HARRIS blijkt onbetwist de meerdere van al zijn grote rivalen Agenda voor Haarlem Internationaal concours in Rotterdam begonnen -Clowntje Rick Wieier revanches in Olympisch Stadion Plattner laatste in sprint-nummer Paardensport Iedereen vol lof over de Mexicanen BRM geeft het op Competitie-indeling Haarlemse Voetbalbond Flamingo Eiland VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1952 4 Lekke band Grote vorm A utomobilisme Schaken Nederland staat voor tegen Noorwegen Eerste klassers Circuit-directeuren gaan vergaderen in Milaan Een man, die zichzelf respecteert Is degene, die zich met AKRU scheert. Recordpoging van John Cobb met „Crusader" Voor de kinderen Honkbal S.G. Haarlem heeft een goede kans tegen TIW Biljarten Om het zilveren biljart FEUILLETON door Dorothy Quentin Als er iets onomstotelijk is komen vast te staan gisteravond in het Olympisch Stadion in Amsterdam bij de wielerrevanches van de wereldkampioenschappen dan was dat wel het feit dat de Engelsman Reg Harris zich zeker een klasse beter toonde dan al zyn rivalen, inclusief de nieuwe wereldkampioen Plattner. Deze ongetwijfeld zeer zelfverzekerde sprinter kan in negen van de tien gevallen precies doen met zijn tegen standers wat hij zelf wil. Dat moesten gisteravond Plattner zelf, maar ook de Austra liër Patterson all round wielrenner en de Nederlander Van Vliet in volle hevig heid ervaren. Onbedreigd werd Harris eerste in het sprintnummer, vóór Van Vliet en Patterson. Wereldkampioen Plattner eindigde kansloos op de zesde en laatste plaats. Bij de achtervolging toonde voorts de Nederlander Piet van Heusden tegen de Engelsman Newton, dat hy werkelijk in grote vorm is. De revanchei van de stayers moesten jammer genoeg door een regenbui worden afgelast, juist toen Verschueren het publiek demonstreerde hoe men dit nummer moet rijden om wereldkampioen te worden. Donderdagavond werden in het Olympisch Stadion in Amsterdam tijdens de revan ches van de wielerkampioenschappen in Parijs de wereldkampioenen gehuldigd. Hier ziet men vier dragers van de regen boogtrui: van links naar rechts Patterson (Australië)Piet van Heusden (Nederland) Plattner (Zwitserland) en Verschueren (België). Zie foto hieronder. Ruim veertigduizend enthousiaste wiel- renenthousiasten hebben gisteravond naar de revanches zitten kijken. En zij hebben zich ongetwijfeld niet verveeld. Het wieler publiek in Nederland is niet verwend met wielrenners van naam en faam en vandaar ook het feit dat de tienduizenden toeschou wers een avond beleefden zoals zij die slechts eenmaal in de zoveel jaar beleven. Uitgezonderd de Italianen waren alle grote renners van de wereldkampioenschappen in Parijs op de baan om in tweede instan tie hun plaats op de wereldranglijst te bevestigen. Of zij deden daar een poging toe. Want de wereldkampioen sprinter Plattner lukte dat helemaal niet. Zowel in de derde serie tegen de Engelsman Harris als in de her kansing tegen Van Vliet en Derksen kwam de Zwitser er vrijwel niet aan te pas. Platt ner miste eenvoudig de meeste capaciteiten van zijn tegenstanders. Als het er op aan kwam om op het rechte eind nog juist de zo belangrijke decimeters op een tegenstander in te lopen, dan was de Zwitser eenvoudig nergens. En het gemis van een dergelijke kunde kan een sprinter vooral niet ontberen. Ieder een op de tribunes had dan ook zijn eigen mening over de wijze waarop Plattner het wereldkampioenschap in de wacht had we ten te slepen: Plattner moest in Parijs wel de derde hond geweest zijn, die had gepro fiteerd van het vechten om een been van de twee andere honden in de finale. Oo een andere wijze had hij niet ook niet ADVERTENTIE De ROXY: Zeg, Lucifer, waar ben je? Stem uit de verte: Ik ben wèg van je VRIJDAG 5 SEPTEMBER Concertgebouw: Concert Metropole-orkest, 8 uur. Lange Veerstraat 16: Spiritualistische Kring Geestelijk leven. 8 uur. Minerva: „De roemrijke daden van Danny", 18 jaar, 8.15 uur. Spaarne: „Arizona", „De wilde hengst", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ogen als sterren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Rotation", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Zij die wij vereren", 14 j., 6.45 en 9.15 uur. City: „Simson en Dellila", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vreemde ont moeting", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 6 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „U spreekt met uw moordenaar" (Nederlandse Comedie), 8 uur. Minerva: „De roemrijke daden van Danny", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Arizo na", „De wilde hengst", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ogen als sterren", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rota tion", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zij die wij vereren". 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „Sim son en Dellila", 14 jaar, 1.45, 4.1,5 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vreemde ontmoeting", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater: Concert HOV, 8 uur. in een match h deux de regenboog-trui kunnen bemachtigen. In de eerste serie a deux kwam Patter son uit tegen Van Vliet. De Australiër, speels als altijd, liep in de eerste ronde weg, maar bij het ingaan van de tweede ronde liep hij weer omhoog, liet Van Vliet pas seren, die bij de Marathontribune zelf dé- marreerde en enkele lengten nam. Maar toen liet Patterson zien, dat hij niet alleen een sprinter is, maar ook de ware achter- volgingskainpioen. Want in een felle race wist hij in de laatste bocht zijn achterstand weg te werken om over Van Vliet heen te komen en onze landgenoot te slaan met enkele forse trappen op de pedalen, daarmede het bewijs leverend, dat hij over een langere adem dan Van Vliet beschikt en over meer sprintcapacitei ten. Hierbij dient te worden aange tekend, dat Patterson dan ook heel wat jaren ionger is dan Van Vliet. Senfftleben, die als altijd met groot ver zet reed, klopte uit zijn geliefde tweede positie Derksen met een halve lengte, ter wijl Harris aan de wereldkampioen Platt ner liet zien hoe men eigenlijk een sprint moet rijden. Patterson, Harris en Senfftleben hadden zich dus in de halve eindstrijden geplaatst, terwijl Derksen, Van Vliet en Plattner een herkansing moesten rijden. In die herkan sing, toen ons inziens Plattner reeds een geslagen man was, kreeg de Zwitser een lekke band, 175 meter van de finish. Hij stad onmiddellijk zijn hand op. Er werd niet afgebeld en Van Vliet won het duel met Derksen. Het protest van Plattner hij vroeg overrijden werd afgewezen, omdat dit reglementair niet was toegestaan, tenzij de renners van tevoren hadden afgesproken, dat bij een lekke band of machinedefect binnen de 200 meter ook zou worden over gereden. Dit laatste was niet gebeurd, dus was Plattner uitgeschakeld. Reglement is reglement, zei de man aan de microfoon, daarbij doelend op Parijs, waar men het niet zo nauw met de reglementen had ge nomen. De mooiste rit was de halve finale tus sen Harris en Patterson. Harris had de kop geloot en Patterson bleef hangen. Harris démarreerde voor de Marathontribune en bleek voldoende reserve over te hebben om de gevaarlijke sprong van de Australiër op het laatste rechte einde, zij het niet zonder moeite, af te slaan. Het verschil bedroeg slechts een half wiel. In de andere halve finale won Van Vliet, die uit tweede positie kwam. want Senfft leben had de kop geloot, gemakkelijk van de Fransman. In de eindstrijd moest Harris van kop vertrekken. Na een rustige eerste ronde ging de Engelsman bij het ingaan van de voorlaatste bocht iets omhoog en stopte af. Van Vliet was waakzaam, had afstand ge nomen, maar juist iets te veel, want toen in de bocht Harris naar beneden dook en scherp démarreerde had Van Vliet binnen enkele tienden van seconden vele lengten achterstand. Vinnig zette Van Vliet de achtervolging in, maar Harris was onbe twist meester in zuivere snelheid en won me- enkele lengten verschil. Piet van Heusden, de wereldkampioen der amateurs in de achtervolging, toonde zijn kracht op de 4 km ook tegenover de Engelsman Newton, die hij in Parijs niet had ontmoet. Met zeker 60 meter verschil zegevierde de Amsterdammer in 5 min. 14 sec. Newton deed er zes seconden langer over. Voor de stayerswedstrijd kwamen tien motoren in de baan. De nummers 1 tot en met 4 van het stayerskampioenschap in Pari.is verschenen aan de start en verder Pronk, Schorn, Besson, Schulte, Bakker en De Best. Lachend, zoals in de Franse hoofd stad, draaide Verschueren zijn ronden en na 15 km lag hij al op kop. En niet lang daarna zette hij de eerste grote aanval in, lapte Diggelman. Schulte, Besson en Pronk en begon meteen maar aan zijn volgende slachtoffers, toen plotse ling de bel luidde, teh teken, dat de wed strijd werd onderbroken. Het was begonnen te regenen en voor een stayerswedstrijd is een natte betonbaan zeer gevaarlijk. Besloten werd, dat de stayerswedstrijd opnieuw zal worden gereden, in zijn ge heel en wti vanavond om 8 uur. De wedstrijd voor amateurs over acht kilometer met vier klassementen werd een overwinning voor A. Rijnders. Tweede werd H Wiese en derde P. Kooyman. In de wedstrijd voor amateurs en nieuwelin gen over onuekende afstand zegevierde de Sassenheimcr Van 't Hof, vóór Van Rossem en de Haarlemmer P. Peters. In Rotterdam is gisteren dat kleurige jaarlijkse schouwspel, het internationale concours-hippique, begonnen. Dit Rotter damse concours is meer dan een verzame ling springconcoursen alleen, het is een hippisch festijn waarvoor alle Nederlandse paardenmensen naar de Maasstad trekken, waarheen de gelukkigen met een ganse wagen vol paarden gaan, waarvoor de min der met aardse goederen gezegende zo maar een paar snipperdagen uittrekt. Ge treft er Nederlands eerste ruiter, Prins Bernhard, en ook Nederlands piepjongste staljongen. En ge hoeft niet eens verbaasd te zijn deze beiden in geanimeerd gesprek te treffen, uiteraard over de mérites van een zojuist passerend paard onder een of ander fenomenaal buitenlands springkanon. Die springkanonnen zijn er inderdaad in geweldige hoeveelheid dit jaar. Ook al om dat de Olympische Spelen zo juist achter de rug zijn en tal van équipes uit verre landen er nog een t.ournée door Europa aan vast geknoopt hebben. Er is geen enkele Elaats in Nederland zo cosmopolitisch als et intieme concours-terrein aan de Kra- lingseweg dit jaar. Er zijn Mexicanen, Ar gentijnen, Engelsen, Fransen, Belgen, De nen, Zwitsers en zowaar ook twee Zuid- Koreanen. Zij heten Koichi Joho en Pyung Sun Minn. Hun paarden dragen minder exotische namen, namelijk Parsifal en Val- séuse, maar het zijn dan ook twee Anglo- Arabieren. Een internationale combinatie, want Anglo-Arabieren komen uit Frank rijk! De Mexicanen Natuurlijk ging gisteren de meeste be langstelling uic naar de Mexicanen, wier formidabele successen van de laatste jaren zo de aandacht hebben getrokken. En in derdaad, het is iets speciaals. De paarden gaan aan een zeer lange teugel, aan was lijnen haast, maar zij staan als klokjes in de hand. Het zijn stuk voor stuk spring- fenomenen en men krijgt de indruk, dat zij een soort geheimzinnige verstandhouding met hun ruiters hebben, die spelenderwijs en bijna nonchalant alle moeilijkheden overwinnen. De Mexicanen staan op bij zonder vriendschappelijke voet met hun viervoeters en behandelen hen alsof zij zéér mooie meisjes zijn. Hetgeen inhoudt, dat zij streng zijn, wanneer ze iets mis doen, maar ze aan de andere kant met lief kozingen en zachte woordjes overladen, wanneer ze wèl aan de eisen van de ruiter tegemoetkomen. Cadeau zullen de Zuid-Amerikanen het overigens allerminst krijgen, dat werd gis termiddag in de Prijs van de Rotterdamse Jockeyclub wel bewezen. Dat was een springconcours over 1.30 meter, waarin iedere ruiter met twee paarden moest star ten. Na de eerste ronde leidde de Britse Miss Whitehead, onverschrokken rijdster achter de meute in Ierland, die haar trou we Nobbier tot in alle perfectie rondbracht. Maar in de tweede ronde ging het minder makkelijk. Hierin reed zij cfe vos Last Star, die eerst halsstarrig weigerde de ring bin nen te komen en het prefereerde het Kra- lingse bos tegen de wereld te slaan. Toen het vosje eindelijk achterwaarts de ring was binnengeloodst, kon Miss Whitehead aan het parcours beginnen. Wat men toen te zien kreeg, was eenvoudig ongelofelijk. Last Star had blijkbaar een diepe bewón dering opgevat voor hélicoptères, sprong althans eerst recht omhoog, verplaatste zich vervolgens horizontaal boven de hin dernis en landde tenslotte met vier benen 'egelijk aan de andere kant. Nochtans zag Miss Whitehead kans de vos foutloos in een snelle tijd rond te loodsen en zo was ze alle mannen voor. Een knappe overwin ning. Mevrouw Siem won De internationale dressuurproef M, die 's ochtends was gehouden leverde tot ieders vreugde een overwinning op voor de sym pathieke combinatie mevrouw Siem op Rhoda. Het Haarlemse meisje T. Eysvogel reed haar Cypresse naar een zeer mooie vijfde plaats, een verdiende beloning voor talent en ijver. Een ander meisje uit deze contreien, I. Wallage zat het minder mee. In het springconcours L bleek haar brave Shannon Boy zelfs half-vallende nog niet van weigeren te weten, hetgeen tot gevolg had, dat hij zijn berijdster tegen de boom opkwakte. Maar ja, de jeugd is taai en afgezien van een tijdelijke geheugenverduistering viel alles erg mee. Zo eindigde deze eerste dag van de vier, die tezamen het hoogtepunt van de Neder landse ruitersport vormen. Vier dagen waarin de ruiter koning is en het paard zijn edelste verovering. Vier dagen waarin iedereen, die weet dat een paard bénen heeft, zo heerlijk langs het kantje kan staan critiseren, waarin alles wordt afge broken, want terwijl een paard een hin dernis sloopt, kraken de toeschouwers in bloemrijke taal des ruiters zit, houding en leugelvoering af. Vier dagen waarin de zeer bijzondere sfeer van dat wonderlijke paarden-wereldje de paardenman weer stof tot praten geeft voor de andere drie honderdeenenzestig. W. L. B. De uitslagen luiden: Dressuur M: 1. mevrouw Siem met Rho da; 2. mejuffrouw S. Hensen met Saskia; 3. mejuffrouw Lieftinck met Peter X. Prijs der Amazones (1.30 m): 1. mejuf frouw Mahieu (Fr.) met Presto; 2. mejuf frouw Bach (Den.) met Vixen; 3. mevrouw Kresin (Ned.) met Iron King. Prijs van de Jocke.yclub (1.30 m): 1. mejuffrouw Whitehead (G.B.) met Nobbier en Last Star; 2. G. Dubois de Roest (Bel gië) met Savannah en Billericay: 3. luit. Vinal (Mexico) met Sonora-en Jalisco. Prijs van Kralingen (1.20 m): 1. M. van Loon met Nerantsoula; 2. A. J. Pot met Tasso; 3. Prins Bernhard met Agenda. Prijs van de Luchtvaart (1.40 m): 1. kol. Mariles Cortes (Mex.) met Chihvahia; 2. kapt. Mecerril (Mex.) met. Tamoulijas; 3. luit. Champsavin (Fr.) met Riloo. De B.R.M. racewagens, waarmee de En gelsen de Britse suprematie in Grand Prix- races hoopten te verbeteren, ziin „te koop". De B.R.M.-maatschappij deelt mede, dat het bedrijf verkocht zal worden, maar al leen aan een Britse koper. Wanneer zich binnen een maand geen koper meldt, zal het bedrijf geliquideerd worden. De B.R.M. Limited werd in 1945 gesticht, met steun van ongeveer 160 Britse maat schappijen die bij de automobielindustrie betrokken zijn. Het publiek schreef tot een bedrag van 10.000 pond in. Het doel van de aldus gevormde maatschappij was een wagen te bouwen, die aan Engeland de suprematie bij de autoraces zou verzekeren, maar alhoewel aan de bouw en de ontwik keling een bedrag van 300.000 pond ten koste is gelegd, kreeg de B.R.M. met vele tegenslagen te kampen en de prestaties in internationale wedstrijden stelden telkens weer te leur. Als een van de redenen voor de verkoop van het bedrijf werd de wijziging in de formule voor de Grote Prijzen opgegeven, waarbij de meeste Europese automobiel clubs, die dergelijke wedstrijden organi seren, zich hebben aangesloten. Dit hield in dat de B.R.M. niet meer aan de belang rijkste Grote Prijzen mee kon doen. Een andere reden was „onvoldoende financiële steun". In de Noorse hoofdstad is een tweedaagse schaakwedstrijd begonnen tussen een Noorse en een Nederlandse ploeg. De uitslagen van de eerste dag waren: Van ScheltingaBarda 1—0; Prins—Krogdahl 10; DonnerOesteraes V); Cortlever Storm Herseth 10; KramerKolflaath 10; BarendregtHaave V4; MuhringMon- sen Jr. 1—0; Bouwmeester—Odd Flater 1—0; ir. van SteenisSauren 10; dr. Stumpers —Petterson 0—1. Na de eerste dag leidde Nederland dus met 8—2. De competitieleider van de Haarlemse Voetbalbond is gereed gekomen met de in deling van de afdelingen voor het seizoen 1952—1953. Deze indelingen luiden als volgt: Zaterdag-competities le klasse: ETO, Kennemerland 2, Kcnne- merland 3, Kinheim, N. Vennep, RCH, SIZO 2, Tw. Jeugd, IJmuiden 2, LTmuiden 3. 2e klasse: I-Iillegom, Kennemerland 4, Ken nemerland 5, Kinheim 2, SIZO 3, SVJ 2, Te- lefonia 2, VVRA, IJmuiden 4. 3e klasse: Concordia, Energie, Kennemer land 6. SIZO 4. SSH, SVJ 3, VEW 2, WSV, IJmuiden 5, Zandvoortmeeuwen 2, 4e klasse: ETO 2, Kennemerland 7, N. Vennep 2. RCH 2, SIZO 5, SVJ 4, Telefonia 3, VEW 3, Energie 2. Zondagcompetitie le klasse afd. A: BSM, DSK, EDO 3, Haar lem 3 a, Heemstede, IEV. NAS, RCH 4, Spaarndam. VI. Vogels. VVD, Waterloo. Afd. B: ADO '20 2, Beverwijk 2, DEM 2, DIO 2, EDO 4, EDO 5, HBC 3, HFC 3, Onze Gezellen 2, RCH 5, Stormvogels 4, Wijk aan Zee 2. Op 10 en 11 September aanstaande vindt in Milaan de jaarlijkse vergadering plaats van de „Fédération de Directeurs de Cir cuit". Dit lichaam is het vorig jaar te Parijs opgericht op initiatief van de heer J. Th. Hugenholtz, directeur van het circuit van Zandvoort, tijdens welke vergadering deze tot voorztter werd benoemd. De aanstaande vergadering zal hoofdzake lijk gewijd zijn aan de volgende onderwer pen: veiligheidsmaatregelen; uniforme rege ling van de wedstrijd-organisatie; accomo- datie voor publiek en deelnemers en classifi catie der internationale renbanen. ADVERTENTIE ZONDER KWAST ZONDER WATER In scheervluchi Uw baard er af. De motorboot met straalaandrijving van John Cobb, de „Crusader", heeft op het Lochnessmeer in Schotland een snelheid be reikt van 220 km. per uur. Over enkele dagen zal Cobb een poging doen het wereldsnel heidsrecord te verbeteren. Houder van dit record is de Amerikaan Stanley Sayres met een gemiddelde uursnelheid van 280 kilo meter. De theoretische maximum snelheid van de „Crusader" bedraagt meer dan 300 kilometer per uur. Daar gingen dan de twee reizigers op weg. Ze spraken eerst af, welke kant ze zouden gaan. Kijkstelde Rick voor. „Aan die kant daar is veel struikgewas, daar kunnen we misschien het best heengaan, dan vinden ze ons niet zo gemakkelijk!" „Ik x/ind het best", zei Bunkie. „Vooruit dan maar, dan gaan we op reis", zei Rick. En samen stapten ze het pad op, dat tussen de dikke bomen door slingerde. Ze speel den, dat ze echte reizigers waren, in een geheimzinniggevaarlijk bos. „Ik hoop, dat we geen boze rovers tegenkomenbibberde Bunkie, net of hij écht bang was. „Ik ook niet", zei Rick. ,,We hebben zoveel geld bij ons. en als de rovers ons dat afnemen, zijn we straatarm.We moeten maar goed uitkijken of er ergens gevaar is!" Onder het lopen keken ze dus goed uit naar alle kanten en soms stonden ze even stil om te luisteren. „Ik zie of hoor nog niks!", zei Bunkie. „Gelukkig maar!", vond Rick. Honkbal dit weekeinde Het is eigenlyk de bedoeling, dat de wed strijdkampioen tegen de Rest van Nederland het sluitstuk vormt van het honkbalseizoen. Dat zal dit keer niet het geval zijn, speciaal op verzoek van de huidige kampioen. Het is jammer, dat deze wedstrijd tege lijkertijd met de belangrijke wedstrijd SC HaarlemTIW zal samenvallen, terwijl er Zondag in de hogere ï'egionen niet ge speeld wordt. SC Haarlem verdedigt dan Zaterdagmiddag zijn eerste klasseschap tegen TIW. De laatste resultaten uit de competitie zijn van dien aard, dat de Haarlemmers zich niet ongerust behoeven te maken. Als werper Ottolander Jr. de goede richting heeft moet deze wedstrijd door onze stadgenoten gewon nen kunnen worden. Het spel van „De Rest" is de laatste jaren nogal teleurstellend geweest in de strijd tegen OVVO, zodat de kampioenen meestal deze wedstrijd wonnen. Dat zou ditmaal wel eens anders kunnen zijn. Schoten 3 gaat naar RFC. Winnen de Haarlemmers, wat wij niet vermoeden, dan promoveren zij naar de overgangsklasse. Gisteravond werd de wedstrijd om het zilveren biljart tussen de bilj. ver. Hof van Holland en Insulinde in Haarlem voort gezet. De stand na de tweede avond was 12—8 voor Insulinde. Vernout (80) Conduur (70)70 Van Wunnik Kuppersveld (90) (85) Van de Nouwland Hendriks (70) (70) Duinker (80) Van den Toorren (75) partijen waren: 77 28 13 2.75 70 28 8 2.50 60 25 12 2.40 85 25 17 3.40 43 28 8 1.54 70 28 9 2.50 80 45 11 1.77 73 45 6 1.62 vertaald uit het Engels. 33) Dat de scène op de patio iets met de liefde te maken had, was overduidelijk uit Juanita's reactie. Olivia hoopte dat de man in kwestie Nigel zou zijn, maar ze be twijfelde het. Ze wilde echter niets van haar nieuwsgierigheid aan het dienstmeisje laten blijken, dat in alle staten scheen te zijn. „Carlosmompelde het meisje, als was haar een doodsteek toegebracht. Ze mompelde nog in het Spaans en Olivia was op dat moment blij, dat ze deze taal niet al te best kon volgen. Hoewel ze zelf ook ge schokt was door deze onthulling, liet ze niets van haar verbazing merken. „Ik heb je al eerder bevolen, naar bed te gaan," herhaalde ze scherp. „Zuster Martin's aangelegenheden gaan jou niet aan!" „NeemaarCarlos is van mij!", viel Juanita uit, in haar wanhoop haar ge heim prijsgevend. „Hij zou met mij trou wenvoordat diedie „Onzin," onderbrak Olivia haar. „Beheers je en bemoei je niet met andermans zaken! Carlos zou er nooit aan denken met jou te trouwen. Je bent een dwaas geweest om te denken, dat hij het ernstig meende. Het spijt me voor jeGa nu onmiddellijk naar je bed!" „Ja, mevrouw." Uiterlijk leek het meisje weer volkomen onderdanig en beheerst, maar de blik, die ze naar beneden wierp, voordat ze-van het raam vandaan kwam, was veelbetekenend. Er was op de patio thans niemand meer te onderscheiden. Toen ze de deur van Olivia's kamer achter zich gesloten had, rende ze de gang door en door een zijdeur via de personeelsvertrekken, bereikte ze de tuin, zonder de patio te betreden. Ze wist waar ze hetgeen ze zocht, waarschijnlijk vinden zou. Ze moest alleen snel zijn. Alleen achtergebleven, staarde Olivia voor zich uit in het schemerdonker. Ze had het bedlampje uitgedraaid en een zilveren maanlicht scheen het vertrek binnen. Zo nu en dan verdween de maan achter dikke wolken, die nieuwe regenbuien beloofden. Het was niet bepaald een nacht voor liefde in de open lucht, dacht Olivia spottend. Ze peinsde over hetgeen haar zo juist onthuld was. Uit de emotie van haar administrateur na het ongeluk, dat Toni bij het paardrijden overkomen was, had ze even een vermoe den gekregen, dat Carlos' hart door Toni beroerd was geworden. Maar ze had zich bedacht, dat deze Zui derlingen licht ontvlambaar waren, wan neer er zich een aardig nieuw gezichtje vertoonde. Hoe dan ook had het haar nuttig geleken, Carlos en Toni enigszins van el kaar gescheiden te houden. Dit was haar inderdaad gelukt, maar waarschijnlijk was deze heimelijke ontmoeting er het resultaat van. Olivia had heel goed gemerkt, dat er iets met Toni aan de hand was, maar er was geen ogenblik de gedachte in haar opge komen, dat het meisje iets zou kunnen voelen voor Carlos. Zelfs nü op dit moment geloofde ze het nóg niet! Carlos was een uitstekende kracht op de onderneming en een goede vriend van de familie, iedereen was met hem ingenomen, vooral omdat het heel moeilijk was een prima kracht voor dit werk te vinden. Maar het was onmoge lijk Carlos te zien als de echtgenoot van een Engels meisje, bovendien zo'n verstan dig en aardig meisje als Toni! Evenmin ge loofde Olivia, dat Carlos ernstige bedoelin gen met Juanita had gehad! Waarschijnlijk had hij zich met het meisje vermaakt..... meer niet. Olivia zuchtte. Haar plannen met Nigel schenen tot mislukking gedoemd te zijn. Ze gaf echter niet gauw iets op en met het vaste voornemen morgen ernstig met Nigel te praten en hem een soort ulti matum te stellen, sliep de oude vrouw in. „Eindelijk!" Carlos trad uit de schaduw van de boom naar voren en sloot Toni in zijn armen. Hij kuste haar zachtjes, maar daarna met grotere hartstocht, en hij voel de haar in zijn armen trillen. Het scheen niet in hem op te komen, dat Toni zich tegen zijn liefkozingen zou kunnen verzet ten. Hij kende de liefde en hij wist hoe een man een vrouw voor zich moest winnen. Een vrouw wilde zich mooi en begeerd en romantisch aanbeden voelen. Zelfs dit En gelse meisje, dat van oordeel was dat vrou wen en mannen gelijk werk konden doen, scheen er gevoelig voor te zijn. Het werk, dat zij deed, wasgelukkig door en door vrouwelijk. Verpleegsterswerk paste bij elke vrouw. Hij vond het vreselijk als een vrouw bijvoorbeeld aanleg voor zakendoen aan de dag legde Toch drong het na enkele ogenblikken tot hem door, dat Toni zich niet aan zijn hartstocht overgaf, maar tegenstribbelde. Toen hij haar losliet, begon ze snel in de richting van de rivier te lopen. Carlos glimlachte. Hij keek naar Toni's koper kleurige haar, dat in het maanlicht als een aureool om haar gezichtje glansde. „Wat is er aan de hand, lieveling?," vroeg hij op zachte toon, terwijl hij met haar meeliep. „Ben je bang, dat iemand ons ziet?" Toen zij bij het buitenhuis waren ge komen, hield Toni halt en keek hem aan. „Ja," antwoordde ze langzaam, „het geeft me een onbehaaglijk gevoel. O Carlos, waarom kunnen we het niet aan iedereen vertellen? Ik voel me als een misdadig ster." Hij nam haar hand in de zijne en kuste haar vingers, één voor één. „De afgelopen dagen waren eindeloos," zei hij zacht. „Het lijkt eeuwen geleden, dat ik je in mijn armen hield, Toni. Omhels me, anders houd ik het niet uit." Toni kon de weerstand, die ze in zich voelde, niet onderdrukken. Hij sprak als de held uit een film en zijn liefkozingen ston den haar opeens tegen. Ze vroeg zich ver wonderd af, hoe ze zich zo kort geleden nog door hem had kunnen laten kussen en zijn liefkozingen beantwoord hadToch had hij ontegenzeggelijks iets aantrekkelijks, dat "kon ze zelfs op dit moment niet ont kennen. Ze wist niet, hoe ze de situatie aan moest pakken. Hoe moest een meisje een man duidelijk maken, dat ze zich vergist had in haar gevoelensdat ze iemand anders pijn had willen doen, en dat de enige, die er onder leed, zij zelf was. Ik kan het hem op dit moment niet zeg gen, dacht ze wanhopig; zijn bruine ogen vol liefde op zich gericht voelend. Haastig fluisterde ze: „Ik had eigenlijk niet willen komen, Carlos, ik haat dit soort heimelijkheid en mevrouw Burden kan me ieder ogenblik noclig hebben en me roepen. Ik wil je alleen vragen, of ik het in ieder geval aan haar mag vertellen." „Natuurlijk aan haar het minst van alle maal," antwoordde Carlos, terwijl hij zich met een teleurgesteld gezicht van haar af wendde. „Begrijp je niet, dat ze nog steeds van plan is jou te koppelen aan Nigel? Ze zou me op staande voet wegsturen! En op dit moment zie ik nog geen mogelijkheden voor een andere baan. Uit een afgelegen oord als dit duurt het enige tijd, voordat men antwoord heeft op brieven, zelfs a' gaat alles per luchtpost. Ik heb hier eeu uitstekend bestaan en ik ben niet van plan hier weg te gaan, voordat ik iets wat even goed of beter is, kan krijgen." „Kunnen we dan misschien niet be ter. begon ze aarzelend, maar hij leg de snel een hand over haar mond. „Je weet niet, wat je zegt, liefste," onderbrak hij haar. „Hoe moeten we elkaar beter leren kennen, als de situatie zo blijft. De afge lopen week heb ik niet anders dan naar je kunnen staren in volle kamers, waar de hele Burden-familie aanwezig was." „Mevrouw Burden heeft er inderdaad voor gezorgd, dat ik de laatste dagen steeds weer Nigel moest ontmoeten, terwijl jij op een afstand werd gehouden," gaf Toni na denkend toe. „Het is gewoonweg bespotte lijk, Nigel heeft nooit één blijk van affectie voor mij gegeven." „Hij heeft getracht je je nek te laten breken," herinnerde Carlos haar en zijn stem klonk heftig. „Hij is een door en door verdorven mens!" Toni moest even lachen. „Ik geloof dat je overdrijft, Carlos. Nigel is misschien geen aangenaam mensch, maar met dat ongeval had hij mijns inziens niets te maken. Dat was wérkelijk niet meer dan een ongeval!" Ze was blij, dat ze ergens met hem over kon praten en dat hij zich op een afstand hield. Carlos scheen haar gevoelens te ra den. Hij deed geen enkele poging om haar weer aan te raken en de toon, waarop hij tct haar sprak, was bijna nederig. „Mijn geluk ligt in jouw handen, Toni, wil je daaraan denken? Je moet niet wreed zijn, Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6