Varkenspest neemt in Velsen toe Visconserven-fabrikanten achten de opvangprijs voor verse haring te hoog „Grotere afzetmogelijkheden bij lagere minimumprijs" Agenda voor Velsen Preventieve inenting het enige middel om verlies te voorkomen België zou misschien goedkoper willen leveren Competitie provinciaal damkampioenschap G.S. klopte D.C.IJ. Havenberichten 5 Draagt Elkanders Lasten collecteert in Velsen Concert gaat niet door Agenda raad Velsen tfört Afrastering hockeyvelden in „Schoonenberg" Familiedag in Bergen van Humanistisch Verbond Historisch Genootschap op excursie Viskatrol aan de haal Het nieuwe puntenraadsel Voor jonge hersens Wat zou jij doen DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1952 Maximum-snelheid 5 km. per uur slaat op het hord dat deze Amerikaanse soldaten in Korea passeren. Hun snelheid is aan merkelijk minder. Zij worstelen legen een stroom, die van de heuvels komt en door de regens sterk is gezwollen. De „varkenspest", die de laatste tijd heel wat slachtoffers maakt onder de Neder landse varkensstapel, neemt ook in Velsen toe. Al is deze toeneming: niet onrustba rend, het is toch zaak de ontwikkeling: nauwlettend in het oog te houden,, zo deel de de directeur van de gemeentelijke vlees keuringsdienst, de dierenarts L. J. Kas ons mede. De varkenspest is een ziekte, die helaas herkend wordt op een ogenblik, dat de besmetting reeds in een voor de dieren fataal stadium is gekomen: zodra de ziekte zich openbaart moeten de besmette var kens afgemaakt worden. Het is dus te allen tijde aan te raden vooral nu de varkens pest in Nederland epidemische vormen be gint aan te nemen de varkens preventief te laten inenten. Velsen kent weliswaar geen grote varkensstallen de grootste is die van het Provinciaal Ziekenhuis te Sant poort maar er zijn toch nog altijd ruim vijftig varkenshouders, wagronder een aan tal nieuwe bedrijven in de duinen, die ge vaar zouden kunnen lopen. Tot nu toe heb ben zich drie gevallen van pest voorgedaan. Hoe snel deze ziekte overigens om zich heen grijpt, is onlangs bewezen bij de HET VASTSTELLEN VAN EEN MINIMUMPRIJS voor verse haring, een kwestie die elk jaar nogal wat voeten in de aarde heeft en die dit seizoen opvallend laat afkwam (wij publiceerden de nieuwe op- vangprijzen dezer dagen) wijkt in menig opzicht af van een normale han delstransactie, waarbij de verkoper probeert, een zo hoog mogelijke prijs voor zijn product te ontvangen, terwijl de koper het artikel tracht zo goedkoop mogelijk te krijgen: het spel van vraag en aanbod, waaruit tenslotte een prijs ontstaat. Een opvangprijs voor verse haring echter dient rekening te houden met het doel van de gevangen haring, dat primair als „de menselijke consumptie" omschreven moet worden. In dit verband zou de nieuwe, pas-afgekomen opvangprijs voor haring bevredigend ge noemd kunnen worden, omdat er inderdaad rekening werd gehouden met de menselijke consumptie en de opvangprijs dus alleen geldt voor eetbare haring. Dit zal ongetwijfeld tot gevolg hebben, dat de zorg voor het product ■aan boord van de trawlers gestimuleerd wordt. De visconservenindustrie evenwel meent een opvangprijs als ideaal te moeten zien, waardoor de consumptie van het product in het algemeen zo veel mogelijk wordt be vorderd en de besommingen van de sche pen tegelijkertijd een redelijk niveau kun nen bereiken. Dit impliceert dus, dat er zo weinig mo gelijk verse haring naar de vismeelfabrie- ken verdwijnt en zo veel mogelijk naar de tafel van de consument, aldus de man van de ingeblikte haring. Mogelijkheden beperkt De mogelijkheden voor de verwerking van de verse haring zijn echter beperkt: als verse haring zonder meer zal het pro duct moeilijk zijn weg naar de markt kun nen vinden, daar de haring van de zomer maanden uitermate bederfelijk is en zij dus als exportproduct daargelaten of er kan sen op uitvoer van dit massaproduct zijn niet erg sterk staat. Voor invriezen is verse haring, die in de maanden Augustus en September wordt buitgemaakt, zoals bekend mag worden verondersteld, evenmin erg geschikt: ze is te vet en wordt dus tanig. Het zouten van trawlharing uit het hoogseizoen is evenmin mogelijk, daar dan een product ontstaat, dat niet aan alle kwaliteitseisen kan vol doen. Dan is er nog de mogelijkheid van het roken, maar ook hier liggen de moge lijkheden nog niet zo erg gunstig. Ten eer ste is ook dit product niet al te lang houd baar en bovendien is het moeilijk op de binnenlandse markt een gaatje open te peuteren in het bestaande voedselpakket ten gunste van vis-hoe-dan-ook. (Aan de andere kant menen wij enig optimisme te mogen reserveren voor het gefileerde, ge rookte product, dit via de REHACO zijn weg zoekt naar de consument, red.). Naar Azië en Afrika Er blijft dus een afzetmogelijkheid van verse haring in ingeblikte vorm over: voor al in de onontwikkelde gebieden van Afri ka en Azië, waar het eiwitrijke voedsel ten gevolge van het klimaat practisch alleen maar kón bestaan uit geconserveerde vis, liggen markten braak, die voor de jonge IJmuidense visconservenindustrie niet te versmaden zijn. Het houdbaarheidsprobleem geldt niet voor de visconserven de conserven- industrie kan met haar product doen wat ze wil en er zelfs een stapelproduct van maken. Als ze dus op grote schaal wordt vervaardigd, is het mogelijk tegen een re delijke prijs, waarmee te concurreren is. Als de haring-in-blik goedkoop te maken is, kan de conservenindustrie haar vleugels wijder uitslaan de outillage is er en de wil evenzeer: de deviezenportefeuille zou er alleen maar voordeel van hebben. Het jaar 1951 vermeldt voor de export van visconserven liet niet onbelangrijke bedrag van dertien millioen gulden en dat zou desgewenst (met een lage opvangpriis!) op te voeren zijn tot zeg maar dertig mil lioen, menen de industriëlen. Nog is er een stijgende liin te ontdekken Jn de export, maar hier zal spoedig een knik in komen, want de conservenindustrie Donderdag 4 September Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling „Pels jagers van de Hudson Baai". Rex, 20 uur: „Het ei en ik". Vrijdag 5 September. Raadhuis, 10.3011.30 uur: Spreekuur wet houder van Financiën. Thalia, 20 uur: „Circus Arena". Rex, 20 uur: „De nacht is mijn koninkrijk". heeft haar orders al ver vooruit geboekt en zij hield daarbij geen rekening met een op vangprijs zoals hij geworden is een op vangprijs, welke naar de mening van de industrie beslist te hoog ligt om als basis te dienen van de inblikkerijen. "Vlucht naar België? Het is dus geen wonder, dat de visconser venindustrie van I.Tmuiden haar voelhorens naar een andere haringmarkt gaat uitste ken in dit geval naar de Belgische. Er is vandaag een vergadering in Oostende, waar men zal proberen een overeenkomst te maken over de leverantie van verse haring tegen een prijs, die beneden de Nederlandse minimumprijs ligt. Deze aanval op de Nederlandse prijs kan van invloed zijn op het marktbeeld hier en elders of deze invloed gunstig wordt, dient te worden afgewacht. De fraaiste prestatie in de ontmoeting tus sen de club der meesters en het DCIJ-tiental was de overwinning van G. Postma op de ex-kampioen van Nederland en Frankrijk, Herman de Jongh. Ook Vooys aan bord 10 zal wel een behoorlijk aantal punten voor zijn club scoren. De eerste twee borden van DCIJ uitgezonderd zullen de overige 6 leden moeite krijgen om het gemiddelde te be halen. Laros werd door Keiler naar de randen ge dreven en verloor het nadelig eindspel. Vos en Dukel speelden voorzichtig remise. Van Straten werd echter door de ex-kampioen van Amsterdam J. Steenhuis totaal over speeld, en moest met een bord met stukken opgeven. Ook T. Postma had totaal niets tegen de ex-kampioen van Nederland W. Rustenburg in te brengen. Voorzitter De Jong verloor al spoedig in de opening een stuk en daarna de partij. Ott en Swier waren technisch minder dan de leerlingen van Keiler. De gedetailleerde uitslag luidt: DCIJ GS H. Laros—R. C. Keiler 0—2 B. Dukel—J. H. Vos 1—1 T. PostmaW. Rustenburg02 J. v. StratenJ. Steenhuis02 G. PostmaHerm. de Jongh20 K. de JongP. G. v. Hout02 L. Koetsier—O. v. Dijk1—1 H. Swier—K. Hof 0—2 D. Ott—J. v. Utteren 0—2 L. VooysP. Mons20 Totaal6—14 Dinsdagavond speelt het eerste tiental in Amsterdam tegen de nieuwe hoofdklasseclub ODV, welk tiental Oostzaan uit de hoofd klasse verwijderde. Het wil ons voorkomen dat een volledig DCIJ-team deze wedstrijd kan winnen, omdat dit pas gepromoveerde tiental nog niet zo buitengewoon sterk is en meer tot de middelmoot clubs behoort. Van acht tot elf September zal in Vel sen wederom de jaarlijkse collecte voor het fonds „Draagt Elkandex-s Lasten" worden gehouden, deze keer in samenwerking met de Interkerkelijke Protestantse Stichting „Zuid Nederlands Sanatorium". Het mag genoegzaam bekend heten dat het Fonds zich beijvert voor de hulp aan t.b.c.-pa tiënten van de Christelijke Vakbeweging in Nederland. Per paar is voor deze hulp een bedrag van 350.000 gulden nodig. Enige collectanten zijn nog zeer welkom. Men kan zich aanmelden aan de adressen: Lorentzstraat 30, Kastanjestraat 42 en Kompasstraat 11. Het concert, dat het muziekcorps „Wil- helmina" Vrijdag 5 September zou geven op het Stationsplein in IJmuiden, gaat door tal van onvoorziene omstandigheden niet door. Na een aantal gesprekken met viscon- serven-industriëlen is ons gebleken, dat er in deze sector van het IJmuidense visserijbedrijf een toenemende ongerust heid bestaat omtrent de gevolgen van de hoogte der opvangprijs voor de af zetmogelijkheden der ingeblikte verse haring een product dat in de zomer maanden zowel de reders als de hande laars elk jaar weer grote zorgen baart. Het standpunt van onze zegslieden geven wij weer uit hoofde van de vele inte ressante aspectendie er aan kleven, zonder er echter een eigen mening aan te verbinden in deze gevoelige materie. Klaar, maar niet af. Het hospitaal kerkschip „De Hoop", dat al enkele dagen in IJmuiden binnenligt, maakte zich Woens dag klaar om weer naar de vloot te ver trekken. Cruquius in de Haarlemmermeer, waar vier stallen kort na elkaar besmet raakten en volledig afgeslacht moesten worden. Geen mond- en klauwzeer Er wordt meestal met de inenting te lang gewacht, wat wel gebleken is bij de mond en klauwzeer (waarvan momenteel geen enkel geval in de gemeente Velsen bekend is). Ook deze ziekte is te voorkomen door een vroegtijdige inenting met een uitste kend werkend vaccine van het Mond- en Klauwzeerinstituut, dat zijn invloed ge durende zes tot negen maanden na de vac cinatie doet gelden. Zodra mond- en klauwzeer zich evenwel openbaart, is het hele koppel koeien, dat er mee besmet is of zelfs mee bedreigd wordt, verloren: het moet worden afgemaakt. In dit geval is voorkomen dus meer dan ooit beter dan genezen. De agenda voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen op Dins dag 9 September 1952 te 19.30 uur, ten gemeentehuize, ziet er als volgt uit: Vaststelling notulen; ingekomen stukken en mededeling; oninvorderbaarverklaring van belastingposten; verpachting van wei degrond aan de Driehuizerkerkweg te Drie huis; verpachting van tuingrond te Sant poort; wijziging onteigeningsbesluit; ver huur van grond aan de Stichting voor So ciaal Cultureel Werk; vaststelling van een algemeen ambtenarenreglement en van een arbeidsovereenkomstenverordening; afras tering hockeyvelden in het gemeentelijk sportpark „Schoonenberg"; crediet voor het aanbrengen van wandversiering in het door uitbreiding verkregen gedeelte van de Willem de Zwijgerschool en voor de aan schaffing van leermiddelen ten behoeve van de Prof. Dr. Ph. Kohnstammschool; verzoek om uit de gemeentekas te mogen ontvangen een tegemoetkoming in de ver voerkosten, als bedoeld in artikel 13, juncto artikel 126, der Lager-onderwijswet 1929; verzoek van het bestuur van de R.K. Schoolvereniging St. Laurentius te IJmui- den-Oost om medewerking, ingevolge arti kel 72 der Lager-onderwijswet 1920, voor de verandering van inrichting van de St. Antoniusschool, aldaar; benoeming van: a. een lerares aan de Gemeentelijke Huis houdschool te IJmuiden; b. een leraar aan het gymnasium Felisenum; c. onderwijzend personeel aan de openbare lagere Water- vlietschool te Velsen-Noord; d. twee leden van de commissie van overleg voor de ambtenaren; e. twee leden van de commis sie van overleg voor de werklieden; en loting ter vaststelling van de beide afdelin gen van de Raad en voor de aanwijzing van de voorzitters en de plaatsvervangen de voorzitters daarvan. :^Hf\nre ÖLS DONDERDAG, 4 September 1952. Beste kinderen, Op het plaatje van de week bekijken we deze keer eens samen een vijftal mooie, eigen aardige vogels. Het zijn „Flamingo's" en ze doen je op het eerste gezicht wel wat denken aan zwanen op lange poten. Misschien heb je ze in Artis wel eens gezien en daarbij hun bijzondere sierlijke houding bewonderd. Ook de kleur van hun veren is heel mooi, rose-rood en wit. Ik moet altijd aan een sprookje 'denken, als ik die vogels zie. Ze komen voor in Amerika, in Noord-Afrika en langs de oevers van de Middel landse en Zwarte Zee. In grote troepen zwerven ze langs de strandmeren, die zout of brak water bevatten. Daar staan ze dan meestal op één poot in 't water, de hals gebogen en turend naar de kleine waterdiertjes, die hun voedsel vormen. De Arabieren zijn dol op hun vlees en maken dan ook voortdurend jacht op ze, vooral op de jonge exemplaren. Ziezo, deze dieren zijn jullie vast niet vreemd meer als je een bezoek brengt aan onze dierentuin in Amsterdam. En nu gauw naar de post. MEIZOENTJE is'deze keer de eerste. Ik zie nog geen opstel van je verschijnen, meiske! Deze keer zal het ook wel niet lukken. Je moet het toch eens proberen, dat zou ik leuk vinden. Fijn, dat je rok zo goed is uitgevallen. Jij wordt nog eens een prima coupeuse. EIKEBLAADJE, je brief is mij te laat in handen gekomen, maar voortaan zullen we beter opletten. Fijn, dat je zo in je schik bent met het boek. Leuk hè, die nieuwe vakken op school er bij. Vind je het wel prettig dat de vacantie weer op is? CLEMATIS schreef weer een gezellige brief. Wat een heerlijke dag heb je gehad zeg! Gelukkig dat je net beter was, want het zou toch erg jammer geweest zijn als je de bruiloft niet had kunnen meemaken. Ik vond het leuk, dat je alles zo uitgebreid vertelde, want dan is het net alsof ik er zelf bij geweest ben. Is de eerste dag op school je goed bevallen? Volgende ronde doe je toch zeker mee met de puntenraad- sels! Öok voor FLUITEKRUID is de schooltijd weer begonnen. Ja meisje, aan alle pret tige dingen komt een einde. Maar het is toch ook wel weer leuk om naar school te gaan, vind je niet? Hebben jullie prettig „gemarkt" in Haarlem? SCHONE SLAAPSTER is ook weer van de partij. Dus jij gaat als je thuiskomt uit school meteen schommelen. Waar heb je dat instrument van gemaakt? Val maar niet naar. beneden als dat eigen-gemaakte ge valletje niet zo sterk blijkt te zijn. Je pun- tenraadsels moet je voortaan wat beter verzorgen, want anders win je nooit een prijs Kijk maar eens of het nieuwe wat voor je is. Een mooi boek is wel een beetje de moeite waard, vind je niet? APPELSNOETJE is alweer heerlijk aan het koken geweest. Je menu zag er koste lijk uit, hoor! Die broches van raffia lijken me.erg aardig, vooral omdat dit materiaal zulke mooie, heldere kleuren heeft. Je puntenraadsel was toch niet helemaal goed, hè? TUINMAN is erg fn zijn schik, dat hij bij een meester zit op school. Ik kan het me best voorstellen Tuinman, ik voelde me vroeger ook een hele Piet als ik maar vast bij die juffrouwen vandaan was. Doe maar goed je best, dan zul je het wel redden in de klas. En dit was weer ons laatste briefje deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. Om onbevoegden te weren In de op 21 November 1950 gehouden raadsvergadering is besloten een crediet van f 29.070.toe te staan voor de aanleg van drie hockeyvelden in het gemeentelijk sportpark .Schoonenberg". Dit werk is nu gereed gekomen. De ligging van de velden is zodanig, dat zij van drie zijden door een ieder, dus ook door onbevoegden, kunnen worden betreden. Dit kan een belangrijke schade tot ge volg hebben. Bovendien moet worden ge vreesd, dat dientengevolge in de toekomst de veiligheid van de gebruikers van de, ten Westen van de hockeyvelden, nieuw aan te leggen verkeersweg, in gevaar zal worden gebracht. Het verdient daarom naar de mening van B. en W. aanbeveling, de velden aan de Zuid-, Oost- en Westzijde van een afrastering te voorzien. Deze kan worden geplaatst door het nog aanwezige personeel van de D.U.W., zodat in de uit te betalen lonen subsidie zal worden ver leend. De aan de uitvoering van dit werk verbonden kosten zullen naar raming 3500.bedragen, welke kosten slechts tot een bedrag van 500.kunnen worden bestreden uit de post „afrastering" van de, door de „Grondmij" d.d. 11 November 1950, opgemaakte begroting voor de aanleg van de hockeyvelden. In verband met het vorenstaande wordt voorgesteld, het reeds toegestane crediet, in verband met het aanbrengen van een afrastering, met 3000.te verhogen. Het gewest Noordholland van het Hu manistisch Verbond heeft voor Zondag 7 September een familiedag in de duinen bij Bergen georganiseerd. Er zullen volksdan sen worden gedemonstreerd. De heer W. F. Koeman zal een kort woord spreken en voorts staat natuurlijk het landschap ter beschikking voor een fraaie wandeling. De kinderen trekken er, onder vertrouwde lei ding, afzonderlijk op uit. Het Historisch Genootschap Midden- Kennemerland organiseert op Zaterdag 13 September een excursie in het duinland- landschap tussen Wijk aan Zee en Egmond aan Zee. De heer P. L. Duinker, technisch hoofdambtenaar van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf te Bakkum zal als gids optreden. In de week van 22 tot 29 Augustus zijn de volgende voorwerpen gevonden: foto toestel herenrijwiel, armband, rijwieltas, kindervest, ring met sleutels, hondenpen ning, badjas, handdoek en badpak, porte- monnaie, damesvest, handschoen, kip, bad tas met brood, sleutel, jongensjasje, kin derschoen, rolfilm, hond, babyschoen, étui met sleutels, padvindersmes, rugzak, tasje, kinderjasje, halsketting, capuchon, deel van een crick, gouden ring, bril, paar schoen tjes, 36 cent, zak met gerst, regenjas, wind jack, viskatrol, kurk en vishaken, tas met gereedschap, zonnebril, autoped, sportriem, contactsleuteltjes, trui, paar gymschoenen. Inlichtingen aan het hoofdbureau van po litie aan het Tiberiusplein, kamer 4, op elke werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur. Met uitzondering van Zaterdag middag. TANTE ELS FELICITEERT: PANDA, die morgen jarig is; EDEL- WEISZ, die Zaterdag haar verjaardag gaat vieren en ELFJE en TIROLER- TJE, die allebei volgende week Woens dag jarig hopen te worden. Van harte kinderen en veel plezier! En hier is het eerste raadsel van de ne gende ronde. Doet allemaal mee, er zijn weer mooie prijzen te winnen. Het raadsel is vijf punten waard. 1. Hijmee met de wolven in het bos. 2. Een vreemde in de bijt. 3. Goede was duur. 4jongens stoere knapen. 5. Het zijnbenen, die de weelde kunnen dragen. 6de bierkaai vechten. Als je de woorden op de stippen goed in vult en dan onder elkaar zet vormen de eerste letters van boven naar beneden een begrip, dat we allemaal met lede ogen te gemoet zien. Jullie zijn natuurlijk allemaal brandend nieuwsgierig wie deze keer de achtste pun- tenraadselronde heeft gewonnen. Het was niet gemakkelijk en het lot moest dan ook weer eens beslissen. Eikeblaadje, Appel snoetje en Tuinman hadden alle drie één en dertig punten. Het lot viel deze keer op Appelsnoetje, die dus een mooi boek verwachten kan. Gefeliciteerd meisje, zo zie je, als je je best doet heb je kans op slagen! En nu de oplossing van het aardrijks kundig zoekraadsel. Jullie hadden lang niet alle verborgen namen gevonden, hoor! Het waren er bij elkaar achttien, de dub bele niet meegeteld. Hier komen ze: Aa, aar, Ardennen, Doorn, Spa, Weesp, Soest, Deventer, Haarlem, De Lie, Rheden, Lemmer, Ede, Maas, Kesteren, Werkendam, Aden, IJ. Onze nieuwe puzzle van de maand stelt jullie het volgende geval voor: Jan loopt doelloos te slenteren in een drukke straat in het centrum van de stad. Plotseling komt een klein meisje hem VQorbij op een autoped. Het kind wil van de stoep af gaan en komt te vallen. Jan hoort gerinkel en een heleboel klein-geld, dat het meisje schijnbaar in haar hand had om een boodschap te gaan doen, rolt over de straat. Het kleutertje staat op en loopt hard huilend weg zonder nog naar haar geld om te kijken. Jan roept haar nog na, maar ze hoort het niet meer. Een heer is hem behulpzaam bij het oprapen van de dubbeltjes, kwartjes _en centert, evenals andere voorbijgan gers, die ook mee helpen. De heer geeft voor, het kind wel te kennen en hij verzamelt dan ook het geld. Jan ziet echter plotseling, dat een andere jongen verscheidene geldstukken in zijn eigen zak laat glijden en hij zegt niets. Dat moet ieder voor zich zelf weten, denkt hij. Maar hoe denk je daarover? Zou jij ook zo gedaan hebben? T. E. Goedzo, Gelria! Het onstuimige weer en de gunstig geachte middenweekse markt waren er Woensdag samen oorzaak van dat de noteringen gisteren hoog bleven. De verse vis ging uitermate vlot weg door de wat gunstiger binnenlandse vraag en zelfs de haring kon, de grote aanvoeren in aan merking genomen, goede noteringen hand haven. De prima haring van de „Gelria" ging zelfs geheel in kopershanden over, zonder dat er ook maar één kistje van dit schip voor vismeel werd bestemd. Vele handelaars, die nog wat behoorlijke haring in voorraad wilden nemen, voor de kuit- zieke komt, betaalden de grote soorten met 14 en 13 en de kleine met ƒ11. Het aan bod in makreel was gering, maar de vraag, die er van de zijde der rokers en conser venindustrie naar deze soort bestond, was~ groot, zodat de prijzen niet lager kwamen dan 17 tot ƒ19 per kist voor de goede kwaliteiten. Schol 2, die redelijk goed ver tegenwoordigd was door de aanvoer van vele kotters, mocht zich eveneens in een goede belangstelling verheugen en kreeg vlot kopers voor ƒ25 per 50 kg. De braat hield de hoge koers van Dinsdag vast: 36 en soms hoger. De tongnotering was gelijk aan die van Maandag en Dinsdag. Glas glundert. Schipper Glas, die Woensdag aan de markt was met de „Gel ria" en kon bogen op een prachtig ver zorgd schip haring, werd voor de moeite beloond: de 1600 kisten brachten ruim 18.500 op, hetgeen voor de korte 7 daagse reis een mooi geld je werd. De „Maria van Hattum", die ruim 1300 kisten aanvoerde, was iets minder fortuinlijk en bracht het tot 14.590 voor de 9-daagse reis. Zoals ge woonlijk werd het bij de loggers weer de „Wiron 3" IJm. 209, die ver boven de rest uitstak met een resultaat van 14.180. Ook de logger HD 79 was niet mis, daar deze 11.000 wist te behalen! Bij de kotters wa ren ook nog enkele hoogvliegers, waarvan de WR 7 de kroon spande met 4600. Geen gebrek. Het was Woensdag middag weer druk in de haven. Met korte tussenpozen kwamen in korte tijd niet min der dan zeven trawlers binnen: de „Eli" met 1100 kisten haring en 50 diversen, de „Thorina" met 1600 haring en 50 diversen, de „Vikingbank" met 1300 haring en 50 di versen, de „Norma Maria" met 900 makreel, 100 haring, 200 schelvis en piepers, 50 ka beljauw en gul en 50 diversen, de „Post Boy" met 1600 haring en 70 diversen, de „Herman" met 1700 haring en 50 diversen en de „Petten" met 1425 haring en 25 di versen. Volgens de laatste berichten zouden hiervan voor de Donderdagmarkt in aan merking komen de „Chénévière", de „Tho rina" en de „Vikingbank", zodat de overige vier binnenkomers zullen moeten wachten tot Vrijdag, mits eventueel de lossing Woensdag bij een tweede beurt kan vallen. Grof geschut. Met deze zeven traw lers is de lossing voor Vrijdag ook al vol en daarmee raakt het lijstje van de varende schepen aardig uitgedund. Als gegadigden voor de Zaterdagmarkt zouden volgens de vertrekdata nog kunnen worden verwacht: de „Schoorl" (vertr. 26 Aug.), „Shamrock" (vertr. 27 Aug.), „Bergen" (vertr. 28 Aug.), waarmee ook het weekeinde weer zal zijn volgeboekt. Van de overweekse loggers staan op de nominatie voor binnenkomst de HD 87 (vertr. 25 Aug.) en de IJm. 221 (vertr. 26 Aug.). Daar vele schepen door het slechte weer gedupeerd werden met de visserij komen er Vrijdag al verscheidene kotters en de nodige logers vervroegd hun waren aan de man brengen. Geen gevaar. Inmiddels kwam al melding van de „Schoorl", die zich alvast Woensdagmiddag maar meldde voor de Za terdagmarkt en die een vangstopgave door gaf van 1300 kisten haring. In en uit. Woensdag kwamen binnen (opgave tot 16 uur) de Urk 48, 164; Texel 19, 11; KW 189, 92, 35; IJmuiden 32, 33, 183, 6, 35, 49; Sch. 92. Naar zee vertrokken: de Texel 19, 11, 4; Urk 169; WR 7; Sch. 135; HD 79. Zoute zuinig. Het is de laatste dagen zuinig met de aanvoeren van gezouten ha ring. Kwam Dinsdag al geen enkel schip binnen, ook vandaag werd er niet veel ver wacht. Binnen kwam de KW 140 met- slechts 261 kantjes haring. Verwacht wex-d nog de KW 2 met 300 kantjes. Nog eventjes doorzetten. De HD 87 „Pietertje", die tot de overweekse loggers behoort, gaf Woensdag te kennen de week maar uit te willen vissen. Men had nog een aardig visserijtje en hoopte de vangst, wel ke reeds uit 170 kisten rondvis bestond, nog wat aan te vullen met de (gewilde) schel vis. Janny juicht. De „Janny" (VI. 83), die thuisstomende is voor de Vrijdagmarkt in eigen haven, behoort tot de gelukkige vangers. De kotter eis leverde 420 kistjes haring, 30 makreel, 60 grote kisten makreel, 700 kisten haring en een 80 kantjes haring. Topzeils koelte. Haast geen van de kotters, die Woensdag aan de markt kwa men, zag er heil in, nog naar zee te ver trekken en ze bleven dus rustig binnen, in afwachting van betere tijden. De gedwon gen vacantie werd productief gemaakt met het herstellen van de netten. Marktprijzen en aanvoer. Heilbot 3,10—2,55; gr. tong 3,80—2,90; grm. tong 2,25—2,05; kim. tong 2,25—2,02; kl. tong I 1,80—1,57; kl. tong II 1.59—1,41; tar bot I 2,602,15, alles per kg. Tarbot II 86; tarbot IV 61; tongschar 6056; gr. schol 62; grm. schol 78; kim. schol 66 51kl. schol I 40—37; kl. schol II 32—12; schar ƒ2114; v. haring ƒ12,5011; ma kreel ƒ2311; gr. schelvis 7667; grm. schelvis ƒ7140; kim. schelvis ƒ4840;. kl. schelvis I 4439; kl. schelvis II 38 18; wijting ƒ23—12; gr. gul 50—37; mid. gul 3424; kl. gul ƒ2412,50; kl. haai 2524; kl. koolvis wit ƒ4229, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 276164; gr. kool- vis zw. 68; gr. koolvis wit 78, alles per 125 kg. Aanvoer: 140 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 6 tongschar en schartong, 385 schol, 50 schar, 4025 haring, 600 ma kreel, 470 schelvis, 660 wijting, 370 kabel jauw en gul, 5 kl. haai, 12 koolvis, 75 diver sen. In totaal 6800 kisten. Op Woensdag 3 September liepen de haven van IJmuiden binnen: Carpo van Rotterdam. Eos van Rotterdam. Bal F van Rafsö. Ed- mundholm van Rotterdam. Trompenburg v. Stockholm. Kaap Falga van Cliristianaham. Amstelpark van Philidelphia. Aplity van Londen. Difroso van Oxelosund. Boreas van Oporto. Westerdok van Londen. Kijlebuti van Gent. Atlantis van Rotterdam. Scarpo van Rotterdam. Holdernook van Londen. Ahenside van Londen. Vertrokken zijn: Noach naar Gent. Heliam naar Jessingfjork. Cunene naar Vlissingen. Admiraalsgracht naar Rotterdam. Rempang naar Indonesië; Kortenaar naar Rotterdam. Schippersgracht naar Rotterdam. Strabo n. Rotterdam. Tyso naar Rotterdam. Trompen burg naar Rotterdam. Hercules naar Rotter dam. Manto naar Pasajes. Pollux naar Rot terdam.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7