Visserij-varia Uitbreiding van Maters was het toneel van een glorieuze huldiging Agenda voor Beverwijk -Clowntje Rick Santpoort Krommenie Velsen-Noord Havenberichten Castricum Heemskerk 4 Jubilaris H. J. Wemerman in nieuwe expeditiehal gefêteerd Huis al mooi op stap Kapelkoor en Monica's concerteren in het park Zomerbij eenkomst van de N.A.T.U. Voor de kinderen FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin Burgerij van Velsen kan weer goed werk doen I.E.V. te gast in Bodegraven DINSDAG 2 SEPTEMBER 1952 S.-bocht genomen Het woonhuis van de Castricumse tuin der Fr. Schut, dat van de Oranjebuurt naar de Alkmaarder straat weg wordt verplaatst door een plaatselijke aanne mer in samenwerking met de fa. Joh. Dienaar en Zoon uit Santpoort, schiet al aardig op. Sinds men met het expe riment begon zoals wij verleden week Vrijdag vertelden heeft men de wo ning over een afstand van ongeveer 50 meter kunnen verplaatsen. En dat is a' een behoorlijke prestatie, vooral wan- neer in aanmerking wordt genomen, dat met de woning een fikse S-bocht ge maakt moest worden. Maandagavond hadden de ondernemers het huis aan het begin van de Prinses Irenestraat weten te krijgen en begrijpelijkerwijs kwamen in de avonduren talrijke kijk- lustigen de verrold ivordende woning in ogenschouw nemen. Het is dan ook wel een beetje vreemd, zomaar een huis midden op straat te zien staan. De vrachtautodie met een lier het gehele geval de eerste meters voortsleepte, is vervangen door een dragline, die zonder veel moeite het gevaarte van 38000 kilo trekt. Trekkers trokken aan het kortste eind De rijkspolitie te Castricum heeft tegen een tiental trekkers proces verbaal opge maakt in verband met het feit dat zij in de nacht van Zaterdag op Zondag het duin gebied tot slaapplaats hadden gekozen. Daar zij zich het afgelopen weekend op verschillende plaatsen in het dorp nogal luidruchtig gedragen hadden, hetgeen de politie niet onbekend gebleven was kregen de trekkers tevens een proces verbaal we gens het verstoren van de openbare orde. Nachtelijke poelier Uit een kippenhok achter een woning aan de Beverwijkerstraatweg te Castricum zijn vier kippen gestolen en ter plaatse ge slacht. Gezien de stand van het politieel onderzoek zal de dader wel de langste tijd op vrije voeten hebben gelopen. De eerste veiling van de week De tuinders kregen Maandag voor de door hen aangevoerde groente de volgende prijzen: sla 1,59.5, bloemkool 824, kom kommers 815, dubbele sprciebonen 23 45, snijbonen 2037, dubbele stokbonen 3445, andijvie 4, bramen 1.101.30, pronkbonen 1221, trosbonen 50, appelen 710, peren 5. spinazie 2.514, bospeen 1014, augurken 2564, aardbeien 73 89, pieterselie 27. rentegevers 5658, uien 10, tomaten 2326, groene kool 7,5. „Tuin Thornlust" wordt voorlopig nog verpacht Zolang het Santpoortse uitbreidingsplan niet tot uitvoering komt is het mogelijk om het gedeelte van de tuingrond, bekend als „Tuin Thornlust" en gelegen tussen de Ha gel ingerweg en de Hoofdstraat te Santpoort voor korte duur te verpachten, (voor het tijdvak van 1 Augustus 1952 tot 1 Augus tus 1953). Het bovenbedoelde gedeelte heeft een oppervlakte van 20930 vierkante meter. De grondkamer Noordholland heeft tot de verpachting daarvan voor het boven vermelde tijdvak toestemming verleend. B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot verpachting tot 1 Augustus 1953, tegen de thans daarvoor geldende pachtprijs van 420 per hectare per jaar of van 879 in totaal. Het programma voor het op 3 September te geven concert in het Burgemeester Rij- kenspark te Santpoort door het Ned. Her vormd Kapelkoor en de mondaccordeon- vereniging „De Monica's" luidt: Kapelkoor: 1. In de stilte; 2. Op bergen en in dalen; 3. Gez. 201, Als God mijn God; 4. Nog is het tijd. De Monica's: 1. De Monicamars; 2. Pot pourri van alles wat; 3. De Monicawals. Kapelkoor: 1. Alzo lief heeft God de wereld gehad; 2. Bemoediging; 3. Gez. 282, Blijf bij mij Heer; 4. Gez. 121, God roept ons broeders tot de daad. De Monica's: 1. Vlaggemars; 2. Wiener Praterleben; 3. Parade van de Tinnen Sol daatjes. Het publiek wordt verzocht tijdens het concert stilte in acht te nemen. De Nederlandse Amateur Toneel Unie organiseert op Zondag 14 September voor de afdelingen Zaanstreeek, Haarlem, Alk maar, Amsterdam, West-Friesland en Schagen een zomerbijeenkomst in de ge meentelijke concertzaal te Krommenie. Op deze bijeenkomst zal de voordrachtkunste naar Albert Vogel jr. optreden. De ama teur tonelisten worden begroet door de bur gemeester van Krommenie, een toneelgroep zal een blijspel in één bedrijf van Ch. B. Dufresne en een blijspel in één bedrijf van Luisa Treves ten tonele brengen. Beide een-acters worden geregisseerd door de heer P. A. M. Hornman. Een toneelforum heeft als voorzitter de heer H. J. van Wie link en de verdere medewerkers zijn de heren dr. J. C. v. d. Steen, David koning, A. de Regt (gevraagd), en mejuffrouw Wil. Sillevis. Na afloop van het officiële gedeelte is er een gezellig samenzijn in de sociëteit „Ons Genoegen" waar ook de lunch wordt ge bruikt. Sterrit naar Epe peuleschil voor Velsenaar Aan de door de Motor- en Automobiel club „Nunspeet" uitgeschreven sterrit. die Zaterdag is gehouden, heeft de Noord-Velser F. v. d. Hoff met succes deelgenomen op een heel gewoon fietsje. Hij was de verst komen de deelnemer in de rijwielklasse. Van der Hoff startte voor deze fietsrit van 160 km. Zaterdagmorgen om 4 uur met vrij sterke tegenwind en bereikte via de verschil lende stempelposten, 's middags om twee uur Epe. het eindpunt. Hij had dus voor de lange afstand precies 10 uur nodig. De prestatie- prijs bestond uit een fraaie tegel en als extra prijs voor de verstkomende wielrijder ont ving hij een zilveren lepel. Verpachting van weidegrond aan de Driehuizerkerkweg Het is mogelijk gebleken om de aan de Driehuizerkerkweg te Driehuis gelegen weidegrond, (kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie H, no. 6118), welke bestemd is voor wegaanleg en bouwterrein, in af wachting van deze bestemming voor korte duur te verpachten. De grondkamer Noord holland heeft aan de voorgenomen ver pachting voor het tijdvak van 1 Januari 1952 tot 1 Januari 1953 haar goedkeuring gehecht. B. en W. stellen de raad dus voor te be sluiten tot verpachting van de grond voor een pachtsom van 65 per jaar. ADVERTENTIE Oei. dat- was een gevaarlijk ogenblik. De bestuurder van de auto lette gelukkig goed op. Hij remde zo harddat de wielen over de weg knarstenMaar toch raakte de auto Lumpo nog. Die viel van zijn auto ped en lag op de grond. Verschrikt kwam de meneer uit de auto, en hij boog zich over Lumpo heen. Die zat met zijn handen aan zijn hoofd, want dat deed pijn. De meneer keek hem eens goed na. „Het valt gelukkig nogal mee", zei hij. „Je bent alleen maar een beetje geschaafd; ik zal er wat omheen doen!" Hij haalde uit zijn verbandlas een rolletje verbandgaas en dat deed hij netjes om Lumpo's hoofd. „Zo, dat zit goed", zei de meneer. „Nu zal het wel gauw beter zijn. Je moet voortaan beter uitkijken, hoor, als je oversteekt. Je deed het zo onverwacht, dat ik je bijna had overreden, en dan zou je er veel erger aan toe zijn geweest!" Ja, dat begreep Lumpo nu ook wel; hij beloofde, dat hij in 't vervolg beter zou oppassen. „Waar moet je naar toe?", vroeg de meneer. „Naar Speelgoedstad, meneer", antwoordde Lumpo. Voor de N.V. Machinefabriek C. Maters was het gisteren een ware feestdag. De nieuw gebouwde expeditie-hal werd offi cieel geopend en.... de hoofd-vertegen- woordiger, de heer H. J. Wemerman, is voor het feit, dat hij 25 jaar in dienst van de firma Maters was, van harte gehuldigd. Met de verbouwing heeft het gehele in térieur van de fabriek een wijziging onder gaan, zodat er veel ruimte vrij kwam. waardoor economischer gewerkt kan wor den. Om kwart voor elf sprak de directeur van de fabriek, d-ipl. ing. D. C. Maters, het personeel met hun echtgenoten en vele ge nodigden toe. In zijn rede wierp hij een blik terug op de afgelopen 10 jaar, waarin het, als gevolg van de oorlogshandelingen, hard aanpakken is geweest. Als voorbeeld van deze noeste ijver zo deelde hij mede is het jaar 1951 een record-jaar geweest in de fabricage van de pompen. Hij dankte het personeel voor hun werklust en ijver en sprak de hoop uit. dat zij in de komende jaren zouden doorgaan op deze ingeslagen weg. Het is niet nodig méér pompen te maken, aldus de heer Maters, maar wel nóg betere, om in de toekomst iedere ge wenste afmeting te kunnen leveren. Als pionier van dit bedrijf herdacht hij zijn overleden vader, de heer C. Maters, die de fabriek tot grote bloei wist te brengen. Te zijner nagedachtenis werd twee minuten stilte in acht genomen. Voor de aflevering van de verbouwing dankte de heer Maters de verschillende firma's, die hierin hun aandeel hebben ge had, waarbij hij een extra woord van dank richtte tot de heer P. Witvoet, baas van de ketelmakerij, die geheel zelfstandig de centrale verwarming had ontworpen en zelfs uitgevoerd. Pomp van bloemen Bedrijfsleider J. J. Rosier dankte de directie voor de prettige wijze, waarop steeds kon worden gewerkt en bood na mens het personeel een boekwerk aan. De heer C. Rozemeijer vertolkte namens de personeelsvereniging zijn waardering door de directie een bloemstuk aan te bieden, voorstellende een pomp met motor op ware grootte. Na op koffie met gebak te zijn getrac- teerd, werden de genodigden en de familie leden van het personeel in de gelegenheid gesteld de nieuwe hal te bezichtigen. Vervolgens kreeg de zilveren jubilaris aller belangstelling. Uit naam van de direc tie sprak weer de heer D. C. Maters. De heer Wemerman, thans 25 jaar aan de firma verbonden, is de man. die de Sihi- pomp over het gehele land bekendheid heeft gegeven, zei de heer Maters. Zijn grootste verdienste was. dat de jubilaris uitging van het standpunt dat de zaak van hemzelf was en zich daardoor opofferde van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Uit erkentelijkheid speldde de directeur zijn hoofdvertegenwoordiger het gouden firma embleem op de borst en hij bood hem tevens een eikenhouten bureau aan. Me vrouw Wemerman, die ook in de hulde werd betrokken, kreeg een bloemstuk ten geschenke. In 1937 was de heer Wemerman van Op Zaterdag 30 Augustus liepen de haven van IJmuiden binnen: Noach van Uleaborg, Patria van Rotterdam. Trausic v. Leningrad. Lydia van Newport, Algarve van Antwerpen, Borneo van Brake. Norewall van Noresun- det. Duches of Atteus van Newcastle. Vertrokken zijn: Nere naar Caen. Hugin naar Norköping. Ganges naar Newcastle. Meike naar Agadir, Chardrona naar Grange mouth. Alice Thour naar Kalmar. Libelle n. Bremen, Harm naar Wismar, Grotekerk naar Hamburg. Badso naar Huil, Maaskerk naar Antwerpen, Hondsbos naar Londen, Falcon naar Londen, Odysseus naar Hamburg, Drie Gebrs. naar Rotterdam. Westerdok naar Lon den, Ambriorix naar Genua. Holderness naar Goole, Heriot naar Leith. Wieka n. Malmö. Zaanstroom naar Hull. Hera naar Bridge town. Lydia naar Antwerpen, Rijnstroom n. Londen. Borthwick naar Grangemouth, Pa tria naar Gothenburg. Op Zondag 31 Augustus kwamen binnen: IJstroom van Fowey. Hoogkerk van Ant werpen, Ulmbrader van Stockholm. Fanoy Talisse van Antwerpen, Jans van Londen, Swift van Londen, Grebbestroom van Lon den, Berkelstroom van Hull, Frisian Coast van Newcastle. Kortenaer van Sandsvicken, Araton van Otterbacken. Cyclope van Ham burg. Strijpe van Hamburg, Eemstroom van Grangemouth. Vertrokken zijn: Borthwick naar Grange mouth. Patria naar Gothenburg. Op Maandag 1 September kwamen binnen: Admiralengracht van Pernoviken. Santa Ursula van Bremen. Hercules van Antwer pen. Jelö van Oslo, Theseus van Kopenhagen. Texelstroom van Liverpool, Manto van Lis sabon, Heluan van Joringsfjord. Skotaas v. Stanlow, Ruudskar van Helsingborg. Drako van Tanager, Lauting van Norköping, Jason van Eskuula, Schippersgracht van Kotka, Ardetta van Liverpool. Stika van Frederik- stad. Abel Tasman van Karlstadt. Vertrokken zijn: Bengkalis naar Genua. Westereems naar Rouaan. Waga naar Nor denham, Frisian Coast naar Rotterdam, Al garve naar Hamburg. vertaald uit het Engels. 30) Diep in zijn hart hoopte hij, dat zijn moeder Rita in haar testament iets apart zou vermakenhij zou zeker nooit in staat zijn alle kleren en amusement van zijn vrouw te bekostigen. Zijn gedachten dwaalden weer af, naar de muziek, die hij voor zijn moeder's verjaardag wilde com poneren. Dat was alles, wat hij te geven had en muziek maakte hem gelukkig. „Maak je over Fisk geen zorgen," zei Toni lachend, „ik zal er heus wel voor op passen, dat hij geen verdriet heeft. Zodra hij naar de universiteit mag, is hij mijn be staan vergeten!" Ze zag dat Paul haar aanwezigheid nau welijks meer merkte, en wandelde terug naar het huis. Ze moest aldoor denken aan zijn opmerking over Fisk's gevoelens ten opzichte van haar. Kon er waarheid in schuilen? Natuurlijk vond Fisk het prettig met haar te praten, maar het ondei-werp van hun gesprekken was onveranderlijk hetzelfde. Achter Mark liep hij om die reden ook r Toni glimlachte en stelde zich Fisk voor als medisch student. Nee, ze behoefde zich werkelijk over deze jongen vertegenwoordiger tot hoofdvertegenwoor diger bevorderd en sinds die tijd heeft hij zich doen kennen als een harde werker. Niet alleen voor de fabriek, maar ook voor de personeelsvereniging, aldus de heer Ro zemeijer, die namens deze vereniging sprak. Een bureaustoel, een bureau-lamp en een boeket bloemen voor mevrouw Wemerman vertolkten de erkentelijkheid van het personeel. Hoewel de chef van de technische Ver koopafdeling, de heer D. A. Ferwerda, zelf nog niet zo lang in dienst van de firma Maters was, had hij de jubilaris toch reeds leren kennen als een ijverig werker, die zelfs zijn gezondheid niet ontzag. Een bureau-kalender en een bos bloemen be geleidden zijn woorden. Als oudste vertegenwoordiger feliciteer de de heer P. Bergman zijn chef namens zijn collega's. Hij stelde het op prijs te kun nen zeggen, dat hij de heer Wemerman niet alleen als baas, maar ook als mens had leren waarderen. Namens zijn collega's bood hij hem een kistje sigaren en me vrouw Wemerman een doos bonbons aan. De laatste spreker, de heer P. Witvoet., haalde oude watervoorzienings-geschiede- nissen op en bracht deze blijvend in herin nering door de heer Wemerman een door hemzelf vervaardigde waterput met hef boom en aker aan te bieden, als symbool van de watervoorziening van eeuwen her. Door deze grootse huldiging die hem en zijn vrouw was bereid, was het de heer Wemerman onmogelijk zijn gedachten en gevoelens zo uit te drukken, als hij wel graag had gewild. Hij volstond met ieder een, die aan de herdenking had meege werkt, hartelijk te danken. Hulp aan oud-verpleegsters Het is vrij algemeen bekend, dat in het gehele land een grote actie gaande is ten bate van het „Erefonds voor Oud-ver pleegsters". Dit „Erefonds" stelt zich ten doel steun te verlenen aan oud-verpleegsters, die na een arbeidsperiode van tenminste 20 jaar mogelijk in kommervolle omstandigheden verkeren, daar in haar jeugd de salarissen en sociale voorzieningen zodanig waren, dat zij voor de oude dag niets konden overhouden. Deze groep schat men op 600 a 800 personen. Een aantal, dat te gering is om er een speciale wettelijke voorziening voor te treffen. Het betreft voornamelijk oud-verpleegsters, die een uitkering inge volge de Noodwet Ouderdomsvoorziening kunnen verwachten. Teneinde een fonds met voldoende kapi taal te vormen is een landelijke stichting in het leven geroepen. Voorts zijn reeds in vele gemeenten plaatselijke comités ge vormd om de actie te stimuleren. In Velsen is door de burgemeester, mr. M. M. Kwint, een comité opgericht, dat als volgt is samengesteld: mevrouw H. A. KwintWiersum, presidente; de heer P. Waardenburg, secretaris-penningmeester; zr. T. de Beurs; zr. Sj. Koerse; zr. I. de Jong; zr. E. de Graaf; zr. C. M. Nooy; zr. J. N. Nooy; zr. A. Benus; zr. C. Haveman; zr. M. A. L. Kwast; mej. B. Spil; mej. M. E. L. Smit, mej. E. Vijlbrief; mevr. E. F. H. C. Boosmanvan Delft; mevr. S. C. van Gin- kelSnijders; mevrouw E. C. Hase- lagerTanja: mevr. S. A. M. van den Toornvan de Brug; mevr. A. S. M. van der VeldGassner; mevr. S. de Vries Spee; mej. A. E. Rosendahl. Dit comité richt zich tot de burgerij met een beleefd verzoek om materiële steun. Zulks kan geschieden door een bijdrage in eens, per maand of per jaar. Hoe eerder het benodigde kapitaal bij een gebracht is. des te spoediger kan de stichting uiteraard haar werkelijke taak beginnen. Een bedrag kan aan een comité lid worden afgegeven of worden overge maakt op gironummer 18905 van de Ge meentelijke Dienst voor Sociale Zaken te Velsen, met de aantekening „Erefonds voor Oud-Verpleegsters". Inbraak om een stuk worst In de nacht van Zondag op Maandag heeft een insluiper zich door een ruitje in te drukken toegang verschafte tot de wo ning van de heer E. aan de Torenstraat te Castricum. Verschillende kastladen werden grondig doorzocht maar hoewel er een be drag van 40.voor het grijpen lag, wordt er niets vermist. Schijnbaar had de inbre ker trek in een hartig hapje, want uit de keuken is een stuk worst meegenomen. De rijkspolitie, die Maandagmorgen direct een onderzoek instelde met behulp van een speurhond, meent de dader op het spoor te zijn. Geslaagde speurhond Op de te Bloemendaal gehouden keuring heeft de hond Erik, toebehorende aan de wachtmeester van de rijkspolitie te Castri cum de heer J. G. v. d. Veer, het certifi caat Politiehond A behaald met een totaal van 230 punten. niet al te grote zorgen te maken. Alle aan trekkingskracht, die ze voor hem had, be stond hoofdzakelijk in het feit, dat ze ver pleegster was. Veel erger was het feit, dat ze bij de ge dachte aan Floriana met de man, van wie ze hield, niet Carlos voor ogen had ge had, maar. Mark! Mark, die nooit hele maal in een tropische sieer zou aarden. Mark, die haar geheim met Carlos afkeur de en die een meisje in Londen had. HOOFDSTUK 17 „Kom beneden op de patio, als de oude vrouw in bed is," fluisterde Carlos haar op een avond na tafel toe, terwijl hij Toni vuur voor een sigaret verschafte. Ze knikte, maar tot haar verwondering voelde ze iets van weerstand in zich. Olivia riep haar echter bij zich, zodat ze geen gelegenheid had verder iets te zeggen. „Toni wil naar jou kapper, Rita. Zou je haar morgen kunnen meenemen?" „Natuurlijk," antwoordde deze. „We zul len echter Henri tevoren moeten opbellen. Hij heeft het erg druk. Niemand kan met hem wedijveren in Miranda." In gedachten voegde ze er aan toe: „Dan zit ik verder natuurlijk met het meisje opgescheept, ter wijl ik Silas wilde zienSilas Munro zou binnenkort vertrekken, aangezien hij zijn zaken op Flamingo Eiland geregeld had. Als hij weg was, zou Rita niets meer te doen hebben. Ze wilde niet zonder man nelijk geleide op de Club komen en aan Paul had een vrouw niets. Nigel was te jong, hoewel hij er goed uitzag. En op Flo riana was niets te beleven, behalve de rou lette-feestjes van Olivia met afschuwelijke oude mensen, waarbij ze meestal meer ver loor dan won.Als ik maar wat geld van mezelf had piekerde Rita wanhopig zou ik weggaan en in Amerika gaan wonen Naar Toni kijkend, voegde ze er aan toe: „Ik wist niet, dat je je haar anders wilde hebben. Ik vind het, zoals je het nu draagt, heel aardig." Carlos, die zich bij het groepje, dat rond Olivia's rolstoel stond te praten, had ge voegd merkte met de hem eigen charmante glimlach op: „Ik hoop, dat monsieur Henri je haar niet zal bederven, Toni. Rita heeft gelijk: het is goed zoals het is." Iedereen keek haar aan en Toni zag de misprijzende uitdrukking in Phoebe's ogen. Ze hief haar hoofd op en besloot koppig, dat ze met haar eigen haar zou doen wat zij zelf wilde! „Het is erg warm in de hitte dit lange haar," zei ze beslist. „Mevrouw Burden kwam met het idee, dat ik het wat korter zou laten knippen, dat is alles." Fisk, die binnenkwam, met Jake achter zich aan, voelde instinctief aan, dat een verandering van onderwerp geen kwaad kon en tactvol richtte hij zich tot zijn grootmoeder. „Wat gaan we eigenlijk dit jaar met uw verjaardag doen, grootmama?" „Stommeling," mompelde Phoebe zacht jes, maar niet zo zacht, of haar moeder hoorde het en keek haar fronsend aan. „Kunnen we geen dansfeest geven, het wordt tijd dat de balzaal weer eens ge bruikt wordt," stelde Rita voor. Ze zei het zo onopvallend mogelijk, want zodra ze tè enthousiast zou zijn, zou de oude vrouw er haar veto over uitspreken. Misschien zou den ze een dansfeest op Floriana kunnen geven, voordat Silas vertrokpiekerde ze. En zelfs als hij al weg was, zouden er nog wel enige presentabele mannen te vin den zijn om mee te dansenOlivia's donkere ogen glansden. Ze dacht aan de dansfeesten uit vroeger jaren toen er nog écht gedanst werd en niet op zo'n rare wijze rondgesprongen als tegenwoordig. Ze zuchtte even. Zestig jaar was een lange tijd om op terug te zien. In die jeugdjaren was haar leven zo vol geweest. Vergeleken daarmee was het heden leeg en eindeloos vervelend. De roulette-feesten waren haar enige afleiding. Sommigen van de mensen, die op deze feestjes kwamen, waren net zo oud als Olivia en hadden dezelfde herinne ringen aan een glorieus verleden. Velen hadden echter niet hun grote rijkdommen van weleer weten te behouden. Olivia dacht vol afschuw aan de balzaal vol met deze oude mensen „Nee," antwoordde ze kortaf. „Géén dansfeest. Dat past niet bij een tachtigste verjaardag." Rita haalde haar schouders op. Die hele verjaardag zou toch een belachelijke ver toning worden. Ze haatte Olivia, omdat ze haar oudste zoon zolang op zijn erfenis liet wachten, en ze wist, dat Olivia haar ge Alle schelvis bruikbaar. De paar kisten schelvis, die er aan de Maandag afslag verschenen kregen de volle belang stelling en ook al bleken de kwaliteiten vaak niet „je dat" te zijn er was alle reden voor de handel om ver boven bestek te kopen. De braatschelvis kreeg daardoor 33 tot 35 per 50 kg en de grotere soor ten gingen mee naar de 50. De kabel jauw hield de middenmaat. Na de daling in de noteringen, die Zaterdag optrad, kon de markt wel ophalen tot rond 100 per regel, maar het zoele sommetje van 120 was toch wel verleden (Vrijdagse) tijd. Haast de hele aanvoer was voor België bestemd. Doordat er maar heel weinig schelvis was, steeg ook de vraag naar wij ting. Goede grote (en gestripte)' soorten kwamen tot 20 per 50 kg. De notering van de verse haring liep vrij wat uiteen: grote soorten vonden kopers voor 15 en 14, de kleinere deden 11. Ook Maan dag hadden de vismeelfabrieken weer heel wat te verwerken. De kleine schol 2 en 3 bleken royaal genoeg te worden aange voerd, zodat de drietjes zich wankelend bewogen op de rand van de opvangregeling. De schol II haalde bij geschikte kwalitei ten nog 15, maar de middenprijs lag niet hoger dan 13 per kist. De trilogie van de pech. De „Vios", die gisteren met 1500 kisten op de thuis reis was voor de Dinsdagmarkt moest met een defect echolood de reis aan het eind min of meer afbreken. Het schip heeft wel twee echoloden aan boord,maar het „schrij vende" lood was stuk, de vangst wettigde een spoedige markterij en dus kwam een en ander nog niet zo slecht uit. De „Allan Water", die Vrijdag uit Vlaar- dingen naar zee was vertrokken, zat het niet erg mee, daar het schip Zondagmid dag al weer in IJmuiden binnen was om een defect aan de winchmotor te laten na zien. De aanvoer van laatstgenoemde traw ler bedroeg 80 kisten haring. Maandag is het schip weer gaan vissen. Als derde pechvogel meldde zich Zon dagavond nog de „Dirkje", die eveneens voor winchpech de reis met 140 kisten totaal moest afbreken. Vandaag voldoende. Voor de Dins dagmarkt stonden Maandagmiddag de vol gende schepen geboekt: KW 19 met 40 kisten schelvis en piepers, 45 kabeljauw en gul, 80 wijting, 20 stuks stijve kabeljau wen; de KW 64 met 120 makreel en 15 diversen, de KW 155 met 25 schelvis en piepers, 20 kabeljauw en gul, 10 haring, 100 wijting; de KW 38 met 200 haring, de Dirkje met 20 schelvis, 20 kabeljauw en gul, 80 makreel en 20 haring, de Flamingo De mogelijkheid om een bezoek te brengen aan de oud-geestelijk adviseur, kapelaan J. Voortwist, hebben de voetballers van de R.K. Sportvereniging „IEV" aangegrepen om Zondag tevens twee wedstrijden te spelen tegen „Esto" in Bodegraven. De eerste wedstrijd was de ontmoeting tussen de reserves van de beide verenigin gen. Dit werd een gelijkopgaande strijd met een iets sterker IEV 2. Na een kwartier speelde Bart de bal hoog voor het doel en toen de Esto-doelman verkeerd reageerde was het 0—1. Het spel beperkte zich tot het middenveld maar tenslotte kwam er een kans. toen de IEV-doelman in het nauw kwam, uitliep en de bal 120 minuten voor het einde) in het verlaten doel werd geplaatst. Een buitenspeldoelpunt van Leering werd afgekeurd (11). In de wedstrijd Esto IIEV I bleken de bezoekers al spoedig de sterksten te zijn. IEV verdeelde het spel beter en dit leverde doelpunten op. De nieuwe midvoor Bos kreeg na goed combineren de bal, zijn harde schot werd gekeerd, doch beheerst plaatste hij de bal in het net (01). Achtereenvolgens brachten Duin en Prinsen de stand op 03, maar vlak voor de rust zwichtte Van Tunen voor een voltreffer in de hoek (13). Esto stelde na de hervatting alles in het werk de achterstand in te lopen. Ondanks vele schoten, die meest over het doel van Van Tunen gingen, was IEV niet te vermurwen. Zelfs dé numerieke Esto-meerderheid we gens het uitvallen van Prinsen was daar toe niet in staat. Een fraai schot van v. d. Vlies bracht de stand op 1—4 en na comple tering van de Velsense ploeg had Bos succes met een kopbal Cl—5). In de laatste minuten kreeg Esto nog een beloning voor het harde werken (25). voelens kende. Ze zou nooit met Paul ge trouwd zijn, als ze geweten had, dat ze lang op het geld zouden moeten wachten. Ze leefden nu als arme familieleden, die een toelage kregen, op FlorianaJaar in, jaar uit. Olivia zat verder te piekeren over haar verjaarsplannen, terwijl Toni alle moeite deed om aan Carlos' dwingende blikken te ontkomen. Na enige ogenblikken van zwij gen zei de oude vrouw tenslotte: „Ik ga een familiefeest geven. Een feest helemaal onder ons. Een feest in de oude stijl. Waar schijnlijk is het mijn laatste verjaar dag „Komt er een taart met 80 kaarsjes vroeg Rita weinig tactvol. „Dat denk ik niet," antwoordde Olivia en glimlachte. Hoewel ze Rita's ongeduld ten aanzien van de erfenis kende, waardeerde ze toch diverse eigenschappen in haar schoondochter: ze was intelligent,, en droeg kleren en juwelen uitstekend. Olivia vroeg zich wel eens af, hoe lang ze het wachten nog zou volhouden en of ze Paul al daad werkelijk ontrouw was geweest. Als zë over de schreef ging, zou ze geen cent krijgen. Tussen Olivia en Rita werd stilzwijgend een soort duel uitgevochten, evenals tussen Nigel en zijn grootmoeder. Tussen Olivia en haar dikke dochter Molly waren geen moeilijkheden, tenzij deze hierin bestonden, dat de oude vrouw niets van Phoebe moest hebben. Het meisje voelde weinig voor haar grootmoeder, maar op aandrang van haar ouders bewees ze deze allerlei attenties, die met 1200 haring, 25 makreel en 25 diver sen, de Mary met 1640 haring en de Vios met zijn 1500 haring en 25 diversen. De Sumatra komt Woensdag met 1450 kisten haring van een weekreisje terug. Rouw. Maandag hingen van verschei dene loggers de vlaggen halfstok wegens het overlijden van reder Van Beien uit Katwijk. Marktberichten. Noteringen: Heilbot 3-2.40, gr. tong 3.75-3.30, grm. tong 1.89- 1.66, kim. tong 1.80-1.60, kl. tong I 1.56- 1.34, kl. tong II 1.44-1.26, tarbot I 2.70-2.10, alles per kg; tongschar 65-39, kl. tongschar 20, gr. schol 56-48, grm. schol 61-47, kim. schol 50-41, kl. schol I 35-30, kl. schol II 17-8, schar 24-13, verse haring 15-11, ma kreel 19-10, gr. schelvis 58-40, grm. schel vis 55-41, kim. schelvis 57-39, kl. schelvis I 47-36, kl. schelvis II 37-13, wijting 27-16.50, gr. gul 47-37, mid. gul 37-27, kl. gul 30-14, kl. haai 23-10, ham 62, poontjes 17-16, kl. koolvis zw. 23-21, kl'. koolvis wit 31-28, alles per 50 kg; gr. kabeljauw 204-98, gr. koolvis zw. 55-48, gr. koolvis wit 72, gr. leng 65, alles per 125 kg. Aanvoer: 340 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 12 tong schar en schartong, 1715 schol, 130 schar, 3950 haring, 1665 makreel, 415 schelvis, 375 wijting, 230 kabeljauw en gul, 2 leng, 49 kl. haai, 3 ham, 5 poon, 92 koolvis, 95 diversen, totaal 9080 kisten. Steurharing als rem. De Poolse traw ler Jupiter kwam ïfas Maandagavond laat los van zijn 2400 kisten verse haring. Van morgen moesten de nog aanwezige kantjes worden gelost. De verse haring was tot steui-haring verwerkt, wat een belangrijke rem betekende op de mechanische lossing. In totaal is er door de reserve havenarbei ders van Vrijdagavond tot en met Maan dagavond aan de lossing van de verse ha ring gewerkt, met onderbreking op Zondag. In en uit. Maandag kwamen binnen (tot 16 uur): de KW. 65, 133, RO. 53, HD 125, WLA. 23 en de Sch. 73 als bijlegger. Naar zee vertrokken weer de IJm. 240, 249, 226. 213, 241, 11, 229, 37, 230, Katwijk 107, 189, 166, 10, 123, 128, 125, 34, 108, 210, 57, VD. 9, HD. 125, WR. 33, RO. 46, Sch. 73 en de RO. 46. Polen in en uit. Van de Poolse vloot vertrokken naar binnen voor reparatie de WLA 69 en de 70. Van zee kwam binnen de WLA. 23 met 170 kantjes haring welke in de bunker werden opgeslagen. Johannes hoogste. De hoogste be- sommer werd Maandag de Johannes Pol derman, die de 11-daagse reis kon afslui ten met f 17.200. Hierop volgde de Catha- rina Duyvis, die 1' 15.500 maakte voor een 10-daagse reis en de Zeelandia die f 12.700 besomde voor een korte 7-daagse trip. Bij de loggers was het de KW. 9 die zijn soort genoten verslóeg met f6200 als resultaat. Mooi visserijtje. Tijdens de laatste reis had de „Johannes Polderman" (IJm. 20) weer een bizonder mooi visserijtje ge had. Bijna 750 kisten grove makreel had schipper Blok scheep gehaald, een grote partij rog en de (veel gevraagde) 80 kisten schelvis maakten de lading van de Polder man voor de vishandel gewild. De totale vangst bedroeg bijna 1000 kisten. Meevaller. De vangstopgave van de Zeelandia (IJm. 38) was 900 kisten haring. Bij het uitlossen viel de buit erg mee: er- werden 1050 kisten uitgehaald. Garnalen. Twee garnalen schuiten brachten wat garnalen aan voor de export. De vangst was gezamenlijk 170 kilo en de prijs liep van f 126 tot f 136. Hoop. De Hoop (IJm. 73) keerde Maandagmiddag uit Vlaardingen weer in IJmuiden terug. Helling. De Java (KW. 159) is op de scheepshelling geplaatst voor een schoon maakbeurt en een verfkwast van het on derschip. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelis Leendert, z. van H. J. Kranendonk en G. Bas; Jan Gerrit, z. van J. Vosselman Bosch en J. Braamburg; Willem, z. van W. van der Lelij en S. Konz; Geer- truida J. M., d. van P. N. Admiraal en J. C. Poel. GEHUWD: A. do Wijs en F. A. Poelman; A. Neelen en W. Fatels. OVERLEDEN: Th. Winter, oud 74 j„ echt genoot van A. Kok. Olivia onuitstaanbaar vond. Phoebe irri teerde haar bovenmatig. „Ze is bloedarm en volkomen bedorven door die idiote .ouders van haar," klaagde~ze eens tegen Toni. Molly zat de laatste tijd dagenlang op haar kamer te borduren aan een ingewik keld handwerk voor haar moeder's verjaar dag. Chester, die, als hij wilde, de ideale schoonzoon kon spelen, maakte charmante grapjes over het komende feest en bracht van zijn expedities over de onderneming speciaal wild en bijzondere vis mee voor Olivia's late soupers. Aan deze gewoonte, om midden in de nacht nog iets te eten, kon Toni geen einde maken. Het diner was al tijd zeer overvloedig. Maar als er gasten kwamen om roulette te spelen, placht Oli via heel weinig vooraf te eten, om na af loop van het gokfestijn op haar slaapkamer nog een soupertje te laten aanrichten, waar aan Toni tegen wil en dank moest deel nemen. De oude vrouw beweerde, dat een copieus diner haar ongeluk bij het spel bracht, en als het feest afgelopen was, had ze een behoorlijke honger gekregen. Een slaperige Juanita moest de bladen met de verschillende lekkernijen naar de slaap kamer brengen en Toni had geen kans ge zien, deze gang van zaken te veranderen. De avonden van het roulettespel waren Olivia's enige afleiding en ze liet zich door niemand in deze de wet voorschrijven. „Al is het mijn dood, lieve kind," zei ze telkens weer tot Toni, „ik wens mijn souper hier boven na afloop van zo'n prettige avond." (Wordt vervolgd) Nieuwe Ieraar Duits aan het gymnasium Het college van curatoren van het Vel sense gymnasium „Felisenum" heeft voor de benoeming aan die instelling van onder wijs van een leraar voor het vak Duits, in tijdelijke dienst, voor de cursus 1952/1953 aanbevolen dr. J. Hoekstra, te Driehuis. Dinsdag 2 September. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Het kind dat haar gegeven werd". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: ,,'s Nachts langs de weg". Kennemer Theater, 8 uur: Feestavond van „Handelsbelangen". Woensdag 3 September. Bioscopen: als Dinsdag. Kennemer Theater, 8 uur: C.N.V.-avond.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6