Generaal Naguib trekt alle macht in Egypte aan zich Straaljager spatte uiteen hoven een duizendkoppig publiek Weerbericht Kabinet Maker weggevaagd en politici gearresteerd Slippende autobus rijdt op wielrijders in Twee vliegers en 28 toeschouwers gedood; vele tientallen gewonden Tegenvoorstellen van Mossadeq Haarlems Dagblad Generaal premier der nieuwe regering Inspecteur Sebeille geeft het op Mr. F. J. F. M. van Thiel als minister genoemd Churchill: „Engelands hoofd nu boven water" Drie doden en aantal gewonden in hoofdstad SCHACHT mag een bank stichten Atoomartillerie voor het Westen in overweging Het woord is aan Show ging door De moordzaak-Drummond Maatschappelijk Werk Ex-dictator Ibanez weer president van Chili? Vliegramp tijdens Britse luchtvaartshow e JAARGANG No 51 /ureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 8061 (K2560), Terrasweg47,Santp. - Haarlem: Gr.Houtstr.93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 8 SEPTEMBER 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG 211 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Generaal Naguib, de man die op 23 Juli door een staatsgreep het Egyptische staats apparaat onder het toezicht van het leger stelde en de koning verjoeg, heeft thans de door hem destijds ingestelde regering-Maher weggevaagd, nadat deze niet van zins bleek de landhervorming door te zetten in het tempo, dat de generaal wenste. Onder pressie van Naguib werd de landhervormingswet weliswaar goedgekeurd, doch intussen arresteerde het leger op zijn bevel meer dan tachtig „conservatieve" politici, die deze kwestie getraineerd hadden. Naguib vormde in zes uren een nieuwe regering, waarin een aantal van zijn persoonlijke adviseurs en medewerkers be langrijke posten hebben. Hijzelf werd minister-president, minister van Oorlog en van Marine. Naguib heeft thans de macht in Egypte volkomen in handen. Het leger re geert door middel van het nieuwe kabinet en schrijft de rigoureuze zuiveringen en hervormingen voor. Er zijn geen ongeregeldheden voorgekomen. Er zijn ook een groot aantal grondeigenaren gearresteerd, die een beroep op de oude regering hadden gedaan om de landhervorming niet te accepteren. De arrestaties werden Zondagochtend vroeg uitgevoerd. Ogenschijnlijk waren er geen veiligheidsmaatregelen getroffen. De dag tevoren had het kabinet in beginsel agrarische hervormingen, uitgaande van het leger, goedgekeurd, waarbij het land bezit beperkt en de verhouding tussen pachter en landeigenaar geregeld wordt. Het kabinet was in vergadering, toen het leger de arrestaties bekend maakte. Na het vernemen van het nieuws ging het ka binet uiteen. De gearresteerden zijn op korte afstand van het hoofdkwartier van generaal Na guib in een pakhuis ondergebracht. Onder de gearresteerden bevinden zich Foead Serag Eddin, algemeen secretaris van de Wafd, zijn broer en Abdoel Aziz Badrawi, een bloedverwant van Serag Ed din een multimillionnair Hoesan Joe- sef, plaatsvervangend hoofd van het ka binet van ex-koning Faroek, Hoessein Hosni, privé-secretaris van Faroek, prins Abbas Halim, voorzitter van de arbeiders partij, prins Ismael Daocd, Farid Zaaloek, een gewezen minister in 't kabinet van Hi- laly, een ander zeer rijk familielid van Se rag Eddin en Moestafa Sadek, oom van ex- koning Faroeks vrouw. Een verklaring van het hoofdkwartier van generaal Naguib zegt, dat de staats greep niet slechts was gericht tegen de ko ning, doch tegen de corruptie, waarvan de koning slechts een symbool was. De be weging was eveneens gericht tegen allen, die met de ex-koning samenwerkten en gebruik maakten van hun nauwe betrek kingen met hem. „Wij hebben herhaalde lijk de politie organisaties in het land ver zocht haar gelederen te zuiveren, opdat het land een gezond politiek leven zou kunnen leiden. De partijen aarzelden ech ter aan deze oproep gehoor te geven en daarom moesten wij vandaag bepaalde personen arresteren, tegen wie wij ver denking koesteren." Radicale zuivering In gezaghebbende kringen te Cairo wordt voorts gezegd, dat generaal Naguib op het ogenblik niet van plan is de politieke par tijen te ontbinden, maar dat hij vastbeslo ten is corrupte leiders te verwijderen. Slechts in laatste instantie zou het leger ontbinding der partijen gelasten, alsmede bij de wet geregelde organisatie. Men verwacht, dat de in de afgelopen 24 uur gearresteerde politieke leiders zich voor een speciaal gerechtshof zullen moe ten verantwoorden voor het op onwettige wijze vergaren van vermogens, misbruik van macht en andere onregelmatigheden onder het regiem van ex-koning Faroek. Sommigen zullen wellicht worden be schuldigd van verzet tegen het regiem van Naguib. Ongerustheid in Londen Onze Londense correspondent meldt: Men is in Londen verre van gerust over de verdere ontwikkeling in Egypte, die nu in de richting gaat van een volledige mili taire dictatuur, hoewel Naguib nog de de mocratische schijn ophoudt. De Wafd, aangemoedigd door Naguibs gematigd optreden, had de zuivering in eigen rijen opgeschort en verklaard bereid te zijn alleen tegen diegenen op te treden, die door de rechtbanken zouden worden veroordeeld. Ook verzette de Wafd zich tegen de verdeling onder de arme boeren van het bezit der grootgrondbezitters en rekende daarbij op de aarzelende premier Maher. Maher wilde weliswaar met Naguib Egypte een nieuwe politieke basis geven, maar was van mening dat overhaast ingrijpen inzake de hervorming van het grondbezit de landbouw en economie van het land De Franse politie-inspecteur Sebeille en zijn vijf medewerkers hebben erkend, dat •hun pogingen om de moord op de Engels man Drummond en diens echtgenote en dochter op te helderen, op niets zijn uitge lopen. Zij zijn Zaterdag naar Marseille, hun standplaats, vertrokken. Sebeille weet het falen aan de zwijg zaamheid van de plaatselijke boerenbevol king en h'et feit, dat het gebied van Peyruis communistisch is. „Wij zijn door de com munistische pers beledigd en hebben een sterk vermoeden, dat functionarissen van de communistische partij hun aanhangers hebben afgeraden de politie bij te staan", aldus Sebeille. I-Ict hoofd van de politie van Forcalquier is nu belast met het onder- zqek ter plaatse. zou ontwrichten. Ook de beoogde zuivering achtte Maher te drastisch. Wat hij eerst aan anderen over wilde laten, blijkt Naguib nu zelf te moeten doen, omdat de oude po litieke leiders hiertoe niet in staat bleken. De matigende invloed van Maher is thans verdwenen. Men acht het hier een slecht teken dat Naguib extreme nationalisten in het kabinet heeft opgenomen, zodat ge vreesd kan worden voor wilde dingen. De „Times" beschouwt Naguib als een goede patriot, maar betwijfelt het of zijn hervormingen tot het door hem gewenste resultaat zullen leiden, omdat militaire methoden zelden een blijvend karakter dragen. Doodvonnissen uitgevoerd De 24-jarige Moestafa Khamis, de leider der Egyptische arbeiders, die 12 Augustus de katoenfabriek te Kafr el Dawar plun derden en in brand staken, waarbij tevens een aantal personen in de hiermede ge- Geiieraal Naguib. paard gaande wanordelijkheden om het leven kwam of werd gewond, en die des wege door een militair gerechtshof ter dood is veroordeeld, is Zondagochtend te Caïro opgehangen. Van 28 textielarbeiders, die beschuldigd werden van moord, geweldpleging, brand stichting en plundering, is er een ter dood veroordeeld, zestien kregen dwangarbeid variërend van drie tot elf jaar en elf be klaagden werden vrijgesproken. Zondagochtend werden nog twee ter dood veroordeelden in Alexandrië opge hangen. De plaatselijke commandant kon digde na de executie de noodtoestand in Alexandrië en omgeving af teneinde mo gelijke ongeregeldheden het hoofd te kun nen bieden. Naar AFP meldt is ook de leider van de Wafd, Nahas, onder huisarrest gesteld. Mr. F. J. F. M. van Thiel (KVP), direc teur van een buizenfabriek te Helmond, zal volgens de Volkskrant worden benoemd tot minister van Maatschappelijk Wei'k. Prof. Beel, die aanvankelijk aan het hoofd van dit nieuwe departement zou komen, blijft minister van Binnenlandse Zaken. Mr. Van Thiel is lid en voorzitter ge weest van zeer vele organisaties en comi tés die met maatschappelijk werk te maken hebben. Hij is nu voorzitter van de Stich ting Sociale Gezinszorg in Helmond, be stuurslid van sanatoria en president van de bijzondere raad van de Vincentiusvereni- ging. Na zijn studie in de rechtswetenschap pen in Nijmegen was hij enige jaren advo caat en procureur te Nijmegen. Daarna vestigde hij zich in zijn geboortestad Hel mond, waar hij lid werd van de gemeen teraad. In 1948 werd hij tot lid van de Tweede Kamer gekozen. Hierin heeft hij tot de onlangs gehouden verkiezingen zit ting gehad. Onder het ministerie van Maatschappe lijk Werk zullen ressorteren de dienst Maatschappelijke Zorg, tot dusverre onder Binnenlandse Zaken, de afdeling Sociale Bijstand en Maatschappelijk Opbouwwerk, tot dusverre onder Sociale Zaken. De afde ling Sociale- en Ambtenarenzaken van het departement van Uniezaken gaat naar het nieuwe, departement over dat voorts be last is met de uitvoering van de Armen wet, blindenzorg, gezinsverzorging, zorg voor de gerepatrieerden uit Indonesië, voor de Ambonezen en voor de Nederlanders in Indonesië, die hulp nodig hebben. CREDIET VOOR FINLAND. De internationale bank voor herstel en wederopbouw zal waarschijnlijk een nieuw crediet aan Finland verstrekken van 20 millioen Zweedse kronen, bestemd voor de aankoop van machines en installaties ten behoeve van de Finse houtindustrie. Engelands minister-president Churchill heeft Zaterdag in een rede in zijn kiesdis trict voorspeld dat Engeland in de tweede helft van dit jaar, rekening houdend met de defensiehulp, een algemeen evenwicht van handels- en betalingsbalans zal berei ken met het niet tot het sterlinggebied be horende deel van de wereld en dat ook het sterlinggebied in zijn geheel evenwicht met het overige deel van de wereld zal bereiken. Churchill zeide, dat, afgezien van de Amerikaanse bijdrage tot de her bewapening, Engeland thans zichzelf be druipt. „Wij hebben thans het hoofd bo ven water gekregen. Onze toekomstige laak is tegen de stroom in te zwemmen", zo zeide de premier. President Videla van Chili heeft Zater dag bekend gemaakt, dat generaal Carlos Ibanez, voormalig dictator van Chili, de Donderdag gehouden presidentsverkiezin gen heeft gewonnen. Omdat Ibanez niet een absolute meerderheid behaalde, zullen Senaat en het Huis van Afgevaardigden ge zamenlijk uit de candidaten die de meeste stemmen behaalden een keuze moeten doen. Videla verzocht alle partijen, Ibanez als president te kiezen, als het congres op 24 October bijeen komt. Ibanez, die naar verluidt „Anti-Yankee" is, zou een bewonderaar van generaal Perón zijn. Een woordvoerder van Ibanez verklaar de, dat het doel van de beweging van de generaal is nationalisatie van de basisin dustrieën van Chili koper en salpeter. Deze naasting zou echter slechts stap voor stap te verwezenlijken zijn. Het succes van Ibanez heeft zelfs zijn aanhangers verbaasd. In 1942 werd hij, als candidaat van de rechtervleugel, verslagen door de radicaal Rios. Ditmaal voerde Ibanez zijn campagne als onafhankelijke met een bezem („om het kwaad weg te vegen") als symbool. Na afloop van het bloemencorso en Stadionspel is Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur in Amsterdam een zeer ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij drie wielrijders het leven verloren en twee anderen levensgevaarlijk werden gewond. Op de Aalsmeerweg slipte een autobus van Maarse en Kroon, reed op een groep wielrijders in en botste tegen een auto. Een in deze auto zittende dame werd gewond. Omstreeks vijf uur Zaterdagmiddag reed een grote autobus van de onderneming Maarse en Kroon leeg van Schiphol via de autoweg Amsterdam binnen. Op de Aals meerweg, de invalstraat in de bebouwde kom, begon de bus, bestuurd door chauf feur P. van der M. te slippen en maakte een slag om. Op het ogenblik dat de bus zwenkte op het natte asfalt, passeerde een groep fietsers in tegengestelde richting. Zij werden door de bus aangereden. De 50- jarige C. Verwaal uit Amsterdam en de 37-jarige A. Roos uit Badhoevedorp werden tegen de gevels van de winkelhuizen ter plaatse geslingerd en waren vrijwel op slag dood. Links en rechts van de bus, die dwars over de weg tot stilstand kwam, lagen vijf andere slachtoffers. In een door de bus aangereden auto, werd de moeder van de automobilist, mevrouw Caspar, gewond. Onmiddellijk snelden van alle zijden voorbijgangers toe om de eerste hulp te verlenen. Het duurde ruim twintig minuten, voordat de eerste ziekenauto van de ge neeskundige dienst ter plaatse verscheen. Met vier ziekenwagens werden de zwaar gewonden, de 60-jarige G. van der Held, de 19-jarige mejuffrouw L. Corduwener, de 39-jarige W. Baarsman, alsmede de lichtgewonden, de 35-jarige J. Maars, J. Westrus, allen uit Amsterdam, en de 62- jarige mevrouw Caspar, naar de ziekenhui zen vervoerd. Een uur later overleed ook de heer Van der Held. Over de oorzaak van het ongeluk ver klaarde de chauffeur, dat hij had moeten remmen voor een uit een zijstraat komende auto. Deze auto is echter door geen dei- getuigen gezien. De bus is pas 120 meter voorbij de zijstraat beginnen te slippen. Het ongeluk veroorzaakte grote opschud ding. Reeds talloze keren hebben van de zijde der burgerij en van de gemeenteraad het college van B. en W. klachten bereikt over de onveiligheid van Aalsmeerweg en Hoofddorpplein. Herhaaldelijk hebben buurtbewoners aangedrongen op het aan brengen van stoplichten, aangezien vele automobilisten, dié van de snelweg komen, vaak met grote snelheid de stad binnen rijden. De administratieve rechtbank van Ham burg heeft bepaald, dat Hjalmar Schacht, de voormalige president van de Duitse Rijksbank, in Hamburg een bank voor bui tenlandse handel onder de naam „Hjalmar Schacht U. Co." mag stichten met een kapitaal van een kwart millioen mark. Schachtr was bij het gerecht in beroep gegaan tegen een uitspraak van de Ham- burgse .Senaat, die zijn verzoek tot het stichten van een bank afwees in verband met zijn bezigheden onder het nazi-regiem. De assistent-burgemeester van Hamburg, Nevermann, verklaarde later, dat de Ham- burgse Senaat onmiddellijk in beroep zal gaan tegen deze uitspraak. Dit beroep zal worden gegrond op de overweging, dat „niet voldoende notitie was genomen van het ingediende, tegen Schacht gerichte ma teriaal". Nevermann verklaarde yoorts, dat in dien nodig de Senaat de zaak voor het fe derale hof te Karlsruhe zal brengen. Aan gezien ook Schachts advocaat onlangs ver klaarde, dat zonodig de zaak bij het fede rale hof aanhangig gemaakt zal worden, ziet het er dus naar uit, dat dit hof uitein delijk over deze kwestie zal moeten be slissen. DEMOCRATISCHE GOUVERNEUR ZWAAIT OM NAAR EISENHOWER De democratische gouverneur van de Amerikaanse staat Louisiana, Kennen, heeft Zaterdag medegedeeld zich niet voor Stevenson, doch voor de republikeinse candidaat voor het presidentschap. Eisen hower te zullen inspannen. Er is sinds 1867 in Louisiana geen meerderheid voor een republikeinse candidaat geweest. PARIJS, (Reuter) De Amerikaanse stafchef generaal Collins heeft Zaterdag in Parijs verklaard, dat hij gedurende zijn rondreis door Europa met Amerikaanse bevelhebbers het gebruik van nieuwe wa pens, zoals atoomartillerie, voor de Weste lijke verdediging zal bespreken. Collins, die Zaterdag in Parijs aankwam, zal Triëst en Duitsland bezoeken. Collins zei, dat „superwapens" zoals geleide pro jectielen zullen worden gebruikt ter on dersteuning van alle N.A.V.O.-strijdkrach ten. Hij verklaarde tegenover verslagge vers, dat atoomartillerie geen divisies kan vervangen, doch dat zij deze wel veel krachtiger kan maken. Deze wapens, die nog niet onmiddellijk beschikbaar zijn, zouden volgens Collins op den duur de noodzaak van versterkingen kunnen doen Victor Hugo De geduldige is de sterkste. afnemen. Hij geloofde niet, dat de Russen atoomartillerie bezaten, doch „wij moeten ons baseren op de veronderstelling, dat zij deze wellicht kunnen ontwikkelen". De generaal verklaarde voorts, dat door het Amerikaanse luchtoffensief in Korea de Noord-Koreanen, van het standpunt van aanvoer bezien, niet in staat waren een aanval langer dan tien dagen te on dersteunen of zonder zeer grote moeilijk heden een belangrijk offensief te beginnen. Op de vraag, of Amerika overweegt zich militair direct met Duitsland te verbinden als het verdrag voor een Europees leger niet zou worden geratificeerd, antwoordde Collins: voorzover ik weet 'niet. Premier Mossadeq van Perzië heeft op een persconferentie in Teheran verklaard, dat de voorstellen van Churchill en Tru man er op duiden, dat de Britse autoritei ten „nog steeds het doel blijven nastreven zo niet met meer vasthoudendheid van hun oude politiek doch thans onder het mom van nieuwe woorden en uitdrukkin gen." Perzië wenste wel de „billijke oplossing" zoals die in de jongste voorstellen genoemd werd, doch niet de voorwaarden, daaraan verbonden. De voorwaarden waren even onaanvaardbaar als die in andere voor stellen. Mossadeq noemde vier tegenvoorstellen, die door de Perzische regering gedaan zou den worden: 1) Betaling der schulden van de „Anglo Iranian" aan Perzië en schadevergoeding voor de vertraagde betaling; 2) Schadevergoeding voor de belemme ringen bij de verkoop van de olie, voort vloeiend uit het optreden van de „Anglo Iranian"; 3) Het betalen van douanerechten op alle door de „Anglo Iranian" geïmporteerde goederen; 4) Betaling van belasting op de olie producten, welke gebruikt zijn door bezet tingstroepen in de oorlog en welke geleverd zijn door de „Anglo Iranian". Mocht eenmaal door beide partijen over deze kwestie overeenstemming zijn bereikt, dan zou de zaak verwezen kunnen worden naar een scheidsgerecht, waarover beide partijen het eens zouden zijn. Zonder deze „compensatie-overeenkomst" zou slechts eer. Perzisch hof mogen beslissen over de schadevergoedingskwestie. New Yorkse voorspelling William L. Taub, een New Yorkse za kenman, heeft Zaterdag voorspeld, dat binnen 30 dagen in Perzië weer olie zal worden geproduceerd. Taub, die verklaar de een Amerikaans syndicaat van oliebe- iangen te vertegenwoordigen, zeide onlangs besprekingen te hebben gevoerd met Mos sadeq. De pro-communistische Toedehpartij heeft in een open brief in de pers Mossadeq ge waarschuwd voor „een complot, dat voor bereid wordt, om, naar het Egyptische voorbeeld, met behulp van het leger de huidige regering omver te werpen." Volgens de open brief staan Amerikanen en Engelsen achter het complot, evenals „hoge Perzische kringen". Foto hiernaast: Vliegramp tijdens lucht vaartshow. Ambulance-auto's zijn hier bezig de slacht offers te bergen bij de plaats waar een der gloeiende motoren van het verongelukte toestel tussen hst publiek belandde. De romp van het toestel kwam met de stoffe lijke resten der beide inzittenden ojf de hoofdstartbaan terecht. Tijdens demonstraties met de allernieuwste vliegtuigen, is Zaterdagmid dag in Farnborough in het Engelse graafschap Hampshire een menigte van 120.000 personen getuige geweest van een verschrikkelijk luchtvaart* drama waarbij 28 toeschouwers het leven lieten en 65 anderen deels ernstig gewond werden. De massa stond in doodsangst aan de grond ge nageld, toen de experimentele straaljager De Havilland 110 vlak boven de hoofden van de aanwezigen uiteenspatte en de wit-gloeiende frag menten der machine op de mensenzee neerhagelden. Niemand kon zich in veiligheid brengen, omdat men te dicht opeen gepakt stond om zich snel te kunnen verspreiden. Als een vurige bal suisde een der beide motoren van 't toestel neer tegen het heu velachtige gedeelte langs het veld, mensen verbrandend en verminkend. Onder de do den waren drie kinderen. Na een moment van doodse stilte barstte het gejammer der gewonden los. Duizenden vrouwen barst ten in tranen uit of vielen flauw. Mannen verborgen het gelaat in de handen. De gehele week had er in Farnborough een feeststemming geheerst, zoals altijd bij deze grote jaarlijkse vliegdemonstraties 't geval is. Men zag de wonderbaarlijke vliegpresta ties van de beste piloten en de nieuwste vliegtuig-modellen die hier als steeds, hun première-in-het-publiek beleefden. De grote sensaties waren de knetterende knallen, veroorzaakt door de luchtdruk verplaatsing op het moment, dat de ma chines de geluidsgrens doorbreken of deze weer verlaten. Een onprettig gevolg hier van was, dat er in de omgeving van het vliegveld vele ruiten en dakpannen sneu velden. John Derry, de bekende invlieger van de De Havillandfabrieken, was Zaterdag met de DH 110 aan de beurt voor een der gelijke demonstratie. Hij kwam na een snelle klim van een hoogte van 10 kilome ter vrijwel verticaal omlaag gedoken. Vol ontzag luisterde men naar de harde, mys terieuze luchtdruk-ontploffingen. Het pu bliek applaudisseerde opgetogen toen Derry het toestel weer recht trok en in horizon tale vlucht op 200 meter over het vliegveld daverde. Direct daarop, in het begin van een nieuwe klim, gebeurde de ramp. Het toestel verloor eerst zijn dubbele staart en andere rompstukken, toen spatte het in vlammen uiteen, terwijl de brokstukken reeds dood en verderf zaaiden onder het duizendkoppige publiek. Derry en een tweede inzittende, Tony Richards, een des kundige van De Havillandfabrieken, moe ten vrijwel onmiddellijk om het leven zijn gekomen. Derry's echtgenote zag het drama zich voor haar ogen afspelen. Toen de ramp gebeurde, raakte zelfs de radiocommentator een ogenblik zijn kalmte kwijt. Hij gilde in de microfoon: „Mijn God, pas op, pas op!" maar iedereen was machteloos. Een paniek ontstond er echter niet en nadat de gewonden en doden ge borgen waren, werd, overeenkomstig de luchtvaarttraditie, de show voortgezet. Een andere beroemde invlieger Neville Duke, herhaalde Derry's stunt met een Hawker Hunter. Vele toeschouwers hadden toen echter diep onder de indruk van het ge beurde het terrein verlaten. Na de ramp werd de plaats van het on geluk van uit hefschroefvliegtuigen ver kend en gefotografeerd. Politie en meca- niciëns verzamelden alle brokstukken van het verongelukte toestel, die door de „De Havilland"-fabrieken in samenwerking met de politie zullen worden onderzocht. Zondag, de laatste dag der demonstraties, togen er opnieuw 100.000 mensen na ar Farnborough. John Derry was technisch adviseur bij het vervaardigen van de Engelse film „De Geluidsgrens", waarin Ann Todd de rol speelt van de in spanning wachtende vrouw van de invlieger Derry had dezer dagen in een vakblad nog geschreven over het grote risico bij dergelijke vluchten, dat vooral daarin be staat, dat de piloot de macht over zijn toe stel bij de fantastische snelheden kan ver liezen. Het passeren van de geluidsgi-ens zou op zichzelf echter voor toestel en be manning geen gevaar opleveren, doch de geleerden zijn het hierover nog lang niet eens. Te lange duikvlucht? Het ongeluk is volgens experts toe te schrijven aan het feit dat Derry zijn duik langer zou hebben genomen dan gewoon lijk, zodat het toestel meer druk kreeg te verduren dan het houden kon. Derry gebruikte voor zijn noodlotsvlucht niet de machine, waarmede hij de gehele week had gevlogen, maar een reserve toe- John Derry, de omgekomen piloot van de DH 110. stel, daar het andere vliegtuig een klein defect had. Derry was van mening dat de DH 110, een jager voor alle weersomstan digheden, met schuin naar achteren wij kende vleugels het beste toestel was, waar over het Westen beschikte. De Engelse regering zou echter reeds be sloten hebben de DH 110 niet voor massa productie te bestemmen, maar de voorkeur geven aan de Gloster Javelin, een der beide driehoeks straalvliegtuigen, die eveneens in Fai-nborough hun prestaties hebben vertoond. Het was precies vier jaar geleden, dat Derry als eerste piloot de „geluidsbarrière" doorbrak. Voor hem waren verschillende andere invliegers bij zulke pogingen ver ongelukt. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk weinig wind, later matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 9 September Zon op 5.05 uur, onder 19-09 uur. Maan op 20.50 uur, onder 13.29 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 8 September Hoog water: 6.12 en 18.35 uur. Laag water: 2.06 en 14.18 uur. Dinsdag 9 September Hoog water: 6.56 en 19.19 uur. Laag water: 2.44 en 14.55 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1