Heel Groningen tot nóg meer v riend 'lijkh eid De leden van het nieuwe Kabinet Agenda voor Haarlem Een Eeuw geleden Hartelijkheid door charmante reserve in toom gehouden Waarschuwing tegen gasgevaar DINSDAG 2 SEPTEMBER 1952 3 Academie voor voortgezet Economisch Onderwijs Verdachte bekent Nieuwe leden der Staten-Generaal ^Hoe is het ontstaan?^ EEN DOOR GESTOKEN KAART J. Leene overleden In Groningen doet zich een merkwaardig verschijnsel voor. Daar gaan de mensen een maand lang vriendelijk legen elkaar zijn. Onder het motto ,,Heel Groningen bereid tot nóg meer vriend'lijkheid" wordt daar thans een campagne gevoerd, die zo werd ons verzekerd ten doel heeft haat en egoïsme uit te bannen. Tevens zal zij de handeldrijvende middenstand enige baten opleveren, maar daarover hebben 10ij hét later. Derhalve zijn wij gisteren naar het hoge Noorden opgestoomd, want gisteren begon het en daar wilden wij bij wezen. Wij waren expres met een zeer vroege trein gegaan, want wij voorzagen opont houd bij de uitgang van het station door dat de mensen elkaar met alle geweld voor zouden willen laten gaan. Dat viel echter tegen. Iedereen drong op de gebruikelijke efficiënte wijze en wij bevonden ons in een wipje op het stationsplein. En waarem- pel, daar stond de eerste vriendelijkheids apostel, een schoenpoetser, wiens taak het was het schoeisel der aankomende reizigers van stof en slijk te ontdoen. Druk had hij het echter niet, want met het wantrouwen dat de rechtgeaarde Nederlander bij het ontmoeten van een hoffelijk mens bevangt, schuifelde iedereen hem achterdochtig voorbij. Maar enfin, het was mooi weer en de schoenpoetser deelde ons desgevraagd mede: „We hoev'n ze niet aan te roep'n". Onze welwillende gemoedstoestand kreeg trouwens alras een tweede deuk, want de eerste vriendelijkheid, die wij in de stad van de Martini-toren hoorden, ontsteeg aan de lippen van een moeder, die haar zoontje met echt warme sympathie toevoegde: „Als je niet ophoudt met jank'n, zal ik je 'es om de oorn-thimmern". Wat een actief Maar ja, de vriendelijkheidsactie was pas een paar uur oud en had kennelijk nog niet diep ingevreten. En het programma, dat het actie-comité ons een half uur later ont vouwde, was toch wel héél mooi. Luister maar: op de Grote Markt was een bloe- menbedgespreid en daarbij stonden drie klokkenbeiers opgesteld, en er was een reveille geweest en om tien uur waren er auto's met sirenes door de stad gereden. Op het bevolkingsregister werden baby-pak ketten uitgereikt en er zouden vriendelijk heidsbals worden gehouden en 's avonds was er een openluchtconcert van driedub- belmannenkwartetten. Of drie dubbelman- nenkwartetten, dat hebben wij niet zo pre cies begrepen. En vandaag is er een bloe mendag met 200.000 anjers uit Holland en ook een Hawaiian-band uit Ambon. En tenslotte gaat het erom (en daar gaat het natuurlijk wérkelijk om) welke van de Groningse winkels tot de vriendelijkste van alle Groningse winkels zal worden uitge roepen. Dat geschiedt met enquête-formu lieren waarop het publiek moet invullen of vriendelijkheid, hulpvaardigheid en be leefdheid van het personeel uitmuntend, zeer goed, matig, slecht dan wel zeer slecht zijn. Het winnende personeel krijgt vijf tienhonderd gulden. Ook het publiek kan hiermee prijzen winnen. Voor het origineelst ingevulde for mulier kan men kiezen (wij doen maar een greep) uit „Edammer kazen, lijfgoederen, tal van waardebons, waardebonnen van 50.en hoger, sportschoenen, miniatuur koperwerk, een grote mama-pop en scheer- apparaten waaronder electrische kussen." Die laatste zouden wij wel eens willen winnen. Bendewezen Ook gewoon op straat valt er wat te ver dienen. Er rijdt namelijk een cadeau-auto rond en wanneer men op straat nou'es echt iets vriendelijks doet, dan krijgt men een doos knakjes of een fles pruim'n op sap. Deze methode schoot echter haar doel iets voorbij, want reeds in de morgenuren had zich in de Groningse straten een tierig bendewezen van kleuters ontwikkeld, die weerloze bejaarden over gevaarlijke kruis punten heen en weer sleurden. Wil men de bevolkingsaanwas binnen de grenzen der voorspelbaarheid houden, dan zal men er goed aan doen hier een stokje voor te steken. Toch vonden wij het een machtig mooi idee, zo bepeinsden wij, terwijl wij op een terras een kop koffie dronken. Ambte naren, die écht een aanhef boven hun brie ven gaan schrijven, vrouwen die hun man nen vier weken lang niet mogen slaan, kortom vriendelijke mensen alom. Een oase van hartelijkheid in een kille maatschappij. Wij werden dan ook ten zeerste geroerd door een fietsenmaker, die op zijn uithang bord had vermeld, dat hij Johan Edeler heette. Normaliter heet hij natuurlijk ge woon Jan Edel. ADVERTENTIE 1 FALCON MANTELS - JASSEN Wij zijn dus opgeruimd door de Groning se straten gaan dwalen om de theorie aan de practijk te toetsen. Wij hebben écht een fruitkoopman gezien, die aan een oude be delaar een Juttepeer ten geschenke gaf en terwijl hij hem over de kale schedel streek, zei: „Hier oude stakkerd, eet die maar 'es lekker op. En blijf er gezond bij". En een handel, dat die man daarna dééd! We zijn vervolgens in een cafetaria geweest, die speciaal voor deze gelegenheid een profe tische automaat had gemonteerd, waaruit voor drie centen louter rozige heilwensen kwamen stromen. Voor onze zes cent ver namen wij: Neem u in acht voor hedennacht 't Is iets aardigs dat u wacht! En ook: Als u dpnkt, nu gaat het mis dan wacht u spoedig een erfenis! Reserve Maar wat ons bovenal is opgevallen tijdens onze urenlange zwerftocht cloor het vriendelijke Groningen, dat was die char mante reserve waarmee de Groninger hun vriendelijkheid omkleedden, die ijzeren zelfbeheersing waarmee de man in de straat zijn hartelijkheid in toom hield. Mis schien een enkel giecheltje, maar geen nut teloos en béte geglimlach, geen frivole spontaniteit, geen luchthartig vergeten van het feit, dat het leven een ernstige zaak is. Het was zo zouden wij willen zeggen een serieuze, doelbewust gerichte vrien delijkheid, een vriendelijkheid waar men wat aan had. Dat merkten wij zo goed, toen wij aan een passant de weg naar het' sta tion vroegen met onze lege, Hollandse glimlach. Hij keek eerst alsof hij in een hinderlaag werd gelokt, maar toen, toch zeker al na pas vijf minuten zwijgen, zei hij: „Zoudt u dat niet liever aan een politie man will'n vraag'n". W. L. B. ADVERTENTIE DINSDAG 2 SEPTEMBER Grote Kerk, Orgelconcert, 8 uur. Frans Hals: „De nacht is mijn koninkrijk", alle leeft., 8 uur. Spaarne: „De Leeuwenkuil" en „De roofvogel", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Miner va: „Artistentragedie", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Toen stond de aarde stil", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Een man in een wit pak", alle leeft., 7 en 9..15 uur. Luxor: „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Andalusië", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Niet gewenst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 3 SEPTEMBER Frans Hals: „De nacht is mijn koninkrijk", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De leeuwenkuil" en „De roofvogel", 14 jaar, 2 30 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Toen stond de aarde stil", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Eén man in een wit pak", alle leeft 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Joumaal- voorsteilingen. 10.30, 11.30 en 12.30 uur. Fanfan la Tulipe", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Andalusië, alle leeft.,, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „IJscotoeristen". alle leeft., 10.30, 2.15, 4.30, „Niet gewenst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. te Haarlem DRIEJARIGE AVONDOPLEIDING Aanvang 16 September. Studievakken: Sociale economie, Bedrijfseco nomie, Recht van het maat schappelijk verkeer, Economische statistiek, Economische geschie denis, Sociologie van het econo mische leven, Sociale wijsbe geerte. Prospectus en inlichtingen bij: Dr. S. Elzinga. Westerhoutpark 28, Haarlem, tel. 12879; J. C. Adam, Stuy- vesantstraat 93, Haarlem, tel- 25505; W. B. Reynen, Dr. P. Cuyperslaan 2, Heemslede, tel. 38489. De 23-jarige chauffeur A. H. v. d. A., wonende te Leidschendam, die Vrijdag dooi de Zandvoortse recherche in zijn woon plaats werd aangehouden, verdacht van diefstal van een motorrijwiel van een par keerplaats te Zandvoort tijdens de motor races op 27 Juli, heeft in de loop van Maandag, na aanvankelijk te hebben ver klaard, het motorrijwiel van een onbeken de te hebben gekocht, bekend zich aan deze diefstal te hebben schuldig gemaakt. Hij is ter beschikking van de officier van justitie te Haarlem gesteld. Naar aanleiding van de gasverstikking in een perceel aan de Van Hoornbeekstraat in Den Haag, waarbij de 30-jarige K. F. F. zijn 31-jarige vrouw en zijn nog geen 5 jaar oud zoontje om het leven kwamen, wordt nader van de politie vernomen: Het gezin woonde in een perceel van het nieu we complex BPM-woningen, dat daar nog in aanbouw is. De heer F. was namelijk bij de BPM in dienst. Zondagmorgen rook een buurdame een scherpe gaslucht, die uit dat perceel kwam. Zij stelde hier onmid dellijk een waker van in kennis, die zich met een buurman naar de bewuste woning begaf, er een ruit in sloeg en zich zo toe gang verschafte. In de slaapkamer werden de slachtoffers dood in bed aangetroffen. In verband met dit tragische ongeval vestigde de politie er met grote nadruk de aandacht op, dat het aanbeveling verdient cm steeds de muurkranen van gastoestellen af te sluiten. De meeste gastoestellen zijn door middel van een gasslangetje met de muurkraan verbonden. Dit gasslangetje wordt op den duur poreus en begint dan te scheuren. Wanneer het gastoestel 's nachts niet brandt en de muurkraan staat open, dan wordt de druk op het slangetje nog groter dan overdag, wanneer het toestel v/el brandt. Op die wijze zijn de laatste jaren al velen het slachtoffer van deze gasslangetje geworden. Door de benoeming van de heren mr. Cals, mr. Donker, dr. Drees, de heren Suurhoff en Mansholt, mr. Algera en ir. Staf tot minister en van de heer Moor man tot staatssecretaris, ontstaan enige vacatures in de Tweede Kamer. Voor ge kozen verklaring in deze vacatures komen thans in aanmerking achtereenvolgens de heren J. H. W. van Koeverden (KVP), mej. mr. J. Zeelenberg (PvdA), D. Roe mers (PvdA), IJ. Peschar (PvdA), J. Blom (PvdA), J. van Baal (AR), mr. H. Mulderije (CH) en IJ. M. J. Dassen (KVP). De heer Mulderije heeft deel uitge maakt van het 'afgetreden kabinet, de he ren Van Köeverden en Dassen hebben zit ting gehad in de Tweede Kamer. Door de benoeming van de heer A. C. de Bruijn tot minister is er een vacature ontstaan in de Eerste Kamer. Voor gekozen verklaring komt in aanmerking de heer M. van der Hirnst (KVP.) BUS REED IN RAVIJN LIMA (AFP) Doordat de bestuurder in slaap viel is een autobus op de weg van Chiclayo, 700 kilometer ten Noorden van Lima, de hoofdstad van Peru, in een ravijn gestort. Twintig passagiers zijn om het le ven gekomen. Zeven werden gewond. De bestuurder was de enige, die ongedeerd bleef. Met de zegswijze: dat is een doorge stoken kaart, bedoelt men: dat is van te voren afgesproken, dat is geen eerlijk spel. Men is geneigd te denken aan een kaart die gemerkt is doordat er een gaatje in is geprikt. Taalkundig is aan te tonen dat dit onjuist is: de voltooide deelwoorden van samengestelde werk woorden wier accent op het tweede deel ligt, missen het voorvoegsel ge-. Men zegt: ik heb die school doorlópen, maar: ik heb flink dóórgelopen. Een kaart met een gat er in is een doorstoken en niet een dóórgestoken kaart. Wij moeten dus uitgaan van het werkwoord dóórsteken en niet van doorstéken. Dóórsteken be tekende vroeger: tussen andere dingen steken, onder andere dingen mengen en een doorgestoken kaart is dus een kaart die op bedrieglijke wijze tussen de an dere is geschoven. Vandaar de beteke nis: dat is afgesproken werk, dat is be drog. j Blijkens de Staatscourant zijn er in de week van 17 tot en met 23 Augustus 154 ge vallen van kinderverlamming geregistreerd. De verdeling over de provincies is als volgt: Groningen 3, Friesland 12, Drente 2, Over- ijsel 22, Gelderland 17. Utrecht 2, Noordhol land 14, Zuidholland 28, Zeeland 1, Noord brabant 34 en Limburg 19. Mr. Jacob Algera werd 28 Maart 1902 te Wirdum geboren. Na de IJ.B.S. te hebben bezocht .studeerde hij rechten aan de rijks universiteit te Groningen en promoveerde daar in 1923. Van 1935 tot aan de laatste oorlog maakte hij deel uit van de gemeen teraad van Leeuwarden en na de bevrij ding werd hij tot waarnemend burgemees ter van deze stad benoemd. In 1937 was hij als lid van de Tweede Kamer voor de A.R. partij gekozen. Mr. Algera is lid geweest van tal van staatscommissies en van de kort na de oorlog optredende Nationale Adviescommissie. Thans maakt hij deel uit van de Zuiderzeeraad en de Electriciteits- raad. Mr. Johan Willem Beyen is op 2 Mei 1897 te Utrecht geboren, waar hij het gymnasium doorliep en vervolgens aan de rijksuniversiteit rechtswetenschappen stu deerde. Hij promoveerde in 1918 op stel lingen, waarna hij tot 1923 bij het ministe rie van Financiën werkzaam was. In 1923 werd hij referendaris bij de generale the saurie. Gedurende het Voorafgaande jaar trad hij op als waarnemend thesaurier- generaal en van 1924 tot 1925 was hij secretaris van de directie van Philips fa brieken te Eindhoven. Van 1925 tot 1927 was hij directeur van het Amsterdamse kantoor van de Javase Bank, daarna lot 1935 directeur van de Rotterdamse Bank- vereniging. Van 19341935 trad hij op als voorzitter van het Werkfonds en vervol gens tot 1937 als waarnemend president van de Bank voor Internationale Betalin gen te Bazel, van welke instelling hij in de drie volgende jaren president was. In 1940 werd hij financieel directeur van Lever Brothers en. Unilever. Gedurende de Lon- dense periode van de Nederlandse regering was mr. Beyen haar financieel adviseur. In 1946 maakte hij deel uit van een delega tie onder leiding van prof. mr. P. Lieftinck, die in Amerika financiële onderhandelin gen voerde. Kort daarop volgde zijn be noeming tot executive director van het Internationaal Monetair Fonds. Adriaan Cornelis de Bruijn werd 5 No vember 1887 te Utrecht geboren. Hij werd opgeleid voor de metaalindustrie en volgde cursussen in de sociale en economische wetenschappen. In de eerste wereldoorlog werd de heer De Bruijn voorzitter van het Bureau der R.K. Vakorganisatie. In 1925 wérd hij in dezelfde functie benoemd bij het R.K. Werkliedenverbond, thans de Ka tholieke Arbeiders Beweging. Van 1919 tot aan 1923 was de heer De Bruijn lid van de Utrechtse gemeenteraad. Sinds 1929 heeft hij zitting in de Eerste Kamer. Ook was hij lid van de hoge raad van arbeid en thans is hij onder meer lid van de Sociaal Eco nomische Raad. Mr. Jozef Maria Laurens Theo Cals werd op 18 Juli 1914 te Nijmegen geboren. Hij bezocht een middelbare school te Roermond en studeerde rechten aan de R.K. Universi teit te Nijmegen. Na zijn promotie was hij leraar aan een H.B.S. in de staathuishoud kunde, staatsinrichting en handelsrecht te Roermond. In 1941 vestigde mr. Cals zich ais advocaat en procureur in zijn geboorte stad. Gedurende enkele jaren was hij fractievoorzitter van de K.V.P. in de Nij meegse gemeenteraad. In 1948 werd hij gekozen tot lid van de Tweede Kamer. Hij had hierin zitting tot 1950 toen zijn benoe ming volgde tot staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Mr. Cals was voorzitter van de Mijnindustrieraad. Mr. Leendert Anlonie Donker werd op 7 September 1899 te Almkerk (Noord-Bra bant) geboren. In Gorinchem bezocht hij de H.B.S. en deed in 1920 staatsexamen A, waarna hij aan de gemeentelijke universi teit van Amsterdam rechten ging studeren. In 1924 vestigde hij zich als advocaat en procureur te Rotterdam, waar hij in 1927 voor de S.D.A.P. tot lid van de gemeente raad werd gekozen. Sedert 1935 is mr. Donker, die naar de Partij van de Arbeid overging, lid van de Tweede Kamér. Hij is voorzitter van de Parlementaire Enquête commissie Regeringsbeleid 1940-1945 en voorzitter van de Raad voor het Rechts herstel. Prof. mr. dr. Willem Jan Arend Kern kamp werd 18 Juli 1900 te Edam geboren. IJij bezocht het Gereforrheerd Gymnasium té Amsterdam en studeerde rechten aan de Vrije Universiteit in de hoofdstad, waar hij in 1926 het doctoraal examen aflegde. In 1929 hervatte hij zijn studie aan de rijks universiteit te Utrecht in het Arabisch en Indisch recht. Vier jaar later deed hij in deze vakken het aanvullend doctoraal examen. Hierna maakte hij een studiereis naar Egypte, Saoedie-Arabië. Palestina en Syrië. In 1935 promoVeerde hij met lof te Utrecht op het proefschrift „De Islam en de vrouw". Een jaar later aanvaardde hij de benoeming tot bijzonder hoogleraar in de Indologische Faculteit aan dé rijksuni versiteit te Utrecht. In 1946 werd hij hoog leraar in het Nederlandse staatsrecht al daar. Na de bevrijding heeft prof. Kern kamp zitting gehad in de Bijzondere Raad van Cassatie. Tevens maakte hij deel uit van de Nederlandse delegatie ter zesde Al gemene Vergadering van de U.N.O. In deze functie was hij te Parijs voorzitter van de speciale commissie voor de minder ontwik kelde gebieden. Hij heeft toen het Neder landse standpunt verdedigd met betrek king tot het al of niet rapporteren over Suriname en de Nederlandse Antillen. Johan van de Kieft werd op 21 Mei 1884 te Amsterdam geboren. Na de H.B.S. te hebben doorlopen behaalde hij diploma's voor handelscorrespondentie, moderne ta len, boekhouden en accountancy. In 1918 ging hij voor een exportfirma naar Indië. Twee jaar later keerde hij naar Nederland 1erug om in 192G voor de exporthanclel een reis te maken naar Brits-Indië, Siam en vele andere Aziatische landen. Van 1931 tot 1945 was hij deelgenoot van het accoun tantskantoor Thijssen en Van de Kieft. In 191.5 werd hij lid van de gemeenteraad van Bussum, waarin hij tot 1918 zitting had en in welk college hij in 1931 terugkeerde. Van 1945 tot aan de verkiezingen van 1952 maakte hij als voorzitter van de fractie der P. v. d. A. deel uit van de Eerste Kamer. Na de bevrijding werd de heer Van de Kieft directeur van de N.V. Arbeiderspers. Op 1 Juli 1949 nam hij wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af scheid van de Arbeiderspers, hij werd aan gesneld als financieel adviseur. De heer Van de Kieft heeft van 1946 tot aan 1951 zitting gehad in de raad van beheer van het Alge meen Nederlands Persbureau „A.N.P." en was voorzitter van de financiële commis sie in deze raad. Van 1945-1950 was hij voorzitter van de vereniging De Neder landse Dagbladpers 1945 (de vereniging van dagbladdirecteuren, die hem na zijn aftreden tot erevoorzitter benoemde). IJij is nog voorzitter van de Federation Inter nationale des Editeurs de Journaux et Pu blications. Mr. Joseph Marie Antoine Hubert Luns werd 28 Augustus 1911 te Rotterdam ge boren. Nadat hij het St. Ignatiuscollcge te Amsterdam en het instituut St. Louis te Brussel had bezocht, studeerde hij rechten aan de universiteiten van Leiden' en Am sterdam. Hierna volgde hij een cursus in politieke economie aan de London School of Economics en daarna een cursus aan het „Deulsches Institut Für Auslander" dei- universiteit te Berlijn. In 1938 werd hij benoemd tot gezantschapsattaché. Gedu rende de jaren 1940-1942 was hij in de zelfde functie verbonden aan de gezant schappen te Bern en Lissabon. In laatst genoemd jaar werd hij benoemd tot tweede gezantschapssecretaris in de hoofdstad van Portugal. In 1943 werd hij overgeplaatst _..ar Londen, waar hij in 1945 eerste am bassadesecretaris werd. In 1949 aanvaard de hij de benoeming van gezantschapsraad en oefende deze functie te New York uit bij de Nederlandse vertegenwoordiging bij dé U.N.O. Jacobus Gerarclus Suurhoff werd 23 Juni 1905 te Amsterdam geboren. Hij volgde al daar lager- en MULO-onderwijs en was werkzaam op verschillende scheepvaart kantoren. Hij studeerde bij prof. R. Kuyper staathuishoudkunde. In 1930 kwam hij bij het N.V.V., waar hij geruime tijd de functie van chef van het documentatièbureau ver vulde. In 1939 kreeg hij zitting in de ge meenteraad van Amsterdam en werd hij tevens gekozen tot lid van de Tweede Ka mer. In October 1940 arresteerden de Duit sers hem, maar kort daarna werd hij weer vrijgelaten om echter in Februari 1941, in verband met de verzetsstaking wederom in hechtenis te worden genomen. Van Mei 1942 tot Juni 1943 is de heer Suurhoff ge gijzeld geweest. Hij was medewerker aan het illegale blad „Je Maintiendrai", schrij ver van de illegale brochure „Werknemer en Toekomst" en maakte deel uit van het hoofdbestuur van de Nederlandse Volks beweging. Na de bevrijding keerde hij in de Tweede Kamer terug. Hij is thans on der-voorzitter van het N.V.V. Ir. Herman Bernard Jan Witte werd 18 Augustus 1909 in Harlingen geboren. Hij behaalde aldaar zijn H.B.S.-diploma en begon in 1927 zijn studie aan de Technische Hogeschool te Delft, welke studie hij in 1933 als civiel ingenieur voltooide. Korte tijd was hij werkzaam bij de aanleg van provinciale wegen in Friesland en vervol* gens bij de Rijkswaterstaat bij de bouw van de sluis te Lith, waarna hij in functie kwam bij de Streekplannendienst in Lim burg. Per 1 Augustus 1939 werd hij be noemd tot directeur van gemeentewerken te Bergen op Zoom. Op 1 Januari 1945 werd ir. Witte belast met de waarneming van het burgemeestersambt in Bergen op Zoom en op 1 Mei 1946 volgde zijn definitieve be noeming tot burgemeester van deze ge meente. Dr. Jelle Zijlstra werd 27 Augustus 1918 te Oosterbierum in Friesland geboren. Na dat hij de christelijke MULO en de H.B.S. te Harlingen had doorlopen, studeerde hij aan de Economische Hogeschool te Rotter dam, waar hij in 1945 het doctoraal examen aflegde. Drie jaar daarna promoveerde hij op een proefschrift getiteld: „De omloop snelheid van het geld en zijn betekenis voor geldswaarde en monetair evenwicht". Gedurende de jaren 1945-1946 was hij als assistent voor het economisch onderzoek werkzaam aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. Een jaar later was hij hoofd assistent en van 1947 tot 1948 lector aan deze Hogeschool. Sinds 1948 is hij hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam waar hij staathuishoudkunde doceert. Van de hand van prof. Zijlstra verschenen tal van artikelen in de „Economist" en andere bladen op het gebied van de econo mie. In O verveen waar hij woonachtig was, is op 82-jarige leeftijd overleden de heer J. Leene. Op veertienjarige leeftijd kwam hij in 's Rijks dienst. Eerst werkte hij bij de Belastingdienst in Meppel en in 1903 ging hij over naar de Rijksverzekeringsbank in Amsterdam. Een jaar voordat de heer Leene daar in 1935 als hoofdcommies af scheid nam, werd hij gehuldigd wegens het feit, dat hij een halve eeuw rijksambte naar was. De teraardebestelling zal Woensdagmid dag om twee uur plaats hebben op de Al gemene Begraafplaats aan de Bergweg te Bloemendaal. Bovenste rij van links naar rechts: dr. W. Drees (Minister-president en minister van Algemene Zaken); prof. mr. L. J. M. Beel (vice-minister-president en minister van Maatschappelijk Werk); mr. J. W. Beyen (minister van Buitenlandse Zaken); mr. J. M. A. H. Luns (minister zonder portefeuille)mr. J. Algera (minister Van Verkeer en Waterstaat)Tweede rij van links naar rechts: prof. dr. J. Zijlstra (minister van Economische Zaken); J. G. Suurhoff (minister van Sociale Zaken); mr. L. A. Donker (minister van Justitie); S. L. Mansholt (minister van LandbouwVisserij en Voedsel- voorziening)J. van de Kieft (minister van Financiën)Derde rij van links naar rechts: mr. J. M. L. Th. Cals (minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen)ir. H. B. J. Wit te (minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting)A. C. de Bruyn (minister voor PBO en Bezitsspreidingprof. mr. dr. W. J. A. Kernkamp (minister van Over zeese Rijksdelen)ir. C. Staf (minister van Oorlog en Marine). Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 1 September 1852 Gedurende het on we der van j.l. Za„ ter da® namiddag is ook nabij Gorinchem de bliksem geslagen in do mast van eene zand- en grindschuit, die aan den Arkelschen dam lag, en is die mast ge heel aan spaanders geslagen, waarna de bliksem de schuit door het pompgat weder verliet. De schipiper was eenige ogenblikken vroeger van boord gegaan. Even buiten Schoonhoven werd, insge lijks te vier ure, een polderwatermolen in de jurisductie Zevender door de blik sem getroffen. Na een der roeden ge deeltelijk verbrijzeld te hebben sloeg hij in de kap, daalde tot in het woonhuis af, vernielde daar alles wat hij ontmoette en is denkelijk door de geopende huis deur weder verdwenen. De vrouw des molenaars die zich met haren zuigeling in huis bevond, bekwam Verschillende brandwonden én werd in bewusteloozen toestand gevonden. Het in de wieg lig gende kind bleef ongedeerd. De man was op geringen afstand met het melken der koeijen bezig en meende te zien dat een klomp vuur, in de gedaante van een bal, op zijnen molen nederstortte.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5