Het Hek van de Dam Watervliet-kleuterschool in een andere omgeving Agenda voor Velsen Bonenvoorraad raakt maar niet op Uitgaan in Haarlem Agenda voor Beverwijk Venezuela ter visvangst Castricum In de hoofdstad uit (~Hoe is het ontstaan?^ Originele Harris tweed jasjes Joh. Meijer Zn 8 Houten noodschool tevens welkome vergaderzaal voor Noord Professor C. Wijk er tachtig jaar Gerestaureerd koor wordt in gebruik genomen Aardbeien en druiven tegelijk aan de markt Schildpad op het verkeerde pad Wandelend huis op het televisiescherm BELANGRIJKSTE TELEFOONNUMMERS De beer is los Biologisch Dit woord: BOEK ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1952 Wegens de uitbreiding van het aantal leerlingen van de openbare lagere Water- vlietschool aan de Van Diepenstraat in Vel- sen-Noord zal de thans nog in dit gebouw ondergebrachte neutrale kleuterschool per 1 October worden overgebracht naar de houten noodgebouwen in het plantsoen tus sen Wijkerstraatweg, Smidt van Gelder straat en Van Diepenstraat. Vrijwel gelijktijdig met deze veran dering zal er ook een wijziging komen in de personeelsbezetting van de Wa tervliet-kleuterschool daar de huidige onderwijzeres, mej. Y. Cuperus, we gens haar aanstaande benoeming als hoofd van de nieuwe Moerberg-kleu- terschool te IJmuiden, gaat vertrek ken. Mej. Cuperus, die sedert de opening van de neutrale kleuterschool in „Noord" op 10 Januari 1952, pas acht maanden hier werkzaam is, treft inmiddels al voorberei dingen voor de inrichting van de Moerberg- kleuterschool. In de ontstane vacature wordt binnen kort voorzien. Eén klas blijft achter De Watervliet-kleuterschool, die straks de houten noodgebouwen gaat bevolken, zal nog met één klas in de openbare school kunnen blijven, zodat twee klassen over gaan naar de nieuwe omgeving. Het grootste gebouw, dat 19 m. lang en 8 m. breed is, zal dienst doen als lesgele- genheid voor deze twee klassen. In het kleinere' gebouw van 7 m. bij 7 m. wordt het speellokaal ondergebracht. De beide gebouwen, die hun grote venster „muren" op het Zuiden hebben, worden verbonden door een „tussenbouwsel", waarin garde robe en toiletten worden aangebracht. De ingang van het grootste gebouw aan de Van Diepenstraat wordt gevormd door een ruime, aan te bouwen hal, die ook toiletten en garderobe zal bevatten, maar alleen zullen dienen voor bezoekers van de ver gaderingen, waarvoor dit gebouw tevens dienstbaar zal worden gemaakt- Tweehonderd plaatsen De ruimte van het grootste gebouw met zijn 150 vierkante meter, dat aan beide lange wanden dubbele deuren heeft, biedt de mogelijkheid om ongeveer 200 zitplaat sen uit te zetten. Voor vergaderingen van kleinere omvang wordt het mogelijk de grote zaal in tweeën te splitsen door het plaatsen van een geluiddempend harmo nicaschot. De afwerking van een en ander zal nog enkele weken vorderen, temeer daar het binnenwerk in zijn geheel een nieuwe witte verflaag krijgt en voor de buiten- uitgevaren viserijvaartuigen Trawlvisserij Donderdag 28 Augustus: st. Bergen IJM 16. Vrijdag 29 Augustus: ml. Wiron II. IJM 221. Zaterdag 30 Augustus: st. Haarlem IJM 9, 5 Sept. binnen, Abraham VL 77. 4 Sept. bin nen, Bloemendaal IJM 71; mt. Medan IJM 57, Antje RO 15. Maandag 1 September: st. Tubantia IJM 37; mt. Johannes Polderman IJM 20, Allan Wa ter IJM 34, Claesje RO 46; ml. Heemstede IJM 53, Willem Cornelis 16, De Verwachting KW 28. Jan KW 84, Willempje KW 89, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Ge broeders KW 108, Gebroeders KW 166, Alei- da KW 169. Bruinvis RO 1; mk. Texel IJM 5, Poolster IJM 11, Nelly v. B. IJM 23, Rex IJM 228. Dageraad IJM 229, De Jonge Wil lem IJM 230, Neeltje IJM 240. Magda IJM 272, Haarlem I IJM 276, Marianne KW 10, Samenwerking KW 21, Tiny KW 34, Hermina IV KW 53. Dine Marie KW 57, Twee Gezus ters KW 77. Jacob KW 92, Willem KW 94, Arendje KW 98. Koningin Juliana KW 133, Jana KW 210, Tiny Dieuw WR 33. Dinsdag 2 September: st. Zeelandia IJM 38, Catharina Duyvis IJM 60; ml. Dirk KW 19. Elizabeth KW 64, Arie KW 155; mk. Wiron I IJM 210, Rein KW 30. Woensdag 3 September: st. Vios I IJM 24, Mary IJM 61. Donderdag 4 September: st. Gelria IJM 21, Sumatra IJM 62, De Hoop IJM 73; mt. Maria van Hattem IJM 20, Excelsior III KW 76; ml. Cornelis KW 24. Alida KW 91; mk. Wiron V IJM 208, De Jonge Willem IJM 230, Jacob KW 92. Vrijdag 5 September: st. Norma Maria IJM 6. Vikingbank IJM 183. Herman SCH 92; ml. Elie Chénévière IJM 32, Thorina IJM 33, Post Boy IJM 35. Zoutha ringvisser ij Woensdag 6 Augustus: ml. Nederland VII KW 130. Maandag 11 Augustus: ml. Piet en Leen- dert Huibert KW 3, Anna en Cornelia KW 14, Margaretha en Maria KW 23. Rijnmond II KW 43,'Jan KW 50, Rijnmond V KW 110, Vooruit KW 151. Nederland IV KW 167, Zee meeuw KW 170, Everdina Jacomina KW 173, Bonefaas SCH 95. Donderdag 14 Augustus: ml. Elizabeth KW 49. Woensdag 20 Augustus: ml. Martha IJM 74, Rijnmond IV KW 15, Helena KW 39. Neptu- nus KW 45, Kees KW 124, Borneo KW 127, Katwijk III KW 161, Onderneming SCH 140. Maandag 25 Augustus: ml. Martenshoek IJM 283. Margrietha Maria KW 29, Aafke Jacoba KW 41, Noordster KW 67. Nelly Ma ria KW 70, Bali KW 129. Dinsdag 26 Augustus: ml. Toenadering KW 95. Woensdag 27 Augustus: ml. Everard Chris tina KW 40, Rijnmond III KW 44, Noordzee KW 47. Annie KW 54. Zeezwaluw KW 83, Willy KW 141, Eendracht KW 163. Willy SCH 7. Zaterdag 30 Augustus: ml. Gorredijk IJM 75, De Arend KW 7, Huiberdina Gijsbertha KW 85. Maandag 1 September: ml. Fierman Eduard KW 5. Nederland VI KW 37. Maria Jacoba KW 73, De Vrouw Jacoba KW 122. Robert William KW 123, Wilhelmina III KW 147, Margaretha Maria SCH 73. Dinsdag 2 September: ml. Sumatra KW 86, Java KW 159. Gezina Geertrui KW 176. Woensdag 3 September: ml. Cornelia Ma ria SCH 135. Donderdag 4 September: ml. Hubertha Ge- ï-arda KW 9, Orion KW 22. Wilhelmina I KW 25, Bertha KW 38, Volharding KW 65, Excelsior II KW 78, Wilhelmina II KW 147. ZATERDAG 6 SEPTEMBER Thalia, 19 en 21.15 uur: „Circus Arena". Rex, 20 uur: „De nacht is mijn koninkrijk". ZONDAG 7 SEPTEMBER Thalia, 15, 19 en 21.15 uur: „Circus Arena". Rex, 15 en 20 uur: Zie Zaterdag. MAANDAG 8 SEPTEMBER Thalia, 20 uur: „Circus Arena". Rex, 20 uur: Zie Zaterdag. Raadhuis, van 10 tot 12 uur: Spreekuur burgemeester. wanden ook een verfbeurt op komst is. Er zijn dus sedert de opening van de Watervliet-kleuterschool, die door de beide leerkrachten de dames N. Borst, hoofd dei- school en Y. Cuperus op moderne leest is geschoeid, grote veranderingen op komst. De neutrale kleuterschool in „Noord" be schikt thans over de nieuwste speelwerk- tuigen: een klimrek met ladders en glij- plank en de modernste „schommelstelling". Het plantsoen tussen de Watervlietschool en de houten gebouwen zal niet worden af gezet. Een slingerpad door dit plantsoen zal leiden naar het nieuwe speellokaal. Het nog aan te leggen speelterrein tussen Smidt van Gelderstraat en Van Diepen straat wordt met heesters omzoomd om op deze wijze een natuurlijke afbakening te krijgen. Uiteraard zal het voor het bestuur en personeel van de kleuterschool niet pi-ettig zijn te weten, dat het schoolmeubilair voor vergaderingen moet worden opgeruimd om plaats te maken voor stoelen. Er vallen zo licht beschadigingen te betreuren. Maar een lichtzijde is ongetwijfeld door deze oplossing de vermindering van de zalen- nood temeer daar men wil trachten in de grote zaal een uitneembaar podium ge plaatst te krijgen. Het Noord Oostelijk deel van Venezuela gaat de laatste jaren steeds meer op zijn visserij steunen. Zo heeft de visconserven- industrie zich de laatste jaren aanzienlijk uitgebreid. (Dat het schiereiland Paria zoutlagen bevat, heeft ook deze industrie gunstig beïnvloed). Het schiereiland Paria, het eiland Mar garita en de omliggende eilandjes vormen de grote visserij-zóne van dit land. De wateren zijn daar bijzonder geschikt voor de visvangst, aangezien zij door de Equa toriale Golfstroom worden verwarmd, be trekkelijk ondiep zijn en rijk aan organisch leven. Een belangrijk centrum van de vis- industrie is de stad Cumama, tevens hoofd stad van de staat Sucre, met een bevolking van 46.500 zielen; het inwonertal nam hier sinds 1941 met ruim 20.000 toe. De stad bezit thans een vijftal visconservenfabrie- ken. Jaarlijks wordt een hoeveelheid van 5000 ton vis, zowel vers als geconserveerd, verhandeld. Andere viscentra zijn Marigüitar met één visconservenfabriek en San Antonio del Golfo. Kinheim naar Amsterdam Zondag zal het eerste elftal van de v.v. Kinheim in Amsterdam een vriendschap pelijke wedstrijd spelen tegen de derde klasser J.O.S. De Kinheimers. die twee invallers heb ben vertrekken met: Th. Keirsgieter; B. Dekker en W. Groe- neveld; J. v. Hesselingen, W. Mol en S. de Vries: J. Starreveld, Th. v. Vuuren, J. H. v. d. Wateren, C. Luntz en J. Muskee. Clubkampioenschappen van „Suomi" Met het einde van net athletiek-baan- seizoen in zicht is het bestuur van de atle tiekvereniging „Suomi" voornemens om Zondag op de „Watervlief-sintelbaan de clubkampioenschappen voor de leden te houden. Wanneer deze kampioenschappen niet volledig kunnen worden afgewerkt zullen de resterende nummers later volgen. Woensdag, 10 September hoopt professor C. Wijker. emeritus-pastoor van de Oud- Katholieke Kerk, in Amersfoort zijn tach tigste verjaardag te vieren. Professor Wijker, die bij velen bekend is, was na zijn priesterwijding op 26-iarige leeftijd, op 16 April 1899, achtereenvol gens pastoor te Oude water, Dordrecht, Amersfoort, president van het seminarie aldaar, pastoor te Delft, jarenlang hoog leraar aan de Amersfoortse opleidings school van Oud-Katholieke geestelijken en lid van het Metropolitaan Kapittel van Utrecht, waarvan sinds 1941 deken. Sedert 1 Juli 1945 ging „pastoor" Wijker met emeritaat, hoewel hij sedert dien nog steeds in verschillende parochies als priester dienst doet. Voorts had professor Wijker zitting in talrijke colleges en be sturen. De vitale priester hoopt Woensdag op zijn feestdag in de Oud-Katholieke Kerk op 't Zand te Amersfoort de Mis op te dragen. Collecte voor TBC-bestrijding Het fonds „Draagt elkanders lasten" zal in samenwerking n-.et de Interkerkelijke Protestantse Stichting „Zuid Nederlands Sanatorium" te Beverwijk een collecte houden van 8 tot en met 14 September. De opbrengst van deze collecte zal wor den aangewend voor hulpverlening, rust- huisverpleging en kinderuitzending, alles in het kader van de T.B.C.-bestrijding. Zondag is het voor de Hervormden in Castricum een hoogtijdag. Want dan is het zover dat het koor van het oude kerkje, geheel gerestaureerd, in gebruik kan wor den genomen. Voor de benodigde gelden, in totaal 2500.heeft de gemeente zelf zorg ge dragen door middel van een fancy-fair en onderlinge inzamelingen. In de dienst van Zondag zal ds. L. Cannegieter voor gaan. Op de Beverwijkse groentemarkt blijft het bonenseizoen onverminderd voortduren. De prijzen, die in het begin van de week nog aan de lage kant waren, liepen met iedere marktdag op en de snijbonen waren Vrijdag zelfs duur, want bij het sluiten der markt werd er tot 70 cent per kilo voor betaald. Sperciebonen noteerden van 38-65 cent per kilo; spek- en pronkbonen brachten van 22-30 cent.per kilo op. Sla is daarentegen erg goedkoop: hier voor werd tussen de 2 en 8 cent per stuk betaald. Andijvie ging vrij vlot weg, bij een ruim aanbod werd er van 6-14 cent per kilo voor betaald. Bloemkool werd wel wat duurder, maar bleef toch nog laag in de markt: de hoogste prijs voor de eerste kwa liteit bedroeg 27 cent per stuk. Tomaten worden duurder; hiervoor werd van 18-39 cent per kilo betaald. Komkommers gingen eveneens vlot weg tot 18 cent per stuk. Groene kool noteerde van 8-14 cent per kilo; bospeen kwam tot 25 cent per bos. Aardbeien zijn er nog in prima kwaliteit en er werd tot 68 cent per doosje voor be taald. Druiven brachten van 78-87 cent per kilo op: appelen en peren zijn uitgesproken goedkoop. Castricums marktbeeld In Castricum kregen de tuinders voor de door hen aangevoerde groente de volgende prijzen: sla 4-9, bloemkool 8-24, komkom mers 8-16, dubbele bonen 30-46, snijbonen 21-47, dubbele stokbonen 39-55, uien 8, selderij 2.5 cent per bos, selderij 49 cent per kistje, pieterselie 2, peren 6-12, spruiten 28, bramen 1.70 per mand, aardbeien 40-70 cent per doosje, spinazie 18-25, augurken 23-71, pronkbonen 16-24, doperwten 53, rode kool 5,5, savoye kool 4, bospeen 13, spekbonen 26, rentegevers 56-57, tomaten 20-29. Nog blauwe irissen Op de bloemenveiling begint de aanvoer van gladiolen minder te worden, terwijl er steeds meer chrysanten komen. De handel was vooral in het laatst van de week niet ongunstig, al lagen de prijzen in doorsnee niet hoog. Gladiolen varieerden van 8-48 cent per bos, deze laatste prijs werd.bij uitzondering betaald voor de Nieuw- Europa. De chrysanten zijn grotendeels vertegenwoordigd door de soorten Septem ber wit en -geel, die van 14-40 cent per bos noteerden. Soorten als Wendy, Rose Pre- cose, Douglas en Gold Flinder brachten van 8-44 cent per bos op. Dahlia's zijn er in grote partijen en di verse soorten, waarvoor van 15-35 cent per bos werd betaald. Het was wel een bijzon derheid, dat er nog blauwe irissen aan de markt waren, die tot 68 cent per bos gingen. Duindoorns zijn er in grote partijen en er werd tot 26 cent per tak voor betaald. Asters noteerden van 6-34 cent per bos; de gele Heliantus varieerden van 18-44 cent per bos. Het aanbod van potplanten wordt groter; er komen meer cyclamen aan de markt, waarvoor veel animo bestaat. Gevonden voorwerpen in de week van 14 Augustus t/m. 20 Aug.: Nikkelen arm band met stuivertjes, vulpen zonder dop, lederen boodschappentas, herenportemon- naie met inhoud., zilveren kinderringetje, imitatie parelsnoer, herenrijwiel, een knip- sohaar, kano met peddels, portemonnaie, kinderportemonnaie, capuchon van regen mantel, ceintuur, een schildpad, autoped, heren polshorloge, nikkelen spatbord van kinderwagen, medaille van de P.V. ..De Reisduif", nikkelen polshorloge, zonnebril, damsportemonnaie met inhoud, ring met sleutels, gebitrichter, herenrijwiel, speel goedbeertje, lineaal, teddybeertje, herders hond, ledige portemonnaie, damesregen mantel, twee emmers. Klaverjasdrive De supportersvereniging „C.S.V." organi seert in samenwerking met de klaverjas- club „De Harmonie" op Woensdag 17 Sep tember een grote klaverjasdrive ter ope ning van het winterseizoen. Voor deze drive, die in hotel De Rustende Jager wordt gehouden, is deelneming voor ieder open gesteld. De bezitters van een televisietoestel heb ben Vrijdagavond kunnen zien, hoe dat verrollen van de Castricumse woning van de heer Fr. Schut gebeurt. Het beeld kwam in Castricum zelf uitstekend door en de radiohandelaren in het dorp maakten er direct gebruik van, om een toestel op een zodanige plaats in de étalage te zetten, dat de bevolking de uitzending kon volgen. Overigens zal het experiment eerstdaags ook op de film te zien zijn, want Polygoon uit Haarlem .is niet ten achter gebleven en maakte al in het begin van deze week opnamen. De verwachting is, dat het huis volgende week Woensdag op de plaats van bestem ming zal zijn gearriveerd. De halve slag, die men Vrijdag op de hoek Prinses Irene- straat-Prinses Beatrixstraat met het huis moest maken, verliep geheel naar wens. Tot hen die in de middaguren de werk zaamheden gadesloegen, behoorde burge meester C. F. Smeets vergezeld van ver schillende gemeentelijke autoriteiten. Geslaagd Voor het vakexamen bouwbedrijf (tim merlieden) slaagde te Alkmaar de Castri- cummer N. J. Rozemeijer. Agenda voor Castricum „Corso"-theater. Zaterdag 19.15 en 21.30 uur. Zondag 15, 19.15 en 21.30 uur: „Om een vrouw te behagen". Maandag, Dinsdag en Woensdag, iedere avond 20 uur: „De dokter en het meisje". Predikbeurten Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. L. Canne gieter. Ger. Kerk, 10 en 17 uur: ds. J. Wielenga uit Zaandam. Herv. Evang. Ver., 10 uur: ds. G. v. d. Ree uit Amsterdam. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door arts H. J. van Nievelt, Burgemeester Lommenstraat 10, telefoon 354. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster J. Meihuizen, Bakkummerstraat 41, telefoon 530. Eerste spruiten aangevoerd Door de Castricumse tuinder Th. Scher mer werden Vrijdag op de groenteveiling „Ons Belang" de eerste spruiten aange voerd. Koper werd de heer Jan van Rijn uit Zaandam voor de prijs van 28 cent per kilo. ADVERTENTIE 5455 BAKKER voor ongeval. 5242 BRANDWEER bij brand 4745 POLITIE voor overval. 4402 B. DE VILDER voor verkoop - reparatie - verhuur WASMACHINES, WRINGERS. STOFZUIGERS enz. Demonstraties vrijblijvend. Betaling in overleg. Wringerrollen vernieuwen 79 gulden. Scheerapparaten Philips enz- Straalkachels - Infraphillampen Braun-Mixers enz. Wasmachineverhuur 1.50 en 2 gulden. VRAAGT en U SLAAGT! Velserduinweg 173 IJmuiden Oost KOOPT IN UW EIGEN PLAATS! Ugh, zeiden wij, toen wij het bericht vernamen dat er uit Artis een beer was ontsnapt. Onze elementaire begrippen aangaande het avontuurlijke leven heb ben wij namelijk te danken aan de des kundige voorlichting van de pathetische reisbeschrijver Karl May, de ontdekker van Amerika, wiens formidabele jon gensboeken ons meesleepten naar het rijk der litteratuur met de L van leuge naar. Wij zullen de wilde avonturen van Winnetou en Old Shatterhand in gigan tische oerwouden en schrikbarende sa vannen nooit vergeten, al kunnen wij er ons zo goed als niets meer van her inneren. De verhalen zoals „Het geheim van de witte bison" of „De duivelskop in het Rotsgebergte" zouden wij niet meer kunnen navertellen, maar nog heel goed weten wij de gloeiende emo ties, die wij hebben doorgemaakt bij het spoorzoeken in de prairie, in die veelbewogen tijden dat de paarden hoofdstellen nog niet aan de muur hin gen. Urenlang stonden wij soms in ons gestreepte nachtgoed heimelijk voor de spiegel halsbrekende toeren te volbren gen om ons de zo gewenste gelijkenis met deze fantastische helden op de hals .te halen. Een van de moeilijkste oefe ningen was het nabootsen van Old Death, de beroemde woudloper, die aan de Zuidelijke staten zulk een grote schade heeft berokkend en die met een toornige blik „Pshaw" kon glim lachen, welke combinatie ons nooit ge heel is gelukt. Wij hebben er wel iets van overgehouden. Nee, onze droom om ooit nog eens tot opperhoofd der Apachen bevorderd te worden, zal wel nooit in vervulling gaan. Deze heren schijnen hun arbeids veld trouwens verplaatst te hebben naar Parijs, waar hei leiderschap thans in de vuile handen van de heer Sartre berust. Zij stellen daar hun onhebbe lijkheden ten toon voor de Amerikaan se en Engelse bieekgezichten, die zon der gewetensbezwaren honderd francs neertellen voor een glaasje vuurwater. Ach, blanke broeders, wel nooit zullen wij pels jagen langs de oevers van de Rio Pecos. Daarom waren wij zo blij met het bericht dat er eindelijk aan de anders zo vredige boorden van de Amstel een ontsnapt roofdier rondwaarde, al was het dan maar een wasbeer van nog geen zestig centimeter lang en amper dertig centimeter hoog. Nu hadden de jongens tenminste reden om met over tuigingskracht te zingen: Moeder, de beer is los! Maar 's avonds gingen alle ramen en deuren 'dicht uit vrees voor deze zoolganger met zijn gevaarlijke scheur kies en zijn dikke ruigstaart. Hier en daar in de Plantage zag men een aan lager wal geraakte bonthande laar met een zak over de schouder, be gerig loerend naar de grijsbruine pels. Op de Muidergracht kwamen wij een opgewonden heer tegen, die ademloos vertelde het gezochte dier in een lunch room te hebben aangetroffen achter een grote schaal met roomtaartjes. Merk waardig genoeg hechtte niemand enig geloof aan zijn verhaal. Bij nadere in formatie bleek ons trouwens dat de wasbeer zodanig opgaat in het nacht leven, dat hij zijn dagen slapende door brengt. Ook ons voorstel om derhlave een speurtocht over de Zeedijk te on dernemen vond geen genade in de ogen van de autoriteiten, die hadden gecon stateerd dat er sinds het invallen van de schemering reeds acht vogels, waar onder de laatste Nijlgans, uit de weide van de dierentuin verdwenen waren, kennelijk ten prooi aan de vraatzucht van het slimme monster. De conclusie lag voor de hand: de snoodaard moest zich nog in de tuin bevinden. Maar waar? Drie aankomen de biologen en enige oppassers gingen, stevig gewapend met. zaklantaarns, op onderzoek uit. Het was iedereen volko men duidelijk dat het. zware werk door de oppassende jongens gedaan moest worden. De biologen gingen alleen maar mee om de wasbeer als het'even kon te biologeren. Het is natuurlijk ook een methode om een beer te vangen, doch de kans dat men zodoende een bok zou schieten bleef aanmerkelijk groter. Ge lukkig lopen er in Artis weinig bokken vrij rond. Er deed zich nog een vreemde com plicatie voor. Men mag namelijk de huid van een beer niet verkopen voor men hem gevangen heeft. Maar wat moest er nu gebeuren als men hem wel gevangen had? En aan wie zou even tueel de huid moeten worden ver kocht? De directeur sloeg de reglemen ten erop na, doch het bleek dat er voor dit geval geen voorzieningen waren ge troffen. Daarom werd besloten hem weer in zijn hok op te sluiten, in af wachting van nadere beslissingen. Om te beginnen onderzocht men het museum. Op zichzelf is dat natuurlijk een waanzinnige gedachte, want wie heeft er nu ooit gehoord van beren die een museum bezoeken. Maar goed, de biologen meenden dat hij daar best zou kunnen zijn en daarom strooide men zand op alle drempels, om voor het ge val hij daarover met zijn platpoten ont snappen zou een spoor te hebben, Uiteraard leverde de inspectie niets op. Daarna ging men langs de kooien van de leeuwen, maar ook daar was men aan het verkeerde adres. Zoals steeds kwam tenslotte het toe val tehulp, want juist toen men de jacht wilde staken, ontdekte een foto graaf het bruine monster (zo genoemd omdat hij zich kan oprollen in de vorm van een voetbal) bij de zijdeur van het bevolkingsregister. Hier begon een wil de jacht, die eindigde in de vijver met zwanen en pelikanen. Er moest nog een Zaterdag, Zondag en Maandag ver^\ toont het Amsterdams Toneelgezel schap in de Stadsschouwburg het blijspel Driekoningenavondvan William Shakespeare (met muziek van Humperdinck) onder regie van Albert van Dalsum. Medewerkenden: Ben Groenier, Johan Schmitz, Jo Walhain, Marie Hamel en vele an deren. Ook Donderdag en Vrijdag. Dinsdag geeft de Nederlandse Come- die in de Stadsschouwburg een op voering van het blijspel „Een vrouw met een klein hart" van Cromme- lynck, geregisseerd door Henk Rig- ters. Met Mary Dresselhuys in de titelrol. De Haagse Comedie geeft Woensdag avond de eerste voorstelling in Am sterdam van de klucht Trijntje Cor nelis" door Constantijn Huygens on der regie van Bob de Lange. In de voornaamste rollen Myra Ward, Ida Wasserman, Paul Steenbergen en Jan Retèl. Dagelijkse voorstellingen: Majoor Barbara" van Shaw door de Neder landse Comedie in het Centraal Thea- ter; „Waarom jok je, chérie" door Comedia met Georgette Hagedoorn in de Kleine Komedie, het Gasten boek van Wim Sonneveld in het Leidseplein Theater, de revue „Ju beltonen" in Carré en het Utrechtse Studentencabaret „U lacht, meneer" in Hypokriterion in de Roeter straat Hedenavond zingthet Birkenhead Girls Choir in de Bachzaal. Wat de filmvoorstellingen betreft vestigen wij de aandacht op „De Driestuivers-Opera" van Bert Brecht. en Kurt Weill, die in De Uitkijk is geprolongeerd. In de kunstzaal Van Lier aan het Rokin is vandaag een expositie van schilderijen door J. Kruyder-Bouman begonnen. Tot eind September kan men in het Stedelijk Museum de zeventig schilderijen zien van beel dende kunstenaars die als gast van de Koninklijke Marine in het'afge lopen jaar zeereizen hebben gemaakt, onder meer van Frans Verpoorten uit Haarlem. Tekeningen van Dick Friso zijn op gehangen in de foyer van het stu- ydententheater Kriterion. bootje aan te pas komen, dat lek bleek te wezen, maar dat was geen bezwaar. Er is een moraal aan deze geschiede- iris. Bij onderzoek werd vastgesteld dat het wasbeertje was ontsnapt door op zijn achterpoten te gaan staan en ver volgens een zinken luikje in het dak van zijn kooi te openen. Het vrouwtje van de vluchteling was rustig thuis ge bleven. Waarvoor immers zou zij nog vluchten? BOEDA De Romeinse geschiedschrijver Tacitus deelt mede dat de oude Germanen hun runen krasten op takken van vrucht dragende bomen. Dit maakt het zeer waarschijnlijk dat het woord boek het zelfde is als beuk. Boek is dus: schrijf tafeltje van beukenhout. In het Gotisch bestaat boka: letter, waarvan het meer voud bokos: document, brief, boek be tekent. Het Middelnederlands duidt wat wij: letter noemen aan met het woord boecstaf, dat wij nog over hebben in het werkwoord boekstaven: schriftelijk vastleggen en dat het Duits als Buch- stabe kent. Een boecstaf is dus eigen lijk: een staf of stok van beukenhout, waarin de runen, de oudgermaanse lettertekens, gekrast werden. Daarna werd de betekenis overgedragen op die lettertekens zelf en tenslotte op de ge zamenlijke lettertekens die een geschrift vormen. En dan zijn wij al een heel eind op weg naar de huidige betekenis van het woord boek. V TONEEL Zaterdag 6 September, Stadsschouwburg, 8 uur: De Nederlandse Comedie geeft onder regie van Henk Rigters de première van „U spreekt met uw moordenaar" van Fre deric Knott. In de hoofdrollen Ina van Faassen, Joan Remmelts en Hans Kaart. Zondag 7 September, Stadschouwburg, 8 uur: De thriller „U spreekt met uw moorde naar" (Dial M for murder). Zie Zaterdag. MUZIEK Vrijdag 5 September, Concertgebouw, 8 uur: Gecombineerd concert door de H.O.V. en het Metropole Orkest onder leiding van Dolf van der Linden. Solisten: Aukje Kar- semeyer de Jong, Bert Robbe en Tonny van Hulst (zang) en Manny Oets (piano). Werken van Amerikaanse. Engelse en Rus sische componisten van lichte muziek. Zaterdag 6 September, Openluchttheater, 8 uur: Concert door de H.O.V. met mede werking van de reizende beiaard, bespeeld door mr. R. de Waard, die een deel uit de London Suite van Eric Coates ten gehore brengt. Verder een licht programma van bekende werken onder leiding van Mari- nus Adam. Zondag 7 September, Teyler's Museum, 3 uur: dr. Anthon van der Horst speelt op het 31-toonsorgel werken van Sweelinck, onder meer de Fantasia op de manier van een echo. de Pavana Hispanica en de Fan tasia chromatica. Dinsdag 9 September, Grote Kerk, 8 uur: Orgelbespeling. Er heeft eveneens een be speling plaats op Donderdagmiddag 11 September-, 3 uur. DIVERSEN Zondag 7 September. Krelagehuis: Volks dansfeest onder leiding van Henk Honhof. Zondag 7 September. Concertgebouw, 8 uur: Bonte avond met Henriëtte Davids, Kees Manders. Kees Stet, trio Annie de Moor en Cor van Veen. Maandag 8 September, gebouw Lange Mar- garethastraat, 8 uur: Filmavond voor de Tuinbouw-studieclub en de drie in Haar lem gevestigde volkstuinverenigingen. TENTOONSTELLINGEN Waaggebouw, Saparne: Tentoonstelling „Van veld tot vaas", wérken in het bloemen- genre van leden van Kunst Zij Ons Doel. Dagelijks van 105 uur. Stadskwcektuin, Kleverlaan: Voor het pu bliek opengesteld van 30 Augustus tot en met 7 September, iedere dag van 10 tot 12 uur. 14 tot 17 uur en 18.30 tot 20.30 uur. Boulevard de Favauge, Zand voort: De cul turele kring 't Helm stelt in de verlichte vitrines van de flatgebouwen tekeningen van Simon Rood en caricaturen van Wim van Wieringen ten toon. Gekleurde gra vures van Tia Worm, benevens een keuze uit het werk van de volgende leden: Pie- ter Giltay, Corrie en Piet van Heerden, Jaap Kaal, Wim Steyn en Gerrit de Vries. Teyler's Museum, Spaarne 16. Keuzetentoon stelling uit eigen bezit „Vijf eeuwen teken kunst". Werken van Michelangelo. Rafaël, Goltzius, Rembrandt, Lorrain, Watteau en meesters uit de negentiende eeuw. Dage lijks (behalve Maandag) van 11 tot 5 uur (tot 8 September). Vleeshal. Grote Markt: „Hildebrands Ca mera Obscura in woord en beeld", Beelden voor het monument van prof. J. Bronner, documenten, uitgaven. modeprenten, illustraties en complete stijlkamer anno 1839. Dagelijks (ook des Zondags) geopend van 10—17 uur, verder op Zaterdag avonden. Huis Van Looy: Litho's van Henri de Tou louseLautrec. Geopend op werkdagen van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur, op Zondagen van 1417 uur, tot 1 September. Voormalig woonhuis van Jacobus van Looy te bezichtigen op Donderdagen van 10—12 en van 14—17 uur, op Zondagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken van Hals, De Bray, Verspronck en andere meesters, geopend op werkdagen van 1017 en op Zondagen van 1317 uur. Nieuwe aanwinst: „De dans om het gouden kalf" van Karei van Man der. In de bovenzaal: expositie van teke ningen van Herman Moerkerk. De Stompe Toren, Spaarnwoudc: Geopend op Donderdag, Zaterdag en Zondag van 25 uur. Voor verder bezoek wende men zich tot mr. H. K. de Raaf, Heemstede, telefoon 38199. ADVERTENTIE met bijpassende pantalons, de ideale dracht voor het najaar Maatkleermakers - Modes Kennemerlaan 36 Zeeweg 377 IJmuiden Tel. 4453 Driehuis Zaterdag 6 September Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Uw man behoort ons". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Lassie's nieuwste avontuur". W. B. Theater, 8 uur: „Vrouwen en ban dieten". Zondag 7 September Kennemer Theater, 2.30. 4.30, 7 en 9.15 u.: „Uw man behoort ons". Luxor Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Lassie's nieuwste avontuur". W. B. Theater, 2.30: „State Pair'; 4.30 en en 8 uur: „Vrouwen en bandieten". Gem. Sportpark, 2.30 uur: Vriendschappe lijke wedstrijd KennemersHW.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8