Meer bonen en chrysanten op Beverwijkse markt Het Hek van de Dam Wika H. Wallenburg naar Den Haag Agenda voor Beverwijk „Handelsbelangen" bestaat 25 jaar Castricum Kustvaarder te water bij Holland-Nautic In de hoofdstad uit AB DE JONG Het witte huis ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1952 Interkerkelijk „IJmond"-initiatief groeit „Kindergenot" houdt Fancy Fair Gevonden voorwerpen Heringa Wuthrich CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Herfst verdringt zomer Groenteprijzen liepen op Kleren En héren NA LANG ZOEKEN GEVONDEN prima Vulpen voor Scholieren Elftallen voor het Wijkertoren-tournooi De heer H. Wallenburg, wika In dienst der Ned. Herv. Gemeente te Beverwijk, zal per 1 October in dienst treden bij de Raad voor zaken van Kerk en Samenleving te 's-Gravenhage. Hier ter stede betrad de heer Wallenburg het terrein der evan gelisatie, aanvankelijk alleen beperkt tot „van de Kerk vervreemden" in eigen ker kelijke omgeving, allengs werd dit echter uitgebreid tot „Evangelie en Industrie". Eerstdaags zal „Evangelie en Industrie" uitgroeien tot een stichting, die een inter kerkelijk karakter zal dragen en waarin betrokken zullen zijn Hervormden, Gerefor meerden, Remonstranten, Leger des Heils, Oud-Katholieken en Lutheranen, terwijl het terrein der werkzaamheden tot „rond de IJmond" uitgebreid zal worden. In het totsland komen hiervan heeft de heer Wallenburg een niet onbelangrijk aandeel gehad. In Den Plaag zal hij dit werk in meer landelijke vorm gaan stimuleren. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 29 op 30 Augustus KW 2 40 k.; KW 3 35 k.; KW 14 28 k.; KW 23 2 k.; KW 144 2 k.; KW 32 30 k.; KW 47 17 k.; KW 83 20 k.; KW 110 35 k.; KW 50 11 k.; KW 173 34 k.; KW 130 20 k.; KW 151 35 k.; KW 167 17 k.; KW 170 25 k.; KW 163 40 k.; KW 56 40 k.; KW 18 85 k. nog 25 net ten halen; KW 42 geen vangst. Trawlharing KW 9 30 k.; KW 25 20 k.; KW 138 34 k' KW 141 28 k.; KW 86 100 k.; KW 83 29 k.; KW 67 30 k.; KW 48 15 k.; KW 38 100 k.; KW 20 50 k.; KW 29 10 k.; KW 40 75 k.; KW 41 25 k.; KW 78 80 k.; KW 176 34 k.; KW 22 55 k.; KW 45 66 k.; KW 127 49 k.; KW 175 80 k.; KW 65 20 k.; KW 159 17 k.; KW 161 20 k.; KW 168 40 k.; KW 70 70 k.; IJM 283 25 k.; IJM 74 40 k. voor een eigen clubhuis „Als het bezoek (en de verteringen) op het terrein van de speeltuin achter de Stumphiusstraat in de komende dagen een beetje naar wens verlopen, kunnen de kin deren van „Kindergenot" wellicht nog deze winter een eigen clubhuis bezitten." Aldus de heer E. van Kookhuizen gisteravond op de opening van de fancy-fair. Als voorzitter van de Beverwijkse Speel tuin Centrale dankte hij de velen, die ge heel belangeloos meegewerkt hadden deze fancy-fair te organiseren'. Hij vond het een ei?.orr?ie Prestatie, dat op het terrein, dat vijf jaar geleden nog een woestenij was, zulk een mooie speeltuin verrezen was. Wel zou het volgens de heer Van Rookhuizen wenselijk zijn, als er van de ouderen meer steun werd ondervonden. Onder tromge roffel van de tambours van de Beverwijkse Harmonie Kapel werd daarop de vlag ge hesen en de fancy-fair voor geopend ver klaard. Vooraf hadden de tambours van de Be verwijkse Harmonie een rondgang gemaakt en als moderne Hamelnse rattenvangers een grote schaar kinderen achter zich ver zameld, waarmee zij het terrein kwamen opgemarcheerd. Nadat de feestverlichting v/as aangestoken en „Naar de speeltuin.." diverse malen was gedraaid, namen de be zoekers en de inkomsten van de diverse tenten hand over hand toe. Behalve op de met gekleurde lampen versierde glijbaan (die de beste uit Beverwijk heet te zijn), kan men volop zijn geld kwijt bij het rad van avontuur, bij touwtrekken, de schiet tent en op de dansvloer, terwijl de klein tjes zich kunnen vermaken met vissen en het spel met trek-kasten. Tussen de be drijven door wordt er muziek gemaakt door de „Gerdies", de „Eda's" en twee Bever wijkse Henken van ongeveer 9 jaar, de „Henny-boys", die elk een zware accor- déon hanteren. Ook een cabaret wox'dt door de muzikanten zelf verzox-gd, zodat er op dit speeltuin-terrein niet alleen „Kindei"- genot", maar ook „Grotengenot" gevonden zal kunnen worden. In de week van 21 tot en met 27 Augus tus werden de volgende gevonden voor werpen bij ae politie gedeponeerd: 5 muntbiljetten, boodschappentas met inhoud, portemonnaie, gummipopje, dames rijwiel, lapje stof in pakje, gebreide sok, kindervest, een paar glacé dameshand schoenen, kindei'lakentje, rozenkx-ans, duimstok,nikkelen damespolshorloge,Egyp tisch linnen ceintuur, kindersokje, mouw van een jurk, gebreid vest, kinderdirec toire, kinderportemonnaie met inhoud, por temonnaie met 300 a 400, shawl, wiel dop Minor, koperen armband, toillettasje met inhoud, paai-lensnoer, herenrijwiel, re genjas, kralen halsketting, rood dames hoedje, een handkar, zilveren rozenkrans, vulpotlood. Dinsdag 2 September herdenkt de Koop- liedenvei-eniging „Handelsbelangen" zijn zilveren jubileum. Dit jubileum wordt op feestelijke wijze herdacht, 's Middags wordt er van 3 tot 5 uur in café Timmer aan de Meerstraat een receptie gehouden, 's Avonds is er in het Kennemer Theater een feestavond voor leden en genodigden. Op deze avond presenteert Van Meurs Cabaret een „Sterrenparade", terwijl men na afloop onder leiding van Dick Heems kerk kan dansen. In de achterliggende vijfentwintig jaren heeft Handelsbelangen veel bijgedragen tot verbetering der toestanden van kooplieden op de groentenmarkt. Ten tijde van de op richting heerste er op de „Meer" een chao tische toestand en wilde men van kopers zijde hier tegen optreden, dan diende men zich te organiseren. 2 September 1927 had dan ook de oprichtingsvergadering plaats onder leiding van de heer J. Doctex-, die de eerste jaren als voorzitter optrad. Vooral in de beruchte crisisjaren was het organi satieleven van groot belang. Eén der eerste tastbare resultaten was wel het aanstellen van een keurmeester. Het bestuur van de jubilerende vereni ging beslaat uit de hex-en C. Kuis, voorzit ter: P. Kalis, secretaris; H. Maks, penning meester; G. v. d. Winden, H. Borst, F. van Eyk en C. Grapendaal. ADVERTENTIE Haarlem Zaterdag 30 Augustus. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Het kind, dat haar gegeven werd". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: ,,'s Nachts langs de weg". W. B. Theater, 8 uur: „Tarzan's wonder- bron". Speeltuin Stumphiusstraat: Fancy-fair. Zondag 31 Augustus. Kennemer Theater, 2.30 uur: „Gekke Toe risten"; 4.30, 7 en 9.15 uur: „Het kind, dat haar gegeven werd". Luxor Theater, 2.30 uur: „Piraten van Monterey"; 4.30, 7 en 9.15 uur: ,,'s Nachts langs de weg". W. B. Theater, 2.30 uur: „Riff-Raff"; 4.30 en 8 uur: „Tarzan's wonderbron". Gem. Sportpark, 2.30 uur: Vriendschappe lijke wedstrijd Kennem*>rsH.F.C. Nog steeds nemen de bonen de grootste plaats in op de groentenmarkt, de pronk- bonen werden gekocht voor export naar Duitsland. De markt had een nogal wisselend ver loop, snijbonen hadden moeite om zich in prüs te handhaven. Er werden heel wat bonen verkocht rond de 30 cent per kilo; Vrijdag liep deze prijs voor jonge bonen op tot 50 cent. Sperciebonen kwamen op 50 cent per kilo. Pronkbonen noteerden van 18-27 cent per kilo, spekbonèn brachten het tot 35 cent per kilo. Sla wisselde in prijs van 2-18 cent per krop, andijvie was ruim vertegen woordigd en werd verkocht voor 5-13 cent per kilo. Bloemkool was goedkoop, bij een ruim aanbod werd er rond 20 cent per stuk be taald met één uitzondering voor extra kwa liteit, die nog 37 cent per stuk opbracht. Bij een groot aanbod daalde de prijs der spinazie, er werd van 10-28 cent per kilo betaald. Prei en selderijknollen komen re gelmatig aan de markt. Door het zachte weer waren er verscheidenen doosjes aard beien die tot 75 cent per stuk gingen. Drui ven brachten van 78-87 cent per kilo op, duinbramen varieerden van 1.401.80 per slof. Gladiolen verdwijnen Op de bloemenveiling beginnen de gla diolen al weer in aanvoer af te nemen, het zijn de chi-ysanten die in steeds groter par tijen deze bolbloemen gaan opvolgen. De prijzen waren iets lager dan voorgaande week, chrysanten September wit en geel noteerden van 25-45 cent per bos. Het aan- BOUWVERGUNNINGEN VERLEEND B. en W. van de gemeente Castricum hebben aan de volgende personen een bouwvergunning verleend. Aan G. K. Vree- leer voor de bouw van een woonhuis met garage aan de Prinses Wilhelminalaan; aan L. A. Jacobs voor de bouw van een woon huis aan de Burgemeester Lommenstraat; aan mejuffrouw M. C. Baardscheer voor de bouw van een dubbelwoonhuis met schuurtjes aan de Bui-gemeester Boreel- straat. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. A. Dönszel- man van Amsterdam. Ger. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. G. Kornet. Herv. Evangr. Ver. Geen dienst, zie Ned. Herv. Gem. bod van de grootbloemige is nog gering. Er zijn grote partijen asters zowel enkele als dubbele, er werd van 8-34 cent per bos betaald. De gele heliantus kwam tot 40 cent per bos. Gladiolen van goede kwali teit, o.a. de Nieuw Europa, kwamen nog tot 45 cent per bos, voor het overige werd er van 10-25 cent per bos betaald. De gele duindoorns komen in steeds grotere par tijen aan de markt en vinden een gunstige markt. Het aanbod van potplanten wordt iets groter, nu er meer cyclamen worden aan gevoerd. Na de plotselinge prijsdalingen van dé diverse soorten groente in het midden van de week, viel er Vx-ijdag weer een kentering ten gunste waar te nemen speciaal wat be treft de bonen. Pronkbonen welke "Woens dag 1220 cent noteerden gingen nu weg tegen een prijs van 2225 cent per kilo, en snijbonen werden verkocht voor 28 a 43 cent. Woensdag kregen de tuinders er 22 41 cent per kilo voor. Spinazie werd voor de tijd van het jaar nog overvloedig aange voerd hetgeen oorzaak was dat de notering terug liep. Deze veelgevraagde groente be- somde 1217 cent per kilo. De andere groenten brachten het tot de volgende prijzen: sla 3, 510, komkommers 814, bloemkool 826, dubbele bonen 2347, dubbele stokbonen 4251, rente gevers 53, doperwten, 4862, spekbonen 30, trosbonen 53, selderij 2, 53 cent per bos, selderij 2527 cent per bakje, pieter selie 2, 54, postelein 4, aardappelen 9. pr 100 kilo, waspeen 8, bospeen 917, peren 35, tomaten 2021, groene kool 59, bramen 1.001.40 per mand, aard beien 5282 cent per doosje, aardbeien 1.90 per slof, frambozen 26 cent per d. ZONDAGSDIENST ARTSEN De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door arts A. H. v. d. Wex-ff, Bakkummerstraat 48, telefoon 428. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamver- pleging in handen van zuster M. Bosdriesz, Schelgeeststx-aat 33, telefoon 401. EERSTE PREI AANGEVOERD Aan de groentenveiling „Ons Belang" te Castricum werd Vrijdag door de tuinder K. Beentjes de eerste prei aangevoerd. De notering voor deze groente bedroeg 13 cent per kilo. In tegenwoordigheid van burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, is Donderdagavond om zes uur bij Holland- Nautic de door deze fii-ma gebouwde kust vaarder „Jongkind" te water gelaten. De echtgenote van de directeur van de rederij „Havre-boot" te Rot,tei-dam, mevrouw Driebeek, kapte met een zilveren bijltje de laatste kabel door die het schip aan de werf bond, waarna het vaartuig zonder moeilijkheden in zijn element gleed. Het schip, dat door bemiddeling van de make laars Heideman en Fuchs in opdracht van de C. V. „Havre-boot" is gebouwd, heeft een ladingcapaciteit van bijna 1000 ton en is voorzien van de modernste vindingen op het gebied der scheepsoutillage, onder meer heeft het mechanisch geventileerde rui men, die bij fruitvervoer hun diensten kunnen bewijzen. Het vaartuig is 63 meter lang en 10 meter breed. Holland-Nautic bouwde er 3'/2 maand over. Het schip zal met een snelheid van gemiddeld IIV2 mijl worden voortgestuwd en is voorzien van vier laadbomen en vier laadlieren. Het is een zogenaamd „shelterdek"-schip, dat een mooie aanwinst betekent voor de Neder landse kustvaart. De Jongkindsnelt zijn element tegemoet. Rus haast klaar. Het karwei aan de Russische sleepboot is bijna klaar. Het schip heeft een prachtig aanzien gekregen en liet ligt nu in de haringhaven. Eind September zal de Rus vermoedelijk IJmui- den kunnen verlaten. Verfje. De snurrevaad-kotter IJM 240 is vooi'lopig binnen geoieveix om wat te repareren aan de motor. Ook de verf kwast is door de bemanning opgenomen en het scheepje krijgt bovendien een nieuwe achtermast. De „Vertrouwen" (KW 6) had weer eens motorpech. De haringti-awllogger werd door- de KW 5 binnengesleept. De vangst van de pechvogel was 198 kantjes haring en 30 kisten verse vis. Zuur broodje. Na lange tijd rust heb ben Vrijdag weer eens een drietal garnalen- kotters geprobeerd of er wat van deze diertjes voor de kust was te vangen. De IJM 206 had slechts 37 kilo. De twee an dere IJmuider kotters 85 en 60 kilo. De prijs was ook niet zo daverend: van de 67 tot de 44 cent per kilo, Conflict. De Dageraad (IJM 229) is deze week binnen gebleven omdat er een conflict tussen bemanning en rederij was ontstaan. De kotter gaat Maandag naar zee met enkele andere opvarenden. Mechanisch lossen. Toen Vx-ijdagavond de Poolse trawler „Jupiter" met zijn 2200 kisten haring en makreel en 200 kantjes steurharing voor de voormalige Duitse bun ker verscheen, hebben 20 havenarbeiders een aanvang gemaakt met de lossing, welke met het reeds eerder besproken toe stel naar het ontwerp van de heren D. J. Krijger en J. Rawi geschiedde. Per lopen de band werd de haring uit het ruim mand voor mand tot achter in de bunker ge bracht. Anchors away. De Poolse trawler Saturnia had een groot oud anker in het net, dat veiligheidshalve wex-d meegeno men, om de kans te voorkomen, dat in de toekomst anderen de netten er aan stuk zouden trekken. De kraan van de Zuid-zij heeft 't stuk schroot van boord getild. De Poolse trawler is vex-volgens van brandstof voorzien, zodat de bemanning weer haring kan gaan vissen. Nieuw hart. De kotter IJM 52 krijgt een nieuwe motor. De oude is er Vrijdag uitgehaald en voorlopig moet de kotter dus binnen blijven. Een Bal op. Schipper C. Bal heeft de eerste reis met de motortrawler „Claesje" achter zich. De trawler was reeds Vrijdag morgen binnen om vandaag de ruim 500 kisten verse vis te lossen. De reis duurde slechts zes dagen. Stakelen. Om half een vannacht gaf de IJM 227 noodseinen. Vanmorgen vroeg is het scheepje met machineschade door de VD 9 binnengebracht. Goede vraag. Met uitzondering van de kleine scholsoorten welke door lossing van de talrijke weekkotters in ruime mate werden aangevoerd, met alle gevolgen van dien, bleven de noteringen van de ove rige vissoorten op best niveau. Vooral de vraag naar kabeljauw en schelvis was weer groot, zodat de prijzen van Donderdag ge handhaafd konden worden. De kwaliteit van de verse haring was ook gisteren zeer variërend. Grote levende soorten brachten het tot f 13 per 50 kg., terwijl voor de kleinere zelfs f 11 werd betaald. Daar vele partijen echter niet aan de gestelde eisen konden voldoen, moesten de vismeelfa- brieken andermaal uitkomst brengen. De tongen, die gezien de vraag nog steeds niet in voldoende mate worden aangevoerd, hielden de f 3.60 per kg. in de categorie grote en de overige soox-ten kregen f 1.90. Mosterd gehaald. De kwaliteit van de „Medan" haring was iets belegen, wes halve het uiteindelijke besommingsresul taat na de 10-daagse reis f 9900 bedroeg. Beter deed de 8-daagse Abraham het die f 20.000 haalde. Bij de loggers werd de KW 84 de hoogste onder zijn soortgenoten met f 6000. Rijke Zaterdag. De markt van Zater dag was rijk voorzien. Behalve de vele kustkotters en snurrevaadscheepjes die de plat- en fijnvisaanvoeren voor hun reke ning namen, losten de Tubantia 750 k. ha ring, 150 k. makreel en 50 k. diversen, de Claesje 50 k. gestripte makreel, 375 k. dichte makreel, 95 k. schelvis en piepers, 30 k. kabeljauw en gullen, 20 k. hax-ing, 15 k. diversen en 40 stuks stijve kabeljauwen, de KW 76 met 160 k. schelvis en piepers 180 k. makreel, 45 k. kabeljauw en gullen, 25 k. wijting, 25 k. haring en 10 k. diversen en de KW 73, 6 en 147 gezamenlijk 110 k. diversen. Als de kippen er bij. Als eerste voor de Maandagmarkt meldde zich Vrijdag reeds de Johannes Polderman die een vangstopgave deed van 750 k. makreel, 85 Nu wij eindelijk geheel hersteld zijn van de overweldigende indruk, die de Herenmodebeurs in het RAI-gebouw op ons gemaakt heeft, nu wij bekomen zijn van de emoties, die zij bij ons heeft opgeroepen, nu nóg aarzelen wij over het onderwerp heren on klei-en te schrijven. Het is namelijk zo, dat een heer nooit over kleding spreekt, tenzij in de be sloten intimiteit ener kleermakerij of fluisterend in een hoekje van een con- fectie-magazijn Daarbuiten wendt hij voor, dat kleding uitsluitend dient om hem warm te houden in de winter en hem voor een proces-vex-baal wegens naaktloperij te behoeden in de zomer. Een heer, die in het openbaar over kleding spreekt is eigenlijk niet zozeer een heer en een heer die zich in pu bliek voor flatteuze kleding interesseert is een exhibitionist. Zo is dat en niet anders. Nu gij onze mening vernomen hebt, begrijpt ge wel, dat wij zeer aarzelend die herenmodebeurs zijn binnengeslo pen, aangezien wij wel wisten, dat wij er ons niet thuis zouden voelen. Wij vermoedden met grote zekex-heid, dat ons idee over een goed-geklede heer heel anders zou zijn dan de gedachten die de textiel-industrie daarover koestert. De textiel-industrie gaat namelijk van het geheel verkeerde standpunt uit, dat men de man mooier moet ma ken, door hem voortdurend nieuwe en fraai gekleurde pakken en hemden om het lichaam te hangen, bij voorkeur in opvallende zij het goed bij elkaar pas sende tinten. Zij vraagt, dat de man de zogenaamde vrolijke, moderne noot in zijn kledij aanbrengt en afstand doet van de uniforme eenvoudigheid, die tot nu toe opgeld deed. Dit nu is geheel verkeerd. Wanneer een man mooie kleren aandoet, wordt daardoor de aandacht gevestigd op de ongeëvenaarde onbenulligheid van zijn gezicht. Behoort hij tot de zeldzame, zogenaamde „mooie jongens" dan is hij nog verder van Ixuis. Zo'n Apollo wordt, wanneer hij zich steekt in een „vlot" colbert, met een overhemd in een van de „moderne" tinten en een das in „gedurfd dessin", onmiddellijk aangezien voor een vertegenwoordiger van een beroep, waarover men slechts fluisterend spreekt. De héér daarentegen beseft, dat een pak oud ep niet mooi moet wezen. Vandaar de vreemde streepjes die ge door de échte herencostuums- ziet lopen. De das moet geheel onopvallend en een tikje slordig gestrikt wezen en mag nooit helemaal bij het pak kleu ren. De schoenen zijn eenvoudig van snit en lang gedragen en de regenjas moet noodzakelijkerwijs enige zorgvul dige aangebi-achte niet tè smex-ige vlek ken vertonen. Een man met een nieuwe hoed is nóóit een heei\ Een heer draagt een nieuwe hoed eei-st maandenlang binnenshuis, houdt hem boven de stoom en friemelt er net zolang aan, tot het opvallende er af is. Het geheim van deze methode is, dat zelfs de onbenulligste gelaatstrekken tegenover deze combinatie een wonder worden van mannelijkheid, opx-echtheid, intelligentie, royaliteit en een symbool van een diep vergeestelijkt leven. Zie hier dus de geraffineerde ijdelheid van de man, die weet hoe het hoort. Na deze algemene beschouwingen nemen wij u stuk voor stuk apart om in de beslotenheid van een gesprek onder vier ogen tot de puntsgewijze behande ling van deze herenmodebeurs over te gaan. Welaan dan, wij hebben op deze herenmodebeurs, slechts zeven kledings stukken ontdekt, die wij eventueel wel zouden willen dragen, standaard-arti kelen als normale hoeden, witte over hemden, ondergoed en sokophouders daargelaten Wij hebben er niet één net jes gestreepte Engelse das gezien. En de overhemden waren nog veel ei-ger. Wij hebben er zwarte ovex-hemden gezien, rode, gele, groene, blauwe en bruine. Accoord, op straat valt ons oog daar' ook wil eens op, maar wij kunnen dan snel onze blik afwenden. Deden wij dat op de herenmode-beurs, dan viel deze on veranderlijk weer op zo'n onsmakelijk hesje. En het moet ons echt van het hart dat wanneer gij een zwart of een rood of een bruin of een groen of een geel of een hardblauw overhemd draagt, gij nooit op een vriendelijke bejegening onzerzijds hoeft te rekenen. En dan die modeshow. Wij hebben zachtjes van schaamte geschreid bij dit vernederend schouwspel. Ten eerste waren vele mannelijke toeschouwers vex'gezeld van vrouwspersonen, die men van het gelaat kon lezen, dat zij waren gekomen om te kijken of mannie er nu eens niet wat flatteuzer uit zou kunnen zien. Zij klapten zelfs voor de manne quins. Tussen haakjes, weet gij, dat het helemaal niet noodzakelijk is om van mannelijke mannequins te spreken. Want het woord komt van het Vlaamse manneke, door de Antwerpse snijders gebruikt voor de poppen, waarop zij de costuums maakten. De Fransen hebben er daarna mannequin van gemaakt. Die mannequins hier beklaagden wij diep. Men had hen kennelijk gezegd, dat zij zich „makkelijk" en „ongedwongen" moesten bewegen. Dat deden zij ook: met het gemak en de ongedwongenheid van ontdekkingsreizigers, die door twee rijen met assegaaien prikkende wilden spitsroeden moeten lopen. Met gebogen hoofden hebben wij en Ie andere heren deze vernedering onder gaan. En toen de omroeper aankondigde, dat er nu een man met een reseda-kleu rig ovex-hemd aan zou komen, is er een schok door de heren gegaan en hebben zij hun handen vol heimwee in die heer Zo langzaam aan begint het toneel\ in Amsterdam weer op toeren te ko men na de vacantiers. Van 1 Septem ber af speelt Comedia in de Kleine Komedie onder regie van Joris Diels het zangspel van Lengsfelder en Tiscli: „Waarom jok je, Chérie?", met in de hoofdrollen Georgette Ha gendoorn, Guus Hermus, Bep Dekker en Steye van Brandenburg. In het Centraal Theater begint de Neder landse Comedie op dezelfde datum Shaw's „Majoor Barbara" onder re gie van Jan Teulings. Hoofdrollen: Ellen Vogel, Mien Duymaer van Twist, John Gobau, Fons Radema kers en Aaf Bouber. In Hypokrite- rion komt het Utrechtse Studenten cabaret van 1 September af met „Daar krijgt u last mee". In de Stads- schouwburg speelt het ATG van Za terdag af „Ze kregen wat ze wilden". Donderdag komt de Nederlandse Comedie er met „Een vrouw met een klein hart". Regie Henk Rigters. Hoofdrollen: Mary Dresselhuys, Maxim Hamel en Mimi Boesnach. De Opera speelt Zondagavond in de Stadsschouwburg Die Fledermaus" van Strauss. Nieuwe tentoonstellingen zijn er niet en dus nu de bioscopen. Daar zijn we gauw mee klaar, want veel nieuws, dat de moeite waard zou kunnen zijn, is er niet, of het moest „The African Queen" (Tuschinski) met Bogart en Hepburn zijn, die niet onverdienstelijk is. De andere goede films, die er nog zijn, zijn prolonga ties of reprises: High Noon (Roxy), Edouard et Caroline (Kriterion), A night at the opera (met de Marx Brothers) in Ceintuur. 1 y 0 lijk uitpuilende zakken van hun lang- gedragen vertrouwde jasjes gestoken, hebben zij hun tenen verrukkelijk laten krullen in hun afgetrapte stappex-djes, hebben zij hun nek behaaglijk geschurkt tegen het tweed van hun kraag, dat alleen maar zo heerlijk zacht en bekend kan aanvoelen, wanneer een jasje meer dan tien jaar oud is. Zij hebben met weemoed een laatste blik geworpen op de vriendelijke kniebuiten in hun oude flannels en toen peinzend gestaard naar de vastbesloten blikken op de gezichten van hun echtgenoten, waarop de zeer hoge notering van reseda-hemden dui delijk viel af te lezen. Wij, niet-getrouwde heren, hebben hen beklagend aangekeken en uit bitter protest tegen dit verraad aan de man, halverwege de modeshow, uitdagend de zaal verlaten. Fier, met opgeheven kin, ongestreken broek, krullende boord en vuile regenjas. Als héér. BOEDA k. schelvis en piepers, 150 zwarte en blanke koolvis, 25 k. diversen en 350 stuks stijve kabeljauwen. Stilte voor storm. Van de Flamingo welke aanvankelijk voor de Zaterdagmarkt werd verwacht, kwam nog geen enkele mededeling binnen. Men neemt aan dat het nu Maandag zal worden alvorens deze aan de markt zal verschijnen. Verder komen dan waarschijnlijk binnen de haringsche pen KW 159 en Catharina Duyvis. Haringaanvoer. Van de „zilte" haring vloot kwamen Vrijdag binnen KW 147 met 270 k., KW 5 met 196 k., KW 6 met 194 en de KW 73 met 167 kantjes haring. Prijzen: Gr. tong 3.40-3.25, grm. tong 1.83-1.61, kim. tong 1.74-1.52, kl. tong I 1.56-1.37, kl. tong II 1.52-1.32, tarbot I 2.45-2.20 per 1 kg.; tarbot II 66, tarbot III 58, tarbot IV 42, gr. schol 57-49, grm. schol 56-54, kim. schol 48-42, kl. schol I 37-26, kl. schol II 26-8, schar 22-13, v. haring 14-11, makreel 18-11.50, gr. schelvis 33-32, gx-m. schelvis 40-36, kim. schelvis 47-44, kl. schelvis I 42-41, kl. schelvis II 32-17, wijting 24-8.50, gr. gul 32, mid. gul 35-24, kl. gul 20-15, kl. haai 17-15, kim. hake 80-70, kl. hake I 43, kl. hake II 29, per 50 kg.,; gr. kabeljauw 130-90, gr. koolvis zw. 54-44 gi\ hake 294-288 per 125 kg. Aanvoer: 200 kisten tong en tarbot, 530 schol, 110 schar, 3955 haring, 460 ma kreel, 95 schelvis, 120 wijting, 38 kabel jauw en gul, 59 kl. haai, 28 hake, 5 koolvis, 30 diversen. Totaal 5630 kisten. ADVERTENTIE Eindelijk hebben we een met gouden pen en garantie. Twee prijsklassen: 6.75 en 7.75 Verkrijgbaar bij: KLAVER'S BOEKHANDEL Edisonstraat 11 - IJmuiden Tel. 5326 LimmenKinheim (te Limmen): Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en B. Dekker; C. Dekker I, W. Groeneveld en C. Dekker II; N.N., Th. v. Vuuren, J. H, v. d. Wateren, J. Starreveld en C. Luntz. C.S.V.—V.V.B. (te Castricum): V.V.B.: N. Michel; J. Roos en K. Kil; J. van Loon, F. Bruinzeel en J. Duineveld; F. Kooimans, J. Kersbergen, A. Both, P. Vlietstra en F. Morlang. „Ik weet ergens een klein wit huis in een klein grijs dorp in een vallei aan een kleine rivier in Frankrijk" zei iemand tegen me. „Niemand kent dat dorp en nie mand kent dat kleine huis; daar wil ik gaan' wonen als ik gei-eed ben met mijn leven; het is heerlijk voor nog een jaar of wat in de zon met al mijn boeken en verder niets". Hij heeft mij verrukt aan gekeken. Zijn ogen waren blij met de ge dachte van wat hem het heerlijkst op aar de lijkt: een klein wit huis in de stilte. Niemand kent het. Het is zijn geheim. Het is een geheim dat hem grote kracht geeft en een diep geluk. Alleen reeds aan het geluk te denken is geluk. Ik dacht, door de avond, door de regen lopend, door de stille lege stad naar huis, dat ieder mens die een menselijk leven heeft zulk een ge heim plan in zijn hart draagt. Het is een goed bezit. Het is onvervreemdbaar. Het gaat altijd met hem mee, over de berg toppen en door de duistere valleien van het leven. De mensen kunnen hem nog veel meer vertellen. De bazen kunnen hem nog veel meer plagen. Het leven zelf kan hem lagen en valstrikken blijven leggen. Ergens in de verte is het witte huis, dat zijn droom, zijn verlangen en zijn geheim is. Nooit komt de twijfel aan de verwezen lijking in het hart. Als die twijfel er ooit was, zou de betovexing gebroken zijn en het leven veel harder worden. Misschien zou het dan ondragelijk zijn. Daarom kan de twijfel er niet zijn. Daorom is zij on mogelijk en onbestaanbaar. Het dorp is er. Eeuwig stroomt de i-ivier. Het witte huis is klein doch het is tegen alle stoimen be stand. En het is zo zeker als dat huis, dat het geluk zal komen; dat er eindelijk ge noeg is om het huis te kopen; dat de dag komen zal dat ge met een kist boeken naar de zaligheid reist. De vervulling van een geheel leven. Voor u is er zulk een huis. Voor mij ook. Het mijne ligt op een eiland, dat ik eens, van de boot af, in de verte in de zon, in een onbeschrijflijk blauwe zee heb zien liggen. Ik zag alleen de witte kust en groene heuvels en palmen en overal lagen kleine witte huizen tegen de glooiing van de heuvels. Ik weet niet hoe het eiland heet. Maar ik zal het, zo maar, terug vinden. Eén van die witte huizen wordt het mijne. Er is niets dat zekerder is. Ander zou het leven immers zo goed niet zijn? ELLAS

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7