Saarconferentie in Luxemburg biedt diverse mogelijkheden Naar de bron van de Amazone 2 Definitief accoord echter zeer onwaarschijnlijk te achten De radio geeft Donderdag Na ook een kaaskoningin Uit Nederland wegge voerde Duitse effecten PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Zuigermotor heeft in principe afgedaan och het zo r n WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1952 Heringa Wathrich U.N.O.-delegatie gewijzigd Kerkelijk Nieuws Oplichter liep op Curacao in de val Contact met Christelijk Gereformeerden ter sprake Bontgevoerde Handschoenen Tweede Kamerlid mej. Tendeloo stelt vragen Faillissementen Sluiting varkensmarkten overwogen Oud-minister Neher: „Sneeuwbal"- verkoopsystemen Begrafenis met militaire eer Betaling abonnementsgeld per giro Zinnebeeld der geneeskunde J (Van onze correspondent in Parijs) In Luxemburg moet dan nu worden be slist over de „Europeïsatie" van het Saar land. Sedert eind Juli de ministers der Schuman-plan-landen in Parijs bepaalden, dat vóór 15 September dat is dus aan staande Maandag de Saarkwestie ge regeld zou moeten zijn, werden aan dit vraagstuk aan de Quai d'Orsay al een drie tal vruchteloze besprekingen gewijd. Waar deze tot dusver plaats grepen tussen Schuman ener- en professor Hallstein an derzijds, vindt nu in Luxemburg de Franse minister de Duitse kanselier persoonlijk tegenover zich. Op dit „hoogste niveau" zal dan nu, een week voor de vervaldatum, over het Europese lot van de Saar moeten worden beslist en in beginsel indirect ook voor een goed deel over dat van de staal- en steenkool-gemeenschap. Want, gelijk be kend, heeft men van het Saarprobleem in Juli te Parijs, zoals dat in diplomatieke ter men heet, een prealabele kwestie gemaakt. Zolang het Saarvraagstuk niet is opgelost, zal ook niet kunnen worden vastgesteld waar de definitieve zetel van de Schuman- gemeenschap moet worden gevestigd. Parijs niet overmatig pessimistisch Hoewel de Parijse besprekingen, die in een strenge geheimhouding werden ge voerd, tot nu toe voor zover bekend - helemaal niets hebben opgeleverd, zijn Parijse regeringskringen omtrent de confe rentie met Adenauer toch niet geheel pes simistisch gestemd. Of daartoe reden bestaat? Weliswaar kwamen de laatste dagen uit het Saarland weer tal van berichten bin nen over een hernieuwde „ondergrondse" actie, die door Duitse propagandisten tegen de Franse „bezetting" zou worden gevoerd, maar daarover toont men zich officieel in Frankrijk toch niet zo vreselijk bezorgd. Men beschouwt die activiteit eerder als een middel van Duitse zijde om druk uit te oefenen op de Fransen en de Frans-gezinde Saarlanders, teneinde van hen gedaan te krijgen dat de verkiezingen die in Octo ber zouden worden gehouden alsnog zul len worden uitgesteld. Indien de Fransen daarin zouden berus ten en dan bovendien nog zouden toestaan dat aan die uitgestelde verkiezingen ook door de nu verboden Duits-gezinde partijen werd deelgenomen, dan zou Adenauer zich mogelijk nog wel bereid kunnen tonen tot concessies ten aanzien van het tweede cen trale geschilpunt: de economische unie tussen Frankrijk en het Saarland con cessies die dan daaruit zouden moeten be staan dat Duitsland de economische unie, waar Frankrijk in elk geval aan vast wil houden, zou beschouwen als een redelijke tegemoetkoming in de verliezen, die Frank rijk tijdens de jongste oorlog door Duitsland geleden heeft. Met die wederzijdse conces sies zou dan de mogelijkheid van een alge meen compromis gevonden kunnen wor den, een compromis, dat stellig ook de zegen der overig# Westelijke landen, met Amerika voorop, zou hebben. Frankrijks wensen Is dat alles wat te officieel-rooskleurig gezien? Wat Frankrijk betreft, heeft Schuman m elk geval al enige malen laten doorscheme ren dat voor hem de politieke zijde van de kwestie in casu dus de verkiezingen en de vrijheid van de Duitse partijen in het Saarland niet het allerzwaarste woog. Voor de Fransen valt het accent duidelijk op de economische kant van het Saar probleem. Dank zij de unie met het Saar land neemt Frankrijk in de Schumange- meenschap tegenover Duitsland nog een redelijke positie in en daarom wil Parijs die unie onder alle omstandigheden bestendigd zien, ook wanneer Saarland een zogeheten Europees statuut zou hebben gekregen. Dat is voor de Fransen de kern van de zaak. Zal Adenauer die zienswijze kunnen delen en zich dus met een „politieke over- ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.10 en 8.45 Platen. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Platen. 9.30 De groenteman 9 40 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Metropole orkest. 11.30 Nederlanders in den vreemde, causerie. 11.45 Platen. 12.00 Twee piano's. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Exotische muziek. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Dans muziek. 14.00 Cabaret. 14.30 Orgel. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Pla ten. 17.45 Regeringsuitzending: Buitenlandse schrijvers over Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 18.55 Discogram. 19.30 Orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Residentie-orkest, koor en solisten. <20.35— 20.50 Voordracht). 22.10 Baby, hoorspel. 22.40 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7 00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zie ken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert (12.30 —12.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Platen. 15.30 Harp-ensemble. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vo caal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Piano. 17.35 Gevarieerde muziek. 18.00 Pla ten. 18.15 Vocaal ensemble en solist. 18.40 Op de stelling. 18.50 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen. 19.25 Pianoduo. 19.40 Radio krant. 20.00 Gevarieerde muziek. 20.30 Pla ten. 20.45 Een blinde kan alles, behalve zien, causerie. 21.15 Platen (Pl.m. 21.30 Het Wes pennest). 21.55 Buitenlands overzicht. 22.15 Orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Solisten concert. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.15 Platen. 15.00 Orgel. 16.00 Platen. 16.15 Militair orkest. 17.00 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Politieke cau serie. 19.50 Platen. 20.00 Klankbeeld 20.20 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. - 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Cello en piano. 22.55—23.00 Nieuws. winning" willen vergenoegen, dan kan in Luxemburg de basis voor een Frans-Duitse transactie alsnog worden gelegd. Zo niet, dan moet men vrezen, dat de Frans-Duitse tegenstellingen zich opnieuw weer veel sterker zullen gaan doen gelden en dat, als direct gevolg, ook de Europese samenwer king daarvan een krachtige terugslag zal ondervinden. Men neemt te Parijs dan ook aan, dat Adenauer, indien zijn overleg met Schuman mislukken mocht, direct volgende week Maandag in Straatsburg bij de Euro pese Raad een klacht tegen Frankrijk in zal dienen. Een klacht, die al zwart op wit staat, waarmee Adenauer al enkele malen heeft gezwaaid en waarin Frankrijk ervan zal worden beschuldigd, in het Saarland de rechten van de mens met voeten te treden. Drie mogelijkheden Dat zijn dus de mogelijkheden: een de finitief accoord (dat voorlopig zeer onwaar schijnlijk lijkt), een algehele mislukking annex een Duits protest (welke men beide alsnog hoopt te kunnen vermijden) of een provisorische regeling in de hoop, zoals ,,Le Monde" het dezer dagen uitdrukte, dat de actuele geschilpunten tussen Parijs en Bonn mettertijd hun natuurlijke oplossing in een verdere Europese integratie zullen vinden. Wanneer Schuman en Adenauer daarin zouden slagen, en voor het ogenblik lijkt dat het beste resultaat waarop nu valt te hopen, dan zal de Saarkwestie dus weer precies op het punt zijn beland, waar zij zich voor de Parijse conferentie van Juli bevond. Het Saarprobleem zal dan zijn „prealabele" karakter weer verloren heb ben en opnieuw een „vertrouwde" Frans- Duitse controverse zijn geworden. Wegens de benoeming van prof. dr. W. J. A. Kernkamp tot minister voor Unie zaken en Overzeese Rijksdelen is wijzi ging van de Nederlandse delegatie naar de commissie van de UNO voor inlichtingen over de niet-zelfbesturende gebieden, wel ke op 11 September te New York zal bij eenkomen, nodig gebleken. De delegatie is thans samengesteld uit: D. J. von Bal- luseck, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de UNO; A. I. Spits, oud gouverneur van Sumatra en adviseur van het ministerie van Buitenlandse Zaken; dr. J. van Baal, hoofd van het kantoor Be volkingszaken van het gouvernement van Nieuw Guinea en mr. H. Scheltema, twee de ambassadesecretaris aan de permanente vertegenwoordiging van Nederland bij de UNO. Ned. Herv. kerk Beroepen te Putten (3e pred. pl.) G. C. Roosendaal te Lienden. Aangenomen naar Sleeuwijk H. Brons, cand. te Scherpenzeel; naar Hansweert, (toez.) A. de Haan, cand. te Zeist. Geref. kerken Beroepen te Middelstum J. C. Derksen te 's-Graveland; te Marrum (2e maal) J. P. Schouten te Niezijl, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen naar Clinton en Exeter (Chr. Ref. Church) (Ontario, Canada) G. J. Hoyte- ma te Monster. Geref. kerken onderh. art. 31 K-O- Aangenomen naar Haulerwijk Th. Hof f te Loenen aan de Vecht; naar Waardhuizen (2e beroep) J. van Dijk te Gees. Bedankt voor Delft D. Deddens te Wetsinge- Sauwerd. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Soestdijk J. van Genderen te Zutphen. Ev. Lutherse kerk Aangenomen naar Amsterdam (vac. G. J. Duyvendak) dr. G. J. Lindijer te Dordrecht. Dr. K. H. E. GRAVEMEIJER Dr. K. H. E. Gravemeyer, algemeen gedele geerde van de generale synode der Ned Herv. kerk, die een beroep aannam naar Zuid-Afrika, is voornemens 28 October daar heen te vertrekken. Ter gelegenheid van de Bijzondere Najaars- en Kaasmarkt is te Bodegraven Dinsdag een kaaskoningin geïnstalleerd. De foto toont de Vorstin derde van rechts tijdens haar rondgang over de kaasmarkt. Geheel rechts de burgemeester van Bodegraven mr. J. J. Croles. De politie van Curagao heeft een beruch te internationale oplichter aangehouden, die midden-Amerika en het Caraïbisch ge bied heel wat jaren onveilig heeft ge maakt. Ongeveer een week geleden arriveerde hij als gewoon toerist op Curacao en nam zijn intrek in een hotel. Hij maakte wan delingen over het eiland en maakte kennis met een welgesteld inwoner, wie hij vroeg een bankbiljet van 100 dollar te wisselen. Dit werd grif gedaan en daarna vertelde de oplichter dat het biljet van honderd dollar vals was. Hij was, zo zei hij, in staat volgens een geheim procédé vals bankpapier te maken dat niet te onder scheiden was van echt. Hij demonstreerde zijn slachtoffer dit proces, waarbij hij een met een chemische stof behandeld echt biljet tegen een stukje wit papier aan drukte en zorgvuldig in zwart papier ver pakte. Daarna bleek het witte papiertje veranderd te zijn in een bankbiljet. In werkelijkheid verwisselde hij het pakje met een ander pakje, waarin twee echte bankbiljetten waren verpakt. De oplichter stelde daarna voor samen zaken te doen. Om de zeer kostbare chemicaliën te kunnen kopen vroeg hij een voorschot op de te ma ken winst van 10.000 dollar. Het slacht offer in spe waarschuwde de politie, die snel een einde maakte aan de practijken van de oplichter. Hij zal niet vervolgd worden. Gereformeerde Synode In een openbare vergadering te Rotterdam heeft de generale synode der Gereformeerde kerken onder meer een rapport behandeld over de eenheid der Gereformeerde belij denis, waarbij vooral de verhouding tot de Christelijk Gereformeerde kerken aan de orde kwam. Deze blijken wel prijs te stellen op correspondentie in algemene zin, maar niet op afvaardiging bij synodes. De Gerefor meerde synode sprak er haar blijdschap over uit, dat het contact aanvankelijk tot stand is gekomen, maar wilde haar leed wezen niet verhelen over het feit, dat de samensprekingen niet meer resultaaat hebben opgeleverd. Zij handhaafde liet verzoek van 1950 aan de generale synode der Christelijk Gereformeerde kerken betreffende afvaardi ging naar elkanders synodes en besloot een schrijven tot de Gereformeerde kerken te doen uitgaan, opwekkend tot verootmoedi ging inzake het streven naar eenheid onder de Gereformeerde belijders. ADVERTENTIE Het Tweede Kamerlid mejuffrouw mr. Tendeloo (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken de volgende vra gen gesteld: „Kan de regering mededelen, of de over eenkomst, die de Nederlandse regering op 19 Mei 1952 met de Duitse regering heeft gesloten en waarbij de Nederlandse rege ring heeft afgezien van alle aanspraken op teruggave van uit Nederland tijdens de bezetting door Duitsland weggevoerde Duitse effecten behoudens betaling van een tegenwaarde ad 45 millioen Duitse marken en een aanspraak op betaling van 70 millioen Duitse marken waar van de betaling nog nader zal wor den geregeld verband houdt met de overeenkomst, die de Nederlandse regering op 20 Juni 1952 met de Duitse regering heeft gesloten, waarbij de Nederlandse re gering heeft afgezien van haar uit de Ne derlandse wetgeving voortspruitende rech ten met betrekking tot de zich in Neder land bevindende Duitse effecten van Duit se eigenaren? Kan de regering mededelen welke over wegingen aan deze transactie ten grondslag hebben gelegen, gezien het feit, dat de in laatstgenoemde overeenkomst bedoelde ef fecten krachtens de overeenkomst van Pa rijs van November 1945 het belangrijkste onderpand vormden tot verhaal van de door Duitsland in Nederland tijdens de be zetting aangerichte schade? Hoe groot is het bedrag der krachtens de overeenkomst van 20 Juni 1952 vrijgege ven effecten en welke waarborgen heeft de Nederlandse regering, dat deze niet meer het voorwerp zijn of kunnen zijn van aanspraken tot rechtsherstel door beroofde Nederlanders? Bestonden er nog andere aanspraken tot restitutie van uit Nederland door Duits land tijdens de bezetting geroofde effecten, behalve de aanspraken, genoemd in de overeenkomst van 19 Mei 1952, die de Ne derlandse regering thans heeft opgegeven, en, zo ja, tot welke bedragen?" De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 9 September 1952 in staat van faillissement verklaard: De Naamloze Vennootschap N.V. Hoog- greefs Bloembollenbedrijf, gevestigd te Driehuis-Velsen, Van de Vondellaan 40. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. D. P. V. van Löben Seis te Haarlem. J. Putter, parlevinker, te Santpoort, Pastoorstraat 19. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curatrice: mej. mr. C. F. Kehrer, te Haarlem. A. Brouwer, te Velsen, Reggestraat 9 en G. Verweer, te Velsen-Noord, Wijker- straatweg 196, tezamen gehandeld hebben de onder de firma Veldhoven en Metaal industrie „Veldhoven". Rechter-commissa ris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. J. F. Sachse, te Heemstede. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 5 September 1952 geëindigd het faillissement van H. G. Was senaar, schoenmaker te Nieuw-Vennep, Venneperweg 437. Rechter-commissaris- mr. H. 'J. Ferwerda. Curator: mr. J. Jan- sonius, te Haarlem. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haai-lem van 8 September 1952 is voorlopig surséance van betaling verleend aan: mevrouw O. J. H. Rizzo, eigenares van een kliniek voor chronische ziekten, te Haarlem, Kenaupark 9. Bewind voerders: mr. B. J. Lambers, te Haarlem. Verhoor schuldeisers: Maandag 1 Decem ber 1952, 2 uur.. W. Kok, te Haarlem, Kruisweg 33. Be windvoerder: mr. C. Blankevoort, te Haar lem. Verhoor schuldeisers: Maandag 3 No vember 1952, 2 uur. Een hoofdbestuurslid van de Nederlandse Bond van Varkenshandelaren, de heer K. Roos, heeft in een vergadering te Pur- merend medegedeeld, dat de varkensmark ten zullen worden gesloten. De desbetref fende ministeriële besluiten zullen binnen kort worden afgekondigd. De varkenspest is in Noordholland vrij sterk toegenomen. Men wil wel de markten voor vette varkens laten doorgaan, met dien verstande, dat geen slachtvarkens be neden 80 kg levend gewicht mogen wor den aangevoerd. Van boer tot boer blijft de handel vrij, waarbij echter geen handel is toegestaan over nader te bepalen grenzen. Deze liggen vermoedelijk voor het Oosten van het land langs de Duitse grens en de Dedemsvaart en voor het Noorden langs de afsluitdijk. Vervoer van levende varkens van de ene markt naar de andere zal niet zijn toegestaan. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelde bij navraag mee, dat het sluiten der varkensmarkten inderdaad wordt overwogen wanneer het verloop der varkenspest daartoe aanleiding geeft. Een definitief besluit is echter nog niet genomen. 39. Verwoed worstelde de kapitein om onder het dekzeil uit te komen. Onze spo- kenjagers kwam het voor, dat de witte gedaante dreigende gebaren naar hen maakte. Panda aarzelde even, maar toen, in de veronderstelling, dat dit nu het spook was, dat de arme Jolliepop had neergesla gen, verzamelde hij al zijn moed en sprong op de gedaante af. Pas op!" riep bootsman Swabber, „het spook grijpt de scheepsjon gen!" „Nee", hijgde een matroos. „De scheepsjongen grijpt het spook!" En hij beet in zijn baard van de opwinding. Door de plotselinge aanval van Panda struikelde de kapitein over de slippen van het zeil en viel languit achterover. Panda kwam met een schok op zijn maag terecht, zodat de arme gezagvoerder naar adem hapte. „Vlug!", riep Panda, „een touw! Dan zullen wij dit spook eens binden!" „Een spook binden?!", riep bootsman Swabber, „daar heb ik nog nooit van gehoord!" „Nee", mompelde de matroos, „maar ik heb ook nog nooit gehoord van scheepsjongens, die spoken vingenAangestoken dóór het moedige optreden van Panda begon de bootsman met aarzelende bewegingen een touw om het spook te winden. De kapitein was intussen weer wat op adem gekomen, maar hij misbruikte deze adem om alle krachttermen uit te stoten, die een geplaag de zeeman ter beschikking staan. Gelukkig werden zijn opmerkingen door het zeil ge smoord, zodat niets anders was te horen dan een woedend: „Worn! Worn! Worn!" „Ik ben, met Heinkel, van mening dat de tijd van de zuigermotor in principe voorbij is en dat de raket ook voor vreed zame doeleinden steeds meer terrein zal gaan veroveren," aldus voorspelde gister middag oud-minister L. Neher op een bij eenkomst van het Verkeersinstituut in de Haagse sociëteit ..De Witte". De directeur- generaal der P.T.T. besprak in zijn referaat de eisen die gesteld moeten worden aan de moderne verkeersmiddelen en liet in dat verband de ontwikkeling van het verkeers wezen in de laatste decennia de revue pas seren. Zo snel volgden in dat tijdsbestek de uitvindingen en verbeteringen elkaar op, dat al wat vandaag als hypermodern in ge bruik genomen wordt, morgen alweer ach terhaald is, hetgeen dikwijls grote econo mische moeilijkheden veroorzaakt. Werke lijk modern kunnen immers alleen die ver voersmiddelen zijn die economische verant woord door grote groepen gebruikers ge hanteerd kunnen worden en dat kan alleen wanneer een nieuw medium niet ver oudert, vóór het afgeschreven is. Toch moet men ook in dit opzicht risico durven nemen, want wie in het bedrijfs leven niet het nieuwe door het nieuwste durft te vervangen, die raakt achterop. De mens blijft nu eenmaal streven naar steeds volmaakter en beter gebruiksartikelen en aan dit streven is tenslotte alle vooruit gang te danken geweest. Moeizame researcharbeid schiep de nieuwe verkeersmedia, als radio en radar, vliegtuigen met supersonische snelheden en tal van andere revolutionnaire ontwik kelingen, maar al die vorderingen zouden nutteloos geweest zijn wanneer cle verbrui- kers-in-spe het niet aangedurfd hadden, ze aan de practijk te toetsen, want pas dóar kan een nieuw product zijn superio riteit over het oude afdoende bewijzen. Onlangs heeft de Haagse politie gewaar schuwd tegen zogenaamde sneeuwbal verkoopsystemen. In deze waarschuwing werd gezegd, dat dergelijke verkoopsyste men de mogelijkheid openlaten, dat deel nemers gedupeerd worden. De Haagse po litie verklaarde dat de ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht in Den Haag deze verkoopsystemen in strijd achtte met de Loterijwet en dat de aanleggers van dergelijke systemen ver volgd zouden worden. Tegen deze mededeling van de Haagse politie is thans de aanlegger van een der gelijk systeem, de heer M. P. te Schiedam, in het geweer gekomen. Zijn juridisch ad viseur verklaarde op een in Den Haag ge houden persconferentie, dat hij het systeem vóór de inwerkingtreding had voorgelegd aan de ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie te Maastricht. Deze zou, evenals de politie te Schiedam, hebben verklaard, dat dit verkoopsysteem niet in strijd is met de bepalingen van de Loterijwet. De heer M. P. ontkende niet, dat deelnemers gedupeerd kunnen worden. Zij worden echter tevoren gewaarschuwd. Deze waarschuwing had, zoals de aanlegger toegaf, in duidelijker bewoordingen gesteld kunnen zijn. Op Maandagmiddag 15 September om twee uur wordt het stoffelijk overschot van de sergeant-vlieger K. Hoogreef, die op 29 Augustus door een auto-ongeluk in Zwe den om het leven kwam, met militaire eer op de Noorderbegraafplaats te Haarlem ter aarde besteld. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- abonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. Ramp. Een der bij de ramp op het lucht vaartfeest te Farnborough gewonde toe schouwers is overleden, waardoor het aantal om het leven gekomenen tot 29 is gestegen. Honden. Twee hoogleraren van de Ameri kaanse Yale universiteit hebben mede gedeeld, dat talrijke proefnemingen hebben aangetoond dat het ziektebeeld van kanker bij honden meer op dat van de mens gelijkt dan bij kippen en mui zen, die tot dusverre als proefdieren werden gebruikt om het verloop van deze ziekte te bestuderen. Zij lieten uit komen dat het daarom in het vervolg de voorkeur zou kunnen verdienen honden als proefdieren te gebruiken. Ter gelegenheid. Tijdens een bezoek, dat generaal Ridgway aan Turkije brengt, heeft hij in het Russisch-Turkse grens gebied de daar liggende Turkse élite troepen bezocht. Uit Istanboel wordt ge meld, dat tijdens het bezoek van de Amerikaanse generaal door de Turkse geheime politie een overval is gedaan op de onwettige communistische partij en dat 24 personen werden gearresteerd. Spel. Gewapende Sovjet-Russische sol daten en Oost-Duitse politie hebben Dinsdag driemaal een patrouille van de Amerikaanse militaire politie, die het Amerikaanse controlepunt aan de Ber- liinse zijde van de grote autoweg naar West-Duitsland wilde bereiken, tegen gehouden. Na een protest van de Hoge. Commissaris Donelly bij zijn Russische collega Tsjoeikof lieten de Russische soldaten de Amerikanen ongehinderd passeren. Krachtproef. George Denton, directeur van een Britse schoeiselfabriek, heeft te Londen een bus van twee verdiepingen over zijn voet heen laten rijden om een met staal versterkte schoen voor in dustriearbeiders te demonstreren. Hij bleef ongedeerd. (In Londen rijden geen trams.) Aanhang. Op de democratische conventie van Texas is Dinsdag een resolutie aan genomen, waarin elke inwoner van Texas wordt verzocht op de republi keinse presidentschapscandidaat Eisen hower te stemmen. De oorzaak van dit besluit is, dat Stevenson van mening is dat de olievoorraden voor de kusten van Texas, Louisiana en Californië federaal eigendom zijn, terwijl Eisenhower de aanspraken van de staten op dit olie- bezit steunt. Nazomer. In de gehele republiek Slovenië (Joegoslavië) heerst een koudegolf, met minimumtemperaturen tot 3 graden boven nul. Voor de tweede maal in deze nazomer is er Dinsdag sneeuw gevallen. OnheilspJek. Op de rivier de Krisjna in India zijn Dinsdag kort na elkaar op dezelfde plaats een punter en een schip omgeslagen, waardoor in totaal 25 per sonen zijn verdronken. Vijf overleven den van de twee ongelukken wisten zwemmend de wal te bereiken. LIVERPOOL, (Reuter) Sebastian Snow, een jonge Engelse ontdekkingsrei ziger, die Dinsdag uit Zuid-Amerika in Liverpool is aangekomen, beweert, dat hij de bron van de Amazone heeft ontdekt. Hij heeft verslaggevers verteld dat hij de eerste blanke was, aan wie het was ge geven de 5000 km lange tocht van de bron van de Amazone tot aan de monding te maken. Tijdens het grootste deel van de reis leed hij aan dysenterie en malaria. Het avontuur duurde 10 maanden. Hij en zijn reisgenoot, John Brown, ver trokken met het doel de oorsprong van de rivier te vinden en inderdaad vonden zij bij Carro de Pasco een gletscher waarin een meertje lag, dat volgens hen de bron van de Amazone is. De ontdekkingsreizigers gingen uiteen om gescheiden hun exploratie voort te zetten. Nadat Brown naar Engeland was teruggekeerd begon Snow zijn reis naar de mond van de Amazone. Hij kwam op zijn weg bij een stam van koppensnellers in wier midden hij tien dagen verkeerde. Vervolgens bleef hij gedurende vijf maanden in het gezelschap van enkele In dianen, die een vlot voor hem maakten dat tenslotte bezweek. Hij moest zijn tocht toen voortzetten met een v/agen. Hij wor stelde door tot Barja, een militaire bui tenpost, waar hij een nieuw vlot maakte. Daarna was, aldus Snow, de reis gemakke lijk. Hij nam de rivierboot naar Para en kwam daar in Augustus aan. HET aesculaapteken, het zinnebeeld van de geneeskunde, is een slang die zich óm een staf kronkelt. Het teken ontleent zijn naam aan de Griekse god Asklepios, die door de Romeinen Aesculapius werd. genoemd. Weliswaar werd in de oudste periode van de Griekse cultuur genezende kracht aan velerlei goden toegekend, doch later was het alleen Asklepios die genezing kon brengen, zodat te zijner ere op verschillende plaatsen tem pels verrezen, die het middel punt xverden van badinrichtin gen, klinieken en zelfs theaters, en daarom, wel enigszins te ver gelijken zijn met badplaatsen als Ems. Karlsbad of Vichy aan het einde van de vorige eeuw. De grote verdiensten van de Griekse ge neeskunde en de verschillende filosophische stelsels welke daarop invloed hebben uil- geoefend, kunnen we hier helaas niet aan een beschouwing onderwerpen, ivant voor vandaag gaat het ons alleen om de slang, die zich om de aesculaapstaf kronkelt. Welnu, tijdens een pestepidemie te Rome in 293 voor Christus gelastte het Sibyllijn- se orakel de Romeinen om Aesculapius in de gedaante van een slang uit Epidaurus te halen. Hoewel Epidaurus in Griekenland lag en zich daar het heiligdom van de Griekse god der geneeskunde bevond met de aan hem. gewijde tempel, werden der gelijke geboden van een orakel in die dagen niet spoedig in de wind geslagen. Gewapend met deze loetenschap schijnt het dus wel zeer eenvoudig vast te stellen, dat het aesculaapteken, zoals wij dat ken nen, van de Grieken, via de Romeinen tot ons is gekomen. Er zijn echter nog oudere bronnen, die we niet onopgemerkt mogen laten. Want in Numeri 21 :9 treft ons het volgende: „En Mozes maakte eenen kope ren slang; en het geschiedde als een slang iemand beet, zo zag hij de koperen slang aan en hij bleef levend". Dit Bijbelfragment, waarin de slang tot zinnebeeld der ge nezing wordt gemaakt, is door Michelangelo in frescos afge beeld in de Sixtijnse kapel en het tegenwoordige symbool is naar alle waarschijnlijkheid van deze frescos afkomstig en gaat dus terug tol de Bijbel en niet tot de Grieks-Romeinse mythologie. Hiermede in overeenstemming is het feit dat de slang, mede onder invloed van het Christendom, pas omstreeks de 15e eeuw tot een belangrijk symbool in de Westerse wereld is geworden. Wanneer iemand, afgaande op de Griek se naam, beweert dat het aesculaapteken, het symbool der geneeskunde, in Griekse bodem wortelt, bent u derhalve volkomen gerechtigd argwanend de wenkbrauwen op te trekken. Even arwanend als wanneer iemand u verteldedat er vissen bestaan die over het land kuieren. Maar dat laatste is toch heus het geval. Dat zal morgen blijken. H. PéTILLON. (Nadruk -verboden)

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2