Venetiaanse Biennale verschilt van andere filmfestivals Twee jubilea in de vis Truman beticht Eisenhower van gevaarlijke praat Lukt het niet? Foto Hollywood Surrealistisch bijprogramma Loods met grote oogst afgebrand IJmuiden Veis en „De Schelde" bouwt voor Zweden-Amer ikalij n Luidsprekers Te huur aangeboden Koninklijke belangstelling voor modeshow van Sidon Overschot van 5.000.000 bij Rijkspostspaarbank Kinderverlamming in garnizoen te Assen Feest voor M. Hogendijk en C. Langbroek yy SCHEEPVAART Nieuw schip krijgt andere „culinaire indeling" T.oell U een handige HUISHOUDSTER? LUIDSPREKER WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 „Minder filmsterren en meer film", constateerde een der journalisten op het inter nationaal filmfestival te Venetië, dat nu sinds een week even rustig voortkabbelt als de golfjes van de blauwe lagune. Het jaarlijkse internationale filmfestival, dat een onderdeel vormt van de befaamde Biennale di Venezia, verschilt inderdaad van de filmfeesten in andere landen. Niet alleen door het karakter van de stad (het eigen lijke festival wordt trouwens op het Venetiaanse Lido gehouden, het eiland tegen over de stad), maar ook door organisatie en sfeer. Er zijn weinig of geen recepties, cocktai[parties, lunches, soupers en dergelijke, er zijn wel veel regisseurs, maar be trekkelijk weinig „sterren", die dan slechts één of twee dagen blijven. Het „meer film" overigens moet men niet naar de kwantiteit opvatten, want het programma iaat tijd voor andere geneugten dan die der cinematografie. Het festival te Venetië verschilt in nog eer: ander opzicht van de filmfeesten te Cannes, Knokke, Berlijn, Locarno, enzo voorts, namelijk wat het publiek betreft "waarbij we dan de mensen van het vak, de producers, de regisseurs, de critici, die overal dezelfden zijn, even buiten beschou wing laten. Te Berlijn komt de „doorsnee- Berlijner", om het eens met een afgrijse lijke maar begrijpelijke term te zeggen, te Cannes of te Knokke komt de gewone bad gast, te Locarno de gewone vacantieganger zowel de plaatselijke bevolking, te Venetië echter komt uitsluitend de „upper ten" (of als men wil: de „upper two thousand") van Italië. De entréeprijzen zijn er hoog, avondtoilet is verplicht. Carabinieri en andere agenten in statie-uniformen vor men ook in de zaal erewachten. Filmjour naal, radio en televisie (dagelijks vertegen woordigd!) beschouwen de voorstellingen vooral als society-aangelegenheden. Toch van betekenis Toch is het Venetiaans festival artistiek van grote betekenis; het is een van de twee jaarlijkse internationale filmfeesten, waar aan een wedstrijd is verbonden voor de andere festivals hebben de filmproducen ten de wedstrijden afgeschaft waaraan bijzonder veel waarde wordt gehecht. Vooral de Amerikanen reserveren elk jaar hun beste films voor Venetië. Elders is hun inzending dikwijls middelmatig, naar Ve netië sturen ze de beste films van hun be- Een scène uit de Japanse film „Het leven van O-Haru, galante vrouw", die op de Biennale te Venetië werd vertoond. langrijkste regisseurs. Ook Frankrijk, dat te Cannes gehandicapt pleegt te zijn door zijn. eigen festivalreglement, stuurt meestal grote films naar Italië, want dit land vormt een belangrijk afzetgebied voor de Franse fiim. Tot nu toe zagen- we de charmante Ita liaanse film „Altri Tempi" (Andere Tijden) van Blasetti, geheel uit schetsen bestaande, waarvan sommige uitstekend bleken; voorts de bij ons reeds bekende Duitse film „Sündige Grenze" en een heel mooie maar zeer trage Japanse film over een dame, die in de zeventiende eeuw heel erg aan lager wal geweest moet zijn; een Philippijnse film over de geweldenaar Djenghis Kahn; een eenvoudige, eerlijke Noorse film en een Britse verfilming van Oscar Wilde's come- die „The Importance of being Earnest" (De ernst van Ernst), die onder regie van Anthony Asquith verfilmd toneel is ge bleven. Zojuist werd een ondanks de tame lijk melodramatische inhoud treffende en bijzonder boeiende Amerikaanse film van William Wyler vretoond: „Carrie", met een grote rol van Laurence Olivier, met Jen nifer Jones in de titelrol en Miriam Hop kins in een bijrol. Natuurlijk was het interessant films te zien van landen als Japan en de Philippij- nen, films die men normaliter in West- Europa niet te zien krijgt. Even interessant was het de regisseur en de titelrolspeler van „Djenghis Khan", die hier aanwezig waren, gade te slaan. De heren droegen op deze gala-avond géén jasje, maar hadden een doorzichtig nylonhemd aangetrokken op de manier van een sporthemd, waarbi. bretels en ondergoed duidelijk zichtbaar bleven. Zij vonden dat blijkbaar heel chic Misschien introduceren zij een nieuwe avondmode, die met de grote hitte, welke hier heerst, uiterst welkom zou zijn. Belangrijk bijprogramma Buiten het officiële gedeelte, met 's avonds de hoofdfilms en 's middags een serie voorstellingen van oude Italiaanse films, die niet tot het beste behoren wat het verleden heeft opgeleverd, want de Ita liaanse film werd pas na de oorlog belang rijk! is er nog vi'ij veel te zien, dat de moeite waard blijkt. Op een middag heeft men avantgardistische films vertoond uit de twintiger en dertiger jaren, speciaal die van de beroemde Duits-Amerikaanse ex perimentele cineast Hans Richter. Deze was zelf aanwezig en hield een toespraak, waar in hij de experimentele film vergeleek met een gedicht: zij eist, anders dan een gewone speelfilm of een gewone roman, méér van de toeschouwer dan passief ondergaan, zij eist meeleven, moeite doen om te begrijpen. Als beeldend kunstenaar meent Richter, dat de film een verlenging biedt van de mogelijkheden der moderne schilderkunst, die evenmin connectie heeft, althans be hoeft te hebben, met een „verhaal". Samen met de sinds lang overleden Eggeling heeft hij gezocht naar die mogelijkheden, waar van zijn hier vertoonde films getuigenis aflegden. Sindsdien vertoont men elke mid dag surrealistische films, waarvan een deel wèl en een ander deel niet geslaagd mag heten. Van sommige surrealistische cineas ten zou men wensen, dat ze eerst eens doodgewoon het vak zouden leren, een andere keer echter wordt men getroffen door de originaliteit van een visie of door een werkelijk baanbrekende activiteit, zo als bijvoorbeeld bij de Brit Len Lye en bij de Fransman Jean Mitry tot uiting komt. Er is nog meer activiteit om het festival heen. Er zijn kleinere festivals geweest, onder andere van de documentaire film, de wetenschappelijke film en de film voor kinderen. Bij de documentaires won Ne derland een tweede prijs met „De zwarte stroom,", in de wetenschappelijke afdeling zelfs een eerste met een medische film. Andere Nederlandse films „Maskerage" van Max de Haas bijvoorbeeld, vonden wel waardering, maar werden niet bekroond. We mogen ook niet te veel eisen onze documentaires kunnen internationaal op erkenning bogen, bij publiek en cineasten, waarvan de hier verworven prijzen toch ook weer getuigen, maar we kunnen niet alle bekroningen voor ons alleen ver wachten! Andere geneugten Ik schreef al: het programma is niet al te zeer bezet en er blijft dus tijd over voor andere geneugten, die het Lido di Venezia in zo ruime mate biedt: zwemmen, zonnen ofspelen in het Casino, vlak naast het prachtige Palazzo del Cinema. De festival- gasten hebben voor het Casino een door lopende invitatie gekregen. Dat is een beet je gevaarlijk, men kan er snel een kapitaal verliezen, want men mag inzetten tot 24.000 gulden tegelijk. Vooral bij baccarat ziet men stapels fiches, die soms grote sommen vertegenwoordigen, van eigenaar wisselen. Hoe gevaarlijk zo'n speelzaal naast een festivalzaal is, weten de gedelegeerden van een der Zuid-Amerikaanse landen. Enkele jaren geleden, tijdens een festival te Knok ke, verspeelden ze op één avond hun ge hele budget, zodat een door hen aan te bie den receptie ijlings moest worden afgelast en ze de eerste boot terug naar hun vader land namen. Van zulke ongelukken heb ik te Venetië echter nog niet gehoord waarschijnlijk is men gewaarschuwd sinds dat Zuid-Amerikaans avontuur! JAN KOOMEN (Van onze correspondent in Londen) De in Londen woonachtige Nederlandse mode-ontwerper Hei-bert Sidon zal Zater dag in Amsterdam een modeshow van de nieuwste Engelse modellen geven, welke door Koningin Juliana zal worden bijge woond. De Koningin heeft Sidon laten v;eten, dat zij graag voor een invitatie in aanmerking kwam. De heer Sidon zal met vijf mannequins naar Amsterdam vliegen, die 45 modellen zullen tonen, onder meer een gewaad, dat speciaal voor de kroningsplechtigheid van volgend jaar is ontworpen. Mogelijk zal de heer Sidon een robe voor Koningin Juliana maken, die zij tijdens de kroningsplechtig- hied zal dragen. De heer Sidon heeft als jongeman ook eens een japon ontworpen voor Koningin Emma. De nieuwe modellen, waarin veel fluweel is verwerkt, munten uit door grote eenvoud. Gisteravond is een grote brand uitgebro ken in de loodsen, eigendom van Van de Griendt Landexploitalicdienst N.V. te Griendtsveen. Een honderd meter lange loods, waarin de juist binnengehaalde rogge- en haveroogst was opgeslagen, ging met de opslag geheel in de vlammen op. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door vrezekering gedekt. De brandweren van Horst en Venlo heb ben de gehele nacht het vuur bestreden. Men is nog steeds bezig met de nablussings- werkzaamheden. De burgemeester van Horst woonde de blussingswerkzaamheden bij. De oorzaak van dc brand is niet met zekerheid vastgesteld. In de schuur lag de oogst van 200 hectaren land opgeslagen. Ook voor de rijkspostspaarbank is de maand Augustus gunstig verlopen. Inleg en terugbetaling tijdens deze vacantie- maand beliepen respectievelijk ruim f 32 millioen en f 27 millioen, zodat het spaar tegoed in Augustus met ruim f 5 millioen vermeerderd is. In het garnizoen te Assen is een geval van kinderverlamming geconstateerd. Het slachtoffer is direct naar het Wilhelmina- ziekenhuis te Assen overgebracht. In ver band hiermee, heeft de groeps-comman- dant besloten gedurende twee weken geen avond verlof te verlenen. Voorts is bepaald, dat uitsluitend lichte dienst zal worden gedaan. Het was Dinsdagmorgen een en al gezel ligheid op de kantoren van de firma's Wed. S. T. Groen en G. Sieuwertscn te IJmuiden. De dag waarop twee bekende fi guren in vishal en handelaarskringen ge zien de datum eigenlijk gehuldigd dienden te worden ter gelegenheid van een zaken- jubileum, is ongemerk voorbijgegaan we gens de drukte, die de Maandagmarkt meestal geeft. Gistermorgen echter is de heren M. Ho gendijk dertig jaar in dienst van de fir ma Groen en C. Langbroek, een kwart eeuw werkzaam bij Sieuwertsen, een fleu rige hulde te beurt gevallen. Op het kantoor in de Ericssonstraat kwamen tientallen collega's de chef de bureau, de heer Hogendijk, gelukwensen. Een deputatie van havenarbeiders en vis- knechts, bestaande uit de heren B. Dukel en J. Kraayenoord, was voorafgegaan door een fraai bloemstuk en ook het personeel van Groen bleef niet achter. De jubilaris kreeg geheel in de geest van het be drijf een prachtig aquai-ium met vis aangeboden. Bovendien had de bemanning van de trawlers Norma Maria en Vinking- bank een gelukstelegram gezonden. Treffend was, dat behalve de vele vrien den uit de vishandel ook halchef J. H. Vos en afslagers de jubilerende Maarten op deze dag kwamen feliciteren. Als verte genwoordiger van de firma Wed. I. S. Groen was de heer Bredeveld aanwezig, en gelukstelegrammen van de beman ningen der trawlers Norma Maria en Vi king Bank waren binnengekomen. Het bestuur van de vishandel werd ver tegenwoordigd in de heer S. Meij en de NEW YORK (Reuter) President Tru- dentsverkiezingen, ondanks het feit dat hij man heeft gisteren in een verkiezingsrede te Parkersburg (West-Virginia) de leiding van de republikeinse verkiezingscampagne er van beschuldigd, dat zij het gevaar van een oorlog heeft vergroot „door in het wilde weg te spreken over de bevrijding van de volkeren in Oost-Europa^ die in slavernij worden gehouden". Hij doelde op uitlatingen van Eisenhower en Foster Dulles. Generaal Eisenhower heeft in Miami (Florida) op felle toon de regering van corruptie en oneerlijkheid beschuldigd. De persmensen van de regering, zo zeide hij, doen alle moeite om de „knoeiboel in Washington, het dalen van het Amerikaan se prestige in de gehele wereld en de tol aan bloed en dollars voor een onbehage lijke veiligheid", te verbloemen. In verband met de recente belasting fraudes, waarbij ambtenaren betrokken waren, zeide Eisenhower: „Niemand kan deze knoeiboel opruimen, hoe eer-, lijk hij ook moge zijn, als hij gekozen wordt als candidaat van de regering, die deze veroorzaakte." De Rooms-Katholieke Amerikanen kun nen zonder gewetensbezwaar op Adlai Ste venson stemmen bij de aanstaande presi- gescheiden is, aldus heeft de bisschop van La Crosse (Wisconsin), mgr. Treacy, in de „Catholic Register" geschreven. Mgr. Trea cy zegt, dat Stevenson klaarblijkelijk de „onschuldige partij" bij de scheiding was en dat, zolang Stevenson niet een ander huwelijk aangaat, niets de Katholieken be hoeft te verhinderen op hem te stemmen. OPENLU CHTZENDING. In de week van 16-23 September wordt op de Kennemerlaan in IJmuiden een tent geplaatst. Hierin worden iedere avond door het interkerkelijk Evangelisatie-comité openbare bijeenkomsten gehouden, waar in door verschillende predikanten, Neder lands Hervormden, Gereformeerden0 en Christelijk Gereformeerden wordt gespro ken. Zangkoren zullen deze bijeenkomsten opluisteren. Deze „tentweek" is tevens be doeld als sluiting van het openluchtwerk, dat door het comité is verricht. Zaterdag avond 6 September heeft dan de laatste openluchtbijeenkomst plaats. Zaterdag 13 September wordt in verband met de te houden tentweek een gebedsuur gehouden in de Nederlands Hervormde kerk aan de Kanaalstraat. Te Famsborough wordt een expositie van de Britse vliegtuig-industrie gehouden. Op de bovenste foto ziet men een tweemotorige helicopter met twee schroeven van het model Bristol type 173. Het biedt plaats aan 13 personen. Op de onderste foto enige toestellen zoals de Hawlcèr Sea Hawk, een straaljager, die wordt geproduceerd voor de-marine. Daarachter een toestel in gebruik bij de Royal Air Force, de Hawker Hunter W.B105). SPECIALE VOORSTELLING IN THALIA. Morgen draait het Thalia-theater in een speciale voorstelling „Pelsjagers van Hud son Bay", de geromantiseerde documentai re van het goede soort met Paul Muni in de hoofdrol. Al heeft deze rolprent niet de opvallend-positieve inslag, die de speciale Donderdagse films van het IJmuidense theater meestal kenmerkt, het avontuurlij ke verhaal uit het barre Noorden van Ca nada is aantrekkelijk genoeg gelardeerd met de imposante schoonheid van Oost- Canada, om een flinke belangstelling te wettigen. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: v. Hattum f13.700 (ged.); Gelria f 17.900 (ged.). Loggers: IJM 20.0 f14.100; Den Helder 79 f 10.300; KV/ 26 f5620; KW 69 f7620; KW 140 f2810; KW 114 f3390; KW 51 f7450; KW 162 f4980; Wieringen 7 f4590. Kotters: KW 92 f679; KW 35 f820; KW 189 f490. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 2 op 3 September KW 38 30 k.; KW 161 17 k.: KW 23 40 k.; KW 168 4 k.: KW 14 2 k.: KW 43 40 k.; KW 173 7 k.; KW 50 9 k.:KW 130 5 k.; KW 151 50 k.; KW 167 3 k.; KW 170 34 k.; KW 163 6 k.; KW 138 40 k.; KW 83 60 k.; KW 67 15 k.; KW 48 45 k.; KW 20 100 k.; KW 39 33 k.; KW 40 70 k.; KW 41 40 k.; KW 85 5 k.; KW 123 100 k.; KW 37 60 k.; KW 127 5 k.; KW 129 5 k.; IJM 75 17 k.; IJM 74 20 k. IJM 283 20 k. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 11 kantjes. Schevcningen: 14 kaptjes. Katwijk: 20 kantjes. Collecte voor „Meer en Bos" De opbrengst van de collecte, gehouden ten bate van de vereniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte „Meer en Bos" te Heemstede, was in Velsen f 1750,15. bracht f 1750,15. heer B. Dukel, voorzitter van de personeel- vereniging „Samenwerking", sprak na mens de 181 aangesloten havenarbeiders en visknechts woorden van erkentelijkheid. Op het kantoor van de vishandel Sieu wertsen is de heer C. Langbroek in intie me kring gehuldigd door collega's en di rectie. Hij werd verblijd met een radio toestel met visserijband, een toepasselijk cadeau, dat bijzonder in de smaak viel. Gistermiddag zijn de kennissen uit de hal op visite geweest, die hun komst al had den aangekondigd met talrijke geschen ken en een geweldig bloemstuk. „Kijk Uit" laat verleden en heden elkaar ontmoeten De voorbereidingen, welke de IJmuidense schaakclub „Kijk Uit" treft in verband met haar 25-jarig bestaan, zijn in volle gang en de feestcommissie werkt op hoge toeren, om straks het jubileum op waardige wijze te doen vieren. De wedstrijd, welke als onderdeel het programma uitmaakt, tussen de oud-leden en de leden van het tegenwoordige „Kijk Uit" belooft een groot succes te worden, daar ver schillende oud-leden reeds hebben toege zegd op Zaterdag 13 September aanwezig .te zullen zijn. Onder meer is het al zeker, dat de oud-kampioen van „Kijk Uit" Jilling van Dijk van de partij zal zijn. evenals de vroe gere secretaris de heer S. Kooy en de vooral bij de oudere leden zeer bekende en geziene oud-secretaris de heer Gordijn, welke tevens heeft toegezegd een praatje te houden over het Kijk Uit van 25 jaar geleden. Verder zijn de voorbereidingen voor de contactavond op 20 September a.s. in het nieuwe gebouw van de Nederlands Her vormde Gemeente te IJmuiden-Oost dermate gevorderd, dat er voldoende reden is om aan te nemen, dat ook dit gedeelte goed ver zorgd zal zijn. Bij het ontwerpen en economisch inrich ten van de diverse afdelingen van het nieuwe passagiersschip voor de Zweden- Amerika-lijn dat door „De Schelde" in Vlissingen wordt gebouwd, is zoveel mo gelijk gestreefd naar een rationalisering van de diensten, deels door doelmatige on derlinge plaatsing van de diverse werk ruimten en deels door aanschaffing van ma chines, die arbeid besparen, en een mo derne uitrusting. Zo omvat bijvoorbeeld de keuken, die ligt tussen de eetzalen van de passagiers, alléén die afdelingen, waar de vele gerechten worden klaargemaakt, welke aan de passagiers worden geser veerd. De ruimten voor de voorbereidende werkzaamheden, zoals de slagerij, de ruim te voor het schoonmaken van vis, de groen teruimte, de aardappelschilruimte enzo voort zijn in de onmiddellijke nabijheid van de grote proviandafdelingen in het onderste gedeelte van het schip geplaatst. Door deze regeling worden uitsluitend schoongemaakte en voor de verwerking ge reed gemaakte waren in de eigenlijke keu ken afgeleverd. Hierdoor wordt op het eetzaaldek veel kostbare ruimte bespaard, welke nu op andere wijze aan de passagiers ten goede kan komen. De proviand-afdelingen om vatten behalve grote ruimen voor spece rijen en wijn, speciale vrieskamers voor viees, vis. ijs, consumptie-ijs, diepvries- groenten en koelkamers voor vruchten, groenten, aardappelen, eieren, melk, boter, kaas, bacon en visconserven. Er is een grote koclkamer voor bier en mineraal water, waar de voor deze artikelen gun stigste temperatuur aangehouden kan worden. Totaal zijn er 16 verschillende vries- en koelruimen in de proviand-afde lingen. Onder de daarin geplaatste apparaten bevinden zich een electrische. ijsbreekma- chine en een ijsblokjesvriezer van Ameri kaans fabrikaat, welke de bars van het nodige ijs zullen voorzien. Tussen de pro viand-afdelingen onder in het schip en de passagierskeuken en ander hogergelegen dienstruimten lopen twee liften, elk met een capaciteit van 500 kg. De diverse ma chines worden geleverd door Zweedse, Amerikaanse en Duitse firma's. Op een van de bovenste dekken is bovendien een com plete kleine keuken met pantry, bar, vaat- wasruimte enzovoort, bestemd voor het bedienen van een daar gelegen klein restaurant en voor het bedienen op het open dek. Voor de bediening van passa giers in de hutten zijn er 15 pantries welke verdeeld zijn over de passagiers-afde lingen. Op ieder dek is een hoofd-panlry, die door een licht-systeem in verbinding 'staat' met de keuken en proviand-afde lingen. Almkerk, 2 te Colombo. Amstelland, pass. 1 Finisterre n. Las Palmas. Ampcnan, 23 v. Penang te Belawan. Amstelkroon, 1 v. Capelle te Rotterdam. Axeldijk, 30 v. Java te New York. Amstelpark, 3 v. Philadelphia te A'dam verw. Amstelvaart, 1 100 m. NO. Massawa. Agamemnon, 1 v. Ctudad Trnjillo n. Pto Plata Akkrumdijk, 1 te Tanga. Alblasserdijk, 1 v. Bremen naar Hamburg. Alioth, 1 te Antwerpen. Alkaid, 1 v. Port Said n. Suez. Almdijk, 1 530 m. W. Kp. Race. Alphard, 1 50 m. ZO. Maceio. Altair, 1 dwars Victoria. Aludra, pass. 1 Kp. St. Vincent. Amsteldiep, 11 560 m. NO. Azoren. Amsteidijk, 1 180 m. W. Scilly'ss. Arendsdijk, 1 150 m. NW. Fort Aleza. Argos, 1 v. Piraeus te- Morphu baai. Ar undo, 1 530 m. W.t.N. Kp. Clear. Aaktedijk, 1 dwars Bahia n. Rio de Janeiro. Albireo, 1 v. Bremen naar Hamburg. Boschfontein, 1 v. Marseille n. Southampton. Biduk, 1 9 u. te Aden. Breda, 1 v. Paita n. Cristobal. Boskoop, 1 v. Barranqullla n. Cartagena. Bacchus, 1 v. Brighton n. Georgetown. Bennekom, 1 750 m. NO. Barbados. Blijdendijk, 1 320 m. ZO. Cp. Race. Caltex Delft, 1 v. R'dam n. Sidon. Caltex Utrecht, 2 v. R'dam te Sidon. Cascade, 23 v. New Orleans n. Vera Cruz. Ceronia, 1 140 m. O.NO. Paramaribo. Clio, 29 v. Curagao te Fort de France. Caltex Nederland, 1 dwars Kp. Tenez. Douro, 2 van Cadiz te Amsterdam. Chama, pass. 1 Dondrahead. Cistula, 1 570 m. Z.ZO. Ceylon. Delft, 1 v. Itajai te Paranagua. Danae, 1 v. Gibraltar te Algiers. Delfshaven, pass. 1 Ouessant. Duivendijk, 1 v.. St. .John n. New York. Esso Amsterdam, 7 22 v. Batoenrouge té Hoek v. Holl. verwacht. Esso Den Haag, 6 19 u. Pernis verwacht Eendracht, 2 v. Kymassi te Rotterdam. Etrema, 2 v. Stanlow te Curacao verw. Ena, 1 180 ten N. Borneo. Esso Amsterdam, 1 540 m. W.NW. Flores. Esso Rotterdam, 1 160 m. NW.t.N. Flores. Farmsum, pass. 1 Belle Isle. Gouwe, 1 v. Monrovia n- Dakar. Gad'M'a, pass. 1 Algiers. Graveland, 1 500 m. N.NO. St. Paulsrock. Heelsum, 2 te Hamburg. Helicon. 1 te Cp. Haitien. Helder. 1 v. Kingston naar Tela. Hera, pass. 1 Ouessant n. Barbados. Haarlem, 1 175 m. ZW. Lands End. Hector, 1 20 m. O. Malta. Hecuba, 1 420 m. N.NO. Flores. Hennes, 1 420 m. NO. Fayal. Hersilia, pass. 1 Flores. Java, 1 v. Colombo n. Suez. Jagersfontein, 2 v. O- Afrika te A aam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 1 420 m. Anderhal»- graadskanaal. Jupiter, 1 v. Pyli naar Calamata. Kota Gede, pass. 1 11 u. Ouessant. Kalimantan, 1 dwars Singapore. Kota Inten, 1 230 m. W.NW. Kreta. KaWanget, 30 te Penang. Laagkerk, 2 te Aden. Laurenskerk, pass. 1 Aden. Lemsterkerk. 2 Gibraltar gepass. Lutterkerk, 2 te Genua. Lekkerkerk. 1 te Damman. Leopoldskerk1 v. Koewait n. Bushire. Leuvekerk, 2 te Genua. Langkoeas, 1 11 u. v. Brake te Hamburg. Merwede, 30 v. R'dam te Houston. Mod.iokerto, 1 12 u. te Londen. Maas, 1 te Algiers. Molenkerk, 1 v. Port Amelia n. Mombassa. Macuba, 1 150 m. W. St. Lucia. Marisa, 2 v. Dunedin te Nelson. Metula, 1 420 m. ZO. Vizagapatam. Maasdam, 1 dwars Sable ell. Mataram, pass. 1 Bizerta. Mlrza, 1 MO m. W.NW. Menado. Muiderkerk, 1 170 m. N.NO. Finisterre. Murona. 1 620 m. NO.l.O. Sombrero. Notos, 30 v. New York te Port au Prince. Nestor, 1 830 m. ZW.t.Z. Fayal. Noordam, 1 240 m. ZO. Sable eil. Omala, 1 v. Singapore n. Adelaide. Oranje, pass. 1 Malta. Overijsel, 2 v. Basrah te Bahrein verwacht. Oberon, 1 950 m. ZW.t.W. Flores. Ootmarsum, 1 480 m. N.NO. Flores. Orestes, 2 v. Ciudad Tiujillo te Guanta. Phrontis, 2 te Gibraltar. Prins Willem v. Oranje, 28 te Montreal. Pygmalion. 1 180 m. NW. Curacao. Pema, 1 v. Pladju n. Singapore. Poseidon, 1 230 m. N.t.W. Mona eil. Prins Frederik Willem, 1 130 m. W. Kp. Wrath Prins Maurits, pass. 1 Egmond. Poelau Laut, 1 200 m. O. Socotra. Raki, 2 te Balikpapan. Rijnland, 30 te Rio tie Janeiro. Roebiah, 23 v. New York te Tj. Priok. Reael, 1 v. Bcnkulen n. Padan. Riouw, 31 te Chiattagon. Radja, 29 v. Galveston te Houston. Rotula, 30 v. New Orleans te Houston. Stad Haarlem, 2 v. Lulea te Rotterdam. Stad Arnhem, 2 v. IJmuiden te Casablanca. Saliand, 2 v. Amsterdam te Buenos Aires verw. Sibajak, pass. 2 6 u. Kp. St. Vincent 5 12 u. Hoek van Holland verwacht Soestdijk, 2 te Djeddah. Saldja, 1 v. Pladju op rede Muntok. Salat'lga, 1 270 m. W. Colcano eil. Scherpendreeht, 1 260 m. N. Paramaribo. SI led recht, 1 510 m NO. Fernando Noronha. Sloterdijk, 1 voor anker Sian. Stad Leiden, 1 430 m. NO. Flores. Stentor, l 800 m. W.ZW.Flores. Straat Soenda, l v. Brisbane n. Sydney. Swartenhond't, 2 e Menado. Saragan, 28 v. Vancouver n. Kaapstad. Schie, 1 870 m. ZW. Flores. Slamat, 31 Galveston te New York. Stad Breda, 1 400 m. O. Bermuda. Tomini, 1 van Tj. Priok. Tegelberg, 1 v. East London n. Durban. Tarakan, pass. 1 Malta. Tankhaven II, 1 Palembang n. Tj. Uban. Taria, 1 dwars Lissabon. Tins, 1 170 m. W.NW. Kreta. Tjibodas, 1 v. Soerabaja n. Makassar. Taibinta, 1 300 m. O. Dondrahead. Tankhaven III, 1 180 m. ZW. Cp. Cambodia. Tasman. 1 220 m. W. Sabang. Tibia, 1 in Golf v. Oman. Tji'kampek, pass. 1 ten W. Natuna eil. Tomori p.ass. 1 Bril'herss n. Suez. Tawali, 1 180 m. NO. San Miguel. Tel am on, 31 v. Philadelphia te New York. Titpondok, 29 v. Yokohama n. Makassar. Uni, 29 v. New Orleans te Cap. Haitien. Utrecht, 1 1060 m. ONO. Guam. Van Riemsdijk, 1 v. Makassar n. Buleleng. Veendam, 2 v. New York te R'dam. Waal, 2 v. R'dam te Lissabon verwacht. Willem Ruys, 1 210 m. O. Dondrahead. We s tl and, 31 te Rio de Janeiro. Westerdam, 1 260 m. W. Scilly's. Winterswijk, pass. 1 Guernsey. Woensdrechf, pass. 1 Ras al Hadd. Zeeland ,'KRL). 1 v. Port Soedan n. Suez. Zonnewijk, 1 920 m. W.NW. Fastnet. KLEINE VAART Bab-T, 1 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Joost, 30 v. Hamina n. Zaandam. Larlx, 30 v. Gefle naar Zaandam. Pavo, 1 Brunsbüttel gepass. n. Boness. Ponza, 1 v. Gumboda n. Boness. Pomto, 1 v. Frostkage n. Boness. Tilly, 31 v. Goole te Stockholm. Att, verm. 2 v. Berwick n. Boston- Bill, 1 v. Kotka n. Zaandam of A'dam. Birmingham, 2 v. Swarzenüiutte te Harlingen Haskerland, 1 v. Goole naar de Tyne. Henrica, 2 v. R'dam te Droglieda verw. Import, 2 v. Rauno te Grangemouth verw. Lucas Bols I, 1 v. La Rochelle n. Bayonne. Prima. 1 v. Southampton n. Gent. Strijpe, verm. 3 v. Amsterdam n. Hamburg. SLEEPVAART Blankenburgh1 v. Isianboul n. Cadix. Hudson, 1 150 m. W.t.Z. Westp. Kreta. Humber, 1 v. Glasgow n. Antwerpen met bag germolen. Loire, 1. dwars Westp. Kreta. Noordholland, 1 te Kefiavlk. Poolzee, 31 v. Aruba te Curacao met Pontotu Thames, 1 van Suez te Aden. Zwarte Zee, 1 v. Kreta 11. Kopenhagen. Gevr. nette WERKSTER. Dond. of Vrijd.morgen. P. C. Hooftlaan 55, Driehuis. NET MEISJE GEVR voor de morgenuren. Brieven L 1689. Mevr. Lunenburg te Amstel veen vraagt wegens huwe lijk van het tegenw. een MEISJE voor d. en n. per 1 of half Oct., gezin zonder kind. Aanm. Mevr. Scher- merhorn, Minister Lelylaan 3. Velsen. Gevr. nette ongeh. WERK STER v. Vrijdags. Aanm. na 7 uur. B. Rambonnetlaan 37 IJmuiden-Oost. NET MEISJE b. z. a. voor winkel, onverschillig wat. Brieven L 1685. JONG MEISJE b. z. a. voor drie halve dagen. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag. Elzen straat 24. Agb. GESTOFF. KAMER z. pension v. dame of heer, b. b. h. h. Brieven L 1687. PENSION AGB. aan heer, b. b. h. h. Brieven L 1686. Net R.K. meisje zoekt dito VRIENDIN lft. 15 a 16 j. met fiets. Adres bur. v. d. blad. HAARNETTEN, alle kleuren ook wit en grijs. „Elizabeth" Wijk aan Zeeërweg 164 t. 0. postkantoor. Nog enige monsters VLOER KLEDEN te koop tegen fa brieksprijzen. Da Costalaan 36. Driehuis. Met zelf foto's te maken? Als u Hollywood klant wordt is u in no-time een prima fotograaf. LANGE NIEUWSTR. 793. Gemeubil. benedenwoning op goede stand, bevattende 2 kamers, keuken, enz., tuin en schuur voor hen die in Velsen woonvergunning ver krijgen. Brieven IJ 89. HAARDEN „Jaarsma" -. .Frisia" - „VuLcana" enz. HAARDKACHELS KACHELS HETELUCHTKACHELS „Voor elk huis de juiste warmtebron" Bezoekt onze spec. Verwarmingafdeling. Grote Houtstraat 99 Haarlem Aangesloten bij Kennemer Fin. Instituut BALLPOINT VULLEN 45 ct. Ook voor vulpenreparaties uw adres. Da Costalaan 36, Driehuis. NU GEEN GEPIEKER MEEK De Firma Lino heeft voor u D. en H. regenjassen en an dere kleding op gemakke lijke betalingsvoorw. Ver- tegenw. Homburgstr. 64 rd. IJmuiden. LAAT NU UW SCHOOR STEEN VEGEN f 1.25 per schoorsteen. Alleen Maan dags en Dinsdags bij Willem •Booy. v. Leeuwenstr. 34 rd. Tel. 6401. Zindelijke WITTE KATER zoekt lief tehuis, v. Popta- plantsoen 5 rood. Te koop: JONGENSFIETS 8-14 j. of ruilen v. herenf. Genestetlaan 17, Driehuis. Te koop gevr.: BOX met vl. Brieven L 1688. Agb.: DAM. TRAIN. PAK, 3 winterm., sport mantelpakje, wit flanel m. wit jasje, woll. m. vest, 2 dig. badp. 9 j. zeer bill. Zeeweg 363, Driehuis. Te koop: HUIS in de Kom passtraat. Brieven L 1672. Wegens emigratie modern MEUBILAIR te koop aange boden. Adres te bevrJ bur. van dit blad. Te koop: STRANDHUISJE' (carrosserie autobus) compl. m. opklapbed en aanrecht. Julianakade 6, tel. 4733. DAMESRIJWIEL te koop f 25. Adres bur. v. d. blad. Te koop: 2 pers. H. LEDI KANT met Auping of ruilen voor 1 pei's. en electr. was machine. Engelmundusstr. 14, IJmuiden-O. Te koop agb. in goede staat zijnde kleermakers PFAFF TRAPNAAIMACH., strijk ijzer 220 V.-550 W cpl„ één grote kleermakers schaar. Adres bur. van dit blad. p/aais een

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3