Scherpe aanval van Stevenson op Eisenhowers „kruisvaartrede" Duitse Protestantendag vol van eenheidsprobleem Weerbericht Geen stemmen winnen door valse hoop te wekken Frans hervormingsplan vindt slecht onthaal in Tunesië Verkiezingscampagne op volle toeren Orkaan raast over V.S.: twee doden, zware schade Brits minister meent: atoomaanval valt mee Handel in narcotica breidt zich uit Schaarste in Hongarije en Tsjechoslowakije Ds. Niemöller liep kwaad weg Nieuwe ministers werden vanmorgen beëdigd Franse mentaliteit moet veranderen Het woord is aan Wereldbevolking neemt zeer snel toe Jaarrapport van Trygve Lie Drie boerenwoningen in Oudkarspel afgebrand Synthetische middelen maken de controle moeilijk Pijade in Athene Communistisch begrip voor India's politiek Aardappelen- en broodtekort Aardgas voor het gezin Duur Korea Ongerustheid over nieuw nazisme Slim gouverneur-generaal van Australië Pholien in moeilijkheden Twaalf daklozen 67e JAARGANG No 46 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 2 SEPTEMBER 1952 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG 206 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON (United Press). De Amerikaanse verkiezingscampagne is gis teren op „Labourday", de traditionele be gindatum voor de strijd om het president schap, met volle kracht begonnen. De democratische candidaat, Adlai Ste venson, heeft een grote rede gehouden in Detroit, terwijl generaal Eisenhower zich voorbereidde voor een tocht naar de Zui delijke staten, die heden begon. In dat overheersend democratische deel van de V. S. zal hij gaan trachten kiezers voor de republikeinen te winnen. Ook de beide candidaten voor het vice- presidentschap zullen hun campagnes op volle toeren brengen. De republikein Nixon zal in de komende zes dagen niet minder dan dertig toespraken houden op een reis door New-England. Zijn democratische tegenhanger Spark- man begon reeds gisteren in Los Angeles met zijn campagne. Tot Woensdag blijft hij in Caiifornië. Daarna gaat hij Nieuw- Mexieo, Texas en Oklahoma bewerken. De democratische candidaat Stevenson zeide dat hij nooit onderhandelingen met Rusland zou vrezen. In een scherpe repliek op Eisenhower's aanval op het Amerikaan- se beleid zeide Stevenson: „De wrede greep der Russische tyrannie kan niet los worden gemaakt door losse praat of nutteloze dreigementen, door het doen ontwaken van valse hoop, door een oorlog te beginnen welke zou leiden tot ongekend lijden voor onschuldige mensen waar dan ook. Nooit zal ik vrezen in goed vertrouwen met de Sovjet-Unie te onder handelen, want de deur te sluiten naar de conferentiezaal betekent de deur voor oor log openzetten". Volgens Stevenson heeft Eisenhower met de redevoering, die hij vorige week in New York tot het Ameri kaanse Legioen hield, aanleiding gegeven tot bespiegelingen, dat als hij gekozen zou worden, een of andere roekeloze daad zou kunnen volgen om de volkeren, van Oost- Europa van de Russische tyrannie te bevrij den. Stevenson merkte op dat men het diep betreuren moest als een valse verkiezings leus gebouwd zou worden op de hoop en vrees van deze lijdende volkeren en op de bezorgdheid van alle Amerikanen voor hun bevrijding. Stevenson beweerde, dat zelfs als hij er stemmen mee kon winnen, hij niet één roekeloos woord over deze kwes ties zou zeggen gedurende zijn campagne. „Sommige dingen zijn kostbaai-der dan stemmen. Ik hoop dat recente verklaringen van Eisenhower en 'zijn adviseurs zijn mis verstaan. Ik kan niet geloven dat zij op zettelijk twijfel en bezoi-gdheid willen ver wekken over de standvastigheid waarmee Amerika zijn vreedzame doelstellingen zal nastreven", zo verklaarde Stevenson. Stevenson liet zich aldus uit in een ver kiezingsrede te Hamtrack, een voorstad van Detroit. Hij sprak oolC te Grand Rapids, Detroit, Pontiac en Flint. De autocolonne van Stevenson moest, nadat hij geland was op de luchthaven van Detroit, soms met snelheden van 110 kilo- CHARLESTON (Reuter). Een orkaan, die in Zuid-Carolina grote verwoestingen heeft aangericht, waarbij electrische leidin gen, vensters en bomen het hebben moeten ontgelden, neemt thans in kracht af. Vol gens de berichten zijn er twee, mogelijk drie personen om het leven gekomen. De orkaan, die een snelheid had van 176 km pér uur, beweegt zich thans met een snelheid van 40 km per uur in Noord-Oos telijke richting. In de meeste kustgebieden had men maatregelen genomen, zodat bij voorbeeld in Charleston de schade betrek kelijk gering is. Een door de orkaan veroorzaakte wervel storm, heeft Maandag in de streek van Virginië die aan Washington grenst, huizen van hun daken beroofd, auto's vernield en electrische leidingen ontwricht. De wind kracht werd geschat op 160 km per uur. In de hoofdstad der V. S. zijn windstoten waargenomen van 101 km per uur. In nog geen zes uur is bijna zeven cm regen ge vallen. Kort na het aanbreken van de dag zwenkte de wervelwind uit het gebied van Washington in Noordelijke richting af naar Maryland en Pennsylvanië. Op vele plaat sen van Noord-Virginië is de electriciteits- voorziening gestoord geweest. SHEFFIELD, (Reuter) De Britse mi nister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, heeft Maandag te Sheffield verklaard, dat de schade, die een atoom bom aan aanrichten, soms „fantastisch overdreven" wordt. Hoewel een zuiver gerichte aanval zeer zware schade tengevolge heeft, zo zeide de minister, is meer dan de helft van het aan tal mensen, dat zich bevond binnen een halve mijl van de plaats waar de atoom bom Hiroshima trof, nog in leven. Zelfs twee personen, die zich in een kelder op slechts 150 meter van het centrum van de explosie bevonden, waren ongedeerd, al dus de minister. Hij zeide voorts, dat grote steden als Sheffield wellicht het doel van een even tuele luchtaanval zullen zijn, doch dat nie mand moet veronderstellen, dat dergelijke steden bij voorbaat geheel kunnen worden geëvacueerd. Fabriekscentra, waar de pro ductie van essentieel belang voor het win nen van een oorlog is, moeten in bedrijf blijven, zo meende de minister. meter per uur rijden om op tijd te zijn voor zijn redevoeringen. De politie schat, dat 100.000 personen naar het Cadillac-plein in Detroit waren gekomen. Koi-t voordat Stevenson daar zijn redevoering begon brak het publiek door de politie-afzetting om hem beter te kunnen zien. Een herrieschopper schreeuw de: ..I like Ike". Stevenson keek hem aan en riep terug: „Ik ook". Truman spreekt In een Maandagavond door hem in Mil waukee tot een bijeenkomst van arbeiders gehouden verkiezingstoespraak beschreef president Truman generaal Eisenhower als „de eenzame, in staat van gevangenschap verkerende candidaat van speciale republi keinse belangen, die zich achter een nieuw masker verbergen". De president noemde de generaal niet bij name. Generaal Eisenhower, de candidaat dei- republikeinse partij, is vandaag zijn ver kiezingsveldtocht op volle kracht begon nen. Hij maakt een tweedaagse reis door vier Zuidelijke staten, waarop hij zes spreekbeurten zal vervullen. Eisenhower is de eerste republikeinse candidaat, die zich bij zijn verkiezingscampagne zo diep in het traditionele democratische Zuiden heeft gewaagd. NEW YORK, (Reuter) In zijn jaar lijks rapport over de handel in verdoven de middelen wijst de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, op het gevaar van de toenemende productie van synthe tische verdovende middelen voor medische doeleinden. De productie van de „klas sieke" narcotica, zo zegt Trygve Lie, kan min of meer geconti-oleerd worden, omdat deze middelen alle plantaardig zijn. Maai de aanmaak van en de handel in de nieuwe narcotica is moeilijk controleerbaar. Naar Trygve Lie meedeelt, zijn sinds 1948 14 nieuwe soorten onder internatio nale controle geplaatst. In het rapport wordt verder melding gemaakt can rege ringsmaatregelen tegen de onwettige pro ductie van en handel in narcotica in Italië en de Aarabische landen. Daarentegen hebben vele landen, zoals Canada, Egypte, Frankrijk, Nederland en. de Verenigde Staten, moeite om de toe nemende handel in vex-dovende middelen te beteugelen, aldus Trygve Lie. Een van de nieuwe conti-óle-maatregèlen, die de UNO neemt, is dat met ingang van het volgende jaar een lijst zal worden aange legd van alle zeevarenden en personeels leden van luchtvaartmaatschappijen, die schuldig woi-den bevonden aan de onwet tige handel in verdovende middelen. ATHENE (Reuter) Mosje Pijade, voorzitter van het presidium van de Joego slavische nationale vergadering, heeft op een persconferentie te Athene verklaard, niet van mening te zijn, dat een aanval van de Cominofrm op Joego-Slavië ophan den is. „Wij moeten evenwel steeds pa raat blijven", aldus voegde hij er aan toe. Pijade leidt een Joegoslavische parlemen taire delegatie, die een rondreis door Grie- kenland heeft gemaakt. „De gemeenschappelijke verdediging van Griekenland en Joegoslavië is éen punt van zeer groot gewicht in de huidige Grieks-Joegoslavische politieke verhou ding", vervolgde Pijade. „De ontwikke lingen op economisch, cultureel en maat schappelijk terrein tonen aan, dat een ge lukkige toekomst voor onze beide volken is weggelegd. Verschillen in de wijze van landsbestuur behoeven samenwerking niet in de weg te staan. Wat er op aankomt is of er wederzijdse eerbied bestaat voor el kanders instellingen", aldus de voorzitter der Joegoslavische volksvertegenwoordi ging. (Reuter) De nieuwe Indiase ambas sadeur in Peking, Raghavan, heeft heden in Penang verklaard, dat in Europese com munistische landen een groeiend begrip bestaat voor de politiek van India, die ter bevordering van de vrede de landen tot el kander wil brengen, zonder dat India zich aan een bepaald land bindt. Op de vraag, of hij een speciale opdracht had gekregen in vei-band met indertijd ge melde bemiddelingspogingen van Indië voor het beëindigen van de oorlog in Ko rea, antwoordde Raghavan: „Mijn opdracht is de toestand uit de eerste hand te bestu deren". WENEN. (Reuter). In Wenen ontvangen berichten voorspellen een ernstig tekort aan aardappelen en bi"ood in Tsjechoslo wakije en Hongarije. Het Tsjechische blad Rude Pravo meldt uit Brno, dat er reeds een acuut tekort aan aardappelen bestaat, hetgeen volgens de officiële berichten een gevolg is van de ti-age afleveringen dooi de boeren ondanks de overvloedige oogst. Het bla'd deelde tevens mede, dat de rant soenering van aardappelen dit jaar op 8 September zal beginnen in plaats van op 24 September, zoals vorig jaar. Men heeft er voor gewaarschuwd, geen aardappel- voorraden te kopen tegen de huidige vrije marktprijs van 7 kronen per kilo, doch te wachten op de gerantsoeneerde aardap pelen, die verkocht zullen worden tegen 1.90 kronen. In niet-officiële berichten uit Praag wordt echter gezegd, dat de oogst ongunstig beïnvloed is door de vorst in het voorjaar en de droogte in de zomer. Volgens bei-ichten uit Hongarije is de oogst aldaar ver ten achter gebleven bij de verwachtingen. Het blad Szabad Nep meldt: „Wij zouden veel betere oogsten hebben gehad indien er geen vorst was ge weest in het voorjaar en geen droogte in de zomer. Het gx-aan leed geen schade, doch de bieten, het hooi, de mais, de aard appelen, de wortelen en de derde en vierde klaveroogst brachten veel minder op dan in het voorjaar verwacht wei-d. Volgens niet-officiële berichten bestaat er reeds in geheel Hongarije een tekort aan graan, daar de staat er op stond, dat de volledige quota werden ingeleverd ondanks de geringe opbrengst. In de dorpen is vrij wel geen bloem te vei-kriigen. In Boeda- In Essen (West-Duitsland) heeft een sombere stoet mannen in zwarte kleren en hoofd kappen, gedemonstreerd tegen de toenemende onveiligheid op straat. Tweehonderdzes van deze naargeestige figuren liepen door de straten van Essen waar in dit jaar reeds 206 mensen werden doodgereden. BONN (A.N.P.) De vierde kerkdag der Duitse Protestanten, die in Stuttgart is ge houden, heeft een overweldigende belang stelling getrokken. Aan de sluitingsplech tigheid hebben meer dan tweehonderd duizend man deelgenomen en de president van de kerkdag, dr. Von ThaddenTrieg- Iaff, heeft tijdens het vijfdaagse beraad ge tuigd van „een echt ontwaken in Christe lijke zin, dat in ons volk begonnen is." Zoals een week eerder de Katholieken dag in Berlijn, werd ook deze massale bij eenkomst der Duitse Protestanten over schaduwd door de scheiding tussen het Oosten en het Westen van het huidige Duitsland. De twintigduizend Oostenrijkers die zich oorspronkelijk voor liet congres hadden aangemeld, zijn door de Oost-Duit se regering verhinderd naar Stuttgart te komen. Zo werd het Oost-Duitse kerkvolk slechts vertegenwoordigd door vier afge vaardigden. De aanwezigheid van de West-Duitse minister voor vraagstukken, die met de hereniging van Duitsland verband houden, Jakob Kaiser, accentueerde de grote be langstelling, die de kerkdag voor Duits- lands eerste politieke thema toonde. Bis schop Lilje van Hannover had ter gelegen heid van het congres in zijn weekblad logisch genoemd, dat „de gemeente van Christus nooit de grenzen za! erkennen, die pest bestaat een tekort aan aardappelen. p0ijtiei£ getrokken heeft." TUNIS. (Reuter) De Bey van Tunis heeft gisteren een door veertig raadgevers opgesteld rapport over het Franse her vormingsplan voor Tunesië ontvangen. Het opstellen van het rapport heeft een maand geduurd. De conclusie er van is, naar verluidt, voor het grootste gedeelte negatief. Yan kringen, die in nauwe ver binding met de omgeving van de Bey staan, wordt vernomen, dat deze voor nemens is nieuwe adviezen over het Franse hervormingsplan te vragen. Van Tunesische zijde wordt vernomen, dat de Bey de waarnemende Franse resi dent-genval van Tunesië, generaal De Boiss'ezon, vandaag in een onderhoud zou hebben medegedeeld, dat het bezoek, dat de (door de Fransen gesteunde) Tunesi sche premier Bakkoesj thans aan Frankrijk brengt, een strikt particulier karakter draagt en dat hij niet het recht heeft on derhandelingen met de Franse regering te openen of voor Tunesië bindende beslis singen te nemen. Premier Bakkoesj vertoeft thans met vacantie te Aix-les-Bains. Men verwacht In de naaste toekomst zullen verschillende gemeenten in de vier Noordelijke provin cies worden aangesloten op het hogedruknèt van de aardgasbronnen te Wannepervê'en, Tubbergen en Brekkelenkamp. De stalen gelaste buizen tot een lengte van 600 kilo meter worden gelegd door de fa. E. W. Smit te Nijmegen. Een overzicht van de werkzaamheden te Wanneperveen. dat hij, alvorens naar Tunesië terug te keren, overlég met de Franse regering zal plegen. Ernest Gross, vertegenwoordiger van de Verenigde Staten bij de UNO, heeft in een uitzending verklaard, dat Amerika hoopt, dat Frankrijk met „werkelijke vertegen- woordigers van het Tunesische volk" tot een accoord zal komen vóór de aanvang der Algemene Vergadering van de UNO. Mocht zulks niet het geval zijn. aldus Gross, dan zal de meerderheid der Alge mene Vergadering zonder twijfel de Tune sische kwestie wensen te behandelen. Nadat gistermiddag het Koninklijk Be sluit waarbij het nieuwe ministerie werd benoemd, officieel is verschenen, heeft vanmorgen de beëdiging van de nieuwe ministers plaats gevonden. Premier Pinay over hervormingen door regering ondernomen CAEN (Reuter) Ter gelegenheid van de opening van de jaarbeurs te Caen heeft de Franse premier, Pinay, een rede gehou den, waarin hij verklaarde, dat de menta liteit van Frankrijk een ingrijpende ver andering moet ondergaan om het land de plaats in de evolutie van de moderne we reld te doen herwinnen, waarop het recht heeft. De toespraak van Pinay was gewijd aan de pogingen der Franse regering om de stijging der prijzen tegen te gaan en ver hoging van belastingen te vooi'komen. Pinay zeide, dat het noodzakelijk is de bui-eaucratische formaliteiten te vereen voudigen, het belastingstelsel te hervor men, maatregelen te nemen ten einde de sociale diensten doelmatig te doen functio neren cn schoonmaak te houden in de be drijfsvoering van handel en industrie. De Franse regering zal in de eerste plaats haar aandacht wijden aan de landbouw. Het voornaamste beginsel, waarvan de regering bij haar actie zal uitgaan, zal zijn de ver dediging van de consument. Het publiek moet hersteld worden in zijn rechten ten aanzien van de rechten tussen vraag en aanbod, aldus de Franse premier. Zich richtende tot de producenten en de distribuerende handelaars zeide Pinay, dat de regering geen onbeteugelde prijsstijgin gen zal toestaan, doch in tegendeel nieuwe en aanzienlijke prijsdalingen zal zien te bereiken Temidden van de politieke fronten moest volgens dr. Lilje de kerk zich blijven plaat sen boven alle historische en politieke tegenstellingen. Ondanks dit principiële inzicht zijn bij de besprekingen over de plaats van de Chris ten in de politiek scherpe tegenstellingen niet uitgebleven. Pacifisten en voorstan ders van een Duitse bewapening hebben er hun meningen fel laten botsen. In een der commissies oogstte een woordvoerder ster ke bijval toen hij verklaarde, dat de recht se politiek evenmin te vertrouwen was als de linkse. De tegenstellingen werden duide lijk gedemonstreerd door de activiteit, die de pacifistische groeperingen onder de Protestantse leiders tijdens het congres ontplooiden. Kwaad weggelopen Ds. Niemöller is kwaad van het congres weggelopen, omdat naar zijn mening de leiding niet voldoende had gedaan om de deelneming uit de Sovjet-zóne mogelijk te maken. De vroegere minister van Binnen landse Zaken, dr. Heinemann, de Berlijnse Proost Gruber, de bekende pacifist ds. Mo- chalski uit Darmstadt en 27 andere deel nemers critiseerden het feit, dat de kerk dag geen pi-otest aanhief tegen de bewape ning in beide delen van Duitsland. „Wij zien in een nieuwe bewapening in Oost- en West-Duitsland de weg naar een nieuwe ooi'log," zo verklaarden.zij. De voornaamste woordvoerder dezer groep was dr. Heinemann. Hij stelde het congres voor de vraag of dê Christenen thans niet bezig zijn opnieuw te verzuimen wat hen was opgedragen: temidden van een bedreigde en verscheurde wereld de vrede te dienen. Hij hex-innei-de aan een in 1950 door de synode van Berlijn afgelegde verklaring: ..Laat u niet tot werktuig van een propa ganda maken, waardoor vijandschap tussen de volken wordt gekweekt en de oorlog wordt voorbereid." Ook de Bonnse profes sor FolLwitzer was niet vrij van critiek op verschijnselen in de Westelijke politiek. Ook hier zag hij „giftplanten van haat", die vermeerderd werden door ..belang bij een economische conjunctuur, ook wanneer deze met hulp van bewapening wordt ge maakt", en door „lichtzinnigheid van die genen, die liever met de sterke vuist ope reren dan met geduldige onderhandelin gen." Tenslotte wees deze professor ook op „de vei-blinding van hen, die door een nieuwe ooi'log hun verloren vaderland willen terugwinnen." Een man, die de Europese bewapening herhaaldelijk als bittere noodzaak heeft gesteld, de Bondsdagpresident Ehlers, waarschuwde daarentegen voor de eenheid van Duitsland te maken tot de „inhoud van het Christelijk geloof." Wanneer de Chris telijke politici de plicht hebben deze een heid na te streven, dan vloeit deze voort uit het gebod der naastenliefde. Ook voor de politiek was er volgens Ehlers geen andere verplichtende norm dan het woord Gods. Daarom moet de politicus soms de moed hebben om onpopulaire besluiten te nemen,, zo zeide hij met vrij duidelijke verwijzing naar het vraagstuk der Duitse bewapening. Het ware wellicht reeds een goede politieke daad wanneer men voor jaren of tientallen jaren een toestand schiep, die vrede, vrijheid en welvaart waarborgde, zo zeide Ehlers. De oorlog op Korea, het verdedigings programma en andere officiële uitgaven kosten de Amerikanén per hoofd der be volking 22 procent meer dan tijdens het hoogtepunt van de tweede wereldoorlog, zo maakte de directie van de National In dustrial Confei-ence, een door particulie ren gefinancieerde organisatie voor on derzoekingswerk, Maandag bekend. De Conference raamt de directe en indirecte belastingheffing in de Verenigde Staten op 86 milliard dollars, overeenkomende met 557 dollar per Amerikaan per jaar. Dit is 142 dollar meer dan de totale belas ting op het moment van de grootste uit gaven in 1945. De „Centrale raad van de Joden in Duitsland" heeft gisteren eenparig een re solutie aangenomen, waarin de bevolking gewaarschuwd wordt voor een wederop leving van nationaal-socialistische gedach ten in West-Duitsland. J. F. Böttger: Men bereikt meer door wat men is dan door wat men weet. NEW YORK (Reuter). De secretaris generaal der V. N., Trygve Lie, heeft zijn jaarrapport voor de Algemene Vergadering doen verschijnen, waarin hij o.a. verklaart dat de volken in afhankelijke en niet-zelf- bestuurde gebieden, alsmede volken uit onvoldoend ontwikkelde gebieden, zich steeds meer tot de V. N. richten om steun bij de verwerkelijking van hun aspiraties. Volgens een raming van de secretaris generaal zal de wereldbevolking binnen de tijd van een generatie aangegroeid zijn met 600.000.000 tot 1.000.000.000 zielen. De snelle bevolkingsgroei is vooral waar te nemen in sommige economisch ten ach ter gebleven gebieden. Hoofdzakelijk moet dat aan de betere gezondheidszorg toege schreven worden daar het sterftecijfer daalt doch het geboortecijfer even hoog blijft. In sommige van deze gebieden gaat de groei zo snel, dat de bevolking binnen een generatie verdubbelt. Deze gebieden zien zich voor het probleem gesteld de capaciteit van hun economie eveneens te verdubbelen indien zij een hoger levenspeil willen bereiken. In meer ontwikkelde landen zijn over een lange periode zowel geboortecijfers als sterftecijfers gedaald, zodat het aantal oude mensen naar verhouding toeneemt. De komende dertig jaar zou de wereldbevol king met 25 procent toenemen, zo niet met 50 procent. De trek naar de stad is over het algemeen groot doch de internationale migratie, aldus het rapport, zou op veel grotere schaal moeten plaatsvinden, indien zij een belangrijke rol zou gaan spelen in de herverdeling der bevolking over de landen der wereld. CANBERRA. (Reuter). In Canberra is vernomen, dat premier Menzies van Australië heden de regering heeft medege deeld, dat veldmaarschalk Sir William Slim, chef van de Britse imperiale staf, is benoemd tot gouverneur-generaal van Australië. De officiële bekendmaking te Londen wordt nog heden verwacht. Veldmaarschalk Slim zal Sir William McKell opvolgen. De Belgische minister van Justitie Pholien heeft zijn vacantie in Mexico onderbroken en is te Brussel teruggekeerd, waar ook premier Van Houtte, die een reis in de Congo maakt, weldra wordt verwacht. Pholien zal vermoedelijk besprekingen voeren over de politieke situatie. De jong ste begenadiging van oorlogsmisdadigers heeft in België een sti-oom van veront waardiging doen opgaan. De reacties in de kringen der Belgische verzetsbewegingen waren ongewoon fel en alle ondergrondse groeperingen in België belegden in de afgelopen week druk be zochte protestvergaderingen. Acties voor herziening van de beslissing van minister Pholien die deze genomen schijnt te hebben zonder alle leden van het kabinet van Houtte ex-in te kennen vonden haar hoogtepunt in de oprichting van een orga nisatie, die zich het „Comité d'appel au pays" noemt en die onmiddellijk aftreden van Pholien eist. Pholien heeft Maandag na een onder houd met de waarnemende premier Van Zeeland tegenover een delegatie van ver- zetorganisaties, die in de oorlog zijn ge vormd, verklaard, dat zijn beleid overeen stemde met het besluit van de regering om in vredestijd geen doodvonnissen te vol trekken. Dit besluit was openbaar gemaakt en nimmer bestreden. Woensdag wordt een Kabinetsvergadering gehouden. Oudkarspel en omgeving werden vanoch tend vroeg opgeschrikt door een grote brand in een der weinig nog bestaande boerenbehuizingen, bewoond door drie ge zinnen. aan de Dorpsstraat. Het met riet gedekte dak brandde in weinige ogenblik ken als een fakkel en de bewoners hebben in allerijl hun huizen moeten verlaten met achterlating van hun bezittingen. De brandweren van Oudkarspel en Noordscharwoude, die met twaalf stralen de strijd tegen het vuur aanbonden, konden niet vooi-komen, dat de drie woonhuizen totaal afbrandden. Een van de bewoonsters had omstreeks zes uur vanmorgen het gas aangestoken voor de was. Vermoedelijk is de gasslang losgeraakt, waardoor de houten betimme ring in de keuken vlam heeft gevat. De drie families, twaalf pei-sonen. zijn bij omwo nenden ondergebracht. De drie huizen waren slechts laag verzekerd. XXOXO.r«X<XCCTCOOiXXX>C« WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking en vrijwel overal droog weer. Vannacht in het binnen land zwakke, overigens matige Weste lijke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. 3 September Zon op 5.55 uur, onder 19.23 uur. Maan op 19.01 uur, onder 4.42 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 2 September Hoog water: 1.51 en 14.23 uur. Laag water- 9-55 en 22.19 uur. Woensdag 3 September Hoog water: 2.41 en 15.09 uur. Laag water: 10.48 en 23.09 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1