Bloemrijke benamingen in de IJmuidense vloot OLD CLOTHES NEW Eén schip ontsnapte IJmuidens visserij, een tweede ligt renteloos in Amsterdam DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed Agenda voor Velsen Schipper-eigenaar Wezelman zag zijn bottertje breken op het strand SCHOLIEREN! Kennemer u Lantaarn Flora's kinderen nu allen uit de vaart TAXI NODIG? Vragen rond twee trawlers Teleurstellende gang van zaken bij de verkoop van de „Nordsee REHACO heeft continu-plannen 1 Santpoort 1 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Landgoed „Waterland'' Zondag geopend AB DE JONG BEL 5000 Stranding van de HD 220 betekent vermoedelijk het einde van het scheepje Verzekering Tweede mogelijkheid IJmuiden kan het gebruiken Gefileerde bokking blijkt in te slaan r Kapelkoor maakte plannen S.G. „Santpoort" gaat derde lustrum vieren ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1952 Het is een gewoon verschijnsel om schepen namen van bloemen te geven. Steeds komt men ze tegen. Engeland bouwde in de oorlog een hele serie corvetten en. de Admiraliteit gaf de schepen bloemennamen waaruit de „Flower Class" is ontstaan. Ook een trawlerrederij in IJmuiden had een voorliefde voor bloemen en dat waren de heren Meeuwenoord en De Vries, samen de directie vormend van de Maat schappij tot Beheer van Steamtrawlers en andere Vissersvaartuigen, een hele lange naam, die echter vrijwel nooit voluit werd gebezigd. Als men het over de trawlers van „Beheer" had wist haast iedereen in IJmuiden welke rederij werd bedoeld. Als we nu vandaag de Acacia IJM 126 bij de kop nemen (een foto is hierbij af gedrukt) dan zien we meteen al dat het schip voor zijn intrede te IJmuiden in 1906, reeds van eigenaar en van naam veranderd was. De naam, waaronder het vaartuig de werf van Selby Shipbuilding Eng. Co. Ld. in LS99 verliet, luidde „Kathleen". Maar bij aankomst in IJmuiden heette de trawler „Mongate", die opgevolgd werd door de naam Acacia IJM 126. De bruto inhoud bedroeg 159 reg. ton en netto 52 bij een lengte van 32, breedte van 6.23 en een holte van 3.38 meter. De triple expansie machine, afkomstig uit de fabriek van Crabtree Co., ontwikkelde 300 ipk. P. Gravemaker werd schipper op de Acacia. Beheer is niet meer Andere schepen van „Beheer" zijn eer der in deze rubriek genoemd en we weten dat deze maatschappij er niet meer is. In 1915 was het beheren voor „Beheer" afge lopen en de. Acacia kwam bij twee Sche- veningse reders terecht, de heren A. van der Toorn Jz. en Jac. den Duik en Zonen, die de maatschappij Scheveningen opricht ten. Deze rederij kreeg niet alleen de beschik king over de Acacia IJM 126, maar ook over de drie zusterschepen: Clyvia IJM 125, Begonia IJM 124 en Lobelia IJM 127. Laatstgenoemde trawler was een jaartje jonger dan de andere drie. Zij waren on afscheidelijk. Heette de Acacia oorspron kelijk Kathleen en later Mongate, de an dere voerden respectievelijk eerst de na men Julia, Elne en Ethel, om later ver doopt te worden in Fossgale, Stonegate en Nessgate, totdat zij in 1906 in IJmuiden arriveerden. Het is de moeite niet waard geweest, dat de maatschappij Scheveningen tot naams verandering overging, want na een jaar kwam zij onder directie van de firma M. B. Osendarp bij de „Derika"-vloot. De Acacia heette van die tijd af Derika X. de Clyvia kwam in de vaart als Derika XII, de Begonia werd de Derika XI en de Lobelia kreeg de naam Derika XIII. Deze namen hielden zij tot in 1936 toen hun leven bij de sloperij eindigde, alleen waren de schepen van Osendarp in 1920 door de V.E.M. overgenomen. Toch bloemennamen Eigenaardig is het, dat deze zelfde bloe mennamen later weer in IJmuiden ver- schénen. De heer C. de Vries kocht in 1928 een drietal trawlers van de V.E.M. aan. de Catharina Duyvis IJM 133, Maria R. Om- mering IJM 135 en de Clasina Luther IJM 136, die dateerden uit 18901894 en ook in 1906 voor het eerst in IJmuiden waren gekomen. Deze nieuwe rederij maakte ge bruik van oude namen. Het werden respec tievelijk de Clyvia, Begonia en Lobelia. De naam Acacia ontbrak op het appèl. Drie jaar later kon hierin voorzien wor den. Een vierde boot werd aangekocht, welke gewend was aan verandering. Oor spronkelijk de Amroih Castle werd het in 1912 na aankoop in IJmuiden de Catharina IJM 90. in 1919 nam het de naam Brittania I aan, in 1923 „Stormvogel" en in 1929 ver anderde het van een vogel in een bloem door Acacia IJM 90 te worden genoemd. In 1932 verdwenen ook deze bloemen namen uit de vloot. De heer De Vries bood zijn vier schepen te koop aan en er zijn nog anderen voor te vinden geweest. En kele jaren hebben zij nog dienst kunnen doen.Het leven van drie van de vier eindig de in Hendrik-Ido-Ambacht. Alleen de IJM 133 Clyvia vond haar einde op het strand van Ameland onder de naam Sperwer. Zondag 31 Augustus, zal het landgoed „Waterland" van 12 tot 18 uur voor het publiek worden opengesteld. Dit is een vriendelijke geste van baron F. C. H. van Tuyll van SeroQskerken. Aan de hekken zullen bussen te vinden zijn, waarin vrij willig een bijdrage gedeponeerd kan wor den ten bate van de oude Engelmundus- kerk te Velsen, die nodig gerestaureerd moet worden. ADVERTENTIE ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden) ADVERTENTIE Bestel thans In uw eigen plaats uw boeken. Ook wij bieden alle mogelijke service. Doet het nu reeds, dan maken wij alles voor U in orde. ICLAVER'S BOEKHANDEL Edisonstraat 11 - IJmuiden - Tel. 5326 ZATERDAG 30 AUGUSTUS Patronaat, van 19 tot 23 uur, oud-Holland- sé kermis. Burg. Rijkenspark (S'poort), 20 uur: Ca baretprogramma. Thalia 19 en 21.15 uur: „Lassie's grote avontuur". Rex, 20 uur: „Schaduw over Los Angcles". ZONDAG 31 AUGUSTUS Patronaat, van 14 tot 17 uur: Fancy fair voor kinderen; van 19 tot 23 uur: Oud- Hollandse kermis. Thalia, 15 uur: „Tot ziens in New Orleans"; 19 en 21.15 u.: „Lassie's grote avontuur". Rex, 15 en 20 uur: „Schaduwen over Los Angeles". Raadhuis: Geen spreekuur van burge meester. Thalia, 20 uur: „Tot ziens in New Orleans". Rex, 20 uur: Zie Zondag. ADVERTENTIE Er heeft zich voor het maagdelijk-blanke strand tussen Egmond en Bakkum ter hoogte van paal 42 gistermorgen een klein drama afgespeeld, dat tegen de middag zoals we in onze vorige editie nog melden konden zijn beslag kreeg in de stranding van de botter IID 220. Schipper-eigenaar D. J. Wezelman, die met zijn zoon met de kor ter garnalenvisserij was, merkte om een uur of tien, dat de oude ééncylinder Kromhout-diesel, die het scheepje een ver mogen van dertig paardekrachten geeft nee, gaf in staking ging. Daar de 220 te dicht onder de kust voer volgens de paar ooggetuigen en er als ge volg van het afgaand tij en de Westenwind steeds minder water onder de kiel kwam, stootte het bottertje algauw over de'beide banken haar het strand, verwelkomd door een enkele badgast en een beambte van de Rijkswaterstaat, die toezicht houdt over dit deel der kuststrook. Daar zit de HD 220, die regelmatig in IJmuiden zijn vangst garnalen aan de man poogt te brengen en het gezin Wezelman een niet zo heel dik-belegde boterham op levert, sinds gisteren hoog en droog en al is er generlei gevaar: de gezichten van schipper en zoon staan somber, want het scheepje ligt daar uitgesproken slecht. Temeer, omdat het tijdens de onvrij willige duw naar het strand gebroken is, naar de schipper tegenover de man van de Rijkswaterstaat verklaarde. Dat is dan ook de oorzaak, dat het „opgegeven" is: men ziet geen mogelijkheid de 220 nog te be houden. (Van een redacteur). Bepaalde rederijen, waaronder enige grote IJmuidense trawlbedrijven, zien reeds geruime tijd uit naar een aanvulling van hun vloot en het was dan ook geen wonder, dat er onmiddellijk belangstelling bestond voor de voormalige Duitse tonnenlegger „Nordsee", een schip uit de terecht geprezen „HollancT'klasse, waarmee IJmuiden in de vorm van de Tzonne, de Abraham en de Herman tot, wederzijds genoegen kennis heeft kunnen maken. Toen dan ook de „Nordsee" door de regering via een onderhandse inschrijving ter beschikking werd gesteld van eventuele belangstellende aspirant-kopers, kwamen er serieuze candidaten opdagen, die een bepaald bod op het schip deden, zich daarbij duidelijk reali serend, dat de verbouwingskosten van deze voormalige tonnenlegger tot trawler een bedrag zou vergen, 'dat enige malen het veelvoud zou worden van het bedrag, waarvoor men inschreef. Niet alleen echter de Nederlanders toonden een levendige belangstelling voor het schip, maar ook van Duitse zijde werd een fikse schelvis uitge gooid, om deze kabeljauw te vangen. In Haagse visserijkringen echter was men van oordeel, dat het schip zijn plaats in de Nederlandse trawlervloot verdiende cn daarom ging men van het standpunt uit, dat het schip in Neder land zou kunnen blijven, als de in schrijvingsprijs niet al te zeer verschil de van het Duitse bod. Aanvankelijk lag er inderdaad nogal wat verschil tussen het bedrag, waarvoor van Duitse zijde op het schip werd ingeschre ven en het Nederlandse bod, maar. hoewel de inschrijving officieel was gesloten, kregen de Nederlandse rederijen, die be langstelling hadden getoond, nog een kans hun bod te verhogen, wat dan ook ge beurde en wel in die mate. dat er op een goed moment slechts dertigduizend gulden tussen het Nederlandse en het Duitse bod lag. En dan te bedenken, dat het plan-Tin bergen met tientallen millioenen speelt. te bedenken dat de „Nordsee" een plaats waard was geweest in deze saneringsidee: te bedenken, dat de Engelse pot. de oorlogs schaderegelingen zo heel veel nog steeds niet geregeld zijn. Ondanks het feit, dat op dat moment de verzekerintr uit Den Haae: kwam, dat een bepaalde IJmuidense rederij er op kon rekenen, het schip te kunnen gaan konen, is die koop op het laatste moment afge sprongen. doordat aan de Duitse kant (een begrijpelijke) pressie on een andere Haagse instantie dan die. welke de koop al had toefrezegd. werd uitgeoefend. Men argumenteerde namelijk, dat het schip alweer was doorverkocht en dat er dus ongetwijfeld een schadevordering tegen de Nederlandse regering zou worden inge diend, indien de koop ten nadele van Duits land zou afspringen. Den Haag moest reti reren en leverde het schip aan Duitsland de Nederlandse aspirant-kopers bleven met lege handen staan en vroegen zich af, welke machinaties achter deze zaak zaten. Maar nogmaals: gedane zaken nemen geen keer en de „Nordsee" heeft de haven van IJmuiden verlaten met bestemming Duitsland, waar het schip momenteel al tot trawler wordt verbouwd. De teleurstelling over deze gang van zaken verbijtend, kwamen de Nederlandse belangstellenden voor de „Nordsee" op dat moment echter met een tweede voorstel in Den Haag: er lag immers nog een schip van de Holland-klasse in ons land, dat evenzeer geschikt was voor de trawlvisserij en waar bovendien geen enkele buiten landse claim op lag, om de eenvoudige reden, dat het aan de tros voor de Amster damse marinewerf dobberde .werkeloos en nutteloos. Ook daar leek in den beginne muziek in te zitten. Het was de „Koldewey", eveneens een tonnenlegger van het formaat van de Abra ham, de Tzonne en de Herman. De Marine zei echter het schip in reserve te willen houden, omdat de Engelse regering haar tweede tonnenlegger zo nodig zou kunnen terugvragen en zij toch de beschikking zou moeten houden over een dergelijk schip. Uit IJmuiden kwam tenslotte een voor stel om de „Koldewey" voorlopig om ie bouwen tot zeewaardig schip, het als trawler uit IJmuiden te exploiteren en daarmee te bereiken, dat de marine uit de verte de beschikking zou houden over haar eenheid, die evenwel op kosten van het be trokken rederijbedrijf zeewaardig zou wor den gemaakt en gehouden, terwijl tevens zou worden bereikt, dat een eventuele ver bouwing van varende trawler tot tonnen legger veel minder tijd en geld zou kosten dan een de door de Marine bedoelde ver bouwing van opgelegde eenheid tot zee- klare tonnenlegger. Bovendien en dit lijkt ons het meest klemmende argument van visserijzijde ligt de „Koldewey" nu volmaakt renteloos in Amsterdam, terwijl de visserij het schip uitstekend en met vrucht zou kunnen gebruiken. Er zijn in deze kwestie grove fouten ge maakt. Ze zouden deels te hérstëlïen zijn, indien de „Koldewey" zijn bestemming tegemoet zou varen: die der IJmuidense trawlvisserij. xxxoooooocoocoocooooocooooc Een paar weken geleden vertrok uit IJmuiden de trawlêr-tonnenlegger „Nordsee", richting Duitsland en wij waren voorwaar niet de enigen, die het. verdwijnen van dit prachtige schip, dat zijn diensten zo wonder wel had kunnen geven aan clc IJmuidense visserij, betreurden. Gedane zaken nemen echter geen keer en ware het niet, dat deze „Nordsee" niet zo'n pijnlijk duidelijk voorbeeld is gewórden van „hoe het niet moet" wij hadden deze kwes tie vermoedelijk als afgedaan be schouwd. Daar er echter aan de Amsterdamse marinewerf een zusterschip van de „Nordsee' ligt te „rusten' en daar er bovendien enige onverkwikkclijk- heden rond de beide schepen zijn gebeurd, bikt het ons in het belang van de Nederlandse visserij dat deel van de achtergrond uit de doeken te doen, dat tot lering kan strekken voor de toekomst. Dit en niets anders rechtvaardigt dan ook nevenstaande beschouwing over de beide tonnenleggers-trawlers" Nordseeen Koldeweudie mis schien beide.maar zeker één ran beide, een welkome aanvidlihg hadden kun nen worden voor de Nederlandse vissersvloot, die zich in dit tijdsbestek ondanks alles de iveelde van een goed nieuw schip kan veroorloven. Het roer knarst rusteloos op de aan lopende golfslag cn de jonge Wezelman kijkt bedenkelijk in de motorkamer, waar het water rond het vliegwiel klotst en het ouderwetse dieseltje kennelijk nog nooit van het plan-Tinbergen ter sanering van de vissersvloot heeft gehoord. Het water klotst ook in de bunnen, waar in het bij elke nieuwe golf naar binnen komt door de bungaten aan stuurboord en dan zand meeneemt; zand, dat het botter tje steeds vaster op het strand drukt. Nee de deskundigen zien niet veel kansen meer voor de onfortuinlijke botter. Als het niet weg te halen is cn gister avond heeft de Egmondse reddingboot het bij hoog water niet eens geprobeerd ver valt het tenslotte aan Domeinen, die na tuurlijk de eigenaar de kans zal geven zijn spullen van boord te halen, maar dan is het ook uit met de 220. Dan zal alleen de herfst kunnen beslissen met de macht van wind en golven, in hoeveel tijd er een eind moet komen aan het eigendom van een hardwerkend vissersgezin. Tenzij het voor die tijd gesloopt is door mensenhanden. De gestaag vloeiende stroom verse ha ring, die in de zomermaanden door de IJmuidense trawlvloot uit de Noordzee wordt aangebracht, zet de handel en de reders niet minder al jaren voor het probleem van een vlotte afzet. De IJmui dense reders-handelaars combinatie „RE- IIACO" heeft in dit opzicht baanbrekend werk verricht en met haar fileermachines niet alleen de verse vis, maar vooral ook de verse haring naar nieuwe klanten ge bracht. Want de haring werd gefileerd af geleverd, gerookt of gestoomd en kwam als delicatesse-zonder-graat op de tafels der genen, die voorheen het zeebanket niet aankeken. De belangstelling voor de gefileerde ha ring is al zo groot, dat er 1000 kisten haring per week onder de scherpe messen van de machines doortrekken of 300.000 stuks haring in de weck, verdeeld over 4 ma chines. Toch denkt men er aan, in continu dienst te gaan draaien, omdat vrijwel alle rokers met dit product gaan werken. De REHACO weet echter heel goed, dat het gewonnen terrein op het gebied van vis en vooral haring geconsolideerd moet wor den. maar liefst uitgebreid. Daarom zal men van 26 September in Haarlem een propagandaweek op touw zetten, waaraan onder meer een prijsvraag verbonden is met als inzet een naam voor de gefileerde gerookte haring, die „kippers" genoemd wordt of „vlinders". Maar die beide namen zijn niet juist en de REHACO zou graag een kernachtige benaming voor het artikel binnen krijgen. Om de gefileerde bokking (zou „filbo" niet wat zijn?) grotere bekendheid te geven, wordt er een speciale algemene aan bieding via alle détaillisten gelanceerd. Dit plannetje zal. als het in Haarlem slaagt, in een aantal andere provinciesteden even eens worden gerealiseerd. „De Jump" versloeg de Santpoortse Bridgers In hotel „Kennemerhof" speelde „De Jump" een Howell-wedstrijd, waarin zich de heren Vis en v. d. Steen als nieuwelin gen uitstekend weerden en de uitgespro ken clubspelers zelfs achter zich lieten. De resultaten waren: 1. Kuys-Porck ,5014 p.; 2. Amsing-v. d. Berg 49 p.; 3. De Haas- Wey 47!j p.: 4. v. d. Burg-Mainz 43p.; 5. Vis-v. d. Steen 40'/. p.; 6. mevr. Rolloos- Boer 39 p.; 7. Laman-Middelkoop 35 p.; 8. dames Elzenman-De Haas 31 p. Donderdagavond speelde „De Jump" in Santpoort tegen de club van die naam een revanchewedstrijd die, evenals de wed strijd te IJmuiden, door „De Jump" ge wonnen wei'd. De uitslag luidde 84 in het voordeel der IJmuidenaren. yxxyyxrmyyyxxïxxx*yyxccG> ADVERTENTIE Verdacht van oorlog Lóóp je als jong recruut door Velsens dreven bij wijze van nachtoefening, waarbij men zich sluipend voorwaarts dient te bewegen en het wit van de ogen moet camoufleren legen vijandelijke nachtjagers ik zeg: lóóp je als soldenier het nachtelijk Velsen tegen een overmacht te verdedigen, word je plotseling bars op de nek gesprongen door twee agenten, die je niet vertrou wen. Aan de Zeeweg gebeurde dat en de soldaat schrok zich een grote helm. Wattoftiedaar most. „Oefenen" zei de soldaat, bedremmeld op zijn gym schoenen (ja gymschoenen) turend, „want ik ben soldaat". „Wij zijn de generaal" zul- en de ongelovige agenten ;oen wel hebben gezegd, want zo gaat het dan. In elk geval: de soldenier is in de overall gevat, tot hij waar wist te maken, dat hij op bevel van een aantal groot- officieren door de nacht liep. Legernummer zo en zoveel, kijk maar in m'n zakboekkie. De soldaat bleek de weg te zijn kwijtgeraakt en de agen ten hebben hem dus later hof felijk op het rechte oorlogspad geholpen en hem de vijande lijke stellingen gewezen. De oorlog duurt voort. Santpoortse koulijders Santpoort gaat vanavond knus feestvieren in zijn Rij- kensparx de vereniging voor nationale feestdagen heeft KovJ (i'erswoud) Stet naar het park gelokt om daar zijn grollen te slijten. Dat is allemaal plezierig en gezellig voor Santpoort, want de schouwburg van gras en groene bomen rond de muziek- nis is een oord, waar het goed toeven is. Tenminste.... als de schouwburgklant niet al te benauwd is voor scheuten en spit, want de accomodatie voor de toeschouwer is niet je dat in het Rijkenspark: sinaasap- pelkisten ter ondersleuning van planken en de rest in het gras op de jas. Zou hier de gemeente niet als bankenbank kunnen optre den en legen een geringe huur de helpende hand kunnen bieden en de gezondheid van de zitters op het gras beveili gen, om de pijnen van de plankenzilters nog maar niet te noemen? Kattenogen De bocht in de Hagelinger- weg is vele automobilisten, die de grillige geographie van de gemeente Velsen niet al te ste vig in het hoofd hebben, een durende gruwel vooral s avonds. De gemeente, begaan met hunlieder onzeker lot en wijs geworden na ettelijke bocht-escapades, zette er eerst nette witte paaltjes langs, die echter regelmatig en grondig sneefden, omdat vele avond lijke stuurraddraaiers hun witte kopjes net even te laat zagen en dies met een mooie schram aan hun lakwerk en een verwensing op de bleke lippen naar huis togen. Daar is toen in deze onaanzienlijke kolommen over geschreven en de gemeente werd nog wijzer en plakte op ieder paaltje een glimmend torretje van het soort reflectorretje. En sinds dien werd er maar" zelden meer zo'n paaltje geveld onder het geweld van een benzine- voituur. Maar nu het slot: de reflec- lorretjes zijn er sinds enkele dagen door onbekende handen of handjes afgepulkt en een zodanige diefstal moet hier wel even aan de kaak gesteld worden, want daar vallen straks brokken door, als er net een wielrijder tussen zit wan neer een automan niet goed uit de slaperige oogjes gluurt bij het nemen van die nare bocht. En wat hèb je nou aan zo'n glimding bij je stuiters en je zakmes. Tussen goud en platina Het rood, wit en blauw zal de Van Calcarstraat in Velsen- Noord Donderdag vullen met feestelijk gewemel: die Don derdag is het namelijk niet veertig, niet vijftig, maar vijf envijftig jaren geleden dat een zekere jongeman Zalm de hand kreeg van een zekere juffrouw Brand en dat dit feit sindsdien geen der partijen een dag heeft berouwd, be wijst volgens mij, dat zij het neusje van de zalm kreeg en hij uit de brand was. Maar goed: ook anderen heb ben dit echtpaar leren waar deren, daar getuigt de erepoort voor hun huisje wel van. De baas, die door zijn ziekte geen stukje van zijn gevoel voor de humoristische kant van het leven verloor, heeft de Deginjaren van het „elektriek" meegemaakt, toen de stroom voorziening nog niet zo netjes was als nu, maar meer een nvestie van uitkijken, slagen lellen en verschrikkelijk goed kunnen pionieren. Later ging hij over naar de papierfabriek, waar hem het poot-an-spelen verder tot in de finesses geleerd werd, want van een achturige werkdag droomde de mensheid alleen nog maar een beetje in het verborgene. Er is eens een „dag" geweest van zes uur Donderdagochtend tot vier uur Zaterdagmiddag. Toujours ach ter elkaar. Hij stond toen ook al „voor een gezin te boksen", zoals dat onder ons heet, want Donderdag zullen er zes kin ieren, dertien kleinkinderen 2n vijf achterklein-pukken op het feest zijn. Maar op 63-jarige leeftijd kwam er een eind aan de ar beid: de bruigom van nu werd gepensionneerd. Donderdag zal hij merken, dat de bond van ouden van dagen, de ververeniging, de buren, kortom heel Velsen- Noord hem en zijn gade niet hebben vergeten. Van harte proficiat! LAMPENIER EETCbAlYKC r De verse haring begint de hal binnen en het land in te stromen verse hax-ing van een kwaliteit, die zeldzaam mooi ge noemd mag worden. Een volksproduct bij uitstek komt bij netten vol uit de Noordzee en elke dag voeren de trawlers hun zilve ren buit naar de wal: ruimen vol kostelijk eiwit, dat zo langzamerhand goedkoper is geworden dan het dure vlees en de kost bare eieren. Niettemin klemt het probleem van de afzet meer dan ooit cn de pas afgekomen opvangregeling dreigt het druk te krijgen als gevolg van een kreupele markt, die zich behelpen moet met de'kleine, blijkbaar moeilijk groeiende kring van haringlief hebbers onder de tien millioen Nederlan ders. Er rijzen enige vragen bij het aanschouwen van deze stand van zaken vragen op het oog eenvoudig, maar in de grond van levensbelang voor de Nederlandse visserij, die in de zomer nu eenmaal getrouwd en verkocht schijnt te zijn aan de verse haring. Er is de vraag, hoe het mogelijk is, dat even buiten de aanvoerhavens van dit prachtig voedsel vaak geen enkele haring te bekennen is. De goeden niet te na ge sproken maar is het nu werkelijk zo, dat de détaillist niet voldoende brood ziet in de „verse" van de zomer en dat hij zich liever op pad begeeft met tong .en schol dan met dit massaproduct met zijn geringe winstkansen? Is het werkelijk zo, dat verse haring in de pufschuit tuimelt, terwijl de huisvrouw in Haarlem of Den Haag, in Bussum of Alkmaar naar een maaltje goedkope pan haring snakt? Zou het werkelijk zo moeten worden, dat er venters met een platte kar vol verse haring langs de straten gaan om dit product aan de man te brengen, zoals het eigenlijk verkocht hoort te worden: bij scheppen en kilo's tegelijk? Want dat er belangstelling te over be staat voor een mals stuk zeebanket, heeft een viswinkelier in datzelfde Haagje be wezen, door in de winkel een bakkerijtje te beginnen, waar de mensen cle haring heet van het vuur konden meenemen. Hij werd een van de beste klanten van de Sche ven ingse hal. En het Voorlichtingsbureau .van de Voe dingsraad, afdeling Vis. beijvert zich dag en nacht voor deze haring met affiches en advertenties, met recepten en lam-tam. Maar de verse haring bereikt soms de klan ten niet eens. Het is een wonderlijke zaak. Generaal Eisenhower neemt de ovaties in ontvangst van de menigte bij zijn verschij nen op het spreekgestoelte in Madison Square Garden te New York, waar hij als onderdeel van zijyi verkiezingscampagne de Conventie van het Amerikaanse Legioen toesprak. In scherpe bewoordingen ivraakte Eisenhower ..de Sovjet-Russische aggressie, welke de Verenigde Stalen in'groter ge vaar heeft geplaatst dan ooit tevoren in de geschiedenis. Het Nederlands Hervormd Kapelkoor is voor het eerst na de vacantie bijeen geko men om de plannen voor het komende sei zoen te bespreken. Besloten is om op Woensdag 3 September in het Burg. Rij kenspark een concert te geven met mede werking van de mondaccordéonvereniging „De Monica's" uit Velsen-Noord. Zondag 14 September zingt het koor voor de I.K.O.R. Deze uitzending geschiedt in de Ned. Herv. kerk. Dan bestaan er plannen om ter gelegenheid van het tweede lustrum, in de herfst een groot jubileum-concert te geven. Schaakclub „Santpoort" heeft het in de afgelopen bondscompetitie slechts matig gedaan: het eerste team uitgezonderd, dat een behoorlijk figuur sloeg inde eerste klasse, het tweede en derde team bleven echter ver beneden de verwachtingen. „Santpoort" is evenwel niet bij de pak ken neer blijven zitten, speciale trainings avonden werden belegd om het spelpeil te verhogen. De vruchten daarvan zullen in de nieuwe competitite, welke in. October van start gaat, op de borden konien. W. Schuurman is dit jaar weer persoon lijk kampioen van de Noórdhollandse Schaakbond geworden en de onderlinge wedstrijden verliepen bijzonder vlot. In deze competitie werd W. Schuurman ongeslagen clubkampioen. Van der Bronk behaalde de eerste plaats in de tweede af deling, Spook in de derde en Van Duin in de vierde groep. In de zomercompetitie waren het respectievelijk W. Schuurman, In het Velt, Steyn en Pels en M. de Groot. Al deze kampioenen zullen tijdens de jaarvergadering, welke op 9 September ge houden wordt, hun prijzen in ontvangst kunnen nemen. Er zijn volop plannen voor de viering van het 15-jarig bestaan. Primo zal een feestavond voor de leden gegeven worden en wel op 30 September/Tevens wordt gedacht aan een Lustrum-tournooi, waaraan ook door huisschakers kan wor den deelgenomen. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9