OLD CLOTHES NEW Amsterdams voorstad groeide van vlek tot zelfstandige eenheid DRY CLEANING ONLY Binnen één dag gereed „Harmonie": mooi voorbeeld van een logger, die totaal veranderde Ajax en Blauw-Wit als tegenstanders van Velsens eerste-klassers TAXI NODIG? Verdubbeld IJtnuidens positie als haven Bunkerhaven en nieuwe Noordersluis: pionnen in het spel Overslag-mogelijkheden lijken gering Havenberichten ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1952 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Weinig meer over van het oorspronkelijke dertig jaar oude schip Buurtvereniging „Schulpen" houdt haar jaarvergadering Gedeelte van Santpoort nu waterstaatkundig Rijnland BEL 5000 Bakkerij en cementfabriek Tussen tournooi en competitie Stormvogels lijkt betere papieren te hebben dan VSV i "j[|V zijn momenten in de historie van IJmuiden en het Noordzeekanaal De heren J. van der Deijl en T. Zuurmond lieten in 1919 een zeillogger bouwen bij A. de Jong in Vlaardingen. Hun rederij noemden zij de visserijmaatschappij „Har monie" en het schip kreeg dezelfde naam en het merk SCH 133. Teunis Zuurmond, mede-eigenaar ging er zelf mee varen. De eerste jaren verliepen ongestoord, maar in 1923 werd de logger verkocht aan de rederij-maatschappij „Scheveningen", wat voor het schip een overgang betekende. De „Harmonie" was in zijn prille jeugd gewend om alleen te staan en toen kwam het schip terecht bij een rederij, die 11 loggers telde. De „Harmonie" was de twaalfde van de 7 zeil- en de 5 motorlogge'rs. De heer J. J. de Niet voerde de directie over deze grote Scheveningse rederij, later opgevolgd door de heer J. H. Warneke jr. Mojnenteel behoort de „Harmonie" toe aan de N.V. rederij v./h. A. van der Toorn Jzn., die uit 1895 stamt en in 1927 vrijwel all,é schepen van de rederij Scheveningen en bij kreeg en daardoor 21 schepen (waar van 7 motorloggers) rijk werd. De logger ging daarna de gebruikelijke ontwikkelingsgang meemaken. Toen het schip zich bij de rederij Van der Toorn thuis begon te voelen, ging er wat ver anderen. Er kwam een motor in van 80 pk, geleverd dooi Brons in Appingedam, zodat het weer mee kon doen, althans voorlopig, want de ontwikkeling stond niet stil. De loggers konden niet genoeg haring laden en daarom werden er vele op de helling ge haald om te worden verlengd. Dit lot onderging ook de „Harmonie", die er niet ver van huis voor hoefde, aangezien de Scheveningse Sleephelling Mij. er mede belast werd. Met een inhoud van 124 ton en een lengte van 28,47 m. was de „Har monie" weer „bij". Schipper Baardhout Rog heeft er jaren mee gevaren, alleen in de oorlog had er een onderbreking plaats. De „Harmonie" was vijf jaren niet beschik baar voor de visserij; de rederij Van der Toorn had geen zeggenschap meer over haar bezit, omdat het voer voor de Kriegs- marine, niet meer met de oude 80 paards motor, maar met een van 210 pk van Duits fabrikaat. Voor en achter gelijk ADVERTENTIE Het bestuur van de buurt- en speeltuin vereniging „Schulpen" heeft zijn leden op geroepen voor een belangrijke jaarverga dering, die Dinsdagavond in de Da Costa- school aan de Noorderlaan wordt gehouden. Volgens de oproeping bestaat de belang rijkheid uit te nemen „grote en ernstige besluiten". Om de leden voor deze vergadering te interesseren wordt een gratis verloting ge houden. Toch was de oude „Harmonie" betrekke lijk gauw uit Duitse dienst terug. De sleper „Ingrid" bracht het schip in October 1945 al via Delfzijl in IJmuiden binnen. Enkele maanden, later kwam het weer in de vis serij terug al was er van de oorspronkelijke „Harmonie" weinig overgebleven, eigenlijk alleen het vóór- en het achterschip. De Biesbosch in Dordrecht ging er nog eens vier meter inzetten, zodat het schip zijn tweede verlenging onderging en Van der Giessen.in Krimpen a. d. IJsel werkte de logger verder af en die kwam er uit te zien zoals-hierbij afgebeeld. Was de „Harmonie" dertig jaar geleden maar net 100 ton groot, thans meet het vaartuig 153 bruto- en 76 netto reg. ton, is 33,20 m. lang, 6,64 m. breed en 2,83 m. diep. Al deze veranderingen zelfs in de oor logsjaren zijn in „goede harmonie" voorbij gegaan en al is er weinig van vroeger over gebleven heet het schip thans nog „Har monie" welke naam de heren Van der Deijl en Zuurmond er ruim dertig jaar geleden aan gaven. (Nadruk verboden) ARIE VAN DER VEER Sedert 1 Januari 1951 hoort het Zuide lijke deel van de gemeente Velsen, van het dorp Santpoort af Zuidwaarts, tot het Hoogheemraadschap Rijnland. Feitelijk was de toestand al lang zo, dat dit gebied waterstaatkundig tot Rijnland moest wor den gerekend, maar sedert het begin van 1951 is het nu officieel. In dit jaar 1952 voor het eerst zijn in dit gebied de bundergelden van Rijnland ge heven, evenals in geheel Rijnland; en dit zal in volgende jaren evenzeer geschieden. Een herziening van de basis der heffing is echter in overweging, in verband met het feit, dat de riooliozing der gebouwen in dit gedeelte buiten Rijnland plaats heeft. In de herfst van dit jaar zal ook voor het eerst een inspectie van de boezemwateren in het Velser gebied plaats hebben. Rijn lands Algemene Keur is hier nog niet van toepassing; van overtredingen, bekeu ringen etc. is dus nog geen sprake. De be langhebbenden wordt alleen vriendelijk verzocht, ook nu reeds vóór 15 October het bij hen in eigendom of in onderhoud zijnde boezemwater behoorlijk te willen schoon maken, de kanten af te steken en al het losse Qf drijvende vuil af te voeren en van de kanten te verwijderen. Het Velser gebied is in het bestuur van Rijnland vertegenwoordigd: wat de onge bouwde eigendommen betreft door de heer L. J. Prins te Overveen. De bureaux van Rijnland zijn gevestigd te Leiden, Bree- straat 59, tel. 21645; het naastbijzijnde districtskantoor is dat te Spaarndam (tel. K 2504-207), opzichter eerste klasse de heer li. van Beijeren, alwaar inlichtingen verkregen kunnen worden. ADVERTENTIE Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis dat ter ge meentesecretarie (4e afdeling) ter inzage liggen verzoeken, met bijlagen, van: 1. R. Balm, te Santpoort, om vergunning tot het uitbreiden van een brood- en koek- bakkerij, door het bijplaatsen van een kluts- en een deegmachine, gedreven door 2 electromotoren, met een vermogen van respectievelijk 1/10 en 2 P.K., op/in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vel sen, Sectie F, no. 3401, plaatselijk bekend Bloemendaalsestraatweg no. 106 te Sant poort (Zuid); *- 2. de Cementfabriek IJmuiden N.V. „Ce- mij" te IJmuiden, om vergunning tot het uitbreiden van de cementfabriek, door het bijplaatsen van 4 cementsilo's met bijbe horende transportinstallatie, bestaande uit diverse werktuigen, gedreven door 13 elec tromotoren, met een gezamenlijk vermogen van 201 P.K., en van een installatie voor verlading van losgestort cement, bestaande uit diverse werktuigen, gedreven door 5 electromotoren, met een gezamenlijk ver mogen van 25,25 P.K., op/in het perceel, kadastraal bekend gemeente Velsen, Sectie A, no. 1375, plaatselijk bekend fabrieks terrein van de „Cemij" te IJmuiden. Na de voorpostengevechten, welke de beide Velsense eerste klassers reeds in het Zil veren Bal- en Arolbeker-tournooi hebben geleverd, gaat voor hen Zondag het echte spel om de echte punten beginnen en hoezeer men er in de regel ook prijs op stelt om in een tournooi het begeerde kleinood in zijn bezit te krijgen, een feit is het, dat de volle energie en krachtsontplooiing bewaard blijven voor de competitie. Die strijd om de punten zal ongetwijfeld zwaar zijn dit seizoen, immers er degraderen ook nu weer evenals twee seizoenen terug zonder vorm van proces twee eerste klassers naar de tweede. Elk behaald winstpunt heeft thans dubbele waarde, zodat kan' worden aangenomen, dat alle clubs van stond af aan „alles op alles" zullen zetten. Niet pessimistisch Afgaande op de door Stormvogels en VSV in bovengenoemde tournooien behaalde re sultaten, heeft het er alle schijn van, dat beide clubs dit seizoen hun partijtje zullen meeblazen. VSV's 81 overwinning op Be Quick, dat een week daarvoor na zijn ecla tante zege op Blauw Wit beschreven werd als een „uitstekend getrainde ploeg", mag zeker als een kranige prestatie worden aan gemerkt. In ieder geval is in VSV-kringcn de hoop levend, dat het dit seizoen met de voor hoede niet zo'n sukkelpartij zal worden, als het vorige jaar, vooral wanneer de produc tiviteit, welke de nieuwe midvoor tegen de Groningers demonstreerde, als een belofte voor de toekomst mag worden gezien. Stormvogels heeft op zijn beurt in Rotter dam een goed figuur geslagen. Elke insider weet, hoe serieus er door de aan het Zilveren Bal-tournooi deelnemende clubs gespeeld wordt en als we ons dan nog even in het geheugen terugroepen hoe de Vogels in de eindstrijd de overwinning slechts op het nippertje is ontgaan, dan is het toch zeker niet te kras gesproken, als we beweren, dat wé ook ten aanzien van de blauw-witten de gedachte zijn toegedaan, dat ze aan het eind van het seizoen een behoorlijke plaats op de ranglijst zullen innemen, ook al weten we wel, dat nog wel eens zal gememoreerd moe ten worden, dat het vertrek van Snoeks Sr. aan te wijzen, waarop de nabuurschap van de IJmontf1 en de stad Am sterdam, ontstaan uit de samenvloeiing van een gemeenschappelijk belang, vertroebeld werd door een te enge gedachte aan één der beide belangen. Er zijn daarom wel eens boze en harde woorden gevallen, maar het brakke water van het kanaal, dat uit een Koninklijke potloodstreep ge boren werd, heeft de twisten der binnenkamers en de ongenoegens der instanties allang weer uitgewist. IJmuiden is gegroeid en Amsterdam heeft het profijt van zijn Noordzeekanaar met volle teugen tot zich ge nomen, zich voedende met de nieuwe levenssappen der toestromende koopvaardij. De tijd is lang voorbij, dat de Hamburg-lijn HAPAG een voudig niet wilde doorvaren naar Amsterdam en haar schepen liever in de buitenhavens van IJmuiden liet debarkeren, omdat de iy2 uur stomen naar de Amsterdamse haven kostbaarder waren dan het ongerief van een provisorische, maar dicht bij zee liggende aanloophaven. De tijden zijn zelfs voorbij, dat er een plan kon groeien, om de kleine sluizen van IJmuiden te vervangen door een dam en de achterliggende havenkom te maken tot een loshavcn om de vrachten der zeeschepen hier over te slaan in lichters, die het transport naar de koopmansstad Amsterdam verder voor hun rekening zouden nemen, het Noordzee kanaal degraderend tot een binnenwater. Maar niettemin: IJmuiden is ook een bepaalde fase „voorbij": waar driekwart eeuw terug een paar toevallige voor het barre weer vluchtende vissersschepen de stoot gaven tot een vissershaven, wijl de visserschepen toch niet gedoogd konden worden in het vaarwater van de koop vaardij, waar een marinebasis niet ge schikt leek omdat het havenverkeer daar mee nog ingewikkelder en dus riskanter zou worden, daar heeft zich een stad ge vestigd. Een stad aan de voet van Hoog ovens en papierfabriek, met een haven en een eigen scheepvaartverkeer. np WAALFHONDERD zeeschepen bezoe- X ken deze stad elk jaar. Ze varen niet verder dan IJmuiden en als ze stookolie nodig hebben, worden ze in IJmuiden met lichters uit Amsterdam van brandstof voorzien in de tijd. dat de kranen van de industrie hun ruimen leegschrapen. Of Amsterdam deze zelfstandigheid van zijn petekind met een welgevallig oog zag groeien? Soms wel. soms niet. Wel, als het in het hoofdstedelijk belang gebeurde, want de Hoogovens zijn ook in Amster dams belang zelfs in Amsterdams ha- venbelang aan het werk. Niet, als het zich tegen Amsterdam zou keren, in het geval van een overslagha ven, ver van de kostbare havenoutillage. die de hoofdstad moeizaam en kostbaar heeft opgebouwd. Meen niet dat zulk een plan, dat enige jaren geleden in het openbaar verscheen, toen een bepaald weekblad er een proef ballon over opliet, alleen afgestuit is op een hoofdstedelijke beduchtheid voor con currentie van die kleine man aan het eind van het ten dele door Amsterdam aange legde en door Amsterdam onderhouden Noordzeekanaal. Want er is meer geweest: er is het tegen argument gekomen van de verre toekomst, waarin IJmuiden wellicht de grote Noor dersluis te klein ziet worden. En er een nog grotere sluis gedolven moet worden in het Kennemer duin. In dat geval zou de „overslaghaven" bij de kleine sluis wan hopig in de weg komen te liggen, daarge laten nog de overweging, dat een overslag haven ten Oosten van deze kleine sluis te nauw bemeten zou zijn voor de tiendui zendtonners van Victory-schepen die een integrerend element vormen in de wereld vrachtvaart. Maar steeds weer komt in de gedachten over dit probleem terug, wat de mens van deze tijd ziet gebeuren: IJmuiden ver overt zijn grotere zelfstandigheid, zijn eigen havenbestaan. Het zou een enorm gemak zijn voor oliestokers, om in IJmuiden te kunnen bunkeren, hetzij tijdens de lossing of de lading bij een der industrieën, hetzij bijwijze van aanvulling der brandstoftanks zonder meer. Langs het buitenspuikanaal een directe arm naar zee zou een ideale plaats te vinden zijn voor een bat terij olietanks desgewenst met een pijp leiding naar de Hoogovenbuitenhaven. En het is de overtuiging van velen, ook in Amsterdam, dat de eventuele noodzaak van zulk een bunkerhaven de stoot tot de bouw ervan in de toekomst zeker zal geven. PASSAGIERS kan IJmuiden moeilijk ontvangen of het moest zijn, dat de geest vaardig werd over de restauratie of herbouw van de passagierssteiger bij de loodssteiger. Nu is de enige mogelijkheid een debarkatie in de Noordersluis. Of, om weer in de toekomst te duiken: een in- steekhaven aan de Zuidkant. Na de oorlog, toen de verhouding Amsterdam-IJmuiden vooral in hoofdstedelijke kringen, terdege en grondig bekeken is, heeft er een plan op stapel gestaan. Maar proeven in het Delftse Waterloopkundig laboratorium wezen uit, dat de deining in die haven bij enige wind dermate hevig zóu zijn dat een aparte havenkom niet verantwoord geacht mocht worden. DIT ALLES IS thans vergeten begra ven wellicht in archieven of dossiers, neergelegd in rapporten en opgeborgen in het hoofd van de weinigen, die deze kwes tie* hebben gevolgd. Maar IJmuiden, dat zich verheft tot industrie-stad aan de zee, zou zich binnen kort wel eens moeten kunnen bezinnen op de problemen, daaruit voortvloeiend voov zijn haven en zijn „eigen leven" met een nauwkeurige berekening van de na tuurlijke samenhang tussen hoofdstad en IJmond. J. F. De statistieken vertellen in nuchtere cij fers, hoezeer het „eigen" scheepvaartver keer van IJmuiden de laatste jaren is toe genomen. In de driekwart eeuw van zijn bestaan heeft IJmuiden zich ontwikkeld en deze evolutie is nog in volle gang van een toevallige vluchthaven voor vissers schepen via doorgangshaven voor de scheepvaart naar de hoofdstad des lands tot een zekere zelfstandigheid. In zo verre dan, dat het aantal zeeschepen, dat IJmuiden aandoet en niet verder •komt dan IJmuiden (speciaal dusbe stemd voor de papierfabrieken en de Hoogovens) met sprongen is toegeno men. Kwamen er bijvoorbeeld in 1946 627 schepen binnen, die niet verder doorvoeren dan IJmuiden zelf, in 1951 was dit aantal al gestegen tot 1214. Te gen een totaal van ongeveer 400 schepen voor de tweede wereldoorlog. Deze toe- nemende zelfstandigheid van IJmuiden als haven wettigt de vraag, in hoeverre het mogelijk en gewenst is, deze zelf standigheid verder door te voeren, door bijvoorbeeld een aanloophaven in te richten, een bunkerstation voor zeesche pen te bouwen of een gedeelte van de Amsterdamse havenoutillage naar de IJmond te verplaatsen en de bezwaren 'van het Noordzeekanaal te ontduiken. Deze aangelegenheid, die in de historie van IJmuiden en Amsterdam van tijd tot tijd opduikt, heeft zoveel belang wekkende aspecten, dat een onzer redac teuren getracht heeft uit een aantal ge sprekken met belanghebbenden en des kundigen op dit terrein een objectieve mening te puren, die hij onze lezers in nevenstaand artikel ter overdenking voorlegt. Moge het de aandacht bepalen bij een vraagstuk, dat de jaren door zowel het plaatselijk chauvinisme als de plaatselijke energie heeft wakker ge schud, zonder de nadruk te leggen op het eerste element, maar ter voeding van het tweede. een verzwakking van de ploeg is geweest en, dat Stormvogels in 1949 degradeerde, toen het aan het begin van het seizoen 1948—'49 óók de finale van de Zilveren Bal had be reikt Zondag wordt het een krachtmeting tussen de hoofdstad en haar voorhaven. VSV speelt thuis tegen Ajax, dat het vorige seizoen wel iswaar kampioen zijner afdeling werd, doch in de daarop volgende wedstrijden om het kampioenschap van Nederland een pover figuur sloeg. We achten VSV dan ook zeker niet reeds bij voorbaat geslagen. Stormvogels zal in het Stadion Blauw Wit partij geven. Ook deze Amsterdamse eerste klasser heeft beter dagen gekend, zodat we er bij voorbaat op rekenen, dat de Stormvogels niet met lege handen de hoofdstad zullen verlaten. ADVERTENTIE BURGERLIJKE STAND GEBOREN: R. TaverneBurger, d„ Prin- cestraat 34, Velsen-N.; H. J. Bruinvan den Ende, d„ Bonairestraat 46, Santpoort; A. OosterdijkMud, z., Wijkerstraatweg 108, Velsen-N.; J. H. van Leeuwen—Groot, Kluys- kenslaan 31, Santpoort; J. Holtesvan Dijk, d., Pelsstraat 5, Velsen-N.; M. W. Koster Heek, z., Beecksanghlaan 38, Velsen-N.; E. A. StruyckVrijburg, z., Beekvlietstraat 1, Santpoort; G. C. Buren—Bos, z„ Narcissen- straat 36, Santpoort; J. H. BorsboomPie pers, dr., Wijkeroogstraat 40, Velsen-N.; K. J. WittebroodCalis, z., Fazantenlaan 38, IJmuiden-O.; M. J. Mayer—Karres, z., Geel- vinckstraat 31, Velscn-N. OVERLEDEN: E. J. Bijster, 59 j., echtge note van W. Gleijsteen. Ogelwightstraat 14, Velsen-N.; G. Fidder, 73 j., weduwe van J. Lokhorst, Rijksweg 114, Santpoort; P. A. de Boer. 72 j., echtgenoot van P. van den Heu vel, Meervlietstraat 81, Velsen; A. Potman, weduwe van S. J. Obbes, 73 j., Hagelinger- weg 75, Santpoort; M. F. J. Eversteijn, 70 j., echtgenote van G. A. Zomerdijk, Genieweg 1, Velsen. ONDERTROUWD: J. de Kok. Buitenhaven 5, Den Helder en J. Stigter, Visseringstraat 7 rd, IJmuiden; J. Koopen, Korte Tuinstraat 19, Enkhuizen en M. C. Kramer, Hyacinthen- straat 19, Santpoort; L. J. Roseboom, Irissen- straat 4, Santpoort en S. C. van Osch, Spil bergenstraat 7, IJmuiden; R. W. Parker, Casembrootstraat 35, IJmuiden-O. en A. M. Stapel, Casembrootstraat 35, IJmuiden-O., toek. adres: Casembrootstraat 35, IJmuiden- Oost; T. J. H. Franken, Hagelingerweg 198 en J. G. van Putten, Stratingplantsoen 44 rd. Velsen-N., toek. adres: Hagelingerweg 198, Santpoort; B. H. van Meurs, Oost-Indië- straat 122, Haarlem en J. E. M. van Westerop, Edisonstraat 36, IJmuiden; P. Bijl, Koningin Wilhelminakade 6, IJmuiden en K. H. van der Gaag, van Speykstraat 21, IJmuiden-O.; P. Wagenaar, Pluvierplein 8, Amsterdam en B. Jacobs, Verserbroekstraat 12. Santpoort; H. Oonk, Wijkerstraatweg 47a, Velsen-N. en M. C. Duineveld, Wijkerstraatweg 47a, Vel sen-N.; J. Stada, Brederoodseweg 84, Sant poort en C. Eist, Brederoodseweg 86, Sant- DE LAATSTE TIJD is het probleem van de onvoldoende belangstelling voor de visserij speciaal voor de trawlvisserij van de kant der jonge garde enige malen aan de orde gekomen: het jubileum van een visserijschool is er zo'n mooie aanloop toe. En dan ligt dat probleem er, beangsti gend bijna als een doem op de toekomst van het bedrijf en iedereen schuifelt er omheen, omdat het nog niet mogelijk lijkt, de opleiding zo te volmaken, dat een visse rijscholier inderdaad de visserij en niets anders in gaat, als hij afgestudeerd is. Ge lukkig komt daar een kentering in zodra de nieuwe leerkrachten voor de specifieke visbewerkings- en biologische vakken zijn klaargekomen in de Scheveningse visserij- school onder het wakend oog van de heer De Veen, zal daar heus wel een zeker re sultaat van komen. Maar nog belangrijker dan deze koersverandering in de opleiding lijkt ons het antwoord op de vraag, waar om een vader een zoon liever naar de Hoogovens of de melkfabriek stuurt dan naar het werkdek van de trawler. Zou het kunnen zijn, omdat die vader gekeken heeft in of gehoord heeft van de outillage op onze vloot? Zou hij wellicht een vergelijking hebben gemaakt tussen de hutten op de coaster en het logies op de trawler? Wij hebben dat ook meermalen kunnen doen daarbij het karakter van het vis serschip uiteraard mee-berekenend. Maar het is moeilijk te begrijpen waarom bij voorbeeld de voorraad fruit en groente voor een trawlerreis zo minimaal blijft en de grutterswaren zo in de mode lijken te zijn. Er zijn een paar voorbeelden in de IJmuider haven te vinden over hoe het óók kan: de Holland-klassers en andere sche pen, waar gerekend is met moderne be grippen. Wij geloven, dat dit voorbeeld na volging gaat krijgen, naarmate de tijd voortschrijdt. Hier is niet aan te ontkomen en het zal de Nederlandse visserij alleen maar goed doen. Wat de belangstelling der jeugd er voor betreft. Op Vrijdag 5 September liepen de haven van IJmuiden binnen: Margrethe van Ant werpen, Arcturis van Rotterdam, Ardetta van Rotterdam, Feronia van Rotterdam, Turgail van Londen, Nina van Hamina. Vertrokken zijn: Marianne naar Aalborg, Borelli naar Rotterdam, Cottica naar Dover, Transic naar Peterhead, Bad F. naar Schot land, Ulmbruder III naar Stockholm, Scarpa naar Stockwick, Jelö naar Oslo, Traute Sar- now naar Antwerpen. Bifrost n. Stockwick, Sussex Oak naar Middlesborough, Guder naar Stockholm, Ardetta naar Liverpool, Theseus naar Odense, Embla n. Rotterdam. ADVERTENTIE poort; M. A. Stork, Ossenmarkt 18, Zwolle en L. Wijnschenk Vinkenbaan 13, Santpoort. GEHUWD: H. Lichtenbelt en A. A. Blet- terman, Litslaan 15, Santpoort; B. S. G. Galema en W. M. Kramers, Veerallee 22, Zwolle; A. Goejer en S. M. Waagmeester, J. T. Cremerlaan 46, Santpoort; J. de Klerk en E. Kurzeja, Hoofdstraat 181, Santpoort; Th. de Boer en E. de Heer, P. C. Hooftlaan 61, Driehuis; J. Rcinders en N. van Kampen, Cypressenstraat 7, IJmuiden; N. Kalkman en M. J. Slikker; M. van Dongen en N. Kraak, Zeeweg 389, Driehuis. CCCOCOOOOCOOCOCCOCCOCOCCOCOOOOOCOCOOOOi VISSERIJBERICHTEN URK Donderdag werd door 21 vaartuigen aan gevoerd: 3236 pond kuilpaling, prijs f0,70 f 0,80; 228 pond snoekbaars, prijs f 0,62 f 0,64; 133 pond rode baars, prijs f 0,30f 0,35; 164 pond voorn, prijs f 0.04, alles per pond; 140 bak nest, prijs f2,28 per bak van 37V4 kg. GESLAAGD Voor het kantoordiploma machineschrij- ven, slaagde mej. K. Guyt, alhier. Zij werd opgeleid door het Instituut van Ot- terlo, te IJmuiden. Marktberichten. Noteringen: heilbot 2.70-2.65, gr. tong 3.55-3.35, grm. tong 1.96- 1.86, kim. tong 2.01-1.81, kl. tong I 1.78- I.62, kl. tong II 1.54-1.46, tarbot I 2.90-2.20, alles per kg; kl. schol I 52-40, kl. schol II 24-8, verse haring 13-11, makreel 16.50- II.50, gr. schelvis 54, grm. schelvis 59, kim. schelvis 59-57, kl. schelvis I 57, kl. schelvis II 41.50-37, wijting 26-17, gr. gul 30, kl. gul 24, kl. koolvis zwart 35, alles per 50 kg; gr. koolvis zwart 75-64, alles per 125 kg. Aanvoer: 220 kisten tong en tarbot, 540 schol, 50 schar, 4800 haring, 775 makreel, 68 schelvis, 142 wijting, 17 kabeljauw, 15 koolvis, 10 diversen, totaal 6630 kisten. Besommingen: IJM 39 Schoorl 11.590, IJM 49 Petten 11.350, IJM 54 Limburgia 14.720, 1 trawler met 18.430, KW 138 1114, KW 20 2520, IJM 277 2199. Rondvis in trek. Het bleef Vrijdag „duurkoop" in de rondvis: de braat, die Woensdag de top bereikte van 33 had er ook nu geen moeite mée en de grote soor ten reikten aan de 55 per 50 kg. De kabel jauw, die sporadisch voorkwam, was al even best betaald. De regels kleine bereik ten een hoogte, die bij normale aanvoer voor de grote dikkoppen wordt gehaald, n.l. Hoogoven Hoogoven binnen- buiten- Papier- Bij- haven haven fabriek leggers Totaal 1946 118 101 101 307 627 1947 152 139 95 318 704 1948 202 224 115 358 899 1949 223 309 113 375 1020 1950 195 314 124 365 995 1951 260 495 108 351 1214 Donderdag speelde onder andere de heer R. C. Keller in restaurant „Die Raeckse" in Haarlem een simultaan-scéance tegen een groot aantal tegenstanders. Op de foto ziet men de dammer, die twaalf maal kampioen van Nederland werd, tijdens de wedstrijd. f 65 en de kisten grote kabeljauw kwamen op 150 (per 125 kg). Voor de scholletjes was eveneens alle belangstelling. Vooral de „levende" kwaliteiten van de snurders hadden, zoals van ouds, de voorkeur en kregen 30 voor de tweeën en 18 voor de drietjes. Aan verse haring was helemaal geen gebrek. Daar de Schoorl nog in een tweede beurt ging lossen, kreeg de handel weer ruim 4500 kisten te verwerken. De noteringen van de verkochte soorten hiel den het midden tussen 13 en 11. De vismeelindustrie had weer volop werk. hetgeen niet wegnam, dat zij allerminst tegen 3000 kisten per dag opziet. De tong varieerde van de 3.50 per kilo voor de lappen en 1.90 tot 1.75 per kg voor de rest. Post Boy raak. De Post Boy werd Vrijdag royaal de hoogste besommer. Met inbegrip van de „ligdagen" boekte het schip een resultaat van 18.400 voor een zesdaagse reis. Hierop volgde de Limburgia. die een puik figuur sloeg met ruim 14.000 voor de zesdaagse reis; de Schoorl was derde met 11.500 voor een tiendaagse reis en de Petten bracht 11.300 op voor een negendaagse trip. De KW 20 kon bij de loggers gemakkelijk de hoogste worden met 2520. Vandaag geen rustdag. Doordat de Schoorl Vrijdag in de tweede beurt ging lossen kwam er voor vandaag weer wat ruimte. De Haarlem, die aanvankelijk zou hebben moeten blijven liggen, kreeg hier door de gelegenheid vandaag te lossen, hoe wel van de totale aanvoer van 2200 kisten opzettelijk slechts ongeveer 1000 kisten werden gelost om het restant Maandag In de markt te zetten. Verder loste de Abra ham 2100 kisten haring en 225 makreel, de Bloemendaal 600 makreel, 60 schelvis en piepers, 50 kabeljauw en gul, 10 haring en 70 stuks stijve kabeljauw, de KW 175 met 50 diversen, de KW 45 met 150 diversen en haring, de HD 87 met 110 schelvis en pie pers, 45 makreel, 25 wijting, 15 kabeljauw en gul, en 50 diversen en de Shamrock met 400 makreel, 185 schelvis en piepers, 33 haring, 4 stokkebit, 20 kabeljauw en gul, 7 platvis, 97 stuks ijskabeljauwen en 300 stuks stijve dikkoppen. Verder kwamen nog enkele kotters en snurrevaad-schepen binnen, die normaal midden in de week markten, doch nu door het slechte weer de reizen moesten rekken. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 5 op 6 September Vleetharing: KW 3 17 k.; KW 47 45 k. KW 33 1 k.; KW 49 12 k.; KW 42 1 k.; KW 42 5 k.; KW 151 40 k. Trawlharing: KW 9 30 k.; KW 25 7 k.; KW 141 37 k.; KW 83 55 k.; KW 67 20 k.; KW 48 20 k.; KW 29 15 k.; KW 78 10 k.; KW 44 25 k.- KW 123 20 k.; KW 95 10 k.; KW 22 2 k. KW 129 21 k.; KW 159 80 k.; IJM 75 20 k. IJM 283 10 k. Geen vangst hadden: KW 110; KW 130- KW 167. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 15 kantjes. Scheveningen: 18 kantjes. Katwijk. 12 kantjes.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 9