Russische voorstellen blijven voor Duitsers onaanvaardbaar Brits vakverbond tégen onbeperkte loonacties Weerbericht Seizoen Duitse socialisten denken er héél anders over Waarschuwing tegen beunhazerij bij de middenstandsopleiding Haarlems Dagblad Adenauer tot Grote Drie: Gala-un iform en Het woord is aan Gevoelige nederlaag voor communisten Atoomwapens voor verdediging van Europa Dader van moord op telefoniste meldt zich Lagae volgt Pholien op Ontploffing in Marseille Generaal Del Campo president van Chili Politiek Europees orgaan Vrouw in Klazinaveen bij aanrijding omgekomen Korea-debat in UNO Graaf Sforza overleden Perzië wil praten Tal van colporteurs Wachten jongelui met contract te strikken Ingeval van aggressie: Hij kreeg in België gezvetenszvroegi ng Prins maakt eerste vlucht van KLM op Mexico mee 6 te JAARGANG No -49 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Terrasweg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 5 SEPTEMBER 19 5 2 IJmuider Courant VELSER oprechte haarlemsche courant EDITIE 296e JAARGANG 209 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SEPTEMBER is in het land en daarmee is ook het vergaderseizoen weer begonnen. Nevens het voetbalseizoen, dat zijn kracht in de buitenlucht zoekt terwijl de vergade raar zich alleen binnenshuis in vorm voelt, is het het langste in ons land. Feitelijk duurt het elf van de twaalf maanden, waar bij men van de elfde (Juli) moet zeggen dat een vrij sterke daling intreedt maar van de enige vergadervrije maand (Augus tus) niet eens kan getuigen dat zij een volkomen geslotenseizoen aangeeft. Ook niet als er geen kabinetscrisis is. In deze maand starten evenwel duizen den verenigingen, bonden, federaties enz. weer met, laat ons hopen, frisse moed. En duizenden sprekers gorden zich aan om in lezingen, inleidingen,- causerieën, openings woorden en diergelijke hun kennis, soms hun geest, óók wel eens hun humor aan anderen mede te delen. In zeer verschil lende maten van aandacht wordt naar hen geluisterd. Dat de gemiddelde maat op den duur aanzienlijk verhoogd zou worden als er meer aan gedaan wérd om de jeugd spreken te leren is vaak betoogd. Het heeft evenwel nog steeds geen'ingrijpend gevolg gehad en zo is de spreker in ons land als regel iemand, die het zichzelf geleerd heeft (als hij er aanleg en zorg voor heeft) of niet geleerd (als hij die aanleg mist of er achteloos mee is blijven omspringen). Bui ten de kringen van hen die beroepshalve sprekers zijn, zoals geestelijken, mannen van het onderwijs en advocaten, treft men er helaas zeer veel aan, die het zichzelf nooit geleerd hebben en het niettemin vaak doen. Waarbij zij dat moet erkend wor den er "nogal eens door een ijverig be stuur toe zijn geprest, in naam van de een of andere behartigenswaardige zaak. Een maal als spreker aan de haak geslagen zet ten zij zich zuchtend aan de voorbereiding en er wordt weinig fantasie voor vereist om die zuchten in hun betoog nog waar te nemen. Hetgeen niet opwekkend is voor hun auditorium. Als men ettelijke duizenden lezingen, causerieën, redevoeringen enzovoorts in zijn leven gehoord heeft hoopt men toch in September altijd weer opnieuw, dat er geen sprekers uitgenodigd zullen zijn die met toonloze stem snel voorlezen. Of die zinnen van merkwaardige lengte zullen uiten, die zij niet afmaken en die zich in nevelen ver liezen. Of die het einde van hun betoog niet kunnen vinden, en maar door blijven gaan, het opnemingsvermogen van hun gehoor overschattend. Een uur, zelfs met een pauze middenin, is al rijkelijk lang. De meeste hoorders hebben het overdag druk gehad en hun geest daarbij moeten inspannen. Zij zijn 's avonds min of meer vermoeid. Men moet niet teveel ven hun aandacht vergen. Men moet, geloof ik, hen ook niet ontmoe digen door bij een of meer punten in het betoog te zeggen: daar kom ik straks op teriig. Want dat maakt de indruk dat het ei) liog lang niet in zicht is. Als luisteraar met verscheidene tientallen jaren ervaring zou ik bescheidenlijk bij de aanvang van een nieuw sprekers-seizoen willen vragen: zegt u nou niet: daar kom ik straks op terug. Sommige sprekers dwalen zo ver af op zijpaden in hun betoog, dat men zich met zorg gaat afvragen, hoe zij ooit de hoofdweg terug zullen vinden en tijdig het eindpunt bereiken. Dat zijn meestal geen voorlezers, maar mannen van het betoog voor-de-vuist-weg. Hoezeer dat ook ver kieselijk is boven de voorlezing en hoeveel boeiender het ook in de regel is, het levert gevaren op. Het is dan ook moeilijker dan voorlezen. Als iemand van nature geneigd is tot het inslaan van zijpaden handelt hij dus kennelijk verstandig door zich aan zijn aantekeningen te houden. Loopt hij dat gevaar niet, dan kan hij, eenmaal op gang geraakt, ze wel beschouwen als een soort reserve, in geval van plotselinge geheugen stoornis te raadplegen, en ze overigens los laten. Er leefde, volgens de schrijver EoV- hout, eeuwen geleden in het Belgische ste deke Damme de goede pastoor Poncke, die de gewoonte had elke week met grote zorg zijn preek voor de Zondag samen te stellen en op te schrijven. Elke Zondag stak hij het manuscript in zijn zak als hij de kansel beklom en sprak dan onveranderlijk voor de vuist een andere preek uit. Dit is een merkwaardig beleid, dat wellicht ook en kele sprekers in vergaderingen met succes zouden kunnen toepassen, maar alleen als zij uitzonderlijk begaafd zijn. Veiliger methode is het, dezelfde rede die men op geschreven heeft daarna in de (altijd ge moedelijker) spreektaal voor te dragen. Als auditoria in toenemende mate tijdens een rede beginnen te kuchen is dat geen goed teken voor de spreker. Het bewijst niet zozeer dat zij verkouden zijn als dat hij het is. Als tijdens de slotphase van zijn betoog hier en daar lieden opstaan en op hun tenen wegsluipen beduidt dit, dat hij zijn eindspurt moet inzetten en dat eigen lijk al eerder had moeten doen. Als iemand uit de zaal interrumpeert kan dat in het al gemeen als een blijk van bijzondere be langstelling gelden.' Ook als hij het niet met de spreker eens is. Ja, vooral in dat geval. Het doorspekken van een rede met en kele grapjes, ofschoon sterk aan te beve len, moet met zorg en vermijding van ge baarde grappen geschieden. Het is erg als niemand lacht. Als de spreker bijzonder nadruk op een punt in zijn betoog wil leg gen kan dat beter geschieden door zachter dan door luider te spreken. De mens houdt wel van geheimzinnigheid, maar schrikken doet hij niet graag. Laat ons, aan deze dingen denkend, het beste hopen van het opnieuw ingetreden vergaderseizoen. Elf maanden. Minstens. R. P. BRUSSEL (Reuter). Koning Boude- wijn heeft het ontslag van Pholien, de Bel gische minister van Justitie, aanvaard. Léonce Lagae, senator uit Gent, zal Pholien als minister van Justitie opvolgen. De Belgische minister-president, Van Houtte, heeft in een radiorede de verzeke ring gegeven, dat zijn regering niet zal af wijken van het beleid jegens politieke ver oordeelden, dat zij destijds heeft uitgestip peld. De regering Van Houtte heeft destijds gezegd, dat er geen sprake kan zijn van vrijlating van personen, die ernstige mis daden hebben begaan. In gevallen van De Bodt en Van Coppenolle is van deze lijn niet afgeweken en er is geen sprake van een algemene genademaatregel, aldus de premier. Een hevige ontploffing in een olie-'en zeepfabriek te Marseille heeft een groot aaiital doden en gewonden geëist. Tal van omliggende huizen werden zwaar beschadigd. Een beeld van de ravage. Generaal Carlos Ibanez del Campo is ge kozen tol president van de republiek Chili, zo deelt de Chileense radio mede. Generaal Del Campo was van 1927 tot 1931 president en dictator van Chili. Hij is partijloos en wordt gesteund door een „leger van ontevredenen", dat meent, dat hij een einde zal maken aan inflatie cn een „nieuw Chili" zal stichten. De 75-jarige president volgt Gabriele Gonzalez-Videla op, wiens ambtstermijn van zes jaar 4 No vember verstrijkt. De voornaamste tegenstander van Del Campo was Enrique Alfonso, een vroegere vice-president en gewezen minister van Binnenlandse Zaken, die de steun had van de regering-Videla. Twee andere candi- daten waren de rechtse Arturo Matte Lar- rain en Alvador Allende, de keuze van de communisten en uiterst linksen. PARIJS (Reuter) In diplomatieke kringen te Parijs wordt verklaard, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman volgende week op de ministersconferentie van de Europese kolen- en staalgemeenschap zal voorstellen dat de algemene vergadering van de ge meenschap de oprichting van een politiek gezagsorgaan voor Europa bestudeert. BONN (van de ANP-correspondcnt). De "West-Duitse bondskanselier Adenauer heeft Donderdag voor de drie Hoge Com missarissen zijn mening over het jongste Russische voorstel tot het houden van een conferentie o-ver Duitsland ontvouwd. Te voren had hij dat voor zijn eigen regering reeds gedaan, die eenstemmig was in de op vatting. dat de door de Sovjetregering voorgestelde procedure niet aanvaardbaar is en dat moet worden vastgehouden aan de eis, vrije verkiezingen in geheel Duitsland aan alle verdere besprekingen te doen vooraf gaan. Elke andere volgorde zou volgens een ofr ficiële lezing het zelfbeschikkingsrecht van het Duitse volk beperken ten gunste van vreemde mogendheden. Indien de Weste lijke mogendheden op de Russische voor stellen zouden ingaan, dan zou dat volgens de mening van Adenauer betekenen, dat hét lot van Duitsland tot ruilobject van de Grote Vier zou worden. Een artikel in het regeringsbulletin zegt, dat het twijfelachtig is of de Sovjet-Unie belang heeft bij een compromis, dat met de rechten van het Duitse volk rekening uoudt. „Wie een koehandel met Duitsland wil overwegen, kan natuurlijk dc kansen op overeenstemming gunstiger beoordelen. 'Maar hij ziet over het hoofd, dat de voor waarden voor zulk een handel in de huidige wereldpolitiek niet meer aanwezig zijn", zo zegt het bulletin der regering. Deze laatste uiting heeft in Bonn onmid dellijk weer de tegenstanders van een voortzetting van de huidige koers in het geweer geroepen. De socialistische partij, die er ook nu op aan blijft dringen een ge sprek met Moskou niet uit de weg te gaan, vreest, dat de regering van mening is, dat een herstel van Duitsland door middel van onderhandelingen in het huidige stadium niet meer mogelijk zou zijn. De socialisten zien dit eerder als een fiasco dan als een verdienste van de Euro pese politiek. Men kan dan ook verwachten, dat de voorbereiding van het Westelijke antwoord aan Moskou hier weer levendige disputen zal ontketenen. Een opvallende bijdrage daartoe heeft zojuist de socialistische pro fessor Baade, de leider van het in Kiel ge vestigde instituut voor wereldeconomie, geleverd. De stemming tegenover de Wes telijken is over het algemeen in Duitsland nog zeer lauw. Wanneer zij nochtans door vele twijfelaars worden aanvaard, dan is dat uitsluitend omdat zij geen bruikbaar alternatief zien voor het geval Duitsland weigert op de gestelde condities langdurige bindingen aan te gaan. Professor Baade heeft nu gemeend het alternatief te heb ben gevonden in de conceptie van „een verenigd, democratisch en onafhankelijk, naar geen enkele kant gebonden Duits land". Alle partijen zouden volgens Baade, een vooraanstaande figuur in de Duitse socia listische partij (S.P.D.), daarbij kunnen vviunen. Rusland zou zich veilig weten ach ter een Duitsland, dat slechts door vrede iets te winnen zou hebben. Het zou een rijke handel kunnen drijven met een volk van zeventig millioen mensen. Dc Weste lijke landen zouden er zeker van kunnen zijn, dat deze zeventig millioen nooit naar het Russische front zouden overlopen. De Amerikanen zouden voor Duitsland gener lei huip meer behoeven te verstrekken, r.och voor militaire noch voor andere doel einden. Baade berekent, dat een verenigd Duitsland „een der grootste industriële mogendheden der wereld" zou kunnen wor den, met een productie en een export, die het in staat zou stellen uit eigen kracht voor „kanonnen èn boter" te zorgen. Als eerste reactie op dit socialistische alternatief betwijfelen sommigen of het er voor het buitenland wel even verlokkelijk uitziet als voor de Duitsers zelf. Zij ge loven niet in de bereidheid van het bui tenland om Duitsland zonder andere bin dingen dan het lidmaatschap van de UNO te laten opklimmen tot „een der grootste industriële mogendheden ter wereld". Zij zou vandaag naar Brazilië emigreren In de Langstraat te Klazinaveen is de 54- jarige mevrouw Groenewold, wonende te Zwartemeer, gistermiddag door een" auto aangereden en omgekomen. Mevrouw Groenewold reed met een fiets door de Langstraat en stak plotseling de weg over. Een achter haar rijdende personenauto, bestuurd door een handelsreiziger uit Gro ningen, kon haar niet meer ontwijken, zodat zij werd aangereden. Mevrouw Groenewold werd ernstig aan het hoofd ge wond en overleed enkele minuten na het ongeval. Mevrouw Groenewold was van plan een afscheidsbezoek te brengen, om dat zij vandaag met haar man en kinderen naar Brazilië zou emigreren. Haar zoon was reeds eerder naar Brazilië vertrokken en de rest van het gezin zou nu volgen. Uniform voor de tamboer-majoor van de Keizerlijke Militaire Kapel van Abessinië. De Haagse firma, die ook de gala-unifor men voor de Grenadiers en Jagers heeft gemaaktvervaardigde 175 uniformen op bestelling uit Abessinië. LONDEN (AFP). Bij het vorderen van de besprekingen, zowel tussen de Britse regering en de regeringen van het Gemenebest als tussen de regeringen van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten, krijgt men in verantwoordelijke kringen in Londen de indruk, dat Groot-Brittannië momenteel bijzonder graag zou zien, dat de toestand in Korea onderwerp van be spreking op de algemene vergadering van de UNO zal zijn, die op 14 October te New York zal beginnen. Dezelfde kringen menen, dat Londen en Washington van oordeel zijn, dat een uit gebreid debat over Korea in hoge mate wenselijk is, juist omdat de kwestie van de vrijwillige repatriëring van krijgsgevan genen, de voornaamste oorzaak van de huidige impasse in de onderhandelingen te Panmoendjom, geheel onder de competen tie van de UNO zou vallen. ROME (A.F.P.) Graaf Carlo Sforza, oud-mi nister van Bui tenlandse Zaken van Italië, is gis ter te Rome overleden. Sforza is 78 jaar oud gewor den. Sinds Ja nuari was hij al ziek. Hij stond bekend als een der krachtigste voorvechters van een verenigd Europa. In Fe bruari 1947 werd hij minister van Buitenlandse. Zaken. Ebner-Eschenbach: Als een mode algemeen wordt ligt zij op haar sterfbed. TEHERAN (A.F.P.) Kazem Hassibi, lid van de Perzische parlementscommissie voor de olie-industrie, heeft verklaard, dat het niet nodig is de onderhandelingen met de Engelsen af te breken, maar dat Perzië tegenvoorstellen moet doen. Waarnemers te Teheran zijn van mening, dat het oliege schil thans in een constructieve fase is ge komen. (Van onze correspondent in Londen) Op het Britse vakverenigingscongres te Margate, is gisteren inzake de loonpolitiek alles gegaan zoals de leiding dat wenste. De vergadering aanvaardde met een over weldigende meerderheid het bestuursrap- port, dat zich uitspreekt tegen een onbe perkte loonactic. Dat betekent, dat de bonden dienen af te zien van looneisen die niet gebaseerd zijn op recente stijging der kosten van levens onderhoud. Totdat de regering zorgt voor herstel van voldoende prijscontrole en de voedselsubsidies, zullen daarentegen loon eisen uit deze situatie voortvloeiende, niet verwerpelijk mogen worden geacht. De betekenis van deze uitspraak is hoofdzakelijk van morele aard. Vermijding van een economische ineenstorting hangt voor een belangrijk deel af van de houding der vakbonden. Dat de arbeiders niet hun eigen ruiten moeten ingooien, was kenne lijk de boodschap van het congres. Een al gemene loonsverhoging zou de export een doodsteek toebrengen en massa-werkloos heid ten gevolge hebben. De besluiten van het congres zullen ech ter waarschijnlijk op de aan de gang zijnde loonagitaties weinig onmiddellijke invloed uitoefenen. Want het is zeer moeilijk een onderscheid te maken tussen gerechtvaar digde en ongerechtvaardigde loonsverho gingen, omdat de gestegen kosten van levensonderhoud immers bij allen een rol spelen. In de practijk zal de hele kwestie daarom voorlopig wel een puzzle blijven. De paradoxale beslissing van het congres is dan ook vooral bedoeld als een waar schuwing aan de regering, en ook aan een eventuele latere Labour-regering, om de thans ingeslagen weg, waarbij men de prij zen onvoldoende in de hand heeft, te ver laten. Reuter meldt: De communisten in de „De praktijken van sommige opleidingsinstituten en particulieren, die onder allerlei voorwendsels leerlingen aantrekken voor studie voor het Middnstandsdiploma, zijn misleidend en gevaarlijk", zo is medegedeeld tijdens een persconferentie, belegd door de Commissie van Overleg van de Middenstandsvakcentralen en de Contactraad van de samenwerkende stichtingen voor onderwijs en ontwikkeling van détailhandelaren en ambachtslieden. Uitdrukkelijk werd verklaard, dat deze waarschuwing lang niet alle instituten en leerkrachten betreft. Er zijn echter tal van elementen, die argeloze candidaten met schone beloften geld uit de zak kloppen, zonder een degelijke oplei ding te geven. Jaarlijks moeten 20.000 candidaten voor het Middenstandsdiploma worden opgeleid. Bijna de helft hiervan zakt. Dit grote percentage is volgens de organisaties voor een niet gering deel te wijten aan malafide praktijken. Het onderwijs in Nederland is vrij. Voor opleiding van leerlingen voor het Midden standsdiploma is tot op heden geen om schreven bevoegdheid vereist. Hiervan wordt ernstig misbruik gemaakt. Men heeft aanbiedingen onderzocht, waaruit bleek, dat bijvoorbeeld een 17- jarige jongeman, die zelf het diploma had gehaald, zich als leraar opwierp. Voorts maakte een kapper, ten koste van een bona fide leraar, een aardige bijverdienste met de opleiding, hoewel het resultaat daar van nihil was. Zelfs leraren van modevak scholen namen de middenstandsopleiding op zich. Waren deze zaken van min of meer inci dentele aard, gevaarlijker zijn de aanbie dingen van vele colporteurs, die een jonge middenstander voor een „opleidingscon tract" trachten te vangen. Gesuggereerd wordt, dat een diploma wordt gegarandeerd, dat deze cursus spe ciaal voor „domme leerlingen" is,, dat zij verlaagd examengeld met zich meebrengt, dat slechts één uur per week studie nodig zal zijn, of dat de cursisten tijdens de stu die vrij van militaire dienst zullen zijn. Vaak ook wordt door colporteurs verteld, dat men via de opleiding direct een eigen zaak zal kunnen beginnen. En dit, waar de Vestigingswet Kleinbedrijf eisen stelt aan vakbekwaamheid, handelskennis en cre- dietwaardigheid voor vele branches. Beschouwt men de contracten voor onge veer 100 gulden per jaar op de keper, dan blijkt de cursist niets dan plichten te heb ben. Vaag wordt een opleiding gegaran deerd, maar niet omschreven. Een zinsnede als „geen andere afspraken gelden, dan contractueel zijn vastgesteld" komt veel voor. Zo worden vele jongelieden, die hun Middenstandsdiploma willen halen, door mensen, die zich bijvoorbeeld onrechtmatig „doctor" of „examinator" noemen, bedro gen. Behalve het verloren geld tellen de verloren jaren ernstig in het nadeel van de candidaten. Soms kan bedrog strafrechter lijk worden vervolgd, maar meestal niet, omdat het onderwijs vrij en geen bevoegd heid vereist is. Door de middenstandsorganisaties wordt getracht aan de schoonschijnende beloften en valse voorspiegelingen van colporteurs een eind te maken. Men streeft met uit sluiting der beunhazen naar samenwerking tussen de stichtingen voor middenstands- onderwijs en bonafide leerkrachten en in stellingen. Zelfs gaat men zo ver om des gevraagd, inlichtingen te verstrekken. Over de opleiding van de middenstand, waartoe 380.000 ambachtslieden, inclusief Horecabedrijven en 120.000 détailhandela ren behoren, berust sinds kort een rapport bij het ministerie van Onderwijs. Aanbe velingen voor sanering van de opleidingen worden daarin gedaan. Tot nu toe zijn geen maatregelen te dien aanzien bekend ge maakt, hoewel vernomen is, dat deze over wogen v/orden. In elk geval zullen de middenstandsorga nisaties zeker tot dien met het geven van voorlichting en inlichtingen doorgaan. Te veel jonge mensen, die op praatjes van col porteurs ingaan, worden volgens deze orga nisaties „belogen en bedrogen". (Van een bijzondere medewerker) „Ingeval van aggressie in Europa zouden wij onze atoomwapens gebruiken, cn wel meteen: in de eerste phase van de strijd. Met het atoomwapen immers zijn wij in staat de Russische superioriteit in getal sterkte te compenseren". Dit zeide generaal Charles Lawrence Bolte, commandant van het zevende Ame rikaanse leger, bij ons bezoek aan zijn hoofdkwartier in Stuttgart. De generaal verwees daarbij naar verklaringen van president Truman over het eventueel ge bruik van de atoomwapens. Tevens leek hij te zinspelen in de rich ting van wat generaal Grünther ons in zijn hoofdkwartier in Marly-Le-Roi al had ge zegd: „Een van de kwalijkste aanwijzingen voor het gevaar van Sovjetzijde, is de iz- cente haatzaai-campagne in Rusland tegen het Westen". Britse vakbeweging hebben Donderdag een algehele nederlaag geleden. Al hun candi daten zijn verslagen bij de verkiezing voor de nieuwe algemene raad in de jaarlijkse vergadering van het Britse vakverbond. Aanhangers van Aneurin Bevan in de Britse Labourpartij hebben een door Ha rold Wilsón opgesteld plan gepubliceerd, dat beoogt Engeland economisch onafhan kelijk te maken van Amerika. Het plan, dat in de vorm van een brochure onder de titel „in plaats van dollars" wordt uitgege ven, zal vermoedelijk op de komende jaar lijkse conferentie van de Labourpartij een der voornaamste discussiepunten vormen. In de brochure wordt gezegd, dat de taak van Engeland en andere Westelijke landen, die strijden voor gezonde economische toe standen van onafhankelijkheid zou worden verplicht, indien Amerika zijn aandeel op de volgende wijze zou vervullen: het open stellen van zijn deuren voor de wereld- invoer en het afbreken van het in Amerika bestaande protectionisme: met andere lan den deelnemen aan een internationale actie voor de productie en toewijzing van grond stoffen en schaarse voedingsmiddelen en de noodzaak in te zien voor een eerlijke verdeling van de druk der bewapening. De dader van de moord, die op 20 Juli werd gepleegd op de 22-jarige telefoniste A. G. B. in de achterkamer van haar wo ning in de Willebrordusstraat te Rotter dam, heeft zich in de afgelopen nacht bij de politie te Rotterdam gemeld. Het is de 30-jarige los-werkman A. T. B. uit Rot terdam. Drie dagen na de moord is hij aange houden, maar wegens gebrek aan bewijs moest de politie hem weer op vrije voeten stellen. De man ging daarop naar België en kwam door werken op het land aan de kost, maar door gewetenswroeging ge kweld verliet hij Turnhout, kwam gisteren in ons land terug en meldde zich. Hij heeft een bekentenis afgelegd. B. verklaarde het meisje, dat Zondagmorgen van een kampeerweekend op Duinrell bij Wassenaar terugkeerde, toen zij tussen Delft en Rotterdam fietste, te hebben ont moet. Hij bracht haar naar huis en bij het afscheid zeide hij de kennismaking te wil len voortzetten. Om vijf uur belde hij aan haar woning aan. Het meisje, dat juist ge geten had, was aan de afwas bezig en hij ging haar helpen. Daarna tracteerde zij op limonade en offreerde zij bonbons. Op ze ker ogenblik geraakte de man met haar in een worsteling, omdat hij haar wilde overweldigen. Het meisje verzette zich he vig, aldus zijn verhaal. Hij was bevreesd, dat zij hem bij de politie zou aangeven en de angst bracht hem ertoe haar van het leven te beroven. Daarna is hij gevlucht. Prins Bernhard zal de openingsvlucht meemaken van de nieuwe KLM-verbin ding naar Mexico-City. De eerste vlucht wordt gemaakt op 27 October aanstaande. De prins zal in Mexico aanwezig zijn bij de opening van de Nederlandse tentoon stelling aldaar, die zal worden verricht door de Mexicaanse president. De DC-6 machines, waarmede deze we kelijkse dienst op Mexico zal worden uit gevoerd, vliegen in 30 uur van Amsterdam via Montreal en Monterey - in Mexico - naar de hoofdstad Mexico-City. Met het oog op de grote Nederlandse tentoonstelling te Mexico zal de K.L.M. voorafgaande aan de regelmatige dienst twee speciale tentoonstellingsvluchten in de dienstregeling opnemen, welke op 14 en 21 October op Schiphol beginnen. enkele buien Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. 6 September Zon op 6.00 uur, onder 19.16 uur. j Maan op 19.43 uur. onder 9.14 uur. J Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 5 September Hoog water: 4.10 en 16 36 uur Laag water: 0.00 en 12.21 uur o Zaterdag 6 September 8 Hoog water: 4.50 en 17.15 uur. Laag water: 0.45 en 13.00 uur. d

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1