Frans bioloog voorziet de komst van oppermensen Drama aan boord van schip in hoger beroep behandeld Oranjeboom M Lasten voor weggebruikers verhoogd, wegenverbetering sterk vertraagd K.N.A.C. uit bezorgdheid: De radio geeft Zaterdag Groningse melkfabriek is thans te koop Kunstmatige hormonen zouden enorme moed en intelligentie geven PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND ^och ió het zo r~ Waterig verhaal J VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1952 2 Bespoediging van afbouw der primaire wegen geboden Na twee weken staking Vierjarig kind viel tussen schip en kade Wieringermeer wordt automatisch bereikbaar Kerkelijk Nieuws De K.N.A.C. heeft zich tot de minister raad en tot de Eerste en de Tweede Kamer gericht met een adres, waarin zij haar ern stige bezorgdheid uit over de wijze waarop sinds de bevrijding de aanleg en verbete ring van de wegen van het rijkswegenplan zijn hervat, aangezien naar haar overtuiging daarbü geen gefundeerde werk- en finan cieringsplannen werden gevolgd en te ge ringe geldmiddelen beschikbaar werden gesteld. Immers, bij de invoering van de Wegen belastingwet in 1927 werd in het uitzicht gesteld, dat het gehele werk binnen 30, zo mogelijk binnen 25 jaren, dus in 1952 zou kunnen worden voltooid. De K.N.A.C. ontveinst zich niet, dat door de jaren 1940 tot 1945 een verschuiving meet worden aanvaard, maar uit talloze reacties uit de kringen van het motorweg- verkeer is gebleken, dat steeds groeien de teleurstelling en ongerustheid zijn ont staan over de betrekkelijk geringe bedra gen welke voor aanleg en verbetering van de wegen van het rijkswegenplan ter be schikking komen, over de onzekerheid van de tijdsduur van de algehele voltooiing en over de opvoering van de lasten tot het 6i/2-voudige voor personenauto's en het 4%-voudige voor vrachtauto's in 25 jaren, terwijl een steeds geringer percentage thans nog geen tiende deel van de aan zienlijk toegenomen totale som van de directe en indirecte belastingen, welke het motorwegverkeer opbrengt, ten behoeve van aanleg en verbetering van wegen van het rijkswegenplan wordt gebruikt. „Voor een dergelijke groeiende ongerust heid bestaat stellig alle aanleiding, nu blijkt dat het tempo van de afbouw uitermate is vertraagd", zo meent de K.N.A.C. Wordt in hetzelfde tempo voortgegaan, dan kan worden becijferd, dat de afbouw van het primaire wegennet pas in 1990 ge reed zal zijn, een vertraging dus van veer tig jaar. Een dergelijke onbevredigende gang van zaken moet te meer worden betreurd nu de verkeersintensiteit van 1938 af tot nu toe ongeveer is verdubbeld. Daarbij komt nog dat volgens een recente mededeling van de minister van Verkeer en Waterstaat, de nieuwe weg Amsterdam- Utrecht, na de voltooiing een jaarlijkse be sparing zal geven van 1/10 van de aanleg- kosten, terwijl een zelfde verhouding wordt gevonden voor de tunnel in Velsen, die in 1957 gereed komt, zodat deze be windsman overtuigd bleek van de onmid dellijke rendabiliteit van aanleg en ver betering van wegen. Tal van werkobjecten aan de wegen zijn voorts van regeringszijde zeer urgent ver klaard, omdat daardoor de productiecapa citeit wordt vergroot en de productiekosten worden verlaagd, waardoor ons land de concurrentie op de wereldmarkt, een vitale bestaansvoorwaarde, kan worden verge makkelijkt. Met zekerheid is te zeggen, dat vele van de onderhavige werkobjecten van stonde af aan een grote rendabiliteit zullen opleveren. Bespoediging van de afbouw van de pri- ADVERTENT1E onderWm flat Vorstelijk glas blèrt HILVERSUM I, 403 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Reportage vergadering NW. 11.35 Viool en piano. 12.05 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeon. 13.50 Platen. 14.25 Onze vacantie hun brood, klankbeeld. 14.35 Drents programma. 15.00 Amateur uitzending. 15.30 Boekbespreking. 15.45 Pla ten. 16.15 Van de wieg tot het graf. 16.30 Kamerorkest. 17.15 Sport. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Reportage verga dering N.V.V. 18.40 Platen. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Der Zigeunerbaron, operette. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Strijk- sextet. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws, en weerber. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Pla ten. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest en solist. 13.50 Pla ten. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Metropole orkest en soliste. 14.40 Harmonie-orkest. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.38 Ka merkoor. 16.00 Promenade-orkest en soliste. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.2224.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Hongaarse muziek. 13.45 Platen. 14.30 Piano. 15.00 Symphonie. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Amusementsmuziek. 20.00 Gevarieerd programma. 21.30 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. maire wegen is nodig om het wegverkeer met zijn uiterst gemeleerd karakter in ons land een grotere en redelijke veiligheid te waarborgen en voorts omdat deze als een eerste voorwaarde moet worden beschouwd voor een economisch verantwoorde in dustrialisatie en herstel van de welvaart, vooral waar de bevolkingsdichtheid per vierkante kilometer zeer bijzondere eisen stelt aan de verplaatsingsmogelijkheden. Om deze redenen verzoekt de KNAC de regering zo spoedig mogelijk het werk aan de wegen van het rijkswegenplan voort te zetten volgens gezonde beginselen en in het tempo zoals dit in het algemeen voor 1940 heeft gegolden, waartoe een werkschema en een financieringsplan dient te worden op gesteld, hetwelk gebaseerd is op een vol tooiing van de afbouw binnert vijftien jaar. PROF. DR. W. Z. JOHANNES OVERLEDEN Op 56-jarige leeftijd is in het ziekenhuis „Bronovo" te 's-Gravenhage overleden prof. dr. Wilhelmus Zacharias Johannes, hoogleraar in de röntgenologie aan de Universiteit Indonesia te Djakarta. Prof. Johannes, die tevens plaatsvervangend pre sident van deze universiteit was, maakte een studiereis in Nederland. In een ledenvergadering van de Coöpe ratieve Melkproductenfabriek „De Omme landen" te Groningen is besloten de fabriek te verkopen. Het besluit werd genomen met 479 stemmen voor, 15 tegen en 10 blanco. Het bestuur had een spoed-ledenvergade- ring bijeengeroepen naar aanleiding van de staking welke nu reeds 14 dagen duurt. Het bestuur had, zoals gisteren reeds is bericht, een door commissarissen gesteund voorstel gedaan, inhoudende dat de leden machtiging zouden geven alles te doen wat strekkend mocht worden geacht tot verkoop van alle eigendommen der vereniging. Het ligt in de bedoeling, dat na de verkoop ook de vereniging wordt geliquideerd. De directie deelde mede dat de fabriek, wanneer men deze nieuw zou bouwen, een kapitaalinvestering van drie millioen zou vergen. Tot vóór de staking werkten er ruim 275 personen aan de fabriek en tijdens de staking werden er 171 ontslagen. Deze herfst zou juist een aparte fabriek voor ongesuikerde melk worden voltooid. Het bestuur heeft gemeend deze fabriek te moeten laten afbouwen. Men zoekt thans een koper voor dit gebouw en vond het niet noodzakelijk, dat hier direct een zui velfabriek in gevestigd wordt. Het gebouw biedt ook mogelijkheden voor een turf- strooiselfabriek of iets dergelijks. Men pro beert de fabriek onderhands te verkopen op een zo kort mogelijke termijn. Het besluit werd genomen na een zeer lange en rumoerige ledenvergadering. ADVERTENTIE kam k bWe etiket op de am bananen zelf garandeert u de echte FYFFES Alleen echt met blauw etiket op iedere kam (Van onze correspondent in Parijs) De vermaarde Franse bioloog Jean Rostand, die een internationale reputatie als hormoon-deskundige geniet, verwacht, dat in de toekomst langs chemische weg aan mensen veel uitgebreidere geestelijke en lichamelijke capaciteiten kunnen worden gegeven dan waarop gij of wij of wie dan ook zich nu beroemen kan. De zeventigjarige geleerde, een zoon van de dramaturg Edmond Rostand, wiens „l'Aiglon" nog altijd een der grote successtukken is van het Franse toneel, heeft deze voorspelling bij wijze van conclusie uit eigen waarnemingen en proeven geformuleerd in een artikel, dat zojuist door een Amerikaans wetenschappelijk tijdschrift werd gepubliceerd. „Wanneer men zich, zoals ik", schrijft Rostand, „dagelijks bezig houdt met proe ven op het gebied van rasverbetering en met hormonenonderzoek, dan komt men vanzelf tot de vraag, in hoeverre de resul taten van zulke experimenten ook ten dien ste van de mensheid kunnen worden aan gewend. En dan ziet het geestesoog de verschijning van een wezen, dat, aanzien lijk intelligenter en energieker dan de te genwoordige mens, zeker ook in staat zal blijken moeilijkheden van velerlei aard op te lossen, die ons thans nog benauwen of ons bestaan bedreigen. „De laatste jaren heeft de wetenschap", zo vervolgt Rostand, „in het domein der chemische biologie enorme vorde ringen geboekt. En het moment kan daarom nu niet zo ver meer verwij derd zijn, dat we een kunstmatige sub stantie zullen kunnen bereiden, die dezelfde hoedanigheden als de hormo nen zal bezitten. Met die kunstmatige hormonen kunnen we dan menselijke wezens verwekken, waarvan de eigen schappen tevoren nauwkeurig kunnen gorden vastgesteld. Naar gelang van onze wensen zullen wij zo zijn intel lectuele en morele kwaliteiten precies kunnen doseren. We zullerf dan men sen kunnen maken, beschikkend over een ongekende wijsheid ofwel meteen voorbeeldige gemeenschapszin of met een dosis moed, waardoor ze voor niets of niemand terug zullen deinzen, of wel typen waarin verschillende van die kwaliteiten worden gecombineerd. Bezwaren Hoezeer Rostand door dit toekomstbeeld ook geobsedeerd wordt, toch ontgaan hem enkele bezwaren en moeilijkheden, die nog te overwinnen zijn, geenszins. Een obsta kel voor de verwezenlijking van zijn profe tie, die hem wetenschappelijk dus zeer wel bereikbaar lijkt, zou, volgens Rostand, het verzet kunnen zijn van het huidige men senras. Zal ons menselijk instinct tot zelf behoud, zo vraagt hij zich af, vrede kun nen hebben met de komst van zo'n vreemd en onbekend wezen voor welks oppermacht op den duur iedereen zou moeten buigen? Rostand ziet ook morele bezwaren: Welke waarde zullen we moeten hechten aan ka raktereigenschappen, die kunstmatig en chemisch worden bepaald, aan een boven menselijke moed, die enkel door een in jectie tot stand is gekomen? Maar ondanks bezwaren en obstakels gelooft de Franse geleerde toch, dat de wetenschap in haar ontwikkeling niet zal zijn te stuiten en van de komst van een oppermens, sterker dan Simson en wijzer dan Salomo, verklaart Rostand zich dan ook van nu af onwrikbaar overtuigd. Het vierjarige meisje Maria José Reinarz, wonende aan boord van een sleepschip, is gistermiddag te Rotterdam te water ge raakt en verdronken. Het meisje speelde op de roef van het schip, die afgesloten is met een hekwerk. Toen zij dit afgesloten gedeelte verliet en zich naar het gangboord begaf, heeft zij waarschijnlijk het handvat gemist, waardoor zij te water raakte. Zij viel tussen het schip en de Fijenoord-kade. Na vijftien minuten dreggen gelukte het een schippersknecht het meisje op te halen. In bewusteloze toestand is zij naar het Zui derziekenhuis vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat zij was overleden. In Waalwijk werd het derde geval van kinderverlamming geconstateerd, thans bij een meisje in het gezin Van H. Het meisje is naar 's Hertogenbosch overgebracht. Groningen krijgt een nieuwe brug. De smalle Heerenbrug kon het verkeer niet meer verwerken en wordt vervangen. De Groningers behelpen zich thans met een noodbrug (op de voorgrond) „Als ik straks de sluizen van IJmuiden kom binnenvaren haalt de politie mij van boord, want ik heb de hofmeester een mes in het lichaam gestoken", aldus ongeveer schreef de thans 24-jarige IJmuidense tremmer M. M. vorig jaar October aan zijn ouders en meisje. Zijn arrestatie geschied de nog eerder, namelijk op Curacao, on middellijk nadat zijn schip, het stoom schip „Hecuba" van de K.N.S.M. daar was binnen gelopen. Verdacht van doodslag, of wel zware mishandeling, de dood tenge volge hebbende, werd M. naar Nederland overgebracht. De Amsterdamse rechtbank achtte hem schuldig aan zware mishande ling, doch ontsloeg de verdachte van rechtsvervolging, omdat de opzet tot doden niet aanwezig werd geacht. De officier van Justitie, die acht jaar gevangenisstraf met aftrek had geëist, kwam tegen deze uitspraak in hoger beroep. Derhalve ver scheen de IJmuidenaar Donderdagmiddag voor het Amsterdamse Gerechtshof. Op de avond van de 16e October van het vorig jaar zou M., varende aan boord van de Hecuba, de hofmeester Chr. Kerkhof met een mes enige verwondingen aan de linkerarm en in de rechterlies hebben toe gebracht. Hoewel de toestand van het slachtoffer zich aanvankelijk niet ongun stig liet aanzien is hij toch, korte tijd later, in een ziekenhuis in Esmeraldas (Zuid- Amerika) overleden. Gedurende het uit gebreide onderzoek, dat in deze zaak is ge daan, is nimmer komen vast te staan, welk motief verdachte voor zijn daad kan heb ben gehad. „Het is gebeurd", zo zei hij, „maar ik begrijp nog niet hoe ik het heb kunnen doen". In die zin schreef hij ook kort na het gebeurde in zijn brieven naar huis, uit welke brieven de president van het Gerechtshof, mr. L. F. Neppérus enige passages voorlas. Ook tijdens de zitting van gistermiddag trachtte de president, door het gebeurde nog eens tot in détails na te gaan, vast te stellen wat het motief kan zijn geweest. Zonder resultaat even wel. Vast staat dat de verdachte, die be kend was om zijn drankzucht, ook op de avond van de zestiende October, veel meer alcohol op had, dan de toegestane twee glaasjes per dag. Vooral de nu overleden hofmeester was met de distributie en het strenge toezicht op het gebruik van alco hol aan boord van het schip belast. De psychiater dr. W. F. Theunissen, als getuige-deskundige gehoord, persisteerde bij zijn conclusie, neergelegd in zijn psy chiatrisch rapport, dat verdachte sterk verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Hij gaf als zijn mening te kennen dat verdachte had gehandeld in een pathologische roestoestand, een uit zonderingstoestand veroorzaakt door het gebruik van alcohol. Als getuigen werden nog gehoord, de thans gepensionneerde gezagvoerder van de Hecuba, de heer C. A. J. Dopheide, de eerste machinist H. Zwankhuis en een tremmer, die alle drie wegens een zeereis destijds tijdens de zittingen van de recht bank niet gehoord konden worden. Hoe wel de president zich uitvoerig met hen onderhield konden ook deze verklaringen geen nieuw licht op de zaak werpep. De procureur-generaal mr. W. P. Bak hoven achtte het noodzakelijk in dit ge val ook de mening van een andere psychi ater te vragen „zonder afbreuk te willen ADVERTENTIE BONTGEVOERDE JEKKERS 35. Dankzij de opwekkende zeelucht opende Jolliepop weldra weer de ogen. Voorzichtig betastte hij een grote buil, die de plaats aangaf, waar Teutbel's knuppel hem getroffen had. „Wat is er met hem aan de hand.?", vroeg een baardige zeeman naderbij komend. Hij is zeeziek, geloof ik", antwoordde Panda. Maar Jolliepop, die inmiddels voldoende b>j was gekomen om het geruis van de ze„ van het gesuis nu het woord. „Ik ben niet zeeziek, mijne heren", sprak hij, „mijn tijdelijke duize ligheid is veroorzaakt door een pijnlijk contact tussen mijn hoofd en een neer- suizende knuppel". „Hoe kan dat nu?", riep de zeeman, „een knuppel slaat niet vanzelf, dus moest er iemand, zijn, die hem vasthield. En er was niemand beneden behalve jijzelf!" „Zou er misschien een verstekeling in het ruim zitten?", opperde in zijn oren te kunnen or..leyscheiden, nam een matroos, die naderbij gekomen was. „Onzin", zei bootsman Swabber, „een ver stekeling houdt zich verborgen en slaat dus niet matrozen op hun hoofd. Nee", ver volgde hij met gedempte stem, „het was niet een van ons en het was geen verste keling, dus een mens kan het niet geweest zijn....". Een angstige stilte volgde op deze woorden, die tenslotte door Panda werd verbroken. „Maar wie ivas het dan wel?", vroeg hij. „Een geest", antwoordden de matrozen in een somber koor. doen aan de conclusie van getuige-deskun dige". Hij vroeg het hof terugwijzing van de zaak naar de instructie voor een nader psychiatrisch onderzoek van de verdachte. De verdediger, mr. H. J. van Leeuwen jr. vroeg het hof de tremmer een gecombi neerde straf op te leggen met gedeeltelijke terbeschikkingstelling van de regering. Het hof zal op 18 September arrest wijzen. Op 16 September zal het gehele gebied van de Wieringermeerpolder, het oude eiland Wieringen, Medembük, Opperdoes en Twisk worden aangesloten met alle be staande z,g. „automatische" telefoonnetten in ons land. Ned. Herv. kerk Beroepen te Melissant B. G. A. v. d. Wiel te Tholen. Beroepen te Huizen (N.H.) (toe.) (vac. J. Zwijnenburg) G. H. van Kooten te Brandwijk te Elburg H. S. Abma te Rotterdam-Delfshaven. Geref. kerken Tweetal te Utrecht (vac. H. A. L. v. d. inden) J. F. Colenbrander te Apeldoorn en J. Nawijn te Aalten. Beroepen te Schermerhorn J. C. Baum- falk, cand. te Metslawier te Woudsend (Fr.) dr. E. Smilde te Wateringen. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Middelburg K. Drost te Veendam. Bedankt voor Mussel, P. Veldstra te Kan tens voor Oldehove E. Teunis te Mon ster. ADVERTENTIE Uitstel. De bijzondere jury in de Verenigde Staten, die een onderzoek instelt naar het beweerde internationale oliekartel, waarbij vijf Amerikaanse en twee Britse maatschappijen betrokken zou den zijn, is tot 11 September ver daagd. Medegedeeld werd, dat de re gering nog niet genoeg gegevens van de oliemaatschappijen heeft ontvangen om haar zaak kracht bij te zet ten. De regering heeft de archiefstuk ken van 21 grote oliemaatschappijen bij dagvaarding opgevraagd. Enkele maat schappijen hebben de gegevens ver strekt, maar drie Amerikaanse olie maatschappijen hebben het Hof verzocht de dagvaardingen nietig te verklaren of haar meer tijd toe te staan ter voor bereiding van haar verdediging. Spanning. De toestand in Hyderabad (In dia) is na botsingen op Woensdag tus sen politie en studenten, waarbij twee doden vielen en 45 personen werden ge wond, gespannen. Gisterochtend deed zich een nieuw incident voor. De politie zag zich genoodzaakt het vuur te ope nen, toen een menigte van tweeduizend betogers trachtte een ziekenhuis te be stormen om de lijken van de' twee slachtoffers te bemachtigen. Hierdoor kwam een betoger om het leven, vijftien personen werden gewond. Het verkeer in Hyderabad ligt stil, de winkels zijn gesloten. Voor Hyderabad en Secunde- rabad is een uitgaansverbod afgekon digd en troepeneenheden zijn gealar meerd. Raad. President Truman heeft de instelling gelast van een raad, die de gevallen van veroordelingen van Japanners wegens oorlogsmisdaden zal herzien, waarvan de Japanse regering zulks verzoekt. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft in dit verband medegedeeld, dat van de 819 Japanners, die zich in de gevangenis bevinden, er 429 door Amerikaanse tribunalen zijn veroordeeld. Volgens het Ameri kaanse vredesverdrag heeft Amerika in deze gevallen het laatste woord. Controle. De Amerikaanse minister van Justitie, James Mac Granerey, heeft medegedeeld, dat een program in be handeling is, dat een scherpere controle op opstandige elementen beoogt. Op een persconferentie zeide de minister, dat de „communistische dreiging tegen onze vorm van democratie en de vrijheid" ernstig blijft. Overeenkomst. Premier Piastiras van Griekenland heeft in een vraaggesprek met Joegoslavische journalisten ver klaard bereid te zijn „met een door maarschalk Tito geleid Joegoslavië elke overeenkomst zonder formaliteiten aan te gaan," aldus meldt Tanjoeg, het Joe- goslavisch persbureau. De Grieksé pre mier meende, dat de veiligheid van de Balkan verzekerd zou zijn wanneer Joe goslavië, Griekenland en Turkije door vriendschapsbanden zouden zijn ver bonden. Verzoek. Het staatshoofd van Vietnam, Bao Dai. heeft een onderhoud gehad met de Franse president, Vincent Auriol, in diens buitenverblijf te Muret. Volgens Vietnamese kringen heeft Bao Dai er op aangedrongen, dat zijn land meer onafhankelijkheid krijgt. Hij zou hebben voorgesteld, prins Boen Loc, de Viet namese Hoge Commissaris te Parijs, de volledige voorrechten van buitenlands ambassadeur te geven. Ook zou hij ge vraagd hebben de Vietnamese militairen sneller te bewapenen, opdat deze kun nen deelnemen aan de strijd tegen de communistische Vietminh. Slaags. Te Semnan, 160 kilometer ten Oosten van Teheran, zijn stakende fa brieksarbeiders slaags geraakt met mili tairen. Vijf personen werden gedood en ruim twaalf gewond. Volgens te Tehe ran ontvangen berichten is de opstand bedwongen en is alles weer rustig. Sprookje. De Oostenrijkse posterijen stel len alles in het werk om het aantal tele fonisch aangeslotenen te verhogen. Met ingang van Zaterdag zullen Oostenrijkse kinderen, wanneer hun ouders een be paald nummer hebben gedraaid, naar een sprookje kunnen luisteren. Elke dag zal een PTT-meisje dat haar sporen als radio-omroepster reeds heeft verdiend en tevens een bijzonder talent voor deze uitzendingen bezit, een nieuw sprookje vertellen. De kosten voor het draaien van het „sprookjesnummer" zullen niet hoger zijn dan die voor het voeren van een plaatselijk telefoonge sprek. ISSCHIEN mogen we vandaag eens met een klein kookpraatje beginnen? We nemen dan een pan water en gooien daarin een beetje zout. Na verloop van tijd behoeven we niet eens te proeven, want zoveel ervaring hebben we wel dat we weten nu een zoute vloeistof vóór ons te hebben. Daarna nemen we een flinke dot meel en gooien dit midden in de pan om de zaak wat op te vrolijken. Vol verrassing kijken we naar het resultaat van ons kooksel, dat blijkt te bestaan uit een zoute vloeistof, waarin zich grotere en kleinere klodders deeg bevinden. Geef het maar aan de varkens, want de eerste kookles is mislukt. En tóch, terwijl we de keuken worden uitgejaagd, hebben we met voldoening verschillende merkwaardige dingen kun nen waarnemen. Ten eerste lost zout in water op en verspreidt zich gelijkmatig door de hele vloeistof. Meel lost niet op en blijft, tenzij bepaalde voorzieningen worden genomen, aanéênklitten. De con centratie van zout is door de hele vloeistof heen dezelfde, de concentratie van meel is overal verschillend. Wanneer we zout in een leeg schoen smeerdoos je doen, dat wordt dicht gesol deerd, en we gooien dit in een pan met schoon water, dan gebeurt er natuurlijk niets. Hoeivel de zoutconcentratie in liet doosje 100 is en in het water practisch 0, kan het streven om alles even zout te ma ken niet worden uitgevoerd, omdat het blikken doosje geen water doorlaat. In de natuur is dat gelukkig anders ge organiseerd. Daar wordt niet met blik ge werkt, maar met organische celwanden, die de eigenschap hebben wèl het water door te laten, maar niet de in het water opgeloste stoffen. Waneer we ons schoen- smeerdoosje als een cel voorstellen, het blik als de celwand, waarin zich gaatjes bevinden zo groot als een speldeknop en de zoutdeeltjes in de doos zo groot als fietskogeltjes, kan iedereen zich voor stellen wat er gaat gebeurén: het water stroomt het doosje binnen, zonder dat de zoutdeeltjes gelegenheid krijgen uit de doos te ontsnappen. Door de neiging om de zoutconcentratie in de pan even groot te doen worden als de zoutconcentratie in de doos (cel), zal het water de cel blijven binnenstromen, zodat deze wordt opge pompt als een voetbal. Wat is het gevolg hiervan? Als het v concentratieverschil zó groot is als in ons voorbeeld, barst de cel uit elkaar. Dit geschiedt bij voorbeeld ivanneer we in onze aderen een injectie met zuiver water zouden krijgen. Dan zouden de bloedlichaampjes zó opzwellen, dat zij uit elkaar zouden barsten. Is het concentratieverschil binnen en buiten de cel echter niet tè groot, dan dringt er dus een zekere hoeveelheid vloei stof de cel binnen en verleent daaraan een zekere stevigheid en spanning. Een levende bloem is stevig. Plukken wij haar af, dan wordt zij spoedig slap, maar zetten we haar enige ogenblikken in het water, dan keert die stevigheid terug: de cellen worden weer met water volgepompt. Nu is bij lagere dieren de huid niet door een waterdichte laag omgeven, zoals bij de zoogdieren, maar door een huid dieeven als boven omschreven celwand, halfdoor- latend is, dat wil zeggen: water doorlaat om de spanning in de cellen op peil te hou den. Wanneer zulke dieren in het zoete water leven, wordt voortdurend water naar binnen gezogen. Zodat bijvoorbeeld een kikvors om te drinken slechts zijn poot in het water behoeft te steken om de nodige vloeistof binnen te krijgen. Raar, maar- waar! En een mens, die smakelijk een bord met aarde oppeuzelt, is die niet zonder ling? Toch is het een veel voorkomend verschijnsel, waar over we het morgen zul len hebben. Zodat ons kookpraatje mis schien toch nog tot zijn recht komt. H. PéTILLONi (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2