J. Kruyer-Bouman houdt expositie bij Van Lier Jeugdherberg Koningsbos trok druk bezoek Agenda voor Haarlem Agenda voor Beverwijk -Clowntje Rick Koningin Juliana zal Leeuwarden bezoeken F. D AMI AANS ZN België brengt goedkopere haring 4 Als gast van jubilerende Friese Mij. van Landbouw IJmuidense conservenfabrieken ontvingen belangrijke kwantums VEI Betaling abonnementsgeld per giro Waterpolo Geen beslissing in het militair polo-tournooi Voor de kinderen FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin DINSDAG 9 SEPTEMBER 1952 Tussen 6 en 27 September kunt u in de kunstzaal Van Lier aan het Rokin te Am sterdam een aantal schilderijen en hand werken van mevrouw J. KruyderBouman gaan bezichtigen. Dit werk is veel Haar lemmers niet onbekend; zij zullen het zich herinneren uit de tijd dat de heer J. H. de Bois het in z'n zaaltjes aan de Kruisweg exposeerde. Herman Kruyder en Joh. KruyderBouman woonden toen in Ben- nebroek en De Bois was één der eersten, die de grote betekenis van het werk van Herman Kruyder wist te onderkennen. Het echtpaar Kruyder vervaardigde in die tijd ook wandkleden en zeer fijnzinnige klei nere handwerken. Mevrouw Kruyder, die de laatste jaren in Amersfoort woont, is onlangs 65 jaar geworden, bij welke ge legenheid in haar woonplaats een over zichtstentoonstelling is gehouden. Een der gelijke retrospectieve expositie heeft nu in Amsterdam plaats. De schilderijen getuigen van een rijk verbeeldingsleven, dat echter niet tot de obsederende angstvisioenen voert, die Her man Kruyders laatste werken zo'n sugges tieve expressie verleenden. De verbeel dingswereld van mevrouw Kruyder lijkt zich af te spelen in een drukkende beslo tenheid. Zij mist het vermogen om een doorbraak naar het daglicht te forceren. U ziet een exotische fauna van leeuwen, tijgers en papegaaien, die zich in een ge fantaseerd landschap tussen bladeren en struiken bewegen. Er is nergens uitzicht, er is geen horizon. De kleur lijkt haar uit straling niet aan een reëel licht te ontlenen. Droef staan roden, groenen en blauwen zonder innerlijke samenhang naast elkaar. Deze als in een droom geziene planten en dieren, die een geluidloos bestaan leven, zijn door mevrouw KruyderBouman niet tot leven gebracht, maar in hun stomheid weergegeyen en hiervan gaat stellig een suggestie uit. Een gevoel van beklemdheid laat het achter. In een tweetal aquarellen (één met Pa relhoenders uit 1928 en één getiteld „Schuilplaats van de kippen") komt een milde humor de beklemming doorbreken. Een rode winterzon gloeit aan de einder en onder een stapeling van besneeuwde takken zoeken de kouwelijke hoenders beschutting. De kleur krijgt hier glans en de warme levensadem wordt niet meer in de bedompt heid afgesneden. Uit de vaststelling, dat mevrouw Kruy der een heel eigen levensgevoel in haar werk heeft weten te fixeren, mag wel ge concludeerd worden dat de tentoonstelling in de kunstzaal Van Lier een bezoek zeker waard is. Twee werken van Kokoschka Als post scriptum moet ik nog vermelden dat u in dezelfde kunsthandel een omvang rijke collectie Franse grafiek waaronder litho's van Matisse, Max Enrst, Gauguin, Chagall en vele anderen kunt gaan zien. Een tweetal zeer belangrijke schilderijen van Oscar Kokoschka vindt u in de be nedenzaal. Zij zijn gedateerd 1931, uit de periode waarin de Oostenrijkse meester wederom zijn groot-indringingsvermogen richtte op het direct waarneembare. Vooral het. schilderij van twee meisjes in een ka mer is een staal van grote psychologische observatie. De rijke doorwerking van ge laat en handen toont weer eens aan dat zijn expressionisme op een sterke basis ge fundeerd was. OTTO B. DE KAT De Koningin heeft het bestuur van de Friese Maatschappij van Landbouw doen weten, dat zij de uitnodiging heeft aan vaard op 24 September in Leeuwarden de viering van het eeuwfeest van deze orga nisatie, waarvan zij beschermvrouwe is, bij te wonen. Het is het voornemen van de Koningin tegen tien uur de Grote Kerk aan de Put te betreden voor het bijwonen van de wij dingssamenkomst. In deze kerk bevinden zich graven der Friese Nassaus. De Ko ningin zal zich daarna naar de ambtswo ning van de Commissaris der Koningin be geven, waar zij een aantal personen uit de jubilerende organisatie en uit landbouw- kringen zal ontvangen. Na de lunch zal de Koningin tegenwoordig zijn bij het eerste deel van de herdenkingsbijeenkomst. Tot besluit van haar bezoek aan Friesland zal de Koningin zich laten rondleiden in enige landbouwbedrijven. ADVERTENTIE Voordat U Holland gaat verlaten: Kom dan eerst met Damiiaans praten ZIJLVEST 41 - HAARLEM Verhuizingen Verpakkingen Tel. 12456 - 14155 - 11141 Het is gebleken dat de jeugdherberg „Koningsbos" te Bakkum het afgelopen zomerseizoen grote aantrekkingskracht heeft uitgeoefend op trekkers zowel uit het binnen- als uit het buitenland. De eerste maand van het seizoen April hebben 1100 personen de nacht in de jeugdherberg doorgebracht, tegenover 428 in dezelfde maand van het vorig jaar. In Mei was het aantal tot 1635 gestegen, en over de maand Juni viel de grootste drukte te noteren namelijk 2412 overnachtingen. Reeds in Juli liep het bezoek terug maar toch pre fereerden 2374 trekkers „Koningsbos" als pleisterplaats. Uit het aantal van 1831 over nachtingen voor de maand Augustus mag men opmaken dat velen hun vacantie dit jaar in de eerste maanden van het seizoen hebben genomen. Van de buitenlandse be zoekers leverde Duitsland het grootste aan deel tengevolge van het feit dat onze Oos terburen sinds verleden jaar weer tot de Internationale Federatie van Jeugdherber gen zijn toegelaten. De buitenlandse trek kers die het verste weg kwamen waren enige Nieuw-Zeelanders en Australiërs. Ook al is het trekkersseizoen dan zowat achter de rug, de jeugdherbergvader Leo Rommerts heeft voor de komende wmter een aantrekkelijk programma samenge steld, dat ongetwijfeld bij de Nederlandse trekker in de smaak zal vallen. Een sport weekend staat voor Zaterdag 20 September op het programma in samenwerking met de groep jongeren van de Werkgemeen- schao Jeugdherbergen. Onder leiding van de heer E. Kortenoever van het P.W.N. wordt er 25 October een najaarsweekend georganiseerd, dat in het teken staat van de vogeltrek en de verschillende najaars vruchten. Het jaarlijkse congres van padvindsters- leidsters aangesloten bij de N.P.C. wordt 11 October op „Koningbos" gehouden. Een muziekweekend staat de trekkers op Za- DINSDAG 9 SEPTEMBER Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Minerva: „Mariandel", 18 jaar, 8.15 uur. Spaarne: „Arizona", „De wilde hengst", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ogen als sterren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Rotation", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Zij die wij vereren", 14 jaar, 6.45, en 9.15 uur. City: „Simson en Delila", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vreemde ontmoeting", 18 jaar, 8 uur. WOENSDAG 10 SEPTEMBER Begijnhofkapel: Cchristen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Die Raeckse: Stichting Psycho-synthese. 8.15 uur. Minerva: „Mariandel", 18 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Spaarne: „Arizona", „De wilde hengst", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ogen als sterren", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rotation", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Fanfan la Tulipe", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zij die wij vereren", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „Simson en Delila", 15 j., 2, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een vreemde ontmoe- ting", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk, Avondstilte, 8.30 uur. De reeds eerder omschreven moeilijk heden waarmede de visconservenindustrieën hebben te kampen in verband met de hoge opvangprijzen der verse haring, hebben dezer dagen na besprekingen tussen Bel gische en Nederlandse belanghebbenden tot gevolg gehad, dat aanzienlijke kwan tums verse haring uit België naar IJmuiden en ook andere plaatsen kwamen. De kwaliteit van de Belgische haring was gelijk aan die, welke in de hal momenteel in de afslag wordt gebracht. Daar voor de Belgische haring geen opvangprijs geldt, was het mogelijk dat de vis met inbegrip van de gemaakte vrachtkosten nog beneden de Nederlandse opvangprijzen kon blijven. Ook de eerstkomende dagen komen belang rijke kwantums naar Nederland. NAGEKOMEN VISSERIJ VARIA Verwachting. Hoewel Maandagavond nog niet kon worden bepaald welke schepen Woensdag zouden lossen (dit in verband met de volgorde van binnenkomst) meldden zich reeds de volgende schepen: de Bergen met 650 k. makreel, 400 k. haring, 500 stuks stijve kabeljauwen en 200 k. koolvis; de Mary met 1400 k. haring, de Claesje met 80 k. schelvis en piepers, 40 k. kabeljauw en gullen, 10 k. haring, 10 k. wijting en 660 kisten makreel alsmede de Gelria waarvan de vangst vanmorgen nog niet bekend was. terdag 15 December te wachten, in het kader waarvan de jeugdherbergvader een voordracht zal houden over tegenstellingen in de muziek. Een voordracht over het Na tionale karakter in de muziek kunnen de trekkers 15 Januari 1953 meemaken. Tus sen deze weekends door zijn er nog ver schillende zogenaamde „werkweekends" vastgesteld waarop de trekkers de inven taris van de jeugdherberg eens aan een grondige vernieuwing zullen gaan onder werpen. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 8 op 9 September KW 32 2 k.; KW 49 3 k.; KW 42 35 k.; KW 173 34 k.; KW 167 30 k.; KW 170 25 k.; KW 47 100 k. nog 30 halen; KW 151 120 k. nog 20 halen. Trawlharing KW 7 50 k.; KW 9 34 k.; KW 73 44 k.; KW 147 45 k.; KW 54 15 k.: KW 140 65 k.; KW 83 43 k.: KW 38 35 k.: KW 78 78 k.; KW 44 35 k.; KW 85 15 k.; KW 176 15 k.; KW 37 20 k.; KW 95 12 k.; KW 65 20 k.; KW 22 34 k.; KW 168 24 k.; IJM 75 55 k. Geen vangst hadden KW 130; KW 110. Gemiddelde vangsten Vlaardingen: 27 kantjes. Scheveningen: 25 kantjes. Katwijk: 39 kantjes. ADVERTENTIE U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- abonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. Generaal Marshall, zijn vrouw, kinderen en een vriendin, zijn op het ogenblik op weg naar Europa aan boord van de „United States". Marshall maakt deze trip in zijn functie van voorzitter van de commissie van oorlogsmonumenten. Hij zal in Europa verscheidene Amerikaanse militaire begraafplaatsen bezoeken. Op het Amerikaanse kerkhof te Surresnes, bij Parijs, zal hij op 13 September het eerste oorlogsgedenkteken, ter herinnering aan de gevallen Amerikaanse militairen in de Tweede Wereldoorlog onthullen. DINSDAG 9 SEPTEMBER Kennemer Theater, man behoort ons". Luxor Theater, 7 en nieuwste avontuur". 7 en 9.15 uur: „Uw 9.15 uur: „Lassie's WOENSDAG 10 September Bioscopen: als Dinsdag. Wijk aan Zee: Volksfeesten. Nederland, België en Franlcryk zijn gelijk geëindigd in het internationaal militair wa- terpolotournooi, dat in Monte Carlo is ge houden. Er werd in twee ronden gespeeld, waaruit geen winnaar te voorschijn kwam. Een aardig en zeldzaam geval. Wij herin neren ons wel, dat in de dertiger jaren eens drie roeiploegen (tweeën seniores) tijdens wedstrijden op de Amstel dead-heat zijn aan gekomen. In de Nederlandse roeisport is dat geval, naar wij menen, nog immer een re cord. Dead-heats van twee ploegen zijn na tuurlijk vaak voorgekomen. Maar enfin, bij waterpolo- of voetbal- of hockey-tournooien, ook bij andere spelen met een bal, is de kans wel groter dan bij races. Te Monte Carlo werd besloten, dat de beker door elk der drie landen in het komende jaar vier maanden mag worden gehouden. In de eerste ronde luidden de uitslagen der drie wedstrijden als volgt: FrankrijkNe derland 63; FrankrijkBelgië 55; België —Nederland 53. De resultaten van de wedstrijden gespeeld In de tweede ronde luidden: NederlandFrankrijk 52; Frankrijk België 2—2; Nederland—België 8—6. Hierdoor tournooi: Nederland België Frankrijk werd de eindstand van het 19—19 18—18 15—15 c „Hier zit ik goed!", grinnikte Oepoetie, hoog en droog boven op zijn tak. „Laat ze nou maar komen, dan krijg ik ze gauw genoeg in de gaten!" Hij kon hier vandaan een heel eind weg kijken. Als Rick en Bunkie aankwamen, zou hij ze direct zien, zonder dat ze erg in hem kregen; want zelf zat hij goed verborgen tussen het gebladerte. En ze zouden er nooit erg in hebben, dat hij hier hoog in een boom verborgen zat! Maar hij moest nog wachten. Er was nog niets van de reizigers te bespeuren. De zwarte rover in zijn schuilhoek lag geduldig te turen naar het bospad, of daar nog niets aankwam. Oepoetie verveelde zich niet, al moest hij wachten. De vogels kwinkeleerden in de bomen en struiken om hem heen; het zonnetje scheen lekker en de bloemen geurden. Nee, hij zat hier niet kwaad, de boze rover. Maar eindelijk werd hij toch wel 'n beetje ongeduldig. „Waar blijven ze nou?", dacht hij. „Ik hoop, dat ze niet een andere kant uitgaan, want dan zit ik hier voor niets te wachten!" Maar toen keek hij eens goedJa, hoor, daar kwamen de reizigers aangelopen De vis werd duur betaald. De markt prijzen van Maandag waren uitgesproken aan de hoge kant. Vooral naar fijn- en rondvissoorten was veel vraag en deze boekten wel heel hoge noteringen. De tong, die reeds de vorige week op een redelijk niveau stond, zag kans zelfs nog gemid deld 9.50 per kilo te stijgen, waardoor de waarderingen voor de laptongen op 3.60 tot 3.70 per kilo kwamen en die van de overige soorten opliepen tot 1.90 per kilo. De grote schelvis, die iets ruimer van aan bod was, had over belangstelling ook niet te klagen. Vooral de braatsoorten vonden vlot afname en haalden gemakkelijk 33 per 50 kilo. De grovere soorten varieerden gemiddeld van 45 tot 50 per kist. De voor België bestemde kabeljauw hield de middenprijs. Regels grote dikkoppen va rieerden van 100 tot 90, al naar gelang grootte en kwaliteit en de kisten grote kabeljauw brachten 138 op. Verse haring was minder in aanvoer dan men de laatste dagen was gewend. De goede kwaliteiten gingen vlot van de hand en werden be taald met T4 tot 13 per 50 kilo. De kleine soorten schommelden tussen 12 tot 11. Voorzover de kwaliteiten levend waren, behoefde niets aan de vismeel- fabrieken te worden toegewezen. Jammer genoeg bleken hier en daar wederom ver schillende partijen minder goed van kwa liteit te zijn, zodat de opvangregeling er aan te pas moest komen. De weegtarbot was ook nu weer zeer schaars en boekte daardoor niet te versmaden prijzen van 2.70 per kilo voor de grootste soorten, 75 per 50 kilo voor de tarbot 2 en 65 voor de tarbot 3. Over het algemeen was de handel zeer willig en de afname vlot. Wat vandaag markt. Voor de lossing van vandaag kwamen tot gisteravond de volgende meldingen binnen: De Allan Water met 1300 kisten verse haring, de Zeelandia met 1000 k. haring, de Antje met 100 k. schelvis en piepers, 15 k. kabeljauw en gul, 15 k. diversen, 420 k. makreel en 39 stuks stijve kabeljauwen; de Wyron IJM 221 met 5 k. tarbot, 10 k. schol, 80 k. wij ting, 15 k. kabeljauw en gul, 100 k. schel vis en piepers, 80 k. makreel, 55 k. haring, 10 k. diversen, en 190 stuks stijve kabel jauwen en de RO 1 met 25 k. schol, 20 k. tong en 10 k. wijting. De IJM 283, die naast een aanvoer van gezouten haring nog 80 k. verse vis aan boord heeft, zal deze vandaag in de afslag zetten. Haringaanvoer. Van de haringvisserij kwamen binnen de KW 15 met 358 kantjes en de KW 67 met 423 kantjes haring. Gelria boft. De Gelria, die Donder dag ter haringvisserij vertrok, kan een dezer dagen binnen worden verwacht. Zon dag werden ruim 1400 manden scheep ge haald. Verwacht wordt dat de Gelria voor de Woensdagmarkt zal komen. Van de Jo hannes Polderman was tot Maandagavond voor een eventuele binnenkomst voor de 36) vertaald uit het Engels. „Breng dat ondier weg, mijn jongen, en kom dan onmiddellijk hier terug. Toni, ik begrijp het verhaal niet. Hoe kwam één van Fisk's proefdieren in jouw bed terecht?" „Ik vrees, dat iemand het beest met opzet in mijn bed heeft gelegd," antwoordde Toni zender omwegen, en opnieuw vertelde ze haar verhaal. Olivia luisterde rustig toe, maar haar donkere ogen schoten vuur. Toen Fisk zich na enkele ogenblikken zon der de slang weer in de kamer vertoonde, wendde ze zich tot hem: „Fisk, dat is een afschuwelijke geschiedenis. Is het mogelijk, dat één van die slangen uit jouw laborato rium hierheen op eigen houtje komt? Denk goed na, en vertel me de waarheid." „Nee, grootmama, het is uitgesloten." "i>k sprak zonder aarzelen, maar alle drie verden ze voor de gevolgtrekking, die 's gemaakt moest worden, x'laat de deur van het laboratorium in i .:e tijd van het jaar altijd wijd open s'.aan, om wat koelte binnen te krijgen voor de levende exemplaren „Zodat dus iedereen naar binnen kan wandelen?" Fisk knikte. „Inderdaad. Maar alle kis ten, waarin de zeldzame exemplaren zitten, zijn zorgvuldig afgesloten. Ik heb pracht beesten erbij Er heerste even een stilzwijgen. Dan ver volgde Olivia langzaam: „Het lijkt me beter, dat je al dat gevaarlijke gedierte morgenochtend dadelijk opruimt, Fisk. Het ziet er naar uit, dat er hier op Floriana iemand aanwezig is met moordenaars-nei gingen, en het komt me ongewenst voor, dat we die persoon wie het ook zijn mag voorzien van natuurlijke wapenen." „Ik zal onmiddellijk aan uw verzoek ge volg geven," antwoordde Fisk zonder tegen stribbelen. „Jij denkt dus, dat Juanita het gedaan heeft?", richtte de oude vrouw zich tot Toni, terwijl ze het meisje onderzoekend aankeek. „Ik weet het natuurlijk niet zeker," ant woordde Toni, die zich dodelijk vermoeid voelde. „Ik kan het me haast niet voor stellen, dat iemand van de mensen hier zo iets in koelen bloede zou doen. Ik heb nie mand ooit iets in de weg gelegd „Natuurlijk heb je dat niet," onderbrak Fisk haar, terwijl hij haar vol bewondering aankeek. „Je hebt je kranig gehouden, van het eerste ogenblik af, en iedereen is dol op je. Deze slang is waarschijnlijk onder hypnose naar boven gewandeld...." .„Onzin," snibde Olivia, „hoe verklaar je het, dat hij uit zijn kist is gekomen?" En iets vriendelijker voegde ze er aan toe, Woensdagmarkt nog niets bekend. Aange nomen kan echter worden dat er morgen voldoende haringaanvoer zal zijn. Van de loggervloot staan als oudste vertrekkers op de voorhand de KW 7 (tri.) vertrokken 30 Aug., de KW 21 (tri.) vertr. 1 Sept., de KW 128 (tri.) vertr. 1 Sept., de KW 37 (tri.) vertr. 1 Sept. en de KW 159 en 176 (trhl.) die 2 September uitvoeren. In en uit. Maandag kwamen binnen de KW 67, RO 15, IJM 241 en 221. Naar zee vertrokken de IJM 240, 241, 202, 215, 239, 206, 318, 213, 262, 226, 249, 27, 11, 261, 277, 230, HD 131, KW 12, 128, 189, 60, 10, KW 57, 107, 17, KW 27 en 92. Besommingen. De Haarlem, die Maan dag het restant van de aanvoer, bestaande uit ruim 500 kisten haring in de afslag bracht, besomde hiervoor nog 7700. De Medan, die een tiendaagse reis maakte, sloot deze af met een resultaat van 19.400 en de Bloemendaal, die er acht dagen had opzitten, bracht het tot 13.700. Bij de loggers werd de KW 40 favoriet met 5700. Val in het ruim. De wachtsman van de KW 19, J. Korver, viel Maandagmorgen door onbekende oorzaak in het ruim van zijn schip. De heer Bakker, die eerste hulp verleende, constateerde inwendige kneu zingen, zodat de patiënt onder doktersbe handeling moest worden gesteld. Slechte kwaliteit. De Bali KW 129 moest wegens de slechte kwaliteit van de haring met het lossen stoppen, omdat deze haring niet voor de consumptie geschikt was en reeds uit het schip werd afgekeurd. Het overschot is dan ook direct in een puf- schuit geladen om naar de vismeelfabrie- ken vervoerd te worden. Büvis. Slechts 18 kisten verse vis had de KW 124 Kees. Deze „bijvis" was in de haring-trawlnetten terecht gekomen en is Maandag opgelost, terwijl de gevangen haring tot pekelharing werd verwerkt. Dit verschijnsel van wat bijvis en wat verse haring zal tot October voortduren. Daarna gaan de trawlnetten weer van boord om de vleet voor de Engelse wal in het ruim op te nemen. Zo hebben Maandag een 10-tal loggers hun „bijvis" gelost, waarvan de KW 40 met 450 manden de hoogste vanger was. De Martenshoek besloot eerst Dinsdag de „bij vis" in de afslag te plaatsen. Garnalen-aanvoer. Tweehonderd vier ennegentig kilo export en vijftig kilo verse garnalen was de aanvoer van vier schuiten. De prijs was voor de zoute 1.05 en voor de verse 0.96 per kilo aan de Maandag middag-afslag. Marktberichten. Noteringen: heilbot 2.70, gr. tong 3.70-3.35, grm. tong 2.07-1.82, kim. tong 1.98-1.77, kl, tong I 1.80-1.44, kl. tong II 1.49-1.22, tarbot I 2.90-2.40, alles per kilo; tarbot III 64, tarbot IV 60-47, tongschar 79, gr. schol 69-60, grm. schol 70-58, kim. schol 62-54, kl. schol I 52-46, kl. schol II 27.50-9, schar 25-16, verse ha ring 15-11, makreel 24-12, gr. schelvis 60- 51, grm. schelvis 51-41, kim. schelvis 45-39, kl. schelvis I 42-37, kl. schelvis II 37-14, wijting 26-14, gr. gul 54-40, mid. gul 38-29, kl. gul 25.59-17.50, kl. haai 30, kl. koolvis wit 38, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 188-112, gr. koolvis zwart 53-48, gr. koolvis wit 84, gr. leng 88, alles per 125 kilo. Aan voer: 520 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 6 tongschar en schartong, 945 schol, 72 schar, 3205 haring, 1330 makreel, 500 schel vis, 695 wijting, 190 kabeljauw en gul, 3 leng, 3 kleine haai, 20 koolvis, 50 diversen, totaal 7540 kisten. Besommingen: IJM 57 Medan 19.320, IJM 71 Bloemendaal 13.810, 1 trawler met 7700 deel, RO 29 1560, IJM 53 3220, KW 16 5038,' KW 19 4087, KW 67 1835, KW 48 1580, KW 141 1550, KW 57 3790, KW 123 4370, KW 120 3320, KW 291 ƒ266, KW 40 ƒ6740, KW 124 450, KW 104 ƒ4570, KW 84 ƒ3940, KW 89 3720, KW 18 2960, KW 64 4040, KW 155 2840, KW 53 2220, KW 108 3190, KW 166 3340, KW 125 3250, KW 169 4240, AM 13 4370, AM 17 3500, AM 18 3620, BU 33 3050, IJM 230 670, IJM 23 1370, IJM 276 1620, KW 34 3910, KW 98 3400, KW 94 2120, KW 133 2890, KW 21 1560, KW 77 2500, KW 30 2060. Toni aankijkend: „Ik ben blij, dat jou ten minste niets is overkomen, kind. Laat Fisk je kamer nog eens goed nakijken en dan moet je nu maar gaan slapen. We zullen de tussendeur wijd open laten staan." „Bent u niet van plan, deze zaak nader uit te zoeken, grootmama?", vroeg Fisk. „Dit lijkt me toch werkelijk iets voor de politie." „Mijn beste jongen, we hebben alléén jouw verklaring, dat die kisten, waarin je de slangen bewaart, goed afgesloten waren, toen je gisteravond uit je laboratorium ging. En hoe zou er het bewijs te leveren zijn, dat iemand die slang met opzet in Toni's bed gelegd heeft?" „Neemisschien niet. Er is waar schijnlijk geen enkel motief aan te wijzen. Olivia zag de bewondering in Fisk's ogen, toen hij naar Toni keek. Arme Fisk, dacht ze. Er zijn diverse motieven! Maar niet het soort motieven, waarmee de politie genoe gen neemt. Fisk was verliefd op Toni. Car los maakte Toni het hof en de jonge dokter was kennelijk ook zeer op het meisje ge steld. Zelfs Paul keerde zo nu en dan tot de werkelijkheid terug om een gesprek met Toni te voeren. Het Engelse meisje had een grote indruk op de mannen hier gemaakt en natuurlijk had dit de jaloezie opgewekt van figuren als Juanita en Phoebe! Alleen Nigel, die er zo goed aan gedaan zou heb ben enig enthousiasme te voelen voor het meisje, dat zij meegebracht had, was lauw. V/at een dwaas ben ik dacht Olivia bit ter om plannen te maken voor één van hen! Terwijl Fisk Toni's kamer nog eens inspecteerde, drukte Olivia Toni's hand. „Denk niet, lieve kind, dat ik het er bij zal laten zitten, omdat we waarschijnlijk niet kunnen bewijzen, dat het Juanita was. Ik zal haar voorlopig Molly en Phoebe laten helpen, zodat ze geen gelegenheid meer zal krijgen in deze kamers te komen, als. jij het tenminste niet erg vindt om enkele weken behalve verpleegster ook mijn kamenier te zijn." „Natuurlijk vind ik dat niet erg. Maar zou het niet al te opvallend zijn?" Olivia glimlachte. „Als ze jou morgen ochtend in levende lijve en zonder enig letsel ziet verschijnen, zal ze beseffen, dat wij iets weten, en als wij er dan verder momenteel geen werk van maken, zal ze zich gaan verraden. Dat wil zeggen, als het werkelijk Juanita was. We hebben geen bewijzen. Maar voortaan zullen jij eh ik in eikaars buurt blijven, Toni, tenzij je nu liever op staande voet naar huis terug wilt keren. Ik heb je wel eens krasse verhalen over Floriana verteld, maar ik had er geen vermoeden van, dat er zulke dingen zouden kunnen gebeuren." Eén ogenblik leek het idee van de vol gende boot naar Jamaica, en vandaar regel recht naar huis, verleidelijk. Ze voelde zich doodmoe en in de war door alles wat er was voorgevallen. Ze verlangde naar haar ouders, naar juffrouw Cripps van het be middelingsbureau en.... naar Mark's ge zonde stabiliteit. Maar het werk, dat ze op zich genomen had, was nog niet volbracht en ze kon de oude Olivia op dit moment niet in de steek laten. Ze zou haar tijd hier uitdienen en samen met Olivia zou ze vech ten tegen de verkeerde elementen Vastberaden klonk haar antwoord: „Ik blijf tot na uw verjaardag, als u dan een nieuwe verpleegster kunt vinden. En ik hoop, dat er geen nare dingen meer zullen gebeuren. We moeten maar op onze be schermengelen vertrouwen." „Ik dank je lieve kind," zei Olivia en haar stem klonk bijna nederig. HOOFDSTUK 19 Toni ging eerst enkele dagen later naar Monsieur Iienri, de beroemde kapper in Miranda. Olivia had er op gestaan, dat ze haar tocht naar Miranda even uitstelde en Toni had het prettig gevonden een paar dagen rustig thuis te blijven. Ze was niet aan wezig bij het onderhoud, dat Mevrouw Burden met Juanita had, maar het resul taat er van werd haar duidelijk, toen ze Molly enige dagen later tegen haar moeder hoorde klagen: „Ik weet niet, waarom wij opeens met Juanita opgescheept worden! Ze is erg ontevreden en moeilijk te han teren, Mama." „Ze kan misschien iets van Phoebe's haar en kleren terecht brengen," antwoordde Olivia kortaf. „Bovendien is het mijn wens, dat jij haar voorlopig hebt." Nigel, die deze laatste woorden opving, lachte geamuseerd. De „koningin" sprak... Toni ving de spottende blik in zijn ogen op en moest toegeven, dat Nigel menselijker scheen te worden. Op bevel van Olivia spraken noch Fisk, noch Toni over het geval van de slang in loni's bed. Fisk was nog steeds diep ver ontwaardigd en stelde op eigen houtje een onderzoek in, terwijl Toni het maar beter leek er niet meer over na te denken en te trachten het voorval te vergeten. De mor gen, na het gebeuren, had de regen opge houden en in het heldere zonlicht leek alles onwerkelijk. Bovendien bestond er altijd nog de mogelijkheid, dat Fisk de kist, waar in de slang bewaard werd, niet goed had afgesloten, zodat het beest eigener beweging in het huis was beland. Slangen schenen via de regenpijpen en de begroeiing van bet huis wel eens omhoog te kruipen. Ze trachtte in deze mogelijkheid te ge loven. Op Olivia's voorstel ging Toni de avond na het voorval paardrijden met Nigel, terwijl Fisk en Carlos met een bood schap naar Sam, de voorman van de plan tages, gestuurd werden. Toni had er geen be zwaar tegen met Nigel mee te gaan. Ze was er werkelijk van overtuigd, dat deze jonge man zich aan het verbeteren was. Boven dien was het een mooie, heldere avond, wat een uitzondering betekende in het regenseizoen, en zag alles er opwekkend fris uit. „Ik wilde je meenemen naar de Club, maar Grootmama vond het beter, dat je wat frisse lucht inademde," merkte Nigel met een glimlach op. „Ik denk dat we het best de weg langs het moeras kunnen nemen, tenzij je bang geworden bent om met mij langs de plaats, waar je dat onge luk kreeg, te rijden. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6