Zwitser Plattner wereldkampioen en Italiaan Sacchi sprintnummers Uitstekende prestaties van de Gita-athletiekploegen HHC Softball-kampioen van Nederland 1952 Belg Verschueren eerste achter motoren Onsportief gedoe bij wielrenkcirnpioenschappen Vele verrassingen en incidenten Estafettekampioenschappen „Haarlem"-junioren kampioen 4 x 100 m Nederland eindigt als eerste in groep B Lekke hand Harris uitgeschakeld Geen sport Geen Amerikaan staat zo sterk als ORAN. Reeds honderdduizenden vonden in Oran de sigaret van hun leven! sun-kissed tobaccos Handbal BGV en Rapiditas winnen tournooi Mislukte finale Lambrichs wint de Rabeneick-prijs Wim van Est derde "in Brasschaet Tour de France 1953 naar Amsterdam? Philip Rising zwemt over Het Kanaal Recordverbeteringen in Rusland FIDE-schaaktournooi MAANDAG 1 SEPTEMBER 1952 Toen president Joinard Zondag Oscar Plattner na de wereldkampioenschappen in Parijs de regenboogtrui om zijn schouders deed ten teken dat de Zwitser het wereld kampioenschap 1952 der professional-sprinters had gewonnen en George Scnfft- leben en Jan Derkscn met strakke gezichten dit eerbetoon in de loge bijwoonden, vond er een klein incident plaats, kenmerkend voor de sfeer waarin deze wereld kampioenschappen hebben plaats gevonden. De gouden kampioensmédaille werd door Plattner met een verheugd gezicht aangenomen, de zilveren médaille door Scnfftlcbcn met een nors gezicht geaccepteerd, en de médaille voor de derde plaats werd door Dcrksen terzijde gelegd. Het resultaat was volgens Derksen niet op reglementaire wijze behaald en dus weigerde hij ook de prijs in ontvangst te nemen. Dit was een einde van een opwindende middag met vele incidenten en talrijke verrassende uitslagen. Want wie had ooit gedacht, dat Harris, de wereldkampioen in drie achtereenvolgende jaren, de finale niet zou bereiken? Wie had durven dromen, dat een herkansing voor een plaats in de eindstrijd van het profnummer zou worden uitgevochten door vier man, Harris, Van Vliet, Patterson en Sepfftleben, van wie men toch zeker Harris en Van Vliet in de finale zou hebben gedacht? Zouden de Zwitsers ooit hebben voorspeld, dat Platt ner.. die men graag een plaats in de halve eindstrijd zag toegewezen, de wereldtitel zou behalen? In de eerste halve eindstrijd kwamen tegen elkaar uit Harris, Van Vliet en Plattner. Nauwelijks had het startschot geklonken of Plattner trok er tussen uit. Harris en Van Vliet volgden aarzelend. Zo ging het bijna één baanronde met Platt ner fel spurtend op 40 tot 50 meter vóór Harris en Van Vliet, die beiden weigerden de achtervolging -in te zetten. En toen Plattner reeds zoveel voorsprong had ver kregen, dat een achtervolging toch geen zin meer zou hebben gehad, stak Harris no"g voor het ingaan van de tweede ronde zijn hand op. Een lekke band? Van Vliet stopte, in de mening verkerend, dat de rit wel zou wor den afgebeld. Maar Plattner reed door, er klonk geen bel, en de Zwitser passeerde met een tijd van 17,3 sec. over de laatste 200 meter de eindstreep. Plattner was win naar van de halve finale. Harris stapte af, maar baancommis saris Luhti, een Zwitser, sprong op hem toe en greep zijn fiets. Hij tilde de machine op de schouder en sjouwde ermee naar de wedstrijdcommissaris sen. Geen machinedefect, geen lek bandje was te constateren. Reg Harris, drievoudig wereldkampioen, had een defect gesimuleerd. Van Vliet werd in de herkansing ge plaatst, maar Harris ook, ondanks het feit, dat hij de rit niet had uitgereden. Hoe het ook zij, Van Vliet was het meest de dupe van dit onsportieve optreden van Harris geworden In de halve eindstrijd nam Derksen de kop met Patterson op de tweede plaats en Senfftleben als derde. Hoevele malen heb ben Derksen en Senfftleben elkaar reeds ontmoet en hoeveel keren is Derksen door de Fransman verrast door diens felle en snelle démarrage, steeds komend uit derde positie? In de eerste ronde kreeg Patterson een lekke band en toen opnieuw werd ge start ging het drietal in dezelfde volgorde over de baan. Maar Derksen kreeg steun van Patterson. Patterson belette Senfft leben een verradelijke démarrage uit te voeren, hij drukte hem eerst tegen de balustrade en schoof hem vervolgens op het voorlaatste rechte einde zo lang op, dat Derkscn, die van kop af démarreerde, zo veel voorsprong kon nemen, dat onze land genoot gemakkelijk met enkele lengten kon winnen. Patterson, die Zondagavond uit bundig was toegejuicht bij het behalen van het wereldkampioenschap achtervolging, werd nu uitgefloten. Harris, Van Vliet, Senfftleben en Pat terson moesten de herkansing rijden voor een plaats in de finale. Van Vliet vertrok van kop met Harris aan het wiel. Op 20 meter daar achter kwam Patterson, die Senfftleben weg druk te, teneinde de Fransman wederom te be letten zijn tegenstanders te verrassen. Maar Senfftleben is een zeer intelligente renner, die scherp zijn kansen overweegt en van het kleinste foutje van de andere profi teert. Toen bij het uitkomen van de voor laatste bocht Van Vliet lag nog steeds op kop met Harris aan het wiel Patter son zijn taak even verwaarloosde, sprong Senfftleben weg. Hij. die met 26/7 reed, pakte twee, drie lengten. Harris zette de achtervolging in, probeerde Van Vliet bin nendoor te passeren, maar ook deze demar reerde. Een fel gevecht ontspon zich op het voorlaatste rechte einde tussen Harris en Van Vliet, dat onbeslist eindigde. Met het gevolg, dat geen van beiden de vluchteling Senfftleben meer kon bereiken en de laat ste als winnaar over de eindstreep ging. Harris, de wereldkampioen, was uitge schakeld, Van Vliet, in grote vorm, zag een kans op de titel teloor gaan en I'attcrson, die als vierde eindigde glimlachte als een straatjongen, die een middag prettig ge speeld had. De tijd bedroeg 11.9 sec. over de laatste 200 meter. Bleek stapte Reg Harris van zijn fiets, nog witter dan zijn soigneur Gerlache, die hem stil naar de cabine wilde volgen. Toen op het middenterrein een Franse journa list aan Reg Harris een vraag wilde stellen over deze herkansing, kon Har ris, die het verlies van zijn titel niet kon verkroppen, zich niet beheersen en gaf de vragensteller een klap in het gezicht. De laatste sloeg niet met de blote vuist terug, maar beloofde revanche op papier den de Fransman en de Zwitser Arie van Vliet het vorig jaar in Milaan uitgescha keld. Men verwachtte algemeen dat Platt ner en Senfftleben tegen Derksen zouden rijden, maar enkele meer objectieve des kundigen voorspelden een open strijd om de titel. Zo ging het ook in werkelijkheid, maar helaas bleef toch ook in de eindstrijd een incident niet achterwege. Na het startschot vertrok Derksen van kop met Plattner in het midden en Senfft leben in derde positie. Op het voorlaatste rechte einde demarreerde Plattner, Derk sen liet hem even gaan om de aanval van Senfftleben te kunnen opvangep. Maar op hetzelfde ogenblik dat Derksen aanzette, schoot ook de Fransman, die weer het grote mes had opgezet, naar voren. In enkele onderdelen van seconden was Senfftleben naast Derksen, schouder aan schouder gingen zij door de bocht, Plattner was toen een geslagen man. Maar Derksen kwam met ccn halve lengte voorsprong uit de laatste bocht, toen Senfftleben, die vlak naast hem lag, hem in liet gras wilde drukken. Beiden hielden in en Plattner greep zijn kans, vloog buitenom en ging als eerste over de streep. De grote verrassing van het wereldkam pioenschap was een feit geworden. Platt ner, volkomen outsider, was dank zij het systeem van de matches a trois en de grote rivaliteit van zijn concurrenten, titel houder geworden. Want de wedstrijdcommissarissen keurden deze rit goed, ondanks het feit, dat de Nederlandse officials, de heren M. Koot en John van Eek een protest indienden wegens onregelmatig rijden van Senfftleben. Chef d'Equipe Van Eek haalde er de beide bochtcommis sarissen bij, een Deen en een Luxem burger, die beiden verklaarden, dat de rit niet reglementair was verlopen. Maar het protest kon nauwelijks be handeld worden, want de Zwitserse leider Senn had Plattner reeds naar de ere-loge genomen voor de plechtigheid. Het ging allemaal zo overhaast, dat de wedstrijdcommissarissen maar half luister den naar het protest en toen het volkslied had geklonken en Plattner zijn ere-ronde reed in de regenboogtrui, trokken de Nederlandse officials de schouders maar op. Derkscn was van zijn fiets gestapt. Hij zei: „Ik begrijp niet, dat het protest is af gewezen, ik kon helemaal niet meer trap pen, zo drukte Senfftleben mij weg". En Arie van Vliet was in een druk debat ge wikkeld met Scherens over de tactiek, die in ritten a trois moeten worden toegepast. De mening van Van Vliet kwam hierop neer, dat het in elke rit anders gaat en dat de variaties oneindig veel groter zijn ge worden. Alles goed en wel, verzuchtte Jef Scherens, maar wij hebben van alles gezien, deze middag, maar geen sport. In de halve finales van de amateurs is er braaf gecombineerd. Het resultaat was dat de Italianen Moretlini en Pinarello in de eerste rit er voor zorgden dat de fa voriet Mockridge niet aan bod kon komen, en dat de Brit Peacock, geholpen door de Australiër Cox, in de andere Sacchi naar de tweede plaats verwees. Maar Sacchi won de herkansing, waarin ook Pinarello, Mockridge en Cox uitkwamen, dus twee Italianen en twee Australiërs. In de eindstrijd moest Peacock het op nemen tegen Sacchi en Moretti, die hem volgens de regelen der kunst de das om deden. Sacchi won, met Morettini op de tweede plaats en Peacock als derde. Z i Een beeld uit de in Parijs gehouden wereldkampioenschappen wielrennen voor profs: tijdens de sprint: van links naar rechts de winnaar Plattner; de Fransman Senfttlcben en de Nederlander Jan Derksen, die derde werd. Deze strijd werd verreden op de baan van het Pare des Princes. In hot goed bezette Pare des Princes vertrokken vervolgens de finalisten voor het wereldkampioenschap achter motoren over 100 km in deze volgorde: Besson (Zwitserland) achter Laval, Meier (Zwit serland) achter Alfons Groslimond, Schorn (Duitsland) achter Merkens, Lesueur (Frankrijk) achter Guerin, Pronk (Neder land) achter Wiersma, Diggclman (Zwit serland) achter Wambst, Lemoine (Frank rijk) achter Pasquier, Lohmann (Duits land) achter George Groslimond en Ver schueren (België) achter Ville. Voorlopig werd het een gevecht om de tweede plaats, die afwisselend werd inge nomen door Lesueur, Lohmann en Ver schueren. Een voorpostengevecht, dat veel beloofde voor het verdere verloop van dit kampioenschap. Het was een zoeken en tasten voor alle concurrenten, een be vreesd zijn voor het nemen van risico. Verschueren waagde de sprong na 35 ronden. Hij nam de kop van Besson over na twee fel betwiste ronden en lapte Schorn en Pronk tegelijkertijd. De situatie wijzigde daarna nog diverse malen. De uitslag werd uiteindelijk: 1. en we reldkampioen Verschueren (Belg.) 1 uur 20 min. 49 1/5 sec.; 2. Lohmann (Duits land) op 35 meter; 3. Lemoine (Frankrijk) op 45 meter; 4. Diggelmann (Zwitserland) op 70 meter; 5. Meier (Zwitserland) op 100 meter; 6. Pronk (Nederland) op 125 meter; 7. Lesueur (Frankrijk) op 400 me ter; 8. Besson (Zwitserland) op één ronde. Schorn staakte de strijd. TÜf k k ADVERTENTIE k k k k k k k k Ar k k Als U vandaag nog tot dc onvoldane rokers behoort, gun U dan morgen de weelde van OranRook deze volle. mannelijke, puur Amerikaanse sigaret TIEN dagen. Dan is er ook voor U geen Iwijlel meer! Dan blijft U bij Oran.... de echte, „volbloed" Amerikaan. Die om z'n kwaliteit de meest verkochte Amerikaanse sigaret is made from n Met een goed georganiseerd tournooi om het kampioenschap van Haarlem hebben de handballers Zondag het seizoen ge opend. Bij de dames werden de ploegen van Heemstede en Beverwijk in de eerste ronde uitgeschakeld door nederlagen tegen respectievelijk Rapiditas en HOC. De twee laatstgenoemden speelden daarna met BGV een halve competitie, waarbij B.G.V. zich het sterkst toonde met 2 overwin ningen. Tweede werd IIOC. In de herenpoule streden vier ploegen in een halve competitie om de eer, die met vlag en wimpel door Rapiditas werd be haald rnet 3 gewonnen partijen. Tussen HOC, Beverwijk en BGV was de strijd om de tweede plaats fel. Het resultaat was, dat ze met één gewonnen wedstrijd gelijk eindigden, waardoor het doelgcmiddelde besliste. HOC werd toen tweede, BGV derde en Beverwijk laatste. Tussentijds werd vriendschappelijk ge speeld. Heren: Rapiditas 2Concordia 2 8-1; dames: Rapiditas 2Beverwijk 2 3-4. De Nederlandse estafettekampioenschappen, die gisteren op de sintolbaan in Am sterdam werden .gehouden, heeft voor de Haarlemse athletiek enkele verrassende re sultaten opgeleverd. Want hoewel men wist, dat de „HaarlenV-juniorenploeg onge twijfeld een goede indruk zou maken, had men toch niet direct op een kampioen schap van deze ploeg gerekend. Na de series waren echter de „Haarlem" jongens bij velen sterk favoriet, want de tijd van 45.4 sec., waarmede de ploeg de tweede serie had gewonnen, was veruit de beste tijd van de middag. En in de finale heeft de „Haarlem" jeugdploeg inderdaad laten zien, dat zij de sterkste was, want ofschoon de zware buitenbaan geloot was, werd wederom een tijd van 45.4 genoteerd en daarmede bleef men 0.4 sec. voor op de ploeg van Marathon uit Leeuwarden. De „Haarlem" ploeg, die de overwinning vooral behaalde door een goede wisseltechniek, bestond uit Douwes, Tiemeyer, Hartloper en Hendriks. De tijd van de ploeg betekende een nieuw Haarlems jeugdrecord. Goede wisseltechniek zagen we ook van de Gitaploegcn. Alleen bij de 10 x 100 m. dames lukten enkele wissels slechts gedeeltelijk, wat overigens niet verhinderde, dat Gita op dit nummer de zeer verdienstelijke derde plaats bezette in 2 min. 11.3 sec. achter Sa- gitta en Celebes, die resp. 2 min. 6.6 sec. en 2 mina 8.3 sec. noteerde. Bij Sagitta was het Fanny BlankersKoen, die als eerste loop ster startend, haar ploeg al direct een voor sprong gaf, die Celebes ondanks een fraaie race van Puck Brouwer niet meer kon goedmaken. Het moet ongetwijfeld tot een grote verdienste van de 4 x 100 m.-ploeg van Gita gerekend worden, dat ze zich on danks de aanwezigheid van deze twee genoemde wereldsprintsters bij haar voornaamste tegenstandsters, niet van de wijs heeft laten brengen, maar haar eigen race gelopen heeft, waarbij naast de reeds gememoreerde goede wissel techniek het uitstekende lopen van mej. M. de Vries opviel. Dit alles resulteerde in een derde plaats in de prachtige lijd van 49.4 sec., hetgeen een nieuw clubrecord betekende. De ploeg be stond uit J. van Belle, N. de Vries, M. de Vries, G. Takken. Ook thans bezette Sagitta en Celebes resp. de eerste- en tweede plaats in 49 sec en 49.2 sec. Gita bleek overigens geabonneerd op derde plaatsen, want ook de 4 x 80 m. meis jes leverde een derde plaats op in 42.1 sec. evenals de relay, waarbij alweer Sagitta en Celebes op de le- en 2e plaats beslag legden Deze race bracht Fanny Blankers— Koen en Puck Brouwer tegen elkaar op de 200 m., waarbij Fanny zich duidelijk de meer dere van Puck toonde. De tijd van Sagitta in deze relay (200, 100, 80 en 60 m.) 53.9 be tekende een nieuw Nederlands record. Gita noteerde hier een tijd van 56.1. Wederom trof Derksen nu in de finale Senfftleben als tegenstander en verder Plattner als derde man. Door combine had- Jan Lambriclis heeft Zondag de wieler wedstrijd om de Grote Rabeneickprijs ge wonnen, ccn course over 220 kilometer met start en finish in Dortmund. Het parcours was uitgestippeld door het Sauerland cn telde enkele lastige stukken. De Limburger reed de afstand in 5 uur 39 min. 2 sec. en had 5 min. 16 sec. voorsprong op nummer twee, de Duitser Schild. Derde werd Weimcr (Did), vierde Holthöfer (Did.), vijfde Harm Smits (Ned.), zesde Schneider (Óost-Dld.) en zevende Kemp (Lux.). Over een afstand van 144 kilometer werd in Brasschaet een wielerwedstrijd voor profs gehouden. De Belg Ollivier behaalde in 3 uur 48 min. de overwinning vóór zijn landgenoot De Mulder, die hij met 2 leng ten klopte. Wim van Est kwam op de derde plaats, terwijl Hans Dekkers, Gcrrit Voor- ting en Jan Noltcn respectievelijk zestien de, zeventiende en achttiende eindigden. De directeur van het Olympisch stadion in Amsterdam, de heer D. Bessem, heeft tijdens een onderhoud, dat hij in het ge bouw van het Franse sportdagblad l'Equipe met de directeur Jacques Goddet had, het verzoek gedaan Amsterdam in de volgende Tour de France als étappe-eindpunt aan te wijzen. De heer Bessem wees er in dit onderhoud op, dat ongetwijfeld de belangstelling in het Olympisch stadion zeer groot zou zijn, vooral nu tijdens de Ronde van Frankrijk van dit jaar is bewezen, dat de Nederland se renners een buitengewoon goed figuur hadden geslagen. In zijn antwoord bracht de heer Goddet verscheidene bezwaren naar voren. Niet dat hij niet gaarne naar Amsterdam zou willen komen, maar hoe verder men naar het Noorden gaat, hoq verder men van de bergen afging. En de Alpen, de Pyreneeën en het centraal massief vormen immers de belangrijkste punten van de tour. Principieel had de heer Goddet geen be zwaar en schertsend noemde hij de tour reeds de Ronde van West-Europa. Maar of De Zondag in Den Haag gehouden Softball-wedstrijdcn tussen de gewestelijke kam pioenen van de rayons Amsterdam-Haarlem, Den Haag cn Nijmegen om het lands kampioenschap Softball, hebben de zege gebracht aan het Haarlemse HHC. De Haar lemse meisjes, die door het verstek laten gaan van de afdeling Utrecht slechts twee wedstrijden behoefden te spelen, zorgden voor evenveel klinkende overwinningen. Het werkelijk niet zwak spelende team van Den Haag werd in de eerste ronde met 4-1 verslagen en naderhand moest Nijmegen een nederlaag van 9-0 incasseren. Den Haag—H.H.C. Ondanks het feit, dat de hegemonie van het Haarlemse negental onbetwistbaar was, is dit toch voor een deel te wijten aan de mindere routine van de tegenpartij. Zo kon reeds in de eerste innings mejuf frouw De Haas voor H.H.C. de score ope nen, doordat opeenvolgende veldfoutcn haar een weg baanden naar de thuisplaat. In de gelijkmakende innings diende Den Haag meteen van repliek en mejuffrouw Daale maakte er 11 van. Maar hiermee was het Haagse kruit toch wel schoon op, want dank zij het goede werpen van me juffrouw Beundonk en het keurige veld werk, zoals dat van de wel zeer goed spe lende korte stop, mejuffrouw Berendonk, kon H.H.C. verder scoren beletten. Toch was H.H.C. pas veilig in de vierde innings, toen, door grote verwarring in de Haagse gelederen, nog 3 punten aan de score toegevoegd konden worden. NijmegenDen Haag Een aardige wedstrijd was daarna Nij megenDen Haag, en dat, ondanks het feit, dat het niet ingespeelde team uit Nij megen zich liet intimideren door het kor daat spelende Den Haag. Een en ander komt wel duidelijk tot uit drukking in de uitslag: 202. Toch waren de speelsters uit Gelderland individueel wel goed, maar de samenwer king liet toch nog wel iets te wensen over. De 2 punten voor Nijmegen werden ge scoord door mejuffrouw Huisveld en me juffrouw Oosterlaan. het denkbeeld van de heer Bessem reeds in 1953 te verwezenlijken zou zijn. was zeer twijfelachtig.Overigens had Maastricht ook al eens gevraagd eindpunt van een étappe te mogen worden. Den Haag vestigde de record-score van de dag, namelijk 11 punten in één innings. H.H.C.Nijmegen Misschien wel de aantrekkelijkste wed strijd van dit tournooi was H.H.C.Nijme gen. Nijmegen kansloos geworden scheen vastbesloten zich niet zonder meer over te geven. H.H.C. daarentegen, dat zich al zeker van de kampioenstitel wist, wenste een zo gunstig mogelijk resultaat te be halen. Het resultaat van dit alles was een aantrekkelijke partij softball, waarbij de score aan de Haarlemse zijde over de volle 7 innings verdeeld werd. Aan de Haarlemse zijde dienen mejuf frouw v. d. Meulen, mejuffrouw Andrea en mejuffrouw De Vries genoemd te worden als vaste bezorgsters van punten, terwijl Nijmegen daarentegen kon bogen op een korte stop als mejuffrouw Francissen, die liefst zes maal een H.H.C.-speelster op het eerste honk uitschakelde. Het slotstuk van dit spel en daarmee tevens van dit tournooi werd geleverd door mej. Groenewoud van H.H.C., die voor een formidabel dubbelspel zorgde en daarmee de kroon op het werk zette. De Britse zwemmer Philip Rising is er in geslaagd het Kanaal van Engeland naar Frankrijk over te zwemmen. Rising, die in Juli 1951 reeds van Kaap Griz Nez naar Fol kestone was gezwommen, heeft 18 uur en 38 minuten in het water vertoefd. In 5'/_- uur had hij het midden bereikt, daarna heeft Rising 13Vi uur liggen worstelen met dc stro mingen cn het ebtij. Totaal uitgeput strom pelde hij het strand van Sangatte, ten Westen van Calais, op. Hij werd per ambulance naar een hotel vervoerd, waar een masseur klaar stond om Rising weer op te knappen. Op de Sintelbaan in Amsterdam zijn Zondag de Nederlandse estafette-kampioen schappen gehouden, waarin de dames van Sagitta en de heren van Vlug en Lenig zegevierden. Men ziet hier de finale 4 x 100 meter heren: Saat (pp voorgrond rechts) heeft juist het stokje overgenomen en.begint aan de laatste 100 meter. „Haarlem" had veel invallers Bij de heren werd de 10 x 100 m. gewon nen door Vlug en Lening in 1 min. 49.8 sec. voor AAC, die 1 min. 50.2 sec. noteerde. „Haarlem" had op dit nummer zoveel inval lers, dat men zelfs een beroep had moeten doen op de twee middcnafstandlopers Geu- zebroek en Meyboom. De achtste plaats was onder deze omstandigheden niet te verwon deren. En aangezien Haarlem ook op de 4 x 100 m. met twee invallers moest aantreden, viel hier de vierde plaats in de serie in 44.7, waarmede de ploeg pas op de streep van de finale werd uitgeschakeld, eigenlijk nog mee. Ook dit nummer was voor Vlug en Lenig in 42.4 sec. met alweer AAC op de tweede plaats in 43 sec. De 4 x 1500 m. was voor AAC in 16 min. 36 sec. voor DOS uit Rotterdam. Op dit nummer had aanvankelijk ook Haarlem een hoofdrol gespeeld, vooral door een goede eerste 150Ö m. van Meyboom. Toen echter Geuzcbroek. die als laatste loper voor Haar lem in de baan was, Slijkhuis, die voor de Trekvogels liep, langs zich heen moest laten gaan, zakte zijn tegenstand ineen cn liet hij ook nog de lopers van Lycurgus cn Vlug en Lenig passeren, zodat Haarlem uiteindelijk op de zesde plaats belandde. Dc 4 x 400 m. was wederom voor Vlug en Lenig in 3 min. 24.3 sec., zodat deze vereni ging met 20 punten de Herman v. Leeuwen- beker veroverde voor AAC. dat 18 punten behaalde. Sagitta won bij dc dames de mevr. DictenKoning-beker met 1? purncn. Vladimir Oukbov (Rusland) heeft in Le ningrad het wereldrecord 50 kilometer snel wandelen verbeterd door een t(jd voor zich te laten afdrukken van 4 uur 20 min. en 30 seconden. Het oude record stond op naam van dc Italiaan Guiseppe Dordoni, die tijdens de Olympische Spelen te Helsinki de afstand liep in 4 uur 28 min. en 7.8 sec. Youri Litouev (Rusl.) verbeterde, even eens in Leningrad, het Europees record 200 meter horden heren met 0.1 sec. Zijn tijd was 23,5 sec. Het oude record stond op naam van de Rus Lounev, die op 1 October 1949 in Tbilissi 23,6 sec. noteerde. Nederland heeft in de negende cn laatste ronde van het FIDE landcnschaaktournooi in Helsinki in groep B met Z'/i— lVs van Polen verloren. Nederland eindigde als eerste in groep B. De gedetailleerde uilslag was: Van Scheltinga—Tarnovski 0—1. Donner— Plater A- CortleverSliwa Ba- rendregtGrucnfeld In groep A luidden de uitslagen: Argentinië—Hongarije 3—1. Joego-Slavië— Finland l'/clk (2 afgebr. part.) Rusland- Zweden 3—1. Tsjecho-Slowakije-W.—Duits land 2'A'/s (1 part. afgebr.). Met een totaal van 21 punten heeft Rusland het tournooi gewonnen. Van de Russische spelers behaalde Keres 3'/: pnt. uit 7 partijen. Smyslov 5'/; uit 7, Bronstein 3 uit 5, Geiler 5 uit 8 en Boleslavski 4 uit 5. In groep B is Nederland met 21 punten op de eerste plaats geëindigd. De eindstanden luiden: Groep A: 1. Rusland 21 pnt. 2. Argentinië 191/2 pnt. 3. Joegoslavië 19 pnt. 3. Tsjecho- Slowakije 18 pnt. 5. Ver. Staten 17 pnt. 6 Hongarije 16 pnt. 7. Zweden 13 pnt. 8. West- Duitsland lO'/s pnt. 9. Finland 10 pnt. Groep B: 1. Nederland 21 pnt. 2. Israël 19'/j pnt. 3. Polen 17 pnt. 4. O.-Duitsland I6V2 pnt. 5. Denemarken 16 pnt. 6. Cuba 14'/j pnt. 7. Groot Brittannië 14 pnt. 8. Oostenrijk 13 pnt. 9. Italië 12V2 pnt. Groep C: 1. Brazilië IS1/: pnt. 2. Grieken land 13'/2 pnt. 3. en 4. Zwitserland en Noor wegen 13 pnt. 5- en 6. Saar en IJsland 12'A pnt. 7. Luxemburg 1 pnt. In het eindklassement werd Nederland dus tiende. Van de Nederlandse deelnemers heeft Don ner het beste resultaat behaald. Uit de 13 par tijen, die hij totaaal in dit tournooi speelde, haalde hij 10 punten, hetgeen op een percen tage neerkomt van bijna 77. Donner wist in 8 partijen winst te behalen. Ook Cortlever bleef ruim boven de 50 pro eent. Met 8 punten uit 13 partijen scoorde hij 61.54 procent. Van Scheltinga noteerde een .percentage van 54.16, Prins en Barendregt ieder 50 en Kramer 23,57.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5