Scheepvaart op Indonesië wordt wellicht seizoensvervoer Agenda voor Haarlem Van risicomijdend naar risicodragend kapitaal iflÖü willen wonen* Uitgaan in Haarlem JAGT Directeur MijNederland Leerlingen van Jan Visser exposeren Grenswijzigingen in Alblasserwaard ^Hoe is het ontstaand VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1952 3 "CHEERS" VOOR ARDATH'S TOPPRES TATIE OP VIRGINIA GEBIED! Aantal doden door race- ongeluk tot vier gestegen Kerkelijk Nieuws Autobussen vol voor- en tegenstanders Haagse middenstand in verzet tegen stroomtarief Dit woord: KRIJT Effecten- en Geldmarkt Het crefonds voor oud-verpleegsters J Heersende huis vestings problemen Opstand van zwakzinnigen op Deens eiland Texaco-president protesteert Kerken als werkgevers De ontwikkeling van het scheepvaart verkeer tussen Nederland en Indonesië is op het ogenblik vrij stabiel. De vraag naar passages in beide richtingen is bevredigend er. de voor deze lijn beschikbare scheeps- ruimtc is over het algemeen groot genoeg om aan deze vraag te voldoen. Er zijn wel iswaar nog wachtlijsten voor passagiers van Indonesië, maar deze staan toch in generlei verhouding meer tot de enorme wachtlijs ten, die onmiddellijk na de oorlog moesten worden aangelegd. Het ziet ernaar uit, dat de situatie zich weer gaat ontwikkelen naai de voor de oorlog bestaande verhoudingen, dat wil zeggen dat er weer min of meer sprake van een seizoensvervoer zal zijn. Dit vertelde mr. D. A. Delprat, oudste directeur van de N.V. Stoomvaartmaat schappij „Nederland", die kort geleden is teruggekeerd van een reis naar Indonesië. De vrachttarieven op de wilde vaart zijn aanzienlijk gedaald. In de lijnvaart is ook wel enigszins een dalende tendens te con stateren, maar de vrachtprijzen van de lijnvaart zullen zeker die van de vrije markt niet volgen. Het is waar dat daar door in het buitenland reeds overgegaan is tot het opleggen van schepen. Voor zover de heer Delprat weet, is dit in Nederland echter nog niet geschied. Overigens zeide hij, dat enerzijds het opleggen van schepen en anderzijds de algemeen waarneembare bedrijvigheid in de wereldscheepsbouw geen verwondering behoeven te wekken. Het is immers zo, dat de schepen, die kort na de eerste wereldoorlog zijn gebouwd, zo langzamerhand vernieuwd moeten worden. Voorts kan niemand zeggen hoelang de schepen, die in de oorlog in Amerika zijn gebouwd, zullen meegaan. De importbeperkingen in Indonesië Welk effect de nieuwe importbepalingen, die door de Indonesische regering bekend zijn gemaakt, voor de scheepvaart zullen hebben, is op het ogenblik nog niet te zeg gen. Zeker is wel, dat zij het goederenver keer tussen Nederland en Indonesië zowel als alle verkeer tussen andere landen en Indonesië zullen beïnvloeden. Het is be grijpelijk, dat men enige beperking op de import wil leggen, maar de vraag is of en in hoeverre men dit kan dooi'zetten. Wat de export betreft, deze is natuurlijk deels afhankelijk van de mate van rust en vei ligheid in het binnenland. De rubber- en tin-export alsmede die van de copra zijn zeker niet onbevredigend. Die van thee, koffie en kapok lijden nog onder de onrust op Java, in het bijzonder op West-Java. Het moet echter gezegd worden, dat de Indo nesische regering alles doet om orde en rust te verzekeren De Nederlandse rede rijen trachten in de bedrijven in Indonesië zoveel mogelijk Indonesiërs te werk te stel len. De scheepvaart is echter een zeer ge specialiseerd bedrijf, waarin ervaring on misbaar is. In Indonesië heeft mr. Delprat velen aangeklampt met de vraag of zij ge schikte Indonesiërs wisten voor het Indo nesische bedrijf. Het is de bedoeling, dat deze dan eerst naar Nederland komen om hier een opleiding van ongeveer twee jaar ADVERTENTIE te ontvangen en dan weer naar Indonesië terugkeren. Veel succes heeft mr. Delprat met deze pogingen echter niet gehad. Hij achtte dit ook niet verwonderlijk, want zo zeide hij deze jonge staat heeft uiter aard zelf grote behoefte aan geschikte krachten en men voelt er begrijpelijker wijze niet veel voor, om deze door andere te laten aantrekken. In het ziekenhuis te Nijmegen is de 10- jarige Paul Wolf, het vierde slachtoffer van het motorongeluk op de Goffertbaan over leden. De 13-jarige Jan Wolf en de 10-jarige Willy Hendriks verkeren nog steeds in levensgevaar. Geref. kerken Aangenomen naar Everson, Wash., U.S.A. (Chr. Ref. Church) door: Rits Tadema, candidaat van het Calvin-Seminarie te Grand-Rapids, Mich. Candidaat Tadema, geb. te Drachten, leerling van het Chr. Lyceum te Haarlem, verwierf in '48 een studiebeurs voor theo logische opleiding te Gr. Rapids. Hij bedankte voor een beroep van Lucas. Mich, en Lethbridge Alta, Canada. In de Vrije Haarlemse Schilderschool aan de Kampersingel 42 in Haarlem wordt Zaterdagmiddag, Zondagmiddag en Maan dag een expositie gehouden van werk, dat door de leerlingen van Jan Visser in de laatste twee jaar is gemaakt. Men zal er niet gauw op uitgekeken zijn, want de 29 inzenders hebben, dank zij de verschillende technieken, die Jan Visser voor hen heeft ontsloten, voor een veel zijdig geheel gezorgd: olieverfschilderijen, aquarellen, gipsen, krijt-, inkt-, potlood- en houtskooltekeningen, litho's, etsen en kopergravuren. Het zijn alle resultaten van sterke ambitie en toewijding, die Visser alle recht deed wedervaren door de vrij heid, welke hij zijn pupillen liet. En het oog dat hier te gast gaat wordt getroffen door de uitbundige kleuren in een land schap van A. de Jager, in de „Begonia's" van mevrouw B. E. van Westering-Visser, en in de „Railwaybridge" van Jan Gilling en door zorgzame ingetogenheid in de krijttekening „Liesje" van H. Wegener en in „Mijn moeder", een gips van Cees Jan Visser. Het geeft voldoening even het schetsboek met de ontdekkingen en de studies van Godelieve Sariemijn in te bla deren of een klein stukje zee te zien zoals Ger van Essen het zag. Behalve de knappe litho's, die Frans de Haan, Toon van Muy- zenberg en Jan Visser zelf laten zien, trek ken verscheidene stillevens de aandacht, onder meer „Antiek koper" van I. Venema en enige linnen voorwerpen van mevrouw Van Wavercn, die zeer boeien door een fel rode achtergrond. Dit is dan nog maar ccn greep uit de ge varieerde expositie, die Zaterdagmiddag om twee uur wordt geopend. In afwachting van de wasbeurt vermaakt een aantal weesjes van het Metropolitan Weeshuis te Tokio zich in het gemeenschappelijke bad. Giften van Amerikaanse sol daten, die in zeven maanden tijds 75.000 dollars bijeenbrachten, maakten het mogelijk aan 717 kinderen in vier Japanse weeshuizen een betere verzorging te geven. VRIJDAG 29 AUGUSTUS Gemeentelijk Concertgebouw: IJsrevue, 8 uur. Frans Hals: „De nacht is mijn konink rijk", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „De Leeuwenkuil" en „De roofvogel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Twintig jaar op wacht", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Toen stond de aarde stil", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een man in een wit pak", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „An- dalusië", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Niet gewenst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 30 AUGUSTUS Stadsschouwburg: „Waarom jok je Chérie" (Comedia), 8 uur. Frans Hals: „De nacht is mijn koninkrijk", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De leeuwenkuil" en „De roof vogel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Twintig jaar op wacht", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Toen stond de aar de stil", 14 jaar, 2, 4.1.5, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een man in een wit pak", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „An- dalusië", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „IJscotoeristen", alle leeft., 10.30, 2.15, 4:30, „Niet gewenst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. De openbare vergadering, die Gedepu teerde Staten van Zuidholland Zaterdag 27 September in het Kurhaus te Scheve- ningen zullen houden, wordt door de be volking der gemeenten die betrokken zijn bij de grenswijzigingsplannen in de Alblas serwaard met spanning tegemoet gezien. De raden zullen hier gelegenheid krijgen hun gevoelens door een gemachtigde te doen toelichten. Dc raad van Hardinxveld heeft zijn voorzitter, burgemeester De Boer, als zodanig aangewezen. In dit college is men eenstemmig voor de samenvoeging. De meerderheid van de Giessendamse raad, die de zelfstandigheid der gemeente voor staat, heeft een rechtskundige uit Den Haag in de arm genomen om deze zelfstandig heid te bepleiten. De minderheid uit deze raad kreeg dezer dagen 200.uit de ge meentekas, welk crediet eveneens gebruikt zal worden voor de aanstelling van een ge machtigde. Niet alleen zullen de beide raadscolleges naar Scheveningen trekken, maar ook van de bevolking verwacht men veel belang stelling. De drie rechtse kiesverenigingen van Giessendam hebben reeds een be zwaarschrift verzonden en ook zij zullen zich door een rechtskundige laten vertegen woordigen. Deze kiesverenigingen hebben in hun geschrift bezwaar gemaakt tegen de vereniging met Hardinxveld. Verhoudingsgewijs de meeste belangstel lenden worden verwacht uit de buurtschap Giessen-Oudekerk, het agrarische deel van Giessendam, dat volgens het grenswijzi gingsplan van deze gemeente gescheiden en bij Giessen-Nieuwkerk en Peursum ge voegd zou worden. Meer dan negentig per cent der bevolking is daar hevig tegen ge kant. Mr. Beels uit Dordrecht, die ook het bezwaarschrift van deze groep opstelde, zal in Scheveningen vier bussen met „suppor ters" aantreffen. Deze autobussen zullen getooid worden met spandoeken, die reeds enkele maanden in het dorp wapperen. De inzittenden zullen allen een herkennings- bewijs op de borst dragen, waaraan zij ken baar zijn als mannen en vrouwen die achter mr. Beels staan. De raden van de gemeenten hebben in 't algemeen slechts détailcritiek op het ontwerp, uitgezonderd dan de raadsmeer- derheid van Giessendam, die heel het plan verwerpt. Zowel in Giessendam als in Har dinxveld is er sympaihie voor het streven der Giessen-Oudekerkers. De Haagse Middenstandsbesturenraad heeft in een vergadering met algemene stemmen een tot de gemeenteraad gerichte motie aangenomen, waarin hij namens 17 aangesloten organisaties, waaronder de 's-Gravenhaagse Middenstandsvereniging, vertegenwoordigende 3000 middenstandsbe- drijven, zijn teleurstelling uitspreekt over een afwijzend prae-advies van B. en W. op het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over de electriciteitstarieven, dat door deze raad mede is ondertekend. Het prae-advies komt volgens de verga dering op zeer onvoldoende wijze tegemoet aan de ernstige grieven, welke in Midden standskringen bestaan over de onrecht vaardigheid, die in het tariefstelsel van het GEB met name in het vastrechttarief voor winkels besloten ligt. Op de Algemene Begraafplaats te Hollandia op Nieuw Guinea, is een cre-monument onthuld ter herdenking van de gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. Een foto van de plechtigheid. Krijt is: goedje van het eiland Creta afkomstig en speciaal: de witte leem- soort die door de Romeinen werd ge bruikt als blanketsel en als middel om klederen wit te maken en die wij be schouwen als het attribuut bij uitne mendheid van leraar en onderwijzer. Vroeger hielden winkelier en herbergier er ook altijd een stuk krijt op na: de winkelier om aan te tekenen wie bij hem „in het krijt stonden", omdat zij hadden gekocht zonder contant te beta len; de herbergier om, zoals de boze volksmond zei, „met dubbel krijt te schrijven" en dus een veel te hoge re kening aan zijn gasten te presenteren. Een derde zegswijze, waarin het woord krijt voorkomt, is: dat mag wel met een krijtje aan de balk. Deze uitdrukking, die betekent: dat is een gebeurtenis van gewicht, herinnert aan een oud ge bruik merkwaardige gebeurtenissen in kerken op een balk, dikwijls in een rijmpje, te vereeuwigen. Later ge beurde dat ook in herbergen, waar bij voorbeeld de naam van de eerste schaat senrijder te zijner gloi'ie aan de balk werd geschreven. De belangstelling voor het „Erefonds voor oud-verpleegsters" is zo groot, dat het to taal bedrag aan giften de 100.000,reeds lang heeft overschreden. Het werkcomité van het fonds deelt mede dat de laatste weken verschillende zeer be langrijke bedragen binnenkwamen. Zo zond de afdeling Haarlem een bedrag van 4400, de afdeling Almelo 4500, Doorn 1160.96, Midwoud 62.55, het comité De Wijde Wormer 194. Er zijn meer dan vijftig plaatselijke co mités in verschillende delen van ons land opgericht, hetgeen door het erefonds als zeer nodig wordt beschouwd, omdat een veel groter bedrag dan 100.000 nodig is om alle in moeilijkheden verkerende ver pleegsters te kunnen helpen. Men heeft dezer dagen kunnen lezen, dat- de minister van Economische Zaken een commissie heeft ingesteld die zich bezig zal houden met het vraagstuk der indus triefinanciering door transformatie van risicomijdend- in risicodragend kapitaal. Dit vestigt opnieuw de aandacht op een probleem, dat reeds geruime tijd aan de orde is en vele kanten heeft. De laatste weken hebben doen zien dat risicomijdend kapitaal thans in ons land in grote mate aanwezig is, want ook nadat bij de ge meentelijke emissies de bankiersgarantie en de daarmee verband houdende provisie is uitgeschakeld, houdt de stroom van ge meenteleningen aan. Sinds Amsterdam in October 1951 het offensief op de kapitaal markt opende, zijn er naar schatting voor ongeveer f 350 millioen gemeentelijke en provinciale leningen uitgegeven. Het is geen wonder dat de kapitaalmarkt verza digd raakt, zoals wel blijkt uit het afne mend succes van de emissies en het feit dat enkele na de uitgifte beneden pari worden verhandeld. De vraag komt natuurlijk op, waar al dat geld vandaan komt. Wij hebben er vroeger op gewezen dat de gunstige be talingsbalans en de toevloed van deviezen naar ons land een ruime geldmarkt be vordert en de weerslag daarvan ook op de kapitaalmarkt gevoeld wordt in zoverre, dat "bankiers in sommige gevallen op de beleggingsvraag van de institutionele be leggers vooruit lopen. Want het is wel zeker dat de beleggingsvraag voor verre weg het grootste deel van laatstgenoemde categorie afkomstig is. De inschrijvingen van particulieren zijn doorgaans zeer ge ring. Het ligt voor de hand dat de institutio nele beleggers zich geheel of nagenoeg ge heel tot het aanbod van risicomijdend kapitaal beperken. Het gaat hier immers om de belegging van premies koopsommen en spaargelden, welke later in de een of andere vorm met rente moeten worden terugbetaald. Als gevolg van de uitbreiding van de sociale verzekering en de sociale voorzieningen van particuliere bedrijven wordt het Nederlandse spaarkapitaal meer en meer langs die weg gevormd. Blijkens de jongste opgaaf van de Nederlandse Vereniging tot bevordering van het Le vensverzekeringsbedrijf beschikken de le vensverzekeringsmaatschappijen einde Juni ADVERTENTIE Een netelige kwestie bij de huisvesting is en blijft nog altijd de zo genaamde „dienstwo ning". Een dienstwoning is een woongelegenheid die verbonden is aan een zaak of bedrijf en waar van de hoofdingang ge vormd wordt door een binnendoorgang door deze zaak of dit bedrijf. Meestal wordt voor deze woningen geen huur ge vraagd, aangezien die verdisconteerd zit in het loon of salaris, dat de bewoner geniet van het bedrijf dat eigenaar van de dienstwoning is. Wanneer een zaak haar dienstwoning wil laten betrekken door een em ployé, wordt haar van de zijde der huisves tingsinstantie geen hin derpaal in de weg ge legd, wanneer deze em ployé uit de gemeente afkomstig is, waarin ves tiging plaats heeft. An ders wordt de kwestie, wanneer deze employé van elders komt. Immers verliest dan de betref fende gemeente een woongelegenheid aan iemand van buiten, die voorrang zou moeten hebben boven de eigen gemeentenaren. Boven dien kunnen voor de be trokken employé de za ken een kwade keer nemen, wanneer zijn dienstverband wordt ver broken en hij dus plaats zou moeten maken voor een andere „dienstwo ningbewoner". Onlangs heeft zich in Heemstede een geval voorgedaan, waarbij een bewoner van een dienst woning zich genoodzaakt zag het huis te ontrui men en toen zich plotse ling zonder onderkomen zag staan, aangezien de gemeenteHeemstede hem onmogelijk meteen aan een huis kon helpen. De betrokkene was boven dien tevoren gewaar schuwd door het Heem- steedse huisvestingsbu reau, dat hij niet moest rekenen op een ander huis wanneer de dienst woning hem zou ontval len. De man kwam uit Haarlem toen hij de Heemsteedse dienstwo ning betrok en Heem stede zou dus door deze kortstondige „dienstwo ningaffaire" een woon ruimte verliezen aan een niet-Heemstedenaar. De familie is thans tijdelijk ergens ondergebracht en Heemstede zoekt naar een oplossing. Een el lendige situatie maar zij demonstreert hoe ge vaarlijk het is lichtvaar dig in te gaan op aan biedingen tot het be trekken van een dienst woning, wanneer men er niet zeker van is dat de zaak een min of meer permanent karakter zal hebben. En wie denkt door middel van een „dienstwoningperiode" op die manier gemakke lijk aan een huis te kun nen komen, vergist zich. Andere moeilijkheden kunnen zich voordoen, wanneer bijvoorbeeld het cjaenstverband van een employé, die een dienst woning bewoont, eindigt door pensioen, door ont slagname met het oog op positieverbetering of door misdragingen. In alle gevallen krijgt de betrokkene officieel slechts tien dagen de tijd om een ander onder komen te vinden. Daar na moet hij hoe dan ook zijn tenten elders opslaan. Natuurlijk zal het huisvestingsbureau genegen zijn in bonafide gevallen deze betrok kene met voorrang te helpen, doch wanneer het ontslag bijvoorbeeld het gevolg is van fraude of diefstal of andere on gerechtigheden, door de bewoner der dienstwo ning gepleegd, zal de of ferte die het huisves- tingsburea hem doet, zeker niet verrassend gunstig zijn. Degene die een dienst woning gaat betrekken, moet weten wat de con sequenties voor hem zijn. Hij kan op straat worden gezet zonder de garantie te hebben dat Huisvesting hem dade lijk helpt. Het overne men van zaken met dienstwoningen levert het grote gevaar, dat bij het mislukken van de zaak ook de woongele genheid erbij inschiet. De gemeente, waar hij de zaak overneemt, staat niet voor hem klaar met een ander huis en de ge meente vanwaar hij kwam, wil hem niet meer terug 1952 over een kapitaal van f 3860 millioen, terwijl het tegoed van de bij de Neder landse Spaarbankbond aangesloten banken eind 1951 rond f 800 millioen bedroeg, dat is dus samen meer dan f AM» milliard. Het is duidelijk dat er in portefeuilles van zo grote omvang aanzienlijke mutaties plaats vinden, welke ook op de fondsenmarkt van invloed zijn. Bij de verzekeringsmaatschap pijen was in 1950 f 511 millioen, d.i 14'/-% van het totaal in effecten belegd, bij de spaarbanken einde 1951 bijna f 400 mil lioen of ongeveer 47%. Het overschot van de inlagen boven de uitbetalingen bij de spaarbanken is nog steeds van weinig be tekenis. De levensverzekeringsmaatschap pijen ontvingen echter in het tweede kwar taal van 1952 aan premiën en koopsom men f 117.5 millioen hetgeen iets minder is dan in het eerste kwartaal, toen f 123.8 millioen werd ontvangen. Men mag het jaarbedrag toch wel op meer dan f 500 millioen schatten en wanneer men dit ver mindert met de uitkeringen van ongeveer f 150 millioen per jaar, blijft er jaarlijks rond f 350 millioen nieuw geld bij deze maatschappijen te beleggen. Als gezegd, voor zover voor de beschik bare middelen effecten worden gekocht, zijn dat meestal obligaties. Blijkens het verslag van de Verzekeringskamer maakte het aandelenbezit van de totale beleggin gen der levensverzekeringsmaatschappijen einde 1950 minder dan 1% uit en daar de particuliere kapitaalvorming, voor zover niet bij de spaarbanken of de levensverze keringsmaatschappijen betrokken, gering is, kan het niet verwonderen, dat de aan delenmarkt doorgaans een Kwijnend be staan leidt. Gevolg hiervan is en zo komen we weer tot ons uitgangspunt: de benoeming van een commissie inzake de industrie financiering door transformatie van risico mijdend- in risicodragend kapitaal dat nieuwe emissies van Nederlandse in dustriële- en handelsondernemingen niet of nauwelijks mogelijk zijn en tal van bedrijven met grote liquiditeitsmoeilijk heden te kampen hebben. Dit leidt er weer toe dat ondernemingen, die volgens ge zonde financieringsbeginselen met risico dragend kapitaal zouden moeten worden gefinancierd, een beroep doen op het leen- kapitaal, hetgeen bij een teruggang van de conjunctuur financiële moeilijkheden kan veroorzaken. Vandaar dat de regering het beschikbaar stellen van risicodragend kapitaal door de institutionele beleggers heeft willen be vorderen door het instellen van een in dustrieel garantiefonds van f 100 millioen, ten aanzien van waarvan de E.C.A. heeft goedgevonden dat dit bedrag aan de tegen waarderekening van de Marshallhulp zou worden onttrokken. De in aanvang genoemde commissie zal nu van advies moeten dienen omtrent de opzet en werkwijze van dit garantiefonds. De vorming van dit fonds kan worden ge zien als een nieuw symptoom van de structuurveranderingen op de kapitaal markt en de toenemende concentratie van kapitaal in de overheids- en semi-over- heidsinslellingen (pensioenfondsen) en de grote, weliswaar nog particuliere beleg gingsinstituten, welke ter wille van het veelgeroemde gemeenschapsbelang meer en meer aan het toezicht en de zeggen schap van de overheid zullen worden on derworpen. Men denke slechts aan de nog kort geleden aangenomen wet inzake het toezicht op het bankwezen. Dat hieraan geen goede kanten zitten, willen wij niet zeggen, maar zij, die boven de geleidelijke socialisering, van het Ne derlandse bedrijfsleven aan het particu lier initiatief en de stimulering van het persoonlijk verantwoordelijkheidsbesef dc voorkeur geven, zullen van dit ontwikke lingsproces ongetwijfeld met gemengde ge voelens kennis nemen. KOPENHAGEN (AFP). Negen ver pleegden in de zenuwinrichting op het kleine Deense eiland Livoe in het Limfjord (Noord-Jutland) waren er Woensdagavond in geslaagd geweren te bemachtigen, waar mee zij alle bewakers en employés van de inrichting om het leven wilden brengen. Toen zij echter hun plan wilden uitvoeren, ontdekten zij tot hun verbazing, dat de patronen, waarvan zij zich ook meester hadden gemaakt, van een ander kaliber waren dan de geweren. Bij hun ondervraging de volgende dag verklaarden de patiënten, dat zij van plan waren geweest, van het eiland een onaf hankelijke republiek te maken. Livoe telt ongeveer 150 bewoners. De president van de Texaco-oliemaat- schappij, Rogers, heeft een schrijven ge richt aan Senator Sparkman, president van het Amerikaanse comité van Senato ren, dat publicatie wenste van het rapport over kartelvorming door oliemaatschap pijen. Rogers zegt dat de ongegronde be schuldigingen, tegen de maatschappijen ingebracht, de V.S. ernstig zullen benade len. Zij geven het Kremlin een belangrij ke troef in handen in de landen waar deze maatschappijen moeten werken. TONEEL Zaterdag 30 Augustus 8 uur, Stadsschouw burg: De toneelgroep Comedia geeft de eerste voorstelling van „Waarom jok je Chérie". muzikaal blijspel met Georgette Hagëdoorn, Guus Hermus, Steije van Bran denburg en John Soer. Regie: Joris Diels. Zondag 31 Augustus, 8 uur. Stadsschouw burg. De toneelgroep Comedia geeft „Waarom jok je Chérie" (zie Zaterdag). MUZIEK Zondag 31 Augustus, 3 uur, Openluchtthea ter: Concert door Harmonie Crescendo. Dinsdag 2 September. 8 uur, Grote Kerk: Orgelbespeling. Donderdag 4 September, 3 uur. Grote Kerk: Orgelbespeling door Marie Du four. Lau sanne (werken van Sweelinck. Zipoli, Frescobaldi, Buxtehude, Coupcrin. Rei- chel, Gagnebin. Franck en Bach). Vrijdag 5 September, 8 uur. Concertgebouw: Concert van het orkest cler HOV en het Metropole Orkest (100 musici) onder lei ding van Dolf van der Linden. DIVERSEN Vrijdag 29 Augustus. 8 uur. Concertgebouw: IJsrevue „Round the world on ice". 8 uur. Woensdag 3 September tot en met 10 Sep tember: Lunapark bij de Parklaan tot 24 uur. (Zondag gesloten). TENTOONSTELLINGEN Waaggebouw, Spaarnc: Tentoonstelling „Van veld tot vaas", werken in het bloemen- genre van leden van Kunst Zij Ons Doel. Opening Woensdagavond 3 September, 8 uur. Van Donderdag af van 10 tot 5 uur. Stadskweektuin, Kleverlaan: Voor het pu bliek opengesteld van 30 Augustus tot en met 7 September, iedere dag van 10 tot 12 uur, 14 tot 17 uur en 18.30 tot 20.30 uur. Vishal, Grote Markt: Expositie onder auspi ciën van kunsthandel Leffelaar van schil derijen, tekeningen en beeldhouwwerken van C. A. B. Bantzinger, L. Filarski, J. G. den Hengst. T. van der Molen, Nico On- kenhout en Kees Schrikker. Tot 5 Septem ber op werkdagen van 1015 en op Zonda gen van 2—5 uur. Op Dinsdag en Zaterdag ook des avonds van 810 uur. Boulevard de Favauge, Zandvoort: De cul turele kring 't Helm stelt in de verlichte vitrines van de flatgebouwen tekeningen van Simon Rood en caricaturen van Wim van Wieringen ten toon. Gekleurde gra vures van Tia Worm, benevens een keuze uit het werk van de volgende leden: Pie- ter Giltav, Corrie en Piet van Heerden. Jaap Kaal, Wim Steyn en Gerrit de Vries. Teylers Museum, Spaarne 16: Keuzetentoon stelling uit eigen bezit „Vijf eeuwen teken kunst". Werken van Michelangelo. Rafaël, Goltzius, Rembrandt, Lorrain, Watteau en meesters uit de negentiende eeuw. Dage lijks (behalve Maandag) van 11 tot 5 uur (tot 1 September). Vleeshal. Grote Markt: „Hildebrands Ca mera Obscura in woord en beeld", Beelden voor het monument van prof. J. Bronner, documenten, uitgaven. modeprenten, illustraties en complete stijlkamer anno 1839. Dagelijks (ook des Zondags) geopend van 1017 uur, verder op Zaterdag avonden. Kunsthandel Leffelaar. Grote Markt: Reis impressies uit Zuid-Frankrijk en Marokko van Jules Chapon en Poppe Damave. Op werkdagen van 10-17 uur, tot 6 September. Huis Van Looy: Litho's van Henri de Tou louseLautrcc. Geopend op werkdagen van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur. op Zondagen van 14—17 uur, tot 1 September. Voormalig woonhuis van Jacobus van Looy te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur, op Zondagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken van Hals, De Bray. Verspronck en andere meesters, geopend op werkdagen van 10—17 en op Zondagen van 13—17 uur. Nieuwe aanwinst: „De dans om het gouden kalf" van Karei van Man der. In de bovenzaal: expositie van teke ningen van Herman Moerkerk. De Stompe Toren, Spaarnwoude: Geopend op Donderdag, Zaterdag en Zondag van 2—5 uur. Voor verder bezoek wende men zich tot mr. H. K. de Raaf, Heemstede, telefoon 38199. ADVERTENTIE HORLOGES - PENDULES FRIESE KLOKKEN KI. Houtstraat U koopt bij een vakman. 105 Op vragen van het Tweede Kamerlid J. A. Stapelkamp (A.R.) in verband met de verplichte aansluiting van kerken bij een bedrijfsvereniging ter uitvoering van de wachtgeld- en werkloosheidswet heeft de staatssecretaris van Sociale Za ken geantwoord, dat kerkelijk personeel in zoverre onder de werking van de werk loosheidswet valt, als het overeenkomstig het bepaalde in die wet moet worden be schouwd als werknemer. Dit heeft tot ge volg, dat de kerken, in wier dienst dat personeel op grond van een arbeidsover eenkomst arbeid verricht. voor zover hierbij geen sprake is van het verrichten van enkele diensten of van bijkomstige werkzaamheden, waarbij gedacht wordt aan kosters, organisten en werkvrouwen werkgever zijn in de zin van genoem de wet en als zodanig zijn aangesloten bij de ingevolge de wet voor haar aangewezen bedrijfsvereniging: in dit geval de bedrijfs vereniging op het gebied van de gezond heid, geestelijke en maatschappelijke be langen.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5