Van eenacter tot experimenteel toneelspel Visserij-varia B. en W. van Velsen ontvangen gemeente-ambtenaren Agenda voor Beverwijk Het strand ziet z'n aantrekkingskracht al langzaam maar zeker wegebben Santpoort Een avond pret met Kees Stet Beverwijk Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week Behoefte aan nieuw raadhuis andermaal bewezen Driehuis Arbeiders Toneelvereniging „P.A.L.V.U." jubileert Oud-Hollandse kermis in het Patronaat trekt veel bezoekers Feestelijk slot van de R.K. vacantie-kinderuitzending Kantoor van de Ontvanger der belastingen wordt verplaatst Kalme Zondag aan zee en in duin Vacantietijd en behagelük zomerweer gaan zoetjesaan retireren Onteigening vlotte niet MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952 Driehonderd afgevaardigden van twee en dertig landen nemen deel aan de belangrijke interparlementaire conferentie, welke te Bern in Zwitserland gehouden wordt. Hier zien we de Nederlandse delegatie. Van links naar rechts de heren: F. C. M. Wijfels, Ch. Welter en J. van de Kieft. Hex Theater voor cle ruim 1100 donateurs der Arbeiders Toneelvereniging P.A.L.V.U. het doek opengaat, zal met de voorstelling van het veelgespeelde volksstuk „Het kind van de buurvrouw" het vijfentwintigste speelseizoen ingeluid worden. De vereni ging zal dan echter reeds bejubeld zijn, want Zaterdagmiddag 11 October zal in het café Van der Lem de receptie ter ere van dit jubileum reeds gehouden zijn. Vijfentwintig jaar heeft P.A.L.V.U., aan vankelijk zoals alle dilettantenverenigingen klein begonnen, de belangen van het ama teurtoneel in eigen kring gediend. Met trots kan men terugzien op hetgeen in die kwart eeuw, welke tussen de jaren 1927 en 1952 ligt, door deze groep bereikt is. Gesticht teneinde de culturele taak, die voor het arbeiderstoneel is weggelegd, in tensiever te kunnen opnemen indien dit door een plaatselijke vereniging zou ge schieden, heeft P.A.L.V.U. bewezen, dat men deze roep verstaan heeft. H. van Dokkum, de oprichter Het was de secretaris van de Haarlemse afdeling van de Bond van Arbeiders To neelverenigingen, de heer H. van Dokkum, «n in zijn eentje P.A.L.V.U. oprichtte. Zijn naam is onverbrekelijk verbonden met deze bond en in het bijzonder met de jubilerende vereniging. Jarenlang immers, van 1927 tot de droeve jaren der bezetting, heeft hij de regie over „zijn" vereniging gevoerd en haar gebracht op het niveau, waar anderen het werk, dat hij begonnen was, konden voortzetten. 10 October 1927 werd P.A.L.V.U. opge richt en het vaandel, waarop de volledige naam der vereniging staat uitgespeld „Proletariërs aller landen, verenigt u", heeft bij de opvoeringen nimmer ontbroken, zelfs niet in het eerste jaar der bezetting, toen de buitenlandse „gasten" nog niet het oog hadden laten vallen op deze „revolu- tionnaire wapenspreuk". Met „De Distel" stelde de jonge vereni ging zich 15 December 1927 in het Thalia Theater aan een kleine groep donateurs voor. Al viel er nog veel op de uitvoering aan te merken, als wij ons critisch verslag uit die dagen nalezen, het geheel was niet temin zo veel belovend en de geest van samenwerking was zo goed, dat de regis seur met deze enthousiaste dilettanten krachtig verder werken kon. Hij heeft dit dan ook gedaan en met succes. Onder de strenge, maar juist aanvoelende regie kon P.A.L.V.U. daarna vrijwel het gehele Heijermans-repertoire afwerken, hetgeen trouwens het ideaal van Van Dok kum was. Uit de rijke schat van toneel werken van deze grote Nederlandse auteur heeft men naar hartelust geput. Een dei- hoogtepunten uit die tijd was ongetwijfeld de opvoering van het aan regie en spelers hoge eisen stellende droomspel „Uitkomst", aan welke voortreffelijke uitvoering wij nog vaak terugdenken, wanneer wij P.A.L.V.U. bezig zien. Een jubilaris De heer Wim Bijl maakte er als de kleine Jan zijn debuut in. Twintig jaar heeft hij zijn vereniging in alle mogelijke functies trouw gediend en als oudste ver enigingslid jubileert hij dus thans mee. De bevrijdingsdag was nog maar enkele weken oud of einde Mei 1945 kwamen enkele spelers, die te IJmuiden waren achtergebleven, bijeen om alweer nieuwe plannen te maken. Het waren mevrouw Heiligers en de heren C. Gravemaker, W. Boersma, W. Bijl en A. Nierop, die het roer in handen namen en de zaak weer op gang wisten te brengen. Kort daarop benoemde men de heer L. W. Boeree tot regisseur en kon P.A.L.V.U. wederom starten. Een nieuwe koers Nadat de heer Boeree enkele jaren de vereniging geleid had, nam mevrouw M. Hoefman zijn taak over. Nochtans zocht P.A.L.V.U. naar nieuwe wegen en men be sefte, dat slechts een beroepsregisseur deze wijzen kon. Dank zij de gemeentelijke hulp kon men in Januari 1951 overgaan tot het aanstellen van een man van het vak: Jan Velseboer van het A.T.G. nam de teugels in handen en sindsdien is er in velerlei opzicht bij deze groep van 22 amateur-toneelspelers een merkbare, verheugende vooruitgang te bespeuren. Niet alleen, dat aan de afwer king van een voorstelling aandacht wordt besteed; behalve het eigenlijke „spel op de planken" heeft men de belangstelling weten op te wekken voor alles, wat met een op voering samenhangt: dictie, bewegingsleer, grimeren, ja zelfs toneelgeschiedenis zijn Katholiek jeugdwerk vaart er wel bij In en rond het IJmuidense Patronaats gebouw is het Zaterdag- en Zondagavond een gaan en komen geweest van mensen, die de oud-Hollandse kermis wel eens van nabij m'ee wilden maken. Nu is het woord „kermis" misschien wat weids voor deze verzameling van vermakelijkheden, maar bezoekers behoeven geen spijt te hebben, want gezellig is het er. Een miniatuur mo len bij de ingazig duidt op dat „Oud-Hol lands", terwijl een schiettent in de open lucht reeds een voorproefje geeft van de vermakelijkheden binnen. Daar men de grote zaal bestemd heeft voor dansen, zijn de overige vermakelijk heden over de kleine zaal verdeeld. Man netje naast mannetje staan hier dan ook gooi- en werptenten opgesteld, waar men voor een luttel bedrag zijn krachten kan beproeven. Sjoelen, kegelen, een rad van avontuur en wat dies meer zij, zijn er op ingesteld de bezoekers wat armer en het R.K. Jeugdwerk van IJmuiden-Oost wat rijker te maken. De hoofdschotel vormt het dansen dat beide avonden reeds talrijke danslustigen heeft aangetrokken. Het Marker Show-orkest de „Dio's" en de „Musical Boys" zorgen voor prima dans muziek en talrijke kleurige lichtjes voor een stemmig geheel Nu was het jammer dat het er Zaterdag avond zo warm was, dat een verblijf op de dansvloer haast onmogelijk bleék, maar Zondagavond ging het al veel beter. Er is een verloting gehouden met als hoofdprijs een dames- of herenrijwiel. Hedenavond is men voor het laast in de gelegenheid de „kermis" te bezoeken. voor de werkende leden geen abstracte be grippen meer. Zij nemen vrijwillig deel aan de jaarlijk se zomerkampen van de N.A.T.U., waar door Karei Poons van het Ballet der Lage Landen instructieve cursussen voor ama teur-toneelspelers gegeven worden, zodat zij hetgeen zij geleerd hebben 's winters in praktijk kunnen bi-engen. Het afgelopen seizoen is voor P.A.L.V.U. een druk seizoen geweest. Onder Jan Vel- seboer's leiding kwam men met een zestal stukken voor de dag: „Per luchtpost", „Heeft u de dominéé gezien?", „Al mijn zoons", „De mijnwerkers", „Bazuinen om Jericho" en last but not least Thornton Wilders experimentele werk „A long Christmas dinner". Ook het komende seizoen zal een voor IJmuiden belangrijke toneelgebeurtenis te zien geven, want als slotvoorstelling brengt P.A.L.V.U. niets minder dan Maxim Gorki's „Nachtasyl", dat geheel volgens de door professor Sjaroff verstrekte aanwijzingen in scène wordt gezet. Jan Velseboer en zijn „assistent" Ton Lutz hebben enkele jaren geleden onder leiding van deze beroemde regisseur meegewerkt aan dit dramatische spel en zijn vol goede moed, dat het hen zal gelukken met amateurs een sluitende opvoering van dit boeiende werk te geven. Zo werkt men in de kring van deze jubilerende vereniging aan de voorberei dingen van een seizoen, dat weer eens te meer zal bewijzen, dat het eens zo moei zaam worstelende groepje P.A.L.V.U.- spelers uitgegroeid is tot een der belang rijkste amateurgezelschappen, die hun cul turele taak beseffen en waarop men in de gemeente Velsen terecht trots kan zijn. A. J. v. d. W. De vacantie-kinderuitzending van de Katholieke Bond voor het Gezin, afdeling Velsen-Noord, die deze zomer voor de eer ste maal zelfstandig is gehouden, heeft een feestelijk slot gekregen. Van 28 Juli af heeft deze kinder uitzending dagelijks,, behalve Zaterdags, ruim 200 kinderen naar het strand van Wijk aan Zee, duinen en het dagverblijf in Wijk aan Zee geholpen. Zoals bekend, was deze vacantieperiode niet overvol met zonneschijn, doch het in een voormalig koetshuis geïmproviseerde dagverblijf is bij regen en slecht weer toch meestal erg gezellig geweest. De kinderen, die 's morgens al om half negen per autobus werden gehaald en 's middags omstreeks vier uur terugkeer den hebben van de organiserende vereni ging nu bovendien nog een prettig slotfeest gekregen. Het weer en het strand leenden zich uitstekend voor spel en vermaak, waarbij natuurlijk prijzen en extra versna peringen niet ontbraken. Het kindervacantiefeest werd besloten met een kort afscheidswoord van de alge mene leider, de heer W. J. F. Laurent, die de uitzending, mede dank zij de prettige medewerking van leidsters en leiders ge slaagd noemde. Dit kon de heer Laurent onderstrepen met de mededeling, dat deze zomer dagelijks ruim 40 kinderen meer van de uitzending hebben gebruik gemaakt dan in de vorige zomer. Hij dankte tenslotte alle leidinggevende personen van dit kindervacantiefeest, wie op 10 September als waardering voor hun belangeloze hulp een feestelijke avond in het vooruitzicht werd gesteld. INZAMELING VOOR HET KONINGIN WILHELMINAFONDS De week van 1 tot en met 6 September staat Castricum in het teken van het Ko ningin Wilhelminafonds voor de kanker bestrijding. Gedurende dit tijdvak wordt er een geldelijke inzameling gehouden door middel van de bekende enveloppen welke huis aan huis worden bezorgd. Geen enkele factor heeft Zaterdag ont broken om de jaarlijkse Openlucht-feest avond, door de Oranjevereniging en de Vereniging tot het houden van Nationale Dagen te Santpoort in combinatie georga niseerd, tot een volledig succes te maken. In de eerste plaats was het een zeldzaam mooie avond, die zeker tussen de drie- en vierduizend toeschouwers naar het Burge meester Rijkerspark had gelokt. En het programma was zodanig samengesteld, dat het publiek op de meeste nummers gul reageerde. Om te beginnen was er de populaire Kees Stet, die met zijn olijke boerensnuit en laconieke verteltrant de ene onwaar schijnlijke historie na de andere debiteert, waaraan door het leutige West-Friese dia lect een positieve bekoring wordt verleend. Hij wordt daarbij zeer verdienstelijk ge assisteerd door de conférencier van zijn gezelschap, Nico Akkerman, die naast een dergelijk succesnummer duidelijk waar neembaar genoegen moet nemen met de tweede plaats. Ko van der Wel heeft een andere opvat ting van zijn taak als conférencier. Hij meent te kunnen volstaan met een arse naal van min of meer verouderde anec dotes, waarvan hij telkens een gedeelte spuit. Ongetwijfeld beschikt hij over de nodige flair om het publiek te kunnen aan spreken en zelfs weet hii menig lachsalvo te ontketenen, maar zijn optreden mist toch voorlopig de vereiste originaliteit, die de humorist van klasse kenmerkt. In dit opzicht kan hij een voorbeeld nemen aan Nico Akkerman, die zijn conférence door een aantal oorspronkelijke toespelingen op actuele gebeurtenissen direct op een be duidend hoger plan bracht. Een zekere heer-Brockino nam eveneens een hoogst aangename verrassing voor zijn rekening. Hij weet zijn sprekende pop tot een levend wezentje te maken. De dialoog, een der voornaamste condities tot het suc ces van een buikspreker, was snaaks en geestig samengesteld. Bovendien bleek Brockino bijzonder ad rem te zijn. De ma nier, waarop hij de opererende fotograaf in zijn nummer betrok, was van een sne dige slagvaardigheid. Het programma werd verder met de ge bruikelijke attracties aangevuld. Truus Schot, de echtgenote van Kees Stet, zong met Tom de Munk een aantal steeds graag beluisterde operette duetten, Aart Boen der verheerlijkte met zijn ensemble op de traditionele wijze de schoonheid van Hawaii, het Trio Annie de Moor bracht musetteklanken ten gehore, Tiny en Piet van Heugten beproefden hun krachten op een nummer partèrre-acrobatiek, waar bij vooral de vrouwelijke partner .een be nijdenswaardige losheid van spieren de monstreerde. Voorzitter J. Bakker had de avond ge opend met de mededeling dat deze avond wegens een chronisch gebrek aan finan ciën bijna was gedoemd te worden afge last. Hij deed dan ook een beroep op zijn plaatsgenoten, vooral in het belang van de kinderen, waarvoor jaarlijks zulke aan trekkelijke feesten worden georganiseerd, de vereniging met een contributie te wil- ten steunen. JAN VAN DAM Binnenkort zal het kantoor van de Rijks ontvanger der directe belastingen in Be verwijk worden gevestigd in de beneden verdieping van de sigarenfabriek van de Gebr. Majoor aan de Koningstraat. Met de N.V. Majoor is door het rijk een huurovereenkomst aangegaan en tevens is met betrekking tot de bovenverdieping van het gebouw een optierecht gevestigd. De inspectie Belastingen zal in het hui dige gebouw aan de Schans haar werk blijven voortzetten. Het gebouw aan de Koningstraat zal ori- der toezicht van de Rijksgebouwendienst te Haarlem als kantoor voor de Ontvanger worden ingericht. Landbouwer door paard geschopt Een boer, wonende aan de Hoflanderweg, is Zaterdag in de wei door een onwillig paard tot drie keer toe tegen de benen geschopt. De man is naar het Rode Kruisziekenhuis overgebracht, maar kon later weer naar huis keren. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt van 22 tot 29 Augustus het volgende mede: Het wisselende weerbeeld der afgelopen verslagweek deed de vraag naar bepaalde groentensoorten sterk beïnvloeden. Bij het koelère weer werd voor sla maximaal 9 cent per krop geboden, terwijl op de war mere dagen in het begin van deze week door vraag uit Duitsland tot 17 cent werd genoteerd. Ook werd de vraag uit het buitenland naar komkommers en tomaten hierdoor sterk beïnvloed. Dagen van 8 tot 20 cent per stuk voor de komkommers wisselden zich af met noteringen welke 10 cent hoger lagen, al naar gelang de vraag uit Enge land, Zweden en Duitsland. Op Vrijdag 22 Augustus werden de a en b tomaten op 16 tot 22 cent per kg gewaar deerd en op Woensdag 27 Augustus deed een grotere vraag uit Duitsland en Zwe den de prijs oplopen tot 2032 cent voor de exportkwaliteiten. Voor het binnenland bleef de prijs schommelen tussen de 16 en 20 cent per kg. Hoewel er in de vorige week een behoor lijke export van de koolsoorten plaats vond, hebben de noteringen in deze week een dalende tendenz. De witte kool werd naar Frankrijk, Duitsland en Italië uitgevoerd. Dit product noteerde op 27 Augustus f 3.409 de 100 kg, rode kool 79.50, gele savoye kool 7.5010.70 en groene savoye kool 1214.40. Voor het binnen land lagen de prijzen vaak 5 cent per kg hoger in de niet specifieke koolgebieden. Kroten konden in Duitsland en Enge land geplaatst worden tegen 6.206.90 de 100 kg en breekpeen tegen 11.70 f 13.40. De bospeen en waspeen brachten respectievelijk 821 cent per bos en 825 cent per kg op. Andijvie (5-12 cent), spinazie (15-27 cent) en postelein (7-20 cent) bleven over het algemeen goedkoop. Grote hoeveel heden augurken werden naar Duitsland en Zweden uitgevoerd. Voor de kleinste maten kwamen noteringen voor van 0.701.25 per kg. Ook de bonensoorten bleven prijshou dend. De prijzen voor princessebonen schommelen tussen de 35 en 60 cent per kg. Spek- en pronkbonen noteerden 39-48 cent en 27-37 cent en snijbonen 40-60 cent per kg. Aangezien de prijzen voor het buiten- fruit nog steeds aan de lage kant zijn, geeft dit ook een terugslag te zien op de afzet van het kasfruit. Voor de Alicante druiven werd op 27 Augustus slechts 8896 cent per kg geboden, voor de Frankenthaler 78-91 cent en voor de Golden Champion 1.40—1.55. De prijzen voor de grootste ananasmeloe nen zakten terug tot maximaal 42 cent pér stuk, netmeloenen 21 cent en suikermeloe- nen 71 cent. Van de perenrassen raakt de Clapp's Favourite langzamerhand op. In de afgelopen week werd voor de huishoud- kwaliteit gemiddeld 18-26 cent per kg be steed, voor de Beurre de Merode 8-11 cent en voor de Franse wijnpeer 5-15 cent. Van de appelrassen noteerden de James Grieve 20-29 cent per kg, Manks Codlin 10-20 cent, Transparent de Croncels 10-15 cent en de zigeunerin 20-25 cent. Er vond een matige export plaats naar Duitsland en België. Voor de reine Victoria pruimen werd 5 tot 16 cent per kg betaald. NOG GEEN BESOMMINGEN Door de drukte op de markt van vanmorgen waren er bij het ter perse gaan van dit nummer nog geen besommingen opgemaakt. Schol zakte schielijk. Zoals verwacht kon worden zakte de schol Zaterdag be denkelijk door. De vele kotters en kustlog- gers, die al vroeg aan de afslag kwamen, brachten vrij grote aanvoeren en de voor uitzichten voor de Maandagmarkt garan deerden eveneens voldoende. De schol 2, die aanvankelijk 20 noteerde, daalde later tot 15 en de schol 3 bleef bij de laatste afslag maar juist vrij van de opvangrege- ling. Ook kabeljauw deed het kalmer aan. De minder gunstige exportmogelijkheden op Zaterdag naar België waren er de groot ste oorzaak van, zodat de regels kabel jauw, die Vrijdag nog 120 opbrachten, tot 80 zakten. De tongprijzen bleven stand vastig. Grote tong noteerde gemiddeld ƒ3,90 per kg en de groot- en kleinmiddel konden 2,60 tot 2,80 per kg halen. Schelvis was schaars en dus duur. Grote soorten varieerden naar kwaliteit van 40 tot 35 per kist. Ook exportschol bleef goed genoteerd met 45 per 50 kg. Evenals Vrij dag vond er beperkte export plaats van verse haring, waardoor de notering voor de levende „Noord"soorten op 14 konden blijven hangen. Wat niet wegnam, dat vele kleine soorten tot vismeel werden veroor deeld. Tubantia-treffer. De „Tubantia", die Zaterdag na een 7-daagse trip aan de af slag was, boekte zoals gemeld een resultaat van 12000. De Claesje die, onder bevel van de nieuwe schipper G. Bal binnen was, noteerde een besomming van 8900 voor een 8-daagse reis. Bij de loggers werd de KW 76 favoriet met niet minder dan 8900. Geen gebrek. Er was vanmorgen weer een rijk gevarieerde aanvoer. Voor de vroege beurten kwamen aan de hal de trawlers „Johannes Polderman" met 750 kisten makreel, 160 kabeljauw en koolvis, 35 diversen, 85 schelvis en 330 stuks stijve dikkoppen, de „Zeelandia" met 880 haring, 50 makreel en 20 diversen en de „Catha- rina Duyvis" met 1100 Noordharing, 40 makreel en 20 wijting. Verder losten vroeg 10 loggers, die een gezamenlijke aanvoer brachten van 135 kisten wijting, 40 kabel jauw en gullen, 160 diversen, een tonijn, 350 haring 2400 kilo tong, 200 kilo tarbot, 400 kisten makreel, 33 schar, 312 grote schol en 230 kleine schol. Voor de late los- beurt lagen 16 kotters op wacht met totaal 500 kisten grote en kleine schol, 200 diver sen, 100 wijting en 9000 kisten tong en tar bot en zes loggers met nog 15 kisten schel vis en piepers, 35 kabeljauw en gullen, 55 wijting, 50 stuks stijve kabeljauwen. 110 grote schol, 90 k. kleine schol, 1150 kg. tongen en tarbot en 150 k. makreel. Marktprijzen: heilbot 2,952,45; gr. tong 4,153.65; grm. tong 1,90—1,71; kim. tong 1,85—1,59; kl. tong I 1,74— 1.47; kl. tong II 1.61—1,33; tarbot I f 2,80—2,10, alles per 1 kg. Tongschar ƒ57— 47; gr. schol 62—56; grm. schol 57—52; kim. schol 4946; kl. schol I 40—32; kl. schol II 23—8; schar 23—13; v. haring 16—11; makreel 17—11; gr. schelvis 3733; grm. schelvis 3428; kim. ƒ31 —25; kl. schelvis I 30—22; kl. schelvis II 26—18; wijting 28,50—14; gr. gul 31— 16; mid. gul 19,50—15; kl. gul f 23—12, kl. haai 18—16; poontjes 12, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 176—73; gr. koolvis zw. 5639, alles per 125 kg. Marktaanvoer. 245 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 6 tongschar en schartong, 1135 schol, 125 schar, 1045 haring, 725 ma kreel, 235 schelvis, 170 wijting, 105 kabel jauw en gul, 12 kl. haai. 2 poon, 4 koolvis, 25 diversen. In totaal 3835 kisten. Misser. De „Flamingo", die Zaterdag middag binnen kwam met het plan Maan dagmorgen vroeg te lossen, kwam net wat te laat, zodat geen aanspraak meer ge maakt kon worden op een eerste losbeurt. Er zat niets anders meer op dan verstek te laten gaan tot Dinsdag. De aanvoer van de „Flamingo" bedraagt 1200 kisten Noord haring, 25 rpakreel, 25 diversen en 25 rond- vis. De toekomst. Volgens de vertrekdata kunnen na heden de volgende schepen het eerst voor binnenkomst worden verwacht: de Maria van Hattum (vertrokken de 25e Augustus), Tzonne en Mary (eveneens 25 Augustus vertrokken), Dirkje Gelria, Schoorl, Vios en Norma Maria (vertrokken 26 Augustus) en de Vikingbank, Petten, Sumatra en Shamrock (27e Aug. naar zee). Rug. De trawler „de Hoop", die Zater dagavond binnenkwam met 700 kisten ha ring en eveneens zou hebben moeten wach ten tot Dinsdagmorgen, heeft later op de avond IJmuiden de rug toegekeerd om vandaag in Vlaardingen te markten. Best vangetje. De nieuwe trawler-log ger Sch. 135 (Cornelia Maria) van de rederij Vrolijk uit IJmuiden meldde Zater dagavond op de thuisreis te zijn met maar liefst 550 kantjes pekel en steurharing en als toegift nog 1000 kaakmandjes haring. In en uit. Zaterdag en Zondag kwa men de volgende schepen binnen: de Urk 202 68 59 62 161 86 244 90 161 85; IJmui den 261 226 227 206 228 249 241 20 23 272 276 11 30 53 5 38 60 5 73; VD 9; YE 93; HD 12 95 131 180; EH 20: Katwijk 92 128 35 21 60 107 28 166 94 91 169 98 34 210 30 125 10 53 57 159 104 89 176; AM 16 17 18; WR 33: BU 33; RO 1 29. Naar zee vertrok ken de IJM 71 57: VL 77: IJM 3 9; RO 15; IJM 75; HD 12; Texel 51 14 49 32; HD 95; GDY 172: GO 8; KW 7 85. Naar eigen haven vertrokken de Urk 41 622 202 59 68 169 244; HD 184. Poolse aanvoer. Van de Poolse haring vloot kwamen binnen de GDY 172 met 145 kantjes haring, de WLA 68 met 140 k., de WLA 69 met 225 k., de GDY 175 met 135 kantjes. Vleetvangsten. Van de haringvisserij kwamen binnen de KW 85 met 547 kant jes. de KW 123 met 400 k„ de KW 147 met 270 k., de KW 5 met 196 k„ de KW 6 met 194 k., de KW 73 met 167 k., de KW 122 met 290 k.. de KW 37 met 355 k. en de KW 159 met 331 kantjes. Duikelaars zuinig. Deze week is het alleen de KW 104, die tot de tonijnaanvoer ders behoort en die met veel moeite één exemplaar aan de haak wist te slaan. MAANDAG 1 SEPTEMBER. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Het kind dat haar gegeven werd". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „'s Nachts langs de weg". W.B. Theater, 8 uur: „Tarzan's wonder- bron". DINSDAG 2 SEPTEMBER. Kennemer- en Luxor Theater als Maandag. W.B. Theater geen voorstelling. Kennemer Theater, 8 uur: Feestavond van „Handelsbelangen". In de grote zaal van het gebouw van de Regerings Voorlichtingsdienst in Den Haag heeft Zaterdag de scheidende directeur van deze Dienst, mr. J. M. Landré, afscheid van zijn staf genomen en zijn werkzaamheden officieel overgedragen aan zijn opvolger, dr. G. J. Lammers. De foto toont het moment, waarop de heer Landré de sleutels overhandigt aan zijn opvolger, dr. Lammers (rechts). „Ik ben verheügd en beschroomd tegelijk om vandaag hier te mogen ontvangen", zei de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint Zaterdagochtend. Hij sprak toen tot de leden van de Provinciale afdeling Noordholland van de Nederlandse Bond van Gemeente-ambtenaren, die in Velsen vergaderden en in de loop van de ochtend door het gemeentebestuur werden ontvan gen. „Verheugd", zo drukte de burgemeester zich nader uit, „omdat het ons een eer is uw gezelschap in Velsen te mogen ontvan gen. Beschroomd echter vanwege de on waardige omgeving, waarin deze ontvangst moet worden gehouden. Velen van u zijn gewend in raadhuizen te werken die ge tuigen van geniale bouwmeester's in vroe ger tijd. Dit bouwwerk hier doet dit aller minst". De burgemeester hoopte echter spoedig over een nieuw raadhuis te kunnen be schikken in het nieuwe centrum van de gemeente. „Wij zullen daarin met onze tijd meegaan", aldus mr. Kwint. „Het raadhuis zal schone contouren en een moderne vorm krijgen". De gemeente-ambtenaren noemde de burgemeester de hersens van het gemeen telijk apparaat. Nog even ging hij daarna in op de geschiedenis van Velsen, waarvan in de oorlog 1/3 deel werd vernietigd. „Wij zijn daardoor de zwaarst getroffen ge meente van ons Jand. Ook al wordt mis schien wel eens anders beweerd. Maar wij zijn aan het bouwen gegaan, en als u vanmiddag nog even in de gelegenheid bent een tochtje te maken, dan zult u be merken dat wat hier in de achterliggende jaren tot stand is gebracht, gezien mag worden". In een sympathieke 9peech dankte de voorzitter van de Provinciale afdeling, mr. G. D. Rehorst, burgemeester van Den Hel der, het gemeentebestuur van Velsen voor de vriendelijke ontvangst. Hij hoopte dat, mocht de afdeling besluiten ook een vol gende keer in Velsen te vergaderen, het nieuwe gemeentehuis dan klaar zou zijn. In de middaguren maakten de Noord hollandse gemeente-ambtenaren een tocht naar de sluizen en een rondvaart door de havens, waarbij ook de semafoor en de ra dar-installatie werden bezichtigd. In „Duin en Kruidberg" werd de thee ge- Paling per sleepboot aan de haal Een meneer, die gisteren op een vlotje bij de Noordersluis zat te vissen, merkte op een goed moment tot zijn schrik, dat het zakje met levende paling, dat achter hem had gelegen, spoorloos was verdwènen. De rijkspolitie te water ging voor alle zeker heid een slepertjé, dat gepasseerd was, achterna in de richting van de Velserbrug. Inderdaad vond men de paling aan boord terug bruikt. De dag eindigde in het hotel „Velserend", waar ook het diner werd ge bruikt. Van de vergadering, waarover reeds werd bericht, valt nog te vermelden, dat de heer L. F. van Loo uit Den Helder na mens de afdeling werd afgevaardigd naar de bondsvergadering in Anhem. enkele regen- of onweers buien" had het KNMI voorspeld voor de laatste dag van Augustus. En het was aller- wege al heel best te merken, dat naast deze vrij sombere vooruitzichten het periodieke overlijden van de vacantie ook in Midden- en Noord-Kennemerland is aangekondigd. Bleef het Zondag op het IJmuidense strand hoofdzakelijk een onderonsje van nog niet vertrokken huisjesbewoners en kennissen uit de omgeving, de uittocht van bramenzoekers naar de duinen was even eens aanmerkelijk gekrompen in vergelij king met de laatste drie, vier Zondagen, hetgeen uiteraard verklaarbaar is, omdat het aantal plukkers, dat in dit seizoen de duinen reeds heeft afgestroopt, een gewel dige omvang heeft aangenomen. Aan het strand was het vooral in de na- In de raadsvergadering van 22 April 1952 is besloten tot onteigening, ingevolge de wederopbouwwet, van het perceel, ka dastraal bekend gemeente Velsen, sectie H. no. 4266 en van een gedeelte van het per ceel derzelfde gemeente en sectie, no. 4260. Van de beoordeling van deze onteigening, door het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, is van die zijde medege deeld, dat onteigening van de gemelde percelen, voor zover gelegen buiten de grenzen van het Wederopbouwplan E voor Driehuis, op bezwaren stuit. In verband hiermede stellen B. en W. de raad voor, het besluit te wijzigen in dier voege, dat de onteigening uitsluitend be trekking heeft op die gedeelten van de ge melde percelen, welke gelegen zijn binnen de grenzen van het Wederopbouwplan E voor Driehuis. middag bijzonder fris, hoewel de wind zich vrijwel de gehele dag nogal koest heeft gehouden. Een en ander had tot gevolg, dat de verbandkist in de bungalow van de red dingbrigade op een enkele onschuldige uit zondering na dicht is kunnen blijven. Het was -dus vooral erg rustig, ook in het na tuurbad Velserend en aan de stranden, Noordelijk .van de IJmuidense pieren. „Velserbeek" en het „Heerenbos" zijn in verhouding eigenlijk nog de belangrijkste centra geweest, waar jong en oud Velsen wat Zondagsverpozing heeft gezocht. Wie dit onafwendbare verschijnsel even eens hebben gevoeld: de strandpaviljoen exploitanten. Deze seizoenwerkers waanden zich Zondag al echt in de natijd, ofschoon September wat het weer betreft nog van alles kan brengen, dus ook veelbelovende laatste stuiptrekkingen van zomer en vacantie aan het IJmuidense strand. Dé drukte bij de Velser ponten was op deze laatste Augustusdag wel groot, maar niet zo overweldigend, als het personeel gedurende de voorliggende weken gewend is geweest: de drie schepen hebben het net bij kunnen houden en alleen Zondagavond vormde zich aan de Noordkant een aan zienlijke rij. Vanavond accordeonmuziek in Velserbeek Het programma van het openluchtconcert in Velserbeek, vanavond om half acht door de Velser accordeonvereniging, onder leiding ven de heer R. Kofman, luidt: Aspiranten: 1. Openingsmarsje. 2. De Wa terval. 3. Lente in Wenen. 4 a. Zeeman o zee man; b. Aan het Noordzeestrand. 5. Liederen potpourri. 5. Wien bleibt Wien. A. Orkest: 1. Alle Kameraden-mars C. Tei- ke. 2. Ouverture Tredici. J. B. Kok. 3. Donna Carla, Sp. wals, J. B- Kok 4. Im Zigeuner- lager, Oscheit. 5- Balalaika souvenier, J. B. Kok. 6. Pour la Patrie, Sam Vlessing.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3