HAARDEN KACHELS Vlucht uit de arena Agenda voor Haarlem Sprookjes komen tot leven in een idyllische omgeving Gereformeerde Kerk en I.C.C.C. Kinderen spelen en luisteren Heemstede 8 In de Haagse Tovertuin Brieven van een Franse huisvrouw KERKELIJK LEVEN Vee- en kaastentoonstelling in Gouda geopend EDDEC nationale producten Cn 11 kV van wereldnaam Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers Televisie Vloerwrijvers FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1952 ^Öoor de*U „Heel lang geleden leefde er eens een molenaar die drie zonen had. Toen hij stierf, kreeg de oudste zoon de molen, de tweede kreeg een ezel en voor de jongste zoon was er niets anders over dan een kat. Maar een wonderlijke kat, die praten kon. „Treur maar niet, meester", miauwde ze. „Geef me een zak en een paar laarzen, dan gaan we de wijde wereld in Op een omgevallen boomstam onder het groen gebladerte van het sprook jesbos ('s-Gravenhage's voormalige Filmstad) zitten muisstil en met een oor gelegd tegen een prachtige rood met wit gespikkelde paddestoel, twee jongens en een meisje. Ze kennen het sprookje, dat door een onzichtbare stem wordt verteld, de geschiedenis van de Gelaarsde Kat en de Markies van Carabas. allang, maar zij kunnen het steeds weer horen. En waar is het heerlijker om het te beleven dan in een echt bos? Dat heeft de organisator van de Sprookjestuin (gelegen nabij de Be- noordenhoutse weg in het park „Oos terbeek"), de heer K. J. de Winter, ook gemeend. Hij wilde kinderen èn ouderen, die zich nog kunnen be geven naar de wereld van schone dro men gedurende de vacantiemaan- den iets anders verschaffen dan het meer luidruchtige vermaak in speel tuinen en op kermissen. In deze sprookjestuin wordt, niet overdreven, het gevoel van jong en oud voor de artistieke waarden in het leven gevoed. Voor de kinderen geschiedt dit tamelijk primitief door middel van huisjes, die zij kennen uit de sprookjes. Zij kun nen nu in werkelijkheid het peperkoe kenhuisje, het paleis, waarin Doorn roosje sliep, het verblijf van de Sneeuw koningin. het Straatje van Hameln, en vele andex-e dingen uit de verhalen, zien. 's Middags en 's avonds krijgen de huisjes beworiers. Dan loopt de burge meester van Hameln met de ambts keten om, dan verschijnt een charmante Domoor, als vlotte boerenjongen ge kleed met een echte zwaan. Kortom, in alle huisjes is er dan leven. Schoolkin deren hl. voeren er fragmentarisch de sprookjes als toneelstukjes op. Die stukjes zijn vrij kort, zodat de jeugdige toeschouwers niet te lang behoeven stil te staan en hun weg kunnen vervolgen 'langs de andere plaatsen waar gespeeld wordt. De voorstellinkjes worden na melijk vex-scheidene malen achter el kaar herhaald. Zo kan men dus tijdens één rondwandeling alle sprookjes zien opvoeren. Vermeld dient te worden, dat er een enorme reus op een heuvelachtig In dit huisje, opgebouwd in de Sprook jestuin in Den Haag, zijn Hans en Griet je te zien. De heks is er ook, maar die zit achter de tralies verder buiten het huisje. eilandje in de vijver ligt uitgestrekt, die hoox-baar snurkt en zichtbaar adem haalt. Op een open plek in het bos, dicht bij de vijver, staat een marionetten theater, een volmaakt miniatuurtoneel met daarvoor een amphitheater in de openlucht. 's Avonds, wanneer duizenden kleine lampjes in allerlei kleux-en de weg wij zen door dit sprookjesbos, wanneer de vijver met hoog opspuitende fontein in schijnwërperlicht is gezet, dan is dit betoverde land wel het allermooiste. Het Ali Baba-restaurant, in Oosterse stijl, biedt niet alleen.overdag ruimschoots plaats voor vermoeide bezoekers, des avonds vormen zijn stoelen de tribune voor de waterballetten van de danse res Han Rijnbeek en haar gezelschap. Deze domoor ziet er niet zo dom uit, vindt u wel? Toch werd hij door zijn ouders, die in het sprookjesbos wonen, voor dom versleten. Maar hij was goed- hartiger dan zijn broers en daarom was het geluk hem gunstig gezind. Bij het omhakken van een boom vond hij een gouden zwaan. Zwaan kleef aanwerd zijn spreuk. En de rest weet u natuur lijk wel. (Van onze Parijse medewerkster) BARCELONA, Augustus 1952 Van Aix-en-Provence waarover ik u een vorige maal iets schreef, zijn we nog wat verder afgezakt in Zuidelijke richting, en wel tot Barcelona. In de stx-aten van Barcelona rijden deze dagen heel veel auto's met Franse nummer borden en ook wel een aantal Neder landse wagens. Maar die laatste toch veel minder dan vorig jaar, gevolg waarschijnlijk van de verhoging der visa-kosten, 'die voor ons nu plm. 30 gulden bedragen. Ook in ons hotel logeerden talrijke Fransen, die zich evenals wij verbaasden over de lage prijzen, de Hitte en de olielucht (die overal doordringt en die je bijna snijden kunt). Sinds de Fransen door hebben dat de Spanjaarden hun francs tegen een redelijke hoeveelheid peseta's wil len ruilen, stromen zij bij Perpignan de De Sprookjestuin bij avond. Overal twinkelen lichtjes en bundels schijn wërperlicht waaieren over de vijver, waar de fontein spuit en waar op het vlot balletten worden gedanst. gx-ens over. Spanje is voor hen 't enige land waar ze nog op een koopje vacan- tie kunnen vieren. Maar bij die vacantie blijft 't niet. Geen douane is clementer en nonchalanter dan de Spaanse en je kunt dan ook meenemen wat je maar wilt. Bijzonder druk hebben 't vooral de Spaanse kleermakers. In hun étalages slaat in 't Frans aangekondigd dat een costuum tegen 'n px-ijs waar je in Parijs net een interlockje voor hebt, in 48 uur klaar is en wat voor een costuum! De Fransen maken van die aanbiedingen dan ook 'n dankbaar en druk gebruik Ook mijn echtgenoot kon de verlei ding niet weerstaan 'en 't duurde niet lang of hij liep als een Spaanse pauw in een costuum van een enigszins op vallende snit te pronken. Bij aankomst had hij het gewaagd in ren short over de rambla van Barcelona te wandelen. Maai-- die stunt werd niet zo erg op prijs gesteld door de fiere Ca talanen. Een Spanjaard loopt nimmer in een korte broek en hij houdt ook zijn jasje aan tot hij naar bed gaat. De Spaanse dames gaan eveneens zeer zedig gekleed en blote armen en benen heb ik van hun kant nagenoeg niet gezien. Zelfs aan zee dragen de Spaanse dames en hei-en nog antieke buiten model badpakken; met mouwen en pij pen er aan. De Spanjaarden zijn bijzonder vrien delijke en hoffelijke mensen. Als je bij ze wordt uitgenodigd, zegt de gast heer al vóór je de drempel overschrijdt: „Weest welkom, het huis is voor u". En als je op straat iemand de weg vraagt kun je er zeker van zijn, dat die persoon je niet eerder loslaat, voor hij je aan het gewenste adres heeft afgeleverd. Tijdens ons verblijf in Barcelona kwamen wij op de onzalige gedachte een stierenge vecht bij te wonen. Wij zijn, zoals ge weten zult, nogal sentimentele lieden en kunnen ons bij voorbeeld nooit weer houden wespen, die in 't water gevallen zijn weer op 't droge te brengen. Ook tx-appen wil voor geen geld op een voort- kruipende stilstaande rups. Maar we meenden Spanje toch niet te kunnen verlaten aleer een corrida te hebben meegemaakt. Toen we dat tegenover onze gastheer hadden opgemei-kt. nodig de deze ons onmiddellijk uit tot de voor- stelling die juist die dag plaats moest vinden. Barcelona telt twee arena's, één die 7000 toeschouwers kan bevatten en een De mode-ontwerper Ian Meredith heeft zich laten inspireren door de costuums welke gedragen worden in de film ,.De ernst van Ernst", naar het stuk van Oscar Wilde. Rechts op de foto ziet u de kanten japon met bijpassende parasol die door Joan Greenwood in de film wordt gedragen. De moderne japon (links) kant over crème-kleurige katoen, is gebaseerd op de rechtse. andere waar plaats is voor 30.000 per sonen. Op één van de kleurige affiches stond dat zes welgebouwde en dappere stieren („bx-avos toros") in de arena de strijd zouden aanbinden met drie min stens even dappere torero's. De corrida begon 's avonds om 6 uur. .Alles begint meestal te laat in Spanje, maar een stiei-engevecht vindt precies op de aangegeven tijd plaats. Een orkest speelde passo-dobles, aangevoei'd door een heer met een sigarenpe.uk in z'n mondhoek gekleefd. Klokslag zes uur sprong een jong en argeloos stiertje de arena binnen, die zichtbaar van de prins geen kwaad wist en er dan ook helemaal niet vechtlustig uit zag. Boosaardig uitziende kerels te paard, de z.g. picadoi-s, begonnen toen het beest te steken met ijzex-en pieken in de rug, terwijl andere helpers met doe ken de stier tot vechtlustige gevoelens px-obeerden op te hitsen. Een wasbleke toreador draaide op 't slot met coquette en angstige pasjes om het gekwelde dier, een zwaard achter een rode doek ver bergend. Ik vond het een afschuwelijke aanblik en vluchtte de ai-ena uit, terwijl ik de picadors, torero's en matadors naai de maan wenste en alle stieren ter we reld in een pi-eltige geurige stad of in een aangename groene weide. Onze gastheer verontschuldigde zich: zelf hield hij helemaal niet van deze bloedbaden, zei hij en om ons weer met Spanje te verzoenen stelde hij een be zoek voor aan het Spaanse dorp, waar over ik u dan volgende week wat ver tellen zal. ÈVE Aan de Generale Synode der Gerefor meerde kerken in Nederland is door daar toe aangewezen deputaten een meerder heidsrapport uitgebracht omtrent de In ternational Council of Christian Churches (I.C.C.C.) Er wordt overwegend bezwaar gemaakt tegen aansluiting van de Geref. kerken bij deze organisatie. Reeds eerder wezen we er in deze ru briek 'op, dat de Gereformeerde kerken in Nederland niet zijn aangesloten bij de Wereldraad van Kerken. De vraag doet zich thans voor of wél aansluiting gewenst is bij de I.C.C.C., een organisatie, die haar leden telt onder die kerken, die öf van oordeel zijn, dat de grondslag van de We reldraad niet juist is, öf dat deze niet vol doende wordt gehandhaafd. De bedoelde deputaten hebben nu een meerderheids rapport, dat o.m. in „De Strijdende Kerk" is gepubliceerd, uitgebracht waarin, zoals reeds werd opgemerkt, geadviseerd wordt tot niet-aansluiting bij de I.C.C.C. Van belang is het natuurlijk te weten, welke gronden hiertoe aanleiding hebben gegeven. De deputaten, de heren dr. G. Brillenburg Wurth, ds. Joh. C. Brussaard, dr. H. N. Ridderbos en ds. Y. K. Vellenga waren het wat de conclusie betreft, ge heel met elkaar eens. Ten aanzien van de motieven bestond in zoverre verschil van mening, dat ds. Vellenga deze niet geheel onderschreef. Er zijn, voereii deputaten aan, vier bezwax-en tegen aansluiting bij de I.C.C.C. De voorbereiding voor een zodanige be langrijke stap, gesteld dat zij zou moeten worden gedaan, wordt onvoldoende ge acht. De gegevens, die verstrekt zijn wor den niet voldoende veelzijdig genoemd. Een tweede bezwaar tegen aansluiting bij de I.C.C.C. acht men de houding, die deze ox-ganisatie aanneemt ten aanzien van de Wereldraad van Kerken en de daarbij aangesloten kei-ken. Hierbij komt nog, dat een dergelijke houding ook geëist wordt van de bij de I.C.C.C. aangesloten kerken. De I.C.C.C. keert zich vaak op felle wijze tegen de Wereldraad. Waar de laat ste zijn grote meetings houdt, daar treedt ook de I.C.C.C. op in tegen vergaderingen. De I.C.C.C. weigert tot haar gemeenschap toe te laten de kerken, die bij de Wereld raad zijn aangesloten. De deputaten menen, dat de Geref. kerken onjuist zouden han delen als zij een zelfde aanvals- en strijd- houding zouden gaan aannemen. Zij vin den, dat, al bestaat er bij de Geref. ker ken overwegend bezwaar om toe te treden tot de Wereldraad, dit niet wil zeggen, dat men geroepen is de Wereldraad zoveel mogelijk tegen te staan. Verder staat vast, dat de Geref. kerken zeker niet verplicht zouden kunnen wor den de band door te snijden of te weige ren met iedere kerk of groep Van kerken, die anders denken over de Wereldraad dan de Geref. kerken zelf en daarbij zijn aan gesloten. Deze eis vloeit namelijk voort uit de bepalingen van toetreding tot de I. C. C. C. Alleen hiei-om reeds acht men deze aansluiting ongewenst en onverantwoord. Een ander bezwaar tegen deze aanslui ting is, dat de organisatie van de Zending der Geref. kerken er door in moeilijkhe den zou worden gebracht. Ook met de Internationale Zendingsraad wordt name- Onder grote belangstelling en in tegen woordigheid van de Canadese landbouw- attaché, de heer C. J. Small, de Italiaanse landbouwaltaché, de heer Lorenzo Tozzoli, de Zuid-Afrikaanse handelssecretaris, de heer Th. Théron, de Franse handelsaltaché, de heer J. Levacher en de vertegenwoor diger van de Bx-itse ambassade, mi\ P. C. D. Sargeant, opende de directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. van der Plas- sche, gisteren in Gouda de tweede Goudse vee- en kaastentoonstelling, in het kort de „Govcka" genoemd. Vorig jaar is deze ten toonstelling op initiatief van de Commissa ris van de Koningin in de provincie Zuid holland, mr. L. A. Kesper voor het eerst gehouden. De belangstelling voor deze tweede „Goveka" was groter dan vorig jaar. Gistex-en moesten de keux-meesters over niet minder dan 640 dieren hun oor deel uitspreken. Hieronder waren 235 run deren, 90 paarden, 131 varkens, 134 schapen en 69 geiten en bokken, de beste dieren uit de Goudse stx-eek, die uit een zeer strenge selectie als tentoonstellingsmateriaal naar voren zijn gekomen. ADVERTENTIE Verlang dit rrierk van Uw handelaar.' lijk door de I.C.C.C. iedere relatie ver worpen. Nu is het zo, dat de Geref. ker ken als lid van de Nederlandse Zendings raad ook een zekex-e relatie tot de Inter nationale Zendingsraad hebben aanvaard. Toetreding tot de I. C. C. C. zou betekenen, dat de band met de Ne derlandse Raad zou worden verbro ken. Zou men er nog in slagen een tussen weg te vinden dan zouden zeker toch grote moeilijkheden ontstaan. Van belang is het nog te weten, dat door de Generale Zen- dingsdputaten der Geref. kerken grote waarde wordt gehecht aan deelneming aan de Ned. Zendingsraad. In de laatste plaats wordt bezwaar ge maakt tegen toetreding tot de I.C.C.C. omdat door het nemen van een dergelijk besluit verkeerde tegenstellingen in de Gex-ef. kerken zouden kunnen worden op geroepen. Nu men noch bij de Wereldraad noch bij de I.C.C.C. is aangesloten kunnen de voorstanders van toetreding van de Geref. kerken tot de Wereldraad zich wel neer leggen bij het besluit om dit niet te doen. Zou men zich nu echter gaan aansluiten bij de I.C.C.C. en zich hierdoor dus tegen de Wex-eldraad kex-en dan zouden zich wel eens moeilijkheden kunnen gaan voordoen. In „De Strijdende Kerk" wordt er ver der nog op gewezen, dat de Geref. kerken zeer veel leden tellen die tegenstander van aansluiting bij de Wereldraad zijnde, ook beslist geen toetx-eding tot de I.C.C.C. wensen. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden morgen waargenomen door dr. P. M. v. d. Gugten. Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903 en dr. A. L. C. v. Lier, Pieter Aertslaan 6, tel. 39875. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp- laan 17. Geopende Apotheek, ingaande Zaterdag 18 uur, Apotheek Schotsman, Binnenweg 206 208, tel. 38320. ADVERTENTIE vanaf ƒ3.50 p. w. vanaf ƒ1.50 p. w. raj Floresstr.is ffiarleffl1oLi6548 bij het Soendaplein ZATERDAG 30 AUGUSTUS Stadsschouwburg: ...Waarom jok je Chérie" (Comedia), 8 uur. Frans Hals: „De nacht is mijn koninkrijk", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Leeuwenkuil" en „De roof vogel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Twintig jaar op wacht", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Toen stond de aarde stil", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een man in een wit pak", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Andalusië", 14 jaai", 7 en 9.15 uur. City: „Niet gewenst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 31 AUGUSTUS Stadsschouwburg: „Waarom jok je Chérie?" (Comedia). 8 uur. Frans Hals: „De nacht is mijn koninkrijk", alle leeft., 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Zondagmorgenvoorstelling „Een onvergetelijke melodie", 11 uur. „Toen stond de aarde stil", 14 jaar 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Leeuwenkuil" en „Roof overval". 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „Twintig jaar op wacht", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uui\ Palace: „Een man in een wit pak", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Fanfan la Tulipe", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het on schuldige blondje", 14 jaar, 10.30 uur. „An- dalusië". alle leeft.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „IJscotoeristen", 10.30, 2.15 en 4.30 uur. „Niet gewenst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 1 SEPTEMBER Frans Hals: „De nacht is mijn koninkrijk", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De leeuwenkuil" en „De roofvogel", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Twintig jaar op wacht", alle leeft.. 2.30 en 8.15 uur. Rem brandt: „Toen stond de aarde stil", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een man in een wit pak", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Andalusië". alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „IJscotoe- x-isten", alle leeft., 10.30, 2.15, 4.30, „Niet ge wenst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. vertaald uit het Engels. 23) Maar hoe kon ze verwachten, dat Mark zou merken, dat zij zijn hulp dringend nodig had op dit moment, dat ze zich in zeker op zicht al aan een andere man gebonden had „Ik weet nog helemaal niet, wanneer we zullen trouwen, Mark," antwoordde ze langzaam. „Begrijp je, ik heb Carlos be loofd er nog met niemand over te spreken, behalve met jou „Allemensen, waarom?" Mark keek haar fronsend aan. Zijn ge voel van onbehagen nam toe. Hij dacht aan de zorgelijke blik, die hij op Toni's gezicht gezien had, toen ze alleen naar de rivier zat te starenZo'n uitdrukking paste niet op Toni's gewoonlijk vrolijke gezicht je! Hij hoopte, dat ze zich niet dwaas had gedragen ten opzichte van Carlos. Maar onmiddellijk wees hij deze gedachte ver ontwaardigd van de hand. Een meisje met zulke eerlijke ogen en zo'n open lach was daartoe niet in staat! Toch was hij er van 'overtuigd, dat ze bezig was een verkeerde stap te doen. Droogjes merkte hij op: „Ge heimhouding lijkt soms héél romantisch, Toni, maar vind je het eigenlijk niet on nodig?" Ze zuchtte. „Ik ben het met je eens, ik vind het afschuwelijk. Het lijkt achterbaks en heeft iets van al het geïntrigeer in de Burden-familie. Maar Carlos heeft het idee fixe, dat Olivia mij met Nigel wil laten trouwen. „In dat opzicht slaat hij de plank niet mis," zei Mark langzaam. Olivia had van haar wensen in deze richting geen geheim gemaakt. Bij zijn laatste bezoek had ze hem haar illusies overduidelijk gemaakt, als wilde ze hem waarschuwen niet op ver boden terrein te komen „Och, het is natuurlijk onzin. Mevrouw Burden heeft veel te veel verstand, dat ze zal denken, dat één behoorlijke vrouw met iemand als Nigel zou willen trouwen." Toni's stem klonk verontwaardigd. „Vergeet niet zijn half millioen dollar en zijn grote bezittingen!", zei Mark, lachend naar haar verontwaardigde gezichtje kij kend. „Pieker er niet over. Toni. Wees ge lukkig met Carlos, als je dat wilt. Je bent niet door mevrouw Burden gekocht!" „Ik weet het. Ik heb hem dat ook ge zegd. Maar Carlos is er van overtuigd, dat ze hem zal ontslaan, als we haar iets over onze gevoelens voor elkaar vertellen. En dan krijgt hij maar zo niet weer een andere goede baan. Hij wil dus, dat we wachten met iets te zeggen tot haar 80ste verjaar dag, waarna ik vrij zal zijn, en in de tus sentijd wil hij informeren bij andere onder nemingen." Nu had ze hem tóch alles verteld. Toni voelde iets van.schaamte en ze wist niet goed waarom. Er heerste stilzwijgen tussen hen en alleen het geluid van het onrustig stromende water in de rivier en het geroep van een enkele overvliegende vogel ver braken de stilte. Hel sjirpen van de cicaden was iets waaraan je op het eiland zd ge woon raakte, dat je het eigenlijk niet meer hoorde. Er was geen wind, zodat de palm bomen zich niet verroerden. Het leek alsof alle wind door de storm van de afgelopen nacht opgebruikt was. „Ik begrijp het," zei Mark tenslotte lang zaam. „Wel, Toni, pas goed op jezelf, dat is alles wat ik je te zeggen heb op het ogen blik. Je ziet er slecht uit vandaag, maar waarschijnlijk is dat natuurlijk na je val en de storm van vannacht, waardoor je slecht geslapen zult hebben. Was je bang voor de storm?" „O nee, ik vond het enig! Als ik niet zo stijf en pijnlijk was geweest, was ik uit mijn bed gekropen om buiten te kijken." Hij laclxte en ti'ok haar van de boom stronk omhoog. „Dat zou niet erg verstan dig zijn geweest! Waarschijnlijk had je een zware cocosnoot op je hoofd gekregen en was het met je gedaan geweest. Ik raad je aan, het een dag of twee wat kalm aan te doen. Het regenseizoen is nu begonnen en mevrouw Burden zal waarschijnlijk wel last van rheumatiek krijgen. Dan zal er werk voor je aan de winkel zijn." Ze voelde zich opgelucht, dat hij met haar sprak alsof er niets gebeurd was. Ze antwoordde met grote oprechtheid: „Ik zal het heerlijk vinden om weer eens écht werk te doen. Ik bedoel niet, dat ik het prettig vind, dat de oude vrouw ziek wordt, maar ik verlang naar werk. Ik ben dit soort leven van nietsdoen niet gewend. Het werkt verkeerd op me!" Samen liepen ze in de richting van het huis. Mark lette, zonder dat ze het merkte, op Toni's manier van lopen. Toen ze bij .het huis aankwamen, zei hij luchtig: „Ik zal je een middeltje sturen om je stijfheid kwijt te raken. Neem een lekker warm bad, Toni, en ga weer naar bed. Wees verstan dig! Ik ga er nu vandoox-, voordat de aan minnige Phoebe me in de gaten krijgt. Ik kan vanmorgen niets meer hebben. Goeden dag." Ze beantwoordde zijn groet met een gliijx- lach, maar inwendig voelde ze zich onzeker en weinig op haar gemak. Ze liep de patio over en had de indruk, dat uit de vele ramen diverse ogen haar volgden. HOOFDSTUK 16 Toni herstelde spoedig helemaal van de gevolgen van het ongeval. Toch was mede door deze gebeurtenis Toni's leven op Flo- riana veranderd. Niet alleen was er haar heimelijke gebondenheid aan Carlos, welke haar steeds onwerkelijker voorkwam, om dat ze hem de volgende dagen haast nooit onder vier ogen zag, maar ook merkte ze een zekere verandering in de houding van de Burden-familie ten opzichte van haar. Olivia toonde hoe langer hoe duidelijker, dat ze dol op Toni was en gedurende de ochtend- en avondmassage, welke het meis je haar gaf, sprak ze op vertrouwelijke toon, zonder enig cynisme, over allerlei onderwerpen met haar. Ook vroeg ze Toni uit over haar eigen familie en haar leven in Engeland en uit haar vragen sprak wer kelijke belangstelling, niet louter nieuws gierigheid. Toni sprak graag over haar familie en over het hospitaal, waar ze ge werkt had. Het wax'en dierbare onderwer pen voor haar. „Ik begrijp, dat je naar huis verlangt en uitziet naar het ogenblik, dat je termijn om is," merkte Olivia op een morgen op, en haar stem klonk enigszins teleux-gesteld. „Je bent tè nuchter en verstandig om je door Flamingo Eiland te laten inpalmen." „Ik ben helemaal niet nuchter en ver standig en ik verlang er helemaal niet naar om hier weg te komen," antwoordde Toni zo luchtig mogelijk, terwijl ze uit het raam naar de regen keek, die de wereld in een sluier scheen te hullen. „Maar ik vind deze vochtige hitte moeilijk te verdragen, ik kan veel beter tegen de zonnige warmte „Dat begrijp ik," zei Olivia vriendelijk. „Vochtige hitte is altijd minder prettig, vooral als je er niet aan gewend bent. Zelfs voor ons, die hier altijd gewoond hebben, is het nog een aanslag op onze zenuwen. Bovendien doen al mijn gewrichten pijn door het vocht. Je zult ook last van dat lange haar hebben, waarom laat je het niet korter knippen? Dat is veel frisser!" Toni keek verwonderd op. Olivia had zelf een enorme massa haar, die ze met veel zox-g kapte. Juanita deed er èn 's morgens èn avonds een half uur over om het in orde te brengen. Ik heb er nog nooit over ge dacht," antwoordde Toni aarzelend. „Mijn vader houdt er van dat ik mijn haar vrij lang draagTerwijl ze dit zei, voelde ze opeens het vele haar, dat laag in haar hals viel, ais een last, die ze eigenlijk in deze hitte kwijt moest raken. „Vraag Rita het adres van een goede kapper in Miranda," adviseerde Olivia. „En nu nog een andere vraag: wat is je eerlijke indruk van ons eiland?" Toni lachte. „Dit is geen eenvoudige vraag, die maar zo één, twee, drie te be antwoorden is. Er zijn hier dingen, die ik heerlijk vind, maar er zijn ook dingen, die ik haat." Olivia grinnikte, terwijl Toni haar voor zichtig in haar rolstoel hielp. „Dingen, of bedoel je mensen?", vroeg, ze. „Op jouw leeftijd zijn het waarschijnlijk mensen, die een grotere rol spelen. Ik wilde je vragen, aardig tegen Nigel te zijn. Ik weet, dat hij soms een onaangename indruk maakt, maar er moet toch ook iéts goed in hem steken en hij is dol op jou. Misschien zou jij iets van hem kunnen maken (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10