Warme belangstelling voor jubilerend „Handelsbelangen OLD CLOTHES NEW Vanmorgen begon dorpsfeest, dat alle goeds belooft DRY CLEANING ONLY c Binnen één dag gereed Agenda voor Beverwijk O Marijke favoriet voor Heemskerkse kortebaan Agenda voor Velsen Clowntje Rick Een gesloten gemeenschap zet haar beste beentje voor Castricum Havenberichten Velsen en Beverwijk zwaaiden zilveren kooplieden verdiende lof toe THALIA HEEMSKERK IN VOLLE FLEUR Voor de kinderen FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 Onder buitengewoon grote belangstelling heeft de Beverwijkse koopliedenvereniging „Handelsbelangen" Dinsdag haar zilveren jubileum gevierd: 's middags met een druk bezochte receptie in café Timmer, waar naast vele vertegenwoordigers uit handels kringen, ook deputaties van de gemeente besturen van Beverwijk en Velsen aanwe zig waren en 's avonds met een feestavond in het Kennemer Theater, die klonk als de bekende klok. In café Timmer aan de Meerstraat reci pieerde dus het bestuur en een ware bloe- menvracht toonde de genegenheid jegens de jubilerende vereniging. Tot de velen, die het felicitatie-register tekenden, be hoorden de burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens, die met de wet houders W. Alberda en W. Vessies aan wezig was en de wethouders der gemeente Velsen. de heren F. J. A. Strijbosch en J. C. Aschoff, in wier gemeente Handels belangen vele leden heeft. Namens de feestcommissie sprak de heer G. v. d. Winden een kort openingswoord en hij bracht hierbij dank aan de milde schen kers der bloemstukken. P.B.O. schept problemen Als eerste spreker kwam de heer G. de V-ries, waarnemend voorzitter van de vak groep détailhandel, aan het woord. Hij wees er op, dat wij leven in een tijd van grote spanningen, waarin vooral het orga nisatieleven een moeilijke maar verant woordelijke taak heeft. Het leven in de groentenhandel is al dus de heer De Vries meer dan 's mor gens de winkel te openen en met de wagen op pad te gaan; 1953 zal in dit verband een belangrijk jaar worden, want dan zal de P.B.O. in werking treden, hetgeen voor de handel weer nieuwe vraagstukken met zich brengt. De oud-secretaris, de heer Joh. Slotema- ker, herdacht allereerst twee der oprichters n.l. de heren V. Ph. v. d. Kolk en A. Maks, respectievelijk de eerste secretaris en pen ningmeester, die tezamen met de toenma lige voorzitter, de heer J. Docter, veel baanbrekend werk voor Handelsbelangen hebben verzet. Voor de veiling „Kennemerland" sprak de vice-voorzitter de heer R. W. A. Muyen: de heer P. Looks sprak voor de plaatselijke afdeling der Markt-, rivier- en straathan del. Als gewestelijk vertegenwoordiger inspecteur van de vakgroep complimen teerde de heer C. B. Tieman de jubilaresse en de nestor van het Beverwijks veiling wezen, de heer D. Kluft, oud-directeur dr. B. E. Toeily vertelde o.a. over het organi satieleven rond de eeuwwisseling. Het da gelijks bestuur van de Algemene Bond van Kleinhandel in aardappelen, groente en fruit, n.l. de heren Tj. Reitsma, J. van Loo en S. Hokke, richtten waarderende woor den tot „Handelsbelangen" en zij stelden de jubilerende vereniging in het organisatie leven ten voorbeeld. De voorzitter van de federatie van groot- en kleinhandel in Beverwijk, de heer J. J. Baltus, roemde de samenwerking met Han delsbelangen; namens de zusterorganisaties uit Haarlem en Amsterdam spraken de heren J. Poelstra en J. Barends en als laat ste voerde burgemeester Scholtens het woord. Hoewel gemeentebestuur en Handelsbe langen weinig contact met elkaar hebben, verheugde het hem toch, dat de jubilerende vereniging meehelpt, Beverwijk als markt centrum een zekere levendigheid te bezor gen. Het gemeentebestuur staat daar steeds belangstellend tegenover. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in slechts één speciale voorstelling PAUL MUNI in DE PELSJAGERS van HUDSONS BAY met Gene Tierney John Sutton. De avontuurlijke geschiedenis van stoutmoedige pioniers in de Canadese wildernis, die de stoot gaven tot een grootse onderneming Woensdag 3 September. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Het kind dat haar gegeven werd". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur; ,,'s Nachts langs de weg". Kennemer Theater, 8 uur: C.N.V.-avond. Donderdag 4 September. Bioscopen: geen voorstelling. De voorzitter der vereniging, de heer C. Kuis, heeft alle sprekers beantwoord en dank gebracht. De feestavond Het Kennemer Theater was 's avonds ge heel bezet met leden en genodigden toen de voorzitter de heer C. Kuis een woord van welkom sprak en in het kort nog eens de belangrijkste feiten de revue liet passeren. Eén der oprichters, de heer G. v. d. Winden maakte nu 25 jaar deel van het bestuur uit. De voorzitter bracht de goede hoedanig heden van „Gé" zoals men hem „op de Meer" kent, naar voren en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Van Meur's Cabaret-variété presenteerde de „Sterren-parade" en het is een aaneen schakeling van succesnummers geworden, waarbij de Wama's, Charles (de kleine man op de grote bal), Herman Teunissen op zijn accordéon en Cees de Lange met een praatje vooral insloegen. Een gezellig bal onder leiding van Dick Heemskerk besloot,deze geslaagde jubileumviering van „Ninotchka" voor A.N.M.B. en ongeorganiseerden Op Donderdag 4 September zal de A.N. M.B. een huishoudelijke vergadering be leggen in de zaal Dors aan de Koningstraat. Op deze vergadering zal een nieuwe secre taris worden gekozen en tevens afgevaar digden voor het in October te houden vak groepscongres. Op Donderdag 11 September zal de Be- drijfsbond, speciaal voor de nog ongeor ganiseerden, in het Luxor Theater de film „Ninotchka" draaien; een goed verzorgd bijprogramma zal aan deze film voorafgaan. De nieuwste film van Charley Chaplindie binnenkort in roulatie zal worden gebracht, speelt in artistenkringeh. Charley Chaplin is niet alleen de schrijver van het scénario, maar ook de regisseur, de producer en één van de hoofdrolspelers. Enige van zijn kinderen heeft hij ook met een rolletje bedacht: op de foto ziet u van links naar rechts: Michael (6 jaar); Josephine (3 jaar) en Geraldine (7Vz jaar), die vol aandacht kijken naar een orgeldraaier uit de tijd waarin de film speelt. Vader Chaplin ziet u op de achtergrond. ADVERTENTIE Tot de plaatsen, waar de kortebaan zich al over een zeer lange reeks van jaren kan handhaven en het middelpunt vormt van de festiviteiten, behoort ook Heemskerk. Op zulk een dag is niemand in de tuin te vinden, het beste pak gaat aan, want het is draverij- dag. De Marquettelaan, fraai gelegen in dit landelijke pittoreske dorp met zijn eeuwen oude kerkje, is het toneel van de strijd, een strijd tussen een 18 kortebaners, waarvan het grootste deel zijn of haar sporen reeds op dit zo specifieke terrein heeft vevdiend. De oudste getrouwen bijn Eduard Anvil en George Wilkes, die het echter tegen de op komende jonge garde niet meer kunnen De dorpsjeugd, geschaard om ker- mistenten-in-wording, anderen druk bezig met de laatste hand aan de ver sieringen: zo zag Heemskerk er uit, aan de vrolijke vooravond van de komende feestdagen. De vreugde zat er gisteren al in, zelfs zo, dat de officials van de organiserende vereniging „Koningin nedag" de kalender moesten raadple gen om de feestdata te controleren, die toch werkelijk voor vandaag en mor gen genoteerd stonden. Waarom eigenlijk deze volksfeesten en nog wel georganiseerd door de vereniging „Koninginnedag"? Deze vereniging beoogt het houden van volksfeesten, oorspronke lijk ter gelegenheid van de Koninginnedag op 31 Augustus, die altijd enige dagen ver schoven werd om van de medewerking van de Harddraverij-vereniging „Heemskerk" verzekerd te zijn. De Koninginnedag is weliswaar verlegd naar de 30e April, maar dan is voor de Heemskerkers geen uitge breid „Koninginnefeest" mogelijk, doordat het werk in de tuinen, dat omstreeks die tijd volop aan de gang is, niet kan worden onderbroken. En al zou dit wel kunnen worden ondervangen: is er een Koningin nefeest of volksfeest voor een Heemskerker denkbaar zonder korte-baandraverijen? Het drafseizoen is in April en Mei nog ge sloten dus wordt de datum van het feest rustig verschoven tot de oude datum van de draverijen. Die vereniging „Koninginnedag" is maar niet zo een vereniging met betalende leden, neen, ieder betaalt naar draagkracht bij een van te voren gehouden collecte. Van deze opbrengst ontvangt de schooljeugd wel het leeuwenaandeel terug in de vorm van tractaties op school, vrijkaartjes voor de kermis èn kansen, om mooie prijzen te winnen, want om de jeugd is het eigenlijk begonnen. De ouderen worden in de gele- gijheid gesteld mee te doen aan feesten, die eveneens door deze vereniging zijn geor ganiseerd. Vanmorgen een begin De feestelijkheden zijn hedenmorgen be gonnen met een fleurige optocht van ver sierde fietsen en wagentjes, waarna de burgemeester, de heer H. Nielen, de aubade van de schoolkinderen heeft afgenomen. Niet alleen als burgemeester, maar als ere voorzitter van de vereniging „Koninginne dag" was de burgervader reeds gisteravond door de feestelijke stemming aangestoken. Hij was met de organisatie van het feest door de vereniging „Koninginnedag" zeer ingenomen en verheugde zich ten zeerste op de aubade van hedenmorgen, die hij tevens in zijn functie van burgemeester, als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin in ontvangst zou nemen. De tenten van de kermis waren even als andere jaren door het gehele dorp verspreid, alleen is de „Spin" vervangen door een Turkse schop, daar voor die spin geen ruimte was overgebleven door de nieuwbouw. Voor de spullenbazen maakte dit echter niets uit en ook zij waren vol goede moed. Nog meer goede moed bezaten de café houders, vooral zij „met dansgelegenheid". De heer Th. Bisschop, voorzitter van de harddraverij vereniging wist mee te delen, dat duizenden van hun belangstelling zou den blijk geven. Er waren reeds 18 paarden ingeschreven maar liever was hem 16 ge weest, omdat er dan minder herkansings- ritten verreden hoefden te worden. De toto is aanwezig op Donderdag, zodat er naar hartelust gespeeld kan worden. Of beloven namen als: O Marijke, Miss A, Notre Dame, O'Nelly Zora, (die vorig jaar de courses won!), Nanda O, Ninie Brewer, Louis F. H. enzovoort niets? Het zal waarachtig wel gaan in Heems kerk. Helaas is de oud-voorzitter van de vereniging „Koninginnedag", die vorig jaar het 25e feest leidde, de heer C. M. Veen, in Maart overleden en met hem is een man heen gegaan, die ailes voor het Volksfeest over had. Zijn opvolger, oud-secretaris, thans voorzitter, J. Bekker, is echter van hetzelfde hout gesneden en zal als wijlen zijn voorganger alles doen om dit feest tot een goed einde te brengen, want de orde commissarissen van de vereniging zullen te allen tijde trachten eventuële uitwassen te beperken. Dat zou hun eer te na komen. „De Luchtpost" vloog van Venlo Aan de wedvlucht voor oude en jonge dui ven vanaf Venlo (een afstand van 168 km.) is met 124 duiven deelgenomen door de Castricumse vereniging „De Luchtpost". De uilslagen zijn: 1. W. F. G. Tromp N. de Wildt 11.20.31: 2. J. M. Bruno 11.22.04; 3. A. J. Buter 11.23.08; 4. R. W. Bettink 11.26.04; 5. F. J. G. Tromp 11.26.50. bolwerken. Dit geldt ook al voor Lectare A, tot vóór 2 jaar één van de gevreesdste en snelste kortebaners uit de geschiedenis, doch zijn grote reeks overwinningen wordt uit gedrukt in de handicap en deze is zo zwaar, dat hij de nieuwelingen met zijn speed niet meer kan overrompelen. Ook Miss A krijgt langzamerhand het harde werk op de kéien in de benen en zoekt de laatste tijd vergeefs naar haar vorm. Daar niet te verwachten is, dat deze in Heemskerk weer aanwezig zal zijn, zullen de meeste tickets wel worden verkocht met de nummers, waaronder de paarden van stal Knijnenburg. waaronder.de Jan Wagenaar lopen. Daarnaast mag ook de recente openbaring op de kortebaan worden genoemd: Louis F H, de vos, die dit werk binnen enkele weken volkomen onder de knie had en dit in Santpoort en Zaandam duidelijk demonstreerde. Qua snelheid is hij echter de mindere van Wagenaar's merries Notre Dame en O Nelly Zora, die echter bij snelle ritten wel een cadens en daarmee ook de rit verliest. O Marijke van de Haagse stal Knijnenburg gebeurt dit zelden en daar zij regelmatigheid en een eerlijk karakter aan snelheid paart, vormt zij met de jeugdige Guusje Knijnenburg een combinatie, die de overwinning in Heemskerk zal kunnen boeken. De schimmels Nico Maire en Lietse Motzi, zowel als de steeds gevaarlijke Nanda O en O Nelly Zora, zullen haar waarschijnlijk niet kunnen kloppen. Op de plaatsen is te ver wachten de preferé van Jan Wagenaar en van stal Van Leeuwen en als outsider Louis F H. Eerste wedstrijdavond van „St. Thomas" De Castricumse R.K. damclub „St. Tho mas" heeft in hotel Sport-Duinzicht Maan dag zijn eerste wedstrijdavond van dit sei zoen gehouden. De uitslagen zijn als volgt: Afdeling 1. C. v. d. HimstC. Reijnders I1, J. GeukeJ. Kabel 20, A. de Zeeuw R. Stet 20, G. SprenkelingJ. van Velzen 1—1. Afdeling 2: H. LuteP. v. d. Himst. 02, H. Poel—W. Rozemeijer 0—2; A. Rietveld—B. Louman 20. C. OryS. Groentjes afge broken. Beroemde haringfilm naar Castricum Het bestuur van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling, afdeling Castricum, heeft een winterprogramma samengesteld dat ongetwijfeld de volledige goedkeuring van de leden kan wegdragen Allereerst zal op Donderdag 18 September in hotel De Harmonie een ledenvergadering worden ge houden, waar het programma aan de lederi wordt vooigelegd. Vrijdag 17 October vindt in zaal Roozendaal een filmavond plaats, waar onder meer de film „Het schot is te boord" vertoond zal worden. Van de ver eniging Amsterdamse Haven wordt de film „Oude glorie in nieuwe vorm" gedraaid. Als intermezzo zingt de bariton Leo Rom- merts zeemansliedjes. Een inleiding van de heer Dc Boer over het boek „1984" van George Orwell staat voor Donderdag 6 No vember op het programma. Deze avond wordt gegeven in hotel De Hai-monie. De heer Jaap Kunst komt op Donderdag 20 November spreken over „Het levende lied in Nederland", en het onderwerp dat ds. Buskes op Donderdag 11 December waarschijnlijk in het „Corsa"-Theater zal behandelen is getiteld: „In het land van Gandhi en Nehroe". Op een nader te bepalen datum in Januari 1953 spreekt dr. Van Rysinge, docent aan een landbouw school, over de film „Tennessee Valley", een film van de Amerikaanse Ambassade. De koorvereniging Castricum zal onder lei ding van de heer H. Duinker in Februari een concert voor de leden geven. De heer Duinker behandelt dan tevens het onder werp: „Tegenstellingen in de muziek". Voorts zijn er nog een tweetal lezingen waarvoor het bestuur de heer P. C. Faber uit Amsterdam en prof. dr. Garmt Stuive ling heeft uitgenodigd. Tot besluit van het winterseizoen wordt 31 April een film toneel- of cabaretavond gehouden. „De Pion" gaat reglementeren Alvorens het nieuwe speelseizoen van de schaakclub „De Pion" Vrijdagavond in hotel Meijer een aanvang neemt, zullen de scha kers hun jaarvergadering gaan houden. „De Pion" bestaat ruim 26 jaar en zelfs de oudste leden herinneren zich niet, dat ooit een op papier gebracht reglement als basis der club dienst heeft gedaan. Wel waren er vaste richtlijnen, doch deze werden mondeling „overgeleverd". Hoe alles van het begin af precies was geregeld, kan niet meer worden nagegaan, daar in de oorlog het hele archief is verbrand. Het bestuur is nu van mening, dat, gelet op de gestadige groei van de vereniging, het onverstandig zou zijn alleen op traditie en gewoonte verder te bouwen. Het stelt daar om op deze bijeenkomst een huishoudelijk- en een wedstrijdreglement voor. Tevens staat er een bestuursvei-kiezinig op de agenda daar de heren C. J. Heeck, J. A. van Raven- zwaai en D. Keetbaas periodiek aftredend zijn en zich niet meer herkiesbaar stellen. ADVERTENTIE WOENSDAG 3 SEPTEMBER Raadhuis, van 14 tot 15 uur: Spreekuur wethouder van Onderwijs. Thalia, 20 uur: „Tot ziens in New Orleans". Rex, 20 uur: „Het ei en ik". DONDERDAG 4 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling pelsjagers van Hudson's Bay". Rex, 20 uur: „Het ei en ik". ,De Zo zat Lumpo lekker op de kussens in de auto en ze reden met een flink vaartje weg. Hij vond het helemaal niet onplezierig, dat hij nu zo gemakkelijk haar de stad kwam! De meneer praatte wat met hem en Lumpo vertelde, hoe hij hier was gekomen, en wie zijn vriendjes waren. Onderwijl keek hij uit het raampje naar buiten. Wal ging dat gemakkelijk en vlug! Vóór hij er erg in had, waren ze al in Speelgöedstad. Lumpo zei, waar hij moest zijn, en even later stopte de 'auto voor het huis van oom Tripje. „Dank u wel, meneer!", zei Lumpo. „Dag, Lumpo", zei de vriendelijke meneer. „Dus denk er voortaan aan, eerst uitkijken en je hand uitsteken, hoor!" Rick en Bunkie keken verbaasd op, toen Lumpo daar met een auto kwam aanzetten. „Hallo!", lachte Rick. „Ben je 'n rijke meneer geworden?" Maar toen zag Bunkie het verband om Lumpo's hoofd. „Wat is er met je gebeurd?", vroeg hij ongerust. „O, 't is niet zo erg, hoor", zei Lumpo. „Ik ben tegen die auto op gereden en toen heb ik mijn bol 'n beetje geschramd. Het zal wel over gaan". En toen vertelde hij hoe het was gebeurd. Niet slecht. De „Mary", die Dinsdag aan de afslag was. besomde voor een 8-daagse reis f 18.000 en de „Vios", die een dag korter uit was, noteerde f 18.050. De „Flamingo", wiens vis-kwaliteit door het lange binnen- liggen achteruit was gegaan, noteerde f 11.100 voor een 10-daagse reis. Nummer twee. Als tweede gegadigde voor de Donderdagmarkt meldde zich Dins dagmiddag nog de „Noi-ma Maria" met 900 kisten makreel, 100 haring, 200 schelvis en piepers, 50 kabeljauw en gullen en 50 diver sen. Ook de „Vikingbank" met 1300 k. haring aan boord, zal Donderdag markten. In en uitvaart. Dinsdag kwamen binnen (opgave tot 16 uur) de IJM 10. 262, 213, 215, 261, 241, 249, Urk 28, 86. 90, 161, 85. EH 131, 180, KW 147, IJM 226, 21. 62. 1, 209. Urk 51. Naar zee vertrokken de KW 64, IJM 38, 60, KW 30, 176 en 19. Vijf daagjes. Na de korte 5-daagse reis van de vorige week. toen de „Thorina" kans zag 1500 kisten te vangen, kwam vandaag al weer melding van binnenkomst. De Thorina, die jongtsleden Maandag naar zee vertrokken is, zal Woensdagmiddag al weer aan de kant liggen om Donderdag haar 1500 kisten haring aan de man te brengen. Pool. Van de Poolse vloot vertrok naar zee de GDY 153 Area. Vandaag. Vandaag zullen de „Gelria" met 1500 k. haring en 50 k. diversen, de „Sumatra" met 1400 k. haring en de „Marie van Hattum" met 1200 k. haring aan de markt zijn. Zelfde koers. De prijzen van Dinsdag kwamen vrijwel overeen met die van Maan dag. Alle noteringen bleven prijshoudend en vooral de verse vis ging vlot van de hand. De tong kreeg f3,80 tot f3,85 per kg. en de middelsoorten konden weer gemakkelijk f 1,65 behouden. De kleine scholletjes waren iets hoger in prijs. Schol I steeg tot f 18 en f 20 en schol 3 bereikte f 13 tot f 15 per 50 kg. De verse haring, waarvan ongeveer 4500 kis ten wei-den aangevoerd, vond vlot kopers, vooral waar het de grote en levende kwali teiten betrof. Deze vis werd dan ook be taald met f 14 tot f 12. de kleinei-e soorten brachten f 11 op. Daar wa^r de kwaliteit te wensen overliet, moesten de vismeelfabrie- ken weer redding brengen, die overigens ook Dinsdag weer grage afnemei-s bleken te zijn. Nog op zee. Met uitzondering van de schepen, die i-eeds binnenkomen voor de Woensdagmarkt, staan de volgende schepen nog op de agenda voor het vei-dei-e week- vei'loop: de „SchooiT' vei-ti\ 26 Aug., de „Norma Maria" verti-, 26 Aug., „Viking- bank", „Petten" en „Shamrock" vertr. 27 Aug., „Bergen", Hei-man" en „Chénévière" vertr. 28 Aug. en de „Limburgia' en „Post Boy" vertrokken de 29e Aug. Als oudste vertrekkers van de loggervloot stonden tot Dinsdagavond nog geboekt de HD 87 en 79 vertrokken 25 Aug., Katwijk 162. Katwijk 26. Vlaardingen 78, vertrokken 25 Aug. en de IJM 221 en IJM 209 vertrokken 29 en 22 Augustus j.l. Uitwijken. De Tzonne gaf de voorkeur aan Vlaardingen en liet Dinsdagmiddag IJmuiden links liggen om Woensdag haar 1800 kisten Zuidelijker te gaan lossen. Marktberichten. Prijzen: heilbot 32,70; gr. tong 3.853,65; grm. tong 2,202,06; kim. tong 2—1,90; kl. tong I 1,74—1,48; kl. tong II 1.43—1,31; tarbot I 2,65—2.20, per kg. Kl. schol II 2511; schar 1813; bot 1912; v. haring 14,5011; makreel 2010,80; gr. schelvis 61; grm. schelvis 56; kim. schelvis 5047; kl. schelvis I 5548; kl. schelvis II 4019: wij ting 2418; gr. gul 4746; midd. gul 3627: kl. gul 2216,50, per 50 kg. Gr. kabeljauw 196164, per 125 kg. Aanvoer: 18 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot. 124 kisten schol, 25 kisten schar, 5 kisten bot. 4704 kisten haring, 260 kisten makreel, 98 kisten schelvis, 165 kisten wijting, 65 kisten kabeljauw en gul, 15 kisten diversen. Totaal 5480 kisten. Te veel. Toen de „Maria van Hattum", (1250 kisten en 3 ploegen), de „Gelria" (1660 kisten,en 4 ploegen) en Sumatra IJM 61 (3 ploegen voor 1400 kisten) aan de markt verschenen, was de loskracht dik volgeboekt. Schipper v. d. Leek was de vierde Dinsdag morgen, doch stond met de 1700 kisten haring voor de keus de tweede losbeurt te nemen of een eerste losbeurt voor de vol gende dag. Een half uur na binnenkomst werd de tros weer losgemaakt en koers gezet naar Vlaardingen om daar Woensdag te lossen. De loskracht was Woensdag toch al ruim bezet omdat naast de trawlers ook nog de logger IJM 209 (schipper C. Buis) met 485 kisten vis en 150 stijve kabeljauwen was ver schenen. evenals de HD 79 met 250 kisten verse vis en drie kotters. Naar huis. De kotter IJM 27 besloot met 100 manden vis naar huis te komen omdat schipper Clots zich aan een van de benen had bezeerd. Deze IJmuider kotter van de rederij v. d. Heyde heeft Woensdag de vangst gelost. Op Dinsdag 2 September liepen de haven van IJmuiden binnen: Jagersfontein van Antwerpen, Douro van Cadix, Flevo van Genua, Hollandia van Gothenburg, Hesperia van Port Said, Clen Mac Leod van Londen, Ulmbruder IV van Sandefjord, Jenny Bon- van Harmina. Tyro van Rotterdam, Follen van Mesane, Morelli van Kotka. Vertrokken zijn: President Roosevelt naar Sorham, Spieka naar Breton, Arraton naar Nordenham, Duchess of Athess naar Gibral tar. Gezina Hendrika naar Delfzijl, Rönnskar naar Londen, Roepat naar Brake, Swift naar Londen, Lauting naar Norköping, Eem- stroom naar Leith, Zijpenberg naar Huil, Ardetta naar Rotterdam, Jans naar Londen, Narwal naar Bremen, Berkelstroom naar Huil, Grebbestroom naar Londen, Mentor naar West-Indië. ADVERTENTIE vertaald uit het Engels. Ol) Toni lachte toegeeflijk, al wist ze heel goed, dat warme melk en iets heel licht verteerbaars veel beter voor de bijna tach tigjarige zouden zijn. Het had echter geen zin over deze oude ingeroeste gewoonte met Olivia te redetwisten. Toni was blij, dat de gok-avondjes door het slechte weer niet al te vaak voorkwamen in het regen seizoen. Fisk, die uitstekend timmeren kon, was bezig met het vervaardigen van een houten scheepje, naar een oud model, voor zijn grootmoeder's verjaardag. Hij liet het Toni zien, die vol bewondering was. Het was een copie naar een model uit het museum van Miranda, van een schip, dat iets te maken had gehad met de geschiedenis van Fla mingo Eiland. Fisk had uren in het museum doorgebracht om alles te tekenen en onder zijn kundige handen kwam een klein kunst werk tot stand. Toni, die hem op een mid dag gadesloeg, bepeinsde, dat zulke handen ook goed chirurgswerk zouden kunnen doenZe had dit tot Mark gezegd, toen ae hem na een bezoek aan Floriana uitliet. Mark knikte. „Ja, het is zonde van de jon gen, dat hij hier in deze uithoek vastgehou den wordt. Hij is intelligent, wil graag leren, is nu volkomen onbedorven en vol enthousiasme. Als mevrouw Burden hem echter nog lange jaren vasthoudt, zal ook hij ten onder gaan aan de invloeden van hier. Doe wat je kunt voor Fisk, Toni!" „Ik heb helaas maar weinig invloed," zei ze zacht. Ze was het volkomen met Mark eens, dat er in Fisk's belang iets gedaan moest worden. Mark had haar peinzend aangekeken en gezegd: „Dat weet ik nog zo net niet. Op de een of andere manier heb je op Floriana veel indruk gemaakt. Ik zie je nog wel hierover...." En weg was hij geweest in grote haast. Het portier van zijn auto sloeg dicht. In de regentijd waren er altijd veel zieken op het eiland en er was thans ge legenheid te over voor hem om diverse tro pische koortsen te bestuderen. De avond scheen eindeloos te zijn en mevrouw Burden was .niet naar bed te krij gen. Ze maakte er een echte familie-avond van en praatte aan één stuk door. Carlos zat. in een van de banken bij het raam en sloeg het groepje rond de rolstoel gade. Hij hoorde niet helemaal tot de familie en hield zich op een afstand. Hoewel zijn bloed kookte door het trage verloop van de avond, zag hij er uiterlijk kalm en onbewogen uit. Toni scheen vol belangstelling naar de ver halen van de oude vrouw te luisteren, ter wijl ze toch op hete kolen behoorde te zit ten om haar naar bed te krijgen, opdat ze zich bij Carlos, die haar in de patio zou v/achten, kon voegenCarlos wond zich op. Mevrouw Burden had hen de afgelopen week opzettelijk gescheiden gehouden. Ze wilde Nigel een kans geven. Hij kon het zichzelf moeilijk vergeven, dat hij in een zwak moment Toni zijn gevoelens ten op zichte van haar had duidelijk gemaakt. Nigel lag lui in een gemakkelijke stoel in een hoek van de kamer en sloeg eveneens de groep rondom zijn grootmoeder gade. Zo nu en dan keek hij in de richting van Car los en deze voelde iets van spot in de koele blik, die op hem gevestigd werd. Het was alsof Nigel, na jarenlang Carlos' verachting voor zijn geringe bekwaamheden ondergaan te hebben, thans bijzondere troeven in han den hield. Alsof hij hem toeriep, dat hij thans ieder ogenblik wraak zou kunnen nemen. Ze wisten beiden, dat wanneer Car los ook maar de geringste belangstelling voor Toni tegenover Mevrouw Burden zou tonen, het voor Nigel een klein kunstje zou zijn het ontslag van Carlos te bewerk stelligen Nigel's belangen zouden voorgaan, ook al v/as Carlos bijna onmisbaar op Floriana. Met al haar millioenen zou Mevrouw Bur den echter niet al te veel moeite hebben om een nieuwe administrateur te vinden, ter wijl Nigel haar kleinzoon en erfgenaam was en van een leeftijd, die goed bij Toni paste. Carlos had het onbehaaglijke gevoel, dat Nigel precies wist wat er in hem omging. Hij had moeite zich te beheersen. Het idee van Toni, gebonden aan een nietsnut als Nigel, maakte hem buiten zichzelve. Hij had de grootste moeite om zichzelf in toom te houden. Olivia was intussen rustig bezig met ver halen over Floriana van vijftig jaar ge leden, toen ze er als jonge vrouw was komen wonen. „Toén hadden we feesten Elke gelegenheid werd aangegrepen om een feest te organiseren, verjaardagen, geboor ten, alles. Er was weinig andere aflei ding, geen auto's, geen radio, geen telefoon en geen electricileit." Ze glimlachte tegen Toni, die met glanzende ogen naar haar luisterde. „We maakten met onze feesten echter veel goed. Onze huizen waren voor ons net zoveel waard als thans de club, de bioscoop, de schouwburg en wat al niet meer tezamen, en ik heb vaak het gevoel, dat het peil van ons amusement veel hoger was dan van jullie tegenwoordig." „U was natuurlijk de koningin van Fla mingo Eiland bij dat alles, hè grootmama!", zei Fisk plagend. „Inderdaad behoorden wij tot een van de leidende families," antwoordde Olivia en haar oude felle ogen hadden even een zachtere glans bij de herinnering aan de glorieuze dagen van weleer. Ze keek het vertrek rond. Het meubilair was bijna nog hetzelfde, maar de vele jaren tropische hitte hadden het geen goed gedaan. De kleuren van het damast en brocaat waren verschoten en de lucht, die er op Floriana hing, deed soms aan een museum denken. En dan te denken, dat zij Floriana ouder wets had gevonden, toen zij er zelf als jonge bruid aangekomen was! Met de wijsheid, die ze in lange jaren had opgedaan, was ze thans haar echtgenoot dankbaar, dat hij haar verhinderd had het antieke meubilair door nieuwe waardeloze rommel te ver vangen. „De bedienden waren dagen tevoren bezig met voorbereidingen voor zulke feesten," vervolgde ze haar verhaal. „Alles werd ge poetst en gewreven en er was zoveel voed sel, dat een leger er van zou hebben kunnen leven. Alles werd prachtig versierd met bloemen. Vele gasten bleven slapen en sommige bleven zelfs wel een week logeren. De vrouwen bleven dan bij mij en we maakten ons mooi voor het dansen des avonds." Olivia woof zich koelte toe met haar waaier en Rita lachte opeens luid. „Wat vond u in hemelsnaam aan zulke vrouwen-onderonsjes?", vroeg ze op enigs zins laatdunkende toon. Ze vond de ver halen over het verleden kennelijk ver velend, in tegenstelling tot Toni, die er van genoot. Het meisje trachtte zich Floriana voor te stellen, zoals het geweest moest zijn in die tijd. Ze zag Olivia voor zich als een jonge, mooie vrouw, die zielsveel hield van haar echtgenoot en geboeid was door het nieuwe leven op het tropische eiland, waar ze zo'n belangrijke rol als een van de rijk ste vrouwen zou spelen. Olivia keek haar schoondochter spottend aan. Ze vouwde haar waaier dicht en lachte. „Mijn beste Rita, we vonden het ge zellig als vrouwen over alle onderwerpen te praten, welke vrouwen sinds de tijden van Eva geïnteresseerd hebben. Echtge noten en babies en personeel en schandaal tjes. Hoewel we niet veel aan schandaal konden doen, daar we als kleine blanke minderheid een hechte band moesten vor men. Tegenwoordig op de Club is er op dat gebied veel meer te beleven! De diepe men selijke interessen veranderen echter niet zo heel veel tengevolge van nieuwe vindingen als auto's en bioscopen en ijskasten. „Waarschijnlijk niet," zei Rita en haalde bijna onmerkbaar haar schouders op. De oude vrouw wist, dat ze Paul, die veel te oud voor haar was, getrouwd had om het geld, dat hem te wachten stond. Dat haar huwelijk door het lange wachten op de erfenis een mislukking was geworden, vond Olivia kennelijk haar verdiende loon. Chester merkte vol enthousiasme op: „Het leven in die tijd moet groots geweest zijn" en Molly keek hem met een lachje aan en voegde er aan toe: „Inderdaad maar eigenlijk verschilt het niet zo héél veel van het leven, dat jij op het ogenblik leidt." „Toch wel!", kwam Olivia tussenbeide. „Je moet begrijpen, dat onze mannen alleen maar jaagden en visten in hun vrije tijd. Verder hadden ze het razend druk met het leiden van hun plantages. Je vader kende ieder stukje grond van Floriana, Molly. En zo was het ook bij zijn vader en zijn groot vader. Ze kenden al het werkvolk en. (Wordt vervolgd)r

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6