag, kwam er angst in haar voor iets anders voor Carlos en de macht, die ze hem over haar gegeven had. Je bent dwaas, hield ze zichzelf voor. Je had zijn liefkozingen af kunnen wijzen en dan zou er nu niets tus sen hen zijn, dat haar benauwde. Vooral die geheimhouding vond Toni vervelend. Het was natuurlijk redelijk, vooral omdat ze te maken hadden met een zo moeilijke werkgeefster als Olivia. Bovendien waren noch Carlos, noch zijzelf verplicht iets over hun privé-aangelegenheden aan de oude vrouw te vertellen. Toch haatte Toni deze geheimzinnigheid. Ze had het gevoel, dat ze nu tenslotte toch tegen haar zin een rol speelde in het net van intrigues, dat om Floriana lag, en waaraan alleen Paul en Fisk ontkwamen. Was er werkelijk een gevoel van liefde in haar voor Carlos? Lichamelijk werd ze inderdaad zeer door hem aangetrokken. Nog nooit had een man een dergelijke magnetische aantrekkingskracht voor haar gehad. Maar een huwelijk betekende zoveel meer! Toni trachtte het zich voor te stellen, met Carlos 20, 30, 40 jaar getrouwd te zijnmei hem op de een of andere onderneming te wonen en zijn kin deren op te voeden.zijn huis te bestie ren en samen oud te worden en goed en kwaad te delenHaar verbeeldings kracht schoot te kort en er kwam een ge voel van beklemming over haar. Ze draai de zich om en verborg haar gezicht in het kussen. Wat wist ze eigenlijk van Carlos Van zijn achtergrond en van zijn leven, voordat hij op Floriana was gekomen? Hij had met haar altijd alleen maar gesproken over de historie van de diverse eilanden, hij had haar grapjes verteld, zowel over Flamingo Eiland als over de tijd, dat hij in Engeland op school was, maar over zijn familie had hij nooit iets verteld. Ze wist niets van hem, behalve dat hij uitstekend paard reed en uitmuntte in iedere sport, dat Olivia hem hoog schatte als administrateur van haar bezittingen, en dat hij een aan trekkingskracht voor haar had, zoals nog geen enkele man op haar had uitgeoefend. Hij rookte geen pijp, maar sigaretten, en dronk zwarte koffie. Verder at en dronk hij alles, wat Floriana op tafel bracht, precies als de anderen. Het was weinig, tè weinig, wat ze wist van deze man, die nu stellig meende, dat ze met hem wilde trouwenToni dacht aan haar vader en moeder en aan de din gen thuis in het oude, wat verwaarloosde huis. Morgen zou ze hen er iets over moeten schrijven. Het zou geen gemakkelijke brief zijn. Het zou veel gemakkelijker zijn ge weest, als ze eenvoudig had kunnen schrij ven: „ik heb de man gevonden, van wie ik houd en met wie ik ga trouwen. Carlos beweerde, dat je van iemand hield, als je lichamelijk verlangen het verlangen van de ander beantwoordde. Maar Toni voelde, dat er méér dan dat nodig was. Ze wilde ook de gedachten van de man, met wie ze trouwde, kennen en ze wilde met hem lachen om dezelfde dingen. Er moest tederheid en sympathie en een gelijk ge richt gevoel voor humor zijnBoven dien had ze angst voor Carlos' woede-uit barstingen. En ze dacht aan zijn houding ten opzichte van Nigel, toen hij deze be schuldigde van opzettelijk schieten. Onrustig viel ze tenslotte in slaap om vroeg in de morgen al weer wakker te wor den. De storm was uitgeraasd en had een wereld vol vernieling achtergelaten. Tegen Olivia's wens in ging ze naar buiten, naar de rivier, om frisse lucht in te ademen. In de grote hal was geen mens te bekennen. Alles zag er meer nog dan anders uit als een museum. Haar voetstappen klonken luid op het marmer. Ze moest even glim lachen. Ze had zware schoenen aan, die meer geschikt waren voor het Engelse buitenleven dan voor FlorianaZe wist echter, dat het buiten drijfnat was. Omdat de hele Burden-familie laat opstond, was er ook nog geen bediende te zien. Toni vond het prettig niemand tegen te komen. Ze wilde boven alles alléén zijn om rustig na te denken, onbeïnvloed door Floriana of één van de bewoners. Ze liep naar de rivier en vond daar de tuinjongens, die bezig waren allerlei wrakstukken uit het water op te vissen. Ze lachten haar toe en riepen vrolijk „Goeden morgen". Toni begon de negers hier als een prettig mensenslag te leren kennen. Ze liepen niet om fooien te bedelen, zoals personeel op een groot En gels landgoed gedaan zou hebben, en ook behandelden ze haar niet als één der hun nen. Ze zagen in haar een blank meisje, dat bevriend was met de oude mevrouw en als zodanig had ze in hun ogen recht op een eerbiedige behandeling. Bovendien was ze jong en vriendelijk en had ze al enige keren een van de inheemsen geholpen bij ziekte, zodat hun gevoelens voor haar werkelijke warmte inhielden. Het zou misschien tenslotte toch niet zo erg zijn, de rest van haar leven op een suiker-plantage door te brengen, bepeinsde ze. Carlos kon uitstekend met het werkvolk omgaan en zij zelf had nooit enige moeilijk heden met het huispersoneel. Alleen zou geen enkele bezitting zo mooi en aan trekkelijk zijn als Floriana.Alles rook thans heerlijk fris na de storm en regen. De bergen en de rivier, het bos en de zee, begonnen al een deel van Toni's leven uit te maken. Ze gaf niet veel om Miranda en het tennisspelen en dansen op de Club, be halve als het dat moest ze zichzelf eer lijk bekennen betekende, dat ze Mark kon ontmoeten. Floriana zelf kreeg echter steeds meer invloed op haar en ze begreep steeds beter Olivia's diepgewortelde liefde voor dit plekje op aarde. Ze wenste, dat ze Olivia zou kunnen vertellen over haar ver warde gevoelens ten opzichte van Carlos. Ze was er van overtuigd, dat de oude vrouw hun niets dan goeds zou toewensen en dat ze Carlos zijn baan zou laten be houden. Carlos overdreef natuurlijk. Oli via's bedoelingen om haar met Nigel te laten trouwen Hoewel haar spieren nog pijn deden, wandelde ze een eind de rivier langs. Daar ze graag met haar gedachten alleen wilde zijn, vond ze het niet bepaald prettig Fisk tegen het lijf te lopen, die met Jake aan het wandelen was. Ze voelde zich echter ver tederd, toen ze Fisk's oprechte blijdschap zag en hem hoorde uitroepen: „O Toni, wat een geluk, dat alles zo goed is afgelopen! Mag ik met je meelopen?" Het kostte haar moeite hem een weigerend antwoord te geven. „Kun je het begrijpen, Fisk, ik wil graag even alleen zijn, ik moet over allerlei nadenken." „Natuurlijk begrijp ik het, ik heb dat zelf ook wel eens," antwoordde Fisk opgewekt en met een stralende lach zei hij haar goe dendag en liep in tegenovergestelde richting verder. Toni bewonderde Fisk's vlotte be grip en bijna had ze hem nog achterna ge roepen, dat hij toch met haar mee kon lopen. Maar haar verlangen om alleen te zijn kreeg weer de overhand. Ze liep ver der langs de rivier, waarin het water hoog was komen te staan, en tenslotte ging ze zitten op een boomstronk in de buurt van het botenhuis, waarin de roeiboten en de motorboot van de Burdens opgeborgen werden. Fisk had beloofd, dat hij haar eens in dé motorboot mee zou nemen om de rivier af te varen en rond het eiland te gaan, opdat ze het geheel van uit zee zou kunnen bekijken. Zo'n tocht zou een hele dag duren en Toni keek er verlangend naar uit. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6