Poolse kotter vanmorgen om half vijf vlot BISOHQFF Wijsmuller laat een 1200-paards sleepboot bouwen Rode Kruis hielp bij de gevolgen van een ketel-explosie Problemen NIEUWE Costuums Moeilijkheden inzake grond voor Cultureel gebouw opgelost Agenda voor Velsen „HIJ MOET ER AF" Laatste kans in September door 3 slepers uitgebuit Santpoort Gouden feest Engelmundusschool Nieuw gebouw aan het Sluisplein Havenberichten op de honderd velden Ui wé, §§J HP 8 s H JU fSf H ÉHf H H B S HH SP gf jgg B S fgf Éi s PP 1 ill Él U'- H HP 11 H jjg 8 8 8 m 8 8 s PU 8 8 8 8 8 fgf 11 8 fjf gj§ n§ 8 8 H Él II Gas van de Hoogovens voor de Zaanstreek „O Bella Donna Lucia'' Tussen Noord Holland en Stentor Bijen-dorado Dank zij verhuur Eerste hypotheek aan de Stichting echter van de baan Zware oefening in de Bergingshaven (onze wekelijkse damrubliek onder leiding van B. Dukel) mm €m. ff ff m ff ff ff ff ff m %WWW m WWW/' wm Wm wÊ m ém. wm. flWWW wm. 'Wé JU mm mm Maximaal 60.000 kub. meter voor veertien gemeenten VRIJDAG 5 SEPTEMBER 19 5 2 „Hü moet cr vannacht af", zeiden walschipper Moerman en de heer G. v. d. Vuurst, oude getrouwen van het bureau „Wijsmuller" tegen elkaar in café De Boei, toen de bergingspoging van de Poolse kotter „Drozd" gistermiddag bij hoog water op niets meer uitliep, dan een verschuiving van tien meter. En hij is er af gekomen van morgen om halfvijf, bij het hoogste water dat de maand September heeft te bieden en met tweeduizend pk in de trossen. Drie sleepboten hebben met dansende lichten op de grauwe ochtendbranding het onrustige water tot schuim gemalen en tegen half vijf begon cr schot in de kotter te komen: even later schoot het scheepje door en ten slotte werd het werk beloond met een triomfantelijke gil van de Hector, de Stentor en de Nestor in de nacht: de Pool kon naar IJmuiden komen en Egmond was zijn goud mijntje kwijt. De gierende Gloster Meteor-straaljager, die gistermiddag tegen vier uur enkele ke ren belangstellend boven Egmond aan Zee cirkelde, bracht de duizenden VW-klan- ten, die naar de „levende" „Drosd" kwa men kijken nog wat afleiding, want hoewel er toen wat leven in de kotter zat, konden de „Hector" en de „Nestor" er beslist niet meer uithalen dan een meter of tien. Het zat er dus helemaal in, dat er met het springtij van vanmorgen halfvijf de beste kansen lagen, temeer daar het nachttij ge meenlijk hoger komt dan de dagvloed en de gunstige omstandigheid, dat ook de „Stentor" zijn paarden zou inspannen. De „Goedkopers" van de „Hulp in Nood" hebben gistermiddag een tros ovei-geroeid naar de kotter in een peuterig notedopje, dat door de hoog-opzwiepende golven in ijltempo naar het strand werd gejonast. De heer G. van der Vuurst van het bureau Wijsmuller vertelde ons, dat zijn bureau bovendien een afspraak had gemaakt met een paar Egmonders, die van het strand af hebben gebrobeerd een lijn over te brengen. De Goedkoop-mannen waren ech ter de eersten en de Egmonders hadden het nakijken. Burgemeester L. Niele van Egmond, die in de middaguren al met veel interesse de verwoede pogingen van de beide IJmui- dense stoomtrekkers had gadegeslagen, kondigde toen al zeer terecht aan, dat de springvloed eigenlijk de enige redelijke kans schiep om qe Pool vlot te laten ko men. Het hoge water, enkele tientallen uren na volle maan, bracht bergen zee on der het scheepje, dat zich hierdoor uiter aard veel makkelijker wil bewegen en deze kans is graag gegrepen. Want het no cure, no pay" contract voor de berging kost de ADVERTENTIE Het midden en beten- gcrire Voor de chic ,.UNIC' -Meeuwenlaan hoek Cederstraat Ijmuiden-Oost -• Tel. 4206 KENT U. ÓNS' SPAARSYSTEEM Bijzondere dienst Zondag wordt in de Nederlands Her vormde Kerk te Santpoort een buitenge wone dienst gehouden. Hierin zal voorgaan ds. mr. G. A. Alma uit Amsterdam, die spreken zal over de vraag: „Leeft een Christen anders dan een niet-Christen?" Medewerking verleent het Kapelkoor, dirigent de heer J. de Haas en organist is de heer A. de Groot. ADVERTENTIE kwamen weer klaar van onze kleermakerij, voorzien van ons prima STABIEL - BINNENWERK waardoor de prachtige coupe zo lang behouden blijft. TROPICAL, prachtige zware kwal-, kreukherstelend 145. 3 tinten grijs, bruin en bl.-grijs. WOLLEN KAMGAREN - met blinde ruit, zeer chique, grijs, bruin of blauw, prachtige wol len kwaliteit 155. TROPICAL effen beige, mo derne 2 rij op 1 knoop geslo ten, slechts 99 WOLLEN KAMGARENS, blauw en bruin met fijn streepje, alle maten69. EXTRA GROTE BUIKMATEN prachtige tropicals, 3-delig met vest 167.50, 145.119. Een goed costuum draagt U het langst en is steeds het voordeligst Ga daarvoor naar Oosterduinweg 26 - ümuiden bergen gauw geld, indien een berging niet vlotten wil. Veilig- in IJmuiden Vanmorgen om kwart voor acht ver scheen de „Drozd" tussen de IJmuidense pieren, die het schip Dinsdagavond zo jam merlijk miste er is ligplaats gekozen bij de IJ-bunker in de Plaringhaven, de lig plaats der Poolse schepen, die uit IJmuiden vissen. Het 50-jarig bestaan van de Engelmun dusschool aan de Schacpmanlaan in Drie huis is op feestelijke wijze gevierd. Nadat Zondagavond de R.K. toneelvereniging „St. Paulus" uit Amsterdam reeds een eerste opvoering heeft gegeven van „O, Bella Donna Lucia" had Donderdag een tweede opvoering plaats in één der zalen der school. „O, Bella Donna Lucia" is één van die dwaze gevallen, die erop berekend zijn de toeschouwers een avond van ontspanning te bezorgen, zonder verdere litteraire pre- tentie's. Als een dergelijk stuk dan nog ge bracht wordt door een vereniging, die de humor er van ten volle weet uit te buiten, zoals „St. Paulus", is succes bij voorbaat verzekerd. Donna Lucia is een rijke tante van een student, die een studenten-feestmaal zou komen opluisteren, maar omdat ze dan toch als chaperonne dienst zou kunnen doen, zijn de gelieven van de studenten genegen aanwezig te zijn. Als de rijke tante evenwel plotseling verhinderd blijkt te zijn en een mede-student, ter redding van de situatie voor haar door wil gaan, ontstaan er tal van verwikkelingen, die tenslotte een bevredigende oplossing vinden. Over de hele linie was het spel zeer be vredigend en de toeschouwers hebben een avond van onbezorgd plezier gehad. Bij Fikkers' scheepswerf in Hoogezand, een van de vele Groningse ondernemingen, die zich een naam hebben verworven met de bouw van kleine zeeschepen, zal tegen het volgende voorjaar een nieuwe sleepboot voor IJmuiden van de dwarshelling glijden: een nieuw schip voor het Bureau „Wijsmuller", dat daarmee een eenheid van 1200 ipk rijker zal worden. De sleper moet in April 1953 gereed zijn. Hij wordt een manus van alles, deze nieuwe sleper. Kleiner dan de Noord-Hol land, het vlaggeschip van de vloot, dat er 2250 paardekrachten uitslaat, maar flink wat steviger dan het mythologische trio Hector. Nestor en Stentor, die elk zo'n-600 paardekrachten opbrengen, zal deze nieuwe aanwinst, waarvoor nog geen naam bedacht is, zowel havendienst verrichten als op sleepreis kunnen gaan. Al is zelfs de kiel nog niet officieel ge legd van de nieuwe IJmuidense sleper, er valt toch al te melden, dat het schip zal worden voortgestuwd door een dubbele Bolnes-diesel, die op één as zal worden gekoppeld. Met als station IJmuiden zal de nieuwe sleepboot dus niet alleen de zeeschepen door het Noordzeekanaal helpen, maar bovendien ook het zeegat opzoeken, om zijn vrachten over de zeven zeeën te brengen. Ook nieuw gebouw Dit is overigens niet het enige nieuw- bomvplan dat bureau Wijsmuller koestert: ongeveer op dezelfde plaats waar deze on derneming voor de oorlog haar gebouw aan het Sluisplein bezat, ongeveer tegenover BURGERLIJKE STAND GEBOREN: L. Starken—Mant je, cl., Bo- nairestraat 57, Santpoort: J. van Beek Brantjes, z., van Saelenplan-tsoen 7, Velsen- Noord; A. J. Tuinenbreijer—de Bic, z.. Noor derlaan 39, Velscn-N.; J. VosKoers, 2 z., Stratingplantsoen 29, Velsen-N.; G. Keirsgie- terJongejan, z.. Bonekampstraat 16. IJmui- den-O.; M. J. Keuris—van Donkelaar, z„ Reuysdaelstraat 13, IJmuidcn-O.; J. Lamboo Bakker, d.. Koningin Wilhelminakade 32, IJmuiden; R. Jonker—Fortuin, d., Duinlust- parkweg 67, Santpoort: A. van Esvan dei- Stel, d., Kanaalstraat 64, IJmuiden; G. H. Klaver—Sonnevelt, 2 d.. Waalstraat 34, IJmuiden: J. C. HooeelandMolenkamp, d., Hagelingerweg 375, Santpoort. OVERLEDEN: A. de Vries. 85 j„ echtge note van D. Zeilmaker, Bloemstraat 93. IJmuiden; J. P. M. Tabois, 76 j., echtgenoot van D. Kcsting. Lange Nicuwstraat 304. IJmuiden; W. J. Knapen, 67 j., echtgenoot van H. B. M. Hoogeveen, Str. v. Linschoten- straat 50, Beverwijk; E. C. Hoogland. 32 j., echtgenote van J. T. van den Berg, Ekster laan 35, IJmuiden-O. de toeristensteiger, zal mettertijd een mo derne remplacant voor het gebouw wor den gezet, inhoudende een magazijn, een kantoor en twee dienstwoningen. Het gebouw zal worden opgetrokken onder architect v. d. Berg uit Naarden, maar de uitvoering van deze plannen hangt momenteel nog af van de toestem ming van B. en W. van Vclsen. De vloot van het bureau Wijsmuller om vat thans de volgende schepen Noord Holland (1945, 514 bruto ton, 2250 pk), Hector, Nestor, Stentor (1921, 175 bruto ton, 600 pk) en de Junior (1921, 52 ton, 200 pk). Deze man is geen circusartist, zoals men misschien zou menen. Hij is een motor koerier van het Italiaanse elite regiment, Bersaglieri, en vertoont een staaltje van zijn kunnen. Op Donderdag 4 September kwamen de haven van IJmuiden binnen: Larix v. Geffle, Femina van Kotka, American Jurist van Ant werpen, Brouwersgracht van Kotka. Heriot van Leith, Falcon v. Londen, Spaarnestroom van Fewey, Talthybius van Londen. Maria- kerk van Antwerpen, Joost van Hamina, Guder van Antwerpen, Zaanstroom van Huil, Pelikaan van Kotka, Granford van Bona, Phemius van Indonesië, Luna van Wacoruna, Manta van Dordrecht. Jutadan van Archan gel, Holderman van Goolc, Rijnstroom van Londen, Iris van Gothenburg, Sussex Oak van Tyne, Pollux van Kotka, Fraiite Sarnoii van Hull. Vertrokken zijn: Hollandia naar Londen, Eduard Holar naar Stockholm, Puncuë naar Lissabon, Abel Tasman naar Antwerpen, Aptity naar Sas van Gent, Kyle Bute naar Swansea, Willemstad naar Dover. Jenny Porr naar Ostende, Strijpe naar Hamburg, Nyham naar Philidelphia, Carpo naar Cork, Amstelpark naar Newport New, Santa Ur sula naar Bremen, Clan Macleod naar Glas gow, American Jurist naar Rotterdam, At lantis naar Rostock. Draco naar Rotterdam, Texelstroom naar Liverpool. Supportersvereniging „Geel Zwart" vergadert De supportersvereniging „Geel Zwart" van de voetbalvereniging „Kinheim" zal Woensdag in clubgebouw „Kindervreugd" aan de Doodweg haar jaarlijkse algemene vergadering houden. Behalve de gebruikelijke agendapunten is er een bestuursverkiezing aan de orde wegens het aftreden van de heren C. Stijn- man en E. A. Prinssen. De heer Prinssen is niet herkiesbaar. Het bestuur zal zich van vijf tot zeven personen uitbreiden. Voorts staat er een bespreking van de nieuwe competitie op de agenda. Drie nijvere bijenhouders uit Castricum kregen zoveel korven met bijenvolken achter hun woningen, dat zij op zoek togen naar een stuk grond, groot genoeg om samen 50 kasten neer te zetten. Ze vonden het achter de woning van de heer Wokke aan de Bakkumerstraat: een stukje duingebied, dat kosteloos door deze goede heer beschikbaar is gesteld, en dat voor een bij een waar dorado mag heten. Er is een „kast" bij, waar een originele Krainer koningin, afkomstig uit Joegoslavië, de scepter zwaait. De aanschaf van deze dame kostte de im kers ƒ37.50. Het volgend jaar gaan de Castricumse imkers proberen, hun bijenstand op een nog hoger peil te brengen. Zij hebben het plan, om zo'n dure Krainer koningin te kruisen met Italiaanse darren en de verwachting is, dat men dan bijen krijgt, die vrijwel niet steken, en dat de ho- ningopbrengst van deze Italiaanse-Joe- goslaven ver boven de middelmaat uit gaat komen. Tevens zullen de bijenhou ders dan ook zoeer hun bijen-bevruch tingsstation in gebruik nemen. In de gemeenteraadsvergadering van 9 Mei 1950 heeft de raad besloten, een per ceel grond in erfpacht te geven aan de Stichting Sociaal-Cultureel Werk-Velsen, voor een door haar te stichten gebouw. Met de bouw werd in October 1951 begon nen. De akte tot uitgifte in erfpacht van de grond was toen nog niet verleden. Ver der werd de gebruikelijke verklaring niet tijdig bij de Inspecteur der registratie in gediend. Het gevolg daarvan is, dat indien thans tot uitgifte in erfpacht wordt overgedaan mede registratierecht verschuldigd zal zijn over de waarde van het reeds op de grond gestichte gebouw. Het bedrag is zodanig, dat betaling daarvan, ook nadat de mi nister van Financiën zich bereid heeft ver klaard om gezien het sociale en culturele doel van de Stichting, drie vierde gedeelte van het verschuldigde recht kwijt te schel den, voor de Stichting een onoverkomelijk bezwaar vormt. Oplossing Gezocht is daarom naar een oplossing, waarbij de Stichting over de grond kan beschikken, zonder dat over de overeen komst registratie-recht wordt geheven. Deze kan worden gevonden in die zin, dat de grond aan de Stichting in huur wordt gegeven. Het bestuur van de Stichting heeft B. en W. mitsdien verzocht dit te bevorderen. Aan dit verzoek gevolg gevende stellen B. en W. de raad voor, het besluit van 9 Mei 1950 in dier voege te wijzigen, dat hierin, in plaats van „erfpacht" en „canon", de woorden huur en huursom voorkomen. Deze wijziging impliceert echter, dat het vestigen van een eerste hypotheek op het gebouw, tot meerdere zekerheid van de geldlening van f 75.000.aan de Stich ting uitgesloten is. Het raadsbesluit zal derhalve zodanig moeten worden gewijzigd. Als het Velsense Rode Kruis in geval van nood zo snel hulp verleent, als dit gister avond bij een oefening in de Bergingshavcn werd gepresteerd, dan zou er eigenlijk geen reden tot oefenen meer zijn. Verondersteld werd, dat omstreeks 8 uur in de avond een ketel zou zijn geëxplodeerd van een voor de wal liggende baggermolen en dat door de luchtdruk het dak van een smederij op het terrein van de Amsterdamse Ballast Mij. ingestort was. Met de nodige rampzalige gevolgen. Na dit alarmerende nieuws verzamelden zich ogenblikkelijk de colonne-mensen, die op een vrachtwagen naar de kleine sluis werden gereden, waar het sleepbootje „Rapid" van de firma Blankevoort Zn. werd „gecharterd". In dit geval was kapitein Kruithof van deze hardloper natuurlijk ingewijd en hij lag dus al op de redders te wachten. (Van te voren had hij overigens de „slacht offers" naar de plaats des onheils ge bracht). Uitgerust met brancards, verbandtrom- mels, dekens, spalken en zaklampen is de overtocht door de colonisten rap gemaakt. Bij aankomst in de Berghaven bleek de zaak niet zo eenvoudig te zijn: eerst moest een hoog-liggende onderlosser beklommen worden, die via de gangboorden „genomen" werd en dan volgde de „hijs op de wal". Het gerucht deed daar de ronde, dat acht a tien gewonden her en der verspreid lagen tussen de ravage, zodat de manne lijke colonne-leden de opdracht kregen de „patiënten" te gaan zoeken en voorlopig te verbinden en de dames een hulpverband- plaats gingen inrichten. Korporaal C. van der Zee moest „slag- i aderlijke bloedingen" nagaan en dichtknij pen, een karweitje, dat onder de gegeven omstandigheden niet mee viel; 'n moeilijk terrein en ver weggeslingerde gewonden, die alle moeite deden hun pijnen (of was het hun lachen?) te verbijten. Op hun uiterlijk afgaande, zouden zelfs de korpo raals j. van Aalsburg en J. v. Leeuwen hen voorbij zijn gelopen, maar deze heren kun nen reeds bogen op een 16- en 13-jarige praktijk, zodat zij de wonden al gauw ge constateerd hadden (op het papiertje, dat het slachtoffer in z'n hand hield) en dien overeenkomstig behandelden. En dan maar slepen niet de brancard, bijgestaan door secondanten, als H. Velde en F. Hollenberg, die er ook al een kleine 20 jaren hebben opzitten. Op de meest uitgezochte akelige plek ken waren de „gewonden" terecht geko men, vanwaar zij na de voorlopige behan deling op de brancard naar de hulpver- bandplaats zijn gebracht. Daar zwaaide mevrouw Cordia de scepter, die haar help sters niet lot handelen behoefde aan te zetten. De patiënten mochten niet mopperen; lekker ingepakt werden zij na verloop van tijd naar de „Rapid" teruggebracht en net jes aan boord gezet. Voor de wijze van het transport nam zelfs dokter Mac Daniël zijn petje af, want het was een heksentoer, om die gewonden over zo een lastige weg heelhuis aan boord te krijgen. Jammer was het voor dat flinke help stertje, dat bij het afdalen op de bagger molen uitgleed en vrij ongelukkig terecht kwam, zodat zij door dokter Mac Daniël naar huis gebracht moest worden. ADVERTENTIE Tweede vraagstuk ladderwedstrijd In onze vorige rubriek maakten wij een begin met de nieuwe wedstrijd, welke als competitie tot April 1953 zal duren. De stand van het eerste vraagstuk uit onze vorige rubriek was: Zwart 9 stukken op: 7, 8. 14. 18, 19. 23, 26, 29 en 35. Wit 9 stukken op: 28. 32, 30. 34, 37, 38, 39, 44 en 45. Dit probleem is van H. Laros. Wit speelt en wint. No. 2, eveneens van onze IJmuider proble mist, ziet er zo uit: den tot uiterlijk 12 September ingewacht; van het 2e vraagstuk tot uiterlijk 19 Sep tember aan het adres van de dammedewer- ker B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 121. Ook zien wij gaarne van onze „probleem componisten", die trouw onze rubriek volgen, composities, die nog niet elders zijn ge plaatst. tegemoet. Een schat van studiemateriaal leverde het zojuist beëindigde „vuurtorentournooi" op, dat DCIJ in de maand Augustus organiseerde. Onderstaande partij is uit de tweede ronde: B. Dukel, Wit; P. Roozenburg, zwart. 1. 3228 1621. Sinds de komst van Roo zenburg op het wedstrijdtoneel (in 1938), is er veel in de vroegere opvattingen veranderd. Vroeger stond „onomstotelijk" vast, dat na 3228, 2621, 3126 zwart een nadelige op sluiting opliep. Roozenburg brak met deze theoretische opvatting en bracht in het openingsspel een ware revolutie teweeg, door het thans overbekende en al eens eerder aangehaalde „Roozenburg-systecm". Wit wenste in deze speicale partij niet op het „R.-S." in te gaan. waarna zwart's zet 1621 toch uitstekend gespeeld kan worden. 2. 33—29 19—24: 3. 39—33 21—26; 4. 31—27 Overzichtelijker (en secuur) is 3430. Op 1419 volgt dan stukverlies door 2923, 23—22 en 39x25. Maar met wit's 4e zet brengt deze zich zelf in moeilijkheden, daar hij zwart gele genheid geeft tot een andere speelvorm over te gaan. He openingsspel dezer partij kwam dan ook in de „knijpstelling"-variant. Het is inderdaad lastig voor wit, maar er werd, zo als in vele partijen van dit tournooi, ge ducht geëxperimenteerd. Kijkt u maar: 4. 17—22; 5. 28x17 11x31; 6. 36x27 1419. Wit is al belangrijk in zijn vrijheid Zwart: 13 stukken op 4, 7. 8. 9. 12, 14, 16, beperkt: 34—30 gaat niet wegens 18—22 en -• W/S/Z'. wm. %77Zj/. gggp mm 17, 19, 22. 25, 27 en 45. Wit: 15. 20, 23, 26, 23, 29, 31, 33. 34, 37, 38. 39. 41 en 44. Wit speelt en wint. Oplosingen van het eerste vraagstuk wor- steeds dreigt 1823. Maar belangrijker is, dat naast deze sombere wolken 1923 dreigt, waarna 3430 en 3933 is verhin derd, wegens de „knijpstelling" speelwijze. 7. 37—31 26x37; 8. 42x31 19—23. Er dreigt nu 23—28. Dus moet 38—32 of 48—42 gespeeld worden. Daar het voor wit „er op of er onder" wordt, om stuk 27 naar veld 16 te krijgen en daarna de formatie 32, 37, 41 weer wordt opgebouwd (om 3223 voor te berei den), komt wit met 3832 en zwart met als 9e zet 12—17, om dit te verhinderen. 9. 38—32 12—17; 10. 31—26 8—12; 11. 27—21. Stand na de 12e zet van wit is: Zwart van 1 tot en met 7, 9, 10, 12, 13, 15, 17. 18, 20, 23 en 24. Wit: 21, 26. 29. 32 tot en met 35, 40, 41, 43 tot en met 50. Met 23—28 33x11 7x38 enz. enz. kon zwart voorlopig stuk winst nemen. De indringer op veld 33 wordt later terugveroverd en wit is uit de knijpstelling! Natuurlijk liet zwart zich niet tot deze schijnwinst verlokken. 11.10—14; 12. 21—16 14—19; 13. 44—39 6—11. Het belangrijkste van deze voor zwart gunstige speelvorm is. dat met 2025 steeds van taktiek veranderd kan worden. Daarin moet wit geduldig afwachten en heeft zwart's spel dus onbetwist de leiding. 14. 50—44 1—6: 15. 41—37 5—10; 16. 46—41 3—8; 17. 48—42 20—25. Zwart moet zelf de knijpstelling doorbre ken. Wit heeft zich keurig door de openings moeilijkheden geslagen en na de 18e zet gaat het spel volkomen gelijk op. Pas in het verdere middenspel krijgt zwart weer enig „houvast" in de witte (nadelige) randstuk- ken 16 en 26. 18. 29x20 25x14; 19. 35—30 17—22: 20. 42—38 11—17; 21. 37—31 6—11; 22. 32—27 15—20: 23. 30—25 10—15; 24. 41—36 20—24 25. 47—42 4—10. Van de 21e zet van wit af is het spel op onbekende paden be land. Hier koersen de spelers voornamelijk op intuïtie en talent omdat de mogelijk heden alles te berekenen en te overzien, naar menselijke begrippen te mo.éielijk wordt. Stand na de 25e zet van zwart luidt: Zwart: 2, 7 tot en met 15. 17, 18, 19 22, 23 en 24. Wit: 16, 25, 26. 27, 31, 33, 34. 36, 38, 39, 40, 42. 43, 44. 45 en 49. 26. 34—29 23x34: 27. 40x20 15x24; 28. 33—28 22x33; 29. 38x20 10—15; 30. 42—38 15x24; 31. 38—33 18—22; 32. 27x18 12x23; 33. 43—38 8—12; 34. 31—27 2—8. Stand na de 34e zet van zwart is: 35. 4440 12—18; 36. 38—32 8—12; 37. 3631 2328. Voor zwart de enige goede voortzetting. Op 2329 volgt een doorbraak naar ruit 6 door 32—28 29x38 28—22 17x28 49—43 38x49 en 40—35 39x21 25x6. 38. 33x22 17x37: 39. 31x42 11—17; 40. 49—43 18—22. Zwart heeft een uitstekende stelling Zwart, P. Roozenburg Wit, B. Dukel na het middenspelgevecht overgehouden. Doch het materiaal dunt en daarom lijkt ons dat de 40e zet met de ruil 1822 niet de juiste is als het om winst uit deze voor zwart uitstekende stelling gaat. Mogelijk is als 40e zet 1923 beter. Maar zoals in vele van dit soort standen houdt wit remise dooi de tempi! 41. 27x18 12x23; 42. 43—38 13—18. Door slagzetjes en damcombinaties is de zet 1318 verhinderd door wit. En 1318 is voor ont wikkeling de sterkste zet omdat daarna 913 kan worden gespeeld. 43. 39—33 9—13: 44. 33—29 24x33; 45. 38x29 23x34; 46. 40x29 19—23: 47. 29—24 17—22; 48. 4510 13—19; 49. 24x13 18x9; 50. 40—34 9—13; 51. 26—21 13—19; 52. 34—30 23—29. Hoewel zwart onbetwistbaar in het eind spel een betere opstelling van de stukken bezit, dreigt wit op twee flanken door te breken. Dit kon zwart in dit geval niet ver hinderen, waardoor er remise in gelijke stelling tot stand komt. 53. 42—38 19—23; 54. 38—32 22—27; 55. 32—28 en na 21—17 remise. Oplossingen en correspondentie te zen- deii aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 121IJmuiden. De algemene raad van het Gasbedrijf ZaanstreekWaterland heeft zich geheel verenigd met de concept-overeenkomst die het bestuur met de N.V. Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken aan ging voor de levering van gas. De overeenkomst zal met terugwerkende kracht op 1 Augustus ingaan. Veertien gemeenten in de Zaanstreek en Waterland zullen in totaal 60.000 kubieke meter per dag maximaal en 35000 kubieke meter mini maal afnemen. Men schat het jaarlijkse verbruik op 17.500.000 kubieke meter, waarvoor de Hoogovens een bedrag van 1.547.632.ontvangen. Daar de contracten tussen Hoogovens en de Gasleveringsbedrijven Velsen, Bever wijk en de kop van Noordholland 31 De cember 1953 aflopen, heeft men de moge lijkheid opengelaten, dat met ingang van 31 December 1954 opnieuw overleg wordt gepleegd gedurende 1955, teneinde even tuele gunstiger bepalingen in de contrac ten met Velsen, Beverwijk en de kop van Noordholland ook in dat voor de Zaan streekWaterland opgenomen te krijgen. Verder heeft de algemene raad van het Gasbedrijf ZaanstreekWaterland zich unaniem accoord verklaard met een nieuwe vaststelling van gasprijzen die het bestuur had voorgesteld, te weten: 16 cent voor huishoudelijke en industriële doeleinden bij gebruik tot 240 kubieke meter; 15 cent voor beide groepen bij gebruik van 240 tot 600 kubieke meter; i4 cent en 13% cent res pectievelijk voor huishoudelijke en in dustriële doeleinden bij gebruik van 1800 6000 kubieke meter en boven 6000 kubieke meter voor huishoudelijk verbruik 11 cent en voor industriële doeleinden 10 cent. De vastrechttarieven voor de verschil lende groepen zijn achtereenvolgens f 1.15, 1.35, 1.85, 4.85 en 9.85. Vrijdag 5 September Raadhuis, 10.30-11.30 uur: Spreekuur wet houder van Financiën. Thalia, 20 uur: „Circus Arena". Rex, 20 uur: „De nacht is mijn koninkrijk". Zaterdag 6 September Thalia, 19 en 21.15 uur: „Circus Arena". (Rex, 20 uur: „De nacht is mijn koninkrijk".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5