Nieuw cultureel gebouween ware uitkomst voor Velsens verenigingsleven V Zangconcert in Velsen-Noord een geslaagd experiment Problemen Rex JAeater Agenda voor Velsen Velsense Jeugdcentrale blijkt gehoor te vinden met handenarbeid-cursus JfrTcoru Ph. DE KONING HYPERMODERNE OUTILLAGE Stichting voor sociaal en cultureel werk kan trots zijn op haar „eersteling" Kolenprijs De heer G. W. F. de Man: „Naar een eigen cultureel leven op de honderd velden H lü H 7 Gewaagde opzet heeft succes „Japara" in reparatie DE HERFST NADERT. Waterloo-elftallen tegen Terrasvogels IEV'ers naar Bodegraven (onze wekelijkse damrubliek onder leiding van B. Dukel) m m t VISDAG 29 AUGUSTUS 1952 Om vele redenen is te voorspellen, dat het splinternieuwe cultureel ge bouw aan het einde van de Lange Nieuwstraat te IJ muiden-Oost een gezegende toekomst tegemoet gaat. Want wie dit hypermoderne zalen complex heeft bekeken, zal moeten toegeven dat'in de ernstige behoefte aan vergader- en repetitiegelegenheden thans voor een belangrijk deel voorzien wordt. Dat is dan de voornaamste doelstelling van de Stichting voor Sociaal en Cultureel werk; de in 1947 geboren nakomeling van het voormalig instituut „Nederlands Volksherstel". Op negen September wordt het gebouw officieel geopend. En al zal dan niet op hetzelfde ogenblik het zestigtal geïnteresseerde verenigingen tegelijk een zaal willen bespreken, de Stichting is er ook geenszins bang voor, of het eerste resultaat van haar werk zal zijn nuttig effect in de gemeente bewijzen. De sobere gevel van het nieuwe Culturele gebouw. De Stichting heeft indertijd een enquête in de gemeente gehouden en het bleek duidelijk, dat er in allerijl stappen gedaan dienden te worden, om de schrikbarende vergader- en repetitieruimtenood op te vangen. In October van het vorig jaar werd de eerste paal in de grond geslagen voor een gebouw, dat „planologisch" gezien na verloop van enkele seizoenen vrijwel in het centrum zal komen te liggen van het nieuwe IJmuiden. Op tijd gereed Hoewel het momenteel nog een eiland lijkt in een stuivende zandzee, ver van de bewoonde wereld, zal het toch wel niet lang duren dat dit cultureel gebouw het middelpunt gaat vormen van een bloeiend verenigingsleven. Het fraaie complex is op tijd gereed gekomen, want het altijd-druk- ke winterseizoen staat voor de deur (die aan de Oostzijde van het gebouw is ge plaatst). Via een ruim portaal komt men in een hoge, lichte hal, waarop aan beide zijden een lange corridor uitmondt. Wij hebben enkele maanden geleden al een nauwkeurige beschrijving gegeven van de indeling en de diverse détails van het interieur. In grote lijnen zullen we hier aan nog even herinneren, gekoppeld aan nieuwe bijzonderheden. Gelijkvloers zijn gebouwd twee kleine vergaderzalen met een capaciteit van 40 a 50 personen, twee middelgrote voor ongeveer 80 mensen en een grote zaal aan de Noordkant, waarin gemakkelijk 150 personen plaats kunnen vinden. Voorts een keuken aan het einde van de Zuidelijke gang, geflankeerd ener zijds door een koffiekamer, aan de andere kant door een bestuursvergaderzaaltje. Tot slot dan nog een heren- en een dames toilet en een garderobe, die aan alle mo gelijke moderne eisen voldoen. Een brede marmeren trap voert naar de eerste étage, waar de indeling ongeveer gelijk is, met dien verstande, dat de zalen precies in de omgekeerde volgorde liggen ten opzichte van de benedenverdieping. Uit aesthetisch en architectonisch oog punt is de bovenétage echter aanmerkelijk mooier. Ten eerste is hier de hal voor be zoekers een juweel van een verpozings gelegenheid tussen de diverse bedrijven door. De openslaande deuren en de hoge ramen bieden een bijzonder aantrekkelijk uitzicht over IJmuiden-Oost en de meer directe omgeving, zoals de brede aangren zende strook grond, waar mettertijd wellicht het volgend voorjaar reeds de plantsoendienst een gazon met een uitge breide collectie planten en struiken ge creëerd zal hebben. Tevens is het de be doeling, dat er een vijver gegraven wordt, waaromheen dan een gezellig zitje kan ko men voor uitblazende verenigingsbesturen en repetitors. Een Horeca-vergunning keurt het serveren van een kopje koffie binnen, zowel als op het genoemde terras je, goed. Permanente tentoonstelling Een interessant en veelbelovend aspect is voorts het overigens nog officieuse feit, dat de middelgrote en grote beneden zaal permanente expositie-gelegenheden zullen worden van de Pieter Vcrmeulen- stichting. Zoals bekend heeft dit instituut een rijke schat van liistorisch-wetenschap- pelijke materiaal in z'n bezit omtrent vis serij en zeevaart in het algemeen. Dit impliceert dus, dat de beide zalen ADVERTENTIE o»xwv*ccoocoa „Rex draagt de kroon voor beeld en toon Vanaf heden tot en met Maandag: SCHADUW OVER LOS ANGELES Een hard en boeiend gangsters-drama 18 j. Woensdag en Donderdag HET EI EN IK met Claudette Colbert. oocooooooocooooooooooc VRIJDAG 29 AUGUSTUS Thalia, 20 uur: „Lassie's grote avontuur" Rex, 20 uur: „Schaduw over Los Angeles". ZATERDAG 30 AUGUSTUS Patronaat, van 19 tot 23 uur, oud-Holland se kermis. Burg. Rijkenspark (S'poort), 20 uur: Ca baretprogramma. Thalia 19 en 21.15 uur: „Lassie's grote avontuur". Rex, 20 uur: „Schaduw over Los Angeles niet verhuurd worden aan andere vereni gingen, die echter toch de grote boven zaal op het Zuiden wel zullen prefereren, omdat deze wat betreft ligging en gezellig heid, voor bijeenkomsten ver te verkiezen is boven de Noordelijke benedenruimte. Moderne outillage Men zal zich thuis voelen in het cultu- heel gebouw. Licht en luchtig gedecoreerde zalen, met modern zeegroen linoleum op de vloer, een crème behangetje op de muren, wit gepleisterde plafonds, een gemakke lijke en economische gasverwarming, uit stekende ventilatie, vitrage voor de ramen, groene damasten overgordijnen en een voortreffelijke verlichting. Comfortabele mahoniehouten stoelen en artistieke bestuurstafels completeren de eenvoudige maar hypermoderne outillage. Die bestuurstafels zijn tussen twee haakjes vervaardigd door patiënten van het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort. De heren P. Waardenburg, directeur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Za ken, en J. Marcelis, beheerder van het nieuwe gebouw, vertelden ons al deze bij zonderheden gistermiddag tijdens een persexcursie. Dinsdagmiddag 9 September zal de heer R. Verbeek, voorzitter van de Stichting voor Sociaal en Cultureel werk, de genodigden een uiteenzetting geven over de historische ontwikkeling van het instituut, waarna de demissionnaire mi nister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, mr. J. in 't Veld, in z'n kwaliteit van voorzitter van de voormalige stichting „Nederlands Volksherstel", het cultureel gebouw zal openen. Er is een vreemde situatie ontstaan in de visserij van dit land, die zich schrap zet tegen zovele aanstormende moeilijkheden, dat elk probleem er bij soms lijkt de be faamde druppel te kunnen worden, die de emmer doet overlopen. Wij doelen op de bunkerkolen, die nog altijd een integrerend deel van de onkos- tenrekening van elke rederij uitmaken. De reder betaalt immers nog altijd trouw zijn f61 voor een ton bunkerkolen, maar sinds kort weet hij, dat de prijzen op de vrach- tenmarkt sterk op hun retour zijn spe ciaal van de Amerikaanse kolen zodat er op het ogenblik zeker een gulden of vijftien van de prijs der bunkerkolen af zou kunnen, zonder dat iemand tekort ge daan wordt. Voor de scheepsvracht van een ton Ame rikaanse bunkerkolen „free on board" wordt namelijk op het ogenblik drie en een halve dollar gevraagd: luttele maanden ge leden was dat nog dertien en een half. En de dollar is f3,85Niettemin betaalt de Nederlandse overheid blijkbaar nog haar bij contract vastgelegde vracht prijs voor het Amerikaanse aandeel in onze kolenvoorziening, wat weliswaar een klein aandeel is, maar de zaak behoorlijk duur maakt. Wij vragen ons af, waarom de visserij bloeden moet voor iets waar ze niet voor hoeft te bloeden. Uit het grote aantal inschrijvingen blijkt wel, dat de handenarbeid-cursus, welke in het komende winterseizoen door de Velsense Jeugd Centrale zal worden gehouden, geen misgreep is geweest en kennelijk een zeer positief antwoord geeft op een reeds lang bij het kader van de jeugdorganisaties en -verenigingen bestaande vraag naar een dergelijke cursus. Het is uiteraard voor de organisatoren van deze cursus een gewaagde opzet ge weest, omdat men vooruit moeilijk weten kan of er voldoende deelname zal zijn en hoe een dergelijke noviteit ontvangen zal worden. Maar het intussen reeds binnen gekomen aantal opgaven vour deelname is zodanig, dat de inschrijving inmiddels moest worden stopgezet. Het is dan ook een cursus, die vele mo gelijkheden inhoudt. De vele verschillende technieken, die niet als „los zand" aan el kaar hangen, maar wel degelijk nauw met elkaar in verband staan, worden met op zet slechts in beginsel behandeld, omdat een ieder, die met plezier en overgave zich aan handenarbeid zet in de gelegenheid Een hoekje in de jraaie hal. wil zijn eigen fantasie te laten gelden en zelf de op deze cursus verworven grond kennis wil uitwerken en uitbuiten. Spoedig genoeg blijkt dan of bepaalde technieken de cursisten liggen en dit is dan voor de Velsense Jeugd Centrale een prachtige gelegenheid in een volgend sei zoen dieper op de stof van een of meer technieken in te gaan in afzonderlijke cursussen. Op deze wijze kan dan een keurcorps van handenarbeid-leiders gekweekt wor den, hetgeen de jeugd-organisaties en -verenigingen slechts ten goede komt. En, wie weet, krijgen zij, die nu nog buiten het kader van de jeugdverenigingen staan, door deze cursus er wel zoveel plezier in, dat ook zij er toe overgaan, althans wat deze bezigheid betreft, zich aan het jeugd werk te geven. De vlotte toeloop van cui-sus-candidaten is voor de V.J.C. een aansporing om te overwegen in hoeverre in de-naaste toe komst andere algemene kadercursussen georganiseerd kunnen worden, zoals: volks zang, volksdans, lekenspel, kampleiding, enz. Het verheugt de V.J.C., dat deze eerste stap op de weg der algemene kadervor ming reeds zo enthousiast is ontvangen. burgemeester Velsen houdt morgens geen Geen spreekuur van De burgemeester van Maandag 1 September 's spreekuur. Het motorschip „Japara" van de Rotter damse Lloyd dat op 12 Augustus in de Straat van Gibraltar een aanvaring had met het Franse s.s. „Djenne", waarbij het voorschip van de „Japara" tot het voor- piekschot grotendeels werd vernield, heeft in de haven van Gibraltar een noodrepara- tie ondergaan en zal nu dezer dagen van Gibraltar naar Spezia varen, waar op 11 September de definitieve reparatie, die zes tig dagen in beslag neemt, zal beginnen. Tevoren zal de „Japara" haar lading uit de ruimen 1 en 2 in Genua lossen, waar deze wordt opgeslagen tot het schip hersteld is en zijn reis naar de Perzische Golf kan ver volgen. ADVERTENTIE Wij etaleren reeds een collectie FALCON-HERENJASSEN, o.a.: FALCON Een ruime sportieve JAS, die jarenlang mee kan. Prima poplin - groen Q? /9 -EDISON" Zeer mooie kwaliteit poplin, groen - grijs „MARCON I" Trenchcoat-model, prima katoen gabar- dine, groen tr.oV „EDWAR D" Een klassiek slip-on model met wijd armsgat, 100 wollen gabardine 7/-OU Elke Falcon-jas is voorzien van een Falcon- boekje met GARANTIESTROOK. Herenmodes en Confectie Kennemerlaan "7/j Telefoon 4963 JmCJL Bij wijze van oefening voor de aanstaande competitie krijgt Waterloo op haar terrein Terrasvogels op bezoek. Er worden drie wedstrijden gespeeld. Waterloo 2 en 3 komen om 9.45 in het veld tegen Terrasvogels 2 en 3, en het eerste elftal om 12 uur. Waterloo: 1 komt uit met: W. Kok; E. F. Bras, J. Schelvis; J. Sikkelerus, J. Schaap, J. v. d. Steen; A. Broek, J. Zwanenburg, G. Post, P. Dekker, A. Holman. Hout aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Donderdagmorgen aangekomen het Finse s.s. „Waija", dat van de Finse haven Topyla een lading van 790 vadem hout aanvoerde. Openluchtconcert op Zaterdagavond Het programma van het concert, dat op Zaterdag 30 Augustus 1952 gegeven zal worden op het Stationsplein te IJmuiden - West, door de IJmuider Harmonie en om haifacht begint, ziet er als volgt uit: N.A.S.M. (mars), W Schootemeijer; Le Calife de Bagdad (ouverture), Boïeldieu; Pastorale Suite (5 delen), Ph. Vlessing; Colonel Bogey on Parade (marsfantasie), K. J. Alford. Jeugdorkest: Door bosch en veld (mars), A. Kappert; Winterfeesten (fantasie), A. Meijns; Souvenir Mars, P. B. Bisselinck. Na de pauze zal een taptoe worden ge blazen en geroffeld. Twee elftallen van de R.K. voetbalvereni ging „IEV" zullen Zondag een bezoek bren gen aan Bodegraven, waar zij de gasten zul len zijn van hun oud-geestelijk adviseur, kapelaan J. Voortwist. Deze dag worden twee wedstrijden ge speeld tegen de Bodcgravense R.K. voet balclub. V.V.IJ. naar de Geuzen Het is altijd nuttig dat er voor het begin van de competitie nog verschillende oefen wedstrijden gespeeld kunnen worden, zodat er indien nodig „gedokterd" kan worden aan een elftal. Werd vorige week WIJ voor de „Kromhout-motor" gewipt, Zater dag gaan de IJmuidenaren naar de Geuzen om deel te nemen aan het Doelnetten- tournooi, waaraan onder meer deelnemen: de Geuzen, O.S.O., Huizen en A.M.V.S. IJmuiden speelt om 3 uur tegen de Geuzen. Wordt er gewonnen, dan komt V.V.IJ. in de finale. Receptie van de heer P. J. Vervvayen In aansluiting op ons bericht in de Ken- nemer Lantaarn over de receptie, ter ge legenheid van het zilveren jubileum van de directeur der IJmuidense visserijschool, de heer P. J. Verwayen, kan nog meegedeeld worden, dal de receptie Maandag 1 Sep tember van 11l uur in de boetzaal van de school zal plaats hebben. De heer Ver wayen is in de 25 jaar, dat hij aan de school verbonden was, ongeveer 20 jaar directeur geweest. Het openbare concert met medewerking van het Chr. Jeugdkoor „De Zangvogels" en het Mannenkoor „De Eendracht", beiden onder directie van de heer H. Slings, dat Donderdagavond op het ruime plein van de Walervlietschool aan bet Stratingplantsoen is gehouden, heeft voorwaar wegens de uitstekende prestaties van beide koren en de grote publieke belangstelling nieuwe toekomstmogelijkheden geopend. Dit was het oordeel ook van de heer G. W. F. de Man, gemeentelijk ambtenaar van Culturele Zaken, die dit concert als uiter mate geslaagd beschouwde, hoewel het (aangekondigde) Hervormd Kerkkoor ver stek had laten gaan. In de plaats hiervan echter was de spontane medewerking ver kregen van het bekende maskerade-show orkest „The Dio's" onder leiding van Ton v. d. Braak, dat veel opgang maakte met zijn pittige, vrolijke muziek aan het eind van de zangconcerten. Een kleine duizend belangstellenden wis ten deze accordéon- en pianomuziek zeer Met een vraagstuk van H. Laros openen wij een ladderwcdstrijd of oplossers-com petitie voor het komende najaar- en winter seizoen. Enke maand verloten wij een fraai damboek onder de goede oplossers. De prijs winnaar begint onderaan zonder punten, ter wijl de overige doorgaan met behoud van het aantal behaalde punten. Er komt weke lijks een stand van de goede oplossers in onze rubriek. De stand van het probleem luidt: Auteur: H. Laros, IJmuiden 'WA W/M 'W/M m&. Zwart 9 stukken op: 7, 8, 14, 18, 19, 23, 26, 29 en 35. Wit 9 stukken op: 28, 30, 32, 34, 37, 38, 39, 44 en 45. Wit speelt en wint. Telt voor één punt in ladderwedstrijd- Oplossingen van dit vraagstuk tot uiterlijk Vrijdag 12 September aan het adres van de damredacteur. Uit het IJmuider Vuurtorentournooi Een welkome training kreeg P. Roozen- burg voor het in November te houden we reldkampioenschap, door te kunnen deel nemen aan het IJmuider Vuurtorentournooi, dat in Augustus werd gehouden. In de eerste ronde zagen wij hoe de Noord hollandse kampioen Yme de Jong het vuur na aan de schenen werd gelegd. Zo kan al leen Piet Roozenburg het. Met de 35e zet in een volle stand een speler tot overgave te dwingen die zeker als één der sterkste spelers uit Noordholland mag worden be schouwd, kan alleen 'n wereldkampioen, die bijzondere gave voor het spel heeft. En dat Piet Roozenburg een damvirtuoos is, bewees deze na afloop van de partij, toen hij met de 8e zet een mogelijkheid aantoonde (kleine wijziging in stelling) die hem een warm applaus van de toeschouwers opleverde. Wit: P. Roozenburg. Zwart: Yme de Jong. 1. 33—28 17—21; 2. 39—33 21—26; 3. 31—27 18—23; 4. 36—31 11—17. Met de 5e zet speelde wit 2722, zwart voor een dilemma plaatsend met 611 of 1721 een va-banque te accepteren of met 2024 of 1218 tempi winst voor wit toe te laten. Dit is nu juist Roozenburgs kracht. Hij plaatst zijn tegenstanders voor nieuwe mogelijkheden, of voor theoretisch nadeel. Omdat op onbekende paden de kansen gelijk liggen in het spel, wordt veelal besloten tot nieuwe opgedrongen mogelijkheden. En dan komt het ware damgenie naar voren. Zijn concentratie in vaste standen is ongelooflijk snel en diep. Gepaard gaand met een enorme kennis en intuïtie, verliest Roozenburg nooit de eenmaal gekozen lijn. De uitspraak van Isodore Weiss, wereldkampioen in de twin tiger jaren, „alles is speelbaar, mits goed voortgezet" past de wit-speler in zijn par tijen steeds toe. Maar het is lofwaardig dat Yme de Jong niet voor de opgedrongen mogelijkheden op zij gaat en daardoor een partij ter nabespe- ling wordt aangeboden waarvan de naspelers ten volle kunnen genieten. 5. 27—22 6—11; 6. 31—27 12—18; 7. 34—30 20—24. Op 20—25 zou 40—34 volgen. Ook nu is na 7 zetten een stelling ontstaan, logisch uit het openingsspel daar gekomen waarvan totaal niets bekend is. Het is de wereld kampioen die steeds nieuwe ideeën voor ons openingssnel weet te scheppen. 8. 30—25 712. De stand na de 8e zet van zwart is: Wit 20 stukken op: 22, 25, 27, 28, 32, 33, 35, 37. 38, 40 tot en met 50. Zwart: 26, 24, 23, 19 tot 8 en 5 tot en met 1. Nu toonde Roozenburg na afloop van de partij een damcombinatie aan als stuk 5 van zwart dat niet op het bord aanwezig was. Dan was de volgende diagramstand ver kregen. Wit aan zet zou dan in de diagramstand spelen de zet 2721 op 16x27. Dan gebeurt er niets. Maar als zwart nu een stuk winst Zwart: Yme de Jong Wit: P. Roozenburg neemt door 18x27 dan is de Trojaanse va riant ontstaan. Immers als „het paard van Troye" heeft zwart een vijandelijk stuk 21 geheel in eigen stelling binnengehaald. En juist deze mogelijkheid greep Roozenburg aan om nu zwart een vernietigende dam combinatie toe te brengen, zoals wij nog nimmer hebben gezien. Dan volgt 27—21 18x27 25—20 14x25 33—29 24x22 35—30 25x34 40x7 1x12 37—31 de pointe. 26x28 21x5. Wij vinden het een eer dit originele openingszetje als eerste rubriek te mogen plaatsen. Het spel verliep als volgt: 9. 4439 1—6; 10. 41—36 17—21; 11. 36—31 14—20; 12. 25x14 9x20; 13. 40—34 24—29; 14. 33x24 20x40; 15 45x34 15—20; 16. 38—33 10—15; 17. 42—38 510. Het is nu wel duidelijk wat wit wil spelen. Met de groep 22, 27, 28, 31, 32. 37 on 46 houdt wit de korte vleugel van zwait vast. Mot do overige stukken rukt deze ou naar veld 29 om te trachten zwart te om singelen op het centrum. De zet 33—29 dreigt steeds. 18. 47—42 20—24; 19. 49—44 10—14; 20 33—29 24x33; 21. 33—29 14—20. Het is voor zwart een levenskwestie om veld 24 te behouden. Voorlopig krijgt zwart dan ook met de 22e zet dit veld weer terug, doch de lange vleugel is zo toegetakeld, dat er weinig kracht meer van uit gaat als wit zich daarna op veld 30 vestigi. Feitelijk is deze speelvorm (een schepping van Roozen burg) ook nieuw, en niet zo populair als het Roozenburg-s.vsteem wat ontstaat na 32—28 16—21 31—26 15—22 enz., enz. 22. 39—33 20—24; 23. 29x20 15x24. Nu dreigt er met 2429 een ruil die zwart graag zou nemen om de ontwikkeling van het centrum te bevorderen. Daarom speelt wit naar veld 30 wat ruilen voorkomt en de stelling vast houdt 24. 34—30 3—9; 25. 30—25 9—14. Stand na de 25e zet van zwart luidt. Dat wit deze uiterst moeilijke stelling toch „onder de knie" moet hebben bewijst de dreiging 1117 22x11 6x17 ons wel. Wit: 22, 25, 27, 28, 31, 32, 33, 35, 37, 42, 43, 44, 46, 47 en '50. Zwart: 2, 4, 6, 8, 11, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 21, 23, 24 en 28. B.v. 26. 44—39 11—17; 27. 22x11 6x17; 28. 43—38 17—22; 29. 28x17 24—29; 30. 33x24 19x30; 31. 35x24 23—28; 32. 32x23 21x34 en nu had P. Roozenburg achtereenvolgens be rekend dat na 31—27 12x41 23x3 steeds win nend spel voor wit oplevert. Ook de vele overige mogelijkheden en aspecten moeten door wit zijn voorzien. Hoogstaand spel. In de partij verliep het spel als volgt: 26. 44—39 4—10; 27. 42—38 10—15; 28. 50—45 12—17; 29. 46—41 8—12; 30. 45—40 23—29. Zoals Roozenburg direct na afloop zelfs aan toonde had als 31e zet voor wit 4034 29x40 35x44 direct stukwinst opgeleverd. 31. 4136 18—23; 32. 22—18 13x22; 33. 27x7 17—22; 34. 28x17 21x1. 35. 4842 en Yme de Jong gaf in deze 12 om 12 stand direct op. Zwart: 1, 2, 6. 11, 14, 15, 16, 19, 23, 24, 26 en 29. Wit: 25, 31, 32, 33, 35, 36. 37, 33, 39, 40, 42 en 43. Zwart aan zet kan nooit stukverlies en doorbraak naar dam voorkomen. Een winst van de IJmuidense wereldkampioen die ons een zeker vertrouwen voor het komende wereldkampioenschap g^eft dat de hoogste titel in goede handen blijft. Slagzet! Suyk en Ligthart waren na enige jaren afwezigheid met dit interessant meestertour- nooi ook weer eens van de partij. Vooral van Ligthart gaat ontzettende kracht uit in het openingspel. Bijna op al zijn tegenstanders wist hij uit de opening en middenspel de voordelige positie te ver overen. In onderstaande stelling werd Ligthart echter het slachtoffer van een echt proble matisch zetje, waarmede de in liet nauw gedreven La.o- weer heeft bewezen, dat de problematiek ten nauwste aan het weds- strijdspel is verbonden. De stelling na de 32e zet was: Ligthart, wit: 23, 27, 28, 32, 34, 35, 37, 39, 40. 43 en 45. Zwart, Laros. ook elf stukken op: 2, 8, 9, 12, 13, 15. 16, 17. 20. 25 en 26. Het spel verliep 33. 3430 25x34; 34. 3930 914; 35. 4338 waarna Laros de partij in zijn voordeel met het overbekend zetje besliste, door: 16—21, 27x16 17—21 16x27 12—18 23x3 20—25 3x20 25x34 40x29 15x33 en wit kon direct opgeven. Natuurlijk komen wij met nog enkele partijen, of frag menten uit dit IJmuider tournooi in de loop der weken in onze rubrieken terug. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 121IJmuiden. te appreciëren; vooral de twee dames- accordéonisten met hun imitatie .-yan de Red Blues in een vrolijke potpourri en de pianist Henk Wijker met zijn vertolking van het Warschau-concert hadden veel succes. Poort geforceerd Voordat het concert om acht uur zou be ginnen, was men niet in staat het school plein te betreden, daar de toegangspoort was gesloten en de medewerkenden dus maar moesten wachten, totdat het slot met een zware ijzerschaar (onder politie toezicht) was geforceerd. Dit intermezzo nam een kwax-tier in beslag, maar toen kon de heer Slings zijn meisjes- en jongenszan gers opstellen. De frisse kinderzang klonk aanvankelijk in de open lucht wat ijl, zo ook de pianobegeleiding van de heer Th. Kohier. De bezoekers, die op het plein een plaats hadden gevonden, luisterden aan dachtig naar de kinderstemmen op deze rustige avond. De jeugd buiten het hek en op straat echter maakte nog al wat rumoer, wat storend werkte. Dank zij de medewer king van de politiecommandant van „Noord" was er evenwel extra-politiebe- zetting, waardoor ook het rumoer op de straat werd ingetoomd en de zang beter tot zijn recht kwam. „De Spinster" van J. P. v. Egmond klonk in strakke maat en tempo toch soepel van toon; het Nachtegalenlied van Carl Zeiler uit de „Vogelkoopman" werd een heerlijke wals; de Nederlandse tekst kreeg een opgewekte uitvoering, die aller waardering uitlokte. Het mannenkoor „De Eendracht" gaf zijn zang een heel ander karakter: Schubert's Zum Canctus en Schiebold's Abendstand- chen waren voor deze avond goed gekozen nummers. In „Eens meienmorgen" klonk het sonore basregister fraai door, hoewel dit in Olman's Gravers minder gedisponeerd leek. „Old black Joe" van Forster, een stok paardje van „De Eendracht" werd over troffen door Verdi's Slavenkoor. Het slot nummer „Ons Hollandsche" (Bern. Zweers) dreigde wegens de pianist te mislukken, doch dirigent Slings behoede het koor voor derailleren. Experiment Tegen de gewoonte in sprak de heer De Man een slotwoord tot het grote aantal be langstellenden. Hij dankte alie medewer kenden aan deze avond en speciaal de spon taneïteit van „The Dio's" kreeg een extra pluim. De heer De Man noemde de vorige week en gisteravond gehouden openlucht concer ten een experiment voor „Noord", dat vol gens hem zeer geslaagd is, hoewel het een „proberen" is geweest op het Watervliet- schoolplein (dat zich echter wegens de acoustische hoedanigheden uitstekend voor concerten leent). De heer De Man zeide na deze geslaagde proeven op de ingeslagen weg voort te zullen gaan; ook om de vaak gehoorde klacht omtrent het weinige cul turele leven in „Noord" te kunnen ont zenuwen. „Wij zullen zorgen, dat in „Noord" een eigen cultureel leven tot stand komt," zei de culturele ambtenaar, „waar door nieuwe toekomstmogelijkheden wor den geopend." In dit verband wees de heer De Man nu al op de voornemens van de Velser Kunst kring „Voor Allen", onder wiens auspiciën op Woensdag 24 September in het Her vormd Wijkhuis aan de Dijckmansstraat 's middags te twee uur de jeugd het Ma- rionnettentheater van Bert Brugman kan zien. Hetzelfde gezelschap voert 's avonds om acht uur de Opera „Paljas" op, begeleid met gramofoonmuziek met als slotnummer „Het oude lied" van Mozart. Voor deze beide culturele uitvoeringen is de toegangs prijs zeer laag gehouden

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9