Poolse kotter „Drozd" op de banken voor Egmondaan Zee „Alle candidaten moeten tot UNO worden toegelaten" Vernietigende nederlaag voor Be van op het Britse vakbondscongres Weerbericht Onze ministers v e l s e r Haarlems Dagblad Het woord is aan Londen wil géén wijziging Rusland herhaalt eis Begin van brand in Nijmeegse Stefanskerk Wisselend weer Nachtelijke drukte op het strand, twaalf man door reddingboot van boord gehaald Louis Gimberg werkt aan Franse film mede 'lÊÊÊÈiêt?* JIS A NA V O-strategie TUC wil geen beperking van bewapening loonkwestie blijft moeilijk punt Bestuursresolutie aangenomen Sigaret van restaurateur viel in zaagselhoop Honderd vijf tig doden op de Philippijnen Ridgway bezoek Bonn 67e JAARGANG No 47 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. A dm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47, Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG 207 Uitgave van de Grafische Bedrijven Dami&re, Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdage:\„ Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DINSDAG zijn onze nieuwe minis ters in het Paleis Soestdijk door de Konin gin beëdigd. Het zijn er elf; met het viertal welks ontslag niet aanvaard is zou dit de volledige ploeg vormen (ongerekend de staatssecretarissen, die ook tot de regering behoren) als er niet nog éen vacature was, namelijk die van Binnenlandse Zaken. Dat is een K.V.P.-vacature en de post is al aan twee Brabantse burgemeesters aangeboden, maar die hebben beiden om particuliere redenen voor de eer bedankt. Minister Beel is er waarnemer op. Hij heeft nu al zo menig jaar in het Torentje doorgebracht; waarom zou hij er niet blijven? Niettemin behoort zelfs hij niet tot degenen, die sinds 1945 onafgebroken als minister in Den Haag gezeteld hebben. Dat zijn er maar twee: de premier dr. Drees zelf en minister Mansholt, van Landbouw, die eerstdaags pas vierenveertig jaar wordt en de indruk wekt, gezien zijn leeftijd, ons kiesstelsel' en onze politieke verhoudingen, of hij op weg is naar de vestiging van een duur- record in het ministerschap: onberoerd door crises en door reeksen formateurs tel kens weer getrouwelijk op hun lijstje gezet. Gelijk de dichter Werumeus Buning het dan ook in zijn Ballade van de boer gezegd heeft: En de boer, hij ploegde voort. Een flinke man, minister Mansholt. Ook een be kwame en plezierige man. Het is geen ge woonte, zeer zeker geen Haagse gewoonte, dit laatste te vermelden, maar ge moet niet denken dat zelfs formateurs alleen maar partij-etiketten en bekwaamheden in ogen schouw nemen, al drukken zij zich ook in het openbaar in de saaiste bewoordingen uit. Als men een ploeg wil vormen, een team, kan men niet onverschillig zijn ten aanzien van karaktereigenschappen, van algemeen-menselijke eigenschappen die niet op etiketten vermeld staan. Het zou interessant zijn als men ten deze eens een karakterschets van een geheel kabinet zou kunnen geven, zowel wat de excellente leden persoonlijk als wat hun vriendschap pelijke verstandhouding betreft. Bijvoor beeld als zij een jaar samengewerkt hadden. Ik geloof dat zulk een publicatie ten zeerste de aandacht zou trekken en de veelal lauwe houding van een groot aantal kiezers (en vooral kiezeressen) in een zeer belangstel lende doen verkeren. Maar gij hoeft zoiets niet te verwachten. De Haagse sfeer ver biedt het beslist en het nationale gevoel voor humor ofschoon in zijn beste uitin gen sterk ontwikkeld is helaas niet ruim genoeg verbreid om er waarde en ernst van te beseffen. Als men (bijvoorbeeld) vernam dat de nieuwe ministers van de Kieft (Financiën), Beyen (Buitenlandse Zaken) en Luns (minister zonder porte feuille, ook aan Buitenlandse Zaken) alle drie sterk met gevoel voor humor begaafd zijn, hetgeen niet te loochenen valt, zou dit misverstand kunnen wekken bij een deel des volks omtrent de ernst, waarmee zij hun taak zouden opvatten. Ik waag het niettemin met u, lezer, in de hoop dat gij het met mij eens zult zijn dat hun be kwaamheid en geschiktheid voor hun taak, die immers geen theoretische maar een practische levenstaak is en de belangen van mensen raakt, er juist door wordt ver groot. In sommige andere landen zou men dit algemeen en zonder voorbehoud erken nen. Of de_ nieuwe regering als parlementair of extra-parlementair beschouwd moet worden blijkt nog een punt van twijfel te zijn. Ook dit zal in de practijk moeten wor den opgelost. Op de dag van haar ambts aanvaarding scheen een beslissend ant woord niet te kunnen worden gegeven; ook de premier zelf heeft er zich niet positief over uitgelaten. Velen zullen meer belang stelling hebben voor deze persoonlijke noot: zij is niet oud in jaren. De gemiddelde leef tijd van het vijftiental is vijftig. Slechts drie hebben de zestig overschreden, vijf zijn vijftigers, vijf veertigers en de twee jongsten, de ministers van Onderwijs (Cals) en van Economische Zaken Zijl- stra) hebben zelfs de veertig nog niet be reikt. Dat vijf van de vijftien in de lente en negen in de zomer het levenslicht aan schouwd hebben is een omstandigheid, die sommigen wellicht interesseren zal maar waaruit ik geen slotsom waag te trekken, zelfs niet nadat tien zomerse weken aan de formatie besteed zijn. Bijna had een vrouw voor het eerst haar intrede in onze regering gedaan, zij het dan nog als staatssecretaresse. Maar mej. mr. Tjeenk Willink heeft de (herhaalde) uitnodiging niet aanvaard. Het Kamerlid mej. mi\ Tendeloo heeft in het begin van de crisis wel aan formateur Drees ge vraagd om nu eens een vrouw in zijn ploeg op te nemen, hetgeen overigens al léén op dat motief niet sterk lijkt. Moge de nieuwe regering, waarop wij zo lang gewacht hebben, het er goed af brengen. De Troonrede, die ditmaal tevens als regeringsverklaring zal moeten dienen, zal haar voornemens moeten uiteenzetten. R. P. (Van onze verslaggever) Een lange reeks dringende radio-telefonische noodseinen, twee hoog- opspuitende rode vuurpijlen en een aanhoudend klagend loeien van een scheepshoorn, voorspelden weinig goeds voor de Poolse haring-kotter „Drozd" van de rederij „Dalmor" (Gdynia), die gisteravond om streeks halftien enkele honderden meters uit de kust voor Egmond aan Zee, ten gevolge van een onjuist bestek door de branding is geslagen en door de zee onwrikbaar werd vastgezet tussen de eei-ste en de tweede bank. De mannen van schipper Wilem ten Bruggenkate lieten niet lang op zich wachten en steigerden met hun „President Steyn", de Egmondse reddingboot van de K.N.Z.H.R.M., recht naar de bonkende Pool. Twaalf vissers sprongen met zwemvesten in de motorvlet; doorweekt, klapper tandend, maar veilig en wel. Vier leden van de bemanning bleven aan boord van de helverlichte „Drozd", onder wie de Nederlandse visschip- per, M-aarten v. d. Kruk, die met z'n Poolse collega op de brug had ge staan „Neeltje Jacoba" IJmuidens reddingboot en twee Wijsmuller- slepers Hector en Stentor kwamen kort hierop in allerijl aandraven, zonder dat zij echter direct van dienst konden zijn. Binnen een kwartier nadat de Pool tussen de banken aan lager wal was verzeild, leek Egmond aan Zee de bezienswaardige plaats waar eens een „Frameggen" of een „C. A. Banck" kasstukken zijn geweest Uit vele candidaten is de Nederlandse acteur Louis Gimberg gekozen om een rol te vervullen in de Franse film „Les Moi- neaux de Paris". Hij speelt daarin de rol van de Amerikaanse impresario. De film komt half October gereed. De zoon van Louis Gimberg werkt thans onder zijn psuedoniem John van Dreelen aan een an dere Franse film mee. Schuin naar de kust Ook het echtpaar Klaver uit Santpoort, dat de vacantie doorbrengt in een strand huisje aan de Egmondse zeereep, zag tegen kwart over negen tot zijn verwondering eensklaps een vrij groot en volverlicht schip uit de richting Dmuiden schuin naar de kust koersen. „Dat kan niet anders dan mis gaan" meenden tientallen ooggetuigen op het strand. En zij kregen volledig gelijk. Springend en wippend als een grote vis in een klein laagje water, lichtte de snel-naderende kotter de boeg over de meest Westelijke zandbank landwaarts terwijl de scheepshoorn somber toeterde en twee vuurpijlen de half-bewolkte lucht in vlogen, waarna slechts enkele minuten later vier van de reeds gewaarschuwde K.N.Z.H.R.M.-mensen in een roeivletje ste gen, dat het langzaam oplopend tij en de flinke, witgekuifde rollers echter niet ver mocht te „nemen". Ondertussen waren ook de overige redders geax-riveerd. die in ijl tempo de „President Steyn" achter de trac tor pi-obeerden te koppelen. Maar zoals dikwijls op critieke ogenblik ken: de pechduivel was met de Egmonders mee naar het strand gekomen. De boom van het wagentje kraakte door de grote druk in tweeën. Geen al te grote nood evenwel, want het oponthoud duurde bij nader inzien nog geen tién minuten. Met dit scheepje ging het heel wat beter. De mannen in hun rode zwemvesten voel den de paardjes van de trouwe motor feil loos trekken en langzij de nog steeds ver der schuivende ,,balmoi-"-kotter hoor den zij een Nederlander schreeuwen, dat twaalf opvarenden graag van booi-d wil den. In vlot tempo sprongen de Polen in de prachtig heldere stralenbundel van de schijnwei-per over, terwijl hun gezagvoer der, de Scheveningse visschipper, de stuur man en de eerste machinist op de brug bleven. Het strand zag in het schemerdon ker wel heel zwart van de hoiiderden goea- ingepakte Egmonders, die met gejuich het gemengde en doornatte gezelschap op wachtte. Schip maakt slagzij Vanmorgen om 10 uur was de verbinding tussen de gestrande kotter die door zijn omvang meer van een trawler weg heeft en door de bemanning ook als zodanig wordt beschouwd en het strand van Egmond tot stand gebracht. Dit gebeurde door middel van de „broek", het bekende lijntoestel voor de redding van schipbreu kelingen van de K.N.Z.H.R.M. De kans om bij de toenemende wind en de ruwer wordende zee een verbinding tot stand te brengen tussen het schip en de beide sleepboten, die op de branding dei nen, lijkt vooi-alsnog zeer gering, omdat een vletje dat de lijn ïnoet overbrengen teveel risico zou lopen. Het schip is van nacht verder opgeschoven naar het strand en ligt met zware slagzij over stuurbooi'd met de boeg op de vloedlijn. Het gevaar voor kapseizen is niet denkbeeldig. Wij hadden voor een interview dus de keuze uit twaalf opvarenden en in het Duits begonnen wij een van hen het bleek de tweede stuurman te zijn te be schieten met een reeks van vragen. Het resultaat bleef wel heel povertjes. Hoewel de heren zich uitstekend begrijpelijk in het Duits verstaanbaar konden maken, wist geen van hen bijvoorbeeld precies de naam te vertellen van de Nederlandse visschip per. „Maarten aus Schjeveniengen" be weerden de meesten. Ook de Poolse gezag- vperder had zich schijnbaar nog nooit vooi-gesteld aan zijn ondergeschikten, want dezen zeiden beslist niet te weten hoe hun „kapitan" heette. Wat er nu eigenlijk ge beurd is met de kotter bleef vannacht een raadsel. „We waren van de Doggei-sbaiik op weg naar IJmuiden, waar het schip in het dok zou gaan wegens schade aan de trawlwinch, waai-voor de visreis moest worden afgebi-oken", verhaalde de tweede stuurman, die evenals zijn collega's sokken en schoenen aan boord had uitgetrokken in verband met de mogelijkheid, dat er even tueel gezwommen zou moeten worden. „Tien dagen zijn we op de Doggex-sbank geweest (17 kantjes) en vanavond zou het schip IJmuiden binnenlopen. Ik denk dat de schipper zich vergist heeft in de positie bepaling, want eerst voeren we dicht onder de wal voorbij de vuurtoren van Egmond in de ï'ichting IJmuiden om toen de boeg te keren, een mijl ongeveer Noordelijk op te stomen, schuin naar het strand. Met een harde klap sloeg ik plotseling met rn'n borst tegen een ijzeren rand, de telegraaf rinkelde onheilspellend, waarna we pi-ecies twintig minuten „volle kracht achteruit" draaiden om toch. in de branding over de banken richting strand 'te bonken. „Aber mehr weisz ich auch bestimmt nicht Schade!" (De eerste radio-melding van de schipper sprak dan ook van een stranding bezuiden de IJmuidense Zuidpier!) Tegen 2 uur kon men van de boulevard af in de donkei-e verte de „Nestor" en de De Poolse kotter in zijn benarde positie. P u 11 e n e y Het gaat met de hoofden der par tijen als met de koppen der slan gen: de staart duwt ze voort. LONDEN. (Reuter). Te Londen is Dinsdag van gezaghebbende zijde ontkend, dat de minister van Bnitenlandze Zaken Eden op de volgende bijeenkomst van de Noord-Atlantische raad een pïan zal indie nen voor een ingrijpende reorganisatie van de Westelijke strategie. Zoals gemeld overweegt Engeland, vol gens gewoonlijk welingelichte kx'ingen in de Britse hoofdstad, een voorstel tot het bijeenroepen van de raad op korte termijn, zodra de aangesloten landen hebben ge antwoord op vragen over de stand van zaken bij hun bewapening. Tot dusver zou den slechts enkele landen hebben geant woord. Naar verluidt zijn de V.S. geen voorstan ders van een bijeenkomst van de raad voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Engeland zou dit standpunt kunnen delen, doch aan de andere kant er voor willen waken, dat de belangen van de kleine mo gendheden niet over het hoofd worden ge zien. Zo hebben Nederland en Noorwegen gevi-aagd, spoedig een zitting van de ï-aad te beleggen, waarbij zij zich beroepen hebben op het voornemen van de ministers om drie maal per jaar bijeen te komen. De NAVO-raad is het laatst in Februari te Lissabon bijeen geweest. „Stentor" van Wijsmuller zien hobbelen, wachtend op hun kans. De „Neeltje Jaco ba" was op dit ogenblik eveneens in de buurt, proberend tussen de banken te komen. Herhaaldelijk seinde de schipper van de „Drozd" om sleepboothulp en Wil lem ten Bruggenkate kreeg een telefoontje met het vei-zoek een lijn over te brengen van de slepers naar de Pool. „Dat gaat zo maar niet" vond bui-ge- meester Nielen van Egmond, die hieraan toevoegde dat een K.N.Z.H.R.M.-redding boot ingevolge een bepaling niet voor die klusjes gebi-uikt mag worden. De „Drozd" is met het hoge water van 3 uur dus niet vlot getrokken. En vanmor gen zat de kotter nog hoog en lichtelijk droog. Of zulks vandaag zal geschieden hangt van velerlei omstandigheden af. In ieder geval zullen de sleepboten de ge strande Pool wel niet in één ruk in volle zee kunnen trekken. Daarvoor zit het 159 bruto metende schip te ver en te vast in lïèc'zand. (Do „Drozd" heeft een Diesel motor van 300 pk, komt oorspronkelijk uit de Duitse haven Schwinnemiinde). De kotter is door de „Dalmor"-rederij te Gdynia overgenomen. Deze Poolse visserij- maatschappij wordt, zoals bekend, in IJmuiden vertegenwoordigd door de heer J. Krijger, factor voor alle Poolse vissers- vaai-tuigen die in IJmuiden binnenlopen. NEW YORK (Reuter). Tijdens de Dinsdag te New T'ork gehouden bijeen komst van de Veiligheidsraad heeft de Rus sische vertegenwoordiger Malik er opnieuw op aangedrongen dat de veertien staten, die verzocht hebben tot de U.N.O. te worden toegelaten, gelijktijdig als lid zullen worden ingeschreven. Hij gaf in algemene termen te kennen dat hij onherroepelijk gebruik zou maken van het vetorecht der Sovjet- Unie, indien zijn voorstel niet zou worden aanvaard. De veertien candidaten zijn: Albanië, Mongolië, Bulgarije, Roemenië, Hongarije, Finland, Italië, Portugal, Eire, Jordanië, Oostenrijk, Ceylon, Nepal en Libië. De Sov jet-Unie heeft de vijf eerstgenoemde lan den voor het lidmaatschap voorgedragen, de (Van onze correspondent in Londen) In Margate woedt thans de jaarlijkse veldslag van het Britse vakverbond. De om standigheden, waaronder de vertegenwoordigers van acht millioen vakbewegings leden ditmaal bijeenkomen, zijn dramatischer dan ooit. De scheepsbouwarbeiders, wier eisen tot loonsverhoging zonder meer door de werkgevers zijn afgewezen, ageren fel voor een algemene verlangzaming van het arbeidsproces door te weigeren over uren te maken, die een noodzakelijk supplement zijn voor de 40 uren-week, die de basis vormt voor de loontarieven. Indien in de metaalnijverheid aan deze oproep gehoor zou worden gegeven, zou het defensieprogram ernstig in gevaar worden gebracht. De vier Nederlanders, die Zaterdag uit de gevangenis van Djakarta werden ontslagen na een gevangenschap van 31 maanden, zijn Dinsdag per K.L.M.-vliegtuig op Schiphol gearriveerd. Het zijn van links naar rechts de heren C. W. Goldman, A. C. van Onselen, B. J. Leclercq en H. W. Burger. Het zou vei'keerd zijn de loonactie in allexdei beroepen die zes millioen man omvat enkel te beschouwen als een ge volg van het optreden van communisten of Bevan-aanhangers. In een aantal bonden, zoals die voor de electriciteitsvakken, spe len de communisten een grote rol, die vaak de leiding zowel plaatselijk als nationaal in handen krijgen, door de lauwheid van de ledenmassa, die wegblijft van vergaderin gen, zodat de extremisten, die altijd actief zijn, gemakkelijk spel hebben. De meeste arbeiders interesseren zich maar matig voor politiek en,zo wordt in vakbewegings kringen algemeen geklaagd, zij weigeren maar al te vaak het verband te zien tussen hun eigen positie en de algemene toestand, zodat hun eisen herhaaldelijk onrealistisch zijn. Dat neemt niet weg, dat er in Enge land, zoals overal eldei-s, een urgent loon- probleem is, gezien de voortdurende stij ging der kosten van levensonderhoud. Twee jaar geleden kreeg het bestuur van het Britse vakverbond de kous op de kop, toen de conferentie zijn pleidooi voor een uitei'ste matiging in looneisen weigerde te aanvaarden. Oiri thans een dergelijke re bellie te vooi'komen, heeft het bestuur' zich alleen uitgesproken tegen een ongebrei delde loonactie over de gehele linie, omdat deze de economie van het land in gevaar zou brengen wegens het effect op de Britse export, die onverkoopbaar zou worden. Matiging- Ook nu staat het bestuur van het T.U.C., zoals het Engelse vakvei-bond heet, op het standpunt, dat verhogingen in evenredig heid met stijging van het prijspeil toelaat baar zijn. Het is alleen bereid matiging aaix te bevelen, als de regering op haar beurt de prijzen stabiliseert en de juiste econo mische leiding geeft. De vermindering dei- voedselsubsidies en opheffing van de prijs-- contröle voor een aantal goedex-en dreigde een einde te maken aan de steun van het vakverbond aan de economische politiek der regei-ing, maar zolang deze belooft inflatie te zullen voorkomen, blijft het T.U. C. achter Churchill staan, al is een alge mene grief, dat de dividenden nog maar steeds blijven toenemen, in sneller tempo dan de prijzen. Bewapening Inzake de bewapening staat het be stuur lijnrecht tegenover elke resolutie, die het plan becritiseert. De keuze gaat volgens Deakin niet tussen defensie en de levensstandaard, maar tussen vrede op de grondslag der menselijke vrij heid en de voortdurende vrees voor aggressie. De leiding erkent, dat de bewapening begrensd dient te worden door de eco nomische capaciteit een rekbare formule en geeft toe, dat bepaalde veranderingen noodzakelijk kunnen zijn. Het bestuur wil echter niets we ten van een drastische vermindering der bewapening. De algemene i-aad van de T.U.C. hield de lijn strak en wilde geen critische rësoluties toelaten, vooral, zoals Sir Vincent Tewson, de algemeen secretaris, gisteren verklaar de, om Engelands vrienden en vijanden in het buitenland te laten weten, waar- de vakbeweging staat en dat zij geen haar breed afwijkt van de in de voorafgaande jaren ingeslagen koers. Een toekomstige Labour-regei-ing zal ge noodzaakt zijn dezelfde politiek te voeren als de huidige regei-ing, waaraan kan wor den toegevoegd, dat deze in belangi-ijke mate voortborduurt op de oorspronkelijk door Labour genomen maatregelen. Degenen die, om welke reden ook, het standpunt van Aneurin Bevan deelden, leden bij de stemming een vernietigende nederlaag. De bestuursresolutie werd na melijk met een meerderheid van meer dan 4.000.000 stemmen aangenomen en de re soluties, welke een vermindering van de bewapening eisten, werden met dezelfde meerderheid verworpen. Deze stemming was tevens een aanwijzing voor wat er zal gebeuren op het met zo veel spanning tege moet geziene congres van de Labourpartij in Morecambe aan bet einde van deze maand, waar de vakbeweging immers zulke grote invloed uitoefent. De stemmingen op socialistische congi-es- sen dragen altijd een collectief karakter, waarbij elke aangesloten organisatie het recht heeft op een aantal stemmen, over eenkomende met het ledental. Vandaar de monsterachtige getallen! In de nanacht heeft een surveillerende agent van politie brand ontdekt in de Ste fanskerk te Nijmegen. Hij alarmeerde on middellijk de brandweer, die met auto materiaal uittrok. Het bleek, dat midden in de kerk, die gerestaureerd wordt, een grote partij houtwol, zaagsel en krullen in lichter laaie stond. Het vuur had zich reeds uitge breid tot het herstelmateriaal en een grote partij eikenhout. De brandweer kon via een brandkraan op de markt onmiddellijk vol op water geven, waardoor men het vuur spoedig meester was. Het vuur had reeds een der pilaren aan getast en ernstig beschadigd. Door het snel optreden van de brandweer kon de schade beperkt blijven tot enkele duizenden gul dens. De oorzaak van de brand acht men onachtzaamheid van het pei-soneel, dat aan de restauratie van de kerk werkt. Men ver moedt, dat een nog brandende sigaret of sigaar in het zaagsel is geworpen. MANILLA. (AFP.) Voorzover bekend zijn 150 personen om het leven gekomen door de ovei-stromingen en grondverschui vingen in de Zuid-Philippijnse provincie Zamboanga, die een gevolg waren van een typhoon op Donderdag en Vrijdag. Volgens ramingen van officiële zijde zal men ten minste vijf jaar nodig hebben om op te bouwen en te herstellen, wat de typhoon, in deze twee dagen heeft ver woest. andere landen zijn candidaten van de Wes telijke mogendheden. Voorts hebben Zuid- en Noord-Korea, Vietnam, Vietminh, Japan, Cambodja en Laos het verzoek gedaan in de internatio nale ox-ganisatie te worden opgenomen. De Sovjet-Unie heeft reeds vei-scheidene malen haar veto uitgesproken tegen toe lating van een of meer der negen niet-com- munistische candidaten. Haar standpunt was dat zij slechts bij gelijktijdige toe lating der vijf communistische candidaat- leden zou voorstemmen. BONN. (Van de ANP.-correspondent). De eens in Europa zo gevreesde Duitse sol- datenhelm is voor het eerst na de ooi'log weer op het toneel van een officiële plech tigheid verschenen, toen de Atlantische op perbevelhebber, generaal Matthew B. Ridgway, gistei'en een bezoek bracht aan de West-Duitse bondskanselier. Militair uitgedoste en helmdragende manschappen van het tienduizend man omvattende korps der grenspolitie, stonden aan de ingang der bondskanselarij opgesteld terwijl gene raal Ridgway met kanselier Adenauer en zijn adviseurs besprekingen voei'de over de Duitse bijdi-age aan de Europese ver- 'dediging. Generaal Ridgway zeide bij zijn tochten door Duitsland onder de indruk te zijn ge komen van „een vei'bazende en bewonde renswaardige geest", die hem bleek uit de kracht en de energie, waarmede het her stelwerk allerwege is aangevat. „Dit is voor mij een beslissend bewijs voor hetgeen hier gedaan kan worden wanneer wei-ke- lijk de nood aan de man zou komen", aldus de opperbevelhebber. Een zo snel mogelijke ratificering van de Europese verdragen noemde Ridgway „bij zonder dringend". Aangenomen kan wor den, dat dr. Adenauer zijn gast andermaal de verzekering heeft gegeven, dat de Duit se regering alles in het werk zal stellen om een vertraging in de ratificatie te ver mijden. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht heeft een' aanvankelijk op de oceaan weinig betekenende depressie zich bij de Westkust van Schotland belangrijk ont wikkeld. De storing veroorzaakte vanmor- gen flinke dalingen van de luchtdruk bo ven de Britse eilanden. Hij koerste toen recht op ons land af, zodat een toeneming van de wind en later op de dag plaatselijk ook enige regen verwacht mochten wor den. Achter de depi-essie zal opnieuw po laire lucht ons land binnenstromen. De kans bestaat dat in de komende dagen nieuwe storingen volgen, zodat het weel een wisselend karakter zal hebben. J>coc^ccoi>coocococ>030oc<»rxncooccoocco>xocoooccco-»ccoccp;. WINDERIG EN KOEL Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met enige regen en krachtige of harde wind tussen Zuid-West en Noord-West. Morgen overdag wisselende bewolking met enkele vei-spreide buien. Vrij krachtige Noord-Westelijke wind. Koel weer. 4 September Zon op 5.57 uur, onder 19.20 uur. Maan op 19.15 uur. onder 6.15 uur. (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 4 September Hoog water: 3.27 en 15.56 uur. Laag water: 11.36 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1