Stoutmoedig Brits initiatief op economisch gebied op komst Geen geschil tussen Naguib en Maher, wél kabinetswijziging Maliks vervanging door Zorin kan veelbetekenend zijn Weerbericht Oorlogsvliegers Productie-organisatie voor V.S., Gemenebest en Europa Haarlems Dagblad Ambassadeur in Den Haag (neef van ex-koningin Narriman) wordt mogelijk vervangen Accoord P.v.d.A.-K.V.P. Perzië verwerpt voorstel van Engeland en Amerika Het woord is aan NAVO-doelen worden in 1952 niet bereikt Russen brengen Europese specialisten in het vuur Brits en Amerikaans bezoek aan Mossadeq Weer doden en gewonden in UNO-krijgsgevangen- kampen „Ongehoorzame" kleur lingen krijgen steun uit Azië Stevenson antwoordt Dulles: „Dwaas en gevaarlijk" Tractor onder trein Grote belangstelling voor expositie in Sonsbeek Nieuw program van militaire aankopen door V.S. opgesteld Duitsers beraden zich over Russische nota 67e JAARGANG No 43 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. A dm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 29 6e JAARGANG 203 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIJ HEBBEN DINSDAG een merk waardig bericht opgenomen, dat ik hier herhaal: „Een „vliegangst" onder de Ame rikaanse jeugd vormt op het ogenblik een ernstige bedreiging voor het Amerikaanse luchtverdedi|ings-program, aldus hebben hooggeplaatste officieren van de lucht macht en marine tegenover een verslag gever van het tijdschrift „Look" verklaard. Voor de eerste maal in de geschiedenis blijven de geschiktste jonge Amerikanen in gebreke en melden zij zich niet als oor logsvlieger. Wegens „vliegangst" moest verleden jaar 54 procent van de adelbor sten van het marine-vliegveld Pensacola worden afgewezen. „Vele vooraanstaande Amerikaanse vliegers uit de tweede we reldoorlog bezaten een zekere mannelijke geldingsdrang", aldus luitenant-kolonel Alden van de psychiatrische dienst dei- luchtmacht. „De man, die zich niet tot vlie gen voelt aangetrokken, is wellicht rijper en deze neiging naar rijpheid is groeiende". De eerste commentaar, die men bij dit bericht moet maken, is dat kennelijk de term vliegangst hier niet in algemene zin moet worden opgevat. Zij geldt alleen de opleiding tot oorlogsvlieger. Er is trouwens als eens eerder een bericht van dien aard geweest. Dat betrof toen niet moeilijk heden met de recrutering, maar onwil die op een of meer militaire bases tot uiting was gekomen. Omtrent een gebrek aan candidaten voor de opleiding tot verkeers vlieger in Amerika hebben wij evenwel niets vernomen. Nu kan men zo'n mededeling heel een voudig pogen uit te leggen. Men kan zeg gen dat het nieuwe, aanzienlijk snellere type oorlogsvliegtuig; dat in de laatste jaren tot ontwikkeling is gebracht het straalvliegtuig blijkbaar nog in een stadium verkeert waarin het grote risico's oplevert. Want er gebeuren zoveel onge lukken mee. Dit zou een aantal jongens, die aan de strenge keuringseisen voldoen, wellicht hebben doen terugschrikken. Maar zo eenvoudig is de zaak toch blijk baar niet. Iemand die zich voor opleiding tot oorlogsvlieger aanmeldt moet zich dan ook wel bewust zijn van het feit, dat hij niet alleen bij die opleiding dus op korte termijn bijzondere risico's neemt maar dat hij ook als oorlog mocht uitbreken een extra-kans loopt om snel zijn leven te ver spelen. Dat geldt niet alleen voor straal jagers en dat gold ook al, toen er nog geen straaljagers bestonden. De verklaringen van luitenant-kolonel Alden van de psy chiatrische dienst zijn ten deze veelzeg gend. Hij is van mening dat tijdens de tweede wereldoorlog bij veel vliegers „een zekere mannelijke geldingsdrang" bestond, dat de man die zich niet tot vliegen voelt aangetrokken „wellicht rijper" is en dat deze „neiging naar rijpheid" groeiende is. Men kan dit moeilijk anders uitleggen, dan dat een aantal jongens van een jaar of twintig, ruim voorzien van de op die leeftijd welbekende lef, tegenwoordig tot meer bezinning omtrent het éne leven, dat zij maar te verspelen hebben, zou zijn ge komen. Luitenant-kolonel Alden noemt het een groeiende neiging naar rijpheid. Mis schien gaat. het te ver aan te nemen, dat een plotselinge versnelling in dit proces zou zijn ingetreden. Maar is het ondenk baar dat meer bezinning op de gevolgen zich doet gelden? Niet alleen in Amerika, maar ook in andere landen? De twee wereldoorlogen hebben een radicale ver andering in de waardering van het begrip oorlog gebracht. Men kan zich nauwelijks meer voorstellen dat soldaten in 1914 nog ten strijde trokken met de gedachte aan bescherming, van hun naasten en „van huis en hof". Sinds de ontwikkeling van het luchtwapen en van lange afstands-projec- t iel en kunnen de naasten en hun huis en hof volstrekt niet meer door strijdende 'legers, vloten en luchtmachten van directe aanvallen worden gevrijwaard. Dat is dan ook wel afdoende bewezen. De gevolgen van moderne oorlogen op grote schaal heb ben bovendien klaar aangetoond, dat zowel de overwinnaars als de verliezers er slecht afkomen, dat de eersten zich kunnen gaan uitsloven om de laatsten weer op de been te helpen en dat alle volken, die erbij be trokken zijn geweest, een dusdanige terug slag zowel in hun geestelijk en moreel als in hun materieel leven ondervinden, dat een inzinking in de wereld intreedt en sommigen zelfs betwijfelen, of zij zich daar ooit van zal herstellen. Opnieuw en dit maal- duidelijker dan vroeger is ook geble ken, dat men de gedachte niet met het zwaard kan verslaan en dat een bestreden ideologie wel tijdelijk in haar uitingen on derdrukt kan worden maar niet. door bom men en granaten uitgeroeid is. Ook dit be sef is veel wijder verbreid dan het vroe ger was. Daarom vraag ik mij af: is dat verschijnsel bij de recrutering voor de Amerikaanse luchtmacht wellicht symp toom van een klaarder inzicht in het wezen van de oorlog, dat zich in de gehele wereld gaat doen geldeh? De Russen en hun sa tellieten zullen het ons niet laten weten als het zich ook bij hen voordoet. Maar dat zou al het geval kunnen zijn. En als het zo mocht wezen zal dat op den duur niet geheim blijven: daarvoor zijn er te veel kieren onder het IJzeren Gordijn. En nu kan iemand wel zeggen: in een dicta- toriaal-geregeerd land dwingt men de uit gekozenen eenvoudig, om oorlogsvlieger te worden, maar zonder de „geldingsdrang", zonder de wil en het enthousiasme om dit soort vliegerij te beoefenen en met de „vliegangst" zullen zij geen bruikbare krachten zijn en behalve hun levens ook kostbare toestellen verspelen. Men hoopt altijd opnieuw dat bezinning omtrent de oorlog zal groeien. Misschien is dat Amerikaanse verschijnsel een veelzeg gend symptoom. De mogelijkheid schijnt er in te zitten. p- TEHERAN. (Reuter). De Britse zaak gelastigde in Perzië, George Middleton, en de Amerikaanse ambassadeur Loy Hender son hebben Woensdag tezamen een bezoek gebracht aan premier Mossadeq. Na een bespreking van drie en een half uur is een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt, dat de betrekkingen tussen de drie landen zijn besproken. Middleton had ook verzocht om verdere toelichting op de Perzische nota van 7 Augustus aan Enge land met de uitnodiging om de onderhan delingen met de Anglo-Iranian te her vatten. (Van onze correspondent in Londen) Er gaan geruchten, dat Churchill in het voorjaar van 1953 opnieuw naar de Ver enigde Staten zal gaan om een bezoek aan de nieuwe president te brengen. Dit bezoek zal ten nauwste verband houden met plan nen, die thans worden uitgewerkt door des kundigen, om te komen tot een geheel nieuwe economische samenwerking tussen het Britse Gemenebest, de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika en Europa. Hoofddoel van het plan zou zijn een in ternationale organisatie voor agrarische en industriële productie van de gehele vrije wereld, zodat elk land rekening zal kunnen houden met de behoeften van de andere landen. Omdat het tot dusver elk der drie econo mische wereldgroepen Europa, het Britse Gemenebest cn de Verenigde Staten min of meer op eigen boutje te werk gingen, kwam het, tenminste wat de zwakste han delspartners betreft, steeds weer tot een be- talings-crisis. De nationale en zelfs de con tinentale economie ging bankroet. Indien Engeland inderdaad tot het ge noemde initiatief overgaat destijds door Attlee in Washington ingeleid toen hij de stoot gaf tot de gezamenlijke studie van het grondstoffen-probleem zou minder het tot de Britten gerichte verwijt kunnen gelden, dat zij zich passief terzijde zouden houden van daadwerkelijke pogingen om nieuwe wegen op internationaal-econo- misch gebied in te slaan, of dat zij achte loos zouden voorbijgaan aan het Europese vraagstuk. Het excuus voor de koele Britse houding tegenover de pogingen om Europa samen te smeden, omdat de dingen voor Engeland als wereldmacht anders zouden liggen dan voor het continent, was alléén aanvaard baar, indien de Engelsen blijk gaven van de wil om het hunne te doen op internatio naal gebied. Engeland komt nu eenmaal langzaam in beweging en loopt niet warm voor vage, theoretische denkbeelden. Slechts door de nood gedreven is het bereid datgene te doen, wat het gezonde verstand voorschrijft. Een economisch en strategisch kwetsbaar land als Groot-Brittannië kan zich tenslotte niet veroorloven op zijn 19de eeuwse lau weren te gaan rusten. Wat Labour ten op zichte van Amerika nauwelijks aan durfde wegens de tegenstand daar tegen het socia listische regiem, gaat Churchill nu blijk baar proberen. Hoewel ook hij bij zijn eer ste bezoek aan de V.S. moest ervaren, hoe groot de moeilijkheden zijn, alvorens een visionaire koers, welke dit tijdsgewricht eist, kan worden ingeslagen. Zolang de pre sidentsverkiezingen voor de boeg stonden, bleef alles op losse schroeven staan. Eerst zal het Britse Gemenebest op zijn conferentie in Londen in de laatste week van November de hand in eigen boezem gaan steken. Want het moet voorkomen worden, dat de landen van het sterling- blok elkaar onderling dwars zitten, zoals in Maart van dit jaar, toen Australië, door de omstandigheden gedwongen werd een belangrijk deel der Britse import stop te zetten en dat nog wel vlak na een andere Gemenebest-conferentie, waarin men de si tuatie zelfs niet eens had zien aankomen! Revolutionnair Thans zou er gestreefd worden naar een werkmethode naar het voorbeeld der O.E. E.S. (organisatie voor Europese economi sche samenwerking),waarvan Eden de voor zitter is. Het zou voor Engeland inderdaad een revolutie zijn als het Britse Gemene best met grotere eenheid dan tot dusverre zou gaan optreden in haar onderlinge eco nomische betrekkingen èn in die met Euro pa en Amerika. Immers het parool was al tijd om de banden tussen de zo uiteenlopen de gebiedsdelen zo los mogelijk te houden, wegens de economische, geografische en psychologische tegenstellingen. Verder dan het sterling-blok, waarbij Engeland als bankier van het gemenebest optreedt, en de imperiale voorkeursrechten die trou wens niet meer zijn wat ze eens waren ging men niet. Een centraal secretariaat of een universiteit voor het Britse Gemene best in Londen, die vaak stoutmoedig be pleit werden, konden nooit werkelijkheid worden. Men hield het op „los-vaste ver kering". Concessies De ongelijksoortige economische sterkte tussen de drie wereldcentra maakt het ech ter nodig, dat onverwijld een evenwichts toestand wordt bereikt, omdat er anders geen uitweg is uit het moeras. Amei-ika zal concessies moeten dóen door tariefsver lagingen voor Britse en Europese export, wil er ooit van een normaal handelsverkeer sprake zijn. Daarentegen zal het Britse ge menebest waarschijnlijk het offer moeten brengen van verdere afbraak der imperiale tarievenmuur, zodat het met behulp van het noodzakelijke Amerikaanse kapitaal tot verdere ontwikkeling zal kunnen worden gebracht. De wereld buiten het Sovjet-blok zal op elk gebied beter georganiseerd moeten wor den. De drie cirkels Eui-opa, het Britse Ge menebest en de V.S. dienen in elkaar te haken en een onverbrekelijke schakel te vormen. Alles zal daarom moeten worden gedaan om een gelijkwaardig deelgenoot schap tussen de drie economische sferen te bereiken. Dit is de grondgedachte van de plannen, die thans op stapel staan en uiteindelijk ook de vrije inwisselbaarheid van de dol lar en de sterling-valuta's beogen. SEOEL (Reuter). Het achtste Ameri kaanse leger heeft meegedeeld, dat Dinsdag en Woensdag 24 Noordelijke gevangenen zijn gewond bij botsingen met bewakers op het eiland Koje. Bovendien werden Zondag per ongeluk een gevangene gedood en een gewond toen genietroepen bezig waren rotsen in de nabijheid van een kamp te Masan te laten springen. Voorts heeft een Koreaanse bewaker Maandag in een kamp te Sangmoedai per ongeluk een gevangene door de wang geschoten. Tegen deze bewa ker zal disciplinair worden opgetreden. Op de bijeenkomst van verbindingsoffi- cieren is Donderdag een brief van genei-aal Nam II aan generaal Hari-ison overhan digd, waarin de Noord-Koreaanse delega tieleider „krachtig protesteert" tegen het feit, dat in de maand Augustus bij inciden ten in geallieerde kampen vijf gevangenen om het leven zijn gekomen en 64 zijn ge wond. Nam II eist „een gedétailleerd ver slag van elk dezer ongeregeldheden". Hedenochtend is een grote aanval waarschijnlijk de grootste van de Koreaan se ooi-log gedaan op militaire doelen in het gebied van de Noord-Koreaanse hoofd stad Pjongjang. De bevolking van Pjongjang was tevoren door middel van strooibiljetten en de radio gewaarschuwd. De voorzitter van de Chinese vereniging op Malakka. heeft de apartheidspolitiek in Zuid-Afrika een „klassiek voorbeeld van 's mensen onmenselijkheid tegenover de mens" genoemd. Hij juichte India's voor nemen om de zaak voor de UNO te brengen toe. Volgens regeringskringen te Karatsji zal ook Pakistan India steunen. Uit Rangoon wordt gemeld, dat Birma de zaak eveneens zal voor staan. NEW YORK (Reuter). De democrati sche candidaat voor het presidentschap der V.S., gouverneur Stevenson, heeft Donder dag op de democratische conventie van de staat New York verklaard, dat hij veront rust is door een uitlating van de republi keinse deskundige op het gebied van de buitenlandse politiek, Foster Dulles. Deze had verklaard, dat „de democratische partij slechts belangstelling heeft voor Europa en alle andere naties beschouwt als twee derangs". Stevenson noemde een dergelijke uitla ting „niet alleen maar dwaas, maar ook onverantwoordelijk en gevaarlijk". „Meent Foster Dulles", zo zeide Stevenson, „dat president Truman door zijn snelle en moe dige beslissing op 27 Juni 1950 Korea als tweederangs behandelde? Als hij deze me ning niét is toegedaan, dient hij zijn partij en zijn land en onze vrienden in Azië beter door meer oprechtheid en minder bombast". President Truman heeft Donderdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, nog steeds te hopen op een vreedzame re geling van de Koreaanse oorlog. Volgens de president zijn er geen geheime plannen om een eind te maken aan de oorlog in Korea. Alle kaarten liggen op tafel en worden iedere dag in extenso door de dagbladen gepubliceerd. Benen van bestuurder verbrijzeld Op de onbewaakte overweg bij Cornjum is gisteren een tractor van de Coöperatieve Grasdrogerij in Giekerk door een goede rentrein, die van Leeuwarden in de rich ting Stiens was vertrokken, aangereden. Beide benen van de 26-iarige bestuurder van de tractor, R Veenstra uit Akkerwoude, wérden verbrijzeld. Het slachtoffer werd naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd. Twee jongens, die op een van vier ledige aanhangwagens achter de trac tor meereden, konden zich tijdig in veilig heid stellen. De tractor en de aanhangwa gens werden zwaar beschadigd. De trein kon na enig oponthoud de reis voortzetten. In het Londense Olympia is een bloemententoonstelling geopend waarop onder meer vele zeldzame uitheemse planten en bloemen te zien zijn. Óp de foto: enkele „diep gevroren" Australische inzendingen, die sinds December van het vorig jaar in de afgebeelde ijsblokken bewaard werden. CAIRO (AFP) De Woensdag als on middellijk te verwachten aangekondigde kabinetswijziging in Egypte zal niet plaats hebben voor 3 September, na de godsdien stige „Courban Bairam"-feestelijklieden. Premier Maher is voor een paar dagen vacantie naar Mcrsa Matroe vertrokken en voor zijn vertrek heeft hij ietwat ironisch, de persvertegenwoordigers verzocht hem op de hoogte te houden van de „geruchten over zijn aftreden". Deze geruchten, die Woensdag in Cairo de ronde deden, schij nen uit Wafdistische kringen te stammen. Premier Maher zou van plan zijn zes of zeven nieuwe ministers te benoemen en vier ministers te ontslaan. Voor een functie als minister worden onder meer genoemd Mahmoed Mohamed, die in het parlement de „financiële schandalen van het oude regiem aan de kaak stelde", en Moestafa Marei, clie indertijd de aandacht vestigde op het Palestijnse wapenschandaal. Na de feestelijkheden zal de regering in buitengewone zitting bijeenkomen om het agrarische hervormingsplan van het leger te bespreken. Het bureau van de minister-president heeft Donderdagavond een gemeenschappe lijke verklaring van generaal Naguib en premier Ali Maher gepubliceerd, waarin nadrukkelijk de berichten worden tegen gesproken volgens welke een conflict tus sen de generaal en de premier zou bestaan. Men is van mening, dat de aangekondig de kabinetswijziging geen bijzondere poli tieke betekenis zal hebben. De nieuwe ministers zouden in hoofdzaak technici zijn en niet behoren tot politieke groeperingen. Nieuwe ambassadeurs De Egyptische ministerraad heeft be sloten de Egyptische ambassadeur te Lon den, Abdel Fattah Amr, op non-actief te stellen. Mahmoed Fawzy, permanent Egyp tisch vertegenwoordiger bij de U.N.O., is tot zijn opvolger benoemd. Volgens AFP bericht het Wafdistische blad „Al Misri", dat er geen verandering te wachten is in de leiding der Egyptische ambassades te Parijs en Washington. Het schijnt daarentegen zeker te zijn, dat bui ten de post te Londen, waar de ambassa deur Fattah Amr wordt vervangen, ook de posten te Rome en Den Haag een nieuwe bezetting zullen krijgen. De Egyptische regering zou besloten heb ben de Egyptische gezant in Nederland, die de neef is van ex-Koningin Harriman, terug te roepen en de Egyptische vertegenwoor diger te Rome over te plaatsen naar Tehe ran. De Egyptische gezant in Den Haag, de heer Mohammed Aly Sadek, deelde ANP heden mee, dat hem hierover nog niets be kend is. Gastvrijheid Premier Maher heeft meegedeeld, dat op de Donderdag gehouden kabinetsvergade ring is besloten het departement voor pas poorten en nationaliteitsbewijzen te reor ganiseren teneinde de 25.000 in Egypte ver blijvende buitenlanders alle aanmoediging te geven om in Egypte te werken en geld te beleggen. Hij heeft opdracht gegeven het verlengen van verblijfsvergunningen, tot op heden voor buitenlanders een voort durende bron van ergernis, te vergemak kelijken. Onze parlementaire redacteur berichtte bij het ter perse gaan van deze editie, dat de K.V.P.-fractie van de Tweede Kamer er thans in heeft toegestemd, dat de minister van Buitenlandse Zaken géén K.V.P.'er zal zijn en dat alleen de minister zonder porte feuille aan dit departement tot deze partij zal behoren, waarvoor met name mr. Luns uitverkoren is. Hiertegenover heeft de P. v. d. A. niet alleen het ministerie van We deropbouw als ruiloffer gesteld maar bo vendien is deze tot op zekere hoogte mee gegaan met het denkbeeld, dat werd voorgestaan door dr. Beel, toen deze nog formateur was, om van Sociale Zaken een stuk af te nemen, dat nu een afzonderlijk departement van Maatschappelijke Zorg zal worden. De Kabinetsformatie kan nu in de ko mende dagen worden verwacht. NEW YORK (AFP). De „New York Herald Tribune" deelt in een bericht van zijn correspondent te Londen mede, dat Perzië het jongste Brits-Amerikaanse voor stel tot oplossing van het oliegeschil zou hebben verworpen. Het antwoord van Mossadeq zou zijn vervat in een Donder dag te Londen overhandigde nota. Premier Churchill en minister van Bui tenlandse Zaken Eden zullen in het komen de week-einde de volgende Britse stap met betrekking tot de Perzische olie bespre ken, aldus is in Londen vernomen. Beide ministers bestudeerden Donder dag het verdrag van de Britse zaakgelas tigde in Teheran, Middleton, die Woensdag een lang onderhoud had met premier Mos sadeq in bijzijn van de Amerikaanse am bassadeur, Henderson. Diplomatieke waar nemers menen, dat de grondslag van dit onderhoud was een aanbod van snelle Amerikaanse dollarhulp in ruil voor een meer realistische houding ten aanzien van het dringende vraagstuk hoe de olie- industrie weer op gang kan worden ge bracht. Men gelooft, dat hangende hervat ting van de raffinage, Engeland bereid zou zijn het aan de markt brengen van in voor raad liggende olie te vergemakkelijken, mits het verzekerd is van compensatie bij toekomstige verkopen. Men verwachtte, dat volgende week Middleton en Henderson een nieuw onder houd met premier Mossadeq zullen hebben, als de uitkomst van hun onderhoud van Woensdag in Washington en in Londen vol ledig zal zijn bestudeerd. Reuter meldt nader dat Londen de in druk krijgt, dat men in Whitehall tamelijk pessimistisch, is, men het overdreven acht te zeggen dat het rapport van de Britse zaakgelastigde Middleton over zijn bespre kingen met Mossadeq zou concluderen, dat de Brits-Amerikaanse voorstellen als ver worpen kunnen worden beschouwd. Omstreeks 1 September wordt de hon derdduizendste bezoeker op de internatio nale tentoonstelling van beeldhouwkunst „Sonsbeek 1952" verwacht. De tentoonstel ling zal niet tot 15 maar tot en met 17 September geopend blijven met het oog op de ..Airborne-Pilgrimage" naar Arnhem. Van de bezoekers, die tot nu toe de ex positie bezochten, waren 15 percent buiten landers. Uit een enquête is gebleken dat het grootste deel der bezoekers de tentoonstel ling mooi vond. Slechts een gering percen tage, ongeveer 3 a 4 percent stond er vol komen afwijzend tegenover en betreurde het bezoek. Veertig percent bleek de mo derne kunst moeilijk te kunnen aanvaar den. B o s s u e t De grootste van alle zwakheden is al te zeer te vrezenzwak te schijnen. WASHINGTON (United Press) Wil liam Draper, de speciale vertegenwoordiger van Amerika in Europa, voorspelt dat de defensie-doelen voor 1952, die te Lissabon gesteld zijn, „voorin 1953" bereikt zullen worden. In een rapport aan president Truman zegt Draper, dat de ontwikkelingen sedert Februari van die aard zijn, dat men er op moet rekenen dat die doelen eind van dit kalenderjaar niet volledig bereikt zijn. Veel zal men volgens Draper echter niet ten achter blijven en met intensieve inspanning moet het mogelijk zijn de doelen van 1952 begin 1953 te bereiken. Draper wees er op dat een betere oplos sing dan voortdurende Amerikaanse hulp aan de chronische handels- en. financiële problemen van Europa spoedig gevonden moet worden daar anders de kracht en de solidariteit op de lange duur geschaad kun nen worden. Het programma voor de militaire aan kopen van het volgend jaar, dat thans wordt voorbereid, zal ongeveer 683 millioen dollar bedragen, aldus Dra per. Hij zei. dat dit de uitgave van ongeveer 400.000.000 dollar zou omvatten voor de productie in Europa van gevechtsvliegtui gen om het bestaande tekort aan vliegtui gen van de NAVO-landen gedeeltelijk tege moet te komen en ook ter versterking van de Europese vliegtuigindustrie. Hij zei dat de Amerikaanse regering zich reeds in beginsel accoord had verklaard met dit programma en dat besprekingen waren begonnen over de oplossing van de talrijke financiële, technische en productie vraagstukken, die hiermee verband houden. Ook worden onderhandelingen gevoerd voor de productie in Engeland van Centu- rion-tanks voor zekere NAVO-landen. (Reuter). De West-Duitse en Oost- Duitse regeringen hebben gisteren de jong ste Sovjet-nota over Duitsland besproken. De West-Duitse regering, onder voorzitter schap van vice-kanseLier Blücher, besloot een uiteindelijk oordeel over de nota uit te stellen tot na de terugkeer van kanselier Adenauer. Jacob Kaiser, de West-Duitse minister voor zaken geheel Duitsland betreffende, verklaarde na afloop van de vergadering tegenover verslaggevers, dat de door de Sovjet-Unie voorgestelde volgorde van agendapunten voor een viermogendheden- conferentie onaanvaardbaar is. De Oost-Duitse regering heeft verklaard bereid te zijn vertegenwoordigers naar een viermogendhedenconferentie, zoals voor gesteld in de jongste Sovjet-nota aan te wijzen. De regering juichte het Sovjet-voorstel voor een gezamenlijke commissie van ledèn van de Oost- en West-Duitse parlementen voor onderzoèk naar verkiezingen in ge heel Duitsland toe. Zij deed voorts een beroep op alle „patriotten" in West-Duits- land om er op toe te zien, dat ook West- Duitsland afgevaardigden voor de commis sie en voor de conferentie benoemt. AUTOBUSONGELUK IN CHILI Santiago (Reuter). Nabij Rengo ten Zuiden van Santiago (Chili) is Donderdag avond een autobus door een trein aangere den en in brand gevlogen. Vijftien personen kwamen om het leven en acht werden ern stig gewond. NEW YORK (AFP) Naar aanleiding van de vervanging van Malik als hoofd van de Russische delegatie bij de UNO door Zorin verklaart men in UNO-kringen, dat Malik een deskundige is op het gebied van zaken betreffende het Verre Oosten, terwijl Zorin specialist is op het gebied van Euro pese zaken. Men herinnert in dit verband aan het feit, dat Malik zijn post bij de UNO aanvaardde in 1948, toen het Verre Oosten in het middelpunt van de publieke belang stelling kwam te staan. Ook Panjoesjkin, die tot voor kort de Sovjet-Unie te Washington vertegenwoor digde, is, aldus genoemde kringen, een des kundige op het gebied van Aziatische zaken. Hij werd als ambassadeur in de V.S. opge volgd door Zaroebin, een specialist inzake Europese aangelegenheden. Deze is in het bijzonder op de hoogte van de Oostenrijkse kwestie door het feit, dat hij zijn land heeft vertegenwoordigd bij de veelvuldige be sprekingen der plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der ...Grote Vier" over een Oostenrijks vredes verdrag. In UNO-kringen acht men deze wijzigin gen in de Russische vertegenwoordigingen opvallend, vooral nu de Oostenrijkse kwes tie op het punt staat in de UNO te worden behandeld. Men vraagt zich af, of de Rus sische regering van mening is, dat zij aan de Europese zaken de voorrang moest geven boven die van het Verre Oosten. De komst van Zorin stelt het protocol van de UNO overigens voor een moeilijk probleem. Aangezien de Russen de herver kiezing van secretaris-generaal Trygve Lie in 1951 niet erkend hebben en sindsdien stelselmatig ieder contact met deze hebben vermeden, vraagt men zich af, aan wie Zorin zijn geloofsbrieven zal moeten over handigen. Het twintigtal Russische en' andere Oost-Europese diplomaten, dat sinds de herverkiezing van Trygve Lie bij de UNO is benoemd, doet zijn werk zonder feitelijk te zijn geaccrediteerd. Als gevolg hiervan genieten de betrokkenen niet de diplomatieke onschendbaarheid, die alleen de secretaris-generaal voor hen bij de Amerikaanse autoriteiten kan aanvragen. Een voorstel aan Lie om zijn bevoegd heden inzake het accrediteren van Russi sche afgevaardigden aan een van zijn assistenten over te dragen is op hardnekkig verzet van de secretaris-generaal gestuit. De functionarissen van het protocol zien zich thans voor de opdracht geplaatst om in twee weken een oplossing te vinden,- die recht doet zowel aan de prerogatieven van Trygve Lie als aan de hoedanigheid van Zorin en de diplomatieke gebruiken. 300oe*}coocc~xx>ocxxxy»cxxx*^nncnoooooccoocooocooocor*xco; VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: In het Noorden van het land meer be wolking met aanvankelijk hier en daar enige lichte regen of motregen en ma tige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. In het overige deel van het land droog weer met weinig bewolking en zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vrij warm. 30 Augustus Zon op 5.48 uur, onder 19.31 uur. Maan op 17.15 uur. onder Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 30 Augustus Hoog water: 10.21 en 23.05 uur. Laag water: 5.31 en 18.07 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1